در این آموزش میخواهیم نحوه قابل حمل یا پرتابل کردن نرم افزار ها را یاد بگیریم که خودتان بتوانید بدون درد سر برنامه هایتان را به صورت پرتابل درآورده و استفاده کنید.


در مرحله اول به شما پیشنهاد میکنیم که یک ویندوز تمیز برای اینکار نصب کنید.

سپس برنامه Thinstall را از لینک زیر دانلود و نصب کنید:

پس از اجرای برنامه با پنجره زیر مواجه میشوید. بر روی Start کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید:در این مرحله باید درایو ویندوز و درایوی که برنامه مورد نظر را میخواهید در آن نصب کنید ، انتخاب کنید. اگر هر دو یک درایو باشند بهتر است. بقیه گزینه ها را بدون تغییر باقی بگذارید و روی Pre-Install Scan کلیک کنید تا برنامه شروع به جستجوی فایلهای موجود بکند:بعد از اتمام جستجو برنامه مورد نظرتان را در درایوی که در مرحله قبل اتخاب کردید نصب کنید و کرک یا سریال یا پچ و هر گونه تنظیمات دلخواه خود را در برنامه اعمال کنید و برنامه را آماده کرده و از آن خارج شوید. سپس به برنامه Thinstall برگردید و روی Post-Install Scan کلیک کنید:پس از کلیل روی این دکمه برنامه مجددا شروع به جستجو میکند و تغییرات اعمال شده نسبت به جستجوی قبلی را تشخیص داده و لیستی از فایلهای اجرایی که در طول جستجوی اول تا جستجوی دوم ایجاد شده اند را نمایش میدهد. فقط تیک فایل اصلی برنامه را نگه داشته و بقیه تیک ها را غیر فعال کنید و بر روی Continue کلیک کنید. برای مثال ما در این آموزش برنامه IDM رو پرتابل کردیم:در این مرحله محل ذخیره سازی فایلها رو مشخص کنید:و سپس روی Quit کلیک کنید.

حال کار تقریبا تمام شده و فقط کافی است به محل ذخیره سازی فایلها که در مرحله قبل مشخص کردید رفته و فایل Build را اجرا کنید. یک صفحه داس باز شده و تعدادی عملیات انجام داده و سپس بسته میشود. حال فایل پرتابل شما در پوشه Bin که جدیدا ایجاد شده قرار دارد:نکته ای رو لازم میدونم بگم که اگر با برنامه ای که به این طریق پرتابل شده فایلی را مثلا در درایو D ذخیره کنید خواهید دید که فایل در این درایو نیست. در حقیقت این فایل داخل پوشه ای به نام درایو D که برنامه در این مسیر ساخته قرار دارد: (سطر اول در ویندوز XP وسطر دوم در ویندوز Vista و 7)

به جای Windows Drive درایوی که ویندوز در آن نصب است و به جای UserName نام کاربری و به جای Program Name نام برنامه قرار دارد. برای دسترسی به این پوشه ها که مخفی هستند میتوانید تا قسمت UserName پیش رفته و Application Data یا AppData را در نوار آدرس تایپ کرده و باز جلو بروید.
نقل از تک دانلود