گسترش آنلاین: رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری ضمن تاکید بر تنظیم منشور نوروز، خواستار برگزاری مسابقه‌ای بین‌المللی برای طراحی نشان برجسته‌ «روز نوروز» شد. به گزارش پایگاه‌ اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسفندیار رحیم‌مشایی دیروز این موضوع را در جلسه ستاد برگزاری جشن جهانی نوروز سال 1390 ذکر کرد. وی نوروز را پیام‌آور صلح، همبستگی و اتحاد جهانی بر محور ارزش‌های الهی و انسانی دانست و تاکید کرد که نوروز نه فقط به ایران بلکه به همه بشریت تعلق دارد. مشایی افزود: اگر نوروز به‌خوبی تبیین شود می‌تواند فرصتی جهانی در جهت همبستگی همه ملت‌های جهان باشد. انتخاب آیین مشترک رئیس دفتر رئیس‌جمهوری در این جلسه، از اعضای ستاد خواست آیین و مراسم مشترکی را از میان آیین‌های تمام کشورهای حوزه تمدنی نوروز انتخاب کرده و آن را به مبنا و نماد مشترک جشن نوروز همه کشورها تبدیل کنند.
تنظیم منشور نوروز
مشایی به اهمیت تنظیم منشور نوروز اشاره و تاکید کرد: منشور نوروز برخلاف بیانیه‌ها تغییرناپذیر است و می‌تواند حلقه اتصال همه کشورهای عضو و در مسیر صلح جهانی موثر باشد.
مشایی بر ضرورت مشارکت همه اقشار مردم در جشن نوروز تاکید کرد و گفت: اگر نوروز به یک روح مردمی تبدیل شود، شیرین‌تر و ماندگارتر خواهد بود ضمن آنکه زمینه تقویت امنیت ملی، عزت و انسجام ملی را فراهم می‌کند.
برپایی جشن نوروز در ابعاد جهانی
رئیس‌ کمیسیون فرهنگی دولت برپایی جشن نوروز در ابعاد جهانی را فرصت مناسبی برای مطرح شدن هر چه بیشتر نام ایران در سطح جهانی دانست و گفت: در شرایط کنونی که جهان دچار مشکلات مدیریتی شده است نوروز می‌تواند فرصت مناسبی برای ملت‌های جهان باشد. مشایی با بیان این‌که از نوروز به‌عنوان روز ظهور و آفرینش انسان یاد می‌شود، افزود:‌ در هر کجای دنیا که نام و پرچم ایران بالا برود فرصت مناسبی است که ملت‌ها به امام عصر(عج) فکر کنند.
وی تصریح کرد: در دنیا، ملت ایران تنها ملتی است که پرچمدار موعود و امام عصر(عج) است. رئیس‌ دفتر رئیس‌جمهوری همچنین نوروز را پربرکت دانست و گفت: اگر به درستی در راستای تبیین نوروز تلاش شود، فرصت خوبی برای اثرگذاری در سطح جهانی خواهد بود. براساس این گزارش، در این نشست چگونگی برگزاری جشن نوروز، مراسم استقبال از روسای جمهوری و مسوولان عالیرتبه کشورهای میهمان، تشکیل کمیته‌های تخصصی، برگزاری جشن‌های مختلف در سطح کشور و گرامیداشت نوروز برای ایرانیان خارج از کشور، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و مقرر شد دستگاه‌های اجرایی مسوول برنامه‌های عملیاتی خود را در جلسه آینده ستاد ارائه کنند.