+ ارسال موضوع جدید
صفحه 4 از 4 نخستنخست 1 2 3 4
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 32 , از مجموع 32

موضوع: سلسله مقالات ارتقاي كامپيوتر - اشنایی با اصول ارتقای کامپوتر

 1. #1
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست

  سلسله مقالات ارتقاي كامپيوتر - اشنایی با اصول ارتقای کامپوتر

  ارتقا ،قسمت اول ارتقا چیست و چگونه باید انجام گیرد؟
  مقدمه
  در سیستم‌های مختلف دولتی و خصوصی برای هر دستگاه عمر مفیدی در نظر می‌گیرند. در داخل کشور عمر مفید هر سیستم کامپیوتری را سه‌ سال فرض می‌کنند. بنابراین پس از هر دوره سه‌ساله سیستم‌‌ها باید ارتقا پیدا کنند. این اصل بر اساس توسعه تکنولوژی و تغییرات آن در صنعت مشخص شده است. این دوره زمانی برای تخصص‌های مختلف متفاوت خواهد بود. به‌عنوان مثال در شرکتی که فعالیت گسترده‌ای در زمینه انیمیشن دارد، این دوره کمتر از 18 ماه تعریف می‌شود. با این مقدمه بحث جدیدی را درباره ارتقای سخت‌افزاری آغاز می‌کنیم که قسم اول آن در ادامه تقدیم می‌شود.
  چرا ارتقا؟
  کامپیوترهای امروزی از حالت تشریفاتی گذشته خود خارج شده و به‌ نوعی به مرکز مدیریت سیستم‌های دیجیتال منزل یا محل کار تبدیل شده‌اند. بنابراین باید از سیستم‌های متنوع با کارکردهای مختلف به ‌سهولت پشتیبانی کنند. از سوی دیگر نوع فعالیت‌هایی که برای کامپیوتر تعریف می‌شوند در طی دو سه سال اخیر بیشتر شده است.
  و آخر اینکه بخش‌های جانبی تغییرات و رشد محسوسی داشته‌اند و برای استفاده از آن‌ها مجبور به ارتقا خواهیم بود. به‌عنوان مثال برای استفاده از پخش‌کننده‌های موسیقی نیازمند کامپیوتری هستیم که رابط USB داشته باشد. در مادربردهای خیلی قدیمی خبری از این رابط وجود ندارد، یا جابه‌جایی اطلاعات در سه چهار سال اخیر با دیسک‌های فلاپی مرسوم بود که در دو سال اخیر دیسک‌های CD جای آن را گرفتند، اما افزایش حجم اطلاعات قابل‌حمل ایجاب می‌کند که سیستم‌‌های موجود از دیسک‌های DVD پشتیبانی کنند. به‌طور حتم تا چهار سال دیگر پشتیبانی از دیسک‌های با ظرفیت HD-DVD یا Blue-ray امری حتمی و مسلم قلمداد خواهد شد.
  اگر از این منظر به مبحث ارتقا نظری بیفکنیم، اعمال تغییرات در کامپیوترهای موجود منطقی‌تر و هزینه‌های آن توجیه خواهند داشت.
  اولویت با چیست؟
  اولویت از دیدگاه ما با هزینه‌ای است که می‌توان تحمل کرد. گاهی اوقات هزینه ارتقا آنقدر بالاست که توجیه اقتصادی نداشته و تغییر سطح سخت‌افزاری و تهیه یک سیستم کامل منطقی‌تر نشان خواهد داد. با لحاظ‌ کردن موضوع هزینه‌ها، اولویت با قطعات چندمنظوره است. در داخل کامپیوتر شما قطعه‌ای به نام مادربرد وجود دارد که کوچک‌ترین تغییر در آن موجب اخلال در سیستم خواهد شد، چراکه قطعات پردازنده، حافظه، کارت گرافیک، منبع تغذیه، هارددیسک، مودم، کارت صدا و... به موقعیت‌های فیزیکی خود به شدت وابسته هستند و هر گونه تغییر در مدل مادربرد موجب نشان‌دار شدن این قطعات به‌عنوان موجودی اضافی خواهد شد.
  در این مورد دقت فراوانی داشته باشید که به‌طور عمومی و به‌عنوان نتایج تجربه‌های چندین‌ساله، هرگاه هزینه ارتقای سخت‌افزاری دستگاه بیش از 30 تا 40 درصد یک سیستم کامل با پشتیبانی از همان تخصص‌ها شود، قدم در راه اشتباهی خواهید گذاشت. به‌عنوان مثال اگر قیمت یک دستگاه کامل را که برای پشتیبانی از امور گرافیکی سه‌بعدی طراحی شده است یک‌ میلیون تومان فرض کنیم، تا سه ‌سال آینده میزان هزینه‌ برای ارتقا در حافظه، پردازنده، کارت گرافیک یا قطعه لازم دیگر برای این دستگاه حداکثر بین 300 تا 400 هزار تومان معنی‌دار خواهد بود. این مورد در سیستم خانگی که قیمت مجموعه کامل آن 500 هزار تومان است حداکثر تا 200 هزار تومان معنی‌دار خواهد بود.
  از کجا آغاز کنیم؟
  تشخیص اولویت‌ها و نقطه آغاز ارتقا امری تخصصی است که به کمی هوشمندی و کوله‌باری از تجربه نیاز دارد. به‌عنوان مثال در مادربردهای کنونی چند تغییر عمده در جایگاه قطعات پدیدار شده که امر ارتقا را پیچیده‌تر کرده است. با توجه به وضعیت معیشتی عموم جامعه، اگر یک دوره پنج‌ساله را برای لزوم ارتقا در نظر بگیریم، شاهد تغییرات عمده‌ای در قطعات خواهیم بود. سوکت پردازنده‌های اینتل از 423 پین به 487 پین و هم‌اکنون به‌صورت 775 پینی تغییر کرده، سوکت پردازنده‌های AMD نیز از سوکت 462 پینی به 754 پینی، سپس به 939 پینی و هم‌اکنون به سوکت 940 پینی AM2 تغییر کرده است. شکاف 168 پینی حافظه‌ها به شکاف 184 پینی و هم‌اکنون به شکاف 240 پینی DDR2 تغییر یافته است. این موضوع در قطعات دیگر نیز اتفاق افتاده و موجب شده است که هزینه‌های ارتقا افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته باشد.
  در مقاله آینده با چند مثال عملی،‌ مبحث ارتقا در سیستم‌های خانگی را پی‌گیری خواهیم کرد. قبل از آن ظرفیت‌های مالی خود را ارزیابی کنید تا موضوع ارتقا مشکل‌ساز نشود!

 2. کاربر مقابل از این پست Par Pari تشکر کرده است.


 3. #31
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست

  پیش فرض

  قسمت بیست و هشتم ارتقا چیست و چگونه باید انجام گیرد؟
  آنچه گذشت...
  درباره نکات فنی هارددیسک‌ها مطالب متنوعی طی جلسات گذشته خواندید و امیدوار هستم که دقت کافی بر آن داشته باشید. در این مطالب که شاید جا داشت قدری مفصل‌تر به آن‌ها پرداخته شود در مرحله اول با مفهوم امکانی خاص آشنا شدید و در مرحله بعدی جایگاه و اهمیت آن را در یک سیستمی پردازشی دریافتید. اما برای ارتقا سخت‌افزار دانستن همین نکات کفایت نمی‌کند.
  برای تسلط بر هر چیزی "فوت و فنی" مورد نیاز است. ما در این صفحات می‌توانیم مطالبی درباره "فن" قطعات صحبت کنیم و متاسفانه "فوت" آن به‌ کمک نشریه و امثالهم چندان قابل انتقال نیست. جالب این‌جاست که در زمینه ارتقا بیشتر "فوت" ماجرا به ‌کمک می‌آید تا "فن" آن.
  به‌بیان دیگر انجام امر ارتقا از یک‌سو نیاز به تسلط بر نکات فنی قطعات دارد و از دیگرسو به ‌شدت وابسته به دانستن شیوه‌ها و اطلاعات حاشیه‌ای درباره آن قطعه و حواشی آن است که "فوت" آن را شامل می‌شود. مثالی می‌زنم تا این ماجرا از حالت گنگی خود خارج شود. زمانی نه چندان دور که مانند بسیاری از شمایان درگیر کنکور بودیم، تمرکز فراوانی روی یادگیری داشتیم و تلاش می‌کردیم که به‌بهترین شکل ممکن از دانسته‌های خود استفاده کنیم، چراکه آن را رمز موفقیت در کنکور می‌دانستیم. یک سال که پشت کنکور ایستادیم و علف زیر پایمان سبز شد فهمیدیم که دانستن صرف، دوای درد ما نیست. اینکه چگونه باید در کنکور شرکت کرد گاهی اوقات از موضوع سطح دانسته‌ها اهمیت بیشتری خواهد داشت. برای مثال، فهمیدیم که نباید صبح روز امتحان از چای یا شیر استفاده کنیم. حداقل دو سه ‌ساعت قبل از امتحان باید بیدار می‌شدیم تا هوش و حواسمان به ‌شکل طبیعی بازگردد. درباره پوشیدن انواع لباس‌ها نخی و ....
  این مسائل "فوت" ماجرای کنکور دادن ما را شامل می‌شد که در نگاه اول چندان مهم جلوه نمی‌کرد، بعدها فهمیدیم که نه بابا خیلی اهمیت دارد! درباره ارتقا سخت‌افزاری نیز همین ماجرا صدق می‌کند. اینکه برای خرید یک جنس از سر و کول مغازه‌دار بالا برویم چندان کار مفیدی صورت نخواهد گرفت. مهم این است که از سر و کول چه کسی بالا خواهیم رفت. قبل از پیدا کردن جنس خوب باید فروشنده خوب را پیدا کرد.
  دوم
  ذات هارددیسک‌ها را می‌توان با شترها مقایسه‌کرد. صحرانشینان خوب می‌دانند که به شتر نمی‌توانند اعتماد کنند. هرچند توانایی و مقاومت این حیوان در مقابل بلایا و سختی‌های موجود در صحرا زبانزد عام و خاص است، اما یک خصیصه ویژه باعث شده که اعتماد به این حیوان چهار پا که بر اساس نفر سرشماری می‌شود در میان نباشد. اسب‌ها در حد توان برای ارایه خدمات به صاحب خود تلاش می‌کنند و کاهش قوای جسمی آنها برای صاحب حیوان کاملا مشهود بوده و وی می‌تواند زمان فنا شدن آن موجود را پیش‌بینی کند، اما شترها هیچ اطلاعاتی درباره توانایی خود بروز نمی‌دهند و یکباره بی‌خیال دنیا و مافی‌ها شده، می‌میرند. به‌ همین سادگی!
  آن‌وقت است که در میان صحرا دست در حنا مانده، کاسه چه‌ کنم در دست خواهیم گرفت.
  خداوکیلی خوب به ماجراهای فوق دقت کنید، خواهید دید که پس از خرید بسیاری از قطعات و انجام امر ارتقا چنین موقعیت و حال و روزی پیدا کرده‌ایم. از "چرا این پردازنده رو خریدم" تا "نامرد مادربرد رو بهم انداخت"، جملاتی هستند که پس از ماجرا شنیده خواهد شد. در خرید هارددیسک، مهم این است که علاوه بر دانستن و دریافت اطلاعات مفید از وب‌سایت‌ها و ... از حواشی آن نیز کسب اطلاع کنید. شاید گفت‌وگو با فروشنده‌ای که از میزان خرابی مدل‌ها و ارجاع محصولات در شرکت گارانتی‌کننده آن خبر داشته باشد از بسیاری دانسته‌ها مهم‌تر باشد. به‌ شخصه چندین بار از این مسئله سوء‌استفاده و از خرید برخی قطعات نجات پیدا کرده‌ام.
  دوستان من!
  خوب می‌‌دانید که پس از تصاحب سهام Maxtor توسط Seagate نمی‌توان به محصولات این شرکت اعتماد کرد، اما دانستن این نکته که خرید برخی مدل‌های Maxtor از اوجب واجبات است شاید تعجب برانگیز باشد. دلیل آن این است که در داخل این موجود که می‌تواند مدل‌های خاندان Maxtor DiamondMax21 باشد از پلاترهای عالی Seagate استفاده شده. در واقع درحال خریدن یکی از بهترین‌های Seagate در پوشش Maxtor هستند. مجال ما برای نکته‌هایی از این دست کم است و نکات فراوان!
  موخره
  هدف از گفتن مطالب بالا این نبود که بی‌خیال دانستن شوید، خیر. بلکه مقصود این بود که متوجه باشید که پس از دیدن چندتا تست و آزمایش در چند منبع همین‌طوری اقدام به خرید نکنید. این موارد را به این دلیل عرض کردم که خرید قطعات ذخیره‌ساز مانند هارددیسک‌ها اهمیت فوق‌العاده‌ای دارند و قرار است اطلاعات شما روی آن‌ها قرار گیرند. عدم دسترسی به اطلاعات به هر دلیل اعم از خرابی یا غیره، هدر دهنده زمان و ایجادکننده حواشی بسیاری خواهد بود. دیگر اینکه در امر ارتقا از جمود فکری پرهیز کنید. چند ماه پیش درباره گیر دادن خریدار ایرانی به Intel صحبت کردم و دلایلی آوردم که امثال Pentium به‌ کار نمی‌آیند. خریدار ایرانی اما بدون ذره‌ای تفکر Pentium را به انتخاب اول و آخر خود تبدیل کرده و مدت‌هاست ضرر می‌بیند و به‌ هوش نمی‌آید!
  هفته آینده درباره صفحه کلید صحبت خواهیم کرد، بله صفحه کلید!

 4. #32
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست

  پیش فرض

  قسمت بیست و نهم ارتقا چیست و چگونه باید انجام گیرد؟
  آنچه گذشت...
  درباره نکات فنی هارددیسک‌ها مطالب متنوعی طی جلسات گذشته خواندید و امیدوار هستم که دقت کافی بر آن داشته باشید. در این مطالب که شاید جا داشت قدری مفصل‌تر به آن‌ها پرداخته شود در مرحله اول با مفهوم امکانی خاص آشنا شدید و در مرحله بعدی جایگاه و اهمیت آن را در یک سیستمی پردازشی دریافتید. اما برای ارتقا سخت‌افزار دانستن همین نکات کفایت نمی‌کند.
  برای تسلط بر هر چیزی "فوت و فنی" مورد نیاز است. ما در این صفحات می‌توانیم مطالبی درباره "فن" قطعات صحبت کنیم و متاسفانه "فوت" آن به‌ کمک نشریه و امثالهم چندان قابل انتقال نیست. جالب این‌جاست که در زمینه ارتقا بیشتر "فوت" ماجرا به ‌کمک می‌آید تا "فن" آن.
  به‌بیان دیگر انجام امر ارتقا از یک‌سو نیاز به تسلط بر نکات فنی قطعات دارد و از دیگرسو به ‌شدت وابسته به دانستن شیوه‌ها و اطلاعات حاشیه‌ای درباره آن قطعه و حواشی آن است که "فوت" آن را شامل می‌شود. مثالی می‌زنم تا این ماجرا از حالت گنگی خود خارج شود. زمانی نه چندان دور که مانند بسیاری از شمایان درگیر کنکور بودیم، تمرکز فراوانی روی یادگیری داشتیم و تلاش می‌کردیم که به‌بهترین شکل ممکن از دانسته‌های خود استفاده کنیم، چراکه آن را رمز موفقیت در کنکور می‌دانستیم. یک سال که پشت کنکور ایستادیم و علف زیر پایمان سبز شد فهمیدیم که دانستن صرف، دوای درد ما نیست. اینکه چگونه باید در کنکور شرکت کرد گاهی اوقات از موضوع سطح دانسته‌ها اهمیت بیشتری خواهد داشت. برای مثال، فهمیدیم که نباید صبح روز امتحان از چای یا شیر استفاده کنیم. حداقل دو سه ‌ساعت قبل از امتحان باید بیدار می‌شدیم تا هوش و حواسمان به ‌شکل طبیعی بازگردد. درباره پوشیدن انواع لباس‌ها نخی و ....
  این مسائل "فوت" ماجرای کنکور دادن ما را شامل می‌شد که در نگاه اول چندان مهم جلوه نمی‌کرد، بعدها فهمیدیم که نه بابا خیلی اهمیت دارد! درباره ارتقا سخت‌افزاری نیز همین ماجرا صدق می‌کند. اینکه برای خرید یک جنس از سر و کول مغازه‌دار بالا برویم چندان کار مفیدی صورت نخواهد گرفت. مهم این است که از سر و کول چه کسی بالا خواهیم رفت. قبل از پیدا کردن جنس خوب باید فروشنده خوب را پیدا کرد.
  دوم
  ذات هارددیسک‌ها را می‌توان با شترها مقایسه‌کرد. صحرانشینان خوب می‌دانند که به شتر نمی‌توانند اعتماد کنند. هرچند توانایی و مقاومت این حیوان در مقابل بلایا و سختی‌های موجود در صحرا زبانزد عام و خاص است، اما یک خصیصه ویژه باعث شده که اعتماد به این حیوان چهار پا که بر اساس نفر سرشماری می‌شود در میان نباشد. اسب‌ها در حد توان برای ارایه خدمات به صاحب خود تلاش می‌کنند و کاهش قوای جسمی آنها برای صاحب حیوان کاملا مشهود بوده و وی می‌تواند زمان فنا شدن آن موجود را پیش‌بینی کند، اما شترها هیچ اطلاعاتی درباره توانایی خود بروز نمی‌دهند و یکباره بی‌خیال دنیا و مافی‌ها شده، می‌میرند. به‌ همین سادگی!
  آن‌وقت است که در میان صحرا دست در حنا مانده، کاسه چه‌ کنم در دست خواهیم گرفت.
  خداوکیلی خوب به ماجراهای فوق دقت کنید، خواهید دید که پس از خرید بسیاری از قطعات و انجام امر ارتقا چنین موقعیت و حال و روزی پیدا کرده‌ایم. از "چرا این پردازنده رو خریدم" تا "نامرد مادربرد رو بهم انداخت"، جملاتی هستند که پس از ماجرا شنیده خواهد شد. در خرید هارددیسک، مهم این است که علاوه بر دانستن و دریافت اطلاعات مفید از وب‌سایت‌ها و ... از حواشی آن نیز کسب اطلاع کنید. شاید گفت‌وگو با فروشنده‌ای که از میزان خرابی مدل‌ها و ارجاع محصولات در شرکت گارانتی‌کننده آن خبر داشته باشد از بسیاری دانسته‌ها مهم‌تر باشد. به‌ شخصه چندین بار از این مسئله سوء‌استفاده و از خرید برخی قطعات نجات پیدا کرده‌ام.
  دوستان من!
  خوب می‌‌دانید که پس از تصاحب سهام Maxtor توسط Seagate نمی‌توان به محصولات این شرکت اعتماد کرد، اما دانستن این نکته که خرید برخی مدل‌های Maxtor از اوجب واجبات است شاید تعجب برانگیز باشد. دلیل آن این است که در داخل این موجود که می‌تواند مدل‌های خاندان Maxtor DiamondMax21 باشد از پلاترهای عالی Seagate استفاده شده. در واقع درحال خریدن یکی از بهترین‌های Seagate در پوشش Maxtor هستند. مجال ما برای نکته‌هایی از این دست کم است و نکات فراوان!
  موخره
  هدف از گفتن مطالب بالا این نبود که بی‌خیال دانستن شوید، خیر. بلکه مقصود این بود که متوجه باشید که پس از دیدن چندتا تست و آزمایش در چند منبع همین‌طوری اقدام به خرید نکنید. این موارد را به این دلیل عرض کردم که خرید قطعات ذخیره‌ساز مانند هارددیسک‌ها اهمیت فوق‌العاده‌ای دارند و قرار است اطلاعات شما روی آن‌ها قرار گیرند. عدم دسترسی به اطلاعات به هر دلیل اعم از خرابی یا غیره، هدر دهنده زمان و ایجادکننده حواشی بسیاری خواهد بود. دیگر اینکه در امر ارتقا از جمود فکری پرهیز کنید. چند ماه پیش درباره گیر دادن خریدار ایرانی به Intel صحبت کردم و دلایلی آوردم که امثال Pentium به‌ کار نمی‌آیند. خریدار ایرانی اما بدون ذره‌ای تفکر Pentium را به انتخاب اول و آخر خود تبدیل کرده و مدت‌هاست ضرر می‌بیند و به‌ هوش نمی‌آید!
  هفته آینده درباره صفحه کلید صحبت خواهیم کرد، بله صفحه کلید!

+ ارسال موضوع جدید
صفحه 4 از 4 نخستنخست 1 2 3 4

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آشنایی با زیردریایی روسی Yuriy Dolgorukiy
  توسط black tornado در انجمن ادوات زميني ادوات دريايي
  پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 03-12-2012, 13:40
 2. دانلود انیمیشن سامورایی آفریقایی Afro Samurai: Resurrection 2009 Mkv
  توسط ADMIN در انجمن انیمیشن دوبله فارسی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 12-16-2011, 19:34
 3. پاسخ ها: 2
  آخرين نوشته: 12-13-2011, 11:30
 4. پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 10-11-2011, 01:36

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 0

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

نامی برای نمایش وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •