+ ارسال موضوع جدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: پيچ تراشي

 1. #1
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست

  پيچ تراشي  پيچ و رزوه از مهمترين اجزاء ماشين‌آلات هستند. رزوه تراشي به معناي ايجاد رزوه بر روي قطر يا سطح خارجي است.
  از نظر فني، رزوة پيچ يك نخ با مقطع يكنواخت به شكل مارپيچ مستقيم بر روي سطح داخلي يا خارجي يك استوانه يا به شكل مارپيچ مخروطي بر روي سطح داخلي يا خارجي يك مخروط ناقص است. رزوه‌هاي روي سطح استوانه‌اي را رزوة مستقيم و رزوه‌هاي روي سطح مخروط ناقص را رزوه‌هاي مخروطي مي‌نامند. رزوه‌هاي مخروطي را براي اتصالات لوله‌ها كه لازم است به خوبي آب‌بندي شوند، به كار مي‌برند. ليكن رزوه‌هاي مستقيم كاربردهاي متنوعي دارند كه معمولي‌ترين آنها پيچ، مهره و اجزاء قطعاتي هستند كه بايد به يكديگر متصل شوند.

  استاندارد كردن رزوه‌هاي پيچ :
  از زمان سرجوزف ويت‌ورث در 1841 و ويليام سلوز امريكايي در 1864، تاكنون در تمام دنيا كوشش قابل توجهي در زمينه استاندارد كردن شكل رزوه‌هاي پيج به عمل آمده است. در سال 1948 در اثر توافق نمايندگان ايالات متحده كانادا و بريتانيا استانداردهاي پيچ يكسان شده و امريكايي به وجود آمد(شكل 1). در سال 1968 سازمان بين‌المللي استانداردها (ISO) استفاده از مجموعه‌اي از استانداردهاي متري بر اساس نيمرخ رزوه نشان داده شده پيشنهاد كرد. به نظر مي‌رسد كه سالها هر دو نوع رزوه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
  شكل 1 : شكل رزوه‌هاي يكسان شده و امريكايي

  نامگذاري اجزاء رزوه و پيچ :
  نامگذاري اجزاء رزوه و پيچ در شكل 2 نشان داده شده است. در هر دو نوع سيستمهاي يكسان شده و ISO قله رزوه‌هاي خارجي ممكن است گرد يا مسطح باشند. معمولا براي كاهش تمركز تنش در قسمت بحراني بن رزوه، آنرا گرد مي‌كنند. قله رزوه‌هاي داخلي مسطح هستند تا با هر دو نوع رزوه‌هاي خارجي با بن گرد يا مسطح جفت شوند.

  شكل 2 : نامگذاري استاندارد در رزوه پيچ

  انواع رزوه‌هاي پيچ :
  از لحاظ اهميت تجارتي يازده نوع يا مجموع رزوه پيچ وجود دارند، كه بسياري از آنها داراي مجموعه‌هاي مشابه در سيستم متري و يكسان شده هستند :
  1- مجموعه رزوه درشت (NC,UNC) : براي كاربردهاي عمومي كه در معرض ارتعاش نيست.
  2- مجموعه رزوه ريز (NF,UNF) : براي بستن بيشتر قطعات هواپيما و اتومبيل.
  3- مجموعه رزوه فوق‌العاده ريز (NEF, UNEF) : براي قطعات نازك كه بايد حداكثر تعداد رزوه در طول معيني واقع شوند.
  4- مجموعه هشت رزوه‌اي (8N,8UN) : هشت رزوه در اينچ، براي پيچهاي به قطر 1 تا 6 اينچ به منظور بستن فلانژ لوله‌ها و سرظروف استوانه‌اي كه براي مقابله با فشار بخار يا سيال داخلي لازم است كشش اوليه در پيچ ايجاد شود.
  5- مجموعه دوازده رزوه‌اي (12N,12UN) : دوازده رزوه در اينچ. براي پيچهاي به قطر 2/1 تا 6 اينچ. اين رزوه‌ها مصرف چنداني ندارند.
  6- مجموعه شانزده رزوه‌اي (16N,16UN) : شانزده رزوه در اينچ، براي پيچهاي به قطر 4/3 تا 6 اينچ. براي بيشتر مواردي كه رزوه ريز مورد نياز باشد.
  7- رزوه امريكايي Acme.
  8- رزوه دندانه ارّه‌اي
  9- رزوه چهارگوش
  10- رزوه پيچ حلزوني 29 درجه. اين چهار نوع آخر بيشتر براي انتقال حركت و نيرو به كار مي‌روند.
  11- رزوه استاندارد امريكايي براي لوله.
  رزوه‌هاي يكسان شده در قالب مجموعه‌هاي درشت (UNC,NC)، ريز (UNF,NF)، فوق‌العاده ريز (UNEF,NEF)، سه گام ( 8 ،12و 16) ساخته مي‌شوند. تعداد رزوه‌ها در هر اينچ بطور دلخواه و بر اساس قطر بزرگتر تعيين مي‌شود.

  طبقه‌بندي رزوه‌ها :
  در سيستم يكسان شده رزوه، خورند مجاز تعيين شده توسط سازنده پيچ در سه طبقه مشخص مي‌شود. طبقه 1 مخصوص كارهاي نظامي و كاربردهاي ويژه ديگر است. رزوه‌هاي طبقه 2 درجه معمولي، و رزوه‌هاي طبقه 3 داراي حداقل خورند هستند و در مواردي كه انطباق گيردار لازم باشد. به كار مي‌روند. حروف A و B كه به ترتيب بيانگر خارجي و داخلي بودن رزوه هستند. به آخر مشخصه اضافه مي‌شوند.
  در سيستم يكسان شده خورندها به «موقعيتها» و «درجه‌ها» اعمال مي‌شوند. موقعيتهاي خورند بيانگر حدود قطرهاي گام و قله هستند و با علايم "e" (بزرگ) . "g" (كوچك) و "H" (بدون فضاي مجاز) براي رزوه‌هاي داخلي مشخص مي‌شوند. درجه‌بندي با اعداد 3 تا 9 بيان مي شود. درجه 6 تقريبا معادل رزوه‌هاي كاربرد عمومي درجه 2A و 2B امريكايي با كيفيت متوسط است. درجه كمتر از 6 بيانگر كيفيت ريز و يا درگيري كوتاه، و درجه بيشتر از 6 بيانگر كيفيت درشت و يا درگيري بلند است.

  روش مشخص كردن رزوه‌ها :
  در سيستم يكسان شده رزوه‌هاي پيچ به صورت ريز مشخص مي‌شوند :

  اين نوع علامتگذاري براي رزوه‌هاي راست پيچ است. براي رزوه‌هاي چپ پيچ دو حرف LH بعد از علامت طبقه رزوه نوشته مي‌شود.
  در سيستم ISO رزوه‌ها به صورت زير مشخص مي‌شوند :

  = M نمايش متري رزوه = 6 اندازه اسمي
  = 0.75 گام =5g6g نمايش حلقه خورند
  =5 درجه خورند =g موقعيت خورند
  =6 درجه خورند =g موقعيت خورند
  =5g نشانه خورند قطر گام =6g نشانه خورند قطر قله

  روشهاي توليد پيچ :
  معمولا پيچها را مي‌توان به طريق مختلف زير ساخت :
  1- تراش پيچ بوسيله ماشين تراش.
  2- تراش پيچ بوسيله ماشينهاي تراش كپي.
  3- تراش پيچ بوسيله ماشين سري تراش.
  4- پيچ تراشي با ماشينهاي پيچ تراشي.
  5- پيچ تراشي با ماشينهاي فرز.
  6- پيچ تراشي بوسيله حديده
  7- پيچ تراشي بوسيله دستگاهي كه رنده آن داراي حركت دوراني است.
  8- پيچ تراشي با سنگهاي سمباده (سنگ زني پيچها)
  9- ساختن پيچ بوسيله غلطك كاري (غلطك زدن).
  10- ساختن پيچ بوسيله ريخته‌گري.
  11- فناوري ايجاد رزوه به روش رولينگ.

  1- تراش پيچ بوسيله ماشين تراش :
  براي تراشيدن پيچها بوسيله ماشين تراش مي‌توان به دو صورت زير عمل نمود :
  تراش پيچ بوسيله ماشين تراشي‌ كه داراي جعبه دنده پيچ تراشي مي‌باشد. در اين نوع ماشينها كه داراي جعبه دنده پيچ تراشي و نيز داراي ميله پيچ تراشي و ميله كشش براي حركت سوپرت طولي و سوپرت عرضي جهت پيشاني تراشي و روتراشي قطعات كار ميباشد كه حركت آن از جعبه دنده گرفته مي‌شود ميله پيچ بري براي هدايت سوپرت طولي جهت تراشيدن پيچ‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين ميله حركت خود را از محور اصلي ميگيرد ميله پيچ بري داراي پيچي است كه گام آن بر حسب اينچ و يا ميليمتر مشخص شده است نوع دنده پيچ آن از نوع پيچهاي ذوزنقه‌اي است. براي تراشيدن پيچها بوسيله ماشين تراش بايستي رنده پيچ تراشي را مانند دنده پيچ خواسته شده بوسيله ماشين سنگ پايه‌دار يا سنگ روميزي تيز نموده و سپس روي سوپرت دستي ماشين بصورت عمود بر محور كار قرار داد.
  و هم چنين براي تراش پيچ مي‌توان به سه طريق زير نيز عمل كرد :
  1- انحراف سوپرت عرضي (بار عمودي)
  2- انحراف سوپرت وقتي تحت زاويه
  3- استفاده از سه رنده.
  انحراف سوپرت دستي تحت زاويه 30 درجه
  در بعضي از موارد براي اينكه پيچ تراشيده شده داراي سطوح پرداختي باشد از روش انحراف سوپرت دستي استفاده مي‌شود در اين حالت سوپرت دستي را به اندازه 30 درجه نسبت به سوپرت عرضي منحرف مي‌كنيم.
  و سپس رنده پيچ تراشي را طبق گفتههاي قبلي نسبت بكار تنظيم مي‌كنيم در اين طريقه رنده پيچ تراشي روي وتر مثلث پيچ حركت كرده لبه سمت چپ رنده عمل برش و لبه سمت راست رنده عمل پرداخت را صورت مي‌دهد. در اين طريقه احتياجي به بار جنبي نيست زيرا كه براده برداري فقط از سمت چپ صورت مي‌گيرد.


  شكل 3 : رزوه تراشي به وسيله ماشين گردتراش و نمايش روش بستن كار و رابطه ابزار تراش و قطعه كار شكل كناري شاخص رزوه كاري را نشان مي‌دهد.

  شكل 4 : تراش پيچ مثلثي راست گرد يكنواخت با استفاده از انحراف سوپرت دستي تحت زاويه 30 درجه.

  3-استفاده از سه رنده:
  در این طریقه بجای یک رنده از سه رنده استفاده می شود که ابتدب رنده اول را با زاویه 69یا 70 درجه تیز نموده و سپس با آن پیچ را تراشیده تا ارتفاع دنده آن 4. میلیمتر از ارتفاع اصلی پیچ کمتر باشد.


  رنده دوم را با زاویه 65 درجه تیز نموده و پیچ را تراشیده تا ارتفاع دندانه آن 2/0 کمتر از ارتفاع اصلی پیچ باشد و سپس با رانده اصلی پیچ که زاویه آن 60 درجه است پیچ را میتراشیم تا ارتفاع پیچ کامل شود . در این روش پیچ تراشی بار برداشته شده به سه قلم تقسیم میشود و هر رنده مقداری بار برداشته و رنده سوم که پیچ را کامل مینماید بار کمتر را برداشته و در نتیجه سطوح دندانه پیچ صاف و صیقلی خواهد بود . و احتیاجی به بغل تراشی و انحراف سوپرت دستی نمی باشد .

  2 - پيچ تراشي بوسيله ماشينهاي تراش كپي (الگوتراشي)
  ماشينهاي تراش كپي از نظر ساختمان به دو نوع :
  الف- ماشين تراش كپي مكانيكي
  ب- ماشين تراش كپي هيدروليكي
  الف- ماشين تراش كپي مكانيكي نيز خود بر دو نوع بوده كه عبارتند از :
  1- ماشين تراش كپي كه محور اصلي آن داراي حركت طولي است.
  در اين ماشينها ميله كار يا محور اصلي كه قطعه كار روي آن بسته ميشود داراي حركت طولي و حركت دوراني است بدين صورت كه براي تراش انواع مختلف پيچها بايستي نمونه پيچ مورد نظر را قبلا تهيه نمود و سپس آنرا روي محور اصلي در سمت چپ پيچ قرار داد البته بايد مدل پيچ مورد تراش بايستي بر حسب پيچ خواسته شده تهيه گردد.
  (يعني هر پيچي مدل مخصوص و با گام متناسب خواهد داشت) كه اين پيچ به صورت پيچ خارجي ساخته شده است براي تغيير محل دادن پيچ مورد تراش (حركت طولي محور اصلي) بايستي اين حركت توسط مهره شش پهلوئي كه به صورت ستاره‌اي شكل b ساخته شده و روي محور g كه به موازات محور اصلي قرار دارد سوار شده و بوسيله اهرم K مهره ستاره‌اي b به پيچ A متصل گشته و حركت طولي پيچ را تامين مي‌نمايد و مهره ستاره‌اي كه داراي شش پهلو بصورت تو گود ساخته شده هر پهلو داراي پيچي با گام مشخص بوده يعني روي اين مهره شش نوع پيچ با گامهاي متفاوت قرار دارد كه مي‌توان بوسيله هر پيچ و تعويض پيچ مدل (نمونه يا الگو) A پيچ جديدي ساخت.


  شكل 5 : تراش كپي براي انواع پيچها

  ساختمان اين نوع ماشينها طوري است كه به سادگي مي‌توان ميله كار(محور اصلي) را به طرفين (به سمت راست يا به سمت چپ در حاليكه داراي حركت دوراني است حركت نمايد.)
  مثلا براي ساختن پيچي با گام يك ميليمتر و يا 12 دنده در اينچ ابتدا مدل پيچ با همان گام يا همان تعداد دنده در اينچ خواسته شده را در دنباله محور اصلي ماشين بسته و مهره ستاره‌اي شكل وضعي دارد كه مي‌تواند روي محور مجزائي سوار شده و بوسيله اهرمي دنده‌هاي آن در داخل دنده‌هاي پيچ مدل درگير شود. در اين حال قطعه كار در حال گردش دوراني از مقابل رنده پيچ بري كه بطور ساكن روي سوپرت عرضي كه روي ريل ماشين قرار دارد عبور كرده و دنده‌هاي پيچ تراشيده مي‌شود.
  مهره ستاره‌اي و مدل پيچ بري تا زمانيكه پيچ تراشيده مي‌شود با هم درگير خواهند بود و ميله كار در اثر گردش براست يا به چپ حركت خود را به جلو يا عقب انجام ميدهد و رنده پيچ بري را در هر مرتبه براي بار عمقي لازم تنظيم مي‌نمايد. قبل از اينكه كار حركت برگشت خود را انجام دهد بايستي رنده را به عقب كشيد اغلب اوقات به جاي رنده‌هاي پيچ تراشي يك لبه از رنده‌هاي پيچ تراشي چند لبه استفاده مي‌شود با اين ماشينها اكثرا قطعاتي را پيچ تراشي مي‌كنند كه به سهولت بتوان آنها را به سه نظام يا چهار نظام محكم بست و براي بستن كار بين مرغكها از يك دستگاه مرغك فنردار كه بتواند با كار حركت طولي داشته باشد استفاده مي‌شود.
  2- نوع دوم اين ماشينها ماشينهايي مي‌باشد كه به جاي حركت طولي محور اصلي دستگاه قلم‌گير داراي حركت طولي (براست يا به چپ) مي‌باشد در اين نوع ماشينها مطابق شكل زير مهره‌ها دي در پشت ماشين به صورت معلق آويزان بوده و با پيچ مدل A درگير مي‌شود در اين ماشين ديگر احتياجي نيست كه محور اصلي حركت طولي داشته باشد و بازوي f و ميله e كه حامل رنده مي‌باشد داراي حركت طولي مي‌باشد. مدل پيچ‌بري مهره‌ هادي در اين دستگاه‌ها تحت اهرم عمل بار را انجام مي‌دهد. اهرم با رنده پيچ‌بري در اثر گردش نوساني با هم درگير مي‌شوند.

  شكل6
  شكل 6
  شكل فوق يك نمونه از ماشين تراش كپي را نشان مي‌دهد كه با دستگاه پيچ‌بري معلق (آويزان) مجهز شده است در اين شكل A پيچ مدل b مهره‌ها دي e قطعه كار d رنده پيچ تراشي t اهرم يا ميله حامل رنده مي‌باشد.
  ب- تراش پيچ با ماشين تراش كپي‌ هيدروليكي
  اين نوع ماشينها از نظر عمل و كار نوع و ساخت انواع پيچها مانند ماشينهاي كپي تراش مكانيكي بوده با اين تفاوت كه حركت طولي و عرضي رنده را دستگاه هيدروليك انجام داده و دستگاه هيدروليك فرمان را از دستگاه پيچ مدل (پيچ الگو) گرفته و به دستگاه رنده گير منتقل مي‌نمايد، و عمل پيچ تراشي صورت مي‌گيرد با اين ماشينها مي‌توان انواع پيچها را با گامها و يا تعداد دنده‌هاي مختلف در زمان بسيار كمي براحتي تراشيد.
  3- پيچ تراشي با ماشين سري تراش
  با اين ماشين اغلب پيچها را بطور سري انجام مي‌دهند و بيشتر اوقات قطعاتي‌كه بايد پيچ شوند ممكن است احتياج به ساير كارهاي تراشكاري داشته باشند در اين صورت مي‌توان روي اين ماشين به جاي يك رنده چندين رنده تراش و يا وسائل ديگر مانند حديده و سه نظام مته براي سوراخ كردن و همچنين شابلن اندازه‌گيري بسته و عمل تراشكاري را انجام داد.
  افزارهائيكه مورد استفاده قرار مي‌گيرند عبارتند از حديده اتومات و يا قلاويز و رنده‌هاي يك يا چند لبه پيچ تراشي مي‌باشند. براي بستن قطعات مورد پيچ تراشي از دستگاه كلت كه به طور سريع باز و بسته مي‌گردد استفاده مي‌شود اين دستگاه با انواع مختلف زير ساخته شده‌اند كه عبارتند از : كلت استوانه‌اي كلت چهار پهلو براي گرفتن ميله‌هاي چهار پهلو و كلت 6 پهلو براي گرفتن ميله‌هاي شش پهلو مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
  حديده اتومات كه در اين ماشين بكار مي‌رود عمل پيچ تراشي را در مرحله رفت حديده صورت داده و زمانيكه حديده بانتهاي پيچ رسيد پيچ كامل شده و حديده خود به خود باز مي‌شود. در اين حالت حديده باز شده را به محل قبلي خود برگردانده و براي تراش پيچ بعدي آماده مي‌گردد. در هنگام پيچ تراشي با اين حديده‌ها ديگر احتياج به حركت معكوس نخواهد بود.
  در صورتيكه در اين ماشينها از رنده‌هاي يك لبه يا چند لبه استفاده شود طريقه عمل مانند ماشين تراش كپي مكانيكي بوده كه در اين صورت رنده به سمت جلو حركت نموده و كار داراي حركت دوراني خواهد بود و بار توسط رنده صورت مي‌گيرد.مانند شكل زير :


  شكل 7 :پيچ تراشي با ماشين سري تراش
  4- پيچ تراشي با ماشينهاي پيچ تراشي
  برای تراش پيچ در اين نوع ماشينها از حديده اتومات استفاده مي‌شود كه حديده اتومات را داخل محور اصلي بسته و كار مورد تراش را بگيره دو پارچه‌اي كه روي ريل ماشين قرار دارد محكم بسته شده و به سمت حديده خودكار هدايت مي‌شود و بعد از انجام پيچ بري حديده خود به خود باز شده و كار را بايستي به خارج هدايت نمود در اين نوع ماشينها بطور سريع پيچ تراشيده مي‌شود شكل زير مطلب را روشن‌تر مي‌سازد.


  شكل 9
  5- پيچ تراشي با ماشينهاي فرز
  بوسيله ماشينهاي فرز مي‌توان انواع پيچهاي مثلثي و ذوزنقه‌ را تراشيد به جز پيچهاي مربعي كه چون تيغ به شكل پولكي مي‌باشد در اين صورت شيار قائم ايجاد نخواهد شد و اگر چنانچه از تيغ فرز شيارتراشي هم استفاده شود باز هم تيغ‌فرز بغل دنده‌هاي پيچ را خواهند تراشيد كه در نتيجه دندانه‌پيچ قدري بزرگ خواهد شد براي اينكه بتوان پيچ مربعي را با ماشين فرز تراشيد بايد از رنده پيچ‌تراشي مربعي استفاده شود كه مي‌توان رنده را روي محور فرز بسته و سپس عمل پيچ تراشي را انجام داد.
  بطور كلي پيچ تراشي با ماشين‌هاي فرز براي دو دسته پيچها معمول شده است كه عبارتند از :1- فرزكاري پيچهاي كوتاه2- فرزكاري پيچهاي بلند
  1- فرزكاري پيچهاي كوتاه
  اين طريقه بيشتر براي فرز كردن پيچهاي كوتاه و دنده مثلثي داخلي و خارجي استفاده مي‌شود افزار برش تيغ فرزي شبيه به قلاويز كوتاهي است كه دندانه‌ها گامي ندارند (يعني به صورت پيچ نيست) و دندانه آن از نظر شيار درست شبيه دندانه پيچ است مثلا اگر پيچ مورد نظر زاويه‌اش 60 درجه باشد زاويه بين دو دندانه تيغ فرز هم همان زوايا يعني 60 درجه و يا 55 درجه خواهد بود.
  البته فاصله بين دو دندانه تيغ فرز برابر با فاصله دو دندانه پيچ خواهد بود و طول تيغ فرز قدري از طول پيچ مورد تراش بيشتر مي‌باشد زيرا كه تمام دندانه‌هاي پيچ يك مرتبه با هم تراشيده مي‌شوند و حركت برش را فرز كه در تحت زاويه مارپيچ پيچ مايل شده است انجام مي‌دهد و قطعه كار در تمام مدت پيچ تراشي كمي بيش از يك بار گردش مي‌كند و بعلاوه قطعه كار در تمام مدت يك بار گردش بايد به اندازه گام پيچ در جهت طولي تغيير مكان داده شود بعضي از ماشينهاي فرز براي پيچ تراشي پيچهاي كوتاه موجود بوده كه فرز آنها در جهت طولي حركت مي‌كند.


  شكل 10 فرزكاري پيچ هاي داخلي كوتاه فرزكاري پيچهاي خارجي كوتاه


  11 : فرزكاري يك رزوه بزرگ با تيغه تك لبه فرم . تيغچه در پشت رزوه‌ها مشاهده مي‌شود.
  شكل 12 : رزوه تراشي با ماشين فرز بر روي يك ماشين كنترل عددي سه محوره مي‌تواند يك رزوه‌ي كامل را با يك دور تغذيه توليد كند
  .
  6- پيچ تراشي به وسيله حديده
  شكل 13

  شکل13- سرحدیده های باز شو با a)لبه های تراش شعاعی b)لبه های تراش مماسی c)ابزارهای تراش دایروی (d قسمتهای مختلف تعقیب کننده دایروی و رابطه انها با قطعه کار

  سه نوع سر حدیده باز شو وجود دارند که هر کدام دارای چهار دسته ابزار چند لبه هستند.این لبه ها را می توان برای تیز کردن یا تغییر اندازه رزوه از روی سر حدیده باز کرد. به این ترتیب می توان از یک سر حدیده برای چند اندازه رزوه استفاده کرد ابزارهای تراش را میتوان در جهت شعاعی یا در جهت مماس بر قطعه نصب کرد تا سطح تماس لبه های برنده با قطعه کمتر شود و اصطکاک مالشی کاهش یابد. در یک نوع سر حدیده لبه های برنده دایره ای شکل هستند که بمنظور تسهیل در امر ایجاد لبه های تیز قسمتی از دایره برداشته شده است. این لبه های تراش را باید تحت زاویه ای برابر با زاویه مارپیچ رزوه بر روی سر حدیده بست.
  رزوه تراشی با حدیده های ثابت – رزوه های مستقیم و مخروطی خارجی تا قطر حدود 37 میلیمتر را می توان به وسیله حدیده هایی از قبیل انچه در شکل زیر نمایش داده شده است با سرعت تراشید. اساسا این حدیده ها شبیه به مهره های سخت شده هستند که چند شیار طولی در انها ایجاد شده است. در محل تقاطع هر شیار با رزوه یک لبه با رنده تشکیل میشود. لبه های برنده یک سر حدیده قدری پخ شده اند تا به شروع درگیری حدیده و قطعه کار کمک کند در نتیجه چند رزوه انتهای دیگر قطعه کار به عمق کامل تراشیده نمی شوند.اینگونه حدیده های رزوه کاری از نوع فولاد ابزار تند بر یا فولاد کربندار ساخته میشوند .


  شکل 14 : (a حديده رزوه كاري يكپارچه (b حديده رزوه كاري يكپارچه قابل تنظيم (c دسته حديده رزوه‌كاري

  7- پيچ تراشي بوسيله دستگاهي كه رنده داراي حركت دوراني مي‌باشد.
  با اين طريقه پيچ‌تراشي كليه پيچهاي مثلثي ذوزنقه‌اي و اره‌اي را با سرعت برش زياد و در يك مرحله كار با سطح پرداختي بسيار خوب در كوتاهترين مدت مي‌تراشند.  شكل 15 : پيچ تراشي داخلي با حركت دوران دنده

  براي انجام اين عمل كار را به سه نظام ماشين بسته استوانه داخلي كه مجهز به قلم پيچ‌بري با تيقچه‌اي از فلز سخت است با سرعتي معادل 300 دور در دقيقه گردش كرده و در عين حال حركت بار را نيز انجام مي‌دهد قطعه كار با سرعت 1 تا 5 دور در دقيقه دور محور خود مي‌گردد قلم پيچ‌بري با وضعي خارج از مركز خود در هر دور گردش با قسمتي از بدنه كار تماس پيدا كرده و براده نازكي بر مي‌دارد كه فرم پروفيل كامل دنده پيچ را خواهد داشت.
  دستگاه‌هايي نيز وجود دارد كه دو يا چند قلم پيچ‌بري روي دستگاه قلم گيربسته مي‌شود عمل برش سريعتر صورت مي‌گيرد تراش پيچهاي خارجي و داخلي با اين طريق امكان پذير بوده و نسبت به پيچ‌ تراشي عادي در حدود نود درصد وقت كمتري لازم است شكل زير مطلب را روشن‌تر مي‌سازد كه در اين شكل قطعه كار شماره 7 داخل سه نظام به شماره 8 محكم بسته شده و استوانه داخلي كه به شماره 2 مشخص شده براي گرفتن رنده‌هاي متعدد مي‌باشد. دستگاه رنده‌گير كه روي سوپرت عرضي رار گرفته مي‌تواند توسط الكتروموتور شماره 4 كه داراي چرخ فلكه شماره 6 بوده و بوسيله تسمه شماره 5 فلكه ايكه روي محور 1 قرار گرفته به گردش در آورد.
  شكل 16 : پيچ تراشي خارجي با حركت دوراني رنده


  البته موتور اين دستگاه با سرعت 1000 تا 3000 دور در دقيقه گشته و رنده هم در حدود 100 تا 300 دور در دقيقه گردش داشته و قطعه كار هم نسبت به رنده در حدود 3 تا 30 دور در دقيقه خواهد داشت.


  8- پيچ تراشي با سنگ
  اغلب پيچهاي آبداد شده و يا بدون آب كه بايستي حداكثر دقت و سطح پرداختي بسيار زياد داشته باشد مانند فلاويزها- شابلنهاي اندازه‌گيري و پيچهاي دستگاههاي اندازه‌گيري و نظائر آنها را باين وسيله درست مي كنند، ابزار برش (وسيله پيچ بري) در اين صورت يك سنگ سمباده ساده است كه سطوح برش آن فرم دندانه پيچ را دارا مي‌باشد. علاوه بر اين نوع سنگ سمباده گاهي اوقات از سنگ سمباده چند لبه استفاده مي‌شود و چنانچه لبه سنگها كند شود و بوسيله الماس سنگ تيزكني مخصوص كه فرم دنده مذكور را دارد و در قالبي كه در ماشين سنگ زني بسته شده آن را براي تيز كردن سنگ هدايت مي‌كند. حركت برش سنگ سمباده توسط خود ماشين تامين مي‌شود و قطعه كار داراي دور كمي داشته و حركت بار متناسب با گام پيچ انجام مي‌شود.  شكل 17 : سنگ زدن پيچها با سنگهاي يك و چند لبه

  البته بايد دانست كه پيچهاي دنده ريز كه داراي گامي كوچك مي‌باشند مستقيما با سنگ پيچ تراشي مي‌شود ولي بعضي اوقات پيچهائيكه دنده درشت بوده و داراي گامي نسبتا زياد باشد ابتدا پيچها با روشهاي قبلي يعني با ماشينهاي تراش با روشهاي ديگر تراشيده شده و بعد از تراش پيچ براي دقت زياد مجددا پيچ را سنگ مي‌زنند.
  9- غلطك زدن پيچها (پيچ تراشي بوسيله غلطك)
  در اين طريقه دنده‌هاي پيچ بوسيله فكهاي تحت و يا نوردهاي شياردار غلطك مي‌شوند و اين طريقه تنها روش پيچ تراشي است كه عمل براده برداري صورت نمي‌گيرد كه منحصرا براي ساختن پيچهاي زياد مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
  در اين روش سطح خارچي پيچ كاملا به صورت پرداخت در آمده زيرا كه اين طريق پيچ‌بري الياف فلز هيچ‌گونه گسيختگي ندارند در نتيجه استحكام پيچ بي‌اندازه زياد خواهد.البته روش پيچ تراشي بوسيله غلطك به صورت زير انجام مي‌شود.1- استفاده از دو صفحه كه روي آنها شيارهاي مثلثي تحت زاويه پيچ ايجاد شده كه در اين صورت قطعه كار بين دو صفحه قرار داده مي‌شود كه صفحه زير ثابت بوده و صفحه روئي را در تحت فشار قائم قرار داده و همچنين داراي حركت طولي نيز مي‌باشد كه در نتيجه شيارهاي پيچ روي قطعه كار ايجاد خواهد شد.
  شكل 18 : روشهاي مختلف پيچ تراشي

  شكل A عمل غلطك زدن پيچ را توسط دو صفحه نشان مي‌دهد، a قطعه كار و b فكهاي تخت كه اين فكها در ماشين فرز پيچ تراشي ياطاقان بندي شده است و غلطك روئي با فشار زياد روي قطعه كار غلطك مي‌زند و دنده‌هاي پيچ در اثر فشار بيرون مي‌زند.


  شكل 19 : روشهاي نورد كاري رزوه با استفاده از حديده هاي غلطكي
  تقسيم بندي فرايند
  اين فرايند بر اساس نوع قالب تقسيم‌بندي مي‌گردد :
  قالب با سطح كار باز
  (a روش فك تخت
  رزوه بين دو فك تخت كه پروفيل رزوه مورد نظر را دارند توليد مي‌گردد.
  زاويه شيارهاي پروفيل بر اساس شيب رزوه پيچ (زاويه گام) ساخته شده‌اند.
  يكي از فكها ثابت و دومي به وسيله يك ميل لنگ حركت رفت و برگشت دارد. گرفتن قطعه خام براي نورد، با اصطكاك انجام مي‌پذيرد.


  شكل 20 : نماي شماتيك روش نورد رزوه با فكهاي تخت. 1 فك ثابت،2 فك متحرك،3 نوار تغذيه،4 كشويي فشار دهنده


  (b روش فك قطاعي
  به جاي فك تخت، در اين روش از فك قطاعي استفاده مي‌شود، كه طول قوس آنها برابر اندازه محيط قطعه كار مي‌باشد. قطعه مقابل (فك دوم) يك غلطك محرك رزوه‌دار است. در يك دوران اين غلطك تعداد زيادي قطعه را به همان تعداد قطاعها، مي‌توان توليد كرد.


  شكل 21 : نماي شماتيك روش نورد رزوه با فك قطاعي. 1 نوار تغذيه، 2 فك قطاعي، 3 غلطك محرك، 4 كشويي مانع، 5 كشويي فشار دهنده
  ابزار با سطح كار بسته
  (a روش بدون حركت محوري
  در روش بدون حركت محوري شيارهاي پروفيل غلطك، زاويه گام رزوه را دارد. غلطكها داراي دور يكسان بوده و در يك جهت دوران مي‌نمايند. قطعه در ضمن نورد شدن در اثر اصطكاك به چرخش در مي‌آيد و در جهت محور حركتي ندارد. يك چنين رزوه توليد شده دقيقا كپي ابزار گردان است، به همين دليل چنين رزوه‌هايي از نظر گام دقت بالايي دارند. اندازه بيشترين مقدار طول رزوه بستگي به پهناي ابزار (30-200mm) دارد.


  شكل 22 : ترتيب قرار گيري ابزار و قطعه در روش بدون حركت محوري. a قطعه، b ابزار،b1 غلطك ثابت، b2 غلطك قابل تنظيم.
  (b روش با حركت محوري عبوري
  در اين روش ابزارهاي نورد با شيارهاي بدون گام بوده و مقطع شيارها بر اساس شكل پروفيل حاصل شكل گرفته است. گام روزه‌ها در اثر زاويه محورهاي غلطكها ايجاد مي‌گردد. در اينجا قطعه حركت محوري داشته و در يك حركت دوران كامل به اندازه يك گام پيشروي مي‌نمايد. چون با شروع نفوذ شيارها در قطعه حركت محوري آغاز مي‌گردد در رزوه‌هاي بزرگ عمق كامل رزوه در يك پاس به دست نمي‌آيد.


  شكل 23 : ترتيب قرار گرفتن ابزار و قطعه در روش حركت محوري عبوري. 1 قطعه، 2 ابزار

  مزاياي نورد رزوه (رزوه غلطكي)
  - مناسب ترين شكل الياف
  شكل الياف در راستاي فرم خارجي رزوه شكل مي‌گيرد و در مقايسه با رزوه‌هاي توليد شده با روش براده برداري تمركز تنش كمتري دارد و به اين جهت افزايش مقاومت خستگي تا حد 50% امگان پذير مي‌شود- سطح پرسي براق
  رزوه‌هاي نورد شده داراي سطح صاف و براق آينه‌اي شكل هستند.  شكل 24 : شكل الياف و نمودار سختي در رزوه‌هاي نورد از جنس فولاد آلياژي  شكل 25: ابعاد و ترتيب يك ابزار با فكهاي تخت


  ماشين نورد رزوه

  شكل 26 : ماشين اتوماتيك نورد رزوه توان بالا نوع Type R2L
  ماشين نورد رزوه با فك گرد
  شكل 27 : ماشين رزوه زني نوع PEEWEE  شكل 28: ماشين رزوه زني نوع RM
  چ
  شكل 29: بخش محركه محور غلاكهاي ماشين
  2- غلطك زدن پيچ بوسيله دو عدد غلطك استوانه‌اي
  شكل b عمل غلطك زدن پيچ را بوسيله غلطكهاي استوانه‌اي نشان مي‌دهد كه در اين طريقه قطعه كار a را روي صفحه راهنماي C قرار داده و سپس بوسيله قرقره ثابت و قرقره متحرك پس رو و پيش‌رو كه داراي حركت دوراني نيز مي‌باشد قطعه را غلطك زده و پيچ مي‌شود.
  3- غلطك زدن پيچ بوسيله سه قرقره
  شكل C عمل غلطكاري پيچ بوسيله سه قرقره را نشان مي‌هد كه در اين طريقه قطعه كار a را بين سه قرقره C قرار داده و بوسيله بستن سه قرقره عمل غلطك كاري صورت مي‌گيرد و پس از اتمام پيچ قرقره‌ها خودبخود از هم جدا مي‌شود و قطعه b كه در پيشاني قرقره‌ها قرار دارند براي نگهداري قرقره‌ها بكار برده شده است.
  10- ساختن پيچها بوسيله ريخته‌گري
  اغلب پيچهاي دنده درشت كه داراي دقت زيادي نمي‌باشند از طريق ريخته‌گري تهيه مي‌شود زيرا كه در اين صورت هدف حركات پيچ و مهره نسبت بهم بوده و لازم نيست كه داراي دقت باشند براي تهيه اين پيچها كه بيشتر پيچهاي مربعي يا ذوزنقه مي‌باشد كه ابتدا مدل پيچ را از چوب يا از فولاد يا از مواد ديگر بر حسب نوع جنس پيچ ساخته و سپس آنرا در قالبهاي مخصوص ريخته‌گري قرار داده و مواد ذوب شده را داخل قالب ريخته‌گري ريخته و پيچ مورد نظر را تهيه مي‌كنند كه البته براي پيچهاي خارجي مدل بصورت دو نيم مهره و براي تهيه مهره مدل بصورت پيچ ساخته مي‌شود.
  11- فناوري ايجاد رزوه به روش رولينگ
  يكي از روشهاي توليد رزوه و يا بطور كلي‌تر قطعاتي كه داراي شيارهاي مارپيچ مي‌باشند.
  عمليات (TREAD ROLLING OR ROLL TREADLNG) مي‌باشد. در اين روش هيچ‌گونه براده برداري از روي قطعه كار صورت نمي‌گيرد بلكه يك عمل فرم‌دهي سرد مي‌باشد لذا استحكام اين گونه پيچ‌ها نسبت به پيچ‌هايي كه تراشكاري يا سنگزني شده‌اند به مراتب بيشتر مي‌باشد. ابزار از دو يا سه غلتك يا به عبارتي قرقره به همراه يك ماشين كه به (HEAD) معروف است تشكيل شده است. قرقره‌ها با توجه به مشخصات رزوه قطعه داراي شيارهايي با همان گام قطعه كار بود. قطعه كار نيز به محور گردنده دستگاه بسته كه داراي حركت دوراني مي‌باشد. غلتك‌ها به نحوي بر روي كلگي (HEAD) نصب شده‌اند كه مي‌توانند حول محور خود دوران نمايد. قطعه كار نيز داراي حركت دوراني مي‌باشد. شكل قطعه منحصر به قطعات استوانه‌اي نبوده و بر روي قطعات مخروطي نيز عمليات انجام مي‌شود. ابزار يا به عبارتي غلتك‌ها به دو صورت استوانه‌اي و تخت ي رول شده 35-15 درصد قوي‌تري از (SPLINE) هاي ماش(FLAT) وجود دارد. زماني كه فرايند رولينگ تخت به كار رود ابزار فقط حركت خطي رفت و برگشتي (RAVERSING) .
  توانايي‌ها و محدوديت‌هاي پروسه
  اغلب (TREAD ROLLING) بر روي قطعاتي با سختي تا 32 راكول سي به راحتي انجام مي‌گردد. البته يكسري از رزوه‌ها كه در دماي بالا (HICHT-TEMPERATURE) كار مي‌كنند و تا حدود 52 راكول سي نيز سخت شده ‌اند در حالت گرم با اين روش توليد شده‌اند.
  فلزاتي از قبيل چدن‌ها و فولادهاي كه به روش متالوژي پودر (SINTERED STEELS) تهيه شده‌اند به دليل پايين بودن خاصيت فرم‌پذيري و چكش خواري (DUCTILITY) قابليت روتينگ نداشته و به جاي گرفتن فرم غلتك به خود، خرد مي‌شوند.
  اغلب رزوه‌هاي ساده و مخروطي كه شامل استانداردهاي ISO,UNF,UNJF,UNC دنده ذوزنقه‌اي، حلزوني پيچ‌هاي انتقال حركت و غيره با اين روش توليد شده‌اند از لحاظ قطر قطعه كار از (0.010-9.0) اينچ و حتي پيچ‌هاي خيلي بزرگ تا قطر 20 فوت نيز قابل انجام مي‌باشد. پيچ‌هايي كه زاويه دنده آنها 60 درجه و آنهايي كه شعاع ته دندانه آنها بيشتر مي‌باشد نظير پيچ‌هاي نرم (UNJF) نسبت به بقيه راحت تر رول مي‌شود. از رول كردن شيارهاي مارپيچي كه زاويه دنده آنها كمترا ز 20 درجه و همچنين در صورتي كه عمق شيار بيشتر از 16 عمق خارجي (AJOR.MDLA) باشد بايد اجتناب كرد مگر در مواقعي كه ماده قطعه كار خيلي فرم پذير باشد. از فرايند رولينگ همچنين مي‌توان در توليد هزار خاري ها (SPLINE) استفاده نمود. (SPLINE) ها ين كاري شده مي‌باشند.

  كيفيت سطح
  وقتي عمليات به نحو صحيحي و با رعايت پارامترهاي مورد نياز انجام گردد صافي سطح مطلوب و قابل قبولي بر روي سطح جانبي (FLANK) و ته دندانه (ROOT) ايجاد نخواهد شد كه عاري از هرگونه بريدگي، اثر برش كه در روش (CUTTING TREAD) معمول مي‌باشد وجود نخواهد داشت. صافي سطح بر روي عمر مفيد قطعه موثر مي‌باشد. صافي سطح در رولينگ معمولا در حدود (S-24-MICROLNCH) و در تراشكاري (64-125 ,MICROLNCH) مي‌باشد. معمولا به دليل بهتر بودن صافي سطح رزوه‌هاي رول شده ضريب اصطكاك نيز به مقدار قابل ملاحظه‌اي كاهش مي‌يابد. كه اين مسئله در مورد پيچ‌هاي اتصال و انتقال حركت حائز اهميت مي‌باشد.

  قابليت رولينگ فلزات
  اين قابليت بستگي به خاصيت فرم‌پذيري و چكش خواري فلز و مقاومت فلز در برابر جاري شدن (FLOWING) دارد.
  نيروي لازم جهت رولينگ به طور معكوس متناسب با خاصيت فرم‌پذيري مي‌باشد.


  منابع:
  1- ماشینهای ابزار مهندس ابراهیم صادقی
  2- موادوفرآیندهای تولید ارنست پل دگارمو(جلد سوم)
  3- شکل دادن فلز ات جوزف فیلم
  4- مهندسي عملي شكل دادن Heinz Tchatsch (مترجم: عبدالله ولي ن‍ژاد)

 2. 2 کاربر مقابل از این پست Par Pari تشکر کرده اند.


 3. #2
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست

  پیش فرض

  تراش پیچ چپ:
  پیچ های چپ گرد پیچ هایی هستند که نوار مارپیچی آنها از راست به چپ در دید از مقطع پیچ بوده و با چرخش پیچ در جهت خلاف عقربه های ساعت بسته می شود.
  برای تراش این پیچها ابتدا قطعه کار را به اندازه قطر خارجی پیچ می تراشیم بعد با معلوم نمودن گام یپچ و یا تعداد دندانه در یک اینچ آن تنظیم اهرم های مربوطه بر طبق جدول پیچ بری ماشین صورت می گیرد.
  برای شروع پیچ بری از طرف چپ کار شروع کرده و جهت حرکت قلم از چپ به راست خواهد بود.جهت حرکت سه نظام مثل حالت معمولی خواهد بود.
  تراش پیچ های چند راهه:

  این پیچ ها عبارتند از پیچهایی که بجای یک نوار مارپیچ در محیط خارجی خودشان دارای چندین نوار می باشد.بعلت چند راهه بودن این پیچها انتقال قدرت خیلی سریع خواهد بود زیرا اگر فرض شود که یک پیچ یک راهه بوده و گام آن 2 میلیمتر باشدبه ازاء هر دور گردش پیچ به اندازه 2 میلیمتر در مهره پیشرفت می کند.ولی اگر همین پیچ دو راهه باشد به اندازه 4 میلیمتر و در حالت سه راهه بودن به اندازه 6 میلیمتر در مهره پیشروی خواهد کرد.لذا ملاحظه می شود که چند راهه بودن پیچ باعث حرکت سریع خواهد شد.لذا در صنعت در موادری که ابز و بسته شدن سریع اهمیت زیادی داشته باشد از این نوع پیچها استفاده می شود.
  بطور کلی در یک پیچ یک راهه گام ظاهری و گام حقیقی با هم برابر بوده ولی در پیچ دو راهه اندازه گام حقیقی دو برابر گام ظاهری و در حالت سه راهه بودن سه برابر گام ظاهری خواهند بود.
  n:عبارت است از تعداد را پیچ گام حقیقی=گام ظاهری
  گام ظاهری همان گامی است که توسط شابلون دنده اندازه گیری می شود و گام حقیقی همان کاگی است که دستگاه بروی آن گام تنظیم می شود.یعنی اگر گام ظاهری پیچی را بدست بیاوریم با ضرب نمودن این گام در تعداد راه پیچ گام حقیقی بدست می آید.راه اول را با همین گام مثل پیچهای یک راهه می تراشیم بعد از آن باید موقعیت ابزار و قطعه کار تغییر کند تا بتوان راه دوم را ماشین کاری کرد که بدین منظور سه روش وجود دارد:
  1)بعد از اتمام راه اول بدون اینکه میله پیچ هادی بچرخد قطعه کار به اندازه می چرخانیم مثلا برای پیچهای دوراهه به اندازه 180 و برای پیچهای سه راهه به اندازه 120 درجه می چرخانیم و راه بعدی را با همان گام می تراشیم و برای راههای بعدی نیز همین عمل را انجام می دهیم تا پیچ تمام شود.
  2)روش دیگر این است که چرخدنده های پشت ماشین تراش را از درگیری خارج کرده و محور کار را به اندازه مناسب با شمارش تعداد دندانه چرخدنده گردانیده و بعد چرخدنده ها را با هم درگیر کرده و عمل تراش راه بعدی را انجام می دهیم.
  3)روش سوم که روش معمول و آسانتر می باشد این است که بعد از تراش راه اول سوپرت دستی رابه اندازه گام ظاهری یا به عقب کشیده و تراش راه دوم را انجام می دهیم و این عمل را تکرار می کنیم تا تمام راههای پیچ ماشین کاری شود.
  نکته ای که وجود دارد در هر سه روش فوق جهت چرخش برای راههای مختلف باید در یک جهت باشد چون اگر فرضا سوپورت دستی را به سمت سه نظام حرکت دهیم و راه دوم را بزنیم و بار دیگر به سمت دستگاه مرغک حرکت دهیم بجای زدن راه سوم قلم در راه اول پیچ قرار خواهد گرفت.
  برای مثال اگر یک پیچ سه راهه را بخواهیم بتراشیم که گام ظاهری آن 2 میلیمتر باشد دستگاه را روی گام3 میلیمتر تنظیم کرده و راه اول را با همین گام می تراشیم و بعد از اینکه به عمق مورد نظر رسیدیم برای راه بعدی سوپرت دستی را به اندازه 2 میلیمتر بطرف جلو یا عقب(مطابق راه دوم)حرکت داده و راه سوم را می تراشیم تا پیچ کامل گردد.
  انواع مختلف پیچها و مهره ها و طریقه ساخت آنها:
  بطور کلی در طبقه بندی پیچها و مهره های استانداراد از دو سیستم متریک و اینچی استفاده می شود که از آنجایی که سیستم اینچی مرد استفاده در کشورهای انگلستان- کانادا و امریکا دارای استاندارد های مختلف می باشند.برای یکنواخت کردن آنها یک سیستم اینچی یکنواخت معرفی شد که خود شامل سه حالت:دنده ریز برای سایز های کوچکتر از اینچ و دنده متوسط برای اندازه های تا1 اینچ و دنده های درشت برای اندازه های تا 4اینچ تقسیم می شوند.
  همچنین اگر در سطح بیرونی قطعه رزوهشده باشد آنرا باA نماد نشان می دهیم و اگر در سطح داخلی قطعه رزوه شده باشد با نشان می دهیم و اگر پیچ چپ گرد باشد باLH نشان می دهند هر یک از سه حالت فوق می توانند در سه گروه درجه یک(با کیفیت تجارتی)-درجه دو(کیفیت بهتر) و درجه سه(کیفیت عالی) تقسیم می شوند.
  بری مثال مشخصات پیچی به شکل زیر داده شده است:
  این پارامترهای مشخص می کنند که( پیچ چپ گرد روی سطح خارجی قطعه ای با قطر خارجی اینچ با تعداد دنده 20 دندانه و اندازه دنده درشت اینچی یکنواخت با درجه کیفیت عالی زده شده است.
  از طرف دیگر یک پیچ از نظر فرم ظاهری دنده ها نسبت به موارد استعمال پیچها دارای اشکال مختلفی می باشند که عبارتند از:دنده مثلثی متریک ساده-دنده متریک مثلثی-دنده ذوزنقه ای-دنده اره ای-دنده مربعی-دنده گرد-دنده ساده اینچی.
  تمامی این پیچها با ماشین تراش قابل ساخت بوده که برای هر کدام باید قلم فرم مخصوص بکار برده شود این پیچها می توانند راست گرد یا چپ گرد بوده و یک راهه یا چند راهه باشند.
  باری تراش پیچ ابتدا باید مشخصات دنده از قبل گام در پیچهای متریک و یا تعداد دندانه در یک اینچ برای پیچهای اینچی و یا مدول و یا دیامترال پیچ را مشخص نمود.
  سپس قلم فورم پیچ بری را سنگ زده وآماده تراش می کنیم.بعد از اینکه پیچ رابه قطر خارجی مورد نظر می تراشیدیم برای بوجود آوردن دنده ها به اندازه ارتفاع دنده در چندین مرحله بار دهیم و عمل پیچ تراشی را انجام دهیم.
  حدیده عبارتست از قطعه گردی که داخل آن با قطر معینی و گام مشخص دنده تراشی شده و در داخل آن معمولا تا 4 شیار برای جمع شدن براده و هدایت آن به بیرون در نظر گرفته شده است در سطح خارجی شیاری وجود دارد که تا حدودی امکان جمع و یا باز شدن را به حدیده می دهد.حدیده ها نیز می توانند راست گرد یا چپ گرد باشند.حدیده ها باری زدن پیچ استفاده می شوند در تولید سری معمولا از ماشینهای مخصوص پیچ بری استفاده می شود.

+ ارسال موضوع جدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 0

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

نامی برای نمایش وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •