+ ارسال موضوع جدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: آداب دست دادن

 1. #1
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Feb 2010
  محل سکونت
  سومین حرم اهل بیت در ایران
  نوشته ها
  5,550
  تشکر
  3,522
  تشکر شده 4,670 بار در 2,569 پست

  آداب دست دادن
  دست دادن یکی از آداب معاشرت است که به طور معمول بین افراد رایج است مثل سلام کردن ،«مصافحه‏» هم، «دوستى‏آور»، «کدورت‏زدا» و «محبت‏آفرین‏»است. ما علاقه خود و صمیمیت را با دست دادن ابراز مى‏کنیم.بر عکس، اگر با کسى کدورت و دشمنى داشته باشیم، از دست دادن با او پرهیز مى‏کنیم. به همین خاطر، این دستور مقدس و پر برکت اسلامى،در تحکیم رابطه‏هاى دوستى و اخوت، ثمر بخش است.
  امام باقر (ع) فرمود: هر دو نفر مؤمنى که با هم دست ‏بدهند، دست‏ خدا میان دست آنان است و دست محبت الهى بیشتر با کسى است که‏ طرف مقابل را بیشتر دوست ‏بدارد. (1)
  و نیز امام صادق(ع) فرمود:
  هنگامى که دو برادر دینى به هم مى‏رسند و با هم دست مى‏دهند،خداوند با نظر رحمت‏ به آنان مى‏نگرد و گناهانشان، آن سان که برگ‏درختان مى‏ریزد، فرو مى‏ریزد، تا آنکه آن دو از هم جدا شوند. (2) .
  شیوه مصافحه

  دست دادن نیز، همچون سلام، ادب و آدابى دارد. یکى از آنها پیوستگى و تکرار است. در یک سفر و همراهى و دیدار، حتى چند بار دست دادن نیز مطلوب است.
  ابوعبیده نقل مى‏کند: همراه امام باقر(ع) بودم. اول من سوار مى‏شدم، سپس آن حضرت. چون بر مرکب خویش استوار مى‏شدیم،سلام مى‏داد و احوالپرسى مى‏کرد، چنان که گویى قبلا یکدیگر راندیده‏ایم. آنگاه مصافحه مى‏کرد. هرگاه هم از مرکب فرود مى‏آمدیم و روى زمین قرار مى‏گرفتیم، باز هم به همان صورت، سلام مى‏کرد ودست مى‏داد و احوالپرسى مى‏کرد و مى‏فرمود: «با دست دادن دو مؤمن،گناهانشان همچون برگ درختان فرو مى‏ریزد و نظر لطف الهى با آنان است، تا از هم‏جدا شوند.» (3) .
  از آداب دیگر مصافحه، فشردن دست، از روى محبت و علاقه‏است، اما نه در حدى که سبب رنجش و درد گردد. (4)
  جابر بن‏عبدالله مى‏گوید: در دیدار با رسول خدا(ص) بر آن‏حضرت سلام کردم. آن‏حضرت دست مرا فشار داد و فرمود: دست ‏فشردن، همچون بوسیدن برادر دینى است. (5)
  «مصافحه‏» هم، «دوستى‏آور»، «کدورت‏زدا» و «محبت‏آفرین‏»است. ما علاقه خود و صمیمیت را با دست دادن ابراز مى‏کنیم.بر عکس، اگر با کسى کدورت و دشمنى داشته باشیم، از دست دادن با او پرهیز مى‏کنیم.

  همچنین هنگام مصافحه، طول دادن و دست را زود عقب نکشیدن‏از آداب دیگر این سنت اسلامى است. در مصافحه، پاداش کسى بیشتراست که دستش را بیشتر نگه دارد. (6)
  پیامبر اسلام(ص) نیز این سنت نیکو را داشت که چون با کسى‏دست مى‏داد، آن قدر دست‏خود را نگه مى‏داشت، تا طرف مقابل دست‏خود را سست کند و عقب بکشد. (7)
  بارى ... محبت قلبى را باید آشکار ساخت.
  علاقه، گنجى نهفته در درون است که باید آن را استخراج و آشکارکرد، تا از برکاتش بهره برد. روشنترین خیر و برکتش، تقویت دوستیهاو تحکیم آشناییها و رابطه‏ها است. به دستور اسلام، هرگاه مؤمنى راملاقات مى‏کنید، مصافحه کنید، خوشرویى و چهره گشاده و بشاش وخندان به هم نشان دهید. (8)
  از آثار دیگر مصافحه، «کینه‏زدایى‏» است. پیامبر خدا(ص) فرمود:
  «تصافحوا، فان التصافح یذهب السخیمة‏» (9) و «تصافحوا فانه یذهب بالغل‏». (10) مصافحه کنید و دست دهید، چرا که آن، کینه و کدورت را مى‏زداید.
  دست دادن با زنان

  بر اساس «مکتبى‏» بودن مرز دوستی ها و رابطه ‏ها و معاشرت ها، دست ‏دادن با نامحرم، حرام است و صرف دوستى و رفاقت و آشنایى و همکار بودن یا ملاحظات سیاسى و دیپلماسى در سفرهاى خارجى و دیدارهاى رسمى، دلیل نمى‏شود که کسى با نامحرم و اجنبى، مصافحه‏کند. روشنفکر مآبى در این مساله جایى ندارد. رسول خدا فرمود: بازنان دست نمى‏دهم (11) (البته زنان نامحرم). و در حدیث نبوى دیگرى‏آمده است:
  «اگر زنى بخواهد با مرد نامحرم دست ‏بدهد (که نباید دست دهد) و ناچار باشد، یا بخواهد با او «بیعت‏» کند، از پشت لباس (و با وجود حایل و پوشش دست،دستکش) مانعى ندارد.» (12)
  البته معیار عمل، فتواى مجتهدى است که از او تقلید مى‏کنید و هر مسلمان متعهد، باید براى عمل خود ملاک و حجت‏شرعى داشته باشد.

  منبع : آداب معاشرت ، جواد محدثی


  تنظیم : محمدی_گروه دین و اندیشه تبیان

 2. 2 کاربر مقابل از این پست bittermoon تشکر کرده اند.


 3. #2
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  تهران،پونک
  نوشته ها
  6
  تشکر
  22
  تشکر شده 4 بار در 3 پست

  پیش فرض

  با سلام و تشکر از دوست عزیز :
  میخواستم نظر مراجع عظام را راجع به دست دادن با نامحرم با وجود مانع(دستکش و...)را بدانم .(مخصوصا آیت الله سبستانی)
  آیا از آن حدیث چنین استنباطی شده است؟
  با تشکر .

 4. کاربر مقابل از این پست amirmasud تشکر کرده است.


 5. #3
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Feb 2010
  محل سکونت
  سومین حرم اهل بیت در ایران
  نوشته ها
  5,550
  تشکر
  3,522
  تشکر شده 4,670 بار در 2,569 پست

  پیش فرض

  آيت الله ميرزا جواد تبريزي :
  سئوال : مصافحه با زنان در كشورهائي كه ترك آن تحقير و بي اعتنائي به زنان شمرده ميشود , جايز است جواب : جايز نيست واينگونه رفتار براي مسلمانان گناه است , مصافحه نكردن با اجنبيه از شعائر اسلامي است و در حد توان بايد آن را رعايت نمود. احكام المغتربين 188, سئوال : اگر مصافحه نكردن با زن اجنبيه غير مسلمان آنهم بدون ريبه و تلذذ , ضرورت پيدا كند مثل اينكه در مراسم رسمي , زني دست خود را براي مصافحه جلو بياورد كه خودداري از مصافحه با وي موجب توهين به او يا تحقير اسلام مي شود , آيا مصافحه جايز است جواب : مصافحه با اجنبيه جايز نيست مگر آنكه ترك آن موجب مفسده و ضرر باشد , بلكه احوط آن است كه حتي در صورت ضرر و مفسده نيز جايز نيست چرا كه به اين وسيله بايد شرف اسلام و ارزش آن را حفظ نمود :
  احكام المغتربين , 187,
  سئوال : در محيطهاي دانشگاهي فرانسه , به هنگام رو به رو شدن با اساتيد زن يا دانشجويان دختر , ناگزير از مصافحه هستيم والاحمل بر بي ادبي مي شود , دست دادن بازنان غير مسلمان در اين سرزمين ها چه حكمي دارد
  جواب : مصافحه با زن اجنبيه ـ بدون مانعي مانند دستكش جايز نيست , شعائر ديني بايد حفظ شود , باتفهيم حكم شرعي حمل بر اسائه ادب نخواهد شد والله العالم
  استفتائات جديد , ص 359
  آيه الله فاضل لنكراني :
  سئوال : در محيط دانشگاههاي كشورهاي غربي هنگام برخورد با اساتيد زن يا دانشجويان اخير , ناگزير از مصافحه هستيم , و گرنه حمل بر سو ادب دانشجويان مسلمان مي شود , تكليف چيست
  جواب : لازم است به آنها تفهيم كنيد كه عدم مصافحه با زن اجنبي ناشي از سو ادب نيست بلكه معلول عقيده اسلامي و تعهد به احكام آن است .
  (جامع المسائل 483,1
  هم چنين آيه الله فاضل در كتاب تفصيل الشريعه , پس از بحث استدلالي درباره حرمت مصافحه با زنان نامحرم , توصيه ارزشمندي مطرح نموده اند :
  « سزاوار است مسلمانان نسبت به رعايت اينگونه احكام اسلامي , اهتمام وجديت داشته باشند تا مرز ميان مسلمانان و ديگران حفظ شود و جهانيان آگاه شوند كه مسلمانان بانامحرمان مصافحه نمي كنند. و بالاخره بايد به همه فهماند كه آنچه امروزه در دنيا رايج شده و به ويژه در غرب رواج دارد كه با نامحرمان مصافحه مي كنند و آن را برترين احترام و تعظيم مي شمارند , به هيچ وجه مورد تاييد و قبول اسلام نيست . »
  تفصيل الشريعه , كتاب النكاح , ص 40 )
  آيت الله سيد كاظم حائري
  سئوال : آيا مصافحه با زنان اجنبيه در شرايط اضطراري در چنين كشورهائي (آمريكا) جايز است بخصوص كه مصافحه نكردن با آنان به موقعيت و شخصيت ما لطمه وارد مي سازد جواب : مصافحه با زن نامحرم جايز نيست و تشبث به اضطرار , معمولا از حيله هاي شيطاني است واگر جو بلاد كفر حقيقه چنين اضطراري بوجود مي آورد بر مسلمان واجب است كه ازآنجا هجرت كند و به كشورهاي اسلامي وارد شود.
  الفتاوي المنتخبه , ج 1 , ص 276 )
  آيت اله مكارم شيرازي
  سئوال : در دانشگاههاي فرانسه انسان ناچار است كه در مواجهه بااستاد با وي مصافحه كند والا براسائه ادب حمل شده و دانشجويان مسلمان به بي ادبي متهم مي شوند در اين صورت مصافحه با زنان غير مسلمان چه حكمي دارد
  جواب : وظيفه شرعي شما اين است كه مصافحه نكنيد و لازم است براي آنان توضيح دهيد كه رفتار شما براساس فرهنگ اسلامي است تا آن را بي ادبي و اهانت تلقي نكنند.
  احكام المغتربين 189,
  آيت اله سيستاني
  سئوال : در برخي كشورها رسم است كه هر فردي كه به مجلس وارد مي شود با همه افراد مصافحه مي كند و البته چنين مصافحه اي بازنان , بدون تلذذ است و اگر كسي بخواهد بازنان مصافحه نكند , شگفت آور بوده و غالبا بي احترامي به زنان و تحقير ايشان تلقي مي شود به گونه اي كه خود شخص از نظر آنها ساقط مي شود , آيا در اين شرايط مصافحه بازنان جايز است
  جواب : در فرض سئوال مصافحه جايز نيست و در چنين مواقعي يا بايد مصافحه با همه را ترك كرد و يا مثلا دستكش به دست نمود. مگر آنكه چنين راههائي امكان نداشته باشد و شخص در « حرج شديد » و غير قابل تحمل قرار گيرد و اينهم در صورتي است كه حضور در چنين مجلسي در حد « ضرورت » باشد , والا براي كسي كه نمي تواند از مصافحه امتناع كند و ناچار به انجام كار حرام مي شود جايز نيست در اينگونه مجالس حضور يابد.
  احكام المغتربين 188,
  آيت اله سيد محمد حسين فضل الله
  سئوال : آيا مصافحه با زنان در كشورهاي اروپائي جايز است بخصوص كه زنان وقتي دست خود را براي مصافحه جلو مي آورند , معمولا از علت بي اعتنائي ما خبر ندارند وچه بسا امتناع از مصافحه با آنان موجب حرج مي شود.
  جواب : مصافحه با زنان اجنبيه جايز نيست مگر در شرايطي كه به حرج شديد بيانجامد , آنهم حرجي كه مي تواند به خسارتهاي مادي و معنوي در حدي كه قابل تحمل نيست منجر شود , البته حضورعمدي در مكانهائي كه انسان را در چنين شرايطي قرار مي دهدـ در غير موارد ضرورت ـ جايز نيست .
  المسائل الفقهيه , ج 2 , ص 414
  سئوال : در كشورهاي اروپائي , در هنگام مصافحه , برخي زنان دست مردان را مي بوسند , آيا چنين كاري براي بي اعتنائي نكردن به آنان وعدم صدمات روحي به ايشان جايز است
  جواب : هر مسلماني درحد توان خود بايد احكام اسلامي را كه هرگز به معني بي احترامي به ديگران نيست , براي ديگران توضيح دهد , تا بتواند آزادانه در برابر آنان رفتار نموده و به مرور زمان از تكاليف خود فاصله نگيرد , و در اين مسير تحمل برخي دشواريها و محدوديت ها را بايد داشت .
  المسائل الفقهيه , ج 2 , ص 413
  آيت الله فاضل لنكراني : بايد به همه فهماند كه آنچه امروز در دنيا رايج شده و بويژه در غرب رواج دارد كه با نامحرمان مصافحه مي كنند و آنرا برترين احترام و تعظيم مي شمارند , به هيچ وجه مورد تائيد و قبول اسلام نيست
  آيت الله سيستاني : براي كسي كه نمي تواند از مصافحه امتناع كند و ناچار به انجام فعل حرام مي شود , جايز نيست در اين گونه مجالس شركت كند .
  با تشكر (دمت ولرم)

 6. کاربر مقابل از این پست bittermoon تشکر کرده است.


+ ارسال موضوع جدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 0

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

نامی برای نمایش وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •