کانادا شمالی‌ترین کشور واقع در امریکای شمالی است. به صورت رسمی عنوان کنفدراسیون به کانادا اطلاق می‌شود، اما در واقع این کشور به صورت فدراسیون و زیر تشریفات سلطنت مشروطه اداره می‌شود. در جنوب و شمال‌غرب هم‌مرز ایالات متحده‌ امریکا است. مرز ۸۰۴۵ کیلومتری بین این دو کشور طولانی‌ترین مرز بی‌دفاع در کل جهان است. کانادا از سوی شرق در کنار اقیانوس اطلس و از سوی غرب در کنار اقیانوس آرام قرار دارد. این کشور از شمال به اقیانوس منجمد شمالی و شمالگان می‌رسد.


کانادا (به تفصیل) (به تفصیل) شعار ملی: A Mari Usque Ad Mare (از دریا به دریا) زبان‌های رسمی : انگلیسی و فرانسوی.
پایتخت اتاوا, انتاریو بزرگ‌ترین شهر تورونتو, انتاریو ملکه الیزابت دوم فرماندار کل میشل جین نخست‌وزیر استیفن هارپر مساحت
- جمعآ
- % آب در رده دوم
9,984,670 کیلومتر²
8.62% جمعیت
- جمعآ (2004)
- تراکم
در رده 36اُم
32,802,700 (برآورد 2007)
3/کیلومتر²
استقلال
-قرارداد امریکای شمالی بریتانیا
-اساسنامه وستمینستر
-قرارداد کانادا از بریتانیا:
1 ژوئیه, 1867
11 دسامبر, 1931
17 آوریل, 1982 GDP (برابری قدرت خرید)
- جمع کل (2002)
- سرانه تولید ناخالص داخلی
در رده 12اُم
۹۲۳ میلیارد US$
US$ ۲۹۴۰۰
واحد پول دلار کانادا ($) منطقه‌ زمانی UTC از -۵/۳ به -۸ سرود ملی (O Canada)‌ای کانادا سرود سلطنتی (God Save the Queen) خدا ملکه را حفظ کند دامنه‌ اینترنتی ‎.ca پیش‌شماره تلفنی ۱ پاییتخت کانادا شهر اتاوا است، محلی که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد. او به صورت تشریفاتی رئیس مملکت است و به عنوان نمایندهٔ ملکه الیزابت دوم در کانادا، مستعمرهٔ سابق انگلستان، زندگی می‌کند. کانادا بزرگ‌ترین عضو مجموعهٔ کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است.
فهرست مندرجات


// تاریخ

در سال ۱۴۹۷ میلادی، جان کابوت پس از رسیدن به سواحل نیوفاندلند، یک مستعمره انگلیسی ایجاد کرد. حدود ۴۰ سال بعد، ژاک کارتیه به دهانه رود سنت لورنس (در نزدیکی شهر مونترال) قدم گذاشته و مستعمره‌ای فرانسوی بنا نهاد. از آن پس، مهاجران انگلیسی بیشتر در سواحل دریا و خلیج هودسن مستقر شدند، در حالی که فرانسویان بیشتر به سوی مناطق داخلی کانادا روان شدند. در سال ۱۷۸۳ بریتانیا کنترل بخش فرانسوی‌نشین کانادا (ایالت کبک کنونی) را نیز در اختیار گرفت.
سیاست

  • پیر ترودو
تقسیمات کشوری

استان‌ها و قلمروها

گفتار اصلی: استان‌ها و قلمروهای کانادا
کانادا به ۱۰ استان و ۳ قلمرو تقسیم شده‌است. استان‌ها در مجموع استقلال زیادی از دولت مرکزی دارند، اما، درجهٔ این آزادی عمل در نزد قلمروها کمتر است. مهمترین استان از لحاظ اقتصادی و سیاسی استان انتاریو می باشد که شهرهای تورنتو و اتاوا در آن قرار دارد.


استان‌ها عهده‌دار چرخاندن برنامه‌های اجتماعی کشور هستند و همراه دولت فدرال به جمع‌آوری مالیات می‌پردازند. هم‌زمان، دولت فدرال می‌تواند برنامه‌های ملی خود را به سرتاسر کشور معرفی کند، ولی اختیار شرکت در این برنامه‌ها با خود استان‌هاست. دولت فدرال عهده‌دار میزان کردن ثروت میان استان‌هاست، و برای این منظور همه‌ساله مقداری از درآمدهای استان‌های دارا را میان استان‌های ندار پخش می‌کند. تمامی استان‌ها و قلمروها مجلس قانون‌گذاری مخصوص خود را دارند.
جغرافیا


دریاچه‌ مورین در پارک ملی بنف، استان آلبرتانقشه‌ کانادا


کانادا از دید مساحت بزرگ‌ترین کشور دنیا پس از روسیه است، ولی جمعیت نسبتاً کمی دارد. با وجود آن‌که وسعت کانادا از همسایه‌اش آمریکا بیشتر است، جمعیتی معادل ۱۱ درصد جمعیت امریکا دارد (۳۲ میلیون نفر در سال ۲۰۰۴ میلادی). کانادا کشوری نوین و دارای فناوری پیشرفته‌است و توان تأمین انرژی سوختی خود از منابع درونمرزی را دارد. این کشور دارای منابع گستردهٔ طبیعی است، و برخی از استان‌های آن وابستگی سنگینی به استفاده از این منابع دارند. آب و هوای کانادا روی هم رفته سرد و در بیشتر نقاط قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور و جزیره‌ ونکوور از استان بریتیش کلمبیا در آن قرار دارند، معتدل است. تورنتو نیز که از شهرهای مهم این کشور است از نظر فعالیتهای بورسی در دنیا بین ۱۰ کشور مهم از نظر بورس است آب و هوای تورنتو سرد و جنگلهای تایگا در این کشور دیده می‌شود برج سی ان در تورنتو اولین برج بلند مخابراتی جهان است.در خارج از شهر آبشار نیاگارا قرار دارد که بزرگ‌ترین آبشار از نظر عرض است و یک دهکده رویایی نیز به همین نام(نیاگارا)وجود دارد
اقتصاد

کانادا یکی از کشورهای عضو گروه هشت است. این کشور دارای منابع معدنی غنی، صنایع پیشرفته (همچون خودروسازی، صنایع شیمیایی و نفت، صنایع غذایی، چوب و کاغذ، صنایع معدنی و فلزی و شیلات) و محصولات فراوان کشاورزی (از جمله گندم، دانه‌های روغنی، میوه، سبزیجات و توتون) است.
مردم

مردم کانادا عموماً انگلیسی زبان و تنها در استان کبک غالب جمعیت فرانسوی زبان هستند. در نیوبرانزویک یکی از استانهای شرقی کانادا هم جمعیت قابل ملاحظه فرانسوی زبان وجود دارد. هنوز در مناطقی از شمال کانادا که عموماً اهالی بومی هستند مردم به زبان محلی صحبت می‌کنند.