+ ارسال موضوع جدید
صفحه 1 از 11 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 105

موضوع: @*@ تقویم تاریخ @*@

 1. #1
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست

  @*@ تقویم تاریخ @*@  وقایع تاریخ هروز میلادی شمسی قمری تو این تایپیک قرار میگیرد


 2. 3 کاربر مقابل از این پست Par Pari تشکر کرده اند.


 3. #2
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست
  امروز ا 1389/6/15 شمسی برابراست با 26 ماه رمضان 1431 قمری و 6 دسامبر 2010 میلادی

  1294م:15 شهريور 1294 (ششم سپتامبر 1915) معاون كنسولگري انگلستان در بوشهر مورد حمله قرار گرفت و به ضرب گلوله مجروح شد. اين حادثه كه متعاقب تيراندازي دهم شهريور به كنسول انگلستان در اصفهان صورت گرفته بود دو بهانه به دست انگليسي ها كه در انتظار آن بودند داد تا:
  1 ـ حضور نظامي خود در ايران مخصوصا در خوزستان را گسترش دهند.
  2 ـ به «مستوفي» نخست وزير وقت اولتیماتوم دهند كه استاندار فارس را عزل كند كه مستوفي چنين كرد!.
  دولت لندن انجام چنین کارهایی را در ایران، طبق قرار داد سن پترز بورگ (تقسيم ايران به دو منطقه نفوذ) حق خود مي دانست!. از نظر لندن (قدرت وقت) اين اقدامات استعماري و تعرض به حقوق و حاکميت ملل ديگر؛ غير مشروع، ناقض موازين و خلاف منطق در روابط بين المللي نبودند.
  بموجب آن موافقتنامه كه در آگوست 1907 ميان انگلستان و روسيه (با ميانجگيري قبلي فرانسه) در سن پترز بورگ امضاء شده بود، انگليسي ها جنوب و شرق ايران را در كنترل داشتند و به مركزيت كرمان، براي خود يك نيروي نظامي به نام «اس. پي. آر.» به وجود آورده بودند و به عبارت ديگر؛ دولتي در دولت.
  1306ش:اجباري شدن درس ورزش در مدارس ايران از چنين روزي در سال 1306 قانون شد و قرار شد كه از آغاز سال تحصيلي (دو هفته بعد) بر برنامه هفتگي مدارس اضافه شود.
  لايحه مربوط چند روز پيش از اين از تصويب مجلس گذشته بود كه پس از طي مراحل مرسوم، از 15 شهريور 1306به صورت قانون درآمد. در آن زمان هدف از درس ورزش، تندرستي و آشنا شدن دانش آموزان با تاريخچه و اصطلاحات بازي ها بود، نه تماما تمرين فوتبال و واليبال و .... در اجراي اين قانون، از همان سال در مدارس كشور وسائلي از قبيل پارالل و بارفيكس نصب شد. دويدن، شنا كردن، قدم آهسته و رژه رفتن نيز از برنامه هاي درس ورزش مدارس قرار گرفت و به دانش آموزان تاكيد مي شد كه خميده ننشينند، با قدم هاي استوار راه بروند و .... سالها گذشت تا به تدريج به سبك مدارس آمريكا، بازي هايي كه در اين كشور حرفه اي هستند (يك شغل و كسب و كار به حساب مي آيند و درآمد كسب مي كنند) از قبيل بسكتبال و ... جاي ورزش (تندرستي) را كه هدف قانونگذار بود در مدارس ايران ( و حتي در دوره تعليمات عمومي) گرفت!.

  1335ش:دكتر محمد مصدق پانزدهم شهريور ماه 1335 به تبعيد غير قانوني خود به احمد آباد ساوجبلاغ (نزديك كرج) اعتراض كرده بود، زيرا كه به چنين تبعيدي محكوم نشده بود. خود وي نوشته است كه در آستانه اتمام دوه محكوميت (محكوميت خلاف قانون)، او را تحت الحفظ از زندان به احمد آباد بردند و در اينجا به حالت تبعيد قرار دادند.
  ظاهرا به اين اعتراض دكتر محمد مصدق كه حكومت او در اثر كودتاي 28 مرداد عمدا و جبرا پايان يافته بود رسيدگي نشد.
  دكتر مصدق كه 3 سال زندان او در لشكر 2 زرهي در مرداد سال 1335 به پايان مي رسيد، چند روز پيش از اتمام زندان به روستاي احمد آباد تبعيد شده بود و از اين زمان تا پايان عمر در اين روستا تحت نظر قرار داشت بدون اينكه به اين تبعيد محكوم شده باشد كه خود، آن را زنداني غير قانوني در "قلعه" توصيف كرده است. دشمني شاه با دكتر مصدق از زماني شدت يافت که مصدق گفته بود حكومت از آن ملت است، نه شاه؛ و بارها تكرار كرده بود كه انگلستان چون موفق نشد كه از طريق قرارداد وثوق الدوله صاحب اختيار ايران شود؛ رضا شاه را روي كار آورد و بسياري از خواستهاي خود از جمله تمديد امتياز انحصاري نفت را در سال 1933 و كشيدن راه آهن خرمشهر - بندر شاه را كه جنبه اقتصادي نداشت به او تحميل كرد. هدف از كشيدن اين راه آهن تسهيل حمله نظامي احتمالي غرب به شوروي بود كه بعدا بهانه اشغال نظامي ايران قرار گرفت و انگليسي ها به همان گونه كه رضا شاه را آورده و شاه كرده بودن وي را در شهريور 1320 بركنار كرده و به خارج از ايران تبعيد كردند. دكتر مصدق بارها به شاه تاكيد كرده بود كه ايران، ايران واقعي نخواهد شد مگر اينكه توسل به غرب، دريافت وام از غرب، و دعوت از آنها براي سرمايه گذاري در كشورمان و دادن هرگونه امتياز به غربي ها را كلا به فراموشي يسپاريم كه هيچ بلكه از قاموس واژه هايمان هم بيرون كنيم.

  2007م:16 ماه از روزي مي گذرد كه ژنرال «نيكلاي برديوژا Nikolai Bordyuzha» دبيركل سازمان پيمان امنيت جمعي اوراسيا (CSTO) به ايران توصيه كرد كه به اين پيمان دفاعي به پيوندد. وي كه يك ژنرال كارشناس نيروهاي موشكي است و براي يك دوره پنج ساله به سمت دبيركلي انتخاب شده است در ماه مه سال 2007 درتوجيه اين توصيه خود گفته بود كه ايران به هر سازمان و پيماني كه تاجيكستان در آن شركت و عضويت دارد مي تواند به پيوندد. ژنرال «برديوژا» از آن پس چندبار ديگر گفته است كه درهاي اين سازمان به روي ايران همچنان باز است. مدوديف رئيس جمهور روسيه اخيرا با تاكيد گفته است كه دنياي پس از هشتم آگوست 2008 (روز آغاز دفاع روسيه از اوستياي جنوبي) دنياي ديگري است ـ دنيايي است كه در
  آن «يك دولت مشخص» بمانند 17 سال گذشته نخواهد توانست هركاري را كه بخواهد و يا به مصلحتش باشد انجام دهد. اين بيان، بسياري از محذورات را منتفي مي كند (براي مثال: يوگوسلاوي از موسسان جنبش عدم تعهد بود كه با توطئه و مداخله «ناتو» متلاشي شد و ... و مشاهده همين رويدادها، انديشه دفاع گروهي را ميان لاتين هاي قاره آمريكا تقويت كرد).
  در پي دعوت ژنرال «برديوژا» از ايران، سران كشورهاي عضو در ششم اكتبر 2007 راي به توسعه سازمان «سي اس تي او» و فعاليتهاي نظامي آن ازجمله صلحباني بين المللي (با تصويب و يا بدون تصويب سازمان ملل) دادند. در همين جلسه تصويب شد كه صنايع نظامي روسيه به اعضاي سازمان، به همان بهايي كه جنگ افزار به ارتش روسيه تحويل دهند بفروشند و اين بها ميان اعضاي سازمان يكسان خواهد بود. آخرين نشست سران «سي اس تي او» پنجم سپتامبر 2008 (هفته گذشته) در مسكو تشكيل شده بود و شركت كنندگان از واكنش سريع روسيه در برابر تعرض نظامي گرجستان به اوستياي جنوبي كه به اين منطقه تلفات سنگين و ويراني وارد ساخت پشتيباني كرده و آن را مورد تاييد قراردادند. «نشست» همچنين عمل گرجستان در تعرض به اوستياي جنوبي را كه با حمايت (و احتمالا اشاره واشنگتن) صورت گرفته بود محكوم كرد. رئيس جمهور روسيه گفته است خرسند خواهد بود كه اگر اعضاي سازمان «سي اس تي او» استقلال آبخازيا (طبق اسناد دوران صفويه؛ آبخيزستان) و اوستياي جنوبي را برسميت بشناسند ولي براي اين كار، آنها را زير فشار نخواهد گذارد.
  سازمان پيمان امنيت جمعي اوراسيا (سي اس تي او) در اكتبر سال 2002 مركب از كشورهاي روسيه، بلاروس، تاجيكستان، قزاقستان، ارمنستان و قرقيزستان تاسيس شده است كه در ژوئن 2006 ازبكستان نيز به عضويت آن درآمده است. طبق اساسنامه اين پيمان دفاع جمعي كه هفتم اكتبر 2002 به تصويب رسيد و انتشاريافت، تعرض به يكي از اعضاي اين سازمان به منزله تعرّض به همه آنها خواهد بود كه در برابر متجاوز دست به دفاع مشترك خواهند زد.
  اين اتحاديه دفاع گروهي در اكتبر 2007 با سازمان همكاريهاي شانگهاي در زمينه هاي متعدد و ازجمله همكاري هاي امنيتي و مبارزه با ترافيك مواد مخدر وجنايتكاران سازمان يافته قرارداد امضاء كرد.

  2008م:احمدشاه متخلص به "فراز" شاعر بزرگ پاکستاني و استاد ادبيات پارسي در دانشگاه پيشاور بيستم ماه اوت 2008 درگذشت. وي هنگام مرگ 77 ساله بود. فراز که عمدتا به زبان اردو شعر سروده است به بيماري کليوي دچار او. احمدشاه که يک پشتون بود نثرنگاري ماهر بود و شهرت به ساده نويسي داشت. او مي گفت بگونه اي بايد نوشت که همگان بتوانند بخوانند. بسياري از اديبان، فراز را از شاعران همرديف علامه محمد اقبال پارسي - اردو سراي معروف شبه قاره بشمار مي آورند.

  1522م:ششم سپتامبر 1522 از پنج كشتي و 265 ملوان كه ماژلان (تلفظ درست ماجلانFerdinando Magellan) به منظور يافتن راه دريايي آسيا از غرب، بندر سويل اسپانيا را ترك كرده بودند يك كشتي (ويتوريا) با 17 ملوان با اسپانيا بازگشتند، ولي همين سفر دريايي طولاني عملا ثابت كرد زمين كروي شكل است كه به جايي متكي و متصل نيست. هدف ماژلان از اين سفر كه سه سال طول كشيد خدمت به علم جغرافيا نبود بلكه در اصل ماموريتي تجاري و مستعمراتي بود؛ زيرا كه پرتغالي هاي راه دريايي به آسيا را از طريق جنوب آفريقا (دماغه اميد نيك) یافته بودند و بر مناطق متعدد در سر راه مستولی شده و به تجارت ادويه دست زده بودند كه اسپانيا مي خواست بدون درگيري با رقیب،‌ از طريق ديگر به اين هدف برسد. ماژلان كه زاده پرتغال بود و به خدمت اسپانيا در آمده بود و هدف انتقام جويي از زادگاه خود كه وي را مورد بي مهري قرار داده بود نيز داشت. پس از عبور از جنوب قاره آمريكا، عرض اقيانوس آرام را در 98 روز طي كرد و به جزايري كه بعدا به نام فيليپ پادشاه اسپانيا "فيليپين" نامگذاري شده است رسيد.
  وي در جزيره "سبوCebu" موفق شد رييس يك قبيله را به قبول مسيحيت وادارد و اين رييس قبيله در عوض از او خواست كه در جنگ با قبيله دقيب او را كمك كند كه در اين جنگ ماژلان كشته شد. افراد قبيله اي كه ماژلان را با تير، ضربت شمشير و نيزه كشتند پي به هدف سلطه گري و استعمار اروپاييان برده بودند.ك پس از كشته شدن ماژلان، يكي از افسران او با باقيمانده نفرات از طريق جنوب آفريقا كه قبلا از آن آگاه بود به اسپانيا بازگشت. در اين سفر چهار كشتي و بقيه همراهان ماژلان بر اثر جنگ، توفان و شورش داخلي از دست رفته بودند. به هر صورت دولت اسپانيا فيليپين را نزديك به چهار قرن مستعمره خود كرد و در اوايل قرن 20 آن را به آمريكا باخت.

  1566م:سليمان اول سلطان عثماني ششم سپتامبر در سال 1566 ميلادي درگذشت. مورخان او را سليمان (Lawgiver) مي خوانند زيرا كه وي در طول سلطنت خود به قضا و قانون بيش از هر چيز ديگر توجه مي كرد. سليمان در هر كوي و برزني در قلمرو عثماني دادگاه داير كرده بود و در جوار دفتر خود نيز يك شوراي قضايي داشت. وي مي گفت: از هر دستي كه بريده شود خون جاري مي شود، جز دستي كه قاضي قطع كند و اين اصطلاح از همان زمان در خاورميانه سر زبانها افتاده است. در دوران سلطان سليمان متصرفات عثماني به اوج وسعت خود رسيد. دشمني عثماني با ايران كه از زمان سلطان سليم آغاز شده بود در زمان سلطان سليمان ادامه داشت و به جنگ او با شاه طهماسب صفوي انجاميد.

  1808م:ششم سپتامبر زادروز «عبدالقادر جزايري» قهرمان ملي الجزايري ها است كه در 1808 به دنيا آمد و در ماه مه 1883 در 75 سالگي در دمشق درگذشت. وي نه تنها يك رهبر سياسي ـ نظامي، بلكه يك فيلسوف و انديشمند بود. او سالها با فرانسه جنگيد تا وطنش مستعمره نشود و در طول اين جنگها، نوعي تازه از جنگهاي غير منظم (گريلا وارفر) را ابتكار كرد. او با اسيران فرانسوي رفتاري جوانمردانه داشت و گاهي آنان را آزاد مي كرد. علت شكست او پس از سالها مقاومت قهرمانانه اين بود كه برخي از قبايل به وعده خود در جمع آوري داوطلب براي ادامه مبارزه وفا نكرده بودند. عبدالقادر كه چنين ديد خواست با باقيمانده نيروهايش به مراكش پناه ببرد كه مقامات مراكشي درخواست او را رد كردند و دولت فرانسه وي را با خانواده اش به پاريس منتقل و در آنجا تحت نظر قرار داد كه عبدالقادر از آنجا به سوريه رفت و در دمشق فوت شد و سالها بعد جسد او را به وطن منتقل و مدفون ساختند. مورخان عبدالقادر را از قهرمانان ملي بزرگ قرن نوزدهم اعلام كرده اند.

  1901م:ششم سپتامبر سال 1901 هنگامي كه ويليام مك كينلي W. Mckinley بيست و پنجمين رئيس جمهوري آمريكا از يك نمايشگاه در شهر "بافالو" در ايالت نيويورك ديدن مي كرد هدف گلوله يك آنارشيست 28 ساله (به اصطلاح دهه اول قرن 21: تروريست) به نام "لئون ژلوگوژ Leon Czologosz " قرار گرفت و هشت روز بعد در گذشت و معاون او تئودور روزولت كه شهرت دارد امپرياليسم آمريكا با حكومت او پا به عرصه وجود گذاشته است بر جاي وي نشست. لئون كه همان دم دستگير شد 53 روز بعد (29 اكتبر) اعدام شد. وي به پيروي از فرضيه آنارشيسم (آنارکيسم) كه در آن روزگار عالمگير شده بود اعتراف كرده بود و زني كه همدست او بود نيز دستگير شد. با اينكه ريشه آنارشيسم از روسيه بود كه به ساير قسمتهاي اروپا و بويژه فرانسه و ايتاليا گسترش يافته بود، در آن زمان براي مبارزه با آن (همانند افغانستان دهه اول قرن 21) به روسيه و فرانسه لشكركشي نشد. در آن سالها بسياري از رجال اروپا ازجمله رئيس جمهور فرانسه و پادشاه ايتاليا به دست آنارشيستها ترور شده بودند كه آنارشيستها خواستار «حكومت گروهي = رهبري جمعي» و برضد حکومت فرد بودند حتي اگر اين فرد رئيس جمهور و انتخابي باشد. مك كينلي سومين رئيس جمهوري آمريكا بود كه تا آن زمان ترور شده بود.

  1915م:ششم سپتامبر سال 1915 (دومين سال جنگ جهاني اول)، تانك براي نخستين بار آزمايش شد. اين آزمايش توسط ارتش انگلستان صورت گرفت كه اين جنگ افزار تازه براي آن ساخته شده بود. اين جنگ افزار پس از دو آزمايش ديگر روانه جبهه فرانسه شد. توپهاي نخستين تانكها در طرفين آنها نصب شده بود تا قسمت جلو تانك سنگين نباشد. جلو تانكها به گونه اي ساخته شده بود كه بتواند از موانع بالا برود و از زمين ناهموار بگذرد. عكس زير يك تانك انگليسي از اين دست (از نوع Mark_2) را نشان مي دهد كه در جريان جنگ جهاني اول، سربازان آلماني آن را تصرف كرده اند.

  1941م:ششم سپتامبر سال 1941، دولت آلمان به يهوديان قلمرو اين كشور اطلاع داد كه به منظور مشخص بودن در جامعه، از 19 سپتامبر (13 روز بعد) بايد بر سينه خود ستاره داود (شش گوشه) زرد رنگ كه روي آن كلمه "يهودي" با خط سياه نوشته شده باشد نصب كنند و اين كار براي يهوديان از شش ساله به بالا اجباري است و در صورت تمرد هر بار به شش هفته زندان و يا 150 مارك جريمه نقدي مجازات مي شوند. به علاوه بدون كسب اجازه نمي توانند محل اقامت خود را ترك كنند و ...

  1956م:دولت افغانستان ششم سپتامبر 1956 (52 سال پيش) اعلام كرد كه از اين پس از شوروي كمك نظامي بلاعوض دريافت خواهد كرد و اين كمك با اصل بي طرفي آن دولت مغايرت ندارد و بابت اين كمك، امتيازي به مسكو نخواهد داد. دولت افغانستان پس از خروج از سلطه انگلستان در سال 1919، با مسكو قرارداد عدم تجاوز امضاء كرده بود. كمك نظامي بلاعوض شوروي به افغانستان كه غرب مطلقا مايل به آن نبود تحولات و حوادث خونيني را در پي داشت كه هنوز ادامه دارد. غرب مايل نبوده است كه افغانستان از توان نظامي برخوردار شود تا مدعي آن قسمت از اراضي خود شود كه انگليسي ها از آن جدا كردند و به هندوستان وقت دادند كه اينك بخش بزرگي از پاكستان را با 28 ميليون جمعيت تشكيل مي دهد كه خودرا پاتان (پشتون) مي دانند ازجمله منطقه پرحادثه وزيرستان. افغانستان با قرارگرفتن ميان چين، شبه قاره هندوستان، ايران و آسياي ميانه يك منطقه بسيار حساس جهان را تشكيل مي دهد و .... افغانها پس از افزوده شدن نظاميان ساير كشورهاي عضو «ناتو» بر نيروهاي آمريكايي كه از سال 2001 در آنجا بوده اند به سبك عراقي ها (جنگ و گريز، شبيخون زدن و انفجارهاي انتحاري) دست به مبارزه با آنان زده اند و اين مبارزه از سال 2006 رو به شدت گذارده است. افغانها در دهه 1980 به همين ترتيب شوروي را مجبور به ترك افغانستان كرده بودند و .... اغماض غرب به افزايش محصول ترياك با هدف ساكت كردن برخي از افراد (افرادي معيّن) در افغانستان بوده است. ناآرامي هاي پاكستان نتيجه مستقيم وضعيت بي ثبات افغانستان است. به پيش بيني اصحاب نظر، با پايان يافتن ماه عسل 17 ساله در مناسبات مسكو و غرب، ترديد نيست كه مسائل افغانستان پيچيده تر خواهد شد.

  1965م:بامداد ششم سپتامبر سال 1965 (1344 هجري خورشيدي)، دومين جنگ هند و پاكستان بر سر كشمير با حمله نيروهاي هندي به منطقه لاهور آغاز شد. زد و خوردهاي پراكنده دو كشور از ماه اوت (امرداد) آغاز شده بود. پاكستان در واكنش به حمله تمام عيار هند، همان روز (ششم سپتامبر) در راجستان هند چترباز پياده كرد. در جريان اين جنگ، ايران به پاكستان كمك غيرعلني كرد و تعدادي هواپيماي نظامي ساخت آمريكا (از نوع اف - 86) به آن كشور تحويل داد. در جريان اين جنگ، امير عباس هويدا نخست وير وقت نيز در صدر هياتي از پاكستان ديدن كرد.
  جنگ دوم هند و پاكستان، با پادرمياني شوروي ـ دوست هند، پس از اين كه نيروهاي چين با هدف حمايت از پاكستان در مرزهاي هند تقويت شدند پايان يافت. دولت چين ششم سپتامبر و ساعتي پس از آغاز حمله همه جانبه هند به پاکستان اعلام کرده بود که ضرور مي بيند نيروهاي خود را در مرزهاي مشترک تقويت کند و به حالت آماده باش درآورد که در آن زمان اخطاري به هند تلقي شده بود.
  هنگامي كه سران دولت هاي هند و پاكستان به ميانجيگري شوروي در آسياي ميانه با هم مذاكره مي كردند، لعل بهادر شستري نخست وزير وقت هند بر اثر سكته مغزي درگذشت و بانو اينديرا گاندي برجايش نشست و نخست وزير هند شد.

  1971م:نخستين جنگ دو كشور در سال 1947 انجام شده بود و سومين آن در سال
  1971. مسئله كشمير (که به نوشته برخي از مورخان، در جريان تقسيم هندوستان ميان دو جامعه هندو و مسلمان انگليسي ها آن را به وجود آوردند) همچنان لاينحل باقي مانده و آتشي است در زير خاكستر.


  1966م:"هندريك فرورد H.verwoerd" نخست وزير دولت آپارتيد (تبعيض نژادي) فدراسيون آفريفاي جنوبي ششم سپتامبر 1966 در پارلمان اين كشور به دست يك كارمند (پيغام رسان سپيد پوست) اين پارلمان كشته شد.
  قاتل گفته بود كه به اين انگيزه "فرورد" را كشت كه وي در قبال سياهپوستان كوتاه مي آمد!. حال آن كه "فرورد" كه هوادار نازيسم بود شهرت به سختگيري نسبت به سياهپوستان داشت و خود از بانيان دولت تبعيض نژادي بود.
  در پي مرگ "فرورد"، "فورستر" نخست وزير دولت سپيدپوستان شد.
  سپيدپوستان آفريقاي جنوبي عمدتا فرزند زادگان مهاجران هلندي هستند.

  1972م:ششم سپتامبر 1972 و 36 ساعت پس از به گروگان گرفته شدن 9 ورزشكار اسرائيلي در مونيخ آلمان، دولت آلمان موافقت كرد كه هلي كوپتر در اختيار گروگانگيرها كه از مبارزان فلسطيني بودند بگذارد تا بدون خونريزي از آلمان خارج شوند. گروگانگيرها پذيرفتند و با گروگانها با هليكوپتر به فرودگاه منتقل شدند.
  طبق گزارش رسانه هاي وقت، پليس آلمان در فرودگاه به سوي گروگانگيرها شليك كرد كه گروگانگيرها هلي كوپتر حامل 9 گروگان را منفجر كردند كه همه آنان كشته شدند. سپس ميان پليس آلمان و فلسطيني ها زد و خورد صورت گرفت كه يك پليس و چهار فلسطيني كشته و چهار فلسطيني ديگر دستگير شدند. ورزشكاران اسرائيلي براي شركت دربازيهاي المپيك تابستاني به مونيخ رفته بودند. فلسطيني ها براي آزاد كردن گروگانها خواستار آزاد شدن 200 زنداني فلسطيني شده بودند. عكس زير هلي كوپتر آلماني را پس انفجار در فرودگاه نشان مي دهد.

  1941م:شهر لنينگراد كه از چهارم سپتامبر 1941 در محاصره ارتش آلمان قرار گرفته بود از ششم سپتامبر (دو روز بعد)، به دستور شخص هيتلر زير گلوله باران لاينقطع قرار گرفت. محاصره طولاني لنينگراد ((که دوباره به سن پترزبورگ تغيير نام داده است) همزمان با حمله نيروهاي شوروي به ايران بود. اين محاصره كه منجر به مرگ يك ميليون تن از جمعيت شهر شد، تا سال 1944 ادامه داشت.
  2003م:در سال 2003 در اين دنياي پر از مشكلات و غوغا، "مسواتيMswati" پادشاه (در آن سال 35 ساله) كشور آفريقايي سوازيلند فارغ از هر غم و اندوه در جستجوي همسر دوزادهم بود. طبق يك رسم كهن، دختراني كه بخواهند همسر پادشاه سوازيلند Swaziland شوند در برابر او در يك برنامه رقص سه ساعته شركت مي كنند و او بكي را كه بپسندد از ميان آنان انتخاب مي كند. اين رقص پنجم سپتامبر 2003 در شهر لوبامبا Lobamba با شركت نزديك به پنجاه هزار دختر برگزار شد و «مسواتي» در پايان مراسم اعلام كرد كه چند دختر را پسنديده كه نظر خود را در باره انتخاب يكي از آنان بعدا پس از بررسي بيشتر اعلام خواهد كرد. وي در آن زمان داراي ده همسر و يك نامزد بود. طبق يک رسم کهن، دختري كه انتخاب مي شود، براي مدتي بايد نامزد پادشاه باشد تا با آداب و تشريفات كاخ سلطنتي آشنا شود. "مسواتي" ده روز پس از مراسم رقص پنجم سپتامبر 2003 نظر خودرا اعلام داشت و دختر مورد پسند نامزد او شد.

  1968م:سوازيلند 17 هزارکيلومتر مربعي در دل فدراسيون افريقاي جنوبي قرار گرفته و قبلا مستعمره انگلستان بود که در سپتامبر 1968 به آن استقلال داد. درصد بيماران ايدزي در سوازيلند بيش از هر کشور ديگر جهان است. طبق يک آمار، 39 درصد از افراد بزرگسال اين کشور به بيماري ايدز دچار هستند و در نتيجه متوسط طول در اين کشور خيلي پايين است.

  1620: يك دسته از مهاجران انگليسي تحت نام «زائر» بندر پليموت اين كشور را با كشتي «مي فلاور» به سوي آمريكاي شمالي ترك كردند تا در اين سرزمين (متعلق به ساکنان بومي اش و بدون کسب رضايت آنان) و به دور از غوغاي اروپا و اختلافات مذهبي و سياسي زندگي كنند.

  1776: توفان دريايي گوادلوپ كه در اقيانوس اطلس پديد آمده بود در مسير خود در كارائيب و سواحل شرقي آمريكاي شمالي بيش از شش هزار تن را بي جان ساخت. اين توفانهاي دريايي هرسال در ماههاي معيني و بويژه در سپتامبر در همان منطقه پديد مي آيند و تقريبا در همان مسير همه ساله حرکت مي کنند. ميزان شدت آنها بستگي به گرمي هوا در منطقه دارد.

  1907: Sully Prudhomme شاعر و نويسنده فرانسوي و برنده جايزه ادبي نوبل سال 1901 درگذشت. از وي 17 كتاب و از جمله يك مجموعه شعر تحت عنوان «فرانسه» باقي مانده است كه در وصف وطنش سروده است
  .

  1939: در پي انگلستان و مهاجرنشينانش، دولت آفريقاي جنوبي نيز به آلمان (كه به لهستان حمله برده بود) اعلان جنگ داد.

  1983: دولت شوروي تاييد كرد كه يك هواپيماي كره جنوبي (پرواز KAL _ 007) را كه بدون اجازه، وارد آسمان آن كشور شده بود برفراز ساحل غربي ساخالين سرنگون ساخته است. در اين رويداد 269 تن از جمله يك عضو كنگره آمريكا كه عازم كره جنوبي بود كشته شده بودند.

  بازگشت كشتي ماژلان بدون خود او به اسپانيا
  Ferdinando Magellan ششم سپتامبر 1522 از پنج كشتي و 265 ملوان كه ماژلان (تلفظ درست ماجلانFerdinando Magellan) به منظور يافتن راه دريايي آسيا از غرب، بندر سويل اسپانيا را ترك كرده بودند يك كشتي (ويتوريا) با 17 ملوان با اسپانيا بازگشتند، ولي همين سفر دريايي طولاني عملا ثابت كرد زمين كروي شكل است كه به جايي متكي و متصل نيست. هدف ماژلان از اين سفر كه سه سال طول كشيد خدمت به علم جغرافيا نبود بلكه در اصل ماموريتي تجاري و مستعمراتي بود؛ زيرا كه پرتغالي هاي راه دريايي به آسيا را از طريق جنوب آفريقا (دماغه اميد نيك) یافته بودند و بر مناطق متعدد در سر راه مستولی شده و به تجارت ادويه دست زده بودند كه اسپانيا مي خواست بدون درگيري با رقیب،‌ از طريق ديگر به اين هدف برسد. ماژلان كه زاده پرتغال بود و به خدمت اسپانيا در آمده بود و هدف انتقام جويي از زادگاه خود كه وي را مورد بي مهري قرار داده بود نيز داشت. پس از عبور از جنوب قاره آمريكا، عرض اقيانوس آرام را در 98 روز طي كرد و به جزايري كه بعدا به نام فيليپ پادشاه اسپانيا "فيليپين" نامگذاري شده است رسيد.
  وي در جزيره "سبوCebu" موفق شد رييس يك قبيله را به قبول مسيحيت وادارد و اين رييس قبيله در عوض از او خواست كه در جنگ با قبيله دقيب او را كمك كند كه در اين جنگ ماژلان كشته شد. افراد قبيله اي كه ماژلان را با تير، ضربت شمشير و نيزه كشتند پي به هدف سلطه گري و استعمار اروپاييان برده بودند.ك پس از كشته شدن ماژلان، يكي از افسران او با باقيمانده نفرات از طريق جنوب آفريقا كه قبلا از آن آگاه بود به اسپانيا بازگشت. در اين سفر چهار كشتي و بقيه همراهان ماژلان بر اثر جنگ، توفان و شورش داخلي از دست رفته بودند. به هر صورت دولت اسپانيا فيليپين را نزديك به چهار قرن مستعمره خود كرد و در اوايل قرن 20 آن را به آمريكا باخت.


  ویرایش توسط Par Pari : 09-06-2010 در ساعت 20:18

 4. 2 کاربر مقابل از این پست Par Pari تشکر کرده اند.


 5. #3
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست

  16 شهریور 7 سپتامبر 22 ماه رمضان

  تقویم تاریخ -16شهریور ا1514م:هفتم سپتامبر سال 1514 نظاميان عثماني وارد تبريز شدند. اين نظاميان به فرماندهي مستقيم سليم اول سلطان عثماني 23 اوت (15 روز پيش از آن) در دشت چالدران نيروهاي شاه اسماعيل صفوي را شكست داده بودند. سلطان سليم و نيروهايش بر اثر حملات غير منظم (چريكي) نيروهاي شاه اسماعيل و مقاومت مردم تبريز نتوانستند مدت طولاني در اين شهر بمانند و به خاک عثماني بازگشتند.

  جنگ چالداران بزرگترين و شايد آخرين جنگ بزرگ توپ و تفنگ در برابر شمشير و كمان بود و مورخان معاصر بمباران اتمي هيروشيما و ناگازاكي را در نيمه اول اوت سال 1945 با آن مقايسه مي كنند كه جنگ اتمي در برابر اسلحه متعارفي (توپ و تفنگ) بود و هر دو جنگ در ماه اوت صورت گرفته بود.

  هدف عمده سلطان سليم اول از حمله به ايران؛ جلوگيري از گسترش شيعه اثني عشري كه مذهب رسمي ايرانيان اعلام شده بود به متصرفات عثماني و پيوستن شيعيان قلمرو عثماني به دولت تازه تاسيس صفوي ايران بود. هدف ديگر وي ضميمه كردن مناطق كردنشين شمال غربي ايران و محل سكونت تركمانان (بقاياي سلجوقيان و ... در عراق امروز) به قلمرو خود و نيز مانع از گسترش و رشد "ايرانيسم" بود كه با روي كار آمدن شاه اسماعيل صفوي دوباره سربلند كرده بود.

  سلطان سليم به دو هدف اول خود از اين عمليات نظامي رسيد، ولي مسئله اي به نام كردستان تركيه به وجود آورد كه دولت تركيه اينك (قرن 21) دچار آن است. صفويان كه تا زمان جنگ چالدران بكار بردن اسلحه آتشين را خلاف آيين جوانمردي مي پنداشتند از اين پس به فكر مسلح كردن خود به توپ و تفنگ افتادند كه شاه عباس به آن تحقق بخشيد.
  1335ش:در اين روز در سال 1335 چاه نفت شماره 6 قم در منطقه البرز نيز به نفت رسيد. چاه شماره 5 در منطقه البرز كه در عمق دو هزار و 67 متري به نفت رسيده بود از چهارم شهريور بر اثر فشار گاز طبيعي دچار فوران شده بود كه خروج نفت از آن مدتها ادامه داشت تا از خارج كارشناس دعوت كردند و آن را خاموش ساختند.  1294ش:16 شهريور 1294 ( 7 سپتامبر 1915) وثوق الوله رئيس الوزراء وقت (برادر قوام السلطنه و پدر زن دكتر علي اميني) كه شهرت به انگلوفيل بودن( هواداري از انگلستان) داشت از دو دولت انگلستان و روسيه كه سرگرم تكميل اجراي قرارداد سن پترز بورگ ( تقسيم ايران به دو منطقه نفوذ ) بودند و خواسته بودند كه ماليه و ارتش ايران را زير كنترل بگيرند خواست كه فعلا اين كار به تعويق اندازند. رئيس الوزراء قبلي به اين كنترل تسليم شده بود. گفته شده است که وثوق الدوله به اشاره لندن درخواست تعوين آن تصميم را کرده بود زيرا بر لندن يقين حاصل شده بود که روسيه در جنگ جهاني اول که از سال پيش آغاز شده پيشرفتي نخواهد داشت و قدرت سابق را از دست خواهد داد و درنتيجه، انگلستان ديکته کننده اصلي در ايران خواهد بود.
  1308ش:مجلس ايران جلسه 16 شهريور 1308 خود را به بحث در باره لايحه دولت پيرامون امر تابعيت اختصاص داده بود. برخي نمايندگان تاكيد بر آن داشتند كه ايرانياني كه به وطن پشت كنند و به تابعيت دولت ديگري در آيند و با ادای سوگند، متعهد به دفاع مسلحانه، جاسوسی و هرگونه اقدام براندازی دیگر به سود دولت متبوع تازه و بر ضد وطن نیاکان شوند، به دليل قطع «عالما و عامدا» وفاداري به زادگاه خود و نياكان، از همان لحظه نبايد ايراني به حساب آيند و با آنان باید به صورت خارجي رفتار شود. بنابراين، ايران نبايد تابعيت مضاعف را بپذيرد. پاره اي ديگر از نمايندگان گفته بودند که پس از دادن يک اخطاريه رسمي، اين قبيل ايرانيان لغو تابعيت شوند. سرانجام لايحه دولت در آخر وقت به تصويب رسيد. در سال 1358 هجري خورشيدي (پس از انقلاب) هنگام طرح اصل 41 قانون اساسي جمهوري اسلامي در مجلس مربوط و رسانه ها، بسياري از مردم (با توجه به شایعاتی که پیرامون یکی ـ دو همکار دولت موقت در افواه جریان داشت) همان عقايد سال 1308 را ابراز کرده و خواسته بودند که قيد شود هر ايراني که عالما و عامدا به تابعيت يک دولت ديگر درآيد از همان لحظه ادای سوگند وفاداری به دولت تازه، تابعيت ايراني خودرا از دست بدهد و به صورت خارجي و دريافت ويزا بتواند به ايران باز گردد. طبق اين اصل، لغو تابعيت يک ايراني نياز به درخواست تبعه دارد و يا در صورتي كه به تابعيت كشور ديگري درآيد. این اصل در 30 سال گذشته در مورد لغو تابعیت کسانی که به تابعیت دولت های دیگر درآمده اند (و دردسر سازی های این اتباع دوگانه) به اجرا درنیامده است! که در اصطلاح علم حقوق «اصل معطل مانده» بشمار می آید. حقوقدانی هم هستند که گفته اند كه این اصل نیاز به آیین نامه اجرایی! دارد که این آیین نامه باید به تصویب پارلمان برسد.  2008م:ششم سپتامبر 2008 محمود احمدي نژاد رئيس جمهور ايران يك ديدار يكروزه از جمهوري توده اي چين بعمل آورد كه طبق گزارش رسانه ها، با رفتار بسياردوستانه و گرم «هو جينتائو» رهبر چين رو به رو شد. هو (خو) كه در تالار بزرگ خلق با احمدي نژاد ديداركرد اعلام داشت كه چين به حق ايران در برخورداري از انرژي اتمي براي مصارف غيرنظامي احترام مي گذارد و اين حق را رعايت و از آن حمايت مي كند. به علاوه، از دولتهاي ديگر مي خواهد كه در اين زمينه انعطاف نشان دهند. وي همچنين برگسترش مناسبات دوجانبه دو كشور باستاني چين و ايران كه قرنها پيش از ميلاد مسيح آ‎غاز شده است تاكيد كرد و همكاريهاي صميمانه دو كشور را ستود و گفت كه چشم انداز اين همكاري هاي رو به گسترش، روشن و درخشان است.

  به گزارش رسانه ها (ششم سپتامبر 2008)، چين در بازرگاني خارجي ايران اينك مقام اول را حائز است و تنها در يك سال گذشته بر ميزان مبادلات دو كشور دوست معادل ده ميليارد دلار افزوده شده است.  2003م:«ماريو مونته فورته تولدو» داستان نگار شهير گواتمالايي و يكي از نويسندگان بزرگ قرن 20 در زبان اسپانيايي ششم سپتامبر 2003 در 92 سالگي ديده از جهان فرو بست. معروفترين داستان او «راهها به كجا ختم مي شوند» عنوان دارد كه برپايه آن فيلم سينمايي پر بيننده اي هم ساخته شده است. بيشتر داستانها و نمايشنامه هاي «مونته فورته» زمينه سياسي و انتقادي در حمايت از مردم دارد. «مونته فورته» پس از درنظرگرفتن موضوع هر داستان به ميان مردم مربوط به سوژه مي رفت و مدتي را ميان آنان زندگي مي كرد تا نوشته او انعكاس واقعيات باشد. همچنين از او چندين رساله درباره حكومت، دمكراسي، احزاب و سازمانهاي بين المللي برجاي مانده است.

  گواتمالائي ها كه او را منعكس كننده دشواري هاي خود مي دانستند، نظر به اعتمادي كه داشتند در دهه 1940 وي را به نمايندگي خود به پارلمان فرستادند كه در آنجا رئيس مجلس شد. بعدا دولت چپگراي گواتمالا (همان دولتي كه با كودتايي نظير براندازي 28 امرداد ساقط شد) وي را به نمايندگي از خود به سازمان ملل فرستاد و نطق های ضد امپریالیستی او در اینجا معروفند.
  1582م:هفتم سپتامبر سال 1582 (يك ماه پيش از اصلاح تقويم ميلادي)، كميسيون رفورم تصميم گرفت كه ماه نهم ميلادي نام باستاني اش را كه سپتامبر (هفتم) است حفظ كند. «سپتامبر بيش از دو هزار سال پيش و هنگام تنظيم تقويم ژوليان، از دو واژه سانسكريت و برگرفته از يك كتاب ديني هندوها ساخته شده است: «سپت» به معناي رقم 7 و «امبر» يعني آسمان. در آن زمان، سپتامبر ماه هفتم بود و سال رومي قديم كه تقويم ميلادي برپايه آن تنظيم شده است به اقتباس از ايرانيان از مارس (21 تا 24 مارس) مصادف با نوروز ما و آغاز بهار شروع مي شد. تقويم تازه ميلادي (كه جهاني شده است) در قرن شانزدهم توسط يك ايتاليايي به نام دكتر ليليو (ليليوس) تنظيم شد و چون پاپ وقت، گريگوري سيزدهم، بر آن صحه نهاد به تقويم گريگوري موسوم شده است. اين تقويم از چهارم اكتبر سال 1582 (426 سال پيش) به اجرا درآمده و جاي تقويم ژوليان را گرفته است.

  1940م:بمباران شبانه لندن توسط نيروي هوايي آلمان (لوفت وافه) از هفتم سپتامبر 1940 آغاز شد و 57 شب متوالي طول کشيد و تلفات و زيانهاي سنگين به بار آورد. اين بمبارانها در تاريخ جنگ جهاني به "بليتز" معروفند. عکس بالا روز بعد از نخستين بمباران شبانه لندن، از گوشه اي از يک منطقه بمباران شده برداشته شده است. دولت انگلستان براي محافظت از جان کودکان، زنان و سالخوردگان آنان را به خارج از شهرهاي بزرگ منتقل کرده بود.
  1961م:هفتم سپتامبر سال 1961 (1340 هجري خورشيدي) يك روز پس از اين كه دولت افغانستان روابط سياسي خود را با پاكستان قطع كرد و دولت پاكستان را متهم به حمايت از داعيه استقلال طلبي برخي از پشتونها كرد و بحران روابط دو كشور در حال اوج گيري بود، ايزوستيا ارگان دولت شوروي با انتشار مقاله اي نه تنها اين بحران را دامن زد بلكه پاي ايران را هم به آن كشاند. ايزوستيا نوشته بود كه ايران و پاكستان محرمانه به توافق رسيده اند كه افغانستان را ميان خود قسمت كنند؛ منطقه پشتون نشين به پاكستان و منطقه فارسي زبان به ايران ملحق شود و دولت آمريكا كه سرگرم محاصره كامل شوروي است بر اين طرح صحه گذارده است و با اين عمل، ايران آنچه را كه قرن گذشته (نوزدهم) از دست داد به دست مي آورد و پاكستان هم پشتون ها را با پاتان هاي خود يكي مي كند و از مسائل نژادي و مشکل ايالت وزيرستان و منطقه مرزي شمال غربي خود آسوده خاطر مي شود.

  مقاله ايزوستيا در حالي انتشار يافت كه سران كشورهاي غير متعهد در بلگراد به مسئله روابط بحراني افغانستان و پاكستان رسيدگي مي كردند. افغانستان يك كشور غير متعهد ولي ايران و پاكستان از متحدان آمريكا بودند. آتش بحران روابط پاكستان و افغانستان از هفتم شهريور ماه روشن شده بود كه ايوب خان رئيس جمهوري وقت پاكستان دولت افغانستان را تهديد كرده بود چشم طمع به ايالت پاتان نشين شمال غربي پاكستان دوخته است. ايوب خان دولت كابل را متهم كرده بود كه از تاريخ تجزيه هندوستان به دو كشور هند و پاكستان، هرگز به روي پاكستان لبخند دوستي نزده و پنهاني با هند بر ضد پاكستان توطئه كرده است. ايوب خان روز بعد از اين تهديد، از افغانستان خواست كه كنسولگري ها و دفاتر فرهنگي و بازرگاني خود در پيشاور، كويته، پاره چنار و چمن را تعطيل كند.

  يك روز پس از اين اولتيماتوم پاكستان، سردار محمد داود خان صدراعظم وقت افغانستان براي يك ديدار فوري چند ساعته و مذاكره با دولت وقت ايران وارد تهران شد و ايران قول داد كه همه مساعي خود را براي رفع بحران روابط افغانستان و پاكستان بكار برد. در پي همين سفر كوتاه، در محافل سياسي جهان شايع شد كه سران افغانستان به ايران پيشنهاد تشكيل يک فدراسيون مركب از دو كشور همزبان و همنژاد و هم فرهنگ داده اند.

  دولت افغانستان هم ششم سپتامبر ناگهان مناسبات سياسي خود را با پاكستان قطع كرد، اتباعش را از پاكستان فراخواند و مرزهايش را بست و بر مشكلات كنفرانس سران كشورهاي غير متعهد افزود به گونه اي كه "نهرو" و "سوكارنو" مجبور به تبادل نظر جداگانه شدند.

  اين وقايع درست يك سال پس از ديدار آيزنهاور، رئيس جمهوري وقت آمريكا از افغانستان روي مي داد. دولت کابل در آن ديدار حاضر نشده بود که از دوستي خود با دولت مسکو دست بردارد.

  دولت وقت ايران به دليل بحراني بودن اوضاع بين المللي و ادامه معارضه آمريكا و شوروي، در قبال مقاله "ايزوستيا" كه نظر دولت شوروي را منعكس كرده بود واكنش فوري نشان نداد، ولي پنج روز بعد (20 شهريور) روزنامه اطلاعات (كه ترجمه روسي نامش "ايزوستيا" است) در يك سرمقاله طولاني شديد اللحن مفاد مقاله ايزوستيا را رد كرد و مطالب آن را تحريك آميز خواند كه اصحاب نظر در كشورهاي ديگر آن را نظر دولت ايران تلقي كردند.

  بحران روابط افغانستان و پاكستان بعدا با پادرمياني كشورهاي مختلف برطرف شد، ولي گمان نمي رود كه مسئله پاتانهاي پاکستان (پشتونها) که 28 ميليون نفر برآورد شده اند و دولت لندن آنان را از افغانستان جدا کرد به اين آساني شدني باشد. منطقه پاتان نشين پاکستان در سالهاي دهه اول قرن 21 بحراني تر و خونين تر از هميشه بوده است. در نخستين هفته سپتامبر 2008 در همين منطقه طرح سوء قصد قصد به جان گيلاني نخست وزير تازه پاکستان به اجرا گذارده شده بود که نافرجام ماند.
  1988م:عبدالاحد مهمند Mohmand خلبان نيروي هوايي افغانستان (متولد 1959 و از طايفه مهمند) هفتم سپتامبر 1988 پس از 9 روز اقامت در ايستگاه فضايي شوروي به نام "مير" به زمين بازگشت. وي با موشک سايوز TM - 5 به فضا فرستاده شده بود و پس از رسيدن سايوز به ايستگاه "مير" به آن منتقل شده بود.

  عبدالاحد نخستين فضانورد افغانستان بشمار مي رود. در آن زمان حزب کمونيست افغانستان دولت اين کشور را در دست داشت که مناسباتش با مسکو بسيار حسنه بود.


  1812: ناپلئون بناپارت كه براي تصرف روسيه و سپس از راه ايران تصرف هند و خارج ساختن آن از دست انگلستان وارد روسيه شده بود هفتم سپتامبر 1812 ارتش روسيه را در منطقه "بورودينو" واقع در 112 كيلومتري غرب مسكو درهم شكست و هفت روز بعد وارد مسكو شد. نيروهاي هيتلر 129 سال بعد در همين محل يك بار ديگر ارتش روسيه (شوروي) را شكست دادند. هدف هيتلر هم خارج ساختن خاور ميانه و هند ازدست انگلستان از طريق ايران بود.

  1822: برزيل هفتم سپتامبر سال 1822 اعلام استقلال كرد و خود را از استعمار پرتغال نجات داد. از همين زمان هفتم سپتامبر روز ملي برزيل است.

  1901: هفتم سپتامبر 1901 دولت پكن كه در نهايت ضعف و بدبختي بود قبول كرد كه بابت قيام "مشت زنان" اين كشور بر ضد مداخلات خارجيان، 739 ميليون دلار به كشورهاي فاتح بپردازد، به علاوه اجازه دهد كه انگلستان، فرانسه، المان، روسيه، آمريكا و ژاپن در پكن و بنادر چين نيروي مسلح داشته باشند و امتيازات ارضي و تجاري آنها محفوظ بماند ، اين تحميل را چينيان هرگز از ياد نخواهند برد. نيروهاي قدرتهاي ياد شده براي سركوب مليون چيني معروف به مشت زنان وارد پكن شده بودند.

  1939: دولت آمريكا هفتم سپتامبر 1939 در قبال جنگ اروپائيان اعلام بي طرفي كرد، ولي روز بعد در آن كشور من باب احتياط حالت "فوق العاده محدود" اعلام داشت.
  کد:
   
  منبع:iranianshistoryonthisday.com

 6. 3 کاربر مقابل از این پست Par Pari تشکر کرده اند.


 7. #4
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست

  چهارشنبه 17 شهریور 1389 - 29 رمضان 1431 - 8 سپتامبر 2010

  562م:هشتم سپتامبر 562 ميلادي (17 شهریور) تني چند از سران يمن در تالار معروف به طاق كسري در شهر تيسفون (36 کیلومتری بغداد امروز) پايتخت آن زمان ايران با خسروانوشيروان، شاه وقت ايران ملاقات كردند و از او خواستند كه براي اخراج حبشي ها از وطنشان نيرو به يمن فرستد. ارتش مسيحيان حبشه با استفاده از اختلافات داخلي سران قبايل يمن، اين سرزمين را تصرف كرده بود. شاه ساسانی (به نوشته تاريخ طبري «انوشروان» و به گفته سعدي «نوشيروان») پس از تبادل نظر با مشاوران خود و افسران ارشد، اين درخواست را پذيرفت و دستور داد كه سپاه کرمان ـ سیستان و سپاه پارس (استان فارس) با كشتي به يمن فرستاده شوند. خسروانوشيروان در آن روز پس از پذيرفتن مردم عادي (عوام الناس) كه از مقامات كشوري شكايت داشتند در تالار كاخ خود، به نوشته تاريخ بلعمي «ايوان كسري در مدائن»، و دريافت شكايات آنان و شنيدن ناله هايشان از مظالم، نمايندگان قبايل يمن را پذيرفته بود. خسرو یکم این تالاررا عمدتا برای دیدار با مردم ساخته بود که در فواصل مشخص با او ملاقات می کردند. علاوه بر این تماسهای مستقیم، خسروانوشیروان یک سازمان سراسری جمع آوری اطلاعات تاسیس کرده بود تا مشکلات مردم ـ مردمی که صدا نداشتند به گوش او برساند.  1906م:34 روز پس از امضاي فرمان مشروطيت، مظفرالدين شاه قاجار در ظاهر براي جلب مشروطه خواهان و در باطن بر اثر فشار انگلستان، 8 سپتامبر 1906(شهريور 1285 خورشيدي) بلافاصله پس از تاييد آيين نامه انتخابات مجلس، حكم بركناري عين الدوله (عبدالمجيد ميرزا) را از رئيس الوزرايي صادر و وي را از تهران تبعيد كرد. عين الدوله از مخالفان مشروطه شدن سلطنت بود و با اين كار ضديت فراوان كرده بود و چندبار هم از انگليسي ها خواسته بود كه از ادامه حمايت از مشروطه شدن ايران دست بردارند. طبق خاطرات بعضي رجال آن دوره، عين الدوله بارها گفته بود كه در شرايط موجود، مشروطه جز تامين منافع تني چند از رجال و بازرگانان و باز شدن هر چه بيشتر دست انگليسي ها چيز ديگري عايد نخواهد كرد و سودي براي عوام الناس نخواهد داشت . وي ازجمله كساني بود كه مشوقان به سفارت انگلستان را خائن مي پنداشتند. اسنادي كه بعدا انتشار يافت نشان داد كه چند روز پيش از بركناري عين الدوله كه در جبار بودن او ترديد نيست رئيس هيات نمايندگي انگلستان در تهران به لندن گزارش كرده بود كه دولت روسيه كه روي دربار قاجاريه نفوذ فراوان دارد مظفرالدين شاه را تشويق به پس گرفتن امضاي خود و لغو فرمان مشروطيت و دست كم تعليق آن مي كند .در اين گزارش ضمن اشاره به نگراني دولت روسيه از وضعيت خود و مستعمراتش در قفقاز از تحول اخير ايران، نوشته شده است كه دولت روسيه از اين كه سفارت انگلستان در تهران از متحصصنين به خوبي پذيرايي و توجه مردم را نسبت به خود جلب كرده است حسادت و احساس شكست مي كند و به همين لحاظ هرچه بيشتر به شاه نزديك شده است. دوستي شاه با دربار روسيه اينك بيش از هروقت ديگر است و عين الدوله از استفاده از هر فرصتي بر ضد منافع انگلستان خودداري نمي كند.

  برخي از مورخان ، پناهنده شدن شماري از تبريزيان معترض به ظلم و استبداد محمد علي ميرزا وليعهد وقت به كنسولگري انگلستان در آن شهر در پايان شهريور ماه 1285 را نتيجه تشويق آنان از سوي عوامل انگلستان و جزئي از رقابت انگلستان و روسيه دانسته اند.

  اين تحولات درست يك سال پيش از امضاي قرارداد سن پترزبورگ و تقسيم ايران به دو منطقه نفوذ صورت گرفت.
  1305ش:در اين روز در سال 1305 ( نخستين سال سلطنت رضا شاه ) مجلس حسين پير نيا را به نخست وزيري انتخاب كرد كه وي اين سمت را نپذيرفت. تمامي رويدادهاي مهم شهريور ماه اين سال ايران مربوط به بحران كابينه بود. سوم اين ماه ، مستوفي به مناسبت آغاز دوره تازه پارلماني استعفاي خود را تسليم و تاكيد كرده بود كه آماده تشكيل كابينه تازه نيست. وي بعدا به اصرار رضا شاه تسليم شد ، ولي با اين كه تنها 12 نماينده به او راي مخالف داده بودند ، اين مخالفت را بهانه قرار داد و آراء موافق را براي تشكيل يك دولت نيرومند كافي ندانست ! و كنار رفت . مجلس 17 شهريور به حسين پيرنيا ابراز تمايل كرد كه نپذيرفت ، ولي بعدا به اصرار او و اكثريت مجلس ، بالاخره پيرنيا حاضر به تشكيل كابينه شد و فروغي ( ذكاءالمك) و حسن وثوق ( وثوق الدوله ) را به سمت وزيران جنگ و دادگستري كابينه معرفي كرد كه با اعتراض شديد و پيگير دكتر مصدق نماينده تهران رو به رو شد . دكتر مصدق وثوق الدوله را فردي خواند كه حاضر شده بود با دريافت رشوه و وعده هاي ديگر ميهنش را به انگلستان واگذار كند و گفت كه اين فرد به جاي وزارت بايد به زندان برود و مجازات خيانت هايش را تحمل كند و جاي فروغي هم به دليل گذشته اش در كابينه نيست. مخالفت دكتر مصدق تا اواخر ماه ادامه يافت.
  1312ش:در اين روز در شهريور 1312، ماده 238 مكرر با يك تبصره و دو بند بر قوانين كيفري ايران اضافه شد كه در آن زمان يك انقلاب اداري محدود بشمار آمده بود. طبق اين قانون كه از نيمه دوم شهريور همان سال به اجرا درآمد هركس كه از نفوذ خود و ديگران ــ واقعي و يا كاذب ــ در ادارات و سازمانهاي دولتي سوء استفاده كند به مجازات حبس تاديبي از شش ماه تا دو سال و جريمه نقدي از صد تا هزار تومان محكوم خواهد شد. بعدا قوانین متعدد در این زمینه تدوین شد از جمله قانون منع مداخله در معاملات دولتی، قانون ضد توصیه و تشبث، قانون از کجا آورده ای؟ و ....  1357ش:17شهريور 1357 (سال انقلاب) كه در آن سال مصادف با جمعه بود روزي است كه واحدهاي فرمانداري نظامي تهران در ميدان ژاله به سوي مخالفان نظام حكومتي وقت كه تظاهرات وسيعي را به راه انداخته بودند آتش گشودند كه ضمن آن دهها تن كشته و يا مجروح شدند. اين رويداد در نخستين روز برقراري حكومت نظامي در تهران صورت گرفت. شوراي وزيران به رياست جعفر شريف امامي شب پيش از آن برقراري حكومت نظامي در 12 شهر از جمله تهران را براي شش ماه تصويب و سپهبد غلامعلي اويسي فرمانده نيروي زميني را به سمت فرماندار نظامي تهران تعيين كرده بود. مقررات حكومت نظامي در تهران كه از بامداد جمعه به اجرا گذارده شده بود برگزاري اجتماعات را منع كرده بود كه مخالفان نظام (انقلابیون) بدون توجه به اين مقررات همانند روزهاي پيش از آن در ميدان فوزيه (میدان امام حسین) و خيابانهاي جنوبي آن تا ميدان ژاله اجتماع و دست به تظاهرات زده بودند كه واحدهاي فرمانداري نظامي آنان را در ميدان ژاله كه بعدا به ميدان شهداء تغيير نام داده شد محاصره و به گلوله بستند.  828م:با محاسبات تقويم نگاران و تبديل سال قمري هجري به سال شمسي ميلادي جديد (تقويم پاپ، گريگوري) علي النقي، امام دهم شيعيان در چهل سالگي در هشتم سپتامبر سال 828 در سامرا (عراق) وفات يافت و توسط فرزندش حسن عكسري (امام يازدهم) در خانه مسكوني در همان شهر مدفون شده است. وي و فرزندش حسن العسكري در اين خانه تحت نظر ماموران خليفه عباسي زندگي مي كردند تا ارتباطشان با شيعيان محدود باشد. المتوكل خليفه عباسي وقت كه امام علي النقي را از مدينه به بغداد دعوت كرده بود از همان لحظه ورود وي به بغداد، او را تحت نظر قرار داد و پس از انتقال به سامرا، اين حصر ادامه يافت. طبق روايات متعدد و نوشته برخي از مورخان، وي نيز همانند امامان قبل از او به خواست خليفه عباسي مسموم شده بود.  2004م:در دهه اول سپتامبر سال 2004 ، در آمريكا يك رشته ميزگرد تلويزيوني براي بحث درباره مطبوعات (رسانه هاي چاپي) برگزار شده بود. در جريان اين ميزگردها، بحث به روزنامه هاي تهران نيز كشانيده شد. در اين بحث گفته شد كه در تهران ده ـ يازده ميليوني بيش از هر شهر بزرگ ديگر در جهان، روزنامه منتشر مي شود، ولي مخاطبان آنها نسبت به جمعيت شهر اندك هستند و بيشتر اين روزنامه ها از دولت كمك مالي مي گيرند؛ به صورت كاغذ ارزان و ... و شنيده شده است كه برخي از اين روزنامه ها عمدتا به خاطر دريافت همين كمك هاي دولتي منتشر مي شوند و علاقه مندي زياد به تيراژ ندارند. همچنين گفته شد كه احتمالا كسب شهرت سياسي و ورود به محافل بزرگان (مطرح بودن) انگيزه ديگر انتشار روزنامه در تهران بوده است.  1380م:روس هاي متفرق بالاخره پس از 160 سال تحت سلطه مغولان و تاتارها بودن و سركوب شدن، گرد هم آمدند و به سركردگي «دميتري ايوانوويچdmitri» امير منطقه مسكو و ولاديمير به جنگ با سلطه گران شتافتند و هشتم سپتامبر سال 1380 ميلادي در «كوليكووKulikovo » واقع در کنار رود «دنdon» نزديك به شهر امروز «تولاTula» مغولان و تاتارها به سرکردگي "مامايMamai" را شكست دادند و اين پيروزي در عين حال روس ها را به وحدت نزديک ساخت و به تدريج كشور واحد روسيه به وجود آمد. در جنگ کوليکوو 7 هزار ليتوانيايي هم به تاتارها کمک کرده بودند. در اين جنگ شمار روسها 80 هزار و عده تاتارها و مغولها 125 هزار نفر بود. با جنگ «كوليكوو» قدرت مغولها و تاتارها كاملا پايان نيافت و صد سال طول كشيد تا برتري و حكومت روس ها را بر خود پذيرفتند. روس ها همه كساني را كه در طول تاريخ از دشت «گبي» و ساير مناطق شرق آسياي مركزي به روسيه مهاجرت كرده و يا هجوم برده بودند «تاتار» مي خوانده اند و واژه تاتار از نام قبيله مغولي تاتا (دادا) گرفته شده است. اقوام ساكن آسياي مركزي در قرون چهارم تا ششم ميلادي به قصد ايران دست به مهاجرت زده بودند كه ارتش ايران ساساني آنان را به روسيه و اروپا فراري داده بود. بعدا باتو خان نوه چنگيز متصرفات تاتارها را در خاک روسيه گسترش داد که اروپايي آنان را گلدن هرد Golden Horde نوشته اند. دولت شوروي در طول عمر خود كوشيد تا با اعزام شماري از تاتارها به قفقاز جنوبي، ماهيت نژادي اين منطقه را كه ايراني تبار هستند تغيير دهد، ولي موفق نشد كه بيش از چند هزار تن از آنان را به عنوان كارگر نفت به جمهوري آذربايجان بفرستد.  1831م:هشتم سپتامبر سال 1831، ژنرال روس، پاسكويچ Paskevich بپاخيزي لهستاني ها برضد روسيه را به خاك و خون كشيد. در اين روز نه هزار لهستاني به دست سربازان روسيه كشته شدند.


  روس ها و لهستاني ها همنژاد و «اسلاو» هستند.پاسكويچ همان ژنرالي است كه فرماندهي نيروهاي روسيه را در جنگ با ايران كه به از دست رفتن قفقاز انجاميد بر عهده داشت.
  1944م:هشتم ماه سپتامبر سال 1944 نخستين موشك هدايت شونده V-2 آلمان كه با سرعت صوت حركت مي كرد بر انگلستان فرود آمد و محموله آن كه يك تن (هزار كيلوگرم) ماده منفجره نيرومند بود تلفات و زيانهاي فراوان به بار آورد. موشك V-2 دومين نسل موشكهاي دوربرد نظامي آلمان به شمار مي رفت. نخستين نسل اين موشكها «V-1» خوانده مي شد كه نوعي هواپيماي بدون خلبان بود. نخستين موشك V-1 كه با سرعت ساعتي 600 كيلومتر (تقريبا 370 مايل) حركت مي كرد، دو ماه و 28 روز پيش از آن تاريخ يعني 12 ژوئن 1944 بر لندن فرود آمده بود و تلفات سنگين وارد آورده بود. كشورهاي ضد آلمان در برابر موشكهاي هدايت شونده از راه دور

  V-2 وسيله دفاع نداشتند، جز اين كه كارخانه هاي سازنده آن و يا پايگاههاي پرتاب را بمباران كنند. موشك

  V-1 از نرماندي فرانسه و موشك هاي V-2 از هلند پرتاب مي شدند. اين جنگ افزار موثر اينك عامل بزرگي و اقتدار كشورها شده است، اما دير زماني است كه انحصار آن از دست قدرتهاي انگشت شمار خارج شده و به گونه اي روز افزون بر دارندگان آن اضافه مي شود و حساسيت دولتهايي كه مي خواهند هميشه «قدرت» خوانده شوند در قبال كشورهايي كه دارند داراي موشك مي شوند از همين جاست.


  1980م:در حالي كه توافق هاي آشگار و محرمانه با گورباچف در اواخر دهه 1980 سبب شد كه شوروي از تكميل دو ناو هواپيمابر كه هزينه سنگيني براي ساخت آنها متحمل شده بود صرف نظر كند و انها را به قيمت آهن قراضه حراج كند، هفتم سپتامبر 2003 ساختن دهمين ناو هواپيمابر آمريكا از نوع نيميتس (نيميتس كلاس) به نام جورج بوش (پدر) در تاسيسات كشتي سازي نيوپورت نيوز (ويرجينيا) آغاز شد و جورج بوش (پدر) كه در مراسم حضور داشت نخستين قطعه فلز بدنه اين كشتي را امضاء كرد. بهاي ساخت اين ناو 4 ميليارد دلار برآورد شده بود.  2005م:هشتم سپتامبر 2005 در واشنگتن اعلام شد كه خسارات مالي وارده از توفان دريايي كاترينا به سه ايالت جنوبي آمريكا بيش از 150 ميليارد دلار برآورد شده است كه با توجه به كسري بودجه موجود و تجاوز قروض دولت (از راه فروش اوراق قرضه به داخل و خارج) از تريليونها دلار، به اقتصاد كشور ضربه اي تازه مي زند.


  شهردار نيوارلئان هفتم سپتامبر 2005 به باقيمانده ساكنان شهر كه برآورد شده بود ده تا 15 هزار نفرند دستور تخليه داده و اخطار كرده بود كه اگر توجه نكنند با زور تخليه خواهند شد زيرا ماندن در خانه هاي ويران و پر از آب و لجن، خطرناك است. برخي از اين مردم گفته بودند كه خانه هاي آنان را آب فرا نگرفته، احساس خطر نمي كنند و نمي خواهند خانه خود را ترك گويند و آواره ديار ناآشنا شوند و به چشم نيازمند به آنان نگاه شود.


  شبكه هاي تلويزيوني آمريكا در ده روز مختوم به هشتم سپتامبر 2005 توجه خود را از ساير اخبار برگرفته و تمامي وقتشان را به پخش اخبار توفان كاترينا و ويرانگري هاي آن داده بودند که خلاف اصول ژورناليسم اصيل است. براي مثال مخاطبان اين شبکه در طول اين مدت از ادامه حوادث عراق و تصرق قسمتي از شهر قائم در نزديكي مرز سوريه توسط مخالفان بي خبر مانده و در اين زمينه به سردبيران روزنامه ها نامه فرستاده بودند كه پي در پي چاپ مي شد.


  بهاي بنزين در آمريكا بر اثر از كار افتادن پالايشگاههاي جنوب اين كشور و آسيب رسيدن به خط لوله سراسري انتقال نفت بالا رفته بود و متوسط آن هفتم سپتامبر 2005 به هر گالن سه دلار و پنج سنت رسيده بود. بعدا برخي رسانه هاي چاپي نوشتند که کمپاني هاي نفتي صاحب اين پالايشگاهها موضوع ازکارافتادن پالايشگاهها را بزرگ کرده بودند تا بهاي بنزين بالا برود و سود بيشتري عايد آنها کند.


  بزرگ کردن اخبار توفان به صورت 24 ساعته از سوي شبکه هاي تلويزيوني باعث سوء استفاده مقاطعه کاران مربوط از دولت شده و گروهي از مردم محل نيز بدون اينکه آسيبي ديده باشند از کمکهاي مالي دولت برخوردار شده بودند و ....  0: سال بيستم پيش از ميلاد: مريم مادر مسيح به دنيا آمد.

  1644: انگليسي ها با چند كشتي توپدار و 300 تفنگدار منطقه «نيو آمستردام» را در آمريكاي شمالي از دست هلندي ها خارج ساختند و آن را به افتخار دوك آو يورك به «نيو يورك» تغيير نام دادند.


  1886: شهر يوهانس بورگ (ژوهانسبورگ) در فدراسيون افريقاي جنوبي در پي كشف معدن طلا بنا نهاده شد.

  1951: 49 كشور كه در زمان جنگ دوم جهاني به ژاپن اعلان جنگ داده بودند در نشست سانفرانسيسكو با اين كشور قرارداد صلح امضاء كردند.


  1943: ايتاليا تسليم متفقين شد، ولي نيروهاي آلماني در خاك ايتاليا تا آوريل 1945 به نبرد ادامه دادند.


  1945: پس از تقسيم (موقت) شبه جزيره کره، نيروهاي نظامي آمريکا در قسمت جنوبي آن (که امروزه جمهوري کره جنوبي نام دارد) مستقر شدند و هنوز (سال 2008) آنجا هستند. روس ها که در کره شمالي مستقر شده بودند دهها سال است که اينجا را ترک گفته اند.


  1954: سازمان پيمان آسياي جنوب شرقي (سيتو SEATO) تاسيس شد.


  1991: مقدونيه كه يكي از اعضاي كنفدراسيون سوسياليستي يوگوسلاوي بود اعلام استقلال كرد.

 8. 2 کاربر مقابل از این پست Par Pari تشکر کرده اند.


 9. #5
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست

  18شهریور برار با 9 سپتامبر و 29 ماه رمضان

  1) 18شهريورسال 1348هجري شمسي:«جلال آل احمد» نويسنده، منتقد و نظريه پرداز سياسي - اجتماعي معاصر در« اَساِلم» در گذشت . آل احمد معلمي پرتلاش بود و در سالهاي پر آشوب جنگ جهاني دوم به عرصه سياست وارد شد و در نهضت ملي شدن صنعت نفت شركت فعال داشت . وي از سال 1332شمسي با جديت بيشتري به تحقيق ، تاليف و تعليم رداخت و از اين پس مقالات انتقادي و داستانهاي كوتاهش را نوشت . آنچه مورد توجه آل احمد قرار داشت تضاد اصلي بنيادهاي سنتي اجتماع بود با آنچه بنام تحول و ترقي دررژيم پهلوي تبليغ مي شد . از اين رو براي احرازهويت ملي ، كتاب غربزدگي را در سال 1341 شمسي منتشر كرد. خسي درميقات ؛ ديگر اثر آل احمد و سوغات سفرحج اوست. وي مهمترين آراء مذهبي و سياسي و اجتماعي خود رادر كتاب ديگري بنام درخدمت و خيانت روشنفكران گردآورده است . اما هنر برجسته آل احمد داستان نويسي است كه در اين زمينه سبك و شيوه اي خاص داشت. او زبان محاوره رابسيار دقيق و بجا به كار مي برد و در گنجاندن نكات اجتماعي و سياسي در داستان توانايي تمام داشت . آل احمد تشيع را نوعي نهضت مبارزه ميدانست و انتظار و اجتهاد را دو نقطه اوج تشيع مي خواند.
  2) درگذشت استاد "علي نقي وزيري" موسيقي‏دان و پايه‏گذار موسيقي جديد ايران (1358 ش): علي نقي وزيري در سال 1266 به دنيا آمد و از چهارده سالگي با موسيقي آشنا شد. وي در 31 سالگي به مدت 5 سال در پاريس و برلين به تحصيل و تجربه در علوم متعارف موسيقي غرب پرداخت. وزيري در 1302 كه به ايران بازگشت، مدرسه عالي موسيقي را تأسيس كرد و به چاپ كتاب‏هاي متعدد و كنسرت‏ها و ضبط صفحات گرامافون اقدام نمود. وزيري از سال 1314 كه حاضر نشد اركستر مدرسه را براي نوازندگي در يك ميهماني درباري شركت دهد، از كار بركنار شد و به خانه‏نشيني روي آورد. با استفاده از اين فرصت، به تحقيق در زمينه موسيقي پرداخت و هيئت علمي دانشگاه تهران پس از مدتي وي را به عنوان استاد كرسي هنر و زيباشناسي به تدريس در دانشگاه مأمور كرد. وزيري پس از شهريور 1320 به رياست اداره موسيقي كشور و مجله موسيقي و اداره راديو مشغول شد، اما چون با كارشكني‏ها مواجه گرديد به دانشگاه برگشت و تا پايان زندگي به تدريس پرداخت. او اولين پايه‏گذار و پدر موسيقي جديد ايران پس از انقلاب مشروطه است و بايد او را پايه‏گذار موسيقي جديد ايران دانست. وزيري در ساختن و پرداختن نخستين سرود ملي جمهوري اسلامي ايران نيز فعاليت كرد و قطعاتي مانند اي وطن، خاك ايران و نيز مارشِ ظَفَر را ساخت. استاد وزيري همچنين اولين كتاب در رشته موسيقي ايراني به شيوه علمي را با نام "شيوه‏نامه" تار نگاشته است. استاد علي نقي وزيري سرانجام در 92 سالگي در گذشت.
  3) عمليات كوچك قادر در اشنويه توسط ارتش (1364 ش)
  4) درگذشت فقيه جليل آيت‏اللَّه "مهدي مدرس يزدي" (1371 ش): آيت‏اللَّه مهدي مدرس يزدي در سال 1287 ش (1326 ق) در يزد به دنيا آمد و پس از گذراندن دروس مقدماتي، در سيزده سالگي وارد حوزه علميه قم شد. سپس راهي نجف گرديد و از محضر درس عالمان نامداري همچون سيد ابوالحسن اصفهاني و آقاضياء الدين عراقي به مدارج والاي علمي رسيد. وي همچنين از آيات عظام شيخ عبدالكريم حائري يزدي، سيد حسين بروجردي، سيد محمدتقي خوانساري، سيد ابوالحسن اصفهاني و آقا ضياء الدين عراقي گواهي اجتهاد دريافت كرد و مورد وثوق آنان قرار گرفت. اين فقيه جليل پس از مدتي به اصرار جمعي از مؤمنين تهران به اين شهر عزيمت نمود و به مدت بيش از پنجاه سال در محله امامزاده يحيي، به تدريس خارج فقه و اصول، ارشاد مردم و تأليف كتب پرداخت. همچنين حواشي بر كتب عروةُالوثقي، رسايل و مكاسب و نيز ديوان اشعار از جمله آثار اوست. آيت‏اللَّه مهدي مدرس يزدي سرانجام در 18 شهريور 1371 برابر با 11 ربيع الاول 1413 ق در 83 سالگي به جوار رحمت حق تعالي شتافت.
  5) آغاز فعاليت خبرگزاري زنان جمهوري اسلامي (1380 ش): در روز 18 شهريور 1380، مصادف با ميلاد با سعادت حضرت زهرا(س) خبرگزاري زنان جمهوري اسلامي فعاليت خود را آغاز كرد. مهم‏ترين هدف از راه اين خبرگزاري، توجه همه جانبه به موضوعات مربوط به زنان است تا مشكلات و مسائل آنان را به صورت گسترده منعكس كند. نكته ديگر، بُعد بين‏المللي آن است، چرا كه اخبار و گزارش‏هايي كه از زنان ايراني در خارج از كشور منعكس مي‏شود، وضعيت زنان را به شكل واقعي بيان نمي‏كند. به اين ترتيب، اطلاع رساني درست مي‏تواند زن را در بهترين جايگاه انساني و اجتماعي خود قرار دهد. حوزه‏هاي فعّاليت اين خبرگزاري در زمينه‏هاي علمي، فرهنگي، اجتماعي، هنري، ورزشي، سياسي و ادبي است.
  6) تولد زنده ياد اردشير محصص طراح و كارتونيست 1317 ش
  7) تولد زنده ياد اصغر محمدي طراح و نقاش 1317 ش
  8) وقوع غزوه‏ي "حنين" به فرماندهي پيامبر بزرگ اسلام(صلي الله عليه واله)(8 ق): پس از فتح مكه به دست مسلمانان، گروهي از قبايل اطراف مكه به منظور مقابله با لشكر اسلام متحد شدند. خبر اجتماع اين قبايل به رسول خدا(صلي الله عليه واله) رسيد و آن بزرگوار براي درهم شكستن مقاومت مشركان، سپاهي تجهيز كرد و به سوي حنين حركت فرمود. در اين نبرد ابتدا مسلمين شكست خورده و روي به هزيمت نهادند، اما با تدبير و تلاش رسول اكرم(صلي الله عليه واله) و ياران وفادارش همچون علي(عليه السلام)، بار ديگر فراريان برگشتند و طي نبردي سهمگين، دشمنان را شكست دادند. بعد از شكست دشمن، غنايم بسيار زيادي نصيب سپاه اسلام شد. پس از اين پيروزي، سپاه اسلام براي تعقيب دشمنان به سوي طائف حركت كرد.
  9) تولد دانشمند كم نظير و عالم بزرگوار شيعه "علامه حلّي" (648 ق): ابومنصور حَسن بن سديد الدين يوسف بن زين الدين علي بن مطهّر حلي، ملقب به آيت اللَّه، جمال الدين و فاضل و معروف به علامه و نيز علامَةُ الدَّهر، در شب 29 رمضان سال 648 ق از خانداني پاك‏سرشت در شهر حله در عراق به دنيا آمد. پس از فراگيري مقدمات، به محضر عالمان بزرگواري همچون محقق حلي، خواجه نصيرالدين طوسي، كاتبي قزويني و سيد بن طاووس و... راه يافت و به مدارج عالي علمي رسيد. وي پس از درگذشت محقق حلي، در حالي مرجعيت مسلمانان را به عهده گرفت كه تنها 28 سال از عمر شريف او مي‏گذشت و اين امر حاكي از نبوغ و شخصيت والاي اوست كه در اين سنين، تمام دانش‏ها و فضايل اخلاقي و كرامت‏هاي معنوي را كسب كرده و به مقام شامخ مرجعيت نايل گشته بود. مورخان، عصر علامه‏ي حلي را دوره‏ي توسعه‏ي فقه شيعه و پيشرفت دانش در سراسر جهان اسلام دانسته‏اند. زيرا وي اُلجايتو فرمانرواي مغولي را به پذيرش مذهب تشيع تشويق كرد كه اين امر در رواج مذهب تشيع بسيار موثر بود. علامه حلي براي نشر علوم اسلامي، تلاش خستگي‏ناپذيري انجام داد. او نخستين فقيهي بود كه رياضيات را واردِ فقه نمود و فقه استدلالي را تكامل بخشيد. كشفُ المَقال في احوالِ الرِّجال، تبصِرَةُالمُتعَلِّمين، تَذكِرَةُالفُقهاء، الاَسرار و ده‏ها كتاب ارزشمند ديگر از آثار وي مي‏باشد. علامه حلي در 21 محرم سال 726 ق در 78 سالگي بدرود حيات گفت و در نجف اشرف مدفون شد.
  10) درگذشت "ابن فرات" فقيه و مورخ مصري(807 ق): ابن فرات فقيه، مورخ و خطيب مصري در سال 735 ق در قاهره به دنيا آمد و از اوان نوجواني در طلب علم برآمد. خصوصيات برجسته‏ي ابن فرات، شيفتگي وي به تاريخ بود، به طوري كه همواره به تاليف مطالب تاريخي اشتغال داشت. مهم‏ترين اثر اين مورخ مسلمان، تاريخ الدُوَلِ و المُلوك نام دارد كه به تاريخ ابن فرات نيز مشهور است. او در اين اثر، حوادث و وقايع قرون ششم تا هشتم هجري قمري را به نگارش درآورده است. اسماءُ الصَّحابه و تاريخُ العِباد و البِلاد از ديگر آثار اوست.
  11) وفات "محمد بن حسن شيرواني" عالم بزرگ مسلمان(1098 ق): محمد بن حسن شيرواني، فقيه، محدث، متكلم، حكيم و جامع معقول و منقول بوده و در اين علوم بسيار مُتِبَحِّر به شمار مي‏رود. او را به علت كثرت استعداد و اصابت رَاي، به وَحيدُ العَصر، سُلطانُ الحُكما و المُتَكَلِّمين ناميده‏اند. اثباتُ النبوةِ و الامامة، اصول الدين و شرح تهذيب شيخ طوسي از آثار وي مي‏باشد. وي سرانجام در 65 سالگي در اصفهان درگذشت و در مشهد به خاك سپرده شد. لازم به ذكر است كه علامه شيرواني داماد ملامحمد تقي مجلسي و معروف به ملا ميرزا است.
  12) 9سپتامبر سال1944ميلادي : بلغارستان پس از خروج نيروهاي آلمان نازي مجددا استقلال خود را بازيافت . بلغارستان پس از آنكه به اشغال آلمان درآمد ، در زمان جنگ جهاني دوم با آلمان هيتلري بر ضد متفقين در جنگ شركت كرد اما خيلي زود از متفقين شكست خورد و از پاي درآمد. بعد از اين شكست ؛ ارتش سرخ شوروي وارد اين كشور شد و بلغارستان در اين روز با ورود ارتش شوروي، استقلال خود را اعلام كرد. پس از آن رژيم كمونيستي به رياست« ديميتروف» در بلغارستان برقرار شد واو 2سال بعد دراين كشور« جمهوري» اعلام كرد.
  13) آغاز جنگ‏هاي "هفت ساله" ميان امپراتوري ايران و روم (572م) (ر.ك: 24 ژوئيه)
  14) تولد "لئون تولْسْتويْ" نويسنده بلند آوازه روسي (1828م): كُنت لي‏يِف نيكُلاويچ تُولْسْتوي معروف به لئون تولستوي نويسنده شهير روسي در 9 سپتامبر سال 1828م در روستايى در 250 كيلومتري مسكو به دنيا آمد و در كودكي پدر و مادر را از دست داد. از نوجواني، استعداد درخشان و هوش سرشارش، معلمان را به تعجب وا مي‏داشت. با اين حال مدت زيادي در دانشگاه ماندگار نشد و پس از چهارسال خدمت در ارتش، به قصد پرداختن به نگارش، از نظام خارج شد. وي از آن پس به خلق آثار ادبي روي آورد و رمان‏هاي متعددي نگاشت. لئون تولستوي عالي‏ترين نمايش‏گر روح ملت روس و از بزرگترين نويسندگان جهان است. او مانند يك دانشمند الهيات و معتقد به اصول اخلاقي در جستجوي مرامِ دوستي پاك و بي‏آلايشي بود كه در مسيحيت اوليه وجود داشت و همين امرْ آثار او را مشحون از بشردوستي و احترام به وجود انسان كرده است. تولستوي در مجسم كردن اخلاق و روح مردم روس مقامي ارجمند داشت و معتقد بود كه تنها محبت است كه بايد بر مردم حكومت كند. اين عقايد باعث شد كه كليسا، تولستوي را در 72 سالگي تكفير نمايد. با اين حال در اواخر عمر چنان مشهور شد كه تقريباً همه دنيا او را مي‏شناختند. با اين كه فلسفه، مشغله تولستوي نبود، اما انديشه‏هايش در افكار فلسفي قرن نوزدهم تأثير فراوان نهاد. تولستوي با هر مكتب فلسفي يا فرقه مذهبي كه حقيقت را در انحصار خود تصور مي‏كرد مخالف بود و با هر كليسايى كه معتقد بود تنها يك راه و آن هم راه كليسا به سوي خدا وجود دارد، مي‏جنگيد. اعتقاد خود وي اين بود كه همه اديان بزرگ، بالذات هدايتگر به سوي خداوند هستند. تولستوي مطابق تعليمات خود، خويشتن را از قيد و بند مال و دارايى‏اش رها ساخت و همانند روستائيان به زندگي پرداخت. تولستوي انديشه‏هاي اخلاقي، اجتماعي و مذهبي خود را در رمان‏هاي بزرگ، داستان‏هاي كوتاه و مقالات متعددي مطرح ساخته كه جنگ و صلح، اعترافات و رستاخيز از آن جمله‏اند. هم‏چنين آثار ديگر او از جمله قزاق‏ها، هنر چيست و حاجي مراد، همه در حد شاه‏كارهاي ادبي روس است. لئون تولستوي در اواخر عمر خانه را ترك كرد تا اين كه سرانجام در 20 نوامبر سال 1910م مانند بي‏نواترين افراد در بي‏خانماني و سرگرداني در 82 سالگي درگذشت.
  15) مرگ "آلفرد ويني" شاعر و نويسنده برجسته فرانسوي (1863م): آلفرد ويكتور كُنْت دو ويني، شاعر و نويسنده فرانسوي، در 24 ژانويه 1797م در تورن فرانسه به دنيا آمد و در جواني وارد ارتش شد. وي در ميانه راه، توجه خويش را به ادبيات معطوف كرد و پس از چندي مجموعه اشعار خود را منتشر نمود. ويني در سال 1845م به عضويت فرهنگستان فرانسه درآمد، هرچند مدتي نيز به فعاليت‏هاي سياسي پرداخت. او برخلاف بيشترشاعران رمانتيك فرانسوي، انديشمندي عميق و نوآور است، با اين حال داراي حالتي از بدبيني و انزوا جويى نيز مي‏باشد. خود او عنوان مي‏دارد كه به آرامي بر خشت غم، زاده شده است. ويني آرمان‏گرايى سرخورده است كه دنيا را آميزه‏اي از نيكي و شر مي‏پندارد كه شر همواره برنيكي غالب است. در واقع، در اين بدترين جهان ممكن، همه چيز به بدي گرايش دارد. شعر ويني فاقد شور و شوق يك رمانتيك تمام عيار است. او پرگويى و تظاهر معمول در بين رمانتيك‏ها را كنار گذاشت و با اين‏كه در فضايى افسرده مي‏زيست، افسردگي او كمتر جنبه فردي و شخصي داشت. دلسوزي او نه تنها براي خودش كه براي نوع بشر بود. ويني در مقايسه با بيشتر شاعران رمانتيك و خيال‏پرداز و احساساتي، شاعري كم كار است و تنها سه دفتر شعر منتشر كرد. او در سال 1826م نخستين رمان تاريخي فرانسوي را نوشت و هم‏چنين سه نمايش‏نامه اصيل هم نگاشت كه نمايش‏نامه تراژدي شاترتون بهترين نمايش‏نامه اوست. ويني در مقام رمان‏نويس داستان‏گو و نمايش‏نامه‏نويس، كمتر محبوبيت دارد و اشعارش نيز هيچ‏گاه، آنچنان كه بايد، مقبوليت عام نيافته است. با اين حال، خوانندگاني كه از سادگي و ترشرويى و بدبيني او آزرده خاطر نيستند، همواره او را ارج مي‏نهند. تنهايى و انزوايى كه ويني در آن در برابر رنج‏هاي زندگي و نوميدي، شكيبايى و آرامش نشان مي‏داد، در آثارش به اعتلايى استثنايى از نظر اخلاقي و فلسفي مي‏رسد. افتخار و شهرت ويني از نظر شاعري، پس از مرگش روز افزون شد و مقبوليت عام يافت. وسعت انديشه، تشويش‏هاي روحي و زيبايى پُر قدرت و موثر بعضي از اشعار، به او خصوصيتي تازه بخشيد كه در بسياري از مشهورترين آثار معاصرانش نيز يافت نمي‏شد. بدبيني او در حدّي والا بود و از اصالت و نجابت كامل برخوردار، كه اين شاعر متفكر را سرمشق ديگر ادبا قرار داد. آلفرد دو ويني سرانجام در نهم سپتامبر 1863م در 66 سالگي درگذشت.
  16) درگذشت "اِستِفان مالارْمِه" اديب معروف فرانسوي (1898م): اِسْتِفان مالارْمِهْ اديب فرانسوي، در 18 مارس 1842م در پاريس به دنيا آمد. وي پس ازگذراندن تحصيلات خود و فراگيري زبان انگليسي، به تدريس اين زبان و نيز ترجمه برخي اشعار شاعران انگلستان پرداخت. مالارمه مدت‏هاي طولاني، محفلي با نام "سه شنبه" در خانه‏اش تشكيل مي‏داد كه در آن، هواخواهان مكتب سمبوليسم يا نمادگرايى به گفتگو مي‏نشستند. بر اساس اين مكتب، احساسات و حالات روحي به طور غيرمستقيم از راه نمادها به خواننده يا شنونده القا مي‏شود. شخصيت گيرا و حُسن بيان مالارمه، بسياري را به محفلِ سه‏شنبه‏هاي او كشاند و خودِ وي مقام رهبري نمادگرايان را به عهده گرفت. مالارمه با تاثير از برخي از ادباي گذشته، نه تنها در به كار بردن كلمات، امساك مي‏كرد، بلكه ابهام در نوشتن را تشويق مي‏نمود و عملاً توجهي به ساختمان دستوري زبان نداشت. از نظر وي، شعر براي عوام بايد معما گونه باشد و براي اهل فن و محرمان راز، چون موسيقيِ مجلسي. مالارمه در پي آن بود تا شعر را از هر چه مادي و محسوس است برهنه سازد و احساسات و انديشه‏هاي ناخودآگاه را با اشارات غيرمستقيم، با به كار بستن اصوات و تصاويرْ بيان كند كه اين خودْ مايه ابهام شعر و نثر او شده است. تقريباً هر شعر مالارمه بر محور يك تصوير يا استعاره سروده مي‏شود و دسته‏اي از تصاوير تَبَعي، در اطراف آن ايجاد مي‏گردد تا انديشه اصلي را قوام بخشد. از مالارمه آثاري از نظم و نثر شامل مجموعه‏اي از اشعار جواني شاعر و نيز پريشان‏گويي درباره نظريات زيبايي‏شناسي او بر جاي مانده است. استفان مالارمه سرانجام در نهم سپتامبر 1897م در 55 سالگي درگذشت.
  17) امضاي قرارداد تسليم نيروهاي ژاپني به چين، پس از پايان جنگ جهاني دوم (1945م) به موجب قرارداد تسليم ژاپن به چين كه در نهم سپتامبر 1945م، يك هفته پس از پايان كامل جنگ جهاني دوم در جنوب شرقي آسيا به امضا رسيد، نيروهاي ژاپني كه چين را اشغال كرده بودند، به دستور هيرو هيتو امپراتور وقت ژاپن، اسلحه خود را بر زمين گذاشتند و بدين ترتيب جنگ تاريخي چين و ژاپن پايان يافت. اين مسئله حاصل اتحاد نيروهاي مسلح كمونيست و ارتش دولتي چين بود. با اين حال، پس از شكست ژاپن، جنگ داخلي ميان كمونيست‏ها و حكومت مركزي چين آغاز شد و پس از مدتي نبرد، كمونيست‏ها بر سراسر خاكِ چين تسلط يافتند و نظام كمونيستي را بر اين كشور حاكم كردند.
  18) روز ملي و استقلال "كره شمالي" و تأسيس اين كشور (روز جمهوري) (1948م): جمهوري دموكراتيك كره يا كره شمالي كشوري است در شرق آسيا كه قسمت شمالي شبه جزيره كره را به خود اختصاص داده است. كره شمالي با مساحت 122/762 كيلومتر مربع و جمعيت 24 ميليون نفر در همسايگي چين و كره جنوبي قرار دارد. پايتخت كره شمالي، "پيونگ يانگ" و واحد پول آن وون مي‏باشد. اكثريت مردم اين كشور فاقد دين بوده و فقط درصد كمي پيرو مذاهب بودايى و كنفوسيوسي هستند. مراسم و تبليغات مذهبي در اين كشور از تاريخ استقرار نظام كمونيستي منسوخ شده است. نژاد و زبان رسمي اين كشور آسيايى، كره‏اي است و نظام سياسي حاكم بر كره شمالي جمهوري تك حزبي است. پيش‏بيني جمعيت آن تا سال 2025 بيش از 29 ميليون نفر خواهد بود. تاريخ گذشته كره و چين تقريباً يكسان است. مردم كره در طول تاريخ همواره كوشيده‏اند استقلال خود را در برابر چيني‏ها حفظ كنند. كره در طول تاريخ همواره تابع يا متحد فرمان‏روايان چين بوده و براي دفع تهاجمات مكرر ژاپني‏ها به خاك كره از حمايت چينيها برخوردار شده است. در سال 1894م جنگي بين ژاپن و چين بر سر كره رخ داد و با پيروزي ژاپني‏ها كره رسماً ضميمه قلمرو امپراتوري ژاپن گرديد. با ورود نيروهاي شوروي به خاك كره و تصرف نيمه شمالي آن، كره به دو قسمت شمالي و جنوبي تقسيم شد و كمونيست‏هاي شوروي اداره مناطق شمالي را به دست گرفتند. تا اينكه در نهم سپتامبر 1948 "جمهوري دموكراتيك" خلق كره اعلام موجوديت كرد.
  19) مرگ "ازار لوميس پاوْنْد" اديب و نويسنده مشهور امريكايي (1972م) (ر.ك: 8 آوريل)
  20) روز ملي و استقلال "تاجيكستان" از اتحاد جماهير شوروي سابق (1991م): كشور تاجيكستان در قرن ششم قبل از ميلاد، بخشي از قلمرو حكومت سلسله هخامنشيانِ ايران بود و در قرن نهم ميلادي، توسط مسلمانان فتح شد. نفوذ روسيه تزاري در اين سرزمين از قرن نوزدهم آغاز گرديد و به تدريج تمام اين منطقه به اشغال روسيه درآمد. پس از انقلاب شوروي در سال 1917، تاجيكستان علي‏رغم مقاومت مردم آن، به شوروي ضميمه شد. و به تصرف ارتش سرخ شوروي درآمد. در سال 1924 به عنوان بخشي از جمهوري ازبكستان قلمداد گرديد اما پنج سال بعد، به يك جمهوري خودمختار تبديل گشت. اين كشور، به ويژه در دهه 1970م شاهد اوج‏گيري گرايشات اسلامي و اعتراضات ضد روسي بود. در طول حاكميت شوروي بر تاجيكستان، اين كشور از نظر اقتصادي يكي از عقب مانده‏ترين جمهوري‏هاي شوروي بود. درپي تحولات سياسي اواخر دهه 1980م در بلوك شرق، تاجيكستان نيز در نهم سپتامبر 1991م استقلال خود را به دست آورد. هم‏زمانْ اختلافات سياسي و ديني نيز در اين كشور شدت يافت و به جنگ داخلي منجر شد. سرانجام در پي ميانجي‏گري سازمان ملل متحد و برخي كشورهاي منطقه به ويژه ايران و روسيه، توافقنامه صلح تاجيكستان درسال 1997م ميان گروه‏هاي متخاصم و دولت امضا شد. كشور تاجيكستان واقع در آسياي مركزي است كه بيش از 143 هزار كيلومتر مربع مساحت دارد و با كشورهاي چين، قرقيزستان، ازبكستان و افغانستان همسايه است. جمعيت تاجيكستان بيش از 6 ميليون نفر است و پيش‏بيني مي‏شود كه جمعيت آن تا سال 2025م نزديك به 9 ميليون نفر گردد. پايتخت تاجيكستان "دوشنبه" و واحد پول آن ساماني است. از شهرهاي مهم تاجيكستان، خُجند، كولاب و قَرغان تپه مي‏باشد. اكثريت مردم تاجيكستان مليت تاجيك داشته و ساير تيره‏هاي نژادي، ازبك، روس و تاتار در اقليتند. زبان رسمي اين كشور، فارسي و خط رايجْ لاتين و سيريلي است. بيش از 80% مردم تاجيكستان مسلمان‏اند. نظام سياسي حاكم بر تاجيكستان جمهوري مي‏باشد.
  21) تولد جان مالكوويچ بازيگر آمريكايي (1953) م
  22) درگذش

 10. کاربر مقابل از این پست Par Pari تشکر کرده است.


 11. #6
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست

  امروزجمعه 20 شهریور برابراست با 10 سپتامبر و 1 شوال

  حوادث ماه سپتامبر روز 10
  سال 1520: سفر تاريخي" ماژلان "دريانورد و مكتشف بزرگ پرتغالي آغاز شد و اين مرد نامور كه در اصل" فرناند دوماژلان "نام داشت در اين هنگام 50 سال داشت .در اين سفر ماژلان از پرتغال در ساحل اقيانوس به راه افتاد و آفريقا را دور زد و به اقيانوس هند و آرام رسيد ،سواحل و بنادر و ممالك بسيار را سياحت كرد .فرناندو ماژلان ،سال بعد در 1521 ميلادي بدرود حيات گفت.  سال 1887: "جيوواني گرونكي "يكي از مشه
  ورترين سياستمداران ايتاليا بعد از جنگ بينالملل دوم در شهر" پونته ورا "در" پيزا "متولد شد .در جنگ اول به صورت داوطلب شركت كرد و بعد از جنگ حزب" پوپولر "را تاصسيس كرد .در اولين كابينه موسوليني معاون وزير صنايع و بازرگاني او بود ولي بعد عليه موسوليني فعاليت كرد و به زندان افتاد .وي بعد از جنگ دوم جهاني به رياست جمهوري ايتاليا رسيد.


  سال 1919: پيمان تاريخي" سن ژرمن "ميان دولت اتريش و متفقين به امضاص رسيد .به موجب اين قرارداد ،امپراتوري اتريش به كلي تجزيه شد و كشور اتريش جديد به مجموعهاي از چند سرزمين آلمانينشين محدود شد و چون اتريش ميخواست به آلمان ملحق شود يكي از شرايط قرارداد" سن ژرمن "اين بود كه اتريش نبايد به آلمان بپيوندد و به صورت يك كشور جداگانه بايد اداره شود.

  19 شهريور 1370خاويرپرز دكوئيار ـ دبيركل وقت سازمان ملل ـ به تهران آمد

  .19 شهريور 1359دولت محمدعلي رجايي از مجلس شوراي اسلامي رأي اعتماد گرفت‌.

  19شهريور 1359وزارت امور خارجه انگلستان رسما تعطيلي سفارت خود در تهران را اعلام و سفارت سوئد را " حافظ منافع "‌ تعيين كرد

  .19 شهريور 1358آيت الله سيد محمود طالقاني ـ اولين امام جمعه تهران ـ درگذشت‌

  .19 شهريور 1357جيمي كارتر ـ رئيس جمهور امريكا ـ در يك تماس تلفني، حمايت خود را از محمدرضا پهلوي اعلام كرد.

  19 شهريور 1348جلال آل احمد نويسنده معروف و متفكر معاصر درگذشت‌. روزنامه‌ها مرگ وي را ناشي از سكته قلبي عنوان كردند
  .

  19 شهريور 1320روزنامه اطلاعات در مقاله‌اي از تعطيلي سفارتخانه‌هاي آلمان وايتاليا در تهران اظهار تأسف كرد.

 12. 2 کاربر مقابل از این پست Par Pari تشکر کرده اند.


 13. #7
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست

  پیش فرض 20 شهريور 1389 / 2 شوال 1431 / 11 سپتامبر 2010

  20 شهريور 1389 / 2 شوال 1431 / 11 سپتامبر 2010
  1) شهادت عالم مجاهد آيت‏اللَّه "سيداسداللَّه مدني" دومين شهيد محراب در تبريز (1360 ش) آيت‏اللَّه سيداسداللَّه مدني در سال 1292 ش (1323ق) در روستايي در آذرشهر آذربايجان شرقي چشم به جهان گشود و در سنين جواني براي تحصيل علوم ديني به قم عزيمت نمود. وي پس از گذراندن دروس مقدماتي و سطح، در حدود چهار سال به تحصيل دروس فقه و اصول در محضر حضرت امام خميني(ره) مشغول شد. سپس راهي نجف اشرف گرديد و در جلسات درس حضرات آيات: سيدابوالحسن اصفهاني، سيد عبدالهادي شيرازي، سيد محسن حكيم و سيد ابوالقاسم خويي شركت نمود. آيت‏اللَّه مدني، سال‏ها پيش از ورود به عرصه مبارزات سياسي، در مقابل افكار ضدديني كسروي مقابله كرده بود و با شهيد نواب صفوي همكاري داشت. با آغاز قيام مردمي ايران به رهبري حضرت امام خميني(ره) و تبعيد آن حضرت به نجف اشرف، آيت‏اللَّه مدني در كنار استاد و رهبر خود قرار گرفت و در ايام سفر به ايران، ضمن نام بردن از حضرت امام، رسالت و وظايف مردم مسلمان را در برابر رژيم پهلوي بيان مي‏كرد. آيت اللَّه مدني در سال 1350 به فرمان امام جهت تدريس علوم ديني به خرم آباد رفت و در آنجا حوزه علميه تأسيس نمود. چندي بعد بر اثر فعاليت‏هايي كه عليه رژيم ستم‏شاهي داشت به مدت بيش از سه سال به شهرهاي مختلف تبعيد شد و با اوج‏گيري انقلاب اسلامي، از تبعيد به قم بازگشت. اين روحاني مبارز، پس از پيروزي انقلاب به دعوت مردم همدان، راهي اين شهر گرديد و از طرف مردم اين استان به مجلس خبرگان قانون اساسي راه يافت. آيت اللَّه مدني پس از شهادت آيت‏اللَّه قاضي طباطبايي، نخستين امام جمعه تبريز، از سوي امام خميني(ره) به عنوان نماينده ولي فقيه و امام جمعه تبريز انتخاب شد و در اين سنگر به پاسداري و حراست از آرمان‏هاي انقلاب اسلامي همت گماشت. اين مجاهد نستوه سرانجام در بيستم شهريور 1360 ش برابر دوازدهم ذي‏قعده 1401 ق در 68 سالگي در همين سنگر پس از اقامه نماز در محراب نماز جمعه تبريز توسط منافقين به شهادت رسيد. و پس از تشييعي با شكوه در تبريز و قم، در حرم مطهر حضرت معصومه(سلام الله عليها) به خاك سپرده شد.
  2) 20شهريورماه سال1363هجري شمسي: دكترمحمود راميار پژوهشگر و قرآن شناس معاصرايران بدرود حيات گفت. ايشان فارغ التحصيل رشته فلسفه با درجه دكتري ازدانشگاه ادينبورگ بود و مدتي رياست دانشكده الهيات و معارف اسلامي دانشگاه تهران را به عهده داشت. از آثار دكتر راميار« تاريخ قرآن، كَشفُ المَطالِب و فَهارسُ القُرآن» را مي توان نام برد.
  3) 20شهريورماه سال1307هجري شمسي: بانك ملي ايران بطوررسمي افتتاح شد. سرمايه اوليه اين بانك جديد بيش از دو ميليون تومان بود و كارشناسان آلماني امور بانك ملي را اداره مي كردند. پس ازافتتاح بانك ملي، كليه حسابهاي جاري، وجوه عمومي، اعتبارات وزارتخانه ها و دوايردولتي و كليه عايدات دولت ازبانك شاهي به بانك جديدالتأسيس منتقل شد.
  4) عمليات كوچك انصار در هورالعظيم توسط سپاه پاسداران (1365ش)
  5) افتتاح بزرگترين طرح آبرساني خاورميانه در تبريز (1378ش)
  6) تولد پرويز پور حسيني بازيگر توانا 1320 ش : او آموزش بازیگری را از سال 1339 در كلاس های شبانه اداره هنرهای دراماتیك آغاز كرد و در سال 1340 نمایش "مرد گل بدهی " را به همراه فنی زاده و به كارگرانی سمندریان در تلویزیون اجرا كرد. با تشكیل گروه " پاسارگاد " و نمایش های " شش شخصیت در جستجوی نویسنده "، " لئو كادیا "، "مرغ دریایی و آندورا "، را با این گروه به صحنه برد و در سال 1346 دو نمایش " حكومت زمان خان " و " استریپ تیز و كارول " را در اداره تئاتر كار كرد.
  7) درگذشت محمد حميدي نقاش مشهور 1380 ش
  8) ارتحال آيت اللَّه "سيدعباس خاتم يزدي" استاد برجسته حوزه علميه قم (1380 ش): آيت‏اللَّه سيدعباس خاتم يزدي در سال 1309 ش (1349 ق) در يزد متولد شد. وي پس از اتمام مقدمات و سطح در زادگاه خود، در سال 1334 ش راهي قم گرديد و در درس خارج آيات عظام: سيد محمد محقق داماد، سيد محمدرضا گلپايگاني، محمد علي اراكي و حضرت امام خميني(ره) شركت نمود. آيت‏اللَّه خاتم در سال 1339 ش وارد حوزه نجف اشرف شد و در اقامت 18 ساله خود در آن شهر، از محضر درس حضرات آيات: سيد محسن حكيم، سيد محمود شاهرودي و حضرت امام و به ويژه از درس آيت‏اللَّه خويي بهره‏هاي وافري برد تا به مقام عالي اجتهاد دست يافت. ايشان همچنين در نجف به عضويت شوراي استفتاء امام خميني درآمد و به نمايندگي و وكالت معظمٌ له به حج مشرف شد. آيت اللَّه خاتم يزدي علاوه بر تدريس سطوح در نجف، پس از ورود به قم، مشغول تدريس درس خارج فقه و اصول گرديد و شاگردان فاضلي تربيت نمود. ايشان پس از پيروزي انقلاب اسلامي عضو دفتر استفتاء امام، دبير شوراي سياست‏گذاري ائمه جمعه و نماينده مردم استان يزد در مجلس خبرگان از دوره اول بود. اين عالم رباني سرانجام در بيستم شهريور 1380 ش برابر با 22 جمادي الثاني 1422 ق در 71 سالگي بدرود حيات گفت و پس از تشييعي شكوهمند، در حرم حضرت معصومه(سلام الله عليها) به خاك سپرده شد.
  9) درگذشت "ابن تعاويذي" شاعر بغدادي(584 ق): ابوالفتح محمد بن عبيداللَّه تعاويذي، ازمشاهير ادبا، شعرا و نويسندگان قرن ششم هجري در دهم رجب سال 519 ق در بغداد به دنيا آمد. در اشعار وي، بسياري ازمعاني دقيق در قالب الفاظ لطيف و كم نظير بيان شده است. لقب تعاويذي را به اين جهت به او داده‏اند زيرا جدِّ وي دعانويس بوده و "تعويذ" به معني دعايى است كه به بازو مي‏بندند. اين شاعر مسلمان، بيشتر اوقاتش را به سرودن شعر صرف كرد. ابن تعاويذي، قصايد بسيار زيبا و بلندي در مدح اهل‏بيت پيامبر اسلام سروده است. اشعار وي همواره مورد تمجيد شاعران و نويسندگان بعد از او قرارگرفته است. ابن تعاويذي سرانجام در سال 584 ق در 75 سالگي در بغداد وفات يافت و در همان شهر به خاك سپرده شد.
  10) وفات "ابوبكر نقاش" محدث شهير عراقي(604 ق): ابوبكر نقاش، قرآن شناس و محدث مشهور مسلمان عراقي، در اوايل جواني به بغداد رفت و نزد اساتيد مشهور زمان خود، علوم ديني را آموخت. سپس طي سفرهاي متعدد به سرزمين‏هاي مختلف اسلامي، با ديگر معارف ديني، به ويژه علم حديث، آشنايي عميق يافت. ابوبكر نقاش، در زمان حيات خود، در قرائت قرآن و نقل حديث، داراي اعتبار خاصي بود. او را داراي آثار بسياري دانسته‏اند، اما تنها، كتاب تفسير قران وي به نام "شَفاءُالصَّدر" به جاي مانده است.
  11) تولد "ابن واصل" مورخ و اديب مسلمان(604 ق): ابن واصل در حماة در غرب سوريه به دنيا آمد و تحصيلاتش را نزد پدر كه مدرس مدرسه‏ي ناصريه‏ي بيت المقدس بود، آغاز كرد. او پس از پدر بر كرسي تدريس نشست و راه پدر را ادامه داد. ابن واصل در ساختن رصدخانه و چند دستگاه نجومي با تعاسيف، رياضي‏دان مصري همكاري داشت و در سال 663 ق، قاضي القضات شهر خود شد.از ابن واصل سه اثر مشهور تاريخي بر جاي مانده كه عبارتند از: التاريخ الصالحي در تاريخ عمومي انبيا و خلفا، نظم الدُرَر في الحوادث و السِيَر و نيز مُفَرِّجُ‏الكَرب في اخبار بني ايوب كه مهم‏ترين منبع درباره‏ي تاريخ سلسله‏ي ايوبيان است. ابن‏واصل سرانجام در سال 697 ق در 93 سالگي درگذشت.
  12) تصرف آمل مركز حكومت سادات علوي به دست سپاهيان "اميرتيمور گوركاني" (795ق)
  13) 11سپتامبرسال1803ميلادي: جان اريكسون مخترع و مهندس بزرگ سوئدي متولد شد. اريكسون مدتي درارتش سوئد بود و دراين مدت تحولاتي درارتش سوئد پديد آورد و به شهرت رسيد. اريكسون موجِد ناوگانهاي جنگي امروزي است و نصب سُكّانهاي متحرك براي رزم ناو و تعبيه آسانسور براي توپخانه كشي ها ازجمله اقدامات و ابداعات مهم اوست.
  14) 11سپتامبرسال1941ميلادي: با حمله زيردريايي آلماني به ناوشكن امريكايي، دولت امريكا ازبيطرفي درجنگ جهاني دوم خارج شد. پس ازاين حمله مقدمات ورود امريكا به جنگ جهاني دوم فراهم شد. بدستورروزولت رئيس جمهور وقت امريكا ناوگان اين كشور مأموريت يافت كه به مجرد ورود كشتي هاي آلمان و ايتاليا به آبهاي امريكا، آنها را نابود سازد.
  15) اشغال رسمي جزيره "سري‏لانكا" توسط استعمارگران انگليس (1798م) جزيره سري‏لانكا واقع در جنوب شبه قاره هند، از قرن سوم ميلادي، يكي از مراكز مهم فرهنگ بودايى به شمار مي‏آمد. در فاصله قرن پنجم تا پانزدهم ميلادي، حملات مكرر هندي‏ها به اين كشور موجب مهاجرت و اسكان يك اقليت هندي تبار به نام تاميل‏ها در آن گرديد. در اين زمان، سري لانكا كه در آن هنگام، سيلان ناميده مي‏شود، به خاطردارا بودن منابع طبيعي به ويژه سنگ‏هاي قيمتي، توجه اروپاييان را به خود جلب كرد و در اوايل قرن شانزدهم ميلادي، پرتغالي‏ها، قسمتي از اين جزيره را به تصرف خود درآورده، ضمن بهره‏برداري از منابع طبيعي اين جزيره، دين مسيح(ع) را در آن رواج دادند. در سال 1648، هلندي‏ها جاي پرتغالي‏ها را گرفتند و از اواخر قرن هجدهم ميلادي انگليسي‏ها اين سرزمين را از چنگ هلندي‏ها به درآوردند. در اين زمان بود كه براي اولين بار در تاريخ تجاوزات استعماري انگلستان در قاره آسيا، سپاهيان اين كشور سيلان را به تصرف خود درآوردند و به آساني بر تمامي اين جزيره مسلط شدند. سلطه پرتغال و هلند بر سيلان، محدود به مناطق ساحلي آن بود ولي انگليسي‏ها تا اعماق اين جزيره پيش رفته و حكومت قبيله‏اي را از پيش برداشتند. سيلان به مدت يك‏صد و پنجاه سال تحت استعمار و استثمار انگلستان قرار داشت تا اين‏كه در پي تشديد نهضت‏هاي استقلال‏طلبانه در سيلان، اين كشور در سال 1948م، استقلال خود را باز يافت. و به سري لانكا تغيير نام داد. (ر،ك: 4 فوريه)
  16) ابداع ورزش "جودو" توسط يك معلم ورزش ژاپني (1882م)
  17) ورود نيروهاي متفقين به خاك آلمان در جريان جنگ جهاني دوم (1944م): پس از آن‏كه جبهه دوم عليه آلمان در ششم ژوئن 1944م توسط متفقين ايجاد شد، علاوه بر بمباران مناطق آلماني، در حدود سه ميليون نفر از نيروهاي متفقين در مرزهاي آلمان مستقر شدند. با پيشروي سريع متفقين، تلاش هيتلر در برابر اين جبهه ناكام ماند. در ماه‏هاي اوت و سپتامبر 1944م، پياده شدن نيروهاي متفقين در جنوب فرانسه و بلژيك، آزادي شهرهاي پاريس و بروكسل و مارسي، قيام مسلحانه مردم ورشو و شهرهاي ديگر لهستان، سقوط روماني و بلغارستان و پيوستن آن‏ها به متفقين و بالاخره ورود نيروهاي متفقين به خاك آلمان در يازدهم سپتامبر 1944م، ضربات كوبنده‏اي بود كه يكي پس از ديگري بر پيكر هيتلر وارد آمد. با ورود متفقين به آلمان، هيتلر نفس‏هاي آخر عمر خود را كشيد و سقوط برلين، لحظه به لحظه نزديك‏تر شد.
  18) آغاز به كار نخستين تلفن همراه (موبايل) (1946م)
  19) درگذشت "محمدعلي جناح" باني استقلال پاكستان و قائد اعظم اين كشور (1948م): محمدعلي جناح، سياست‏مدار استقلال طلبِ شبه قاره هند و پايه‏گذار پاكستان امروزي، در 25 دسامبر سال 1876م در كراچي به دنيا آمد و پس از طي تحصيلات خود به وكالت دادگستري مشغول گرديد. جناح، كمي بعد به دبيركلي يك تشكيلات اسلامي منصوب شد كه اين تشكيلات مقدمه برپايى كنگره اتحاد ملي هند بود. جناح در سال 1910م، به رياست ديوان قانون اساسي حكومت انگلستان و هند منصوب گرديد. وي در ابتدا خواهان وحدت هندوها و مسلمانان بود ولي چون اين امر را غير عملي ديد، از جدايى اين دو گروه حمايت كرد. وي در مبارزات آزادي خواهان عليه استعمار انگليس با مهاتما گاندي رهبر نهضت آزادي هند همكاري مي‏كرد ولي بر خلاف مبارزه منفي گاندي، جناح، معتقد به درگيري عملي بود. گاندي و جناح تا سال 1940م در مبارزات خود عليه انگليسي‏ها وحدت‏نظر داشتند، ولي از اين تاريخ به بعد، علائم جدايى و اختلاف نظر بين آنها آشكار شد و محمدعلي جناح نغمه تشكيل يك كشور مستقل در بخش مسلمان‏نشين شبه‏قاره هند را ساز كرد. گاندي و جواهرلعل نهرو، خواهان تشكيل يك كشور واحد و غيرمذهبي و لائيك در هندوستان بودند، ولي جناح در مورد ايجاد يك كشور اسلامي اصرار مي‏ورزيد و به عقيده رهبران حزب كنگره، انگليسي‏ها هم اين فكر را براي ايجاد اختلاف بين رهبران استقلال هند و بهره‏برداري بعدي از آن تقويت مي‏نمودند. در اين ميان، محمد علي جناح در راه استقلال پاكستان تلاش‏هاي زيادي كرد. هدف او، جدا كردن بخش مسلمان‏نشين هند از بخش هندويى آن بود. وي مي‏خواست به ستم ديرينه هندوها عليه مسلمانان پايان دهد. در آن زمان، حزب كنگره كه بزرگ‏ترين حزب هندوها به شمار مي‏رفت، با حزب مسلم ليگ كه متعلق به مسلمانان هند به رهبري محمدعلي جناح بود، به شدت مخالفت مي‏كرد، با اين حال، جناح در سال 1946م پس از پيروزي در انتخابات پارلماني، كنگره هند را به تصويب طرح جدايى پاكستان از هند مجبور ساخت. سرانجام اين امر در اوت 1947م با تلاش‏هاي انساني و مبارزات اسلامي محمدعلي جناح تحقق يافت و او فرماندار كل كشور پاكستان گرديد. محمدعلي جناح، باني استقلال پاكستان و از چهره‏هاي محبوب ملت مسلمان اين كشور محسوب مي‏شود و "قائد اعظم" لقب گرفته است. محمدعلي جناح سرانجام يك سال پس از استقلال پاكستان، در يازدهم سپتامبر 1948م در 72 سالگي درگذشت.
  20) مرگ "نيكيتا خُروشچُف" رهبر پيشين اتحاد جماهير شوروي سابق (1971م): نيكيتا سرگئي يوويچ خُروشْچُف، رهبر پيشين اتحاد جماهير شوروي سابق و پدر اصلاحات سياسي و اقتصادي اين كشور، در 17 آوريل 1894م در اوكراين به دنيا آمد. وي پس از طي تحصيلات خود، در جريان انقلاب اكتبر 1917م در كنار لنين و يارانش قرار گرفت و از 1929م دبير حزب كمونيست در مسكو شد. خروشچف در ساليان بعد، مدارج ترقي در حزب كمونيست را پيمود و پس از مرگ استالين، در سال 1953م به مقام دبير اولي حزب كمونيست شوروي سابق و در واقع رهبري اين كشور نايل آمد، مقامي كه استالين، 30 سال در اختيار داشت. شهرت خروشچف در تاريخ شوروي، بيشتر به سبب افشاگري مهمي بود كه پس از مرگ استالين عليه او در اين كشور كرد و پرده از جنايات بي‏رحمانه‏اش برداشت. خروشچف در كنگره بيستم حزب كمونيست به تشريح جزئيات وحشتناك شكنجه و قتل عام مردم بي‏گناه در دوران استالين پرداخت و قساوت‏هايى را كه استالين سال‏ها در انكار آن كوشيده بود، مطرح كرد. او در ادامه سياست استالين زدايى، بسياري از اردوگاه‏هاي كار اجباري را تعطيل كرد و صدها هزار زنداني دوران استالين را گروه گروه آزاد ساخت. او بودجه نظامي را كاهش داد و به تامين رفاه و آسايش سياسي و اجتماعي مردم پرداخت. هم‏چنين به مطبوعات نيز آزادي نسبي اعطا كرد و به آنان اجازه داد تا از دولت انتقاد كنند. در ادامه سياست استالين‏زدايى، خروشچف بيش از نيمي از دبيران اول حزب كمونيست شوروي را از كار بركنار كرد. خروشچف به سبب تغييرات سياسي و بعضاً اقتصادي كه در شوروي به وجود آورد به پدر اصلاحات سياسي و اقتصادي معروف شد. او با طرح دكترين هم‏زيستي مسالمت آميز با غرب، جنگ سرد را تخفيف داد ولي مخالفت چين را برانگيخت كه به ويژه با ممانعت صدور تكنولوژي هسته‏اي شوروي به چين، دامنه آن بالا گرفت. ادامه اختلافات خروشچف با حاكميت چين، ضربه بزرگي بر اقتدار وي وارد آورد. هم‏چنين سازش خروشچف با امريكا بر سر بحران موشكي كوبا و نيز شكست برنامه‏هاي توسعه كشاورزي او، موقعيت وي را بيش از پيش تضعيف كرد. با تضعيف موقعيت داخلي و بين‏المللي خروشچف و تشديد حملات چيني‏ها به رهبر شوروي كه ديگر علناً او را به تجديد نظرطلبي و خيانت به آرمان كمونيسم متهم مي‏ساختند، از اواسط سال 1964م، توطئه‏اي عليه خروشچف در كميته مركزي حزب كمونيست شوروي شكل گرفت و هنگامي كه خروشچف در اكتبر 1964م براي استراحت به سواحل كريمه رفته بود در 15 اكتبر 1964م در جريان جلسه حزب كمونيسم شوروي از همه مشاغل حزبي و دولتي‏اش بر كنار شد و پس از وي لئونيد بِرِژنف كه تمام نفوذ و قدرت خود را مرهون حمايت‏هاي ويژه خروشچف بود، به دبير كلي حزب كمونيست شوروي و رهبري اين كشور منصوب گرديد. نيكيتا خروشچف سرانجام هفت سال بعد در 11 سپتامبر 1971 در 77 سالگي درگذشت.
  21) وقوع كودتاي خونين شيلي و قتل "سالوادور آلنده" رئيس‏جمهور اين كشور (1973م): سالوادور گونسز آلِنْدِه، سياست‏مدار و رئيس‏جمهور پيشين شيلي، در 22 ژوئيه 1908م در اين كشور به دنيا آمد و پس از طي تحصيلات خود در رشته پزشكي، به طبابت در زادگاهش پرداخت. وي در 25 سالگي به همراه همفكران خود، حزب سوسياليست شيلي را پايه‏گذاري كرد و در 34 سالگي به دبير كلي اين حزب دست يافت، ضمن اينكه مدتي نيز وزارت بهداري را بر عهده گرفت. آلنده در انتخابات عمومي 1942م به نمايندگي مجلس شيلي انتخاب شد و از سال 1945م به مدت 25 سال به عنوان يكي از اعضاي مجلس سناي اين كشور فعاليت نمود. آلنده زماني نيز در سمت معاونت رياست جمهوري خدمت كرد تا اينكه پس از سه بار حضور ناموفق در انتخابات رياست جمهوري، در نهايت در انتخابات اوت 1970م با تفاوتي اندك بر رقيب خود پيشي گرفت و به رياست جمهوري شيلي دست يافت. وي بدون توجه به بافت جامعه و به ويژه ارتش شيلي كه كاملاً غربي بود، تلاش كرد سياست‏هاي اقتصادي ماركسيستي را در شيلي به اجرا درآورد. او معتقد بود با موفقيتي كه در اجراي نظام اقتصادي ماركسيستي در اين كشور به دست خواهد آورد، مردم شيلي از او حمايت خواهند كرد و اين مهم‏ترين مايه دوام حكومتش خواهد شد. اما او در حل عاجل معضلات اقتصادي شيلي ناكام ماند و اقتصاد سوسياليستي وي، با توجه به مقاومت شديد سرمايه‏داران داخلي و خارجي، جز تورم و ركود صنايع، ثمره ديگري نداشت، هر چند كه در ارائه خدمات عمومي و بهبود وضع كارگران و دهقانان و طبقات كم درآمد، تاثير مثبت نهاد. آلنده در طول سه سال زمام‏داري خود، اقدامات ضد امريكايى بسياري در صحنه سياست و اقتصاد شيلي به عمل آورد و اموال ده‏ها شركت را ملي و مصادره كرد. احزاب و روزنامه‏هاي دست راستي طرفدار امريكا تعطيل شدند و شيلي رابطه خود را با دولت‏هاي كمونيست جهان توسعه بخشيد. با وجود اين، آلنده در به وجود آوردن نظام اقتصادي مورد نظرش در شيلي كاملاً موفق نبود و اين امر ناشي از بي‏پايگي راه حل‏هاي اقتصاد سوسياليستي و خرابكاري آشكار و پنهان غرب و سرمايه داران كوچك و بزرگ وابسته داخلي بود، رفته رفته از نفوذ وي در بين قشر متوسط جامعه شيلي كاست. كاهش اعتبار نسبي او نزد مردم، به عنوان بزرگ‏ترين خطر باعث شد دولت آلنده در معرض سقوط قرار گيرد. با اين حالْ، آلنده به منافع نامشروع و كلانِ شركت‏هاي امريكايى در شيلي پايان داد و با نفوذ واشينگتن در اين كشور به مقابله برخاست. به همين دليل، كارشكني‏هاي امريكا از طريق عوامل خود در شيلي عليه دولت آلنده آغاز شد و سران ارتش شيلي نيز به اين توطئه پيوستند. از اين رو، در يازدهم سپتامبر 1973م، ژنرال آگستينو پينوشه كه در آن زمان فرماندهي نيروي دريايى و وزارت دفاع شيلي را بر عهده داشت، به كمك سازمان سيا و حمايت مالي امريكا، عليه آلنده رئيس جمهور قانوني شيلي دست به كودتا زد و با بمباران كاخ رياست جمهوري و سپس روانه ساختن هزاران سرباز به خيابان‏هاي سانتياگو مركز شيلي، مراكز مهم كشور را به تصرف خود درآورد و دولت آلنده را سرنگون ساخت. در جريان اين كودتا، آلنِده و كليه همراهان وي جان خود را از دست دادند.پينوشه كه كودتاي خود را با شعار نجات شيلي، با كشتار بي‏رحمانه هزاران نفر و تبعيد و زنداني نمودن ده‏ها هزار نفر ديگر عملي ساخت، پس از به دست گرفتن قدرت، اختناق شديدي در شيلي حاكم كرد. تعطيلي كليه احزاب سياسي و ممنوع كردن فعاليت آن‏ها، بازداشت‏هاي فردي و دسته‏جمعي، رواج اعدام‏ها، ربودن مخالفان و برقراري يك حكومت خشن از ويژگي‏هاي حكومت 16 ساله ژنرال پينوشه در شيلي بود. اما در نهايت با فشار گروه‏هاي مخالف و پس از برگزاري انتخابات، با صلاحديد امريكا، پينوشه در 11 مارس 1990م از قدرت كناره‏گيري كرد. مشروط بر آن‏كه از هرگونه محاكمه و تعقيب نسبت به جنايات هولناك تاريخي خود مصون باشد.
  22) حمله به‏برج‏هاي تجارت‏جهاني در نيويورك و ساختمان وزارت‏دفاع در واشينگتن (2001م): در تاريخ 11 سپتامبر 2001م برابر با 20 شهريور 1380ش، پس از ربوده شدن چند هواپيما از فرودگاه‏هاي نيويورك، بوستون و واشينگتن، در ابتدا يكي از هواپيماها به همراه سرنشينان آن به برج صد و ده طبقه‏اي تجارت جهاني برخورد كرده و دقايقي بعد برج ديگر اين مجموعه نيز با حمله مشابهي مواجه شد. هم‏چنين هواپيمايي ديگر به ساختمان وزارت دفاع امريكا، پنتاگون، برخورد نمود. اين حادثه منجر به فرو ريختن كامل ساختمان‏هاي تجارت جهاني و ويراني مقداري از وزارت دفاع امريكا گرديد. در اين مجموعه عمليات، تمامي مسافران هواپيما، هواپيما ربايان و هزاران نفر از كارمندان برج‏هاي دوقلوي مركز تجارت جهاني و ساختمان‏هاي اطراف آن كشته شدند و علاوه بر برج‏هاي دوقلوي فوق، چندين ساختمان كوچك‏تر نيز كه در مجاورت آن‏ها قرار داشت به طور كامل منهدم گرديد. پس از اين حادثه تروريستي، جورج دبليو بوش (بوش پسر) رئيس جمهور وقت امريكا و ديگر دولت‏مردان اين كشور، برخي از گروه‏هاي تروريستي از جمله شبكه القاعده به رهبري اسامه بن‏لادن ناراضي عربستان سعودي ساكن در افغانستان را مسبب اصلي اين حملات تروريستي دانسته و با تبليغات شديد و گسترده رسانه‏هاي گروهي، خود را براي به اصطلاح مقابله و مبارزه با تروريسم و شبكه‏هاي تروريستي آماده كردند. در همين راستا جورج بوش بدون مراجعه به سازمان ملل متحد و هماهنگي با اين سازمان، در اقدامي خودخواهانه و خودسرانه، امريكا را سردمدار مبارزه با تروريسم معرفي كرد و اعلام نمود هر كس با ما نباشد، پس با تروريست‏هاست و بايد منتظر حمله و مقابله به مثل ما باشد. پيرو اين اعلام جنگ وقيحانه، ابتدا افغانستان در پاييز 2001م و عراق در زمستان 2003م مورد حمله نيروهاي متحد امريكا و انگليس قرار گرفت و فجايع بي‏شماري به وقوع پيوست. حادثه 11 سپتامبر براي امريكا زمينه ساز برنامه‏اي جهاني بود تا به تحكيم نظام تك قطبي و تضعيف رقباي اروپايي خود بپردازد و بسياري از طرح‏هاي توسعه‏طلبانه خود را عملي نمايد. اما در اين ميان، نبايد مسئله مقابله با اسلام‏گرايي و سركوب احساسات اسلامي در كشورهاي خاورميانه را از نظر دور داشت. معرفي اسلام به عنوان مظهر خشونت و متضاد با ساير اديان الهي و نيز تشديد بدبيني افكارعمومي غرب نسبت به مسلمانان، از ديگر اهدافي بود كه در پي حادثه 11 سپتامبر، امريكا آن را دنبال مي‏كرد. بدون ترديد، تروريست خواندن تمامي گروه‏هاي اسلامي موجود در كشورهاي خاورميانه در اين راستا قابل تفسيراست. حمله به افغانستان، اشغال عراق، فشارهاي امريكا به ايران در مورد فعاليت‏هاي هسته‏اي، تحريم اقتصادي سوريه و اصرار بر لزوم اصلاحات در كشورهاي عربي نمونه‏هايي از عملكرد امريكا پس از اين حادثه است. ضمن آنكه اين رويداد، اگر به صورت يك واقعه طبيعي و نه ساختگي مورد توجه قرار گيرد، نشان دهنده ناتواني امريكا در تامين امنيت اين كشور مي‏باشد. با اين حال، بيشتر قرائنْ بيانگر اطلاع مقامات امريكا از وقوع اين حادثه بوده است. امريكا با استفاده از اين مساله توانست اولاً با ارايه چهره يك كشور تهديد شده، به مظلوم نمايي بپردازد؛ ثانياً به تفكر برتري‏جويي و استيلاطلبي خود استمرار بخشد و ثالثاً براي رسيدن به اهداف و دست يابي به منافع خود در عرصه بين‏الملل، حمايت كشورهاي مختلف جهان را به دست آورد. از سوي ديگر، امريكا موفق شد در كوتاه مدت به نتايجي دست يابد. از جمله با استفاده از فرصت به دست آمده، حكومت‏هايي را كه براي امريكا و رژيم صهيونيستي به هر دليلْ خطرساز بودند، مورد تهاجم و تهديد خود قرار داد؛ رژيم صهيونيستي را در استفاده از سرمايه‏ها، منافع و بازارخاورميانه سهيم ساخت و با تقويت رهبران وابسته به خود درمنطقه، در جهت سركوب مخالفت‏هاي ضد امريكايي و ضد اسرائيلي تلاش نمود. البته امريكا در جريان اقدامات خود، نشان داد كه مقولاتي چون دموكراسي، حقوق بشر، آزادي، مشاركت مردم و... شعارهايي است كه صرفاً براي فريب افكار عمومي جهان مورد استفاده قرار مي‏گيرد و هر جا كه منافع امريكا در ميان باشد از ايجاد اختناق و سركوبي و پايمال كردن حقوق اوليه انسان‏ها، ابا نخواهد كرد. به طور خلاصه مي‏توان گفت رويداد 11 سپتامبر به هر صورت و با هر انگيزه‏اي كه به وقوع پيوسته باشد، از سوي سردمداران كاخ سفيد به نوعي از جنگ‏هاي صليبي عليه جوامع اسلامي تبديل شد. تحت فشار گذاشتن كشورهاي اسلامي همگي نشانه‏هايي گويا ازتلاش سلطه گران غربي و اين بار تحت عنوان حمايت از حقوق بشر و دموكراسي ولي در واقع حفاظت از صهيونيسم جهاني است.
  23) درگذشت هنريك توماشوفسكي طراح لهستاني 2005 م

  226م:پاره اي از مورخان، يازدهم سپتامبر سال 226 ميلادي (شهريور ماه) را سالروز جنگ هرمزدگان (نزديكان بهبهان) ذكر كرده اند و از آن به نام جنگ داخلي ايرانيان نام برده اند. در اين جنگ اردشير پاپكان حاكم پارس بر اردوان پنجم شاه اشكاني غلبه كرد كه با كشته شدن وي حكومت 476 ساله اشكانيان پايان يافت. اردشير برغم علاقه اي كه به کرمان داشت و پيش بيني مي شد كه اين شهر را مركز حكومت خود قرار دهد، پايتخت را از تيسفون (كنار دجله و 35 کيلومتري جنوب بغداد امروز) منتقل نكرد. ساسانيان در طول حكومت چهار قرني خود مانع از ورود نژاد نيمه زرد از آسياي مركزي به قلمرو ايران در "فرارود" شدند؛ آنان كوشش داشتند كه اختلاط نژاد در ايران صورت نگيرد. به علاوه، امكان ندادند كه حكومت روم در آسيا پيشروي كند. آئين زرتشت را دين رسمي ايرانيان قرار دادند و روميان را وادار كردند كه پيروان آن را در قلمرو خود مخصوصا در بالكان تحمل كنند. ساسانيان كه اردشير سر سلسله آنانست پايه گذار يك ناسيوناليسم افراطي در ايران بوده اند.
  1954م:يازدهم سپتامبر سال 1954 (20 شهريور 1333) فرمانداري نظامي تهران اعلام كرد كه سازمان نظامي حزب توده ايران را كشف كرده، اعضاي آن در ارتش، ژاندارمري و شهرباني شناخته شده اند و دستگيال ري آنان ادامه دارد. فرمانداري نظامي به دليل ادامه بازپرسي از دستگير شدگان كه اشاره كرده بود دهها نفرند توضيح بيشتري در اين باره نداده بود. كشف اين سازمان يك سو چند روز پس از كودتاي 28 امرداد 1332 صورت گرفت و هنوز اين معما لاينحل باقي مانده است كه چرا حزب کمونيست توده با اين سازمان نيرومند نظامي و تشكيلات وسيع خود نتوانسته بود كودتاي 28 امرداد را درهم شكند.

  شمار افسران دستگير شده بعدا از يكصد تن هم تجاوز كرد كه عده اي از آنان اعدام و بقيه به زندان طولاني محكوم شدند و گروهي هم كه به صورت هوادار بودند اخراج و در اختيار وزارت كار گذارده شدند. از همين زمان حزب توده بيش از گذشته زيرزميني شد.

  سه دهه بعد (اوايل دهه 1980) هم "مک فارلين" مشاور ويژه ريگن رئيس جمهوري وقت آمريکا در امور امنيت ملي با دادن اطلاعات نادرست به جمهوري اسلامي که شوروي نيروي عظيمي را در قفقاز براي تصرف ايران و سپردن حکومت آن به حزب توده مستقر ساخته و سازمان نظامي اين حزب بارديگر فعال شده و به شوروي اطلاعات محرمانه مي دهد باعث شد که حزب توده توسط مقامات تهران قلع و قمع شود.
  1823م:يازدهم سپتامبر سالگشت درگذشت «ديويد ريكاردوDavid Ricardo» اقتصاددان انگليسي است كه در سال 1823 فوت شد. وي كه يك اقتصاددان كاپيتاليست بود اصول متعدد به دست داده است از جمله رابطه پول و جمعيت را. طبق اين اصل، هرچه دستمزدها بالا برود و پول در دسترس عوام الناس زيادتر باشد، جمعيت بيشتر مي شود زيرا كه اين قشر (طبقه مزد بگير) وقتي كه خود را در رفاه ببيند نگران تعدد فرزندانش نخواهد بود و در نتيجه، جمعيت بدون توجه به ظرفيت منابع كشور افزايش مي يابد و پس از رسيدن اين جمعيت به سن كار، بيكاري و متعاقب آن فقر ظاهر مي شود كه عصيان و شورش و انواع جرائم را به دنبال خواهد داشت.

  توصيه ديگر ريكاردو اين است كه هر ملت توجه خود را معطوف به محصولاتي كند كه امكان توليد آنها را دارد و در طول تاريخ به اين توليدات شهرت يافته است. با پيروي از اين روش، توليدات ملل مرغوبتر شده و تجارت رونق خواهد يافت و سهلتر خواهد شد. به همين دليل ريكاردو برضد «پروتكشنيسم» و حمايت «به هر قيمت» از صنايع داخلي است، و مي گويد كه چنين حمايتي باعث نامرغوب و گران بودن توليد مي شود. ريكاردو كه حامي رقابت آزاد كالا در بازار است، پروتكشنيسم را عامل جلوگيري از پيشرفت توليدات يك ملت، و نيز به زيان مصرف كننده مي داند. عقايد ريكاردو كمكي بزرگ به لغو پروتكشنيسم (سياست حمايت از صنايع داخلي، حتي اگر كالاي نامرغوب و گران توليد كنند) در انگلستان قرن 19 و پيشرفت توليدات صنعتي اين كشور شد.
  2005م:دهم و يازدهم سپتامبر 2005 تفسير رسانه ها عمدتا درباره انتخابات مصر بود كه حسني مبارك ژنرال هوايي سابق بار ديگر برنده آن اعلام شده بود. تفسير نگاران پيروزي مبارک را، شكست دمكراسي خوانده بودند. يک مفسر سويسي نوشته بود: تعريف دمکراسي که از سال 508 پيش از ميلاد مطرح است بر اين مدار قراردارد که همه افراد جامعه متساوي الحقوقند و بايد يکسان به قدرت دسترسي داشته و در مديريت عمومي جامعه سهيم باشند. همچنين رضايت اكثريت ملت شرط مشروعيت دولت است كه در انتخابات مصر، تنها 23 درصد شركت كرده بودند، يعني 77 درصد با عدم مشاركت، به روش انتخابات «نه» گفته بودند و تازه، مبارك با 88 درصد همين اقليت مردم مي خواهد شش سال ديگر حكومت كند و طول رياست خود بر مصر را به 30 سال برساند (مساوي با يک پادشاه). قانون اساسي سال 1971 مصر، نظام اين كشور را سوسيال دمكراسي اعلام كرده كه بنظر مي رسد دقيقا رعايت نمي شود و از سوسيال دمكراسي واقعي خبري نيست. در انتخابات دهه اول سپتامبر 2005 مصر به نامزدهاي بيشتري اجازه شركت داده شده بود، ولي اين كار در نتيجه انتخابات تغييري نداد!.  1683م:يازدهم سپتامبر1683 ارتشهاي متحد اروپاي مركزي مركب از 130 هزار نظامي ارتش 140 هزار نفري عثماني به فرماندهي قره مصطفي را در نزديكي شهر وين شكست دادند. اين آخرين تعرض عثماني ها به شهر وين بود. در سال 1529 نخستين تجاوز عثماني به وين و محاصره طولاني اين شهر نيز شكست خورده بود.
  1888م:امروز در كشورهاي آمريكاي لاتين روز معلم و ابراز قدرداني از «سارمينتوDomingo F. Sarmiento Albarracin» است كه11 سپتامبر 1888 درگذشت. رسانه هايي كه به اين مناسبت، مطلب نوشته اند تاكيد براين دارند كه اگر هر ملتي از «خدمتگزاران بدون چشمداشت» خود چنين قدرشناسي هايي بعمل آورد، جهان پر از افراد فداكار خواهد شد كه براي بهبود و پيشرفت جامعه خود تلاش بدون مزد خواهند كرد. سارمينتو يك معلم آرژانتيني بود كه در كلاس درس و در نوشته هايش در مطبوعات از اشتباهات دولت علنا انتقاد مي كرد و به همين سبب براي ده سال از كشور تبعيد شد. وي در اين ده سال به كشورهاي اروپايي، ايالات متحده و كانادا سفر كرد و درباره سيستم آموزش و پرورش عمومي اين ممالك و پيروزي هاي آنها به مطالعه پرداخت و در اين زمينه چند كتاب نوشت. در بازگشت به كشور، آرژانتيني ها كه متوجه دلسوزي و زحمات و نيات خوب او شده بودند، با التماس و درخواست وي را راضي به ورود به سياست كردند، نخست او را به شوراي شهر و مجلس فرستادند و سپس رئيس جمهوري كردند. سارمينتو در اين مقام افكار خود را در زمينه آموزش و پرورش درست، رايگان و يكنواخت در آرژانتين پياده كرد و چون نتايج خوب بود، همه كشورهاي آمريكاي لاتين آن را اقتباس كردند و نمايندگان آنها در يك اجتماع بزرگ در پاناما به منظور قدرشناسي، سالروز درگذشت سارمينتو را روز معلم در سراسر آمريكاي لاتين اعلام كردند كه دهها سال است رعايت مي شود.
  1941م:11سپتامبر سال1941 چارلز ليندبرگ Lindbergh هوانورد پرآوازه آمريكايي و نخستين انساني كه بدون توقف، با يك هواپيماي يك موتوره عرض اقيانوس اطلس را پيمود و از آمريكا به پرواز درآمد و در اروپا بر زمين نشست در نطق شديداللحني تاكيد كرد كه دولت انگلستان، يهوديان، روزولت و اطرافيان او توطئه كرده اند كه پاي آمريكا را به جنگ اروپائيان (جنگ دوم جهاني) بكشانند. ليندبرگ در اين زمينه مبارزه کوتاه مدتي را آغاز كرد كه نتيجه بخش نبود.
  1948م:11 سپتامبر سال 1948 نخستين جنگ ميان هند و پاكستان بر سر كشمير آغاز شد. در همين روز محمدعلي جناح بنيادگذار كشور پاكستان نيز درگذشت. از آن زمان تاکنون (سال 2008) دو جنگ ديگر بر سر همان مسئله ميان هند و پاکستان که پيش از سال 1947 يک کشور را تشکيل مي دادند روي داده است و راه حلي هم براي مسئله کشمير به دست نيامده است.  1956م:يازدهم سپتامبر سال 1956 دولت شوروي فاش كرد كه در چهارم سپتامبر (يك هفته پيش از آن) كمكهاي نظامي و تسليحاتي قابل ملاحظه اي در اختيار افغانستان گذارده است تا بتواند با تكيه بر آنها از بي طرفي خود دفاع كند كه بي طرفي و ثبات افغانستان تضميني براي حفظ صلح و پيشرفت اقتصادي تمامي منطقه مربوط است. در اعلاميه دولت مسكو تاكيد شده بود كه اين دولت به هيچ قيمت اجازه نخواهد داد كه افغانستان از جاده بيطرفي و عدم تعهد خارج شود، و ناآرامي در مرزهاي جنوب شرقي خود را هرگز تحمل نخواهد كرد. حفظ بي طرفي افغانستان اساس سياست خارجي شوروي در قبال منطقه و آسياي جنوبي خواهد بود و خرسند است كه هند نيز چنين سياستي را دنبال مي كند.

  "تاريخ" نشان داده است که مسکو از سال 2001 عملا ناآرامي در افغانستان را تحمل کرده است. استقرار نظامي "ناتو" که اتحاديه اي ويژه منطقه اتلانتيک شمالي (آمريکاي شمالي و اروپاي غربي) است در افغانستان هنوز صداي اعتراض مسکو را بلند نکرده است!.  1971م:در همين روز در سال 1971 نيكيتا خروشچف رهبر پيشين شوروي كه تلاش كرد چهره ديگري از سوسياليسم ترسيم كند در 77 سالگي درگذشت. در وفاداري خروشچف به سوسياليسم (تحقق عدالت در جامعه و تامين برابري اجتماعي ـ اقتصادي مردم) ترديد نبود و اگر بركنار نشده بود، شايد که سوسياليسم در شوروي شكست نمي خورد. خروشچف با انتقاد علني از استالين خواست كه خودرا از گذشته كرملين جدا كند، ولي با همين عمل سكه اي را شكست كه ديگر مرمت نشد. او در سفر به آمريكا با حرفهاي طنزگونه و رفتار توام با شوخي خود خواست با مهارت تمام از نظام موجود غرب و راه و روش آمريكايي انتقاد كند. وي در جلسه 12 اكتبر 1960 مجمع عمومي سازمان ملل دو بار كفش خود را به علامت اعتراض به نطق دو ناطق ضدشوروي از پايش درآورد و بر ميزي كه نشسته بود كوبيد و با اين عمل نيز نشان داد كه نزاکت هاي ديپلماتيک غرب را به هيچ مي شمارد و سازمان ملل هم مرجعي چندان جدي نيست.

  برخي از خاطره نگاران (بدون ارائه سند) نوشته اند که خروشچف در محافل غير رسمي چند بار گفته بود که ايکاش حزب سوسيال دمکرات روسيه (در سال 1912) تجزيه نشده بود و يا اينکه بلشويکها پس از انقلاب، تا دهها سال و دست کم يک نسل راه منشويکها (سوسياليستهاي ملايم - سوسيال دمکراتها) را در پيش گرفته بودند و همچنين؛ اي کاش که لنين دست کم ده سال ديگر زنده مي ماند و کارها به دست استالين نمي افتاد. ترديد دارم که بشود يک ايدئولوژي را با زور و خشونت پياده کرد.
  1973م:11سپتامبر سال 1973 سالروز پايان حكومت سالوادور آلنده رئيس جمهور سوسياليست كشور شيلي است. در اين روز جمعي از نظاميان شيلي به رياست ژنرال اوگوستو پينوچت (پينوشه) كاخ رياست جمهوري شيلي را محاصره كردند. آلنده با تفنگي كه قبلا فيدل كاسترو به او هديه كرده بود به ميان مدافعان كاخ رفت و ضمن مبادله گلوله كشته شد. همسر او همان روز اعلام كرد كه كودتاي نظاميان با كمك و نقشه واشنگتن و به دست CIA انجام شده است. آلنده كه در سال 1970 به رياست جمهوري شيلي انتخاب شده بود بسياري از شركتهاي آمريكايي فعال در شيلي را ملي كرده بود. كمپاني آمريكايي «آي تي تي» در ساقط كردن آلنده نقش موثر داشته است. آلنده كه افكار ماركسيستي داشت پس از روي كارآمدن، تلاش كرد كه سوسياليسم را در شيلي در چارچوب دمكراسي و با تعاوني كردن موسسات پياده كند كه توام با خشونت نباشد ـ همين روشي كه كمونيستها پس از فروپاشي شوروي در پيش گرفته اند.


  2001م:11سپتامبر سال 2001 كه در آمريكا به روز ناين ايلون (9 ـ 11) معروف شده است، جهان با عمليات بي سابقه اي كه انتظار آن نمي رفت رو به رو شد. تني چند و عمدتا از اتباع دولت سعودي با نقشه قبلي، در آسمان ايالات متحده چند هواپيماي مسافربر را ربودند و آنها را بر برجهاي دوقلوي شهر نيويورك (World Trade Center) و نیز بر ساختمان وزارت دفاع امريكا (پنتاگون) کوبيدند که ضمن آن جمعا

  2 هزار و 974 تن كشته شدند و جهان با نوع تازه اي از جنگ و مبارزه رو به رو شد كه «گرهارد شرودر» صدراعظم وقت آلمان آن را "جنگ غيردولتي" نام نهاد. يكي از هواپيماهاي ربوده شده بر اثر مقاومت مسافران كه با سلفون از برخورد دو هواپيما با برجهاي نيويورك آگاه شده بودند برفراز پنسيلوانيا سرنگون شد و در ناحیه شنکسویل (Shanksville) بر زمین افتاد و همه سرنشینانش کشته شدند. ظاهرا ربايندگان اين هواپيما در نظر داشتند كه آن را بر كاخ سفيد و يا ساختمان كنگره آمريكا بكوبند، زيرا كه هواپيما را از مسیر اصلی به سوي شهر واشنگتن تغيير جهت داده بودند.  2001م:با اين همه دقتي كه پس از رويداد 11 سپتامبر 2001 در فرودگاههاي آمريكا صورت مي گيرد نهم سپتامبر 2003 يك مرد جوان بدون اين كه كسي متوجه شود خود را در صندوق چوبي قرار داد و با هوپيما از نيويورك به دالاس تكزاس منتقل شد. وي كه خودرا «چارلز مكينلي» معرفي کرده بود در يك انبار كالا در نيويورك كار مي كرد كه طبق اظهار خود او ، ضمن كار ناگهان به كله اش زد كه خود را در صندوق چوبي ويژه حمل كامپپوتر به ابعاد يك متر و پنج سانتيمتر در 90 سانتيمتر قرار دهد و قبلا نشاني خانه والدينش در شهر دالاس را روي صندوق بچسباند و به صورت بار به دالاس برود و بدون اين كه پولي داده باشد از والدينش ديدن كند!.

  صندوق حاوي چارلز در ميان صندوقهاي ديگر به فرودگاه منتقل و به هواپيماي شركت «كيتي هاك كارگو» بارگيري و هواپيما پس از دو توقف بين راه در فرودگاه دالاس برزمين نشست و صندوق حاوي چارلز كه 165 سانت قد و 137 كيلو گرم وزن داشت با "ليفت تراك" به كاميون حمل و به خانه والدينش انتقال يافت. مادر چارلز در قبول صندوق كه سفارش آن را نداده بود ترديد داشت و با راننده وارد بحث شد. چارلز كه جر و بحث آنها را مي شنيد در صدد بر آمد از فرصت استفاده كند صندوق را باز و فرار كند زيرا اگر به انبار بازگشت داده مي شد مرگ او از گرسنگي و تشنگي قطعي بود. ولي هنگام بازكردن صندوق، راننده متوجه او شد و جريان را به پليس اطلاع داد و چارلز به زندان منتقل شد تا دادگاه به کار او رسيدگي کند. چون پرونده داراي زنداني بود (زندانيدار رقم خورده بود) قاضي مربوط دو روز بعد (يازده سپتامبر 2003) به آن رسيدگي کرد. قاضي پس از شنيدن اظهارات نماينده دادستان شهر، اعلام کرد که نمي تواند چارلز را در زندان نگهدارد زيرا كه در قانون چنين عملي جرم شناخته نشده است.
  2003م:يازدهم سپتامبر 2003 اعلام شد كه بانو «لني ريفنستال» نابغه آلماني فيلمبرداري مستند كه فيلمبردار ويژه هيتلر بود دو روز پيش از اين در 101 سالگي در گذشته است. در سال 1945 ، پس از شكست رايش سوم، فاتحان جنگ اين زن را هنرمندي كه مهارتش را در خدمت نازيسم و وسيله تبليغ افكار و اعمال هيتلر قرار داده بود اعلام كردند و با اين كه حكمي بر محكوميت او صادر نشد تا دهه هاي اخير در آپارتماني در مونيخ خود را منزوي كرده بود. وي سرانجام در سنين پيري و پس از اينکه احساس کرد که ديگر کسي او را نمي شناسد و انگشت نما نخواهد بود بار ديگر دست به دوربين برد و چند فيلم مستند از جمله فيلمي از جزاير مرجاني اعماق درياي «مالديو» تهيه كرد. تكنيكي را كه بانو «لني» در سال 1934 براي فيلمبرداري ابداع كرد مورد استفاده فيلمبرداران نسل امروز است.

  2003م:هنري كيسينجر وزير امور خارجه آمريكا در دوران حكومت هاي نيكسون و فورد به مناسبت انتشار كتاب تازه اش «بحران» ، 11 سپتامبر 2003 در مصاحبه اي طولاني كه با شبكه تلويزيون عمومي آمريكا ـ پي بي اس ـ انجام داد گفت كه در دوران وزارت او، آمريكا با دو بحران حساس رو به رو بود: يكي جنك 1973 اعراب و اسرائيل و ديگري جنگ ويتنام. ما در جنگ اعراب و اسرائيل برنده و در جنگ ويتنام بازنده شديم. پيروزي ما در جنگ اعراب و اسرائيل اين بود كه با تلاش و بازي هاي فراوان مانع از ورود شوروي به كمك سوريه به صحنه جنگ شديم و با تشديد درگيري كردها با دولت وقت عراق، اين كشور امكان نيافت به كمك سوريه بشتابد. کيسينجر متولد آلمان وضعيت عراق (سال 2003) با ويتنام آن روز را مقايسه كرد و گفت: ترديد نيست كه آمريكا در عراق با يك جنگ خاص چريكي رو به روست، همانند جنگ ويتنام. با اين تفاوت كه در ويتنام، شوروي و چين به كمونيست ها وسيعا كمك مي كردند و اسلحه و كمك مي رساندند. در عراق چنين کمکي مشاهده نمي شود. در ويتنام انفجار انتحاري هم کمتر ديده مي شد.
  2003م:نهم سپتامبر 2003 (سه شنبه شب )، شبكه تلويزيوني سي بي اس آمريكا با خانواده هاي آن دسته از نظاميان آمريكايي مستقر در عراق كه از ميان ذخيره ها انتخاب شده بودند مصاحبه كرد. مصاحبه شوندگان از شنيدن اين خبر كه ماموريت آنان تمديد شده نگران و پاره اي از آنان گريان بودند. آنان كه طرف مصاحبه قرار گرفته بودند گفتند كه افراد ذخيره عمدتا داراي همسر و فرزند و كسب و كار هستند كه اگر بمدت طولاني ازخانه و شهر خود دور باشند كسب و كار را ازدست مي دهند و بچه هايشان نيز بي تابي خواهند کرد. نزديك به 20 در صد 181 هزار نظامي آمريكايي مستقر در سال 2003 در عراق و كويت از افراد ذخيره و احتياط بودند.  1541: بوميان شيلي (اصطلاحا سرخپوست ها) شهر سانتياگو (پايتخت فعلي شيلي) را توسط مهاجران اسپانيايي ساخته شده بود ويران ساختند، زيرا اين مهاجران را مهاجم به سرزمين هاي خود مي دانستند.

  1855: در جريان جنگ كريمه، روسيه پس از يك سال جنگ بندر سباستوپلSebastopol را تسليم انگلستان، فرانسه و ساير نيروهاي مخالف خود كرد.
  1885:ديويد هربرت لارنس نويسنده جنجالي انگلستان به دنيا آمد و 45 سال عمر كرد.

  1919: سپاه تفنگداران ايالات متحده كشور هندوراس را تصرف كرد.

  1922: فلسطين تحت الحمايه انگلستان قرار گرفت.

  2003: بانو «آنا ليند» وزير امور خارجه سوئد كه روز پيش از اين در يك فروشگاه چاقو خورده بود در بيمارستان درگذشت. با اين كه ضارب دستگير شده است و دو سال از اين ماجرا مي گذرد هنوز انگيزه قتل به درستي روشن نشده است. اين رويداد در آستانه يك رفراندم در سوئد انجام گرفت كه در آن نظر مردم درباره تبديل پول ملي به «يورو» خواسته شد و بانو ليند از موافقان بود كه اكثريت مردم مخالفت كردند.

 14. 2 کاربر مقابل از این پست Par Pari تشکر کرده اند.


 15. #8
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست

  بیست و یكم شهریور در آینه تاریخ معاصر ایران

  بیست و یكم شهریور در آینه تاریخ معاصر ایران
  امروز (یكشنبه) برابر با بیست و یكم شهریور 1389 و سوم شوال 1431 هجری قمری و 12 سپتامبر سال 2010 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

  21 شهریور 1344
  دولت هند به ایران و تركیه اخطار كرد هرگونه كمك به پاكستان اقدام خصمانه علیه هند تلقی می‌شود.

  21 شهریور 1324
  دولت ایران در نامه دیگری به سران متفقین، درخواست تخلیه ایران از نظامیان انگلیسی و امریكایی و روسی را تكرار كرد. نامه اول در 29 اردیبهشت انتشار یافت.

  21 شهریور 1306
  هجرت اعتراض‌آمیز علما به قم، در اعتراض به اقدامات رضاخان آغاز شد.

  21 شهریور 1286
  'میرزا نصرالله خان مشیرالدوله' اولین رییس الوزرای مشروطه به طرز مرموزی درگذشت‌.

  492پیش ازمیلاد:12 سپتامبر سال 492 پيش از ميلاد «مردونيا ــ مردونيه» ژنرال ايراني كه از سوي داريوش بزرگ مامور حل مسئله منطقه ايوني (يوناني نژاد هاي آناتولي و جزاير درياي اژه) شده بود تراكيه را تصرف كرد (تراكيا، منطقه وسيعي در اروپاي جنوبي است كه غرب و شرق و جنوب آن را سه درياي سياه، اژه و مرمره محدود مي كنند و اينك در سه كشور تركيه، بلغارستان و يونان قرار گرفته است (استانبول اروپا در تراكيه قرار دارد). مردونيا كه داماد داريوش و شوهر آرتوزوسترا (تلفظ، يوناني است) بود پس از عبور از هلس پونت (داردانل) تراكيه را متصرف شده بود. تراكيه تا زمان فيليپ دوم (پدر اسكندر) به مدت دهها سال جزيي از قلمرو ايران بود. مردونيه، در اصل از جانب داريوش مامور شده بود كه مسئله ايوني را كه مردمش برضد فرمانداران منصوب از جانب ايران شورش كرده و اين شورش متناوبا پنج سال طول كشيده بود براي هميشه حل كند. مردونيه در جريان حقيقت يابي خود در محل، متوجه شد كه ايوني ها خواهان فرماندار انتخابي هستند. بنابراين، با دمكراتيك شدن اين منطقه موافقت كرد و شخصا بر انتخابات شهرها و جزاير ايوني نظارت كرد. وي همچنين متوجه شد كه قسمتي از شورش، نتيجه تحريك ايوني ها از جانب آتني ها است و براي حل اين مسئله، از هلس پونيت گذشت و تراكيه را تصرف كرد. در ايران باستان و تا پايان دوران ساسانيان حاكم ايالت را ساتراپ (نگهبان و حافظ ايالت ـ شهربان و شهريار) مي خواندند و واژه فرماندار (كسي كه داراي فرمان شاه براي اداره شهر است) مربوط به دوران معاصر است. واژه استاندار، از لحاظ دمكراسي مي تواند قابل قبول باشد، ولي فرماندار، مگر اين كه انتخابي باشد و اكثريت مردم با آراء خود به او «فرمان» اداره شهرستان را داده باشند، كمي نامانوس و غير دمكراتيك به نظر مي رسد. مي دانيم كه اليور كرمول انگليسي هم كه كتاب هاي هردوت را خوانده بود پس از بركنار كردن پادشاه انگلستان خود را «محافظ ـ نگهبان» كشور لقب داد.  78پیش ازمیلاد:برپايه گزارش سفير چين در ايران باستان به امپراتور وقت اين كشور كه در دفتر «وقايع و عملكرد» دودمان «چه اين = شين = كين» درج شده است؛ اين سفير، متعه (ازدواج موقت ـ صيغه) را كه از قرنها پيش از آن در چين رواج داشته به ايرانيان آموخته و اين نوع ازدواج (از 21 قرن پيش) در ايران رايج شده است. مورخان فرنگي كه وقايع دوران امپراتوري دودمان «چه اين = چين» را ترجمه و تفسير كرده اند، با محاسبات تقويمي و تبديل سال قمري چيني به ميلادي، تاريخ درج گزارش مورد بحث را سپتامبر سال 78 پيش از ميلاد تعيين كرده و نوشته اند كه سفير مورد بحث به امپراتور گزارش كرده بود كه ازدواج متعه (موقت) را كه طبق فرهنگ مان (فرهنگ كنفوسيوسي) با هدف حفظ سلامت جامعه رواج دارد؛ به ايرانيان آموزش دادم و در آنجا رايج شده است. ايرانيان طبق آيين خود (آموزش هاي زرتشت) از داشتن زن دوم اكراه داشتند كه راه حل خودمان را برايشان تشريح كردم، پذيرفتند، مسئله حل شد و پسر شاه اسبق نخستين ايراني بود كه به سبك ما براي خود متعه (كانكوباين) انتخاب كرد.

  1339م:شهريور سال 1339 خورشيدي (سپتامبر 1990) بحث و اعتراض و جنجال درباره انتخابات پارلماني كه در 26 مرداد برگزار شده بود موضوع روز در ايران شده بود. تعجب در اين بود كه اعتراض به اين انتخابات از سوي بخشي از دولت بر ضد بخش ديگر صورت مي گرفت.


  نخست ايراد گرفته شد كه حزب حاكم مليون در انتخابات سوء استفاده كرده است. با اين ايراد نامزدهاي منفرد جرات يافتند تا دست به اعتراض بزنند و اين اعتراضها منجر به كناره گيري دكتر نصرت الله كاسمي از دبير كلي حزب مليون شد. دو حزب مليون و مردم كه توسط دكتر اقبال و اميراسدالله علم تاسيس شده بودند احزاب واقعي نبودند و جنبه صوري داشتند تا بازي دمكراسي درآورند. پس از كناره گيري دكتر كاسمي، سوم شهريور دادستان تهران دستور توقيف پنج صندوق اخذ راي و تعقيب قضايي اعضاي انجمن هاي آنها را صادر كرد. حزب مردم - به احتمال زياد با ساخت و پاخت قبلي و به منظور ساختن خبر و تسهيل كار دستگاه هاي روابط عمومي - خواستار ابطال انتخابات شد. پنجم شهريور شاه - احتمالا با نقشه قبلي و ... - عدم رضايت خود را از انتخابات اعلام كرد و چند روزنامه كه آمادگي قبلي داشتند دست به انتقاد شديد از انتخابات زدند و حتي خواستار بركناري دولت دكتر اقبال شدند!!. عده اي هم به دادستان تهران عليه متصديان انتخابات اعلام جرم كردند حال آن كه انتخابات قبلي و بعدي و بعدي ها بهتر از آن نبود. دكتر علي اميني انتخابات مرداد را ننگين خواند!. پنجم شهريور دكتر اقبال كه ظاهرا تاريخ مصرف او تمام شده بود كناره گيري كرد و شاه، جعفر شريف امامي وزير صنايع و معادن كابينه او را مامور تشكيل كابينه كرد. مردم كه اين بازيها را جدي گرفته بودند. به علاوه پس از كودتاي 28 مرداد 1332 براي نخستين بار امكان و فرصت اعتراض يافته بودند خواستار ابطال انتخابات شدند و شاه نهم شهريور از انتخاب شدگان كه عموما از نامزدهاي حزب مليون بودند خواست كه كناره گيري كنند و روز دهم شهريور انتخاب شدگان به صورت گروهي استعفاء كردند!.

  در اين ميان پاره اي از مخالفان واقعي هم درصدد برآمدند از اين فرصت كه استفاده كنند و ضمن نشان دادن خودشان حرفهايشان را بزنند كه با هر نقشه اي پيش آمده بود خيلي زود ورق برگشت و روال سابق از سرگرفته شد. انتخابات چند ماه بعد تجديد شد، ولي زياد بهتر از سابق نبود. تنها چند نفر از جمله اللهيار صالح از همكاران دكتر مصدق با آراء واقعي برگزيده شدند و دوره تازه مجلس شوراي ملي اسفند ماه كار خود را آغاز كرد. درباره اين وقايع هنوز بررسي دقيق نشده است، ولي آن چه كه مسلم است هدف، بركناري دكتر منوچهر اقبال از نخست وزيري بود. با وجود اين، وي مورد بي مهري قرار نگرفته بود و بعدا داراي مقامهاي مهمي شد.
  1960م:12 سپتامبر 1960 كشورهاي صادر كننده نفت با هدف محافظت از منافع خود با تاسيس سازمان واحدي موافقت كردند كه به اختصار «اوپك» ناميده مي شود و هنوز باقي است. اين توافق در پايان مذاكرات نمايندگان اين كشورها در بغداد حاصل شد. در دهه هاي اخير افزايش كشورهاي صادر كننده نفت كه خارج از اين سازمان قرار گرفته اند رو به افزايش بوده و اوپك مجبور است كه براي حفظ بهاي نفت خام با آنها كه در صدرشان روسيه قرار گرفته است كنار آيد. با وجود اين، دولتهاي عضو اوپك كه سران برخي از آنها وابستگي هاي خارجي دارند با ساير اعضاي اين سازمان هماهنگي كامل ندارند.
  1898م:12 سپتامبر زادروز« ژيوزپ ساراگات» بنيادگذار حزب سوسياليست كارگران ايتاليا است كه در سال 1898 به دنيا آمد و 90 سال عمر كرد. وي در جواني از فعالان حزب سوسياليست ( متمايل به كمونيست ) ايتاليا بود كه از سوي موسوليني تبعيد شد. موسو ليني عنوان تبعيد مخالفان سياسي و ناراضيان را « مرحصي فرستادن » گذارده بود. در سال 1946 پس از الغاي سلطنت، ساراگات به رياست مجلس موسسان ايتاليا انتخاب شد كه اين مجلس قانون اساسي تازه ايتاليا را تدوين كرد.

  او سال بعد ( 1947 ) از حزب سوسياليست جدا شد و يك حزب سوسياليست غير كمونيست تحت نام حزب سوسياليست كارگران ايتاليا تاسيس كرد كه هنوز باقي است و چند بار حكومت را به دست گرفته است.

  ساراگات بارها نماينده مجلس ، وزير و از 1964 تا 1977 رئيس جمهوري ايتاليا بود.

  ‍1919م:اندكي پس از تعيين مرزهاي يوگوسلاوي در درياي آدرياتيك از سوي فاتحان جنگ جهاني اول، گابريل دانونزيو Gabriel DAnnunzio شاعر، نويسنده و ميهندوست پرآوازه ايتاليا در 12 سپتامبر 1919 با گروهي داوطلب به منطقه «فيوم» كه قرار بود بعدا به يوگوسلاوي داده شود حمله مسلحانه برد و آنجا را تصرف كرد تا به خاك ايتاليا بازگرداند. در اين عمليات عده اي از نظاميان ايتاليايي هم با او همراه شدند كه در تاريخ از آن به عنوان «لشكركشي خصوصي اتباع» نام برده شده است. شمار نيروهاي گابريل حدود 2600 تن بود. او چون با اعتراض رو به رو شد، فيوم را يك شهر آزاد ايتاليائي اعلام داشت. ايتاليا كه قرادادهاي پايان جنگ را پذيرفته بود براي پايان دادن به اين غائله به فيوم نيرو فرستاد، ولي كاري از پيش نبرد و سرانجام يوگوسلاوي از الحاق فيوم به خاك خود صرفنظر كرد و در سال 1924، موسوليني «دانونزيو» را به آرزوي خود رساند و فيوم و مناطق اطراف آن را به ايتاليا ضميمه كرد و «دانونزيو» يك قهرمان ملي اعلام شد.


  1938م:12 سپتامبر 1938 هيتلر خواستار خود مختاري آلماني نژادهاي ساكن سودتنلند (جمهوري چك اسلواكي آن زمان) شد و گفت كه اين آلماني ها برخلاف ميل و اراده خود و يا در جريان جنگهاي سابق اروپا، توسط فاتحان از كشور مادر (آلمان) جدا شده اند. هيتلر بعدا اين منطقه و مناطقي را كه قبلا قدرتهاي اروپايي از آلمان جدا كرده و به لهستان داده بودند تصرف كرد كه بهانه جنگ جهاني دوم قرار گرفت.

  1977م:پليس دولت اقليت سفيدپوستان فدراسيون آفريقاي جنوبي 12 سپتامبر سال 1977 اعلام كرد كه «استيون بيكو» رهبر جنبش دانشجويان سياه پوست بر اثر اعتصاب غذا در زندان درگذشته است. وي يك هفته پيش از آن بازداشت شده بود. در آن زمان كمتر كسي بود كه ادعاي پليس سفيد پوستان را باور كند و مرگ استيو خشم مردم را برانگيخت و منجر به تظاهرات متعدد و چند شورش شد. در دهه 1990 پس از سقوط حكومت سفيدپوستان مهاجر (هلندي ها)، در جريان برنامه «اعتراف كن، عفو بخواه و بخشوده شو»، پليس اعتراف به قتل «استيو» كرد و قاتل او را كه يك سرپاسبان بود به دست داد.

  استيو همانند دكتر كينگ رهبر جنبش حقوق مدني سياهپوستان آمريكا از تظاهرات و اعتراض مسالمت آميز جانبداري مي كرد و نبايد بازداشت و مقتول مي شد.

  1990م: 13سپتامبر 1990 چهار فاتح جنگ جهاني دوم (روسيه، آمريكا، انگلستان و فرانسه) در نشستي در مسكو كه نمايندگان دو آلمان هم در آن حضور داشتند، پس از 45 سال با الحاق دو آلمان به يكديگر و ايجاد مجدد «آلمان واحد كه تا سال 1871 و پيش از سه جنگ اصطلاحا محدود بيسمارك هم وحدت نداشت» موافقت كردند و اين كشور به مرزهاي ميان دو جنگ جهاني قرن بيستم (مرزهاي بعد از جنگ جهاني اول و پيش از جنگ جهاني دوم) بازگشت كه اينك بزرگترين كشور اتحاديه اروپا شده است. تنها بازنده در نشست 13 سپتامبر مسكو، روسيه بود كه اينك متوجه شده است كه جبران آن باخت اگر محال نباشد آسان نيست و بدون جبران آن باخت، حتي نفس كشيدن هم برايش دشوار خواهم بود. نظم جهاني تا دهه 1990 نتيجه دو ـ سه قرن جنگ و انقلاب و بحران بود.


  1992م:12سپتامبر 1992 ابيمائل گوزمن Abimael Guzman بنيادگذار سازمان چريكي «راه درخشان» در پرو كه يك جنبش كمونيستي است در پناهگاهش در يك محله فقير نشين شهر ليما دستگير شد. كسي باور نمي كرد كه وي در شهر باشد زيرا كه اعضاي اين سازمان كه همچنان فعال است در كوهها و جنگلهاي انبوه مستقر بوده و مورد حمايت بوميان (سرخپوستان) پرو قرار داردند.

  ابيمائل كه يك متفكر معروف و مردي در رديف «چه گوارا» است عقيده دارد كه از طرق دمكراتيك و انتخابات نمي توان به تامين عدالت  عمومي براي همگان اطمينان داشت. تجربه نشان داده است كه بيشتر منتخبين (نمايندگان پارلمانها و شوراها) پس از رسيدن به قدرت به خود مي پردازند، خودخواه و آزمند مي شوند و به تعهدي كه نسبت به خلق سپرده اند بي اعتنا مي گردند و جزيي از طبقه حاكمه مي شوند.

  ابيمائل كه به دليل زندگي در مخفيگاه، به ندرت در دسترس روزنامه نگاران قرار مي گرفت ، پس از فروپاشي شوروي در يك مصاحبه نادر گفته بود كه مديران بنيادها و سازمانهاي شوروي به ويژه مديران مياني با سوء استفاده از بيماري و ضعف مزاج برژنف به فساد كامل گرائيده بودند و كمونيسم را يك سپر براي چاپيدن و تن پروري و جداكردن خود از خلق قرار داده بودند و محكوم به اضمحلال بودند.
  2003م:بانو «آنا ليندAnna Lindh» از سوسيال دمكرات هاي اروپا و وزير امور خارجه سوئد دهم سپتامبر 2003 در يك فروشگاه در شهر استكهلم در كنار پلكان برقي با چند ضربه چاقو مجروح و روز بعد بر اثر شدت جراحات وارده درگذشت.

  «آنا ليند» بود كه بدون ملاحظات ديپلماتيك، هنگام حمله نظامي آمريكا به عراق «جورج بوش» را ششلول بند خوانده بود. «ليند»، يك بانوي حقوقدان، از حاميان دو آتشه وحدت اروپا بود كه چهار روز پيش از انجام رفراندم «پذيرش و يا رد يورو به جاي كرونا» كشته شد. وي در هفته هاي پيش از مرگ تبليغ وسيعي براي پذيرش پول واحد اروپايي در سوئد كرده بود.

  انگيزه قتل او روشن نشده است. «ليند» همانند ساير مقامات كشورهاي اروپاي شمالي گارد محافظ نداشت و شحصا خريد هاي خانه را انجام مي داد. سالها پيش از بانو «ليند»، الاف پالمه نخست وزير وقت سوئد كه با همسرش به تماشاي فيلم رفته بود و گارد محافظ نداشت پس از خروج از سينما كشته شد و قاتل فرار كرد.

  بانو «ليند» 46 ساله، مادر دوپسر، در 25 سالگي به عضويت پارلمان انتخاب شده بود. وي رهبري سازمان جوانان حزب سوسيال دمكرات سوئد را برعهده داشت و پيش از اين كه وزير امور خارجه شود، وزير حفظ محيط زيست در كابينه سوئد بود.

  2003م:به مناسبت سالروز قتل سوء قصد منجر به مرگ احمد شاه مسعود رهبر اصلي تاجيكها در مبارزه با دولت طالبان درافغانستان كه در سال 2001 صورت گرفت در چهار روز منتهي به 12 سپتامبر 2003 تفسيرهاي متعدد انتشار يافت و از جمله اين كه او در انديشه احياء امپراتوري پارسها بود و چون يك تاجيك (آرين) اصيل بود اين كار را رسالت خود مي دانست. او بارها از اين كه شوروي بدون در نظر گرفتن تبار و فرهنگ مردم و سوابق تاريخي، مناطق مرو و بخارا و فرغانه را ضميمه تاجيكستان نكرده بود و چند منطقه تاجيكي را به قرقيزستان داده بود از آن دولت ابراز تنفر کرده بود. آرين ها در جريان مهاجرت به ايران زمين (2000 تا 1400 سال پيش از ميلاد مسيح ) نخست وارد تاجكستان و افغانستان امروز شده بودند و مراكند (سمرقند حكومت نشين سغديا) قديمي ترين شهري است كه آنان در اين منطقه ساخته اند. تاجيك و پشتون هر دو پارسي هستند و مسعود انگليسي ها را از آغاز مسئول ايجاد اختلاف ميان آنان مي دانست كه به اين وسيله مي خواستند بر افغانستان آقايي كنند.

  2005م: 9كشور منطقه كارائيب از جمله ونزوئلا و كوبا 11سپتامبر 2005 يك پيمان معاملات نفت امضاء كردند كه به موجب آن، ونزوئلا به اين ممالك نفت با قيمت ثابت تحويل مي دهد كه نوسانات بازار بين المللي تاثيري در تغيير بها نخواهد داشت.

  مفسران، هدف هوگو چاوز رهبر ونزوئلا را از اين كار، كاهش دادن نفوذ آمريكا در منطقه كائيب تلقي كرده اند.
  2005م:11 سپتامبر 2005 «هين واگنر» تبعه 33 ساله و نابيناي جمهوري آفريقاي جنوبي در سطح يك فرودگاه با سرعت 269 كيلومتر در ساعت اتومبيل راند و ركورد جهاني را شكست و نام خود را در كتاب ركوردها (گينس) ثبت كرد.

  وي يك نابيناي مادرزاد است.
  1847: درجريان جنگ ايالات متحده و مكزيك (نبرد چاپالتپك)، ژنرال اسكات فرمانده نيروهاي ايالات متحده ايرلندي هايي را كه در كنار مكزيكي ها مي جنگيدند و نام گردان «سن پاتريك» بر خود نهاده بودند پس از دستگيري، به جرم خيانت اعدام كرد!.

  1870: «هنري لوئيس منكن» روزنامه نگار، كتاب نگار و آزاد انديش بنام آمريكايي كه به «نيچه آمريكا» معروف است به دنيا آمد و 76 سال عمر كرد. از وي به عنوان نافذترين نويسنده آمريكا در قرن بيستم ياد كرده اند.

  1890: شهر سالزبوي در زيمباوه (رودزياي شمالي سابق انگلستان) كه اخيرا به «حراره» تغيير نام داده شده است تاسيس شد.


  1940: در فرانسه غاري كشف شد كه آثار هنر انسان هزاران سال پيش و نقاشي هاي او بر ديوار غار به دست آمد كه زيبايي و دقت در كشيدن تصاوير، در انسان معاصر ايجاد شگفتي كرد.


  1943: گروهي از سربازان نيروي ويژه آلمان با يك رشته عمليات شگفت انگيز كه تاكنون سوژه دهها فيلم سينمايي شده است موسوليني را كه به اسارت متفقين درآمده بودند از زندان آنها ربودند.


  1974: يك كودتاي نظاميان چپگرا حكومت هايله سلاسي را در اتيوپي(حبشه) سرنگون ساخت و به عمر نظام سلطنتي هزاران ساله اين كشور پايان داد.


  1960: جان اف. كندي سناتور در جريان مبارزات انتخاباتي خود براي رسيدن به مقام رياست جمهوري آمريكا در نطقي گفت: با اين كه يك كاتوليك است، به اصل جدايي دين از سياست وفادار است و اگر انتخاب شود در دوران حكومت خود از كليساي كاتوليك كوچكترين حمايتي نخواهد كرد و نمي خواهد كه اين كليسا هم از او حمايت كند.  1994: وب براوزر «نت سكيپ» وارد بازار شد.

 16. کاربر مقابل از این پست Par Pari تشکر کرده است.


 17. #9
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست

  22 شهریور 1388 / 23 رمضان 1430 / 13 سپتامبر 2009


  1) 22شهريور ماه سال1365هجري شمسي: حافظ محمد يوسف سَديدي از استادان خوشنويسي پاكستان در لاهور درگذشت. وي درسال1920ميلادي درچكوال بدنيا آمد و درنوجواني هنرخوشنويسي و خطاطي را نزد استاداني چون محمد شريف و تاجُ الدّين زرّين قلم آموخت. عمده ترين كاراستاد سديدي درزمينه اين هنر، خوشنويسي كتيبه هاي مينيارپاكستان درلاهوراست كه ازجمله آثارملي هنري اين كشورنيزبه شمارمي رود. ازاين هنرمند و استاد خوشنويسي كتابي با عنوان «تعليمُ النَّسخ» به يادگارمانده كه درآن با زباني ساده و بسيار روان خوشنويسي را به هنرجويان تعليم داده است.
  2) شهادت فقيه امامي آيت‏اللَّه "حاج ميرزا ابراهيم خويي" (1286ش): آيت‏اللَّه حاج ميرزا ابراهيم بن حسين خويي معروف به علامه خويي در حدود سال 1210ش (1247ق) در شهر خوي به دنيا آمد. وي پس از طي مقدمات و سطوح، راهي حوزه علميه نجف اشرف شد و در محضر عالماني همچون شيخ مرتضي انصاري و سيدحسين كوه كمره‏اي، به مدارج والايي در علم دست يافت. علامه خويي همچنين از استادان نام‏آوري همچون شيخ محمدحسين كاظمي و شيخ مهدي نجفي كاشف الغطا، روايت مي‏كرد. او داراي جود و بخشش و علوّ طبع و مناعت نفس و انفاق في سبيل‏اللَّه بود و ثروت قابل توجهي كه از پدرانش به او رسيده بود در راه خدا انفاق كرد. از اين عالم رباني آثار متعددي بر جاي مانده كه حاشيه بر رسائل شيخ انصاري، شرح نهج‏البلاغه موسوم به الدُّرَّةُ النّجفيه و شرح چهل حديث از آن جمله است. علامه خويي در زمان خود، به عنوان مجتهد بزرگ شهر، مورد احترام فوق‏العاده مردم بود و افراد در مسائل گوناگون به ايشان رجوع مي‏كردند. حاج ميرزا ابراهيم خويي سرانجام در بيست و دوم شهريور 1286ش برابر با ششم شعبان 1325ق در جريان مربوط به حوادث مشروطه در هفتاد و شش سالگي در خوي به شهادت رسيد و در نجف اشرف به خاك سپرده شد.
  3) پيوستن ايران به اعلاميه ملل متحد (1322 ش)
  4) مرگ "مهدي قلي هدايت" معروف به "مُخبرالسَّلطنه" نخست وزير دوران پهلوي (1334 ش): مهدي قلي هدايت معروف به مُخبر السَّلطنه در سال 1243 ش در تهران به دنيا آمد. وي پس از اتمام دورس خود در دارالفنون، به رياست گمرك و پست آذربايجان رسيد و پس از مدتي به عنوان مترجم آلماني در دربار مظفرالدين شاه مشغول به كار گرديد. مهديقلي پس از صدور فرمان مشروطه به وزارت علوم رسيد و پس از حضور در چند كابينه و سپس به توپ بستن مجلس، به اروپا گريخت. وي وقتي پس از عزل محمد علي شاه به ايران آمد به حكومت آذربايجان فرستاده شد ولي بر اثر مخالفت با ستارخان و باقرخان، بار ديگر به اروپا فراري شد. مهديقلي هنگامي كه به ايران بازگشت پُست‏هاي متعددي را بر عهده گرفت كه ولايت آذربايجان يكي از آن‏ها بود و شهادت شيخ محمد خياباني و چند قيام محلّي ديگر در آن زمان اتفاق افتاد. وي پس از كودتاي سيد ضياءالدين طباطبايي، بارها به وزارت‏هاي مختلف دست يافت و سپس به رياست ديوان عالي كشور رسيد. در خرداد 1306 كه مستوفي الممالك از رياست دولت كناره‏گيري كرد، قرعه فال به نام مخبرالسلطنه هدايت افتاد و او به صدراعظمي دست يازيد. در دوران نزديك به شش سال و نيم نخست وزيري مخبرالسَّلطنه، پايه‏هاي ديكتاتوري رضاخان پهلوي استوار شد و پس از مدتي، وي همچون غلام حلقه به گوشي بود كه فقط دستورات شاه را بدون چون و چرا اجرا مي‏كرد. سرانجام دوران او سپري شد و در شهريور 1312 از كار بر كنار گرديد. به اين ترتيب پرونده سياسي و اداري حاج مهديقلي هدايت كه در دوران پنج پادشاه، مصدر مشاغلي بود بسته شد و از آن پس كاري به وي ارجاع نگرديد. سرانجام وي در 22 شهريور 1334ش در 91 سالگي درگذشت. مهديقلي هدايت نزديك به پنجاه سال در صحنه سياسي ايران بازيگري كرد و علاوه بر كسب صدارت عظمي، به چهارده بار وزارت، چهار بار استانداري، يك بار رياست ديوان عالي كشور و نيز نمايندگي مردم تهران در مجلس نيز دست يافت.
  5) تولد "ابن طولون" فرمانرواي مصر و شام(220 ق): احمد بن طولون موسس سلسله‏ي طولونيان و فرمانرواي مصر و شام بود. طولونيان، نخستين سلسله از سلاطين مصر بودند و شام را نيز به قلمرو حكومت خود افزودند. نسب طولونيان به غلامي به نام طولون مي‏رسد كه حاكم بخارا، او را به همراه هدايايى براي مامون، خليفه‏ي عباسي فرستاده بود. احمد بن طولون، سلسله‏ي طولونيان را بنيان نهاد كه طي سال‏هاي 254 تا 292 ق در مصر و شام حكومت كردند. ابن طولون را حافظ قرآن و مردي بخشنده، شجاع و متواضع دانسته‏اند كه از ضعيفان و بينوايان حمايت مي‏كرد و بر دشمنان سخت گير و خونريز بود. او همچنين به آباداني و احداث مراكز عام المنفعه در قلمرو حكومت خود اهتمام بسيار داشت. مشهورترين اثر او بيمارستاني است كه در مصر احداث نمود.
  6) پايان يافتن تدوين و تأليف برخي از كتب شيعي در شب 23 رمضان: كتاب ارزشمند فقهي "جواهر الكلام" در 40 جلد در 23 رمضان 1254 قمري، كتاب گرانسنگ منظومه‏ي ملاهادي سبزواري در 23 رمضان 1261 قمري و كتاب مهم تفسير قرآن "الميزان" علامه طباطبايي در 20 جلد در 23 رمضان 1372 قمري، از جمله آثار مهم شيعي است كه در اين شب به پايان رسيده است.
  7) 13سپتامبر سال 1658ميلادي: اوليوركرامول سياستمدار و نخستين رئيس جمهور انگلستان در 59سالگي درگذشت. او هنگاميكه نماينده مجلس بود به علت مخالفتهاي پي درپي با شارل اول شاه انگليس به چوبه دارسپرده شد. كرامول ازسال1649ميلادي بطور غيررسمي و ازسال1653ميلادي بطوررسمي زمامدارانگلستان شد. دوران حكومت او 9سال بطول انجاميد و پس ازاو پسرش رئيس جمهور شد ولي به سبب بي كفايتي ازقدرت بركنار شد. مجدداً رژيم سلطنتي درانگلستان برقرارشد.
  8) 13 سپتامبر سال1812ميلادي: مسكو مهمترين شهر روسيه بعد از جنگ تاريخي «مسكوآ» به تصرف نيروهاي فرانسه درآمد. مارشال كوتوزوف فرمانده كل نيروهاي روسيه ازمسكو دفاع مي كرد و بعد ازشكست روسها و كشته شدن40000نفر، فرانسويها مسكو را تصرف كردند. روسها بدنبال ورود نيروهاي فرانسوي به شهر كليه انبارهاي آذوقه مسكو را آتش زدند تا دشمن نتواند ازآنها استفاده كند و همين امر موجب بروز حريق تاريخي اين شهرشد.
  9) پايان جنگ‏هاي 24 ساله بين امپراتوري ايران و روم (627م) : خسروپرويز پادشاه ساساني در چند لشكركشي متوالي، بين‏النهرين، سوريه، فلسطين، مصر و آسياي صغير را تسخير كرد و فتوحات خود را تا استانبول فعلي گسترش داد. در سال 591 م، طي قراردادي بين خسرو پرويز و امپراتوري روم، صلح برقرار شد اما خلع و قتل امپراتور حامي خسرو، دست او را در يورش به قلمرو روم باز كرد. بدين ترتيب از پنجم ژانويه سال 603 م جنگ‏هاي 24 ساله ميان دو كشور آغاز شد. سپاه ايران در سرزمين روم فتوحات قابل توجهي كردند تا آنجا كه بيزانس يا روم شرقي، تقريباً تمامي متصرفات خود را از دست داد. بدين ترتيب قلمرو خسرو پرويز به حدود قلمرو هخامنشيان رسيد، اما جنگ، طولاني شد و لجاجت خسرو براي ادامه آن، بيزانس را آماده تلافي كرد و از سال 627 حملات تعرضي بيزانس آغاز شد. در اين جنگ، آذربايجان ويران و غارت گرديد و سپاه بيزانس بين النهرين را گرفت. خسرو پرويز به تيسفون گريخت، اما پيشنهاد صلح را رد كرد. در اين ميان خسروپرويز (كه به علت پاره كردن نامه پيامبر اكرم(ص) مورد نفرين آن حضرت قرار گرفته و از هم گسستن حكومتش توسط آن حضرت خبر داده شده بود) پي‏درپي از روم شكست خورد. پس از مدتي با شورش مردم و ارتش ايران، خسروپرويز از قدرت خلع و محبوس و سپس كشته شد.
  10) وقوع نبرد "منصوره" در جريان جنگهاي صليبي بين فرانسه و مصر (1250م): هفتمين مرحله از جنگ‏هاي صليبي در اوت سال 1248م آغاز گرديد و در جريان آن، پادشاه فرانسه كه سه سال در پي تدارك اين جنگ بود به سوي قبرس به حركت درآمد و پس از توقفي چند ماهه، به سوي مصر حركت كرد. پادشاه فرانسه بر اين باور بود كه مصرْ كليدِ بيت‏المقدس مي‏باشد. بنابراين با نيرويى كه نزديك به يك‏صد و بيست كشتي بزرگ آن‏ها را منتقل مي‏ساخت، در ژوئن 1249م به منطقه دمياط واقع در شمال مصر رسيد و آن جا را تصرف نمود. در اين زمانْ نيروهاي صليبي با پنجاه هزار سرباز قصد تسلط بر قاهره را داشتند اما سپاهيان مصر در شهر منصوره كه به شهر دمياط نزديك بود اردو زدند و با تاخت و تاز و حملات پراكنده خود، امنيت و آسايش اردوگاه صليبي را بر هم زدند. چندي بعد از اين نبرد كه در 13 سپتامبر 1250م به وقوع پيوست، لشگر مصر موفق شد راه تداركاتي صليبي‏ها از طريق دريا را قطع نموده و آن‏ها را در محاصره قرار دهد. اين وضعيت موجب گرديد تا سپاهيان صليبي در قحطي شديد و انواع بيماري‏هاي واگيردار گرفتار آيند. در نتيجه، فرماندهي صليبي مجبور به تسليم شده و سلاح‏هاي خود راتحويل دهند. پادشاه فرانسه كه بيمار و اسير بود، در صلح نامه‏اي كه با مصري‏ها امضاء نمود، پذيرفت تا با پرداخت غرامت، خود و سربازانش را آزاد نمايد. به اين ترتيب مرحله هفتم جنگ‏هاي صليبي با پيروزي مسلمانان خاتمه يافت.
  11) اختراع آسانسور در امريكا (1780م)
  12) حمله ارتش ايتاليا به كشور ليبي در جريان جنگ جهاني دوم (1940م)
  13) فرود اولين سفينه مه‏نورد شوروي به نام لونيك 2 در سطح كره ماه (1959م)
  14) امضاي توافقنامه سازش ميان ساف - تل‏آويو (1993م): بعد از جنگ‏هاي چهارگانه اعراب و اسرائيل و عدم موفقيت كشورهاي عرب در حذف رژيم اسرائيل و نيز اوج‏گيري اختلافات در ميان سران اسلامي، طرح صلح با اسرائيل مطرح گرديد. دولت مصر به رهبري انور سادات در سال 1979م اين طرح را عملي نمود. چند سال بعد از آن، ياسر عرفات نيز سلاح را زمين نهاد و به جرگه مدافعان صلح با رژيم غاصب صهيونيستي پيوست. در همين راستا در سيزدهم سپتامبر 1993م توافق‏نامه سازشي بين ياسر عرفات رهبر سازمان آزادي بخش فلسطين و اسحاق رابين نخست‏وزير وقت رژيم صهيونيستي در واشينگتن به امضا رسيد كه به توافق غزّه - اَريحا، موسوم شد. در اين توافقنامه كه دو سال پس از آغاز گفتگوهاي به اصطلاح صلحِ اعراب و اسرائيل منعقد شد، سازمان آزادي‏بخش فلسطين و رژيم صهيونيستي، يك‏ديگر را به رسميت شناختند. هم‏چنين اين رژيم، پس از اخذ امتيازات متعدد از ياسر عرفات، موافقت كرد تا از 90 درصد از اراضي كرانه باختري رود اردن عقب‏نشيني كند و تا سال 1999م، پيمان‏هاي نهايي ايجاد يك دولت فلسطيني در محدوده نوار غزه تا شهرِ اريحا در كرانه غربي رود اردن را امضا كند. علاوه بر آن، براساس قرارداد غزّه - اَريحا، شهرك سازي صهيونيست‏ها در سرزمين‏هاي اشغالي نيز بايد خاتمه يابَد، زندانيان فلسطيني آزاد شده و مذاكره در مورد بازگشتِ آوارگان فلسطيني و تعيين خطوط مرزي آغاز گردد. علي‏رغم خوش‏بيني رهبرانِ سازمان آزادي‏بخش فلسطين، سرانِ رژيم صهيونيستي تقريباً به هيچ يك از تعهّدات خود در قرارداد غزّه - اَريحا پاي‏بند نماندند و در مقابل، نه تنها ياسر عرفات را به دادن امتيازات متعدد وادار كردند، بلكه با انعقاد اين قرارداد با وي، جبهه متحد اعراب را در مذاكرات با تل آويو، متفرق نمودند.

 18. کاربر مقابل از این پست Par Pari تشکر کرده است.


 19. #10
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2009
  محل سکونت
  ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡ ̴̡ı̴̴̡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫
  نوشته ها
  19,922
  تشکر
  3,817
  تشکر شده 14,125 بار در 4,874 پست
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...][برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]- [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]488پیش ازمیلاد:طبق نوشته بيشتر مورخان، 14 سپتامبر سال 488 پيش از ميلاد، داريوش بزرگ (Darius the Great) شاه وقت ايران دستور ضرب سكه را كه واحد پول ايران قرار گيرد صادر كرد كه مورخان يوناني در كتابهاي خود آن را «داريك Daric (منتسب به داريوش)» نوشته اند. تا زمان رواج داريك، معاملات تجاري به صورت مبادله اجناس صورت مي گرفت كه كاري پيچيده بود و بازار هميشه نوسان داشت. داريوش همزمان دستور ايجاد پستخانه را در ايران صادر كرد كه تاريخنگاران وي را مبتكر «پست» و ارتباط پستي در تاريخ جهان معرفي كرده اند.

  داريوش بزرگ در سپتامبر 488 پيش از ميلاد همچنين ايجاد يك ارتش دائمي را براي ايران صادر كرده بود كه مورخان معاصر از آن به نام سپاه جاويدان نام برده اند. به اين ترتيب، ايرانيان نخستين ملت جهان بودند كه به اهميت وجود يك ارتش دائمي پي برده و آن را به وجود آورده بودند. پيش از آن، هنگام جنگ، دست به جمع آوري نيرو زده مي شد و يک ارتش دائمي وجود نداشت. بعدا اسكندر و سپس روميان اين ابتكار داريوش را اقتباس كردند.

  داريوش در همين سال ساختن تالار صد ستون را در تخت جمشيد داده بود كه محل اجتماع و ديد و بازديد هاي عمومي باشد و نيز ساختن راه طولاني شوش به سارد (ساحل مديترانه) را.

  وي كه سال پيش از آن دستور تقسيم ايران به استان هاي متعدد (ساتراپي) را داده بود دو سال پس از ضرب سكه داريك و قرار دادن آن به عنوان وسيله معاملات درگذشت. داريوش واژه ساتراپ را از آن جهت انتخاب كرد كه «استاندار» بداند نگهبان ايالت خود است نه سرور مردم.
  278م:دولت ساسانيان ايران که علاقه مند به متحد کردن اقوام ايراني ساکن در آن سوي شرق کشور در زير يک پرچم بود پس از پايان دادن به استقلال كوشان هاي ايراني تبار، درصدد انتقال شماري از اصيلزادگان پارس به همراه افراد خانواده خود به شرق رود سند بويژه پنجاب افتاد. اين انديشه درست سه دهه بعد و در زمان پادشاهي بهرام دوم وارد مرحله عمل شد زيرا كه بهرام دوم در لشكركشي سال 278 ميلادي به ايران خاوري (افغانستان امروز) به منظور تنبيه «سكان شاه» سيستاني و پايان دادن به تمرّد او و همچنين فرماندار كابل، نياز به چنان انتقالي را با تمامي وجود احساس كرده بود. بهرام دوم در بازگشت به پايتخت موضوع را در نشست بزرگان ايران مطرح ساخت كه تصويب شد. يافتن بزرگزادگان داوطلب براي نقل مكان به پنجاب چندان دشوار نبود و شماري از بزرگزادگاني كه خود را از نسل «كيان» و شاهزاده اصيل پارسي مي دانستند و عمدتا درفارس امروز، كرمان، زابلستان بزرگتر تا خجند (كنار رودخانه «سيردريا») مي زيستند آماده انتقال شدند. دولت چند واحد نظامي جمعا مركب از 13 هزار سوار پارسي دراختيارشان گذارد كه آنان هم با خانواده هايشان منتقل شدند. كار اين انتقال تا سال 294 ميلادي (زمان پادشاهي نرسي) ادامه يافت و در سپتامبر اين سال تكميل شد.

  به نوشته "راي زاده دونيچند بالي" در کتاب خود "تاريخ گاکهر Gakhar"، اين ساسانيان در قسمتي از پنجاب امروز که به راولپندي ختم مي شود استقرار يافتند و نام خانوادگي "کياني Kayani" و «كي Kay» برخود نهادند که در آن زمان عنواني بزرگ بود و تنها شاهزادگان پارس مي توانستند بر خود بگذارند. آنان به كار سپاهيگري ادامه دادند و هنگام نياز، افسر و سرباز به كمك دولت مي فرستادند و برخي از بهترين افسران ساساني از ميان آنان برخاسته بودند. به نوشته «راي زاده» كه تحقيق خود را در سال 1725 ميلادي تكميل و برنگاشته است، پس از فروپاشي امپراتوري ساساني، کياني هاي منتقل شده به شرق رود سند که به اصالت پارسي خود مباهات مي کردند در گوشه اي از پنجاب يک دولت محلي تشکيل دادند که درجريان دومين لشکر کشي محمود غزنوي به هند در سال 1008 ميلادي، با او كه به ادبيات پارسي و شعراء و نويسندگان پارسي گو احترام مي گذارد و كمك مي كرد و در جلسات شعر آنان شركت مي جست متحد شدند و به تدريج به اسلام گرويدند.

  در زمان معاصر، بخشي از اين كياني ها در منطقه راولپندي پاكستان زندگي مي كنند و ژنرال اشفاق پرويز کياني رئيس ستاد ارتش پاکستان از همين کيانيان است.

  دهم سپتامبر 2008 ژنرال کياني نسبت به حمله نظامي از داخل افغانستان به يک منطقه مرزي پاکستان (وزيرستان) که تلفات و زيان مالي به غيرنظاميان محل وارد ساخته بود واکنش سخت نشان داد و اخطار کرد که عبور از مرز و انجام عمليات نظامي در قلمرو پاکستان و يا تيراندازي از آن سوي مرز و همچنين حمله هوايي به هيچوجه قابل قبول نيست، اين کار حاکميت پاکستان را نقض مي کند. ما از حاکميت وطن دفاع خواهيم کرد؛ دفاع با پرداخت هرگونه بها.

  اين اعلاميه ژنرال کياني، اخطاري خلاف انتظار دولت آمريکا تلقي شده بود. اين نخستين اخطار پاکستان به آمريکا از اين دست در طول زمان بود که آمريکاييان انتظار شنيدنش را نداشتند.

  661م:14سپتامبر سال 661 ميلادي، مردم هرات كه خبر بازگشت پيروز پسر يزدگرد سوم آخرين شاه ايران از سلسله ساساني را از چين به تخارستان (شمالشرقي افغانستان امروز) شنيده بودند بر ضد حكمران عرب خود سر به شورش برداشتند.

  «پيروز» كه در طول سلطنت پدر، حكمران مناطقي چند در ايران خاوري بود؛ پس از قتل پدر به چين رفته بود تا از امپراتور آنجا براي بيرون راندن اعراب كمك گيرد. هرات واقع در دره «هري رود» در زمان داريوش بزرگ به صورت شهر درآمد و از عمر آن دو هزار و پانصد و بيست سال مي گذرد. هرات همزمان با اصفهان گسترش يافت كه اصفهان در 25 قرن پيش «اسپاندانا» ناميده مي شد كه بعدا سپاهان خوانده شد. مردم هرات در سال 330 پيش از ميلاد در برابر سلطه اسكندر مقاومت شديد از خود نشان دادند و اسكندر پس از تصرف شهر، در آنجا دژي براي نظاميان خود ساخت كه بقاياي آن هنوز باقي است. هدف از ساختن اين دژ، حفظ نظاميان از شورش احتمالي مردم شهر بود. هرات كه چند بار هم پايتخت ايران و وليعهد نشين آن شده بود در ميان دسته نخست شهرهاي ايران بود كه اشكانيان آن را از سلطه اسكندريان آزاد كردند، كاري كه يعقوب ليث صفار در سال 876 ميلادي انجام داد و آن را از اعراب پس گرفت.

  هرات كه به مهد فرهنگ و تمدن ايراني و ادبيات فارسي شهرت يافته است در زمان هخامنشيان «آرتاكوآنا Artacoana» تلفظ مي شد كه بعدا اين تلفظ به «هرويو Haroyu» تغيير يافت و مركز ساتراپي آريا شد. هرات توسط چنگيز خان مغول و امير تيمور گوركان (دو بار) كاملا ويران شد كه جانشينان تيمور و به ويژه شاهرخ ميرزا (ميرزا = امير زاده) خرابي هاي وارده را ترميم كردند. هرات به مدت دو هزار سال مركز اصلي مبادله كالا ميان ايران، چين و هند بود.

  786م:چهاردهم سپتامبر سال 786 ميلادي هارون الرشيد 23 ساله در بغداد بر جاي برادر خود الهادي كه تنها يك سال بر سر كار بود نشست و خليفه پنجم عباسيان شد. وي پسر المهدي خليفه سوم عباسي بود. هارون كه قبلا در ارتش، فرمانده سپاه بود با ارتش روم شرقي جنگيده و تا حاشيه قسطنطنيه (استانبول) پيش رفته بود. مورخان، هارون را كه 23 سال حكومت كرد و 24 مارس سال 809 در توس (خراسان) درگذشت، بزرگترين امپراتور جهان اسلام نوشته اند كه بر منطقه اي از شمال آفريقا تا رود سند و آسياي ميانه حكومت داشت و با شارلماني رهبر غرب و نيز دربار امپراتوران چين مناسبات حسنه داشت. اقتدار و پيشرفت هارون نتيجه شايستگي وزيران و مديران ايراني اش به ويژه يحيي برمكي و پسر او جعفر بود كه بعدا جعفر را كشت و يحيي و منسوبان او را به زندان افكند و ملت ايران را از خود رنجانيد. نوشته اند كه وي جعفر را دو شقه كرد و هر شقه اش را در يك طرف پل دجله آويزان ساخت كه به مدت سه سال به همان صورت بود. جعفر شوهر خواهر او «عباسه» بود و هارون به اين زن و شوهر تاکيد کرده بود که نبايد داراي فرزند شوند و آنان اين دستور را رعايت نکرده بودند.

  در زمان هارون شهر بغداد به صورت بزرگترين شهر جهان درآمده بود. درباره هارون افسانه سرايي فراوان شده است از جمله اين كه شب ها با لباس مبدل در كوچه و بازار پرسه مي زد تا از درد دل مردم آگاه شود و كار خود را اصلاح كند. وي يك بار نيز به منظور ترساندن سوري ها كه به وفاداري آنان ترديد داشت، دربار خود را به آن سرزمين منتقل كرده بود. هارون شيعيان را در مدينه سركوب كرد كه برخي از آنان به مراكش مهاجرت كردند و علويان مراكش را تشكيل دادند كه بعدا به قدرت دست يافتند. لطف هارون به شعراء و نويسندگان همه ديار سبب شد كه درباره بنويسند و بسرايند و برايش شهرت جهاني به وجود آورند. درباره هارون و دربار او افسانه سرايي بسيار شده است از جمله داستان هزار و يك شب و فيلم سينمايي علاء الدين و داستان «عباسه».
  1829م:14 سپتامبر سال 1829 ميلادي در پايان جنگ روسيه و عثماني (تركيه) كه به شكست عثماني انجاميد، اين دولت (عثماني) با امضاي معاهده اي از همه دعاوي خود در قفقاز جنوب غربي صرفنظر كرد. چون معاهده این دو دولت در شهر آدريانپول Adrianople (هادريانپوليس = ادرنه) امضاء شده بود به معاهده آدريانپول معروف شده است. روس ها كه قبلا در دو جنگ با ايران، اراضي ماوراء ارس را تصرف كرده بودند به اين ترتيب پس از امضاي معاهده آدريانپول مالك بدون مدعي همه قفقاز (گرجستان، ارمنستان و ... جمعا 78 هزار مايل مربع) شدند كه سلطه آنان تا 160 سال بعد ادامه يافت و اينك منحصر به قسمت شمالي قفقاز از جمله داغستان و چچن است. به نوشته برخي از مورخان، هدف تزار وقت روسيه از جنگ با عثماني، عمدتا اجبار اين دولت به تاييد معاهدات خود با ايران معروف به «گلستان و تركمنچاي» و صحه گذاردن بر متصرفات مسكو در قفقاز بود. عثماني از پيش از صفويه، چون خودرا جانشين روم شرقي مي پنداشت مدعي برخي از نقاط قفقاز جنوب غربي (ايروان و مناطق اطراف آن) بود. زد و خوردهاي روسيه با عثماني كه منجر به امضاي قرارداد آدريانپول شد از 26 آوريل سال 1828 با اعلان جنگ روسيه به عثماني آغاز شده بود. در آن سال قتل عام يونانيان توسط تركان عثماني اين بهانه را به دولت روسيه داده بود كه به نام حمايت از يونانيان هم مذهب خود با عثماني وارد جنگ شود. نيروهاي روسيه در هشتم ژوئن همين سال از دانوب گذشته و در 12 اكتبر "وارنا "را متصرف شده بودند. عثماني ها پس از شكست هاي كولوچا kulevcha، سيليستريا silistria و آدريانوپل، پيشنهاد ترك مخاصمه دادند و قرارداد پايان جنگ در 14 سپتامبر 1829 به امضاء رسيد. طبق مواد ديگر همين قرارداد بود كه مراد دوم سلطان عثماني بر استقلال يونان صحه گذارد، و مولداوي (مولدوا) و "والاشيا"را هم به روسيه داد. دولت مسكو با امضاي قرارداد 1829 آدريانوپل Adrianople نه تنها مالك بدون مدعي همه قفقاز شد بلكه امتياز هايي هم از عثماني براي صربستان و يوناني ها و عبور كشتي ها از تنگه هاي درياي سياه گرفت كه چهار سال بعد با معاهده «خونكار اسكله سي» عبور كشتي هاي كشورهاي ديگر را از اين تنگه ها محدود كرد كه خشم فرانسه و انگلستان را برانگيخت.


  1286ش:در چنين روزي در سال 1286 در تهران اعلام شد که ميرزا نصرالله مشير الدوله 21 شهريور (دو روز پيش از آن) درگذشته است. مرگ ميرزا نصرالله خان که به درستي معلوم نشده که هوادار استبداد بود يا مشروطه، ناگهاني و مشکوک اعلام و وعده رسيدگي در اين زمينه داده شده بود.

  ميرزا نصرالله خان نخستين رئيس الوزرا پس از مشروطيت ايران بود. وي قبل از مشروطيت هم به سمت رئيس الوزرايي دست يافته بود. پس از وي، ميرزا علي اصغرخان اتابک به سمت رئيس الوزرايي تعيين شده بود.
  1312ش:23 شهريور 1312 هجري اعلام شد كه مهدي قلي هدايت (مخبرالسلطنه) از رياست دولت كناري كرده و محمدعلي فروغي نخست وزير ايران شده است. کناره گيري هدايت به خواست رضا شاه صورت گرفته بود. هدايت در نخستين کابينه پس از مشروطه شدن ايران وزير تجارت بود.

  در کابينه هدايت، فروغي وزير امور خارجه، حسن تقي زاده وزير دارائي و علي اکبر داور وزير دادگستري بودند. در زمان همين کابينه قانون تمديد قرارداد نفت با انگلستان تصويب، تيمورتاش به جرم اخذ رشوه به پنج سال زندان و دکتر ليندنبلات آلماني مدير بانک ملي به جرم دادن گزارش خلاف واقع به 18 ماه حبس محکوم شده بودند. اشاره رضاشاه به کناره گيري هدايت سه ماه پس از تصويب قرارداد نفت (پيش از آن که اعتبار قرارداد اوليه منقضي شود) صورت گرفته بود. تمديد قرارداد نفت موسوم به قانون سال 1933 از قوانين ننگين ايران بشمار مي رود زيرا که به موجب آن، مدت و منطقه مشمول قرارداد افزايش يافته بود و از همان زمان رجال ميهندوست در صدد برآمده بودند تا در فرصت مناسب (که 17 سال بعد دست داد) کل اين قرارداد را ابطال و دست انگليسي ها را از ايران کوتاه کنند.
  1357ش:23 شهريور 1357 هجري (14 سپتامبر 1978 ) و در جريان انقلاب، منصور روحاني و فريدون مهدوي، دوتن از وزيران سابق، به اتهام سوء استفاده از قدرت و مقام خود بازداشت شدند. بعدا وزيران و مقامات ديگري ازجمله امير عباس هويدا هم به زندان فرستاده شدند، اما کسي جدي بودن اين عمل را باور نداشت و آن را يک بازي براي ساکت کردن مردم مي دانست. يكي از اتهامات مهدوي اعمال نفوذ در انتخابات شوراها در مهرماه 1355 بود. در آن زمان مهدوي عملا رئيس حزب رستاخيز بود. پس از پيروزي انقلاب، تني چند از وزيران و مقاماتي که به اين صورت، از فبل بازداشت بودند و نتوانسته بودند در دو روز 21 و 22 بهمن سال 1357 فرار کنند به راي قاضي شرع (صادق خلخالي) اعدام شدند.  1387ش:روزنامه کیهان چاپ تهران در صفحه دوم شماره 24 شهریور 1387 (14 سپتامبر 2008) خود در گزارشی از قول یک رادیو دولتی آمریکا و به نقل از "مجيد تفرشي" پژوهشگر تاريخ در لندن چنین گزارش کرده بود:

  "وقتي من (مجید تفرشی) و ديگران براي ديدن اسناد سال 1972 (از طبقه بندی خارج شده دولت لندن) مراجعه كرديم، اعلام شد اين اسناد حساس هستند و ممكن است انتشار آنها كفه را به نفع يكي از طرفين دعوا (ايران) سنگين كند. بنابراين، حداقل تا 10 سال (دیگر) آزاد نمي شوند!.".

  طبق همین گزارش کیهان، مجید تفرشی گفته است: " براساس این اسناد (اسناد مورد بحث، و برملاء شده دولت لندن) كه (او) به تازگي رؤيت كرده نقشه اي دیده می شود كه مساحان يا نقشه كش هاي انگليسي در سال 1886 تهيه كرده و ملكه ويكتوريا توسط لردسالزبوري به ناصرالدين شاه هديه داده بود. این نقشه كاملاً نشان از ايراني بودن جزاير (سه گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک) دارد. طبق اسناد، لردسالزبوري بعداً (پس از پشیمان شدن از دادن نقشه به ناصرالدین شاه) گفته بود اعطاي اين نقشه و بهره برداري ايران از آن به من ياد داد که هرگز به هيچ دولت خارجي نقشه هديه نكنم.".

  وي (مجید تفرشی) در توضیح خود افزوده بود: "تا سال 1903 كه نيروهاي انگليسي جزاير سه گانه را اشغال نكرده بودند، جزاير به مدت طولاني و به طور كامل در اختيار ايران بودند و ساكنان آنها هم از صفحات جنوبي ايران بوده اند. اما از آن سال جزيره ها از سوي انگلستان - در دوره ضعف دولت مظفرالدين شاه- اشغال شدند و تا سال 1971 در دست انگليسي ها باقي مانده بودند.".  1989م:14 سپتامبر سال 1989 « رابرت پن وارن » شاعر و داستان نگار آمريكايي و نويسنده داستان معروف « همه مردان پادشاه » در 84 سالگي درگذشت. وي استاد ادبيات دانشگاههاي ييل ، لوئيزيانا و مينه سوتا بود. داستان « همه مردان پادشاه » درباره سياستمداري به نام « ستارك » بود كه مردم به چشم اميد به او دوخته بودند ، ولي همين كه با آراء و كمك مردم به قدرت رسيد ، سياستباز و مانند ديگران فاسد شد و منافع مردم را كه قبلا آن همه دم از آن زده بود به فراموشي سپرد و به اين ترتيب آرزوي مردم را برباد داد و باعث سلب اعتماد آنان شد و....

  « وارن » علاوه بر مجموعه شعر و داستانهاي متعدد ، تاليفات ديگر از جمله كتب درسي دارد. همه داستانهاي او زمينه تجربه انساني دارد و پاره اي از انها تجربه هاي خود او را منعكس مي كند. وي كار داستان نويسي را از تجربه هاي خود شروع كرده بود.

  «وارن» در رساله اي درباره نگارش تاكيد بر آن دارد كه دولتمردان « تاريخ نگاران » را تنها بگذارند و در كار آنان مداخله نكنند تا نسلهاي بعدي از واقعيات امروز آگاه شوند و پند و اندرز بگيرندو از همه مهمتر اشتباهات را تكرار نكنند. « وارن » برنده چندين جايزه ادبي از جمله دوبار جايزه پوليتزر شده بود.
  1847م:14 سپتامبر سال 1847 واحدهاي ارتش آمريكا به فرماندهي ژنرال وينفيلد اسكات Winfield Scott مكزيكو سيتي پايتخت كشور مكزيك را كاملا به تصرف خود در آوردند تا اين دولت مجبور شود از دعاوي خود نسبت به ايالات از دست داده واقع در شمال «ريو گرانده» و نيز كاليفرنيا دست بردارد. نيروهاي آمريكايي در دو ستون جداگانه وارد مكزيك شده و ضمن چند زد و خورد واحدهاي ارتش مكزيك را شكست داده بودند. نزاع دو کشور از سال 1845 بر سر تکزاس آغاز شده بود که دولت واشنگتن آن را ضميه قلمرو خود کرده بودو تکزاس در سال 1836 اعلام استقلال کرده و يک جمهوري شده بود.
  1913م:«ژاكوبو آربنز» رئيس جمهوري چپگرا ـ ناسيوناليست گواتمالا از 1951 تا 1954، كه دولت او در 1954 با كودتايي شبيه ماجراي 28 مرداد برانداخته شد در اين روز در سال 1913 به دنيا آمده بود.

  وي همانند دكتر مصدق تا پايان عمر در تبعيد بود.آربنز بسال 1971 درگذشت.
  1959م: 14سپتامبر سال 1959 دانشمندان شوروي نخستين ماهواره ساخت دست بشر به نام Lunik-2 را در كره ماه فرود آوردند. اين ماهواره دو سال پس قرار گرفتن نخستين انسان (گارگارين - سرگرد شوروي )در مدار زمين ، در ماه نشست. شوروي همچنين نخستين کشوري بود که موشک قاره پيما ساخت ، ولي پس از فروپاشي اين اتحاديه ديگر نامي از اين همه پيشرفت علمي - نظامي نيست و صدايي از مسکو که روزگاري ابرقدرت بود بر نمي آيد ؛ همه در اين سرزمين خاموش شده اند - چرا؟!.

  1982م:گريس كلي بازيگر فيلمهاي هاليودد كه با پادشاه كشور بسياركوچك، اما ثروتمند موناكو ازدواج كرده بود 14 سپتامبر 1982 در يك حادثه رانندگي در اين منطقه كشته شد. برخي به اين حادثه به چشم سوء ظن نگاه مي كردند. درآمد موناكو كه در داخل فرانسه قرار گرفته از قمارخانه هايش است. گريس كلي كه پس از ازدواج، عنوان پرنسس به دست آورده بود از علائق سينمايي دست نكشيد و عضو هيات مديره كمپاني هاي فيلم سينمايي قرن 21 و فاكس بود.
  1983م:14 سپتامبر سال 1983 بشير جمايل رئيس جمهور منتخب لبنان بر اثر انفجار بمب كشته شد. با کشته شدن بشير که يک مسيحي ماروني بود بحران اين كشور كه از 1974 آغاز شده بود شدت بيشتري يافته بود.

  2003م:معمر قذافي كه از ديرباز ازكم كاري و ضعف اتحاديه عرب (مرکب از 22 عضو) خسته شده بود با استفاده از فرصتي كه مصوبه تازه اين اتحاديه برايش فراهم آورده 13 سپتامبر 2003 اعلام داشت كه مردم ليبي بايد در يك رفراندم در زمينه خروج از اين اتحاديه نظر دهند. وي از 14 سپتامبر سرگرم تبليغ براي جلب نظر ليبيايي ها شده بود. هفته پيش از آن، اتحاديه عرب موافقت کرده بود که کرسي عراق در اين اتحاديه به شوراي حکومتي موقت عراق که از سوي آمريکا منصوب شده بود داده شود که به منزله صحه گذاردن بر اشغال نظامي عراق تلقي شده بود.

  2003م:چهاردهم سپتامبر 2003 پليس شهر «نيو هيون» آمريكا بيش يكصد تن از كساني را كه به حمايت از كارگران دانشگاه معروف «ييل» دست به تظاهرات خياباني زده بودند بازداشت كرد. در اين تظاهرات بيش از ده هزار تن شركت كرده بودند. كارگران دانشگاه درخواست مزد و تسهيلات رفاهي بيشتر کرده بوده اند كه با آن موافقت نشده بود. بانو «مگ ريكو» كارگر ناهارخوري دانشگاه كه يكي از دستگير شدگان بود از داخل خودرو پليس به خبرنگاران گفته بود: نگران رفتن زندان و بودن در كنار جانيان نيست، زيرا كه تا كنون هم براي جانيان كار كرده است!.

  تظاهرات و آزادي بيان و اعتصاب در آمريكا آزاد است و اين عده به اتهام برهم زدن ترافيك شهر دستگير شده بودند!. عکس بالا گوشه اي از اين تظاهرات را نشان مي دهد.
  2003م:تكزاسي ها 14 سپتامبر 2003 در يك رفراندم بي سابقه شركت كردند كه نامش را اظهار نظر درباره تبصره 12 گذارده بودند. اين تبصره سقف غرامت مدني غير اقتصادي در اين ايالت را به 750 هزار دلار محدود كرده است. دليل انشاء اين تبصره اين بوده است كه پزشكان به علت بالا بودن نرخ «بيمه طبابت غلط» شغل ديگري براي خود پيدا كرده و ايالت دچار كمبود دكتر شده بود. براي مثال: بيمه طبابت غلط يك جراح سالانه 140 هزار دلار (حدود 140 ميليون تومان) بود كه درآمد او پس از كسر ماليات و عوارض و هزينه دفتر كمتر ازآن مي شد. چنين وضعيتي در سراسر آمريكا وجود دارد كه تكزاسي ها زودتر از ديگران در صدد رفع آن برآمده بودند.  2005م:نتيجه انتخابات پارلماني 11 سپتامبر 2005 نروژ، از كشورهاي ثروتمند و مرفه جهان، شگفت انگيزه بود و نشان داد كه بزرگترين خواست بشر همچنان تامين برابري اجتماعي - اقتصادي است. برابري سياسي کافي نيست.

  در اين انتخابات، مردم نروژ ائتلاف راستگران و ميانه روها را بركنار و چپ ها را روي كار آوردند. نروژي ها بارها دولت پيش از انتخابات سال 2005 ميهن خود را متهم كرده بودند كه سياستش باعث پولدارتر شدن پولدارها شده كه نتيجتا در جامعه ايجاد طبقه و تبعيض مي كند. نروژي ها دولت راستگرايان را برغم وعده اين دولت که به امور رفاهي و رايگان و يكنواخت ساختن مطلق آموزش و پرورش و ... توجه کامل خواهد کرد بركنار كردند.  2005م:قطع برق در منطقه اي از شهر لس آنجلس كه 12 سپتامبر 2005 اتفاق افتاد و دو ميليون تن از مردم را به زحمت انداخت، در آسانسورها محبوس ساخت، كامپيوترها و ساير فعاليت ها را متوقف ساخت نتيجه غفلت يك كارگر كه اشتباها يك سيم را قطع كرده بود اعلام شده است.

  اين حادثه نشان داد كه در جهان تكنولوژيك امروز، دقت افراد هم بايد زياد باشد و نبايد انجام هر كاري را به هركس سپرد.

  برخي ديگر از رويدادهاي 14 سپتامبر

  908: اعراب مسلمان تصرف سرزمين سومالي در آفريقا را تكميل كردند. سومالي به معناي سرزمين شير است.

  1521: در اين روز اعلام شد كه دولت پرتغال با يافتن راههاي دريايي و تصرف سرزمين دوردست و دست يافتن بر طلاي گينه و صدور شكر و ادويه و ساير كالاي شرق به اروپا ثروتمندترين كشور اين قاره شده است.

  1752: انگلستان تقويم پاپ گريگوري را پذيرفت و دوم سپتامبر را به چهاردهم اين ماه تبديل كرد.

  1812: نيروهاي ناپلئون بناپارت وارد مسكو شدند كه از سوي ساكنان آن و ارتش روسيه آتش زده شده بود. با وجود اين ناپلئون تا ماه بعد در مسكو ماند. مسكو دو روز پيش از ورود ناپلئون آتش زده شده بود تا نظاميان وي دچار مشكلات آذوقه و عليق شوند.

  1901: در پي ترور «ويليام مك كينلي» رئيس جمهور وقت آمريكا، معاون او تئودور روزولت برجايش نشست كه روزنامه ها او را «هارون الروزولت ( مشابه هارون الرشيد)» لقب داده بودند و سياست خارجي او بود كه امپرياليسم آمريكا را خلق كرد.  1917: برجستگان روسيه با هدف پيشگيري از يك انقلاب بزرگ توده ها (بلشويكي)، نظام حكومتي آن كشور را «جمهوري» كردند، ولي اين عمل مانع از وقوع انقلاب نشد.

  203: سوئدي در يك رفراندم، يورو را به عنوان پول ملي خود رد كردند و با اين عمل، احترام به تاريخ خود و وفاداري به گذشته را ثابت كردند.

  2005: در ايران بهاي سكه طلا (بهار آزادي طرح جديد) به رغم افزايش درآمد ايران از نفت در چند روز اخير به افزايش گذارده و ميزان افزايش، باوجود اين كه نه ايام عيد در پيش است و نه مراسم ديگر، چشمگير است، با وجود اين هيچيک از روزنامه هاي تهران در اين زمينه تفسير و خبر مشروح با ذکر دليل ننوشته بود،چرا؟.

 20. 2 کاربر مقابل از این پست Par Pari تشکر کرده اند.


+ ارسال موضوع جدید
صفحه 1 از 11 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 1

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

 1. KelAmbirm

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •