فارس: سازمان نظام وظیفه عمومی جزئیات استفاده از معافیت تحصیلی مشمولان را اعلام كرد، این جزئیات فقط به منظور اطلاع‌ر‌سانی منتشر می‌شود.

سازمان وظیفه عمومی به سؤالاتی در ارتباط با استفاده از معافیت تحصیلی پاسخ داده است كه جزئیات آن را در ذیل می‌خوانیم.در این پرسش و پاسخ، كارشناسان سازمان وظیفه عمومی به 28 پرسش پاسخ داده‌اند.
.

سازمان وظیفه عمومی در آخرین به روز رسانی معافیت تحصیلی مشمولان،‌ كه در تاریخ اول شهریور سال 89 انجام شده،‌ به پرسش‌های
معافیت تحصیلی مشمولان پاسخ داده است.

* آیا مشمولان غایب مجاز به تحصیل هستند؟

- خیر،‌ هیچ مشمول غایبی مجاز به ادامه تحصیل نیست.

* مدت زمان معرفی فارغ التحصیلان دوره كاردانی و بالاتر چند ماه است؟

- فارغ‌التحصیلان مقاطع دانشگاهی حداكثر ظرف 6 ماه فرصت دارند با حضور در دفاتر پلیس+10 نسبت به تعیین وضعیت مشمولیت خود اقدام كنند.

* مدت زمان معرفی دانشجویان انصرافی و اخراجی چند ماه است؟

- دانشجویان اخراجی، انصرافی و ترك تحصیل كرده حداكثر ظرف 4 ماه فرصت دارند با حضور در دفاتر پلیس+10 نسبت به تعیین وضعیت مشمولیت خود اقدام كنند.

* اعاده به تحصیل دانشجویان انصرافی و اخراجی چگونه است؟

- دانشگاه با اعاده به تحصیل دانشجوی اخراجی هماهنگ باشد.
- اعاده به تحصیل مشروط به شركت مجدد در آزمون ورودی نباشد.
- از تاریخ انصراف یا اخراج بیش از 6 ماه نگذشته باشد.
- درخواست وی برای معافیت‌ها مورد رسیدگی قرار نگرفته باشد.
- اتمام تحصیل منجر به افزایش سقف سنوات تحصیلی نشود.

* نحوه انتقال دانشجویان از دانشگاهی به دانشگاه دیگر چگونه امكان‌پذیر است؟

- با رعایت ماده16 آئین نامه اجرائی و توافق دو دانشگاه مبدأ و مقصد.
- انتقال دانشجو مستلزم شركت در آزمون ورودی نباشد.
- رعایت سقف سنوات تحصیلی در دانشگاه اولیه در سقف سنوات دوره تحصیلی.
- ارائه درخواست انتقال دانشجو از دانشگاه مربوطه به سازمان وظیفه عمومی و موافقت این سازمان برای صدور معافیت تحصیلی

* تحصیل طلاب با داشتن معافیت تحصیلی حوزوی در دانشگاهها چگونه است؟

- با موافقت حوزه، طلاب مجاز به شركت در آزمون و تحصیل در دانشگاه‌ها هستند و تا زمانی‌كه معافیت تحصیلی حوزوی اعتبار دارد طلاب می توانند همزمان در دانشگاه هم تحصیل كنند.

* ادامه تحصیل متعهدین به خدمت در آموزش و پرورش در دانشگاه‌ها چگونه است؟

- با موافقت سازمان مربوطه امكان ادامه تحصیل متعهدین به خدمت در آموزش و پرورش میسر است. لیكن مدت تحصیلی جزء مدت تعهد محسوب نخواهد شد.

* آیا متعهدین به خدمت پس از استعفا از سازمان مربوطه مجاز به تحصیل در دانشگاه‌ها هستند؟

- در صورت نداشتن غیبت همانند سایر مشمولان با آنان رفتار می‌شود.

* آیا دانشجویان در حین تحصیل مجاز به درخواست معافیت پزشكی هستند؟

- خیر، رسیدگی به معافیت پزشكی فقط هنگام معرفی مشمول برای اعزام به خدمت صورت می‌گیرد.

* آیا دانشجو در حین تحصیل مجاز به درخواست معافیت كفالت است؟

- بلی، امكان درخواست هر نوع معافیت به جز معافیت پزشكی برای دانشجوی مشمول امكان پذیر است.

* آیا دانشجویان اخراجی پس از گذشت 6 ماه مجاز به اعاده تحصیل است؟

- خیر، حداكثر فرصت برای اعاده به تحصیل آن هم در صورت واجدالشرایط بودن 6 ماه است.

* تمدید اعزام مشمولان دیپلم فنی حرفه‌ای، كار و دانش و پیش دانشگاهی متولدین نیمه دوم هر سال چگونه است؟

- در صورتی‌كه تحصیل این دسته از مشمولان حضوری و حداكثر در سال اعزام باشد، اعزام آنان تا مهر سال بعد از اعزام قانونی به تعویق می‌افتد تا امكان شركت مجدد در آزمون دانشگاه برایشان فراهم شود ضمناً‌ این دسته از مشمولان باید در فرجه قانونی ذكر شده (حداكثر تا قبل از مهر سال بعد از اعزام قانونی) درخواست اعزام خود را از طریق دفاتر پلیس + 10به ثبت برسانند.

* مشمولان تا چه سنی مجاز به اخذ مدرك پیش دانشگاهی هستند؟

- این دسته از مشمولان چنانچه حضوری در حال تحصیل باشند تا 24 سالگی مجاز به تحصیل هستند.

* آیا مشمولان می‌توانند بدون شركت در آزمون سراسری در دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دهند؟

- برابر ماده 35 قانون خدمت وظیفه عمومی، مشمولان دیپلمه غیر غایب با داشتن برگ آماده به خدمت یا برگ معافیت موقت از خدمت دوره ضرورت و با شركت در آزمون ورودی یكی از دانشگاهها یا موسسات آموزشی داخل كشور و قبولی در آن مجاز به تحصیل در دانشگاه هستند.

* آیا مشمولان فارغ‌التحصیل مقطع كاردانی به بالا در صورت داشتن غیبت مجاز به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر هستند؟

- خیر این دسته از افراد مجاز به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر نیستند.

* آیا به متعهدین خدمت (شركت ملی نفتكش، كشتیرانی و سازمان هواپیمائی) بعد از اخراج معافیت تحصیلی تعلق می‌گیرد؟

- همانند سایر مشمولان با آنان رفتار می‌شود.

* آیا مشمولان استخدام شده از طریق پذیرش آزمون در دانشگاه‌های نظامی و انتظامی نیروهای مسلح پس از اخراج از معافیت تحصیلی برخوردار می‌شوند؟

- خیر این دسته از افراد در صورت اخراج از دوره آموزش مجاز به ادامه تحصیل نیستند.

* شرایط درخواست معافیت تحصیلی جهت مقاطع كارشناسی ارشد و بالاتر در خارج از كشور چیست؟

- مشمول فارغ‌التحصیل مقطع كارشناسی یا كارشناسی ارشد باشد.
- مشمول غیبت نداشته باشد.
- دانشجوی اخراجی یا انصرافی نباشد.
- اخذ پذیرش از دانشگاه خارج از كشور.
- تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و درخواست صدور معافیت تحصیلی از سازمان وظیفه عمومی ناجا.
- سپردن ودیعه.
- اخذ مجوز از سازمان وظیفه عمومی و صدور معافیت تحصیلی.

* میزان و نوع ودیعه جهت مشمولانی كه قصد تحصیل در خارج از كشور را دارند چگونه است؟

- مبلغ ودیعه 15 میلیون تومان است كه به صورت نقدی، ضمانت‌نامه بانكی یا وثیقه ملكی اخذ می‌شود.

* آیا تحصیل همزمان با خدمت دوره ضرورت در دانشگاه پیام نور مجاز است؟

- خیر، منع قانونی دارد.

* آیا تحصیل همزمان در دو دانشگاه مجاز است؟

-خیر، مگر دانشجویان نخبه و در چارچوب ضوابط مربوط به تحصیل نخبگان.

* شرایط ادامه تحصیل در مقطع دكتری تخصصی رشته های پزشكی و دامپزشكی و دندانپزشكی چگونه است؟

- ادامه تحصیل در مقطع دكترای تخصصی رشته‌های پزشكی و دامپزشكی و دندان‌پزشكی صرفاً با تایید ستاد كل و با عضویت در هیئت علمی امكان‌پذیر است.

* معافیت تحصیلی چند بار در هر مقطع تحصیلی به مشمول تعلق می‌گیرد؟

- معافیت تحصیلی به مشمول در هر مقطع صرفاً یكبار تعلق می‌گیرد.

* به مشمولانی كه به طور غیر مجاز از كشور خارج می شوند آیا معافیت تحصیلی تعلق می‌گیرد؟

- خیر، معافیت تحصیلی صرفاً برای مشمولانی كه به طریق قانونی از كشور خارج می‌شوند تعلق می‌گیرد.

* به مشمولانی كه در خارج از كشور از معافیت تحصیلی برخوردارند پس از اخراج یا فراغت یا ترك تحصیل طی چه مدت بایستی خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی كنند؟

- این افراد حداكثر تا یك سال فرصت دارند خود را به سازمان وظیفه عمومی معرفی كنند.

* طلاب حوزه علمیه پس از اخراج یا انصراف چه مدت مهلت معرفی به وظیفه عمومی را دارند؟

- چهار ماه برای معرفی خود فرصت دارند.

* مشمولان حوزه علمیه حداكثر تا چه سنی بایستی دوره مقدمات را به اتمام برسانند؟

- حداكثر تا 24 سالگی مجاز به تحصیل در دوره مقدمات هستند.

* آیا دانشجویان انصرافی و اخراجی مجاز به شركت مجدد در آزمون دانشگاه‌ها و ادامه تحصیل هستند؟

- چنانچه دانشجو تا قبل از اتمام سال اعزام،‌ از ادامه تحصیل انصراف دهد یا از دانشگاه اخراج شود، به شرط عدم ورود به غیبت، منعی برای شروع مجدد به تحصیل ندارند.