+ ارسال موضوع جدید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 1 2
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 17 , از مجموع 17

موضوع: سلطان دردها (سنگ كليه وروش درمان آن)

 1. #1
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  سلطان دردها (سنگ كليه وروش درمان آن)  شما بدترین دردی که در عمرتان تجربه کرده‌اید، چه دردی بوده؟ درد قلبی؟ درد دندان؟ درد زایمان؟ یا . . .؟ اگر این سؤال را از آن‌هایی بپرسید که درد ناشی از سنگ کلیه را تحمل کرده‌اند، معمولاً از همین درد به عنوان بدترین دردی که در عمرشان داشته‌اند، یاد می‌کنند. از آن‌جا که نزدیک به 5 درصد آدم‌ها، یعنی تقريباً يک نفر از هر بيست نفر، در مقطعي از عمرشان با این مشکل دست و پنجه نرم مي‌کنند، بد نیست اطلاعاتتان را درباره راه‌های پیشگیری، تشخیص و درمان این بیماری افزایش دهید.
  سنگ‌های کلیه، توده‌هاي معدني سختی هستند که در کليه تشکيل می‌شوند و ممکن است در کليه، حالب، مثانه و پيشابراه دیده شوند. جنس اين سنگ‌ها نیز با هم متفاوت و ممکن است از کريستال‌هاي اگزالات کلسيم، فسفات کلسيم، اسيد اوريک یا سيستئين باشد. از نظر اندازه نيز سنگ‌ها با هم متفاوتند، طوري که گاهي به کوچکی شن و سنگ‌ريزه‌اند و گاهي بزرگ و حتي شاخه‌دار، به شکل شاخ گوزن هستند و حتي ممکن است حجم لگنچه کليه را نیز پر کنند.
  این سنگ‌ها از شايع‌ترين علل وجود خون در ادرار و بروز دردهای شکمي، درد پهلوها و درد منطقه کشاله ران محسوب می‌شوند. ايجاد سنگ نیز معمولاً از تشکيل قطعه بسيار کوچکی از مواد معدني در کليه آغاز مي‌شود که اين قطعه و قطعات مشابه ممکن است همراه با ادرار از کليه‌ها دفع شوند يا در کليه‌ها باقي بمانند که در حالت دوم، به عنوان يک هسته مرکزي عمل و مواد معدني به تدريج روي آن رسوب می‌کنند و منجر به افزايش حجمش مي‌شوند. ضمن اين‌که در بسياري از موارد، قطعات کوچک اوليه به هم متصل می‌شوند و قطعات بزرگ‌تري را ايجاد مي‌کنند.
  بسياري از سنگ ها در زماني که هنوز کوچکند، از طريق مجاري ادراري، کليه‌ها را به آساني ترک مي‌کنند و نیاز به هیچ درمان خاصي ندارند. اما سنگ‌هاي بزرگ‌تر ممکن است در حالب گير کنند و باعث انسداد حالب و جلوگيري از خروج ادرار شوند که اين حالت، منجر به دردهاي شديد و مداومي مي‌شوند که طي 15 تا 30 دقيقه، بدتر و بدتر مي‌شود و در نهايت به اوج مي‌رسد. در صورتي که انسداد کامل نباشد، درد خفيف‌تراست و با انتقال سنگ به مثانه، درد بهبود مي‌يابد. اين سنگ‌ها حتماً به درمان دارويي احتیاج دارند.
  حدود 90 درصد از سنگ‌هاي کوچک (کوچک‌تر از 5 ميلي‌متر) بدون نياز به اقدام درماني خاصي از بدن دفع مي‌شوند و تنها حدود 10 تا 20 درصد سنگ‌ها به اقدامات درماني جدی نیازمندند. به طور متوسط، خروج سنگ‌ها از بدن بين 1 تا 3 هفته طول می‌کشد و تقريباً در دو‌سوم موارد، سنگ‌ها تا هفته چهارم پس از ظهور علايم، از بدن دفع شده‌اند.
  تقريباً نيمي از کساني که دچار سنگ کلیه می‌شوند، اگر به اقدامات پيشگيرانه متوسل نشوند، تا 5 سال بعد دچار سنگ‌هاي بيشتري خواهند شد. اما پيش‌بيني اين نکته که چه کسي طي سال‌هاي آينده قطعاً دچار سنگ می‌شود يا چه کسي از ابتلاي مجدد به اين مشکل در امان خواهد بود، کار ناممکني است.
  طرز تشکيل سنگ کليه
  عوامل متعددي مانند عوامل ارثي، رژيم غذايي، داروها، آب و هوا، شرايط محيط کار، شيوه زندگي و مشکلات طبي خاص با ايجاد تغييراتی در ادرار، زمينه‌ساز تشکيل سنگ کليه مي‌شوند. این سنگ‌ها معمولاً بر اثر به هم خوردن تعادل ميان آب و املاح و ساير مواد موجود در ادرار به وجود مي‌آيند. سنگ‌ها معمولاً یا بر اثر کاهش حجم ادرار، يا بر اثر افزايش مواد تشکيل‌دهنده سنگ‌ها به وجود مي‌آيند. نوع اين تغييرات تعادلی نیز با ارزيابي انواع سنگ‌هاي ايجاد‌شده، قابل تشخيص خواهد بود.
  اغلب سنگ‌هاي کليه از نوع کلسيمي هستند و به دليل تغيير در سطوح ادراري کلسيم به وجود مي‌آيند. بخشي از عواملي که موجب به هم خوردن تعادل مواد در ادرار و به دنبال آن، موجب تشکيل سنگ مي‌شوند، عبارتند از:
  ننوشيدن مقادير کافي مايعات:
  زماني که بدن شما کم‌آب مي‌شود، نمک‌ها، مواد معدني و ساير مواد موجود در ادرار ممکن است با هم تجمع یابند و بناي اوليه يک سنگ را پايه‌ريزي کنند.
  مشکلات طبي:
  وجود برخي مشکلات طبي مي‌تواند بر تعادل طبيعي مواد در ادرار تأثير گذارد و باعث تشکيل سنگ شود؛ مانند، ابتلا به عفونت‌هاي ادراري، بيماري التهابي روده، نقرس، پرکاری غده هيپرپاراتيرویيد و برخي بيماري‌هاي متابوليک ارثي مانند سيستينوري و هيپراگزالوري.
  مصرف غذاهاي حاوي اگزالات بالا:
  در صورتي که از غذاهاي حاوي اگزالات فراوان (مانند سبزيجات سبز تيره، شکلات، چاي و مانند آن‌ها)، زياد استفاده مي‌کنيد، استعدادتان برای ابتلا به سنگ کليه بیشتر خواهد بود.
  مصرف برخي داروها:
  مصرف برخي داروها مانند داروهاي مدر و آنتي‌اسيدهاي حاوي کلسيم، خطر ابتلا به سنگ کليه را افزايش می‌دهند.
  علايم و نشانه‌ها؛ انواع و اقسام
  بر‌حسب آن‌که چه اتفاقي براي سنگ بيفتد، علايم این بیماری، متفاوت خواهد بود. سنگ ممکن است در کليه بماند يا اين‌که از کليه خارج و از طريق مجاري ادراري دفع شود. در هر يک از اين حالت‌ها نیز ممکن است همه يا برخي از علايم زير پديدار شوند:
  بدون علامت:
  سنگ‌های کوچک معولاً بدون علامت خاصي از بدن دفع مي‌شوند.
  درد ناگهاني و مداوم:
  سنگ، ممکن است باعث ايجاد دردهاي شديدي با کيفيت انقباضي در ناحيه پشت و طرفين کمر، شکم، کشاله ران يا ناحيه تناسلي شود. این دردها با تغيير وضعيت بدن نيز بهبود نمی‌يابند. کساني که حداقل يک‌بار دفع سنگ کليه را با اين کيفيت تجربه کرده‌اند، دردش را اين‌گونه توصيف مي‌کنند: «بدترين دردي که تا الان تجربه کرده‌ام.»
  تهوع و استفراغ
  مشاهده خون در ادرار:
  این علامت معمولاً در اثر سنگِ باقيمانده در کليه و نیز در اثر سنگِ به راه افتاده مي‌تواند ايجاد شود.
  سوزش و تکرر ادرار:
  این علایم مي‌تواند ناشي از عبور سنگ از مجاري ادراری باشد. البته احساس سوزش و ناراحتي حين دفع ادرار در عفونت‌هاي مجاري ادراري نيز ديده مي‌شود.
  تب و احياناً لرز
  کاهش اشتها
  اسهال يا يبوست
  افزايش تعريق
  احساس خستگي مفرط
  به این نکته هم بايد توجه داشت که علايم بالا در برخي بيماري‌هاي ديگر نيز مشاهده مي‌شود، لذا تشخيص نهايي و قطعي ابتلاي فرد به سنگ کليه، توسط پزشک و با توجه به علايم بیمار و انجام تست‌هاي تشخيصي خواهد بود.
  تست‌هاي تشخيصي تهیه عکس آماده شکم با اشعه ايکس(KUB):
  تهيه تصويري از کليه‌ها، حالب و مثانه جهت بررسي از نظر وجود يا عدم وجود سنگ و نيز تعيين محل آن.
  سونوگرافي:
  در اين روش با بهره‌گيري از امواج فراصوت همراه با پردازش کامپيوتري مي‌توان اندام‌هاي داخلي، از جمله کليه‌ها و مجاري ادراري و مثانه را مورد بررسي قرار داد. اين روش کاملاً ايمن، بدون درد و غير تهاجمي است اما ممکن است سنگ‌هاي کوچک در اين شيوه ناديده بمانند.
  آي‌وي‌پي:
  پزشک با اين تست به دنبال سنگ‌هايي می‌گردد که در تصوير ساده با اشعه ايکس ديده نشده است. پس از تزريق ماده حاجب از طريق سياهرگ‌هاي بازو، در فواصل زماني مشخصی که اين ماده با فعاليت کليه‌ها به تدريج دفع مي‌شود، با استفاده از اشعه ايکس، تصاويري از فرد تهيه مي‌شود که ضمن بررسي اندازه و محل کليه‌ها و مسير حالب‌ها، وجود يا عدم وجود سنگ نیز ارزيابي مي‌گردد. در صورت کشف هر نوع يافته غير طبيعي ممکن است پزشک برای ارزيابي بيشتر، درخواست انجام سي‌تي اسکن کند.
  سي‌تي اسکن:
  انجام سي‌تي اسکن مارپيچي با فراهم آوردن تصويري مناسب و از زواياي مختلف از کليه‌ها و حالب، به بررسي دقيق‌تر آن کمک مي‌کند.
  آزمایش ساده ادرار:
  اين تست برای بررسي ادرار از نظر اسيديتي(pH)، وجود گلبول قرمز در ادرار، وجود کريستال‌ها در ادرار و . . . صورت مي‌گيرد.
  چه کساني در خطرند؟
  سنگ کليه در اين افراد شايع‌تر است:
  مردان 3 برابر زنان، دچار اين مشکل مي‌شوند (معمولاً بين سن 30 تا 50 سالگي).
  سفيدپوستان بيشتر از رنگين‌پوستان دچار اين مشکل مي‌شوند.
  افراد با سابقه خانوادگي مثبت، بيشتر از ديگران، مستعد تشکيل سنگ کلیه‌اند.
  کساني که در مناطق کوهستاني، صحراها يا ساير مناطق گرمسيري زندگي مي‌کنند، بيشتر از کساني که در ساير مناطق جغرافيايي زندگي مي‌کنند، در معرض ابتلا به اين مشکل هستند.
  مقابله با خطرهای پنجگانه
  مايعاتي که مي‌نوشيم: ننوشيدن مقادير کافي آب از اصلي‌ترين علل تشکيل سنگ کليه به شمار مي‌رود. اين مسأله به ويژه براي آن‌هایي که در مناطق گرم و خشک زندگي مي‌کنند و نيز افرادي که در محيط‌هاي گرم مانند آشپزخانه‌ها، نانوايي‌ها و کوره‌هاي ذوب فلزات کار مي‌کنند، از اهميت بيشتري برخوردار است. نوشيدن نوشابه‌هاي گازدار و آب برخي ميوه‌ها مانند گريپ‌فروت مي‌تواند خطر تشکيل سنگ را افزايش دهد.
  رژيم غذايي: مصرف مقادير زيادتر از حد مجاز روزانه برخي ويتامين‌ها مانند ويتامين D مي‌تواند خطر تشکيل سنگ را افزايش دهد. در صورت مصرف اين ويتامين به صورت دارو توصيه مي‌شود دقيقاً به مقادير توصيه‌شده از سوي پزشک توجه کنید. همچنين سطوح بالاي کلسيم نيز مي‌تواند باعث خطر تشکيل سنگ شود. مصرف مقادير توصيه‌شده کلسيم همراه با رژيم کم‌نمک و کم‌پروتئين ممکن است از اين خطر بکاهد. رژيم‌هاي غذايي پرپروتئين، پرنمک و مصرف غذاهاي حاوی اگزالات بالا مانند سبزيجات سبز تيره، خطر تشکيل سنگ را افزايش مي‌دهد.
  وزن و وزن‌گيري: در افراد چاق و با دورکمر بالا، خطر تشکيل سنگ، افزايش می‌یابد.
  فعاليت بدني: افرادی با الگوي زندگي کم‌تحرک، مشکلات بيشتري با سنگ کليه خواهند داشت؛ چرا‌که محدوديت تحرک، موجب افزايش آزادسازي کلسيم از استخوان‌ها مي‌شود.
  داروها: مصرف برخي داروها مي‌تواند باعث تسهيل ایجاد سنگ کلیه شود.
  عوامل خطرساز اما غیر قابل کنترل
  سن و جنس: چنان‌که گفته شد، مردان 3 برابر بيشتر از زنان و به ويژه در سنين 30 تا 50 سالگی، مستعد ابتلا به اين بيماري هستند. همچنين زنان در سنين پس از يائسگي به دليل کاهش سطح هورمون استروژن با افزايش خطر ابتلا مواجهند.
  سابقه خانوادگي سنگ کلیه
  سابقه ابتلای مکرر به عفونت‌های مجاري ادراري
  مشکلات طبی خاص: ابتلا به بيماري‌هايي مانند سندرم روده تحريک‌پذير، پرکاری هيپرتيرویيد، کيستيک فيبروزيس، نقرس، فشار خون بالا، مقاومت به انسولين بر اثر ديابت، چاقي و . . .
  استراحت مطلق طولاني‌مدت
  مشکلات مثانه ناشي از صدمه به طناب نخاعي
  داروها: داروهايي مانند آنتي‌اسيد و آسپیرين
  سيستم ادراري غير طبيعي مانند کليه نعل اسبي
  عوامل خطرساز براي عود سنگ کلیه
  مهم‌ترین عواملي که باعث افزايش احتمال عود سنگ کلیه مي‌شوند، عبارتند از:
  سطوح بالاي مواد معدني مانند اگزالات، کلسيم و اسيد اوريک
  کاهش حجم ادرار
  عفونت مجراي ادراري
  سطوح پايين سيترات
  غير طبيعي بودن pH ادرار ( چه بالاتر از حد معمول و چه پايين تر از آن)
  عوارض سنگ کلیه
  ابتلاي به سنگ کليه ممکن است باعث بروز مشکلاتي از این قبیل شود:
  افزايش خطر ابتلا به عفونت‌هاي ادراري يا تشديد عفونت‌هاي موجود.
  آسيب‌های کليوی، که در موارد خاص ممکن است حتي کار به نارسايي حاد کليه بکشد.
  پیشگیری از ابتلا به سنگ‌هاي کليه به ويژه در کساني که تنها يک کليه دارند و بيماران دچار نقص سيستم ايمني و افرادی که کليه‌هاي پيوندي دارند، از اهميت و حساسيت خاصي برخوردار است.
  وقتی درد قابل ‌تحمل است
  اغلب اوقات براي دفع سنگ به چيزي بيشتر از اقدامات درماني در منزل نياز نخواهد بود. اين اقدامات شامل نوشيدن مقادير فراوان آب، مصرف داروهاي مسکن و حتي‌الامکان گرفتن سنگ دفع‌شده و جمع‌آوري ادرار 24 ساعته برای بررسي سنگ از نظر نوع، ترکيب و علل زمينه‌اي تشکيل سنگ است.
  اما گاهی اوقات، این اقدامات درمانی جواب نمی‌دهند و مراجعه به پزشک ضرورت پیدا می‌کند. در این مواقع، اگر پزشک معالج به امکان دفع خودبه‌خودي سنگ اعتقاد داشته و تحمل درد هم براي بیمار امکان‌پذير باشد، باز هم همان اقدامات درماني خانگي پيشنهاد مي‌شود. اما اگر درد خيلي شديد باشد، احتمالاً سنگ، مجراي ادراري بیمار را مسدود کرده يا اين‌که سنگ با يک عفونت ادراري همزمان شده است. در چنين شرايطي، احتمالاً پزشک گزینه‌‌هاي طبي را برای حل مشکل توصیه می‌کند. این گزينه‌ها عبارتند از:
  ضد درد: استفاده از داروهاي ضد دردی که نياز به نسخه پزشک ندارد؛ مانند، داروهاي ضد التهابي غير استریيدي نظیر ايبوپروفن و ديکلوفناک که ممکن است درد را تسکين دهند. در صورت نياز ممکن است پزشک معالج تصميم به تجويز داروهاي ضد درد قوي‌تري بگيرد.
  نوشيدن آب فراوان: در ساعات بيداري هر ساعت يک ليوان آب بنوشيد، چراکه شما نيازمند نوشيدن مقاديري بيش از حد معمولِ 8 تا 10 ليوان آب در روز هستيد. اما اگر به بيماري‌هاي کليوي، قلبي يا کبدي مبتلا هستيد یا اگر به هر دليل ديگري با محدوديت مصرف آب مواجهيد، قبل از افزايش مصرف مايعات با پزشکتان مشورت کنيد. از مصرف نوشابه‌هاي گازدار و آب برخي ميوه‌ها (به ویژه گریپ‌فروت) و غذاهاي حاوي اگزالات فراوان پرهيز نماييد.
  جمع‌آوري سنگ و ادرار: ممکن است پزشک معالجتان بخواهد برای آزمايش سنگ‌هاي دفعي و تعيين نوع و ترکيب آن‌ها به جمع‌آوري سنگ اقدام کند. شما مي‌توانيد با استفاده از يک صافي، سنگ‌ها و حتي شن‌هاي دفع‌شده از کليه را جمع‌آوري کنید. راه ديگرش، جمع‌آوري ادرار در يک ظرف و جمع‌آوري سنگ‌ها از داخل آن است. بهتر است برای گرفتن سنگ‌ها تا 3 روز از زمان پايان درد به اين کار ادامه دهيد.
  وقتی درد شدت می‌گیرد
  در اين حالت که احتمالاً به علت انسداد مجراي ادراري بر اثر سنگ يا به علت همراهي سنگ با عفونت ادراري روي داده است، گزينه‌هاي زير پیش رو خواهند بود:
  سنگ‌شکن: سنگ‌شکن از امواج صوتي استفاده مي‌کند که به راحتي از بافت‌هاي بدن می‌گذرد و داراي قدرت کافي براي شکستن سنگ کليه است. در اين روش، سنگ‌ها به قطعات ريز شکسته و همراه با ادرار از مجاري ادراري دفع مي‌شوند. این امواج بی‌خطرند و بيمار، آن‌ها را حس نمي‌کند، اما از آن‌جا که توليد هر موج با صداي بلندي همراه است، براي محافظت از گوش‌هاي بيمار از گوشي استفاده مي‌شود. از عوارض اين روش مي‌توان به وجود خون در ادرار، کبودي پشت و شکم و احساس ناراحتي در زمان عبور سنگ‌هاي شکسته شده از مجاري ادراري اشاره کرد. علاوه بر آن، ممکن است سنگ‌ها در مرحله اول به طور کامل خرد نشوند که در اين صورت، بايد مجدداً از دستگاه سنگ‌شکن يا از ساير روش‌هاي خارج کردن سنگ که توضيح داده خواهد شد، استفاده کرد.
  شايد بتوان گفت که اين روش جزء عمومي‌ترين روش‌هاي درمان طبي سنگ‌هاي کليه است. استفاده از اين روش در مواردي که سنگ کليه خيلي بزرگ باشد، کارگشا نخواهد بود.
  خارج کردن يا خرد کردن سنگ از طريق پوست: اگر سنگ‌شکن کارساز نباشد يا سنگ خيلي بزرگ باشد، از اين روش استفاده مي‌شود. در اين روش، لوله نازکي به نام نفروسکوپ از طريق برش کوچکي که در ناحيه پشت بيمار ايجاد شده وارد کليه مي‌شود. سپس با استفاده از آن، سنگ را خارج (لیتوتومی) يا آن را خرد می‌کنند و سپس خارج مي‌سازند (لیتوتریپسی).
  يوتروسکوپي: جراح در این روش، لوله تلسکوپ نازکي را به نام يوتروسکوپ از طريق مجراي ادراري به محل استقرار سنگ هدايت مي‌کند و مي‌کوشد تا با بهره‌گيري از این ابزار دقيق، سنگ را به طور کامل خارج سازد يا براي راحتي کار، ابتدا آن را با استفاده از امواج فراصوت، ليزر يا تکنيک الکتروهيدروليک بشکند و سپس خارج کند. گاهي ممکن است بيمار، نيازمند استفاده از لوله‌هاي توخالي کوچکي (موسوم به استنت حالب) باشد که در حالب جاگذاري می‌شود و آن را براي عبور ادرار و خرده‌هاي سنگ باز نگه مي‌دارند. اين کار اغلب براي درمان سنگ‌هايي به کار مي‌رود که از کليه‌ها وارد حالب شده‌اند.
  جراحي باز: جراح در این روش، برشي را در پهلوي بيمار ايجاد می‌کند و از اين طريق با دسترسي به کليه‌ها اقدام به خارج ساختن سنگ يا سنگ‌ها مي‌نمايد. اين، آخرين گزينه براي درمان سنگ‌ها است و در موارد معدودی مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
  اصول پيشگيري
  مواجهه مجدد با سنگ کليه در کساني که يک‌بار تجربه سنگ کليه را داشته‌اند، کاملاً محتمل است. تقريباً نيمي از کساني که سنگ کليه داشته‌اند، موارد بيشتري از ابتلا به سنگ را در مدت 5 سال بعد از اولين تجربه‌شان دیده‌اند و تنها استثنا در اين مورد، آن‌هايي هستند که از اقدامات پيشگيرانه بهره برده‌اند. اين اقدامات مي‌تواند شامل ايجاد تغييراتي در شيوه زندگي مانند مصرف مايعات بيشتر و نيز ایجاد تغييراتی در رژيم غذايي باشد. در صورتي که داراي زمينه‌هاي مستعدکننده ابتلا به سنگ کليه مانند سابقه خانوادگي ابتلا به سنگ باشيد یا اين‌که علي‌رغم مراقبت‌هاي فوق، مجدداً دچار سنگ کليه شويد يا سنگ شما به تدريج بزرگ‌تر شود، ممکن است پزشکتان استفاده از تدابير پيشگيري‌کننده دارويي را پيشنهاد کند. او ممکن است از شما بخواهد تا پس از دفع سنگ، ادرار 24 ساعته‌تان را جمع کنيد. با آزمايش ادرار مي‌توان به نوع و علت تشکيل سنگ پي برد و با دانستن اين موارد مي‌توان راه‌هاي پیشگيري از پيدايش مجدد سنگ را مشخص و به آن عمل کرد.
  در موارد نادري نیز افزایش فعاليت غدد پاراتيروييد با توليد مقادير بالاي نوعي هورمون، موجب افزايش سطح کلسيم خون و تشکيل سنگ ‌کلیه کلسيمي مي‌شود. در چنين مواردي، براي پیشگیری از پيدايش مجدد سنگ ممکن است نياز به یک عمل جراحي برای برداشتن غده پاراتيروييد باشد. اما در صورتي که سنگ کليه شما با هر يک از موارد زير همراه باشد، درمان آن نيازمند اقدامات بيشتري خواهد بود:
  ابتلاي مکرر به عفونت‌هاي ادراري
  کاهش عملکرد کليه
  تک‌کليه‌اي بودن
  بيماري‌هاي نقص سيستم ايمني
  پيوندي بودن کليه
  اگر در اولين تجربه بيماري‌تان بيش از يک سنگ داشته‌ايد يا سابقه خانوادگي ابتلا به سنگ کليه داريد، در آن صورت استعداد بیشتری برای ابتلاي مجدد به سنگ خواهيد داشت و لازم است تدابيري براي ممانعت از تکرار اين مشکل بينديشيد. در چنین شرایطی، رعايت موارد ذيل کمک‌کننده خواهند بود:
  مايعات بيشتري مصرف کنيد: روزانه حداقل 8 تا 10 ليوان آب بنوشيد و اگر در مناطق گرم و خشک زندگي مي‌کنيد و اگر هوای محيط کارتان گرم است، آب بيشتري بنوشيد. به تدريج بر مقدار مايعات مصرفي خود بيفزاييد و اگر در حال حاضر، روزي 8 تا 10 ليوان آب نمي‌نوشید، سعي کنيد روزانه حداقل يک ليوان به آب مصرفي‌تان بيفزاييد. افزودن تدريجي به مقدار آب مصرفي، به بدنتان اين امکان را خواهد داد تا خود را با مقادير اضافي مايع ورودي وفق بدهد.
  مصرف فیبر و ویتامین C را افزایش دهید: فيبر در سبوس گندم و جو، حبوبات، نان تهيه شده از گندم کامل، کلم، هويج، ميوه‌ها و … يافت مي‌شود. افزايش زياد مصرف ويتامين C با اسيدي کردن ادرار موجب حل شدن سنگ‌هاي فسفات کلسيمي که از سنگ‌هاي شايع کليه است و نيز سنگ‌هاي فسفات آمونيم منيزيم مي‌شود که سنگ‌هاي اخير با عفونت‌هاي ادراري همراه هستند و در صورتي که از بين نروند، راهي جز جراحي براي از ميان بردن آن‌ها وجود نخواهد داشت.
  مصرف گوشت را کم کنید.
  مصرف کلسيم را افزايش دهيد: مصرف مقادير کافي کلسيم همراه با يک رژيم کم‌سديم و کم‌پروتئين ممکن است از خطر ايجاد دوباره سنگ بکاهد. برخي مطالعات نشان داده‌اند که برخلاف برخي تصورات رايج، مصرف مقادير بالاي کلسيم از خطر تشکيل دوباره سنگ مي‌کاهد. احتمالاً اين مسأله به دليل اتصال کلسيم به اگزالات در داخل لوله گوارشي و ممانعت از جذب اگزالات است که بدين ترتيب از ميزان ايجاد سنگ مي‌کاهد.از مصرف غذاهاي حاوي اگزالات فراوان مانند سبزيجات سبز تيره، ريواس، آجيل و شکلات بپرهيزيد.
  کمتر نمک بخورید: در زمان طبخ يا خوردن غذا از افزودن نمک به آن خودداري کنيد. ترجیحاً نمکدان را هم از روی ميز غذایتان بردارید.
  نصایح اربعه
  1ـ مقدار مايع مصرفي شما زمانی کافي است که رنگ ادرارتان کاملاً شفاف يا حداکثر زرد روشن باشد. در غير اين صورت، حجم آبی که می‌نوشید، کافي نیست و لازم است بر ميزان مايع مصرفي‌تان بيفزاييد. اين نکته شامل تمام انواع آب‌هاي قابل شرب با هر درجه سختي مي‌شود؛ پس هيچ‌وقت به تصور اين‌که آب شرب منطقه‌تان املاح فراوانی دارد و شاید سنگ‌ساز باشد، از نوشیدن آب کافي پرهیز نکنيد و مطمئن باشيد که با مصرف مقادير کافي از همان نوع آب نیز دچار مشکل نخواهيد شد.
  2ـ در صورتي که مبتلا به بيماري‌هاي قلبي، کليوي يا کبدي هستيد و محدوديت مصرف مايعات داريد، حتماً قبل از افزايش حجم مايع مصرفي‌تان با پزشک معالج خود مشورت کنيد.
  3ـ ممکن است پزشک شما قبل از انجام هر نوع تغييری در رژيم غذايي‌تان تصميم به انجام آزمايش‌های تکميلي بگيرد.
  4ـ در صورتي که علي‌رغم رعايت موارد فوق و مصرف مايعات بيشتر و تغيير رژيم غذايي مجدداً دچار سنگ کليه شديد، ممکن است پزشکتان از درمان دارويي کمک بگيرد. در مواردي هم که فرد مبتلا به بيماري‌هاي زمينه‌ساز تشکيل سنگ باشد، باز هم درمان دارويي براي کاهش خطر تشکيل سنگ توصیه مي‌شود. نوع داروهاي تجويزي نیز به نوع سنگِ تشکيل‌شده بستگي دارد.
  پیک تندرستی
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
 2. #11
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  پیش فرض

  ورزش و سنگ کلیه

  در شرایط تنبلی و بی تحرکی زندگی کردن به خصوص آلودگی هوای تهران ، پشت میز نشستن و دوری از ورزش کافی بود تا استعداد سنگ سازی کلیه شکوفا شود !


  این وبلاگ درباره سنگ کلیه است. اگر میخواهید سنگ کلیه تان رشد نکند ، کریستالهای داخل کلیه تان زود دفع شود و کارتان به درد و بدبختی نکشد ورزش روزانه را در دستور کار خود قرار دهید.
  باور کنید نوشیدن آب زیاد (نه در حد ترکیدن) و ورزش کافی است که سنگ کلیه تان به فراموشی سپرده شود. من خودم سال گذشته دو سه تا سنگ کوچک و متوسط در کلیه هایم بود.
  تغییر شرایط زندگی (خدمت سربازی) باعث شد ورزش و رژه جزء زندگی من شود. برنامه غذایی بدون نمک هم کار را تکمیل می کند.

  پس کارهای زیر را انجام دهید و خیالتان از کلیه هایتان راحت باشد :
  • بدن ما روزانه ۸ لیوان آب نیاز دارد. هر ساعت نیم لیوان آب بنوشید
  • ورزش کنید. پیاده روی آرام کافی نیست. کمی دویدن اضافه کنید
  • گوشت قرمز و نمک و چای غلیظ را از برنامه غذای خود کم کنید
  • آب جو ( ما الشعیر) بنوشید
  و سر انجام دستورات پزشک را پی گیری کنید. این یکی را آخر از همه می نویسم.


  سنگ کلیه قابل پیشگیری است حتی اگر مثل من همه فامیلتان از طرف پدر و مادر به آن مبتلا باشند. پس زمینه ارثی بهانه برای عمل نکردن به دستوارت بالا نیست !

  سنگ کلیه ارثی ، زمینه وراثتی سنگ ، دفع شکستن و حل کردن سنگ کلیه
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
 3. #12
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  پیش فرض

  ورزش چه تاثیری بر سنگ کلیه و مثانه دارد ؟


  چگونه ورزش و بخصوص نرمش های هوازی و بازهم بیشتر ورزشهای ناحیه کمر می توانند سنگ کلیه را بویژه در جوانان مهار کند.
  اگر بدانیم سنگ کلیه چگونه شکل میگیرد درک نقش ورزش در مهار آن هم ساده می شود.

  سنگ کلیه رسوب مواد دفعی از کلیه مانند ترکیبات اگزالات و اوریک و کلسیم است. اولی در چای و دومی در گوشت بدن و سومی در شیر یافت می شوند.

  همه این مواد در آب محلول هستند تا زمانی که بار الکتریکی درون بدن (تعادل الکترولیتی) بهم نخورد.
  وقتی این تعادل بهم میخورد (ارثی یا ...) این ترکیبات بهم می چسبند و تشکیل کریستال می دهند.
  در آزمایش ادرار یکی از مواردی که گزارش می شود تعداد کرستالها است.

  وقتی تعداد آنها زیاد می شود کم کم بهم میچسبند و تشکیل شن میدهند. و اگر بازهم مورد غفلت واقع شوند این شنها میتوانند بهم بچسبند و تشکیل سنگ بدهند.
  شاید باورتان نشود ولی تلویزیون چندی پیش بزرگترین سنگ گله جهان به اندازه تقریبا یک نارگیل ! را نشان داد.
  این سنگ کلیه بزرگ سالها در حال تشکیل شدن بوده است.
  یکی از بستگان من سنگی به بزرگی یک انگشت در کلیه اش داشت که تمام قسمت جلوی آن را پوشانده بود. و با عمل جراحی خارج کرد.
  ورزش باعث افزایش سرعت حرکت مواد دفعی در داخل مجاری باریک و مویین کلیه می شود.
  البته ورزش نباید در فصل گرم و با تشنگی زیاد انجام شود.
  نرمش همچنین باعث دفع برخی مواد از بدن و عرق می شود که همان مواد سازنده سنگ کلیه هستند.
  در یادداشت بعدی میخواهم درباره روش دفع سنگ کلیه برایتان بنویسم.

  کلید ها : دفع بدون درد سنگ کلیه. درد کلیه چگونه سنگ کلیه را بیاندازیم ؟ عفونت کلیه. چگونه سنگ کلیه را دفع کنیم ؟ خرد کنیم یا حل نماییم .
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
 4. #13
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  پیش فرض

  خطر ابتلا به سنگ كليه با كاهش مصرف نمك كمتر مي‌شود

  يك فوق تخصص كليه گفت: بيماراني كه دچار اولين حمله سنگ كليه مي‌شوند، بايد ميزان فراواني مايعات نوشيده و مصرف پروتئين و نمك را كاهش دهند، زيرا مشخص شده كه تعديل مصرف اين دو ماده غذايي، خطر سنگ‌هاي كليوي عود كننده را كاهش مي‌دهد.
  مژگان جلال زاده در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا منطقه زنجان، اظهار داشت: مصرف بيش از حد غذاهاي غني از جمله اسفناج، شكلات، آجيل باعث افزايش جذب گوارشي «اكسالات» و ايجاد سنگ‌هاي «اكسالات كلسيم» مي‌شود.
  وي با اشاره به اينكه براساس تحقيقات به عمل آمده، 13 درصد مردان و 7 درصد زنان، يك بار در طول زندگي با بروز سنگ كليه مواجه مي‌شوند، افزود: سنگ كليه در اثر تجمع و تغليظ كريستال‌هاي مواد معدني و اسيد اوريك به وجود مي‌آيد كه به تدريج اندازه آن بزرگ مي‌شود.
  اين متخصص ادامه داد: بر اساس مطالعات فراوان، در بسياري از موارد احتمال مجدد تشكيل سنگ كليه بعد از 10 سال وجود دارد و در صورت عود، هر دو يا سه سال يك بار تشكيل خواهد شد كه در اين زمينه بايد سنگ دفع شده، تجزيه شود و ارزيابي‌هاي لازم بر بيمار صورت گيرد.
  جلال زاده به انواع سنگ‌هاي كليوي در افراد اشاره كرد و گفت: سنگ‌هاي كليوي بر اساس تركيب سنگ‌ها به انواع مختلف از قبيل سنگ‌هاي كلسيمي، اسيد اوريكي، شاخ گوزني و سيستيني تقسيم مي‌شود كه مي‌توان گفت بيش از 75 درصد سنگ‌هاي كليوي را در افراد، سنگ‌هاي كلسيمي تشكيل مي‌دهند.
  اين استاديار دانشگاه يادآور شد: بيماران مبتلا به سنگ‌هاي كليه معمولاً با دوره‌هاي درد شديد و متناوب روبرو مي‌شوند كه اين درد معمولاً ابتدا از ناحيه پهلوها شروع و هر30 دقيقه يكبار تكرار مي‌شود و به تدريج به كشاله ران و ناحيه تناسلي انتشار مي‌يابد و با دفع سنگ، درد بيمار متوقف مي‌شود.

  وي با بيان اينكه سنگ كليه در مردان نسبت به زنان شيوع بالايي دارد، خاطرنشان كرد: از آن جايي كه سنگ‌ها به بافت كليه آسيب وارد مي‌كند، در صورتي كه سنگي پس از تشكيل در محل اتصال كليه و لوله ادراري گير كند، مايع ادرار پشت آن جمع و منجر به ايجاد عفونت ادراري مي‌شود و در صورت عدم درمان، اين عفونت موجب از دست رفتن بافت كامل كليه خواهد شد.
  جلال زاده تصريح كرد: اگر فردي براي بار دوم با توليد سنگ در كليه‌اش مواجه شود، بايد تا پايان عمر در جهت پيشگيري از ايجاد مجدد سنگ، داروهاي مخصوص مصرف كند.

  اين فوق تخصص كليه، راه‌هاي درمان و جراحي بيماري هاي كليوي را بسته به نوع و شدت بيماري متفاوت دانست و افزود: در نارسايي حاد كليوي، امكان درمان قطعي به وسيله دارو وجود داشته و در نارسايي‌هاي مزمن در صورت مراجعه به موقع مي‌توان پيشرفت بيماري را كنترل كرد.

  وي سوزش، تغيير رنگ ادرار و دردهاي مكرر را از جمله علائم هشدار دهنده سنگ كليه دانست و ادامه داد: يكي از اصول درمان و پيشگيري ازبيماري‌هاي كليوي، مصرف فراوان آب است؛ اما در گذشته براي مهار تشكيل سنگ‌هاي كلسيمي، ميزان كلسيم مصرفي را كاهش مي‌دادند كه اين امر باعث بروز پوكي استخوان و مشكلات عديده‌اي براي بيمار مي‌شد.
  اين استاديار دانشگاه گفت: افرادي كه بيشتر در معرض آفتاب قرار دارند و ورزش‌هاي سنگين انجام مي‌دهند، بايد براي جلوگيري از سنگ كليه، آب فراوان مصرف كنند
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
 5. #14
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  پیش فرض

  چاي سرد ليمويي ، دشمن سنگ كليه
  به افرادي كه در معرض سنگ كليه قرار دارند توصيه مي شود چاي سرد ليمويي را به دليل دارا بودن تركيبات خاص موجود در ليمو مصرف كنند. بهتر است افراد مستعد علاوه بر استفاده بيشتر از ليمو از مصرف شكلات آجيل اسفناج و غذاهاي شور پرهيز كنند


  محققان دانشگاه شيكاگو اعلام كردند ليمو يكي از موثرترين مركبات به منظور جلوگيري از سنگ كليه است .
  به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از هفته نامه " نچرال نيوز " ليمو به دليل داشتن تركيبات مختلف روند تشكيل سنگ كليه را در افراد مستعد كند و در مواردي متوقف مي كند.

  متخصصان به افراد توصيه مي كنند در فصول گرم سال و مواقعي كه امكان دسترسي به ليمو نيست تا مي توانند از مايعات و آب خالص استفاده نمايند اما در صورت امكان از ليموي تازه به مقدار كافي بهره مند شوند.
  بررسيها نشان داده افراد از حدود 40 سالگي بيشتر در معرض تشكيل سنگ در كليه قرار مي گيرند .
  ليموي تازه داراي مواد مختلفي است كه براي سلامت بدن و جلوگيري از تشكيل سنگ در كليه مفيد است اما آب ليموهاي بسته بندي تا حدودي داراي مواد مصنوعي و نگهدارنده بوده و تاثير آب ليموي تازه را ندارند.
  به افرادي كه در معرض سنگ كليه قرار دارند توصيه مي شود چاي سرد ليمويي را به دليل دارا بودن تركيبات خاص موجود در ليمو مصرف كنند.


  بهتر است افراد مستعد علاوه بر استفاده بيشتر از ليمو از مصرف شكلات آجيل اسفناج و غذاهاي شور پرهيز كنند.

  سايت جمهوري
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
 6. #15
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  پیش فرض

  سنگ کليه و رابطه ی آن با آب آشاميدنی  در برخی از نقاط بلژيک، بويژه بروکسل هرچند آب لوله کشی کاملا سالم و خوراکی است ولی وجود املاح و آهک زياد در آب باعث شده که شهروندان بخاطر هراس از سنگ کليه زا بودن آن از آبهای کارخانه ای استفاده کنند. آيا آب آشاميدنی در ايجاد سنگ کليه دست دارد؟  نخست بايد ديد سنگ کليه چيست؟


  سنگ کليه يا Kidney Rock کريستال حاصل از نمک و مواد موجود در ادرار است که کم کم اندازه ی آن بزرگ مي شود. سنگ هاي کليه نشانه ها و جنبه هاي باليني همانندی دارند ولي روشهای درمان آنها متفاوت است. برپايه پژوهش ها، در بسياري ازموارد احتمال بروز دوباره ی بيماری وجود دارد.


  افزايش فيبر غذا و استفاده ی بيشتر از گياهان سبب کاهش عوامل خطر تشکيل سنگ به خصوص سنگ هاي کلسيمي مي شود.


  چه چيزی باعث سنگ کليه می شود؟


  ۱. کم تحرکي: برای نمونه در هنگام بيماري يا ناتوانی کم تحرکی مي تواند سبب برداشت کلسيم بيشتري از استخوان شده و غلظت کلسيم در ادرار افزايش مي يابد.

  ۲. پرکاري تيروئيد: پرکاري تيروئيد اوليه، سبب افزايش دفع کلسيم مي شود. حدود دوسوم افرادي که بيماري غدد درون ريز دارند، مبتلا به سنگ کليه مي شوند. در عين حال اين اختلال تنها 5% موارد سنگ هاي کلسيمي را در بر مي گيرد.

  ۳. اسيدوز توبولي کليه: در اثر نقص در توليد آمونياک به وسيله ي کليه، افزايش دفع کلسيم (توسط کليه) ايجاد مي شود.

  ۴. خوردن زياد نمک: برپايه پژوهشها مصرف زياد نمک سبب افزايش دفع کلسيم در ادرار مي شود.

  ۵. افزايش کلسيم ادرار با علت ناشناخته : برخي افراد حتي با مصرف رژيم غذايي کم کلسيم، به دلايل ناشناخته روزانه تا ۵۰۰ ميلي گرم کلسيم دفع مي کنند.

  ۶. افزايش اگزالات ادرار: حدود نيمي از سنگ هاي کلسيمي به اين ترکيب متصل مي شوند. اگزالات به طور طبيعي تنها در چند ماده ي غذايي وجود دارد و دسترسي بدن به اگزالات به ميزان جذب و دفع آن بستگي دارد، که در همه ي افراد اين نسبت يکسان نيست. مطالعات انجام شده بر روي افراد سالم داوطلب، نشان داده که در مورد تمام غذاها همچنان که اگزالات غذا افزايش مي يابد، دفع اگزالات ادراري به همان نسبت بالا نمي رود.


  تنها هشت ماده ي غذايي سبب افزايش دفع ادراري اگزالات مي شوند. اين مواد غذايي شامل: اسفناج، ريواس، چغندر، آجيل، شکلات، چاي، سبوس گندم و توت فرنگي هستند. به طور طبيعي مقدار اسيد اگزاليک دفع شده در ادرار، نبايد بيشتر از 40-10 ميلي گرم در روز باشد تنها 10% اين ميزان از رژيم غذايي حاصل مي شود، بقيه ي آن، حاصل سوخت و ساز داخلي است.

  اختلالات گوارشي همراه با سوء جذب، معمول ترين علت افزايش دفع ادراري اگزالات مي باشند که در بيماري ها يي مانند کرون و سلياک ديده مي شود. زيرا چربي جذب نشده، کلسيم را در روده باند مي کند و در نتيجه جذب اگزالات افزايش مي يابد.

  يک اختلال ژنتيکي نادر نيز باعث افزايش اگزالات در ادرار مي شود که در نتيجه سنگ هاي اگزالات کلسيم عود کننده، ايجاد مي شوند که نهايتاً نارسايي کليه ايجاد مي شود. اين افراد معمولاً قبل از رسيدن به دهه ي سوم زندگي تلف مي شوند.

  ۷. پروتئين حيواني: رژيم غذايي پر پروتئين همراه با افزايش دفع کلسيم، اگزالات و اورات است. در واقع مصرف زياد پروتئين حيواني با بار اسيدي آن (1 ميلي اکي والان هيدرژن در هر گرم پروتئين ) سبب افزايش دفع کلسيم مي شود. بنابراين دانشمندان رژيم هاي غذايي گياهي را به افراد مستعد ابتلا به سنگ هاي کليه توصيه مي کنند.


  چگونه از بروز سنگ کليه جلوگيری کنيم؟

  ۱. فيبر غذايي: افزايش فيبر غذايي، سبب کاهش عوامل خطر تشکيل سنگ به خصوص سنگ هاي کلسيمي مي شود.
  ۲. نوشيدن مايعات و آب در طی شبانه روز دست کم ۲ تا ۴ ليتر بويژه در زمانی که هوا گرم است يا فعاليت زياد ورزشی انجام می دهيد و آب بدن از طريق عرق کردن از دست می رود.
  ۳. کاهش مصرف قهوه و نوشيدني هاي کافئين دار
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
 7. #16
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  پیش فرض

  خواب و بیداری در ساختن سنگ موثرند،مثلا خواب در بین الطلوعین که هوا سرد و مرطوب می باشد سنگ ساز است و از طرفی طبع خواب سرد است به جهت عدم تحرک به خصوص خوابی که شخص قبل از خواب ادرار نکرده باشد،گاهی از جهت ضعف در دافعه بدن رخ میدهد که غالبا این علت به خاطر مصرف مواد شیمیایی در خوراکیها مانند روغن های نباتی ، رنگهای خوراکی و … رخ می دهد مصرف آبهایی که رسوبات زیادی دارند نیز در ساخته شدن سنگ تأثیر بسزایی دارند از این جهت برای تشخیص درست و ترکیب دقیق تر دارو باید شرایط بیمار ائم از شرایط جغرافیایی ، سن و عادات غذایی بررسی شود.
  علائم بیماری : بطور کلی سنگهای کلیه ابتدا در کلیه ساخته میشوند و بعد به قسمتهای پائین تر مثل مثانه میرود. علائم و نشانه های سنگ کلیه بر حسب محل آن با هم فرق دارد. گاهی سنگها کوچکند و تا زمانی که داخل کلیه هستند هیچ علامتی ایجاد نمیکنند. گاهی این سنگها در هنگام خروج از کلیه در مسیر ایجاد انسداد میکنند و میتوانند باعث درد پهلو، عفونتهای عود کننده یا ادرار خونی دائم شوند. وقتی سنگها از کلیه خارج شده و وارد حالب میشوند، دردهای تیزی ایجاد میکنند که در پهلوست، ولی درد معمولا به اطراف پهلو و نواحی شکم تیر میکشد. ممکن است با تهوع و استفراغ توأم شود. دردها به صورت متناوب است یعنی بعد از یک دوره شدید یک زمان آرامش وجود دارد. وقتی که سنگ به طرف پایین تر حرکت میکند دردها به قسمتهای پایین تر مثل کشاله ران تیر میکشد. این افراد معمولا تب ندارند، مگر اینکه عفونت هم داشته باشند- سختی ادرار- بیرون آمدن شن از مجرای ادرار - درد کمر و پایین کمر از علائم سنگ کلیه می باشد در سنگ مثانه میتوان به مواردی همچون : درد در بالای آلت -بیرنگی ادرار - کم کم خارح شدن ادرار و تیر کشیدن در مجرای ادرار و دربعضی موارد بند آمدن پیش آب نام برد.
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
 8. #17
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  پیش فرض

  عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي اهواز:
  تداوم سنگ كليه باعث بروز سرطان مي‌شود
  خبرگزاري فارس: عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز تداوم سنگ كليه و عدم اقدام براي رفع به موقع آن را عامل بروز سرطان دانست.
  كاظم رادان امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اهواز اظهار داشت: عفونت‌هاي ادراري و كليوي بيشتر در بين زنان شايع بوده كه اين مهم نشان‌دهنده آن است كه زنان بايد بيشتر به بهداشت خود در اين زمينه اهميت دهند.
  وي گفت: بيماري سنگ كليه بيشتر در بين مردان شايع است و نزديك به 80 درصد از مردان استان به اين بيماري مبتلا هستند.
  عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز بيان داشت: برخلاف باورهاي غلطي كه بعضي از مردم دارند، تغذيه هيچگونه نقشي در ابتلا به سنگ كليه ندارد و بيشتر اين بيماري به طور ژنتيكي و يا تحت تاثير شرايط محيطي در افراد بروز مي‌كند.
  رادان خاطر نشان كرد: نبايد اين بيماري را ساده تلقي كرد چرا كه همين بيماري به ظاهر ساده عواقب بسيار خطرناكي را به دنبال دارد.
  اين مقام مسئول افزود: با توجه به حساسيت بسيار زياد مجاري ادراري و كليوي بايد به اين نكته بسيار توجه داشت كه نبايد هيچگونه سنگي در مجاري ادراري وجود داشته باشد چرا كه وجود طولاني مدت سنگ در اين نواحي امكان بروز سرطان را در فرد بسيار بالا مي‌‌برد.
  عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز افزود: وجود سنگ در كليه و يا مجاري ادراري باعث تحريك هرچه بيشتر ابن نقاط از بدن مي‌شود و فرد را مستعد ابتلا به سرطان مي‌كند كه اين نوع سرطان از نوع كشنده است و درماني نخواهد داشت.
  رادان گفت: بيماري سنگ كليه درماني ندارد اما مي‌توان از روند آن جلوگيري كرد و اين امر تنها با بالا رفتن آگاهي مردم امكان پذير است در غير اين صورت فرد با وجود چنين بيماري با مشكلات زيادي در تمامي زمينه‌هاي سلامت جسماني روبه‌رو مي‌شود.
  وي با اشاره به اينكه محيط زندگي نيز مي‌تواند در بروز اين بيماري تاثير گذار باشد افزود: مناطق مرطوب، ايستادن زياد در زير نور آفتاب و توقف طولاني مدت در آشپزخانه‌ها از عوامل محيطي هستند كه در بروز اين بيماري بسيار تاثير گذار هستند.
  اين مقام مسئول افزود: براي جلوگيري از اينكه سنگ كليه به سرطان تبديل نشود، بايد به موقع براي دفع سنگ كليه اقدام و براي خارج كردن به موقع سنگ كليه از بدن اقدام كرد.
  وي بيان داشت: خوزستان از جمله استان‌هاي كشور است كه در بخش خصوصي و دولتي بهداشت و درمان خود دستگاه‌هاي پيشرفته سنگ‌شكن را دارد و اين بيماران بايد هوشيار باشند تا به موقع براي شكستن سنگ موجود در كليه خود وارد عمل شوند.
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
+ ارسال موضوع جدید
صفحه 2 از 2 نخستنخست 1 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 0

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

نامی برای نمایش وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •