جزئیات ثبت نام مشمولان و سربازان در دانشگاه‌ها
معاون مشمولان سازمان وظیفه عمومی گفت: برای سهولت در ثبت نام مشمولانی كه در دانشگاه‌ها پذیرفته شوند چارچوبی تعریف و به مراجع ذیربط ابلاغ شده است.
به گزارش فارس ، سرهنگ حسن حلوایی معاون مشمولان سازمان وظیفه عمومی افزود: برای تسهیل در ثبت نام مشمولانی كه در دانشگاه‌ها پذیرفته شوند و به حداقل رساندن مراجعه آنان به سازمان وظیفه عمومی چارچوبی تعریف و به وزارت علوم، بهداشت، دانشگاه آزاد و واحدهای وظیفه عمومی سراسر كشور ابلاغ شده است كه بر اساس آن ثبت نام مشمولان در دانشگاه‌ها انجام می‌شود...

وی اظهار داشت: همه متولدان سال 71 كه در مؤسسات و مراكز آموزش عالی پذیرفته شوند می‌توانند با مراجعه به واحدهای دانشگاهی پذیرفته شده برای ادامه تحصیل ثبت نام كنند.
سرهنگ حلوایی افزود: همه متولدان نیمه دوم سال 69 و 70 چنانچه دیپلم خود را به صورت حضوری اخذ كرده باشند مجاز به ثبت نام هستند.اگر این متولدان دیپلم خود را به صورت آزاد و داوطلبانه اخذ كرده باشند نمی‌توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه مربوط ثبت نام كنند.
معاون مشمولان سازمان وظیفه عمومی گفت: همه فارغ التحصیلان متوسطه كه قبل از اتمام 24 سالگی و تا شهریور امسال به صورت حضوری دیپلم خود را اخذ كنند نیازی به مراجعه به سازمان وظیفه عمومی ندارند.
وی اظهار داشت: آن دسته از مشمولانی كه به سازمان وظیفه عمومی مراجعه و برگ اعزام دریافت كرده‌اند، نیازی به مراجعه دوباره به وظیفه عمومی ندارند.
سرهنگ حلوایی گفت: دانشجویانی كه فارغ التحصیل دانشگاه شده‌اند و در مهلت 6 ماه بعد از فراغت قرار دارند نیازی به مراجعه سازمان وظیفه عمومی ندارند. كسانی كه مدت تحصیل آنها در مقطع قبلی زیاد شده است، برای مثال كسی كه دوره كاردانی را به جای 2 سال در مدت 4 سال به اتمام رسانده باشد نمی‌توانند ثبت نام كنند.
معاون مشمولان سازمان وظیفه عمومی گفت: دانشجویانی كه «اخراجی، انصرافی و ترك تحصیلی» هستند، مجاز به ثبت نام نیستند و دانشجویانی كه فارغ التحصیل مقطع كاردانی و كارشناسی هستند نمی‌توانند در مقاطع پیوسته بالاتر ثبت نام كنند، این افراد باید حتماً در دوره كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا به صورت ناپیوسته شركت كنند و نمی‌توانند از ابتدا دوباره شروع به تحصیل كنند.
وی گفت: آن دسته از كسانی كه در دوره كاردانی فارغ‌التحصیل شده‌اند و در كارشناسی پیوسته همان رشته قبول شوند بدون داشتن سنوات تحصیلی با یك سقف دو ساله دیگر می‌توانند ثبت نام كنند.
معاون مشمولان سازمان وظیفه عمومی اظهار داشت: سربازانی كه در حین خدمت هستند چنانچه غیبت نداشته باشند و مجوز ترخیص از یگان خدمتی خود اخذ كنند می‌توانند ثبت نام كنند.
وی در خصوص شرایط ثبت نام طلاب در دانشگاه‌ها گفت: طلاب حوزه علمیه چون دارای معافیت تحصیلی حوزه هستند با موافقت حوزه علمیه می‌توانند در دانشگاه پذیرفته شده ادامه تحصیل دهند و تا زمانی می‌توانند در دانشگاه مربوط تحصیل كنند كه در حوزه علمیه مشغول به تحصیل باشند و اگر چنانچه از حوزه علمیه به هر نحو انصراف دهند و ترك تحصیل كنند یا اخراج شوند مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه نخواهند بود.
سرهنگ حلوایی اعلام كرد: هیچ یك از واحدهای دانشگاهی كشور مجاز نیستند مشمولان غایب را در دانشگاه ثبت نام كنند و در صورت مشاهده چنین موردی به عنوان تخلف آن واحد دانشگاهی پیگیری خواهد شد.