+ ارسال موضوع جدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: موادومصالح جدید ساختمانی

 1. #1
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Jun 2010
  محل سکونت
  همین دور و بر
  نوشته ها
  660
  تشکر
  2,090
  تشکر شده 2,311 بار در 981 پست

  موادومصالح جدید ساختمانی

  موادومصالح جدید ساختمانی  (هبلکس(HEBELX))
  مقدمه:
  باتوجه به پیشرفت تکنولوژی و وزن زیادآجر و مقاومت کم آجر سفال دربرابر ضربه وباتوجه به فراوانی مصالحی مانند سیمان،آهک آلومنیوم تولید مصالح سبک و مقاوم والبته غیر باربر الزامی است.
  1_تعریف:هبلکس بتن گازی سبک متخلخلی است که قابلیت بار گذاری را نداشته باشد.
  2_تاریخچه در دنیا:بتن سبک یا متخلخل در سال1942 میلادی توسوط یک آرشیتکت سوئدی اختراع شده است.
  3_تاریخچه ای در ایران: حدود 25 سال است درایران مصرف میشود.
  4_مواد اولیه:آهک سوخته20% پودرآلومنیوم 10%،پودرسیمان 40%، آب30%.
  5_نحوه تولید: (به روش اتوکلاد)ساخت این محصول با استفاده از تکنولوژی پیشرفته از طریق اختلاط مواد وپخت آنها و سپس ماده رابه شکل خمیر درآورده وبافشارهوادردرون قالب ها می ریزند.
  6_وزن مخصوص :در سانتی متر مربع 30تا35 کیلوگرم فشار راتحمل می کند.
  نکته:امکان افزایش فشارپذیری وبالا بردن وزن مخصوص تاحدمجازبنابرسفارش مشتری قابل افزایش است.
  7_مزایا:3/1 وزن آجر4/1 وزن بتن.
  مثال:در هر متر مکعب وزن آجر1750 کیلوگرم-وهبلکس 600کیلوگرم عایق دربرابر حرارت(350+تا60-)،استحکام وپایداری دربرابرزلزله و آتش سوزی.
  مثال:هربلوک10*25*6 قابلیت 45 تن باردارد.
  8_روش اجرا:با توجه با ابعاد بزرگ و سبکی وسطح صاف هبلکس نسبت به دیگر مصالح قدیمی و مشابه سرعت اجرای آن 3برابر دیگران است.
  9-مزایااقتصادی:پروژه های ساختمانی بااستفاده از هبلکس بادرنظرگرفتن سرعت اجرابه دستمزد کمتری نیاز دارد و همچنین استفاده از هبلکس به سبب کاهش ملات در هزینه های ساختمان صرفه جویی می کند.وبه سبب کاهش وزن باعث کاهش هزینه های پی سازی می شودوهمچین عایق بودن هبلکس دربرابر گرما وسرماعلاوه برصرفه جویی چشمگیری درفضاهای تاسیساتی وسطوح حرارتی موجب کاهش قابل ملاحظه درمصرف انرژی لازم برای سرمایش و گرمایش ساختمان درآینده خواهد شد.
  10_ضایعات:از ضایعات هبلکس پوکه ساخته می شودوضایعات هبلکس 100% جذب طبیعت شده(کارخانه تولید کننده،ضایعات هبلکس رادرمقداربالا،ازشمامی خرد)
  11_ملات مورد نیاز:همان ماسه و سیمان می باشد وباتوجه با اینکه بلوک های هبلکس یک نوع بتن سبک می باشد وهمگونی کاملی باملات ماسه سیمان دارد می توان نسبت به ترکیب رابه پنج یا شش به یک تبدیل ودرمصرف سیمان صرفه جویی بیشتری نمود.
  نکته:در مواردی که تیغه بندی هامورد اجراباآب ورطوبت سروکاری نداشته باشند(اتاق خواب و...) می توان از ملات گچ و خاک نیز استفاده نمود.
  12_جذب آب :باتوجه به ابعاد ومتخلخل بودن بلوک های هبلکس نم و رطوبت توسط این بلوک ها منتقل نمی شود ولی درسطح بلوک آب بیشتری رانسبت به مصالح مشابه جذب می کند لذا درزمان استفاده ازاین بلوک هاباید نکات زیر رعایت شود:
  اولاٌ:قبل از اجرا بلوک هابایدکاملاٌ خیس شوند(زنجاب شود)درصد جذب 4/25%
  دوماٌ:ملات مصرفی رانیزبایدبادقت بیشتری تهیه نمود.
  سوماٌ:بعد ازاجرا در صورت امکان به دیوارها آب داده شود.
  چهارماٌ:هبلکس نباید به صورت مشترک بامصالح دیگرکارشود.
  13_اندود گچ و خاک:با توجه به سطح صاف بلوک هادرصورت اجرای صحیح به اندود بیشتری از1سانتی متر الی 2 سانتی مترنیاز نخواهد بود یعنی درهر طرف دیوار 5/0 سانتی متر الی 1 سانتی متر.
  14_تاسیسات:ازنظرتاسیسات و نماسازی(لوله،کابینت،سنگ،ک شی،سرامیک،و...)هیچ نوع محدودیتی وجود ندارد.
  15_مقایسه ضریب حرارتی:
  1_شیشه4 میلی متر45/19 W/MX
  2_دو شیشه هر یک به ضخامت 4 میلی متر و 5/2 سانتی متر هوای محبوس 9/5
  3_دیواربتنی با ضخامت 15 سانتی متر 77/2
  4_دیوارآجری باضخامت 35CM و5/2 cmاندود گچ و خاک 88/1
  5_سقف با15cm بتن و3cm پلاستوفوم و5cm بتن پوششی 85/0
  6_دیوار بتنی باضخامت 15cm با 4cm هوای محبوس 4cm پانل گچی 48/0
  7_سقف تیرچه بلوک با بلوک باپلاسترزیرسقف و پوکه ملات و آسفالت 24/0
  8_هبلکس 17/0

  16_مقایسه وزن دیوار ها:

  ضخامت

  وزن آجر ماشینی

  وزن بلوک سفالی

  وزن هبلکس

  10M2

  260kg

  160Kg

  Kg80  17_مقایسه ملات مصرفی :

  ضخامت

  آجر ماشینی

  بلوک سفالی

  هبلکس

  10M2

  60kg

  20kg

  15kg  18_مقایسه میزان اجرا(در مدت زمان ثابت):

  ضخامت

  آجر ماشینی

  بلوک سفالی

  هبلکس

  10M2

  27m2

  38m2

  77m2  19_مقاومت ها:

  هبلکس

  آجرسفال

  بلوک سفالی

  مقاومت فشاری

  30/1 kg/cm2

  15 kg/cm2

  20 kg/cm2

  مقاومت کششی

  16/6 kg/cm2

  9/4 kg/cm2

  12/6 kg/cm2


  20_معایب و محاسن:
  معایب:غیرباربر و گران بودن و عدم کاربری درپروژه کوچک
  محاسن:سبک،عایق،مقاوم،عدم نیاز به تخصص خاص و بالا برای اجرا

  21_روش حمل ونقل:حمل و نقل هبلکس توسط بسته هایی به نام پالت که هرپالت m3
  3/15 می باشد و توسط لیفتراک بر روی تریلی حمل می شود یک تریلی 9 پالت برابر m3 27/35 حمل می نماید.

  22_روش انبارداری:بلوک های هبلکس چه درفضای بازچه درفضای بسته نگهداری شود هیچ ایرادی ندارد.

  23_قیمت:هر بلوک 60*25*10 ،800 تومان، هرمتر مربع 5800 تومان+1%عوارض 2% مالیات.

  24_منابع:
  1_کاتولوگ شرکت هبلکس
  2_مصاحبه وبازدید از پروژه هتل قصر
  3_مصاحبه بامسئول خط تولید کارخانه
  (سازه های فضایی)
  مقدمه:
  امروزه با پیشرفت علوم و تکنولوژی خواسته های جدیدی درزمینه ی مهندسی سازه به وجود آمده و برای صرفه جویی درزمان افراد بیشتر به سوی سازه های پیش ساخته گرایش ،پیدا کرده اند،وبیشتر علاقه مند به داشتن فضاهای بزرگتربدون ستون میانی شده اند.برای همین بسیاری از متخصصین سازه های فضایی راپاسوخگوی نیازهای جدید دانسته اند.
  سازه های فضایی قابل استفاده درمراکز خرید سوپر مارکتهای بزرگ مساجدآرامگها استدیوم های ورزشی سالن اجتماعات آشیانه هواپیماها دکلهای فشار قوی برج های رادیویی و بسیاری از موارد دیگررا می توان نام برد.
  یک نمونه بسیار جالب ازاین نوع سازه را سائوپولوی برزیل نام برد که محوطه ای به مساحت 260در260 مترمربع باتکیه بر25ستون وبا استفاده از4800 عضو لوله ی آلومینیومی پوشش می دهد ودرایران نمونه هایی مانند مرقد امام(ره) وچند غرفه نمایشگاه بین المللی از جمله نمایشگاه مشهد نام برد.

  موارد استفاده سیستم فضای کار:
  این سازه هابه دلیل سهولت برپاکردن سرعت پیشرفت کاروهزینه کم نسبت به سازه های دیگر موارد استفاده بسیار زیادی دارد.که باپیشرفت علم وتکنولوژی و گذشت زمان استفاده ازاین سازه روزبه روز زیادتر می شوند.از موارد استفاده ی آن می توان برپایی نمایشگاه های موقت و دائم مساجد آرامگاه ها استادیم های ورزشی سالن های اجتماعات ایستگاههای قطار آشیانه ی هواپیماها پل های عظیم دکل های فشارقوی برجهای رادیویی پارکینگ های بزرگ(مانند پارکینگ هیتر و لندن است که قابلیت تحمل 325 اتومبیل رادارد) وبسیار موارد دیگر استفاده می شود.همچنین ازاین سازه ها درمدارهایی که درزیرزمین قرار دارد استفاده می شود بشقابهای فیبراتی که همین تنوع باعث استفاده روز افزون ازاین سیستم و اهمیت این سازه هارابالا میبرد.ازنمونه های آشیانه هواپیما میتوان به آشیانه ای درلندن اشاره کرد که دهانه ای به طول 138 مترداردوتوانایی تحمل 700تن بار(300تن آن متحرک و شامل جرثقیلها است) رادارد.
  نحوه اجرا:
  اجرا وبر پایی سیستم های فضایی به طور کلی شامل موارد زیر است.
  مرحله ی اول اجرای فوند اسیونها
  مرحله ی دوم نصب تیکیه گاه ها (ستون ها ) بر روی فوند اسیونها
  مرحله سوم اتصال قطعات سقف بر روی زمین به یکدیگر
  مرحله چهارم اتصال قطعات سقف بر روی تکیه گاه ها
  مرحله پنجم نصب پوشش سقف ها
  نحوه کار بدین صورت است که ابتدا فوند اسیون پروژه را اجرا میکنند بسته به نوع و بزرگی سیستم از فوند اسیون های تکی و نواری گسترده استفده می شود.لازم به ذکر است در زمینهای با مقاومت کم که احتیاج به فوند اسیون های گسترده در زیر ساختمان می باشیم می توان از این سیستم در کف ساختمان نیزاستفاده کرد پس از اجرای فونداسیون تکیه گاه ها بر روی فوند اسیونها نصب می شوند تکیه گاه ها به وسیله جرثقیلها بلند شده و بر روی فونداسیونها قرار میگیرد و به وسیله پیچ و جوش محکم می شوند سپس سقف را که قبلاٌ بر روی زمین قطعاطش به همدیگر متصل شده است. به وسیله جرثقیل ها بلند کرده و بر روی تکیه گاه ها ثابت بماند و در مرحله ی آخر اجرای پوشش های سقف است پوشش شامل پوششهای پلیمری و سازه ای است که این پوشش ها نیز به وسیله اتصالات مربوط به سقف متصل می شوند و سیستم یک پارچه ای به نام سیستم فضا کار (سازه های فضایی) را بوجود میاورند.


  انواع سازه های فضایی:
  سازه های فضایی که در گروه سازه های فضای جای گرفته اند به شرح زیر طبقه بندی میشوند:
  _شبکه های تخت یک لایه _ شبکه های تخت دو لایه یا چند لایه
  _چلیک _ گنبد _ شبکه های زین اسبی (هیپیار)

  1_ شبکه های تخت یک لایه ای:

  این نوع شبکه ها در واقع نوعی قاب مسطح هستند که امتداد بارهای وارده خود شبکه در یک صفحه واقع نیستند. در واقع فرق بین یک شبکه و یک قاب مسطح در امتداد اثر بارهای موثر بر سازه می باشد.سازه هایی که بر آن بار وارده عمود بر صفحه ی سازه اثر می کند به سازه موسوم است. سازه های نظیر سایه بانها عرشه پلانها و .... از این نوع میباشند . شبکه های تک لایه نیز شبکه ای متشکل از یک سری المان و گره است که به دو صورت مورب و موازی تولید می شوند. در اعضای مورب هزینه تمام شده از حالت موازی بیشتر است زیرا اعضای آن دارای طولهای مختلفی هستند و همگی در زوایای قائمه به یکدیگر متصل نمی باشند اما شبکه مورب برای ارتفاع یا ضخامت کل یکسان از شبکه ی موازی سخت تر است . شبکه های یک لایه جهت دهانه های نسبتا کم بار بکار میروند و به اشکال تخت نیم استوانه ای گنبدی و زین اسبی و باخته می شوند .

  2_ شبکه های تخت دو لایه و چند لایه:

  هر گاه دو شبکه مسطح در کنار هم قرار گرفت (به موازات هم ) به وسیله ای المنهایی به هم متصل میشوند سازه به وجود آماده را شبکه دو لایه می نامند .
  شبکه های دو لایه و چند لایه برای دهانه های 20m الی 20m1 بطور معمول مورد استفاده قرار می گیرد با این شبکه ها می توان فضای زیادی را بدون قرار دادن ستونهای میانی پوشش داد ولی باید سعی کرد که ستونها کمتر حذف کرد زیرا با حذف ستون ها هزینه ی سازه های بیشتر نگردد و سازه های طراحی شده غیر اقتصادی می شوند.از شبکه های دو لایه در امتداد عمودی نیز به عنوان بخشی از دیوار و یا با هر زایه دلخواه دیگر استفاده میکنند.ارتفاع بین دو لایه برای فواصل بزرگ 20/1 تا 50/1 طول دهانه میباشد .

  تعریف:
  سازه های فضایی خرپاههای سه بعدی و اشکال هندسی منظمی هستند که دهانه ها ی آن در دو جهت گسترش یافته و با اتصال مکرر این اجزا شبکه ی منظم و یکپار چه ای بوجود می آید که قادر است سطح بسیار وسیعی را پوشش دهد. لازم به ذکر است که این اجزای تشکیل دهنده در کشش و فشار هستند. این اجزا از المانهای طولی (ستون) با مقطع مربع و دایره و مثلث ... و اتصالهایی که هر روز بر انواع آنها افزوده میشود تشکیل شده است.  تاریخچه:
  سازه های فضایی پدیده خیلی جدیدی نیستند آنها از قدیم مورد استفاده قرار می گرفتند نه با این نام و اشکال امروزی.آلاچیقهای محلی عشایرایران سبکی مانند. این سازه ها را داشته اند.

  اجزای تشکیل دهندهی سازه فضایی :
  اجزای تشکیل دهنده ی سازه های فضایی را به صورت کلی می توان به بخشهای زیر تقسیم کرد.
  الف_تکیه گاه ها (ستونها )
  سازه فضا کار حد اقل سه تکیه گاه برای پایداری نیاز دارد. گرچه بیشترآنها دارای حداقل چهار تکیه گاه هستند. معمولا تعداد بیشتر تکیه گاه ها یک سازه فضا کار تاثیر مثبتی بر پوشش سازه ای خواهد داشت .
  تکیه گاه ها در سازه فضا کار به دو صورت مورد استفاده قرار میگیرد.
  _ تکیه گاه ها در گوشه
  _ تکیه گاه ها در پیرامون
  همچنین انواع آن شامل تکیه گاه های ستونی (نقطه ای ) تکیه گاه ها به شکل هرم معکوس تکیه گاهی و تکیه گاه به وسیله ی نیروی متقاطع است.
  ب _ پوشش های سقف (دهانه ها )
  معمولاٌ از قطعات پلیمری به عنوان پوشش سقف دهانه های با ابعاد دلخواه استفاده می شود به عنوان نمونه کار برد پوشش سبک سقفی را می توان در کاربرد هایی نیمه بسته پوشش شفاف گلخانه پوشش شفاف پاسیوی ادارات نمایشگاه ها و از قبیل سایه بان پارکینگ خصوصی و عمومی دیگر موارد نام برد.
  3_چلیک ها
  سازه های چلیکی به شکل نیم استوانه ای میباشد در این نوع سازه ها معمولا ستون استفاده نشده ورودی یک بدنه که به تکیه گاه متصل است قرار میگیرد.سازه های چلیکی می توانند چند لایه باشند. این نوع سازه ها لازم است در محل اتصال چلیک ها حتما ستون داشته باشند و در این صورت نواحی بدور حالت یک تیر را خواهد داشت.
  4_ گنبد ها
  اگر سازه های چلیکی در دو جهت انحنا داشته باشند گنبد به وجود می آید ارتفاع گنبد ها از حدود 15% قطر پایه بیشترمی باشد معمولا 20% قطر پایه اقتصادی ترین حالت می باشد . در دهانه های بزرگ به صورت کره کامل ساخته میشود.درهر قطر base داده شده است . افزایش ارتفاع سبب ایجاد بار های بیشتری در شبکه میشود. انحنا بیشتر مقامت bucking کمانش بیشتر را تضمین میکند. پوشش گنبد ها را می توان طوری طراحی کرد که در پلانهای خاص از پوشش به عنوان روشنایی استفاده نمود.
  5_ شبکه های زین اسبی (هیپار)
  نحوه ی شکل گیری این ستون بدین شکل است که یک منحنی مسطح (مواد) به موازات خودش بر روی منحنی مسطح دیگری معمولاٌ این دو منحنی بر هم عمودند.
  پ_ فوند انسیونها
  شامل فوند انسیونهای تکی – نواری و گسترده میباشد که بنا به نوع سازه انتخاب و توسط کار فرما اجرا شده و در اختیار مجری سازه های فضایی قرار می گیرد.
  به طور کلی سازه های فضای کار از لحاظ نوع اتصالات به گروه های اصلی زیر تقسیم می شود.
  1_ سیستم اتصال پیچ مهره 2_سیستم اتصال گوی و مخلوط
  3_ سیستم اتصال با دتالهای مخصوص 4_ سیستم اتصال کابلی
  در زیر به اجزای تشکیل دهنده در سیستم گوی و مخلوط اشاره مینماییم.
  1_پیونده:
  شامل گویهای توپرازجنس فولاد45ck که به طریقه ی فورجینگ تولید میگردد می باشند که به منظور ایجادپایداری وارتباط بین اعضای سه بعدی بکار میرود.گویهخا خود واعضای مربوطشان رادریک موقعیت ثابت نگه میدارند وباعث ایجاد تعادل بین نیروهای اعضا می شود.
  گوی ها:دسته اول:گویهای معمولی دارای 18 سوراخ بازوایای 45 درجه
  دسته دوم:گویهای استاندارد که برای اتصالات بازو ویاخاص به کار میرود
  دسته سوم:گویهای ویژه سرستون که قسمتی ازآن به صورت استوانه ای وقسمتی به صورت کروی است.
  2_عضو ها:شامل لوله های گالوانیزه ومخروطی میباشد.این مجموعه دارای لوله های مستقیم بوده که دو انتهای آن بریده شده وسرآن به وسیله ی مخروطی که اتصال آن را به سایر قطعات امکان پذیر می باشد باجوشکاری co2 بصورت نیمه اتماتیک متصل میگردد.مخروطی ها دارای دو نوع فشاری و کششی میباشند که درنوع کشش ضخامت قسمت نشیمنگاه مخروطی ازسایز مشابه به فشاری بیشتر است درحالت کششی جهت انتقال نیروی کششی ازپیچ به لوله هاوبالعکس مورد استفاده قرار میگیرد و در حالت فشاری جهت انتقال نیرو میان اسلیو و لوله عمل میکند.
  3_اسلیوها:
  اجزای فشاری درشبکه هابوده که ازنواری با مقاومت بالا به دو صورت شیاردار وسوراخدار تولید می گردد و جهت محکم نمودن پیچ ها در داخل گوی نیز استفاده می شود.
  محاسن:
  پیش سازی قطعات سازه و پوشش ونیز نوع اتصالات آن موجب افزایش سرعت اجرای مجموعه پوشش خواهد شد.این امردرموارد اضطراری مانند برپایی نمایشگاههای موقت و...امکانات قابل توجهی رادراختیارکارفرما قرار می دهد.امکان تغییریاجابه جایی مجموعه پوشش ازدیگر مزیت های آن می باشد درمواردی که احتمال یا نیاز به تغییر شکل یا محل جدید مجموعه باشد کاربرد پیدا خواهد کرد.جابه جایی مجموعه پوشش باکاهش هزینه تخریب و ساخت مجدد صرفه جویی اقتصادی قابل توجهی به دنبال دارد.ازطرفی عملکرد سازه های قطعه پوششی موجب صرفه اقتصادی ودرعین حال حفظ مجموعه پوشش خواهد شد.سازه های فضایی به علت پخش نیرو درجهات مختلف در استحکام توام با سبکی استثنایی برخورد دار میباشد به نحوه ای که وزن آن ها 35% از سازه های متداول کمتر است و به علت استفاده حد اکثر از سیستم پیش ساختگی از سرعت ساخت و نصب بیشتری برخوردار میباشد و به علت یک پارچگی می توان کلیه سازه و تاسیسات مربوط را در تراز زمین سوار کرد و سپس سقف را بالا برده و نصب کرد سازه فضایی با گسترش فضای باز بدون ستونهای مترداف است که این امر راندمان فضا را بسیار بالا میبرد (تا25%) واین گسترش هر دو بعد میسر است . شکل منتظم سازه ها ی فضایی نمای خوشایندی را عرضه میدارد که به لحاظ معماری با ارزش میباشد تجربه نشان داده که شبکه های دو لایه ای نیرو گاه های دینامیکی ناشی از زلزله انفجار و غیره را بهتر از سیستم های دیگر تحمل مینماید به شرط آن که ستونهای سازه مقاوم و بادبندی لازم را دارا باشد شبکه های دو لایه از نظر نمای ظاهری بسیار زیبا هستند و به همین دلیل از سقف کاذب استفاده نمی شود وحتی در کلیساها سالن اجتماعات و ...... نمای زیبای سازه خود به ارزش آن می افزاید.شبکه های دو لایه پیش ساخته را میتوان در زمان اندک با تعدادی کارگر نیمه ماهر در محل کارگاه ساخت. استفاده در کف ساختمانهایی که در مناطق با مقاومت کم زمین بنا میشود. در زمینهایی با مقاومت کم احتیاج به فونداسیونها ی گسترده در زیر ساختمان میباشد بدین لحاظ می توان از شبکه های فضایی در کف ساختمان نیز استفاده کرد سازه های فضایی به علت تعداد زیاد گره ها تکیه گاه لازم را برای شبکه های ارتباطی و تاسیساتی در صورت نیاز سقف کاذب تامین کرده و از این راه موجب صرفه جویی در هزینه کلیه ساختمان ها میباشد و همچنین امکان دارد با استفاده از گره های فضایی جرثقیل یک ریلی را در هر مسیر دلخواه نصب کرد. سازه های فضایی به علت یکپار چگی در مقابل نیروهای افقی بارهای اتفاقی از جمله انفجارات و حملات هوایی از انواع دیگر سازه ها بسیار مخروطی که اتصال آن را به سایر قطعات امکان پذیر میباشد با جوششکاری co2 بصورت نیمه اتوماتیک متصل میگردد. مقاومتر میباشد کسب مقبو لیت سریع سازه های فضایی علاوه بر جذابیت و مقاومت بیشتر نسبت به سازه های صنعتی به علت اقتصادی بودن ساخت آنهاست به طور خلاصه دلایل زیر استفاده از این سازه ها را روشن تر میسازد بعلت رفتار سه بعدی آنها توضیع تنش در تمام جهات انجام میشود. درجه نا معینی این نوع سازه ها بالا بوده و معمولا خرابی یک یا چند عضو باعث خرابی کل سازه نخواهد شد. سختی زیاد سازه تغیر شکل حداکثر سازه را پایین می آورند آزمایش نشان داده که مقاومت آنها در مقابل آتش سوزی از بقیه سازه ها بیشتر است شبکه های دو لایه ای از تعداد واحد های مشابه ممکن است پیش ساخته باشند تشکیل شده که حمل و نصب آنها سریع و آسان میباشد توصعه و تکمیل این شبکه ها به راحتی انجام میشود و محل تکیه گاه ها در صورت لزوم می تواند تعویض شود بدون اینکه به پایداری سازه لطمه وارد کند.فاصله بین دو شبکه می تواند برای وسایل سرمایی و گرمایی و تاسیسات دیگر ساختمان به کار رود در هر شرایط دیگر آب و هوایی امکان نصب و ساخت سازه وجود دارد توضیع نیروی ساختمان در سطح زیاد و کم کردن فشار وارده به زمین جلوگیری از نفوذ رطوبت به کف ساختمان در مناطق مرطوب ایجاد فضای مناسب جهت عبور لوله های تاسیساتی .
  معایب:
  از آنجا که سازه های فضایی از نظر ایستاتیکی نا معین هستند بنابر این تحلیل دستی آنها با استفاده از روش های دقیق کار بسیار دشواری است این امر یکی از دلایل معوق ماندن طرح های سازه های فضایی در گذشته بوده است ولی امروزه با استفاده از کامپیوتر های الکترونیکی و روش های ریاضی نوین امر تحلیلی سازه بسیار سریع تر و دقیق تر از گذشته صورت میگیرد سازه های فضایی به علت وسعت زیاد و ارتفاع بلندی که دارند در سیستم گرمایش و سرمایش خود انرژی بیشتری نسبت به سازه های دیگر تلف میکنند.
  حمل ونقل:
  حمل ونقل سیستم فضای کار شامل حمل نقل مواد و قطعات از کارخانه به محل کار میباشد قطعات تشکیل دهنده این سیستم شامل قطعات کوچک مانند پیچ ها و اسلیو ها پیوند عضو ها و ..... قطعات بزرگ مانند تکیه گاه ها میباشند. قطعات کوچک در بسته بندی های مخصوص در جعبه های چوبی و کارتنی به محل پروژه حمل وسپس از آنجا به همدیگر متصل می شوند و قطعات بزرگ به خاطر سنگینی با وسایل حمل کننده سنگین مانند کامیون ها و در قطعات بسیار بزرگ به وسیله تریلی ها به محل پروژه حمل میشوند و در آنجا به وسیله جرثقیل ها تخلیه و برپا می شوند.  (MDF)
  تاریخچه:
  تبدیل چوب به لایه های نازک و سپس اندوندن این لایه ها با چسب و قرار دادن آنها بر روی یکدیگر ویا با سایر قطعات چوبی.فشردن و چسباندن آنها نه تنها از لحاظ هدف اقتصادی و جلوگیری از اصراف در مصرف چوب بوده . بویژه هنگامی که چوب های نا یاب و پر ارزش هستند بسیار حائذ اهمیت است . از لحاظ رعایت اصول علمی و فنی و کاربردی هم نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است با توجه به این مطلب نمی توان تصور کرد که انسانها ها از زمانهای بسیار قدیم پی به خواص این ماده نبرده است شواهد تاریخی نیز نشان میدهد که از چند هزار سال پیش از میلاد مسیح فن لایه لایه کردن چوب در مصر شناخته شده است گهواره و تابوت هایی که از اماکن و مقابر مومیانی شده به دست می آید روشن گر این شناخت میباشد.
  2.تعریف:
  Mdf مخفف کلمه ای medeyom den sity faidar ggass یعنی فایبر معمولی یا فیبر معمولی بصورت فشرده .
  3.خط تولید:
  خط تولید اصلی mdf مربوط به کشور مالزی است ولی امروزه کشور های آلمان و سوئد هم تولید میکنند و در ایران هم شهر هایی مانند تهران و اصفهان و آذربایجان هم این محصول را تولید می کنند. تولید mdf از ضایعات هرس تنه ی درخت نخل انجام میگیرد در حال حاضر از ضایعات هرس نخل استفاده ی صنعتی صورت نمیگرد و در صورت احداث کارخانه mdf علاوه بر جلوگیری از خروج ارز _ اشتغالزایی و حفظ منابع جنگلی را شاهد خواهیم بود. ایران در مره کشور هایی با پوشش جنگلی کم قرار داد . نخل ها باید همه ساله هرس شوند هر نخل همه حدود 34 kg ضایعات حاصل از هرس تولید میکند که با احتساب 20 الی 27 میلیون تنه ی نخل موجود در کشور 200 هزار تنه همه ساله در کشور قابل دسترسی میباشد این ضایعات قابل استفاده از صنایع تبدیلی از جمله نئوپان و ام دی اف را دارند و هیچ استفاده صنعتی دیگری ندارند.
  4.مراحل تولید MDF
  در مرحله اول اتصال با دستگاه خرد کن که قطعه نمودن چوب به اندازه ی لازم در سرند وسیلونمودن آن را هم فراهم می کند. بعداٌ چوب هایی که به وسیله ی ریفانیر خرده شده بصورتی که قبلا افزودنی ها ی خشک کن به آن اضافه شده است . برای تولید الیاف و میزان این افزودنی ها و کنترل کردن خرده چوب ها آنها از دیگ بخار عبور داده در مرحلهی بعد برای اینکه کیک MDF را به دست آوریم آن را از دستگاهی به نام فرمینگ که شامل پرس اولیه برش بار گیری کیک برش گرم که این دستگاه تحت فشار توسط روغن داغ صورت میگیرد عبور میدهیم محصولی که از این دستگاه ها خارج میشود را محصول خام MDF وارد دستگاهی به نام سندینگ می شود که این دستگاه محصول خام را کنترل کرده بصورتی که اگر قسمت هایی از چوب نا سالم است جدا می کند که در مرحله ی آخر روکش را به همواره داریم که محصول زیر فشارMPA .5 روکش می شود که محصول نهایی MDF است که برای خنک کردن این محصول آنها را از کولر هایی به منظور خنک کردن عبور میدهند.  5.انواع MDF :
  1.ملامینه 2. لترون
  ملامینه : به تخته ای می گویند که جنس داخل آن از نئوپان و روکش و آن از MDF باشد.
  لترون : به تخته ای می گویند که جنس داخل آن از کاغذ و مقوای فشرده و روکش آن از MDF باشد را لترون می گویند.
  6.انواع MDF از نظر رنگ:
  1_ رنگ سبز نارنجی (این رنگ های فانتزی بیشتر برای اتاق و کمد بچه استفاده می شود)
  2_ سفید (که بیشتر برای کابینت ها استفاده می شود)
  3_ گردویی و قهوه ای (بیشتر برای آشپز خانه ها کمد ها اشکاف ها و میزهای تلویزیون استفاده می شود)
  7.ویژگی محصول:
  در چوب های چند لایه یا MDF سه عامل مطرح است:
  1_رطوبت کیک خرده چوب
  2_درجه ی حرارت
  3_زمان پرس
  وجود رطوبت بر کیک خرده چوب بر مقاومت خمشی تخته خرده چوب تاثیری ندارد ولی این عامل بر مدول الاستیسیته در سطح 5% تاثیری می گذارد و با زیاد شدن رطوبت در کیک خرده چوب مدول الاستیسیته و مقاومت خمشی آن زیاد می شود. بالا ترین مدول الاستیسیته 4264 مگا پاسمال مربوط به تخته هایی است که رطوبت کیک خرده چوب آنها 16% بوده است و بر چسبندگی داخلی و مقاومت در برابر کشش بر سطح یا مقاومت خمشی و مدول الاستیسیته رابطه ی معکوس دارد و با زیاد شدن رطوبت کیک خرده چوب چسبندگی داخل تخته کم می شود.
  درجه حرارت پرس: بر مقاومت خمشی و چسبندگی داخلی در سطح 1% تاثیر می گذارد و مقاومت خمشی و چسبندگی داخلی آن هنوز معلوم نشده است.
  زمان پرس کردن :
  بر ویژگی های مکانیکی تختهmdf تاثیر می گذارد بهترین زمان برای پرس کردن این تخته ها 6 دقیقه است .
  8_انواع پرس برای تخته های چند لایه یا mdf
  دو نوع پرس وجود دارد :
  1-پیش پرس 2- پرس گرم
  پیش پرس که استفاده از این روش برای فشردن تخته موجب صرفه اقتصادی و بهبود کیفیت می گردد چون در این روش از ضخامت تخته کاسته می شود.
  پرس گرم: در این روش برای اینکه تخته از کیفیت فیزیکی و مکانیکی بالا برخوردار با شد و یک جسم یک پارچه ای بدست اید استفاده می شود.

  9_نحوه اجراء:
  1- در دیوار 2- در کف
  در کف : ابتدا قید هایی به وسیله چوب به اندازه ی عرض و طول کار روی زمین پیچ می کنیم بعد از این که چوب ها روی زمین پیچ شدند روی قید های چسب می ریزند و بعد تخته را روی این قید ها قرار میدهیم مطابق شکل زیر :

  نکته: توجه داشته باشید این چسب ها فقط روی قید های تخته ریخته می شود و به داخل آن ریخته نمی شود.در دیوار: ابتدا به اندازه طول و عرض کاری روی دیوار قید ها و پیچ می شوند و بعد تخته mdfروی این قید ها پیچ می شوند مطابق شکل زیر:


  در موقع اتصال دو دیوار با هم mdf ابتدا لبه های آنرا فارسی بر می کنیم و بعد آنها را از پشت پیچ می کنیم مطابق شکل زیر:

  نکته: برای اینکه درز بین آنها معلوم نشود از نوار استفاده می کنیم که این نوار بوسیله اتو چسبیده می شود و بعد بعد برای اینکه سطح سطح پیچ ها معلوم نشود از بر چسب هایی همرنگ خود mdf بر روی آنها چسبانده می شود. مورد مهمی که در چسباندن نوار بر روی درز های mdf مهم است که حتما اتو باید از سمت چپ به راست روی این نوارها کشیده شود مطابق شکل زیر:

  10. محل های کاربرد mdf
  محل هایی که استفاده می شوند:
  در کابینت هایی که از ملامینه استفاده می کنیم حتما باید قسمت کناری ملامینه که باز است برای جلوگیری از نفوذ آب بداخل نئوپان آن بوسیله ی نوار قسمت کناری آنرا بچسبانیم .
  در محل هایی مانند (اشکاف ها حاشیه ها قاب عکس ها پروفیل ها ) از لترون استفاده می کنیم.
  در محل هایی مانند دیوار ها کف پوش ها از mdf استفاده می کنیم.
  11.اجزای مورد استفاده با mdf
  1. پایه 2. ریل 3. شمشه 4.تاج و ....... است
  12.انواع دستگاه های mdf
  ابزار هایی که در ام دی اف استفاده می کنیم عبارتند:
  1- اتو 2- پیچ گوشتی 3- چسب 4- دستکش های مخصوص

  13.انواع دستگاه های mdf
  1- نئوپان بر 2- mdf بر
  در دستگاه ها نئوپان بر ضخامت تیغه آن طوری است که در موقع برش زدن خرده چوب کاملاٌ صاف برش زده می شود
  Mdf بر: که ضخامت تیغه ی آن کمی کمتر از نئوپان بر است برای برش زدن لترون و برش زدن mdf استفاده می شود.
  14. معایب و محاسن mdf
  معایب mdf :
  هزینه نصب
  جنس آن
  محاسن mdf :
  1. باعث جذاب شدن نمای خانه یا آشپز خانه می شود.
  2. قابل شستشو بودن.
  3. ضد خش.
  4. ضد نفوذ حشرات.
  5. مقاوم در برابر سایش.
  6.در سطح ها رنگ های متنوع.
  1. قیمت هزینه mdf
  ملامینه: 1m در 1m مربع 35000 تومان
  لترون: 1m در 1m مربع 30000 تومان
  کاف: 1m در 1m مربع 48000 تومان
  ابعاد ورق هایش 83/1 _ 66/3 , 10/2 _ 20/4
  نحوه حمل نقل نگهداری:
  نحوه حمل نقل نگهداری در کارخانه بوسیله ی لیفتراک است.
  نگهداری ورق ها مثلا لترون بدلیل اینکه ضخامتش کم است باید جدا از mdf یا ملامینه انبار شود.
  انبار کردن لترون چون حالت کاغذی دارد برای جلوگیری از رطوبت باید ابتدا چوب ها در زمین کار گذاشته شود بعد این لترون ها روی آنها قرار داده می شود.


  (کناف)
  مقدمه :
  ساختار کلی سیستم های ساخت ساز خشک شامل صفحات روکش دار گچی و پرو فیل های فولادی سبک میباشد که این صفحات به عنوان پوشش و پروفیل ها به عنوان زیر سازی عمل می نمایند مزایای هم چون سهولت سرعت و دقت بالا در اجرا ایمنی در برابر زلزله و حریق خواص عایق بندی حرارتی صوتی ورطوبتی و تعمیرات و نگهداری آسان موجب شده است. که امروزه سیستم های ساخت و ساز خشک به عنوان جایگزینی روش های منسوخ سنتی در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار گیرند.
  تاریخچه گروه کناف:
  کناف در واقع نام خانواده و موسسه با فعالیت هایی در سطح بین المللی و ویژگی های ممتاز میباشد. این شرکتت علاوه بر گستردگی و وسعت خود یک موسسه خانوادگی اصیل بوده که این موضوع عامل مهمی در رشد و پیشرفت چشمگیر آن است از ویژگی های این شرکت سرعت در تصمیم گیری ابداع و نو آوری در صنعت ساختمان سرمایه گذاری های پیوسته و حمایت از ایده های نوین کارکنان است. که آنرا از سایرین متمایز ساخته است این شرکت توسط برادران کناف . کارل و دکتر الفونس در سال 1932 بنیان شد و هم اکنون فرزندان این دو یعنی نیکلاس و بالدوین کناف به طور مشترک و با هماهنگی سایر اعضای خانواده کناف این گروه را رهبری میکنند.
  کار این شرکت تولید به عمل آوری گچ در منطقه سار لند در کشور آلمان شروع شده وبا توسعه و تنوع بخشیدن به این تولیدات در سطح بین المللی در زمینه های زیر فعالیت دارند :
  _سیستم ها و مصالحی که بر مبنای ماده ی معدنی گچ تولید می شود.
  _عایق های صوتی وحرارتی.
  _استخراج سنگ آهک و تولید مصالح مرتبط با این ماده ساختمانی.
  _ مصالح و مواد ساختمانی بر پایه گچ و سیمان .
  _تجهیزات و ماشین آلات تولید کننده مصالح فوق.
  شرکت کناف با داشتن بیش از 150 کارخانه در 37 کشور جهان و بیش از 18000 نفر نیروی کار به صورت یک گروه عظیم صنعتی در سطح بین المللی فعالیت دارند که تلاش همگی آنها اصول موفقیت شرکت و در نتیجه ایجاد امنیت اقتصادی و رشد وتوسعه حرفه ای خود است .
  یکی از این اصول این شرکت تاسیس واحد های صنعتی در مناطقی است که مواد اولیه فراوان و بازار مصرف مناسب این تولیدات وجود داشته باشد .
  مراحل تولید صفحات رو کش دار گچی .
  صفحات رو کش دار گچی در طول یک فرایند به هم پیوسته تولید میشوند.
  1_ دوغاب گچ که مخلوطی از گچ استاکو آب و سایر افزودنی های مورد نیاز است پس از مخلوط شدن در مخلوط کن به وسیله خروجی های متعدد بر روی کاغذ زیرین سطح رویی و کاغذ فوقانی سطح پشتی صفحات تولید شده را تشکیل می دهد .
  2_ سپس کاغذ فوقانی بر روی لایه دوغاب گچ قرار گرفته و ضخامت و شکل لبه های صفحه با عبور از قلتک و قطعات مختلف دیگر ایجاد میشود بعد از شکل دهی اولیه صفحه تولید شده از تعداد قطعه تنظیم کننده نیز عبور کرده که در این مرحله ضخامت صفحه به طور دقیق تنظیم میشود. دوغاب موجود در حین حرکت بر روی تسمه نقاله به تدریج سخت میشود.
  3_ در مرحله ی چاپ مشخصات مخصوص مانند نوع صفحه ضخامت زمان تولید و استاندارد مربوطه بر روی صفحه ثبت می شود .
  4_ در مرحله ی برش نوار پیوسته صفحات تولید شده به طول های مورد نیاز و استاندارد های برش داده شده و پس از آن به سمت کوره خشک کن هدایت می شود.
  5_ در این مرحله آب اضافی آن به آرامی تبخیر می شود . این صفحات پس از خشک شدن بسته بندی شده و به محل انبار یا پروژه حمل میشود.
  موارد استفاده از محصولات کناف:
  دیوار های جدا کننده دیوار های پوششی سقف های کاذب سیستم های حفاظت حریق تیر و ستون
  دیوار های جدا کننده کناف :
  دیوار های جدا کننده کناف دیوار های غیر بار بری هستند که برای تقسیم فضا های داخلی ساختمان استفاده می شود.
  این ساختار که شامل قاب های فولادی سبک ساخته شده با مقطع u بوده که صفحات روکش دار گچی در یک یا چند لایه به وسیله پیچ مخصوص بر روی آنها نصب می شود.
  دیوار های کناف در واقع یک راه حل ساده و کامل برای جدا کننده ها در فضا های اداری تجاری و مسکونی و ....... می باشد.
  کار برد های ویژه : دیوار های تاسیساتی دیوار چاه آسانسور دیوار های دکوراتیو
  روش نصب دیوار جدا کننده (1)
  محاسن دیوار های جدا کننده :
  1. سبک ایمن در برابر زلزله 2. دارای رفتار میانقابی مناسب در برابر زلزله 3.عایق حرارت صوت و رطوبت 4.مقاوم در برابر آتش مستقیم تا 3 ساعت
  5. کاهش هزینه ساختمان فوند اسیون با توجه به کاهش بار مرده ساختمان
  6. انعطاف معماری بالا 7. نصب سریع و آسان
  8. قابلیت رنگ امیزی بلا فاصله بعد از نصب
  9. دسترسی و تعمیرات آسان تاسیسات
  10. قابلیت تر میم تعویض
  11. دور ریز بسیار کم مصالح
  12. اجرای سطوح وسیع با حداقل مصالح مصرفی
  13. افزایش سطح مفید در زیر بنای ساختمان با توجه به ضخامت کم دیوار ها حمل
  14. حمل نقل آسان و ارزان
  دیوار های پوششی کناف:
  دیوار های پوششی کناف جهت باز سازی دیوار های بنای قدیمی پوشش دیوار های بنای جدید بهسازی حرارتی و صوتی ساختمانها.
  کار برد های ویژه :
  1. باز سازی بهسازی ساختمان های قدیمی
  2. نازک کاری دیوار های بنای جدید
  3. اجرای هم زمان نازک کاری و عایق کاری با استفاده از صفحات گچی عایق دار
  4. ایجاد فضای تاسیسات در دیوار
  5. عایق کاری صوتی دیوار های مشترک میان واحد های آپارتمان فضای راه پله و چاه آسانسور
  دیوار های پوششی کناف:
  در این ساختار از یک لایه صفحه روکش دار گچی ساده یا صفحه پوشش شده با لایه عایق پشم معدنی یا پلی استایرن استفاده می شود.این صفحات به و سیله چسب خمیری مخصوص پرلفکس مستقیما به دیوار زمین متصل می شوند درزهای میان این صفحات بوسیله نوار بتونه مخصوص درزگیری شده به نحوه ی که در انتهای کار یک کار یک سطح یکپار چه و بدون درز حاصل می گردد.
  روش نصب دیوار پو ششی بدون سازه (2)
  محاسن دیوار های پوششی بدون سازه:  (پانلهای PVC)
  مقدمه :
  به دلیل عمر طولانی مفید پلاستیک ها و همچنین عدم احتیاج آنها به تعمیر مشتاقان بسیاری پیدا نموده است .پنجره های چوبی پوشیده از پلاستیک و درهایی از این گونه دارای مزایای مشابهی هستند روکش های پلاستیکی مواد مناسبی برای میز ها و پیش خان ها به حساب می آیند و در طرح های تزئیناتی و در رنگ های متنوع تولید می شوند که مقاوم در برابر مواد شیمیایی و گرما نیز هستند.همچنین پلاستیک ها در ساخت شیشه ها اطمینان و در پنجره های سقفی و طاق ها موارد استفاده دارند فیلم های پلاستیکی ضد رطوبت هستند و پلاستیک های کفی را می توان در مصارف عایقی زیادی به کار برد . با این وجود پلاستیک ها دارای محدودیت هایی نیز هستند و در صورت عدم استفاده مناسب مشکلات جدی بوجود می آورند. برای استفاده بهینه بایستی یک پلاستیک مناسب را برای مصرف مورد نظر انتخاب نمود. طرح تولید قطعات پلاستیکی نیز بایستی به درستی انجام بگیرد و به طور مناسب با سایر مصالح هم نشین شود.
  تعریف پلیمر:
  کلمه پلیمر از دو قسمت ploy به معنی زیاد و mer به معنی واحد در کل یعنی واحد های زیاد تشکیل شده است زیرا پلیمر ها از به هم چسبیدن تعداد زیادی مولکول های مشابه از مواد واسطه تشکیل می شوند مولکول های اولیه را پامنو می نامند .عمل ترکیبی مونومرها را پلیمریزه شدند می نامند .
  تاریخچه:
  درمقایسه بامواد نسبی نظیر چوب،شیشه و بتن،پلاستیک ها تقریبا به تازیگی ساختمانی شده اند نخستین پلاستیک تجاری دوایالت متحده،نیترات سلولز بود،که تولید آن به یک قرن پیش بر می گردد.این پلاستیک توسط john weslyit yatt تولید گردید تاجایگزین عاج فیل شود.ازعاج فیل تزئینات ووسایل بازی می ساختند.درابتدا پیشرفت وتوسعه درتکنولوژی پلاستیک هابه آهستگی پیش می رفت.بااین وجود صنایع پلاستیک های تجارتی امروزی بعد ازدهه 1930 شروع بکارنمودند پس ازپایان یافتن جنگ جهانی دوم پلاستیک هابه طور گسترده در ساختمان بناها مورد استفاده قرار گرفته باوجودجدید بودن،پلاستیک ها اهمیت خاصی درساختمان هاپیدا کرده اند پلاستیک هادارای خواص متعددی هستند که دیگر مواد ساختمانی از آن برخوردار نیستند.آنها ضد رطوبت ومقاوم در برابر فرسودگی می باشد و علاوه برآن دارای وزنی سبک هستند.استحکام خوبی دارند وبه راحتی می توان آنها رابه اشکال پیچیده و گوناگون قالب ریزی نمود.به علاوه اکثر مواد پلاستیکی متنوع موجود،درای فواید نسبتاٌمتفاوتی می باشند و همین امرباعث می گردد متناسب بامصارف گوناگون مورد استفاده قرار گیرند.
  مواد تشکیل دهنده:
  مواد خام کلیه پلاستیک ها و لاستیک ها مواد واسطه پتروشیمی که از پارافین نفت وگاز طبیعی تولید و سپس فرآوری شده به محصول نهایی تبدیل می شوند از مهمترین مواد پتروشیمی اتیلن است که اغلب پلاستیکها ازآن تولید می شوند اتیلن عمدتاٌ ازاتان و پروپان تولید می شود.دیگرمواد واسط الفینی ،استیلن،پروبیلن،برتیلن،ای زوبوتیلن و بوتادین است که اغلب آنها درتولید لاستیک استفاده می شود.

  ساختارمولکولی پلاستیک:
  برخی از پلاستیک ها نرم وانعطاف پذیرند و بعضآٌ سفت و محکم هستند.برخی از آنها نرم می شوند و حتی زمانی که درمعرض گرما قرار می گیرند ممکن است ذوب شوند و بعضی نیز هیچگونه حرارتی بر آنها تا ثیر ندارد.
  تقسیم بندی پلاستیک ها:
  پلاستیک ها براساس ساختار مولکولی به دو دسته طبقه بندی می گردند:
  _ترمو پلاستیک که به دفعات می توان بااستفاده ازگرم یاسرد نمودن پلاستیک رانرم یا سخت نمود.
  _ترموست ها که درطول شکل گیری ،یک شکل دائمی به خود می گیرند وباگرم کردن مجدد نمی توان آن رانرم نمود.
  _الاسترموها که حالت کشسانی دارند و پس ازبرداشتن نیرویی که باعث تغییر شکل آنها می شود به حالت به حالت اولیه باز می گردند.
  مشخصات عمومی پلاستیک ها:
  خواص پلاستیک هابسیار گسترده می باشد آنان می توانند انعطاف پذیریاسقف،محکم یا شکننده و شفاف یا مات باشند بااین وجود پلاستیک ها نیزدارای محدودیت های ویژه ای بوده و زمانی که موارد مصرف آنها را درساختمانی مورد بررسی قرار می دهیم بایستی این محدودیت ها رادرنظر بگیریم.
  وزن مخصوص:
  پلاستیک هاوزن مخصوصی شبیه چوب دارند از9% تا2/2 گرم در سانتی متر مکعب متغییر است.
  استحکام:استحکام را میتوان برحسب کشش ،فشاروخم شدن اندازه گیری نمود. مقاومت ارتجاعی عموماٌ مهم ترین آنها می باشد.مقاومت ارتجاعی بسیاری از پلاستیک های چند لایه و تقویت شده ازلحاظ استحکام با فولاد قابل مقاسیه می باشند.بیشترین مقاومت کششی رادرپلاستیک های مسلح باپشم شیشه می توان مشاهده نمود. درمصارف بسیاری ازپلاستیک ها،ضریب سختی مهم تر ازمقاومت آن است ضریب سختی بر اساس مدول الاشیشه محاسبه می شود.به علت پایین بودن مدول الا ستیستیه پلاستیک هانسب به فولاد وشیشه ودیگر مصالح ساختمانی آنها انعطاف زیادی در برابر فشار از خودشان میدهند.
  استحکام در برابر ضربه :
  یکی از برجسته ترین ویژگی های پلاستیک ها استحکام آنها دربرابر ضربه است این خاصیت رامی توان به عنوان دوام همراه با قابلیت ارتجاعی مطرح کرد.اندازه گیری این خاصیت به طور دقیق با مشکل و دشوار است بااین وجودعموماٌبرحسب استحکام ماده دربرابر ضربه بیان می گردد.پلاستیک ها ازلحاظ مقاومت دربرابر ضربه متفاوت می باشند همچنین شکل های گوناگونی ازیک نوع پلاستیک درمقابل درمقابل ضربه عکس العمل های مختلفی خواهد داشت.به عنوان نمونه پلی استایرن هان های عادی کاملاٌ شکننده هستند درصورتی که کوپلیمرهای استایرن از لحاظ سفتی و محکمی مستهور هستند.درقیاس باسایز مواد نظیر شیشیه یا بتن و چوب و پلاستیک ها به خوبی فولاد ویا شیشیه نیستند.پلاستیک زودتر ازشیشیه خط می افتد ولی بااین حالت بسیاری ازپلاستیک ها نسبت به چوب دربرابر ساییدگی مقاومت بیشتری از خودشان نشان میدهند.


  خزش(تغییر شکل):
  خزش تغییر دائمی درابعاد یک ماده به علت تنش طولانی است کلیه مواد در معرض خزش قرار دارند اما درمواد ساختمانی نظیر فولاد میزان تغییر شکل دردرجه حرارت اتاق بقدری کم است که قایل اغماض است به دلیل نوع ساختار مولکولی بسیاری ازپلاستیک ها دردرجه حرارت اتاق تغییر ابعاد می یابند و میزان این تغییر شکل کاملاٌ زیاد است این موضوع درمورد ترموپلاستیک ها هم صدق می کند ،مولکول های متصل نشده آنها ازکنار یکدیگر شروع به لغزیدن می کنند وبه نظر می رسد وقتی که نیروی خارجی اعمال می شود پلاستیک تغییر شکل می دهد.اگر نیرو مدت کوتاهی اعمال شود پلاستیک ممکن است به حالت اول بازگردد اما اگر مدت زمان طولانی باشد.تغییرشکل نیز ممکن است دائمی شود ودرنهایت ماده خواص خودراازدست بدهد.
  خواص گرمایی:
  مهمترین خواص گرمایی پلاستیک های عایق گرمایی خوبی هستند ضریب هدایت حرارتی آنها کمترازفلزات می باشد همچنین پلاستیک های خالص و تغییر نیافته درمقایسه با بتن،شیشه و آجرمناسب ترند.چوب تنها ماده ساختمانی است که دارای قابیلت انتقال کمتری است.بااین وجود برخی ازپلاستیک ها دراین زمینه حتی عملکرد بهتر ازچوب دارند.
  ویژگی های الکتریکی:پلاستیک هاعایق های بسیار خوبی هستند.
  جذب رطوبت:بیشتر پلاستیک هاخیلی کم آب به خود جذب می کنند بجز استات سلولز وانواع اصلی نایلون که استثنا هستند وباجذب آب باد می کند.
  مقاومت دربرابر فرسایش:پلاستیک هاازلحاظ مقاموت دربرابر فرسایش بسیار عالی هستند. آنها به استثنای مواد حلال آلی ویژه دربرابر بیشتر مواد شیمیایی مقاوم هستند.
  مقاومت دربرابر آتش:قابلیت اشتعال مواد یکی ازمهمترین موادی می باشد که بایستی درساختمان مورد بررسی دقیق قرار گیرد تمام پلاستیک هامی سوزند.برخی ازپلاستیک ها همچون نیتر است سلولز نقطه اشتغال بالایی دارند بعضی ازپلاستیک هابه آهستگی می سوزند درحالی که برخی دیگر پس ازرفع شدن شعله ازسوختند باز می ایستند فعالیت اشتعال می تواند با استفاده ازمواد افزودنی، کنترل و مهار گردد.به عنوان نمونه،ترکیبات کلر،فلئور،برم وفسفر به منظور جلوگیری و اطفای شعله به پلاستیک ها اضافه می شوند ایجاد دو غبارهای سمی یکی دیگر از عناصر خط زا می باشد.
  فرایند شکل دهی به پلاستیک ها:
  براساس طبیعت محصول،پلاستیک ها ممکن است بافرآیند متوالی ویاغیرمتوالی تولید شوند برای ترموپلاستیک ها اغلب فرآیند دو بخشی مناسب ترین راه است که درآن مواد خام،که توسط تولید کننده اولیه به صورت پور تحصیه شده است به روش اکستروژن ازدسته فرآیند تولید متوالی می باشد در این مرحله لوله ها و رشته های پلاستیکی تولید می گردند.پس ازاین مرحله می توان به کمک غلتک تولید ورق های پلاستیکی نمود.روش تزریق درقالب که ازدسته فرآیند های غیر متوالی می باشد ورق های پلاستیک ترموست حرارت دیده را می توان به کمک خلائ ویافشار هوا به شکل قالب مورد نظر درآورد.


  کاربرددرمکانها:
  1_ورقه های موجدار مسلح پوشش دیوارهای خارجی وبام بااتصالات مربوط
  2_شیشه نورگیر و شبکه های آفتابگیر
  3_دیوارهای پوش های و سقف ها
  4_کف پوش های وپله
  5_نبشی لب پله،قرنیز،دست اندازپلکان
  6_دروپنجره،قفس آشپزخانه وروکش سیم
  7_لوله های آب و فاضلاب وبرق سخت و اتصالات
  8_لوله های برق ،آبرسانی کم فشار وپرفشار
  9_مصالح درزبندی ودرزپوشش ها
  10_ورقه های آب بندی،بخاربندی و پوشش مصالح و کارهانو
  11_مواد پوشش رنگهای پلاستیکی و ضد رنگ
  12_مصالح درزبندی سردش و قطعات شیر
  نحوه اجرای پانلهای pvc:
  به طرز معمول پانلهای pvc هم درسقف های کاذب و هم برای و شش روی دیوارهای داخلی به عنوان یک پوشش دما به کار می رود.
  روش اجرا درسقف کاذب:
  برای نصب پانهای pvc به عنوان سقف کاذب باید عضوهای افقی تعبیه نمود که بتوان پانلها
  رابرروی آن نصب کرد.این عضوها معمولاٌ ازچوب های سبک درابعاد 5 سانتی متر عرض 4سانتی متر ضخامت وبه طول مورد نیاز می باشد.درطول های زیاد که چوب استقامت کافی ندارد باید برای عضوهای افقی عضو های عمودی تعبیه کرد که به سقف اتصال داده شود تاازافتادگی چوب درقسمتهای وسط جلوگیری شود.درمکان های که چوب کارآیی مناسبی ندارد بهتر است از پروفیل های صنعتی که ازجنس ورق های گالوانیزه است استفاده شود.برای نصب عضوهای افقی درارشعاع مناسب به دیوار ولبه های شملین گاه ازمعمولاٌ درحمام و سرویسهای بهداشتی که کاشی ها حدود چند سانتی متر جلوتر از سطح زیرین کار است به وسیله نبشی ها فلزی مخصوص پیچ کرده و به طوری که سه طرف ازچوب بادیوار پیچ شود.بعد ازنصب عضوهای افقی پانلها درطول های مورد نیاز برش داده وبه صورت فاق و زبانه برروی چوب ها پیچ می کنیم.در جاهایی که نیاز داشته باشیم که رطوبت ازپانلها ودرزهای بین آن عبور نکند بااستفاده از چسب آکواریم بین درزها را آب بندی کرده تارطوبت عبورنکند.وبعد دورتادور کاررابااستفاده ازدیوارهای ازجنس pvc می بندیم به طوری که هیچ درزی وجود نداشته باشد.
  نحوه اجرا پانلهای pvc برای دیوارپوشش:
  برای اجرای پانلهای pvc به عنوان دیوار پوش قبلاٌ سطحی صاف و بدون خلل و فرج وتا حدامکان نرم داشته باشیم .تاوقتی که پانلها روی دیوارها نصب شد مانع ازآسیب پانلها شود.
  روش نصب پانلها رابرارتفاع مناسب برش پانل اولی رادرگوشه کار پیچ کرده و پانلهای بعدی رابه صورت فاق وزبانه جا می زنیم و پانل اولی رادرگوشه کارپیچ کرده وپانلهای بعدی رابه صورت فاق و زبانه جا می زنیم وپانل را پنج می کنیم به همین ترتیب دورتادور فضا راپانل زده بعد از اتمام کار بین درزها را آب بندی کرده ودرقسمتهای بالای سقف دیوارها را دورتادور نصب کرده ویاباچسب قطره ای می چسبانیم اگرارتفاع پانل هاپایین ترازسقف بود قبل ازاینکه دیوارها راجا بزنیم بااستفاده ازاسپری اسفنج pvc داخل پانل راتاحد کمی پر نموده تایک یارچگی بین پانلها برقراری شود تااستحکام کاربالا رود بعد دیوارها راجازده وباچسب می چسبانیم اگر بخواهیم پانلها رادرزاویه های مختلف اجرا نماییم.باید استفاده کاترآنها رابه صورت فاق و زبانه درآورده به صورتی که به نمای پانل آسیبی نرسد.
  ابعاد پانلهای pvc :
  معمولاٌ پانل های درعرض های بین 22تا27 سانتی متروبه طول 6 متر تولید شده که دربسته های 5تا10 تایی نگه داری می شود.
  نجوه حمل و نقل ونگه داری پانلهای pvc :
  این پانلها به دلیل جنس و ضخامت کم به شدت درمقابل ضربه آسیب پذیر است وباید به طوری حمل ونگهداری شود که کمترین آسب تاپایان کاربه آنها وارد شود پانلها راابتدا درکارگاه به اندازه های مورد نیاز برش داده و بعد به محل نصب برده تاحمل ونقل راحت صورت گیرد.  (بلوک های پلی استایرن)
  مقدمه
  یکی از مهمترین اهدافی که مهندسین ساختمان به دنبال آن هستند سبک سازی سازه است امروزه با پیشرفت علم وتکنو لوژی در دنیا مصالح جدیدی تولید می شود که سرعت ساخت چندین برابر افزایش داده ساختمان را بسیار سبک نموده و هزینه ساخت به میزان قابل توجهی کاهش میدهد.
  با تغیر سقف های قدیمی مانند چوب به سقف های طاق ضربی تیر چه بلوک . کرمیت بتنی کامپوزیت یکی از سقف های بتنی متداول در کشور ما کر میت میباشد که به صورت یک پارچه اجرا میشود اخیرا با پیشرفت این گونه سقف ها در کشور جهت سبک سازی و کاهش هزینه و سرعت بخشیدن به اجرا . به جای استفاده از بلوک های سیمانی یا سفالی از بلوک های پلی استارین در این سقف ها استفاده میشود که به این گونه سقفها سقفهای پلیمری کرمیت می گویند.
  این بلوک ها مانند هر مصالح جدیدی که وارده بازار میشود. در ابتدا با مشکلات زیادی روبه رو بوده که عمده ترین آن عدم آشنایی با این مصالح است.
  1_ بلوک های پلی استایرن
  2_ 1 مشخصات:
  بلوک سقفی سبک از جنس پلاستو فوم یا به اصلاح یونولیت می باشد.
  هر متر مکعب این بلوک بسیار سبک تنها 20 kg وزن دارد هر متر مربع آن جهت استفاده در سقف بین 4 تا 5 kg است.ابعاد متداول این بلوک ها به عرض 50 cm و طول 2 m و عرض ان 63 cm و طول یک متر و ضخامت 20 و 25 cm می باشد از لحاظ جای گذاری روی تیرچه همانند بلوک های سفالی است و میلگرد های حرارتی روی بلوک ها کشیده میشود.
  2_ 1 مزایا و ویژگی های بلوک های سبک سقفی پلی استایرن
  1_2_1 از ویژگی های خاص آنها سبکی وزن میباشد که در مقایسه با وزن بلوک های سفالی و سیمانی بار مرده ساختمان را در سقف کاهش می دهد سبک بودن برابر با 10 عدد بلوک سفالی به ابعاد 20 * 25 * 40 سانتیمتر به وزن 120 کیلوگرم می باشد.
  2_2_1 عایق صوتی رطوبتی حرارتی : آلودگی های صوتی از معضلات همیشگی زندگی صنعتی و شهری می باشد و به ویژه در ساختمانهای مرتفع لیکن بلوک های پلی استارین با خواص ترمو پلاستیکی خاصیت اکوستیک و ضد آب بودن این بلوک ها را می توان به عنوان یکی از محاسن این مصالح نامید و در ضمن در مناطق گرمسیر و سرد سیر نقش مهمی درمورد عایق حرارتی ایفا می کند.مبحث 19 مقررات ملی ساختمانی ایران استفاده ازبلوک های پلی استایرن راتوصیه نموده است.ضمناٌ بلوک های پلی استایرن درآب متورم نمی شود وبه علت بسته بودن ساختار دانه ای پلی استایرن و وجود پوشش مخصوص جذب آب دراین محصول صفراست و عایق بسیارمناسبی برای رطوبت می باشد.لازم به ذکر است درکلیه سینماهاوتماشا خانه ها و...ازاین مواد به عنوان آکوستیک استفاده می نمایند.
  3_2_1 افزایش کیفیت بتن:بلوک سقفی سبک ازجنس پلاستوفوم بوده وآب رابه خود جذب نمی نماید،به همین علت آب بتن سقف رانیز به خود نمی کشد.این درحالی است که بلوک های سفالی و سیمانی مقدار زیادی از آب بتن مجاور خود راجذب نموده و باعث کاهش کیفیت بتن می شوند.درثانی دراستفاده ازبلوک های سفالی یا سیمانی هنگام بتن ریزی و خصوصاٌ زمان ویبره کردن حدود 20تا25 درصد بتن رادرزهای بین بلوک ها ویااز شکستگی های بلوک به داخل نفوذ می نماید.درصورتی که به دلیل یکپارچه بودن بلوک های سقفی سبک اضافه مصرف بنزین رفع خواهد شد.
  4_2_1 عبور لوله های تاسیسات:برای عبور لوله های برق ازداخل بلوک های سفالی و سیمانی،بلوک باید شکسته شود که خود باعث ورود بتن به سوراخ هاوافزایش مصرف
  بتن و وزن سقف می شود بلوک سقفی سبک این قابلیت را دارد که توسط تیغ درآن شیارایجاد نمودولوله های برق راازداخل شیار عبور داد.
  2_ نگرانی ها :
  1_2 شکستن بلوک بر اثر وزن افراد :
  یکی از مواردی که برخی نسبت به آن با تردید نگاه می کنند مقاومت بلوک است و این مطلب که آیا با بر اثر راه رفتن روی آن نمی شکند؟ طبق آزمایشات صورت گرفته توسط مرکز تحقیقات مسکن وزارت مسکن و شهر های بلوک سقفی در حالت بارگذاری خاص تا 0300 kg نیرو را تحمل می نماید.
  2_2آتش سوزی:
  در ابتدای کار یکی از نگرانی هایی که در مورد این بلوک وجود داشت اشتعال آن بوده که مواد پلاستوفوم بر اثر حرارت به خودی خود مشتغل می شوند و لذا می بایست به نحوه ی که به این نگرانی در برخی نیز بیش از حد معمول آن را بزرگ جلوه می دادند خاتمه داد . بلوک سقفی پلی استارین که به هنگام اجرای سقف و روی بلوک ها توسط بتن پوشیده می شود و قسمت زیرین توسط گچ و خاک محصور می باشد و در این حالت طی آزمایش تا دمای 300c مقاوم در برابر آتش سوزی است اگر آتش به صورت همه گیر باشد و بلوک های پلی استایرن دچار آتش سوزی شود بلوک به 8 علت شعله و حرارت زیاد حالت جمع شدن به خود گرفته و با تولید گاز co2 و h2o بر اساس تایید مورخ 79/10/12 به شماره 19-50/991 صنایع پتروشیمی ایران مانع شعله ور شدن آتش و خاموش شدن آن نیز خواهد شد به مرور زمان سوالات زیر برای کسانی که قصد استفاده از این بلوک ها را داشتند پیش آمد.
  3_ میزان صرفه جویی اقتصادی
  1-3 صرفه جویی در گچ و خاک: این بلوک ها را با مواد خاصی اندود و تولید نموده که قدرت چسبندگی به گچ و پلاستر ماسه و سیمان و غیره ........ را افزایش داده و فقط در زیر سقف لایه نازکی گچ و خاک انجام می گیرد و بدین ترتیب 80% در مصرف گچ و خاک زیر سقف صرفه جویی می شود و به مقدار 20 KG-M2)) از بار مرده ساختمان کاسته می شود .
  2_3 صرفه جویی در آهن الات :
  در هر متر مربع ساختمان به طور متوسط 50 الی 60 کیلو گرم آهن مصرف میشود با فرض 25% کاهش مصرف آهن در هر متر مربع ساختمان 5/12 الی 15 کیلو گرم آهن آلات صرفه جویی می شود که اگر قیمت هر کیلو آهن را 750 تومان و جوشکاری را 150 تومان در نظر بگیریم خواهیم داشت: تومان 11250=5/12 * 900
  کاهش هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان با استفاده از بلوک سقفی سبک
  اهن الات 25%
  فند اسیون 25%
  گچ و خاک 80%
  میزان کاهش بار مرده سقف با استفاده از بلوک سقفی سبک در هر متر
  بلوک 95 کیلو گرم
  بتن 70 کیلو گرم
  اهن الات 12 کیلو گرم
  خاک و گچ 13 کیلو گرم
  جمع کل 190 کیلو گرم
  4_ ضوابط موقت استفاده از بلوک سقفی پلی استارین منبسط شده در ساختمان
  1-4 استفاده از انواع معمولی بلوک پلی استارین منبسط شده ممنوع بوده و تنها استفاده از انواع کد سوز مجاز می باشد . تولید کنندگان موظف می باشند مدارک لازم دال بر استفاده از مواد اولیه از نوع کند سوز شده برای تولید بلوک را به شرح زیر ارائه نمایند:
  الف_ گواهی از تولید کننده اصلی مواد اولیه مبنی بر کند سوز بودن محصول مطابقت با یکی از گروه های زیر :
  گروه 1B مطابق با استاندارد آلمانی 4102 DIN
  تیپ A مطابق با استاندارد انگلیسی 1PART : 3837 BS
  گروه D مطابق با طبقه بندی واحد اروپایی
  یا سایر استاندارد های مورد تایید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن
  ب_ اخذ تایید از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن دال بر کند سوز بودن محصول مطابق با شرایط ذکر شده در بند الف
  2-4 به منظور تامین مقاومت های مکانیکی لازم حد اقل چگالی بلوک باید برابر با KG/M 20 باشد چگالی های کمتر از این مقدار در صورت اخذ گواهی از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قابل قبول خواهد بود.
  3_4 حداقل ضخامت بلوک باید برابر با 20 CM بوده و حد اکثر آن مابین تیرچه ها از CM
  50 تجاوز نکند ابعاد خارج از این محدوده تنها باید با تایید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قابل توجهی استفاده است.
  5_4 برای حفاظت از بلوک پلی استایرن و جلوگیری از برخورد مستقیم حریق احتمالی با بلوک لازم است تا زیر سقف به وسیله پوشش مناسب محافظت شود .پوشش باید به تیرها و تیرچه ها متصل و مهار گردد . اتصال مستقیم به بلوک پلی استارین قابل قبول نیست . انواع پوشش های قابل قبول به شرح زیر می باشد:
  الف: پوشش گچ یا پوشش های محافظ حریق پایه گچی به ضخامت حد اقل 5/1 سانتی متر بر روی رابیس را باید بوسیله مفتول با قطر حد اقل 2 میلیمتر در فواصل حد اکثر 20 سانتیمتر به تیرچه متصل می گردد .
  ب_ سایر پوشش ها یا سیستم های سقف کاذب که به نحو مناسب و مستقل از بلوک به سقف سازه ای مهار شده و مقاومت لازم را در برابر آتش تامین نمایند.در صورت تایید مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن قابل قبول می باشد.
  6_4 انبار کردن بلوک ها در کاراگاه ساختمانی
  بلوک های پلی استارین منبسط شده در محل کارگاه ساختمانی باید به دور از هر گونه مواد قابل اشتغال نگهداری شوند. محل نگهداری باید به گونه ای باشد که از احتمالات ریزش یا تماس براده های داغ یا جرقه های ناشی از جوشکاری یا هر گونه شئ داخل داغ دیگر با بلوک ها در کارگاه ساختمانی پیشگیری شود.توصیه می شود که محل انبار اصلی بلوک ها حتی الامکان به دور از محل عملیات ساختمانی باشد تا از سرایت هر گونه شعله یا حریق احتمالی به محل انبار اصلی جلوگیری شود.از انبار کردن بلوک ها به حجم بیش از 60 متر مکعب خود داری شود .در صورت انبار کردن مقادیر بیش از 60 متر مکعب لازم است تا بلوک ها به قسمت های با حجم حداکثر 60 متر مکعب تقسیم شده و بین هر دو قسمت حد اقل 20 متر فاصله وجود داشته.کلیه کار گران و کار کنان نسبت به عدم استفاده از هرگونه شعله و عدو استعمال دخانیات ممنوع در مجاورت محل نگهداری بلوک ها الزامی است . تعداد کپسول آتش نشانی در نزدیکی محل نگهداری بلوک ها پیش بینی گردد.
  7_4 بدیهی است که سیستم سقف تمام شده مانند سایر سیستم های ساختمانی به طور کامل با مقررات ملی ساختمان و سایر ضوابط و آیین نا مه های مصوب مطابقت نماید. از جمله مطابقت با مباحث ششم نهم و دهم مقررات ملی ساختمان الزامی میباشد .
  (پانلهای بتنی پیش ساخته)
  مقدمه:
  پیشرفت روز افزون تکنو لوژی صنعت ساختمان کمک نموده تا بتوان بجای استفاده از مصالح سنتی همچون آجر بلوک سفال سنگ و ملات و ...... از مصالحی استفاده نمود که علاوه بر دارا بودن خواص مصالح سنتی دارای مزایای بیشتر از جمله مقاومت بالا تر اجرای سریعتر پرت کمتر مصالح عایق مناسب صوتی و حرارتی همچنین قابلیت باربری قائم و جانبی بیشتر باشد . محصولی که در این جزوه با آن آشنا می شوید تکنولوژی نوین ساختمان با عنوان سیستم پانل پیش ساخته سبک سه بعدی بوده که کلیه خواص فوق را در دست دارد شرکت فناوری ساختمان میلاد توس با استفاده از تکنولوژِی نوین وبا مکانیزه نمودن کل پروژه تولید اقدام به ساخت پانل های دیواری و پانل سقفی به میزان به میزان یک میلیون متر مربع در سال نموده است تا بتواند در جهت پیشبرد آبادانی و سازندگی کشور عزیزمان بالا بردن ضریب ایمنی و همچنین بهینه سازی مصرف انرژی گامی سازنده و مفید در عمران و اقتصاد کشور بر دارد.
  2- بتن قطعات پیش ساخته:
  الف_ تعریف بتن پیش ساخته :
  منظور از کلمه پیش ساخته عبارتند از مجموعه محصولاتی که قبلا در کارخانه ساخته و آماده شده اند و منظور از بتن پیش ساخته به بتنی گفته میشود که قبلا در کارخانه ساخته شده است و بعد ها می توان به طور حاضر و آماده از آن استفاده می کنیم .
  قطعات در جا :
  به قطعاتی گفته می شود که در محل کار یا مصرف توسط کارگران یا دستگاه ها ساخته وآماده شوند.
  قطعات میانه:
  به قطعاتی گفته می شود که قسمتی ازساختارتشکیل دهنده آن درکارخانه صورت میگیرد.
  قسمت دیگرآن درمحل کاریامصرف ساخته وتشکیل می شوند که خودقطعات درکارخانه ساخته میشونداماآنهارابایدبه محل کاربرده ونصب میکنند،وبعدساختارتشکیل دهنده آن رابه انجام میرسانند.
  تعریف اصلی قطعات میانه:
  به قطعاتی که ازترکیب و ساختار قطعات درجاوقطعات پیش ساخته ساخته می شوند.
  قطعات پیش ساخته:
  پیش ساخته کارتازه ای نیست،واززمان های دورساختارتشکیل دهنده آن آغاز شده قطعات پیش ساخته درکارخانه ساخته وآماده می شوند ومزیت هایی نسبت به قطعات درجا دارند که عبارتند از:
  1_درفصل وآب هوایی نمی توان بتن راساخت امادرکارخانه قطعات پیش ساخته درهرفصل وآب هوایی ساخته می شوند.
  2_ساختن قطعات پیش ساخته ارزان ترواقتصادی تراست نسبت به قطعات بتنی درجا.
  3_درکارخانه چون کارها خود کارند قطعات بتنی خوب ساخته می شوند ولی درکارگاه ومحلی که قطعات بتنی به صورت درجا ساخته می شوند کیفیت آنها به کارگران،روش کارو...بستگی دارد.
  4_چون قطعات پیش ساخته سریع ساخته می شوند وبه کلیه نکات آن توجه می شود ارزان تر ومفید تروبهتر است برای استفاده کننده نسبت به قطعات ساخته به صورت درجا.

  ب_انواع قطعات پیش ساخته:
  1_قطعات پیش ساخته آلومنیومی 2_قطعات پیش ساخته گچی 3 _ قطعات پیش ساخته بتنی
  4_قطعات پیش ساخته کامل3D پانل ها 5_ کنف ها6_ قطعات پیش ساخته چوبی
  3_پانل های پیش ساخته(میانه 3D):
  الف_تعریف:
  پانل پیش ساخته شامل دوصفحه جوش شده گالولنیزه می باشد که یک هسته عایق درمیان درمیان آن قرار دادکه توسط اعضای خرپای به یکدیگر متصل می شود که بعد ازنصب بتن دردوطرف آن پاشیده می شود.
  ب_نخستین کسی که این سیسیتم را کشف کرد :
  این سیستم درسال 1967 میلادی توسط شخصی به نام ویکتور وایزمن درایالت کالیفرنیای آمریکا به ثبت رسید.
  پ_کشور سازنده وسالی که تولید شد:
  کشورسازنده این سیستم اتریش است ورود این سیستم درایران درسال های اول دهه 70 بود،شرکت های مختلفی سعی داشتندبدون استفاده ازفناوری تولید کنندگان خارجی این سیستم رابومی کنند دراین راستا باایجاد مراکزتحقیق و توسعه واستفاده ازتوان موسسات علمی تحقیقات کشور مدارک و دانش فنی این فناوری رابه تدریج بدست آورند.
  4_مشخصات فنی:
  1_هسته مرکزی EPS)) یک لایه پلی استارین منبسط شده است که مطابق استاندارد 1584 موسسه استاندارد تحقیقاتی صنعتی ایران است.
  2_شبکه مفتولی های گالوانیزه که دردوطرف هسته مرکزی قرار می گیرد وبااستاندارد astm A 799 مطابقت دارد.چشمه آنها به ابعاد 5 سانتی متر بوده و قطر اسمی آنها 2 میلی متریا3 میلی متر می باشد.
  3_میلگرد های خرپایی:میل گردهای مورب اتصال دهنده دو شبکه مفتولی که قطراسمی آنها 2/2 میلیمتر یا3/8 میلیمتر می باشد.
  4_بتن پاشیده شده روی پانل :
  بتن روی شبکه میلگرد هاکه با دستگاه بتن پاش برروی پانل پاشیده شده ودارای مشخصات لازم مطابق آئین نامه بتن ایران یا ACI آمیرکا می باشد برای غیر باربر مقدارضخامت بتن 2تا3 سانتی متربرای باربر 5تا3 سانتی نتر وبرای سقف 7تا8 سانتی متر.
  5_مراحل تولید پانل 3D :
  الف_تولید هسته مرکزی پانل 3D :
  1_پودرنمک پلی استارین ازنوع دیرسوزگرید F بادانه بندی 1.6 به 0.6 میلی متر دردستگاهی مخصوص تحت دما و فشار بخار معینی تارسیدن به چگالی مورد نظر منبسط و تبدیل به گرانول EPS می گردد.
  2_گرانول های EPS از طریق لوله های وتوسط هوا درسیلوهای مخصوص جهت تخلیه گاز پنتان ذخیره می گردند.مدت زمان خروج گازپنتان نسبت به نوع مواد از8تا24 ساعت متغیرمی باشد.
  3_ پس از اطمینان از تخلیه گاز پنتان مواد مجددا از طریق لوله و توسط هوا به داخل دستگاهی مخصوص وارد می شود و در این مرحله نیز تحت دما و فشار بخار معین بلوک پلی استارین شکل می گیرد.
  4_ بلوک پلی استارین توسط دستگاهی به نام برش زن به لایه های پلی استرین با ضخامت و طول مورد نیاز جهت تولید panel 3d برش خورده و بدین تر تیب هسته مرکزی پانل فراهم می گردد.
  ب_ تولید شبکه های مفتولی wire mesh
  مفتول مورد استفاده در تولید مش از کلاف های گالوانیزه سرد کشیده شده که در ابتدا توسط دستگاه های مخصوص به دور قرقره هایی پیچیده شده و سپس وارد دستگاه تولید مش می گردد و بصورت شبکه های مش با عرض ½ متر و در طول مورد نظر تولید می گردد.
  تولید قطعات3D پانل:
  مجموعه ای از دو شبکه مش و یک لایه پلی استایرن میانی به داخل دستگاه تولید 3d panel هدایت و اعضای خرپایی توسط دو بازوی پنو ماتیکی از داخل eps عبور و دو شبکه مش را بوسیله جوش الکتریکی اتوماتیک به یکدیگر متصل می نماید.
  6_ کاربرد های پانل 3D :
  1_ استفاده از انبوه سازی و مساکن روستایی و عشایری در مناطق کوهستانی و صعب العبور
  2_ استفاده در مقاوم سازی ساختمان ها و سازه هایی که در برابر نیروهای زلزله ضعیف بوده ونیاز به تقویت دارند.
  3_ استفاده به عنوان دیوار های جدا کننده و محیطی در ساختمان ها . سالن های صنعتی سرد خانه و.....
  4_ استفاده به عنوان دیوار های بار بر قائم و جانبی با حذف اسکلت سازه.
  5_ استفاده به عنوان پانل های باربر در سقف ها .
  6_ استفاده در دیوار های محوطه .
  7_ استفاده جهت ساخت ویلا سازه های گنبدی سازه های موقت و .........

  7_ مزایای استفاده از این سیستم :
  1_ عملکرد 3 بعدی ساختمان 3D)) بدلیل یکپارچگی سقف ها دیوار ها .
  2_ مناسب برای مقاوم سازی ساختمان های ضعیف در برابر زلزله .
  3_ اقتصادی بودن سیستم به لحاظ سرعت بالای ساخت و عایق بودن ان که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی میشود و همچنین حذف اسکلت و برخی از قسمت های سازه از قبیل حذف فوند اسیون مربعی . مستطیلی و ....... استفاده از سیستم به عنوان باربر جانبی و قائم سقف ها و دیوار ها به میزان چشم گیری در اقتصادی شدن ساختمان تاثیر خواهد داشت.
  4_ عملکرد مناسب در مناطق لرزه خیز.
  5_ قابلیت استفاده برای دیوار های جدا کننده و بار بر سقف های صاف شیب دار.
  6_ وزن کم پانل و نصب وجابه جایی راحت و اسان .
  7_ قابلیت استفاده در دیوار هایی با ارتفاع های بلند مانند دیوار سالن های صنعتی.
  8_ اجرای راحت آسان باز شوها.
  9_ اجرای راحت و آسان تا سیسات مکانیکی و برقی
  10_ سریعتر ارزانتر و مقاوم تر از بلوک های سیمانی مصالح سنتی
  11_ کاهش زمان ساخت بیش از 50%
  12_ عایق حرارتی مناسب با ضریب انتقال حرارتی بسیار پائین نسبت به سایر دیوار های سنتی .
  13_ عایق صوتی مناسب
  14_ اشتغال فضای کمتر به لحاظ ضخامت کم و افزایش زیر بنای مفید ساختمان
  15_ نیازی به سقف کاذب ندارد

  8_ معایب استفاده از این سیستم:
  1_ مقاوم نبودن در برابر اتش
  2_ اگر دیوار ها در طبقه سوم و چهارم باشد باید نیز همان دیوار در طبقه بندی های زیر اجرا شود یعنی نباید زیر آن دیوار خالی با شد به همین خاطر مهندس طراح باید به این نکته توجه کند.
  تا چهار طبقه یا حد اکثر 15 متر ارتفاع اجرا می شود .

  مقایسه پانل های دیواری 3D با سایر دیوارها


  خصوصیات/نوع محصول
  دیوار 10cmپانل 3D
  دیوار20cmسفالی
  دیوار22cmآجری
  دیوار20cmسبک
  وزن m2/kg
  160
  245
  420
  160
  نیاز به گچ وخاک

  *

  *

  *

  نیاز به نعل درگاه

  *

  *

  *

  قابلیت تحمل بار جانبی

  *
  قابلیت استفاده درمقاوم سازی

  *


  9_اصول طراحی
  الف_درطراحی معماری سیستم های پانل ای رعایت نکات ضروری است:
  1-ازآنجا که درسیستم های پانل ای کامل دیوارهای جدا کننده نقش باربر سازه ای دارند لازم است هماهنگی کامل بین مهندس مهمار ومحاسب ایجاد شود.
  2-پلان ساختمان باید دارای شکل متقارن نسبت به محورهای اصلی بنا نباشد.
  3-درمسیر انتقال نیروی جانبی ازسازه پانل ای به زمین انقطاعی وجود نداشته باشد به عبارت دیگر دیوارهای باربر باید به صورت ممتد تاروی پی امتداد داشته باشد.
  4-دیوار پانل ای سطح بازشوها نباید از3/1 سطح کامل دیوار بیشتر باشد.
  5-فاصله بازشوهاتا کناره ی دیوار باید حداقل 75 cmدرنظر گرفته شود.
  6-ازاحداث طره های بیشترازیک متر جلوگیری شود.
  7_ ازایجاد بازو های بزرگ و مشابه یکدیگر در دیاگرام های کف خود داری شود.
  8_ از قرار دادن اجرای ساختمانی تاسیساتی یا اشیا سنگین بر روی طره ها عناصر لاغر و دهانه های بزرگ پرهیز شود.
  9_ از ایجاد اختلاف سطح در کف های خود داری شود
  10_ از کاهش با افزایش مساحت زیر بنای طبقات در ارتفاع به طوری که تغیرات قابل ملاحظه ای در چرم طبقات ایجاد شود. پرهیز گردد.
  11_ برای حذف یا کاهش خسارات ناشی از ضربه ی ساختمان های مجاور باید پیش بینی درز ارتفاع مطابق ضوابط مباحث ششم مقررات ملی ساختمان صورت می گیرد.
  12_ ارتفاع مجاز هر طبقه بدون کلاف میانی به 4 متر محدود شود. در صورت افزایش ارتفاع از این مقدار لازم است یک کلاف میانی در نظر گرفته شود و در حال ارتفاع هر طبقه بندی نباید از 6 متر بیشتر باشد.
  ب_ طراحی پاشو ها:
  لازم است با تحلیل دقیق نیرو های داخلی اطراف بازشو ها مورد برسی قرار گرفته و برای تامین یک پارچه گی دیوار ها و انتقال برش. آرماتورها ی تقویتی لازم برای بازشوها طراحی شود.
  در اطراف بازشو ها باید حداقل مساحت مفتول های قطع شده از پانل به صورت فولاد متر کز در دو طرف باز شو در همان راستا قرار داده شود.

  نام پانل

  نوع پانل

  ضخامت ESP

  قطر مفتول های شبکه (میلی متر)

  قطر مفتولهای خرپایی (میلی متر)

  ابعاد شبکه (میلی متر)

  فاصله شبکه ازESP(میلی متر)

  پانل های دیواری

  باربر

  10-7

  3

  5/3-8/3

  50*50

  15-12

  غیر باربر

  10-4

  2

  2/2

  50*50

  15-12

  پانل ساقفی

  باربر

  10

  3

  5/3-8/3

  50*50

  15-12  10-مراحل اجرای 3D:
  1-پیاده نمودن نقشه برروی فونداسیون واستقرار میل گرهای انتظاربرفواصل مشخص برروی آن جهت نصب پانل باایجادسوراخ هایی دربتن توسط دلرمخصوص وقرار دادن میلگرد های انتظار درآنها.
  2-نصب پانل درمحل مورد نظربه گونه ای که میلگرد های انتظار بین هسته مرکزی (ESP)
  و شبکه های مش قرار گرفته و فیکس نمودن آنها پانل بر میلگردهای انتظار توسط سیم آرماتوربندی .
  3-تراز وشاقول نمودن آنها واتصال پانل ها بااستفاده ازشبکه های تقویتی
  4-برش درپانل به منظور ایجاد بازشوهابه جهت قرار گیری درب وپنجره ونصب شبکه های مش تقویتی اطراف آنها
  5-اجرای آرماتورهای u شکل درانتهای پانل های سقف ودیوارها به منظور تقویت وبرقرار نمودن اتصال مناسب بین پانل های سقف و دیوار
  6-اجرای سیستم شمع بندی برای زیر سقف هاقراردادن پانل های سقفی وقالبندی.
  7_ ایجاد فضای لازم از طریق دهانه گرما eps) ) و عبور لوله های تاسیساتی شامل لوله های برق آب و فاضلاب و ترمیم شبکه پانل پس از آن بوسیله مش های تقویتی و اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی
  8_ اجرای عملیات بتن پاشی دیوار ها و سقف ها با دستگاه بتن پاش shot crter pump) ) که باید مطابق ضوابط ائین نامه aci) ) و با رعایت نحو خاص پاشیدن بتن صورت می گیرد.
  در صورت پاشیدن با دست بتن مذکور مقاومت لازم را نداشته و نباید قابلیت باربر بودن را از آن انتظار داشت .
  9_ صاف نمودن سطح بتن پاشیده شده توسط ماله و شمشه
  10_ در پایین می توان پس از خشک شدن بتن پاشیده شده روی پانل ها روی اندود زیرا اندود نما نهایی را اجرا کنیم را به پایین برسانیم.
  (نمای کامپوزیت آلو مینیوم)
  مقدمه تاریخچه:
  همراه با پیشرفت تکنو لوژی نیاز به استفاده از مصالح جدید با قابلیت بالا مورد توجه انسان قرار گرفته است در گذر از سه دهه گذشته سبک های مختلف نما را در هر دهه تجربه کرده ایم که در دهه خود داری طرفداران خاص خود بوده است. با توجه به اینکه کشور ایران یکی از غنی ترین کشور های صاحب معادن سنگ طبیعی می باشد و تنوع این محصول طیف وسیعی از انتخاب را فراروی آرشتیک ها پیمانکاران ساختمانی قرار می دهد همواره شاهد حضور پر رنگ این محصول در نمای ساختمان های کشور خود بوده ایم 60 را شاید بتوان عرصه حضور پر رنگ سنگ های مختلف در عرصه نماسازی است چرا که بافت ساختو ساز در اکثر نقاط کشور و بخصوص پایتخت مبتنی بر سرمایه گذاری افراد سنتی بوده است.شاید نیاز به تغیر تحول برای سبک نما های ساختمانها در دهه 70 بود که کم کم پیمانکاران مختلف و مهندسان معمار را بران داشت تا حصول محصول جدید نماها را با عنوان نمای شیشه در طراحی هی و کارهای خود لحاظ کنند. هنوز مقاومت خاصی در استفاده از این نوع نما در بین سازندگان مختلف حس می گردد و استفاده از آن را با هاله ای از شک و نوعی ریسک همراه می کرد چرا که ذهنیت های عدم استحکام کافی مشکلات نظافت عدم پیش بینی انفاقات در هنگام وقوع زلزله به تنهایی برای مقاومت و مخالفت بسیار از سازندگان کافی بود.برای رفع این نقص ها استفاده از نماهای دفعه قبل یعنی تلفیق سنگ و شیشه مورد نظر قرار گرفت به طوری که در اکثر طراحی های دهه 70 کشور تلفیق نماهای شیشه ای و سنگ کاملا مشهور می باشد.قطعا استفاده از نماهای شیشه ای توسط چندین نهاد دولتی مثل بانک ملت بانک مر کزی در برج ها بلند ساختمان مرکزی این نهاد ها چراغ سبز نوید امنیت کافی و استحکام استقاده از نمای شیشه بود. لرزه خفیف شهر تهران زنگ های خطر را برای همگان بصدا در آورد در این حین پیکان توجه همگان توجه همگان به مسئولیتی به عوامل اجرایی و ساخت و ساز کشور معطوف گردید.سختگیری های فراوان در پایدار سازی ساختمان های در حال ساخت و اختصاص بود جه ای خاص برای مقاوم سازی ساختمانهای قدیمی تمامی پیمانکاران مختلف را بخصوص پیمانکاران ضایع مرتبط با نوع سازی را بران داشت محصول نوین قرن 21 ضایع ساختمان سازی را بهترین زمان ممکن وارد چرخ صنعت نماسازی بنمایید شاید کیفیت بسیار عالی و اجرای بسیار مناسب اولین مارک وارداتی این محصول دیدی بسیار خوب و مطمئن را برای طراحان نما های ساختمانی مهیا نمود کامپوزیت پازل که در ایران معادل سازی ورق مرکب برای آن انتخاب باشد.
  1_ تعریف کلی: آلوبوند آلو مینیوم کامپوزیت پنل نام تجارتی پانل کامپوزیتی آلومینیومی است.
  این محصول حاصل اتصال دو لایه آلومینیوم است که در فضای بین آنها نوعی ترمو پلاستیک از جنس پلی اتلین تزریق شده و باعث کاهش وزن و قابلیت شکل پذیری فوق العاده آن شده است آلومینیوم بکار رفته دارای درجه درخشندگی 30 تا 80 % می باشد . که سطح رویی توسط سیستم ساختاری لعابکاری در کوره لعاب داده شده و سطح پشتی دارای طرح کنگره ای با لعاب پلی استراست .تکنو لوژی این محصول که توسط یک شرکت آمریکایی به نام آلوبوند واقع در ایالت دنور آمریکا وارد ایران شده است دارای گواهینامه ISO 9001 می باشد و مشهور ترین ازمایشگاههای .بین المللی آمریکا آلمان انگلستان این محصول را مورد آزمایشهای مختلفی از جمله ASTM و DIN و گواهینامه BS قرار داده اند .
  خط تولید: برای تولید پانل های کامپوزیت آلو مینیومی از تکنولوژی پیشرفته.
  استفاده می شود در این روش هم زمان و به شکل پیوسته لایه پلی اتلین میانی از دستگاه الکسترو در خارج و پس از تنظیم ضخامت سطح ان کاملا صیقل داده می شود. سپس دو لایه زیرین بر سطوح بالایی و پایینی ان نشانده و پس از آن دو لایه آلومینیوم در دوطرف آن قرار می گیرد.
  در مرحله بعد این مجموعه برای پخت تحت فشار و دمای بالا قرار می گیرد تا اتصال بین لایه های مختلف بطور کامل انجام می شود.استفاده از ابزار دقیق پیشرفته تجهیزات کنترلی و منترل PLC باعث حصول اطمینان از یکنواختی و دقت در تولید می شود.
  3_ مقایسه کامپوزیت پانل با سایر مصالح:
  استحکام یک پانل کامپوزیت آلومینیومی به ضخامت 4mm معادل یک ورقه ی فولادی به ضخامت
  2.4mm و با یک ورقه ی آلو مینیومی به ضخامت 3.3mm در صورتیکه وزن واحد سطح پانل کامپوزیت 5.7kg/m2 و وزن ورقه فولادی 8.7kg/m2 از ورقه آلومینیومی 8.9kg/m2 است
  4_ انواع: 1.پانل مقاوم در برابر آتش (RF)
  2. پانل انتی استاتیک NAWO
  3. پانل انتی باکتریال
  4. پانل های طرح گرانیت
  4_1 یکی از محصولات ارایه شده در این زمینه پانل مقاوم در برابر آتش (RF) می باشد که در لایه میانی ان مواد معدنی ضد اتش افزوده شده است این پانل در مقابل حریق به سختی اتش گرفته و در مجاورت اتش هیچ گونه گاز سمی از خود متصاعد نمی کند.
  از پانل های RF برای دیوار های خارجی و داخلی ساختمان های ریب ایمنی بالا مثل : بانک ها سالن های کنفرانس و اماکن عمومی می توان استفاده کرد.
  _2_4 با استفاده از تئوری نانو در پوشش رنگ رویه این پانل خاصیت خود شستشو به این رنگ داده است. بطرریکخ پس از نصب هر گونه غبار و آلودگی را از خود دور می کند از پانل آنتی استا تیک می توان برای هتلها نمایشگاه ها فرودگاه ها و تمام ساختمانهای مرتفع استفاده نمود .
  4_3_ ایز پانل در مقایسه با پانل های معمولی در سطح خود دارای خاصیت ضد باکتری می باشد. رنگ بکار رفته در سطح بیرونی این پانل از نوع است که باعث جلوگیری از رشد میکروب می گردد از پانل انتی باکتریال می توان برای دیوارهای داخلی بخش های ایزولیه بیمارستانها و مراکز درمانی بهداشتی سالنهای تولید کارخانجات دارویی و بهداشتی و آزمایشگاهای بیوشیمی استفاده نمود.
  4_4_ ترکیب مبتکرانه پیلمر و تکنولوژِی چند لایه روکش های kynar PVDF موجب شده است که این ورق از طرح ها و رنگ های بدیعی و شگفت انگیز برخوردار شود. روکش KYNAR بکار رفته بر روی ورق های نمای خارجی موجب شده است که این محصول تا 15 سال ضمانت برخوردار شود.
  5_موادبکاررفته:
  درپانل های کامپوزیت ازموادی ازقبیل: 1_آلومنیوم 2_چسب مخصوص 3_پلی اتلین4_رنگ PVDF
  6_کاربردها:
  تنوع طرح ورنگ ورق های کامپوزیت به همراه قابلیت شکل پذیری بسیار بالا واستحکام مقاومت جوی آن باعث شده که شرکت های بزرگ ساختمانی تمایل بسیار زیادی به استفاده ازاین نما درپروژه های خود داشته باشند موارد استفاده به شرح زیر می باشد:1_نمای خارجی ساختمان 2_ستونهای مدور 3_زیر طاق ساختمان4_اطراف نمای پنجره5_چهارچوب وقاب در6_نما وورودی فروشگاهها7_غرفه های نمایشگاه8_کیوسک9_ویترین10_بد ه کامیون11_تابلوهای تبلیغاتی وبنرها12_ماشین خودپرداز
  7_خصوصیات فنی:

  استاندارد

  GMM

  4MM

  3MM

  واحد

  مورد آزمایش

  Asimd 638

  38/2

  48/2

  45/8

  MPA

  مقاومت دربرابر کشش

  Asimd 638

  30/4

  44/2

  43/4

  MPA

  مقاومت دربرابر فشار

  Asimd 638

  17

  14

  12

  %

  میزان انبساط

  Asimic 393

  2/8

  4.2

  3/2

  MPA*1 04

  ضریب عرضی

  Asimd 732

  2120

  1670

  1320

  KG

  مقاومت دربرابر ضربه


  8_ نحوه اجرا:
  نصب پانل های کامپوزیت به راحتی با استفاده از زیر مشبک قوطی آلومینیومی و یا فولادی به ابعاد4*4 به دوروش فیکس اینگ وریلینگ.
  1_روش فیکس اینگ:این روش برای ساختمان های کم ارتفاع مانند ساختمان های یک تا3طبقه و یاسازه های مانند ایستگاههای زیرگذر مترو و....مورد استفاده قرار می گیرد.دراین روش گوشه های ورق های خام رابه داخل به اندازه 5CM خم داده وسپس بوسیله نبشی آلومینیومی به قوطی زیر کار نصب می شود.دراین روش باید به شاغولی بودن ودریک راستا بودن ورقه توجه نمود.
  2_روش ریلینگ :این روش نصب پانل های کامپوزیت درساختمانهای مرتفع مورد استفاده قرار می گیرد دراین روش قوطی های4*4 آهنی به صورت ریل به روی سطح سازه نصب و جوش می شوند و ورق های تا خورده بصورت به داخل آنها ریل می شوند و پس از پایان قرار دادن ورقی بوسیله پرچ به زیر سازی متصل می شوند . از چسب برای آب بندی استفاده می شود. باید توجه داشت که نباید قبل از نصب این ورق ها به چسب روی نمای پانل را روی ان جدا گرد زیرا پانل در هنگام نصب بوسیله ابزار نصب دچار خراشیدگی و در معرض کشیده شدن قرار می گیرد پس از انکه کار نصب تمام پروژه انجام شد شروع به برچیدن به چسبها می کنیم و پس از این کار بوسیله مواد مخصوص به کار پولیش زدن مشغول می شویم.
  برش : برای برش کامپوزیتی باید از از ابزار برش چوب استفاده کرد البته تیغه این ابزار باید از آلیاژ سخت شد. عمد تا برای برش در طول های کوتاه از اره تیک تاک و در طول های زیاد اره سینی استفاده می شود .
  شیار زنی : برای خم دادن پانل و ایجاد گوشه های زاویه دار بایستی در پشت پانل شیار ایجاد گردد که بوسیله انجام می پذیرد این شیار باید شکل V و با زاویه 110 درجه انجام شود.
  خم کاری و تازدن: پس از ایجاد شکاف با استفاده از میز کار مناسب خم دادن پانل به راحتی انجام می شود.
  سطوح قوس دار: برای ایجاد سطوح قوس دار میتوان به دو روش عمل کرد: 1_ استفاده از پرس و قالب های اماده 2_ استفاده از نورد غلطکی
  این ورق ها پس از برش بوسیله اور نباید بیش از سه بار باز و بسته شوند زیرا رویه ی زیرین آلومینیوم شکسته جدا می شود . اندازگیری با متر کولیس و کاتر
  9_ ابعاد :
  ورق های کامپوزیت آلومینیومی در ابعاد مختلف تولید می شود و شرکت های تولید کننده قادرند پانل ها را برش خورده و در ابعاد مورد نیازی مشتری آماده کنند.
  ابعاد : عرض استاندارد: 1220mm
  عرض های موجود: 1550.1500.1250.1000میلیمتر.
  طول استاندارد: 2440 میلیمتر
  طول های موجود: هر اندازه به دلخواه مشتری تا 4800 میلی متر.
  ضخامت های موجود: 6.5.4.3.2.1میلی متر
  10_مشخصات عمومی:
  وزن مخصوص:1.37/g/cm2 درجه حرارت تغییر شکل :115c مقاومت دربرابر تغییر شکل:
  10240/kg/mm میزان الاستیستیه:4055kg/mm2 عایق صدا21dB
  11_ محاسن :
  1_ وزن سبک : پانل کامپوزیت با ضخامت استاندارد 3mm و 3/8kg/m2 وزن دارد در حالی که ورق آلومینیوم 2/4 mm وزن معادل 6/5 kg دارد که این مزیت این ورق را به محصولی بی نهایت ساده برای انجام پروژه ها عظیم کرده است.
  2_ مقاومت در برابر نیروی باد : پانل کامپوزیت بعلت ساختار ویژه پوسته ای در عین سبک وزنی دارای مقاومت خمشی فوق العاده ای در برابر نیروی باد.دارد.
  3_ مقاومت در برابر ضربه : پانل بعلت سختی بوجود امده در سطح بیرونی در اثر لایه رنگ pvdf مقاومت خوبی در برابر ضربه دارد.
  4_ مقاومت در برابر شرایط محیطی : پانل آلومینیومی بعلت استفاده از رنگ pvdf بر روی سطح مقاومت فوق العاده ای در مقابل نور ماوراء بنفش آفتاب داشته و نیز در برابر باران های اسیدی و قلیایی هیچ گونه تغیر رنگ نمی دهد.
  5_ نگهداری آسان : مهمترین مشکل مصالح معمولی در نمای ساختمان تغیر رنگ دائم آنها در اثر شرایط محیطی است شستشوی پانل بوسیله آب درخشندگی و زیبایی روز اول را به ان برمیگرداند.
  6_ یکنواختی و تنوع رنگ استفاده از بهترین مواد جهت رنگ رویه pvdf یکنواختی رنگ را تضمین می کند و شرکت های تولید کننده این محصول تمام رنگ های مورد نیاز مشتریان را تولید می کنند.
  7_ شکل پذیری و نصب آسان : بعلت سبکی وزن براحتی حمل و جابجا می شود و نیز با استفاده از ابزار برش چوب براحتی شکل می پذیرد این پانل ها را می توان قبل از نصب در کارگاه به شکل های لازم در اورد و در کوتاه ترین زمان نصب نمود .
  8_ دوام و ماندگاری : برخورداری پانل های کامپوزیت از ضمانت نامه های 10 تا 15 ساله از سوی شرکت های تولید کننده این محصول بیانگر استحکام و ماندگاری طولانی ان می باشد.
  12_ حمل و نقل : حمل نقل این پانل ها بر خلاف سایر مصالح نما مانند: سنگ و شیشه احتیاج به ماشین الاتی مخصوصی ندارد پانل های ساخته شده در کارخانه روی تخته های چوبی و به ارتفاع 50cm قرار می گیرند و روی آنها بوسیله پلاستیک پوشیده می شود این ورقها بوسیله لیفتراک بلند شده و بر روی کامیون قرار می گیرند و به محل کارگاه انتقال پیدا می کند.
  13_ قیمت و مقایسه با سنگ: ممکن است بنظر بیاید که استفاده از سنگ نسبت به استفاده از پانل های کامپوزیت به صرفه تر میباشد ولی باید برای مقایسه به نکات زیر توجه کرد: 1_ پانل های کامپوزیت سرعت اجرای بالایی دارند و سرعت اجرا خود گزینه مهمی در اقتصادی کردن پروژه است اما نصب سنگ از این سرعت بالا برخوردار نیست اجرای سنگ علاوه به سرعت پایین 1. سختی اجرا 2.محدودیت اجرا و افزایش وزن سازه را به دنبال دارد. بهمین منظور شرکت های بزرگ ساختمانی به استفاده پانل های کامپوزیت با قیمت تمام شده : متوسط هفتاد هزار تومان در هر متر مربع روی اورده اند.
  ویرایش توسط Reza 1987 : 07-18-2010 در ساعت 18:55

+ ارسال موضوع جدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 0

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

نامی برای نمایش وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •