+ ارسال موضوع جدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: تاثیر اب و هوا در ورزش

 1. #1
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  محل سکونت
  021
  نوشته ها
  907
  تشکر
  977
  تشکر شده 747 بار در 252 پست

  تاثیر اب و هوا در ورزش

  ورزش در هواي آلوده= سكته قلبي  هر چند به نظر مي رسد افرادي كه در كلانشهرها زندگي مي كنند، در مقابل آلودگي هاي زيست محيطي به ويژه آلودگي هوا به نوعي مصونيت ناخواسته دست يافته اند (به دليل كثرت آلاينده ها) اما انتشار هر مقاله جديد علمي درباره اثرات نامطلوب آلاينده ها بر افراد ساكن كلانشهرها زنگ خطر را يك بار ديگر به صدا درمي آورد؛ زنگ خطري كه هشدار مي دهد آلودگي و خطر هر دو هنوز هستند، اما ما تصور مي كنيم كه به آن عادت كرده ايم.
  پژوهش هاي جديد نشان مي دهد آلودگي هوا به شدت بر سلامت افراد ساكن كلانشهرها به ويژه ورزشكاران تاثيرگذار است و اين تاثير در ورزشكاراني كه در فضاي باز ورزش مي كنند، به مراتب شديدتر است.
  پژوهشگران معتقدند هر نوع آلودگي، اعم از آلودگي هوا ناشي از وارونگي دما، سكون هوا به دليل افزايش آلودگي و عدم جابه جايي هوا، آلودگي ناشي از آلاينده هاي زيست محيطي مانند آلاينده هاي ناشي از سوخت ناقص خودرو مانند ذرات معلق، سرب و... سلامت افراد ساكن كلانشهرها و به طور شاخص ورزشكاران را به شدت تهديد مي كند. دليل اين امر آن است كه با ورزش، ضربان قلب و تعداد دفعات دم و بازدم افزايش يافته و بدن به اكسيژن بيشتري نياز پيدامي كند، اما به جاي دريافت اكسيژن، آلاينده ها با حجم زيادتري وارد ريه ورزشكاران مي شود.
  دكتر «كنترل راندل» از مركز تحقيقات دانشگاه مري وود معتقد است: «هر ورزشكار به طور متوسط در هر بار ورزش كردن 10 تا 20 برابر شرايط عادي به اكسيژن نياز دارد كه در شهرهاي آلوده به جاي اين ميزان اكسيژن، آلاينده هاي مختلف وارد دستگاه تنفسي ورزشكاران مي شود.» وي در ادامه مي افزايد: «در حقيقت ورزشكاران به دليل تحرك بالا، بيش از افراد عادي آلاينده ها را وارد بدن خود مي كنند و خستگي زودهنگام بسياري از ورزشكاران ناشي از ورود آلاينده ها به جاي اكسيژن به دستگاه تنفسي آنها است.» پژوهش هاي انجام شده در دانشگاه بريسبن استراليا نشان مي دهد، ورزش كردن در هواي آلوده يا پارك هاي مشرف به اتوبان ها يا معابر پرتردد، تاثيري برابر مصرف نصف پاكت سيگار در طول يك روز دارد. در واقع آسيب وارد شده به دستگاه تنفسي ورزشكاران، ناشي از ورزش در هواي آلوده را، مي توان برابر تاثير مصرف نصف پاكت سيگار در طول يك روز دانست. بررسي هاي گروه تحقيقاتي دكتر مورتن ليپ من از دانشگاه نيويورك روي زنان نشان داد زناني كه در هواي آلوده ورزش مي كنند، نسبت به گروهي كه در مكان هاي سرپوشيده اي مانند سالن هاي ورزشي، ورزش مي كنند، دو برابر بيشتر در معرض خطر سكته قلبي قرار دارند. دليل اين امر نيز ورود ذرات معلق به دستگاه تنفسي آنها است. به عقيده پژوهشگران آنچه هواي آلوده را به سمي براي ورزشكاران تبديل مي كند، ذرات معلق موجود در آن است. اين ذرات با رسوب در ريه ورزشكاران، حجم تنفسي ريه ها را كاهش مي دهند. به اين ترتيب ورزشكاران بسيار زودتر از زمان استاندارد، به دليل كاهش حجم تنفسي ريه هايشان احساس خستگي مي كنند. تاثير ذرات معلق، بيش از تاثير نامطلوب مه دود ناشي از تركيب آلاينده هاي خودروها با ازن اعلام شده است و دليل آن نيز تاثير تدريجي مه دود نسبت به ذرات معلق است. علاوه بر تاثير آلاينده ها بر ريه ورزشكاران، تاثير نامطلوب اين آلاينده ها را مي توان در خون ورزشكاران نيز به وضوح مشاهده كرد. پژوهش هاي دكتر «ديويد نيوباي» و همكاران او از دانشگاه ادينبورو روي 20 دوچرخه سوار حرفه اي نشان داد اين گروه پس از نيم ساعت دوچرخه سواري در هواي آلوده شهر به سرگيجه، حالت تهوع و خستگي دچار شدند. دكتر «نيوباي» در توضيح اين حالت مي گويد: «پس از بروز اين حالت در دوچرخه سواران، به سرعت خون و دستگاه گردش خون آنها را مورد آزمايش قرار داديم. بررسي ها نشان داد نه تنها در خون آنها ميزان اكسيژن بسيار پايين تر از حد طبيعي بود، بلكه عملكرد رگ ها نيز دچار اختلال شديد شده بود به طوري كه خون به كندي در رگ ها حركت مي كرد.»
  وي در ادامه مي افزايد: «بررسي دقيق تر نشان داد آلودگي هوا به ويژه ذرات معلق موجود در آن باعث ايجاد اختلال در عملكرد رگ ها شده بود. اين اختلال خون رساني به بافت هاي بدن را نيز دچار مشكل كرده بود. اين اختلال، ميزان «پلاسمينوژن» يا tpa بافت ها (پروتئيني كه مانع از لخته شدن خون شده يا لخته هاي احتمالي را برطرف مي كند) را دچار افت شديد كرده بود. افت شديد ميزان tpa باعث بروز لخته خون در رگ ها و بافت ها شده و جريان خون ورزشكاران را با اختلال روبه رو كرده بود.»
  دكتر «نيوباي» درباره تاثير ايجاد اين لخته ها معتقد است؛ «ايجاد اين لخته ها، همراه با تحرك زياد ورزشكاران و كمبود شديد اكسيژن در هواي آلوده، دليل اصلي سكته قلبي ناگهاني بسياري از ورزشكاران است.»
  به عقيد پژوهشگران از آنجايي كه ذرات معلق مي توانند پس از ورود به دستگاه تنفسي، به ذرات بسيار ريزتري تقسيم شوند و به راحتي تمام سطوح دستگاه تنفسي به ويژه ريه ها را بپوشانند، به راحتي مي توانند حجم تنفسي ريه ها را كاهش داده و ورزشكاران را دچار خستگي، از نفس افتادن، سرگيجه و حالت تنگي نفس كنند. ذرات فلزي معلق در هواي آلوده نيز عامل مهمي براي مسموميت ورزشكاران است. اين ذرات نيز جزء ذرات معلق موجود در هواي آلوده بوده و باعث مسموميت خوني، حالت تهوع و سرگيجه و بي حالي در ورزشكاران مي شود.آلودگي هوا نه تنها تاثير بسيار نامطلوبي بر سلامت ورزشكاران حرفه اي دارد، بلكه بر سلامت ورزشكاران غيرحرفه اي نيز همين تاثير را دارد. از اين رو به همه ورزشكاران، اعم از حرفه اي و آماتور، توصيه مي شود فقط در هواي پاك و سالم ورزش كنند و در صورت عدم دسترسي به شرايط مطلوب از سالن هاي ورزشي براي ورزش كردن استفاده نمايند. دوچرخه سواري، دويدن، حركات ايروبيك و پياده روي به ويژه پياده روي سريع، از ورزش هايي هستند كه با انجام آنها به اكسيژن بيشتري نياز پيدا مي كنيم. بنابراين حتما بايد در هواي پاك و سالم اين ورزش ها را انجام بدهيم. ضرر ورزش كردن در هواي آلوده به مراتب بيشتر از ورزش نكردن است. پژوهشگران هر بار ورزش كردن در هواي آلوده را معادل مصرف نصف پاكت سيگار مي دانند كه بي ترديد درباره ورزش هايي كه به اكسيژن بيشتري نياز است، اين خطر و آلودگي چند برابر است. 2. 2 کاربر مقابل از این پست avazeghu تشکر کرده اند.


 3. #2
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  محل سکونت
  021
  نوشته ها
  907
  تشکر
  977
  تشکر شده 747 بار در 252 پست

  پیش فرض

  اواخر شب بین ساعت 10 تا 11 مناسب‌ترین زمان ورزش كردن در خارج از منزل است زیرا در این هنگام تردد وسایل نقلیه كمتر بوده و هوا تمیزتر است.
  ورزش در هوای آزاد تأثیر بیشتری از ورزش در منزل دارد مشروط بر این‌كه هوایی كه فرد تنفس می‌كند مملو از ذرات معلق گاز مونواكسید كربن و سرب نباشد.
  فعالیت ریه و قلب به هنگام ورزش كردن را در بالاترین میزان خود می باشد و اگر هوایی كه در این زمان وارد ریه فرد می‌شود آلوده باشد، مقدار بیشتری از آن در مقایسه با زمان عادی، جذب بدن فرد خواهد شد و وی را در معرض مسمومیت شدید خون قرار می‌دهد.  شمار افرادی را كه بر اثر مسمومیت خون ناشی از ورزش در هوای آلوده، به ویژه هنگام دوچرخه‌سواری، به مراكز درمانی مراجعه می‌كنند رو به افزایش می‌خواند و ورزش صبح‌هنگام كه هوا در آلوده‌ترین حالت خود قرار دارد مسبب به وجود آمدن این وضعیت است.
  توصیه متخصصان طب ورزشی به كلیه افرادی كه به طور حرفه‌ای یا غیر حرفه‌ای ورزش می‌كنند، این است كه برای فعالیت ورزشی در خارج از منزل، شب‌ها اقدام كنند؛ زیرا درصد آلاینده‌های هوا بعد از ساعت 10 شب كاهش یافته است و مجدداً در صبح به وضع نامطلوب بر می‌گردد.


 4. 2 کاربر مقابل از این پست avazeghu تشکر کرده اند.


 5. #3
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  محل سکونت
  021
  نوشته ها
  907
  تشکر
  977
  تشکر شده 747 بار در 252 پست

  هوای محیط تمرین

  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]

  گاهی شاید برای ما شرایط جوی محیط تمرین مهم نباشد ولی گاهی این بی توجهی ممکن است باعث شود که ما مدتها از تمرین دور بمانیم بنابراین برای این که در کنار سلامتی ، به تمرینات مداوم خود ادامه دهیم
  ، لازم است مواردی را در نظر بگیریم.
  هوای محیط تمرین
  گاهی شاید برای ما شرایط جوی محیط تمرین مهم نباشد ولی گاهی این بی توجهی ممکن است باعث شود که ما مدتها از تمرین دور بمانیم بنابراین برای این که در کنار سلامتی ، به تمرینات مداوم خود ادامه دهیم ، لازم است مواردی را در نظر بگیریم.
  • تمرین در گرما :
  تمرین در محیطهای گرم بسیار خطرناک است و در صورتی مایل هستید در چنین شرایطی تمرین کنید ، به نکات زیر توجه نمایید:
  - باید سعی کنیم از حداقل لباس استفاده کنیم (مانند رکابی)
  - باید از طریق مصرف مقدار کمی نمک، نمک از دست رفته را که به وسیله تعریق از بدن خارج شده جبران کرد .
  - برای این که بدن با گرما سازش پیدا کند، باید در روزهای اول تمرین از تمرینات شدید خودداری کرد که بهترین راه برای بالا بردن استقامت بدن در مقابل گرما، تمرینات منظم است.
  - در این مواقع برای حفظ آمادگی می توان شنا کرد و و از تمرینات دیگر کم کرد.
  - در صورتی که سلامتی مان در خطر است از دست دادن دو، سه جلسه تمرین بهتر است تا به خودمان آسیب برسانیم.
  • تمرین در سرما :
  - برای تمرین در هوای سرد لازم است که بدن را به خوبی از قبل گرم کنیم ولی در صورتی که هوا بیش از حد سرد است ، بهتر است که تمرین نکنیم ، چون در این حالت ، سینه به طور ناگهانی سرد می شود و باعث می شود قلب حالت انقباض پیدا می کند این انقباضات باعث می شود اکسیژن کمتری در دریافت شود که در نهایت ممکن است باعث حمله قلبی شود .
  - از پوشیدن بیش از حد لباس باید خودداری کرد ، چون باعث افزایش زیاد حرارت بدن می شود و همچنین از درآوردن لباسهای خود به یکباره باید خودداری کرد و نقاط حساس را از سرما دور نگه داشت .
  - پارو کرن برف می تواند با پوشیدن لباس مناسب برای بدن مفید باشد البته بهتر است که مقدار برفی که بر می داریم، سبک باشد تا تعداد پاروها را بیشتر کنیم .

  • آلودگی هوا :
  - ورزشکارانی که در کنار خیابانها به خصوص خیابانهایی که شلوغ است می دوند بهتر است از این مکانها دوری کنند و در جاهای سر سبز و پر درخت تمرین کنند ، به دلیل هوای آلوده خیابانها (به خصوص وجود منواکسید کربن) این اماکن مناسب تمرین نمی باشند .

  نتایج یك پژوهش نشان داد: آلودگی هوا با اختلال در سیستم توزیع اكسیژن و اختلال درعملكرد ریوی ، توان استقامتی ورزشكاران در هنگام ورزش در محیط آلوده را كاهش می دهد.
  دكترحمید رجبی استادیار دانشگاه تربیت معلم تهران در پژوهشی ، تاثیر تمرینات هوازی كوتاه مدت در محیط های آلوده به CBC و مقدار لیپیدها و لیپوپروتئین های سرم و زمان اجرا در موش های آزمایشگاهی را مورد بررسی قرار داد.
  نتایج این پژوهش نشان داد: اثرات مضر آلودگی هوا در هنگام ورزش تشدید می شود، زیرا هنگام فعالیتهای ورزشی ، بنابر افزایش نیازهای متابولیكی، مقدارهوایی كه وارد سیستم تنفسی می شود، چندین برابر شده و ممكن است حتی از20 برابر نیز بیشتر شود.
  این نتایج می افزاید: حجم بسیاری زیادی از هوای آلوده، نسبت به حالت استراحت وارد ریه ها می شود و اثرات مضر آن را بر سلامتی، تشدید می كند.
  از سوی دیگر در هنگام ورزش، تنفس از هر دو راه بینی و دهان صورت گرفته و دفع آلاینده ها در مسیرهای فوقانی تنفسی
  ( بینی) كمتر می شود، به عبارت دیگر، آلودگی هوا ممكن است تاثیر مفید ورزش را بر سلامتی دچار محدودیت كند.
  در این پژوهش با استفاده از 32 موش صحرایی آزمایشگاهی در چهار گروه اثرات مفید و مضر و ورزش در محیط آلوده بهCBC ، لیپیدها و لیپوپروتئین های سرم مورد مطالعه قرار گرفتند.

  نتایج این بررسی، كاهش معنا داری درتعداد گلبولهای قرمز، مقدار هموگلوبین و درد هماتوكریت خون در گروهی كه در محیط آلوده به تمرین هوازی پرداخته بودند را نشان داد.
  همچنین افزایش تعداد گلبولهای سفید خون، و متوسط حجم گلبولهای قرمز در موشهای تمرین كرده و تمرین نكرده در محیط آلوده مشاهده شد.
  در ادامه این نتایج آمده است: تمرین هوازی در مدت 8 هفته، صرف نظر از اینكه در محیط آلوده و یاغیرآلوده انجام گیرد باعث كاهش معنادارترین گلیسرید سرم می شود و بی تحركی در محیط پاك باعث افزایش وزن می شود، اما بی تحركی در محیط آلوده تاثیری بر وزن ندارد.
  در بخش دیگری از این نتایج آمده است: زمان استقامت تا مرز خستگی نیز برای هر دوگروه تجربی در محیط آلوده كمتر از محیط پاك بود اما بین دو گروه در دو محیط تفاوت معنی داری نبود


 6. کاربر مقابل از این پست avazeghu تشکر کرده است.


 7. #4
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2010
  محل سکونت
  021
  نوشته ها
  907
  تشکر
  977
  تشکر شده 747 بار در 252 پست

  تمرین زمستانی

  تمرین زمستانی ، پایه افزایش استقامت و قدرت


  خیلی ها بر این باورند كه تمرین ورزشی در هوای سرد زمستان ، زبان آور است و اصولا در هوای سرد به جای ورزش كردن ، در خانه و یا محل كار می مانند ، اما ورزشكاران با تجربه و آنها كه با علم ورزش آشنایی دارند ، خوب می دانند نه تنها تمرین ورزشی در زمستان مفید و سازنده است ، بلكه بدن را برای تمرین های بهاری ومسابقه های سنگین مقاوم و آماده می كند . تمرین زمستانی ، مبنای قوی شدن بدن و بالا رفتن استقامت عمومی است.
  تمرین در هوای بسیار سرد
  بر ای این كه بتوانید در هوای سرد تمرین كنید ، باید به این شیوه تمرین عادت كنید . كسی كه آمادگی ندارد و ناگهان شروع به تمرین در هوای سرد زمستانی می كند ، ممكن است با مخاطراتی روبه رو شود . بنابراین سعی كنید كم كم خود را به این عادت دهید . در این صورت ، حتی در دمای زیر ۲۰ درجه سانتی گراد نیز براحتی تمرین خواهید كرد . اگر تاثیر مثبت هوای سرد را دریابید و چگونگی مقابله با آن را بدانید ، تمرین در سرما میتواند تجربه بی خطر ، مطبوع و نیرو بخش باشد . در اینجا چند قاعده اساسی تمرنی در هوای سرد را ذكر می كنیم .
  ـ لباس مناسب بپوشید ، تا بدنتان گرمای خود را حفظ كند . توجه ویژه ای به حفاظت انگشتان ، گوشها ، پنجه های پا و بینی داشته باشید .
  ـ غذایی مقوی بخورید این غذاها به شما انرژی می دهد تا در هوای سرد ، خود را گرم نگاه دارید.
  ـ برای خود گرفتن به سرما ، در سرما تمرین كنید .
  ـ علایم ، هشدار دهنده كاهش درجه حرارت داخل بدن را بشناسید . این علایم عبارتند از : گنگی گفتار ، نناهماهنگی دستها ، ناتوانی در راه رفتن و آشفتگی فكری .
  ـ علایم ، سرمازدگی در شرف وقوع ، یعنی سوزش پوست ، سرخی بینی و ناهماهنگی دست و پا را بشناسید .
  بدن ما چگونه خود را برابر سرما حفظ می كند
  “ گیپ مركین ” ، پزشك ورزشی كه سالها دویدن را تجربه كرده است ، می گوید : چند سال پیش
  “ دیوناتین ” دونده استقامتی و من در یك مسابقه ۳۰ كیلومتر صحرانوردی زیر برف و بوران رقابت می كردیم . سوز یرد ، برودت هوا را به زیر صفر رسانده بود . هنگامی كه مشغول دویدن بودیم ، احساس راحتی می كریدم و سرما آزارمان نمی داد . بدن ما ۱۵ تا ۲۰ برابر بدن آنهایی كه داخل خودروها بودند ، گرما تولید می كرد. حتی انان كه هر ۱ كیلومتر را در ۸ دقیقه به آرامی می دوند ، بدنشان ۱۰ برابر بدن افرادی كه حركت نمی كنند ، گرما تولید می كند . به این دلیل ، فوتبالیست ها در میدان احساس سرما نمی كنند ، اما تماشاچیان در سكوها بشدت می لرزند . به هر حال ، با پریدن به بالا و پایین ، می توانید تا اندازهای خود را در برابر سرما محافظت كنید .
  بدن شما برای محافظت در برابر سرما واكنش ها و اعمال ویژه زیر را انجام می دهد :
  ـ مغز شما علایمی را به وسیله اعصاب برای نزدیك كردن جریان خون به پوست می فرستد . این عمل ،گرما را نگاه میدارد . زیرا از طریق پوست ،گرما از بدن خارج می شود . اگر از دست دادن گرما ادامه یابد ، بدنتان راه رسیدن آن به بازوها و پاها را می بندد. واكنش بدن در برابر كاهش درجه برودت ، لرزیدن است . عضلات شما با سرعت زیاد به طور متناوب منقبض و باز می شوند . بیش از ۶۰ درصد انرژی كه با لرزش بدن تولید می شود ، با گرما بیرون داده خواهد شد . زیر پوست شما چربی وجود دارد كه بدنتان را مقابل سرما عایق بندی می كند . چربی بیش از ۵۰ درصد عایق بندی بدن را انجام می دهد . پوست ، نیام و عضلات ۵۰ درصد بقیه را تدارك می بینند . به این دلیل ، افرادی كه بدنشان مقدار كافی چربی داشته باشد ، بهتر از اشخاص لاغر مقابل سرما مقاومت می كنند . سرخرگ های شما كه خون گرم را به پوست می رسانند در كنار سیاهرگ ها كه خون را از پوست می رسانند در كنار سیاهرگ ها كه خون را از پوست به داخل بدن می برند ، قرار دارند . به این ترتیب گرمای سرخرگ ها ، مویرگ ها را كه به اجزای داخلی بدن خون می برند ، گرم می كنند . زمانی كه خون از طریق پوست به اجزای داخلی بدن می رسد ، كاملا گرم شده است .
  چه بپوشیم
  استفاده از لباس زمستانی مناسب یك ضرورت است ، نه تنها در هوای سرد باید لباس مناسب بپوشید ، بلكه باید خود را برابر باد محافظت كنید ، زیرا باعث افزایش این خطر و ناراحتی می شود كه در معرض سرما قرار گیرید.تاثیر روزی كه برودت هوا یك درجه سانتی گراد و سرعت باد ۶۰ كیلومتر در ساعت باشد ، برابر روزی است كه برودت هوا ۱۷ درجه سانتی گراد زیر صفر است .اگر تركیب هوای سرد و باد شدید باشد ، بدنی كه بخوبی پوشانده نشده است . در یك دقیقه یخ می زند و آسیب جبران ناپذیری خواهید دید.
  نوع پوشاك زمستانی
  مقدار و نوع لباسی كه می پوشید ، به ورزش شما و هوا بستگی دارد . هنگام شركت در رقابت های ورزشی ، بدنتان به طور پیوسته آنقدر گرما تولید می كند به مقدار زیاد عرق می كنید . هنگامی كه تمرین یا مسابقه به پایان می رسد ، تمام بدن شما پوشیده از عرق است و بازده گرمایتان كاهش می یابد. در نتیجه ، احساس سرما می كنید . این حالت معمولا در اسكی بازان سرعت كه هنگام اسكی در سرازیر ، گرمای زیادی ببه وسیله بدن تولید می كنند ، اتفاق می افتد .آنها وقتی پیست منتظر دستگاه بالا برنده برای بازگشت به فراز پیست هستند سرما را احساس می كنند.در نتیجه ، به ۲ نوع لباس نیاز مندند . لباس سبك برای زمان اسكی در سراشیبی و لباس مناسب و عایق دار برای گرم كردن بدنشان در زمان توقف پای پیست .به این دلیل ، همه شركت كنندگان در ورزشهای توققف و حركت ، باید لباس خود را لایه بندی كنند.
  پوشاك نخی
  از انجا كه مواد گوناگون ، خواص عایقی مختلفی دارند ، برخی از آنها باید روی پیراهن زیر پوشیده شوند و برخی دیگر را بهتر است به عنوان پوشش بیرونی مصرف كنید . به عنوان مثال ، چون پیراهن نخی عرق را بسرعت جذب می كند ، باید در مجاورت بدن باشد . این نوع پیراهن با
  گرفتن آب از پوست شما مانع تبخیر می شود و آن را از خنك شدن سریع دور نگاه می دارد . به همین دلیل ، پیراهن نخی تن پوشی عالی به حساب می آید . این را نیز باید افزود كه جنس نخی بدترین ماده ممكن برای پوشش خارجی بدن است .چون این نوع پیراهن ، آب را به سهولت جذب می كند و هنگامی كه در اثر باران یا برف خیس شود ، همه خواص عایقی خودرا از دست می دهد . به این ترتیب ، لباس جین آبی رنگ كه از جنس نخ است ، اگر خیس شود ، گرمای بدن شما را می گیرد و باعث می شود سردتان شود . این درباره ژاكت های نخی نیز صادق است . این لباس ها ، گرمای بدن را می گیرد.
  پوشاك پشمی
  پشم ، بهترین ماده برای لایه بیرونی لباس است كه حتی اگر خیس باشد ، گرمای بدن را خارج نمی كند . این ماده از داخل خشك می شود . به این ترتیب ، قسمت درونی و خشك ژاكت پشمی ، خواص عایقی خود ررا همچنان حفظ می كند . البته شما نباید لباس پشمی را در مجاورت بدن و به عنوان پوشش زیر به كار برید ، زیراعرق رازا سطح پوست دور نمی كند . برخی ترجیح می دهند پوشش ضد باد به تن كنند ، اما اغلب ورزشكاران این نوع لباس را به كار نمی گیرند ، زیرا باعث بسته شدن راه هوا می شود و به عرق كردن می افزاید .
  پوشاك ضروری دیگر
  سرما ابتدا در انگشتان ، پنجه های پا و گوشها احساس می شود . به همین دلیل ورزشكاران اگر دستكش ، جوراب گرم و كلاه بپوشند ، میتوانند با كمترین لباس در سرمای متوسط به تمرین مشغول شوند . دستكش ۴ انگشتی ، یعنی دستكشی كه ۲ جای انگشت ( یكی برای شست و دیگری برایی ۴ انگشتی بسته ) باشد ، مناسب تر است ، زیرا در این نوع دستكش ، انگشتان بر اثر اصطكاك با یكدیگر گرم می شوند . بهتر است دستكش از جنس پر باشد ، زیرا هوا را بهتر حفظ می كند . هوایی كه داخل دستكش پر است ، باعث می شود بین هر بار استفاده زود خشك شود . بنابراین ، در برابر كپك زدگی مقاوم است .اگر یك كلاه پشمی نیز گوشها را بپوشاند ، سر را بهتر محافظت می كند . در هوای بسیار سرد ، استفاده از شال گردنی كه قسمتی از صورت را بپوشاند ، مفید است .وقتی تمرین می كنید ، پاهایتان مقداری زیادی گرما تولید می كند . تا زمانی كه آنها را خشك نگاه دارید ، كفش و جوراب مناسب برای محافظتشان كافی خواهد بود.
  چه بخوریم
  برای این كه كالری لازم به منظور گرم كردن بدن در هوای سرد تامین شود ، باید مقدار زیادی غذا بخوریم . بیش از ۶۰ درصد سوختن كالری شما صرف گرم كردن بدنتان می شود . كمتر از ۴۰ درصد انرژی بدن شما راعضلات مصرف می كنند . هر چه شدیدتر تمرین كنید ، بدنتان گرمای بیشتری تولید خواهد كرد.بهترین غذاها برای تامین سوخت بدن ، كربوهیدرات ا و چربی ها هستند . برای تمرینی كه در هوای سرد انجام می گیرد ، كلوچه ، جو دو سر ، نان شیرینی وكره و شیره ، كشمش ، آجیل ، نان ومیوه بخورید.
  منبع: انتخابی از منابع گوناگون


 8. 3 کاربر مقابل از این پست avazeghu تشکر کرده اند.


+ ارسال موضوع جدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 0

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

نامی برای نمایش وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •