این روزها یکی دیگر از اعضای خانواده GIGABYTE GV-R5800 وارد بازار رايانه هاي شخصي شده است تا بتواند با تکيه بر قابلیت های فراوان خود از جمله اورکلاکینگ، دمای پایین GPU و کاهش مصرف برق، گزينه اي بهتري براي كاربران نسل جديد محصولات گرافيكي باشد. این کارت با بهره از معماری کارت های تک هسته ای سری ATI 5800 و حافظه GDDR5 توانسته است در میان هم رده های خود، طرفدارانی برای خود دست و پا کند زیرا با توجه به معماری کارت و حافظه اش که یک گیگا بایت حجم دارد، توانایی اجرای برنامه های حال حاضر و آینده را با سرعت فریمی باور نکردنی داراست. در کنار این ها، کارت GIGABYTE GV-R5830 توانسته است اکثر فن آوري ها و خصوصیات کارت های جدید Ati را در خود جای دهد. برای مثال می توان به قابلیت های native DispalyPort، native Golden-Plated HDMI، ATI CrossFireXوATI Stream اشاره کرد.
این کارت با تکیه بر فن آوري های فوق و بهره از برخی قابليت هاي خاص كه در ادامه بررسی خواهند شد، می تواند تمام علاقه مندان حرفه ای بازي هاي رايانه اي را برای تجربه های ناب ياري کند. با توجه به قابليت هاي GPU کارت های سری ATI 5800 و ترکیب آن با حافظه GDDR5، GPU این کارت توانسته است جایگاهی مناسب برای فن آوري هایی از قبیل Microsoft DirectX® 11، ATI Eyefinity، ATI Stream، Quad mode ATI CrossFireX™، UVD 2 پبدا كند و تجربه بازی با کیفیت HD را برای گیمرهای حرفه ای به ارمغان بیاورد.
این کارت از فن آوري های دیگری هم برای طرفداران سینمای خانگی پشتیبانی مي كند. برای مثال در این کارت از native DispalyPort پشتیبانی می شود که به واسطه این عمل، وضوح تصویر بالاتر و پر عمق تر در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت. البته توجه داشته باشید که پهنای باند این درگاه تقریباً 10.8 Gbps بالاتر از استاندارد های قبلی DVI، LVDS و VGA است.
یکی دیگر از فن آوري های مورد استفاده در این کارت ATI PowerPlay™ است که به واسطه آن کارت گرافیک مدیریت بهتري روی مصرف برق انجام داده و با مصرف کم برق آسیب کمتری را شامل کارت و هسته آن مي كند.
[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
در کنار همه این ها، این کارت از فن آوري Ultra Durable VGA استفاده می کند که به واسطه آن، اورکلاکینگ راحت ومناسب، حرارت کم GPU و مصرف کم برق را شاهد هستیم. فن آوري Ultra Durable VGA، از 2 انس مس، حافظه هاي Samsung و Hynix، خازن های ژاپنی و غیره تشکیل شده است. اگر بخواهیم این فن آوري را با فن آوري های گذشته مقایسه کنیم، دمای کارت بین 10-5% کاهش، مصرف برق بین 30-10% کاهش و قابلیت اوورکلاکینگ بین 30-10 % افزایش یافته است.

Catalyst Control Center های کارت های جدید ATI به کلی با نرم افزار سنتی پیکربندی درایور فاصله گرفته اند این خصوصیتی است که به واسطه ی آن می توانید پردازش های سه بعدی را به صورت مداوم و با شتاب بیشتر انجام دهید. در ضمن شما می توانید کنترل کاملی روی واحد پردازش تصویری VPU داشته باشید. مرکز کنترل Catalyst، گرافیکی استثنایی و وضوح تصویری بسیار حرفه ای را به صورتی پایدار و بی نقص در اختیار کاربران قرار می دهد. اورکلاکینگ ایمن، پروفایل های مجزا و قابل تخصیص و HotKey های قابل تعریف تنها چندی از ویژگی های جدید به شمار می روند. در کنار این ها شما می توانید از امكان بروز رساني مداوم، سرویس پس از فروش قابل اطمینان و غیره که توسط شركت گيگابايت در دسترس شما قرار گرفته است بهره برده تا در کنار احساس آرامش و راحتی، بهترین تجربه های بصری عمرتان را داشته باشید.
قدرت DirectX 11 با تركيب کارایی فوق العاده، جلوه های بصری گیج کننده، پویایی بسیار بالای تصاویر، تجربه ای جدید را به ارمغان آورده است. برای تمام برنامه های مبتنی بر DirectX 11 بهترین کارایی برای این کارت تضمین شده است. Micsoft DirectX 11 برای اجراي بازی هاي رايانه اي، در نوع خود بسیار فوق العاده بوده و مي تواند گرافیک های سه بعدی و افکت های سایه زني را به خوبی پردازش کند.
Shader Model 5.0 موجود در کارت توانسته از تمام واحدهای نه چندان شاخص هم پشتیبانی کند که به واسطه آن انجام برخی عملیات ها در سیستم آسان شده است. حافظه اصلی در این بخش در اکثر کارها به صورت آنی عمل مي كند. برای بهینه سازی سایه ها، خود کارت به تنهایی نمی تواند برخی از عملیات ها را پردازش کند و اینجاست که Shader Model 5.0 نقش خود را به خوبی انجام می دهد.
گيگابايت در كارت گرافيك R583UD-1GD خود مجموعه از امكانات و فن آوري نسل جديد پردازش گرافيكي را در كنار يكديگر جمع كرده است و توان پردازگي تراشه هاي Ati 5800 را با قيمتي مناسب در اختيار كاربران قرار داده است.