+ ارسال موضوع جدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: معرفی رشته های دانشگاهی علوم پزشکی

 1. #1
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  پیش فرض معرفی رشته های دانشگاهی علوم پزشکی

  پزشکی
  هدف :
  هدف تربيت پزشك عمومي با خصوصيات زير است:
  1) در راه آشنايي بيشتر با مكتب و تزكيه و تعالي روح كوشا باشد. كمك به تامين بهداشت و درمان دردهاي مردم را وسيله‌اي براي رضاي خدا و تقرب به او بداند.
  2) با فرهنگ اسلامي و نظام جمهوري اسلامي آشنا باشد و خود را ملزم به رعايت قوانين و مقررات حاكم به جامعه اسلامي بداند.
  3) از شناخت مسائل عمده بهداشت و درمان و نظام ارائه خدمات بهداشتي و درماني كشور به قدر كافي برخوردار و از مسئوليت‌ها و وظايف خود در اين نظام آگاه باشد.
  4) قابليت علمي و عملي كافي در تشخيص بيماري‌ها و ارجاع بيماران به سطوح بالاتر بهداشتي و درماني كشور و شركت در برنامه‌هاي پيشگيري و بهداشت عمومي را دار باشد.
  5) قادر به استفاده از آخرين منابع علمي و بهره‌گيري از اطلاعات جديد كار خود باشد.
  دوره آموزش دكتراي حرفه‌اي پزشكي شامل مراحل زير است:
  الف ) علوم پايه: طول اين دوره 2 سال است كه در پايان اين دوره دانشجو در آزموني شامل كليه دروس اين دوره شركت مي‌كند و در صورت موفقيت به دوره بعدي راه مي‌يابد. هر دانشجو حداكثر دوبار مي‌تواند در اين آزمون شركت كند.
  ب) فيزيوپاتولوژي : طول اين دوره 6 ماه است و طي آن دانشجو ضمن آگاهي از مباني فيزيولوژيك ، با مكانيزم بيماريها و عوامل موثر در آنها به طريق تحليل گرانه آشنا مي‌شود و نشانه‌هاي بيماريها و تشخيص و درمان آنها را ياد مي‌گيرد.
  ج ) كارآموزي باليني : طول اين دوره 20 ماه است و هدف شناخت آثار و علائم بيماريها از ديدگاه باليني و آزمايشگاهي به دست آوردن توانايي‌هاي لازم در به كاربردن انديشه ، استدلال و نتيجه‌گيري سريع، به منظور برخورد منطقي و صحيح با بيمار و طراحي عمليات پيشگيري درماني است.
  د) كارورزي باليني: طول دوره 18 ماه است و هدف پرورش مهارتها، تقويت قدرت تصميم‌گيري ، افزايش اتكاء به نفس و تكميل پرورش انديشه از طريق رويارويي مستقيم كارورز با مسائل بهداشتي ، درماني و تقبل مسووليت مستقيم امور بهداشتي، درماني به عهده همه است.
  هـ ) كارورزي: دانشجويان قبل از شروع مرحله كارورزي ، در كنكور كارورزي كه شامل كلياتي از دروس پايه و اصلي و عمومي فيزيولوژي علوم باليني است و به طور سراسري برگزار مي‌شود شركت مي‌كنند چون گذراندن موفقيت‌آميز اين آزمون براي راه‌يابي به دوره كارورزي ضروري است. فارغ‌التحصيلان ملزم به خدمت در مناطق محروم كشور هستند.
  تواناييهاي فارغ‌التحصيلان
  فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند بعد از پايان تحصيلات، مسووليتهاي متفاوتي را عهده‌دار شوند، از آن جمله مي‌توان به موارد زير اشاره نمود:
  1) تشخيص – درمان و پيگيري بيماران در مطبهاي شخصي، درمانگاهها و بيمارستانها.
  2) مديريت و سرپرستي مراكز ارائه خدمات بهداشتي و درماني.
  3) مشاركت در امر تحصيلي و پژوهشي در ارتباط با بيماريهاي مختلف.
  دوره پزشكي شامل 4 مرحله : علوم پايه ، فيزيوپاتولوژي (نشانه‌شناسي) ، كارآموزي و كارورزي مي‌باشد. مرحله علوم پايه درواقع عامل ارتباطي‌اي بين درسهاي دبيرستان و پايه با درسهاي تخصصي پزشكي است، بدين ترتيب كه شامل آن قسمت از درسهاي پايه است كه به بدن انسان مربوط مي‌شود؛ براي مثال، بيوشيمي قسمتي از علم شيمي است كه در مورد شيمي بدن موجود زنده (در اين‌جا انسان)‌ صحبت مي‌كند و همين‌طور ساير درسهاي اين مرحله كه در بخش درسها شرح داده مي‌شوند. مرحله شناخت نشانه و علايم بيماري و چگونگي پيدايش علايم بيماري، در ارتباط با عامل بيماري‌زا و چگونگي پيدا كردن آن در معاينه‌ها و آموزش نظري دستگاههاي تشخيص ، بدون توجه به درمان است. در اين دوره ، دانشجو مفهوم بيماري و علايم آن و نحوه تشخيص آن را به صورت نظري مطالعه نموده،‌ چگونگي آن را با توجه به درسهاي علوم پايه فرا مي‌گيرد.
  مرحله بعدي شامل دوره كارآموزي (استاژري) است كه دانشجو در اين مرحله ، به بيمارستان و بالين بيماران مي‌رود و در كنار درسهاي نظري، روشهاي تشخيص و درماني را در بالين بيمار مي‌آموزد. در اين قسمت، استادان در مورد هر بيمار، توضيحات لازم را به دانشجويان ارائه مي‌دهند و دانشجو نيز زيرنظر استاد، فرآيندهاي معاينه باليني و فنون تشخيص را به كار مي‌برد و شيوه درمان و تجويز دارو را نيز در هر مورد مي‌آموزد. در اين مرحله درسهاي نظري نيز ارائه مي‌شود كه مكمل كار باليني در بخش خواهد بود.
  مرحله بعد دوره كارورزي (انترني) است ، دانشجو پس از فراگيري راههاي تشخيص و درمان به صورت مستقل و با نظارت كلي روزانه استادان ، اقدام به بيماريابي، تشخيص و درمان نموده، مواد آموخته شده در مرحله كارآموزي (استاژري) را در عمل به كار مي‌برد و تجربه مي‌اندوزد.
  در كل دوره پزشكي عمومي دو امتحان اصلي (حياتي) وجود دارد كه شامل امتحان جامع علوم پايه و ديگري امتحان جامع پرانترني مي‌باشد. قبولي در اين دو امتحان، لازمه ورود به مرحله بعدي است.
  آينده شغلي ، بازار كار ، درآمد:
  عمده‌ترين موقعيتهاي شغلي كه بيشتر پزشكان مي‌توانند جذب آنها شوند، عبارتنداز:
  الف ) مطبهاي شخصي كه بر حسب تمايل پزشك و نياز منطقه در شهرها و روستاها داير مي‌گردد و پزشكان ويزيت مراجعان را در مطبها انجام مي‌دهند.
  ب ) بيمارستانها و درمانگاههاي خصوصي و دولتي كه در آنها پزشكان به تشخيص و درمان بيماريهاي مراجعان خود مي‌پردازند.
  ج ) مراكز بهداشتي درماني شهري يا روستايي كه اغلب مديريت و سرپرستي اين مراكز به عهده پزشكان عمومي مي‌باشد و همچنين اين مراكز از پزشكان عمومي براي تشخيص، درمان و پيگيري بيماريها نيز استفاده مي‌نمايند.
  توانايي‌هاي مورد نياز و قابل توصيه :
  سلامت تن و روان برابر ضوابط مربوط به تشخيص كميسيون پزشكي متعهد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي براي داوطلبان رشته پزشكي امري ضروري است.
  علاوه بر آن داوطلبان ورود به رشته پزشكي بايد از دانش و علاقه بالايي در زمينه درسهاي زيست‌شناسي و علوم پايه نيز برخوردار بوده، دقت كافي و حوصله زياد در زمينه فراگيري جزئيايت مربوط به بيماري‌هاي مختلف را داشته باشند.
  وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر :
  ادامه تحصيل دانشجويان رشته پزشكي بعد از اتمام دوره پزشكي عمومي در دو مرحله امكان‌پذير است:
  الف ) ادامه تحصيل در رشته‌هاي تخصصي باليني كه داوطلب بعد از قبولي در امتحان پذيرش دستياري سراسري كشور مي‌تواند در رشته‌هاي تخصصي كه در حال حاضر در داخل كشور ارائه مي‌شوند ادامه تحصيل دهد.
  رشته‌هاي تخصصي باليني در حال حاضر شامل 23 رشته مي‌باشد كه عبارتند از : جراحي عمومي ،‌ جراحي مغز و اعصاب، جراحي استخوان و مفاصل (ارتوپدي) ، جراحي كليه و مجاري ادراري تناسلي (ارولوژي) ، بيماريهاي اعصاب، بيماريهاي داخلي ، بيماريهاي عفوني و گرمسيري ، بيماريهاي قلب و عروق ، بيماريهاي كودكان، بي‌هوش ، پزشكي اجتماعي، پزشكي هسته‌اي ، آسيب‌شناسي (پاتولوژي) ، پوست ، پزشكي فيزيكي و توان‌بخشي، چشم‌پزشكي ، پرتودرماني (راديوتراپي) ، پرتوشناسي تشخيصي (راديولوژي) ، زنان و زايمان ، روان‌پزشكي، گوش و حلق و بيني ، پزشكي قانوني و طب كار مي‌باشد.
  ب) ادامه تحصيل در رشته‌هاي علوم پايه ، فارغ‌التحصيلان رشته پزشكي مي‌توانند در تخصصهاي علوم پايه پزشكي نظير فيزيولوژي ، ايمونولوژي، ژنتيك، ويروس‌شناسي پزشكي، ميكروب‌شناسي پزشكي ، انگل‌شناسي پزشكي، بيوشيمي ، آمار حياتي و تغذيه نيز شركت نمايند.
  دوره علوم پايه
  مرحله علوم پايه، اولين مرحله آموزش پزشكي بوده، مدت اين مرحله دو سال است. در اين مرحله ، دانشجويان بخش اول درسهاي عمومي و درسهاي پايه و اصلي را مي‌گذرانند. هدف از اين مرحله، آموزش ساختمان بدن انسان و اعمال فيزيولوژيك و نقش آن در سلامت انسان و همچنين شناخت عوامل بيولوژيك بيماري‌زا و شيوه‌هاي دفاعي بدن در برابر آنها و اصول آسيبهاي بدن انسان و آشنا ساختن دانشجو با اصول مسائل بهداشتي است. دانشجويان بايد در هر نيمسال تحصيلي 20 واحد درسي ارائه شده از طرف دانشكده را به طور اجباري بگذرانند. حداكثر زمان مجاز براي گذراندن اين مرحله 3 سال است .
  در ذيل به شرح برخي از اين درسها مي‌پردازيم :
  بيوشيمي: مربوط به بدن موجودات زنده و انسان است. در اين درس، با شيمي آلي مولكولها و اتمها و واكنشهاي آنها در بدن آشنا مي‌شويم.
  آناتومي: در آناتومي، دانشجو با كليه ساختهاي بدن شامل انواع ماهيچه‌ها ، استخوانها، اعصاب و احشا و با محل آنها و اعضاي مجاور آنها به طور دقيق و در حالت طبيعي بدن، آشنا مي‌شود، به طوري كه بتواند اجزاي هر ناحيه را به صورت سه بعدي شناسايي كند.
  فيزيولوژي : در اين درس چگونگي عملكرد اندامها و بافتها مورد مطالعه قرار مي‌گيرد؛ به اين ترتيب كه دانشجو بعد از آشنايي با آناتومي و بافت‌شناسي اندامها با شيوه عمل آنها در شرايط مختلف و در وضعيتهاي ويژه آشنا مي‌شود.
  ايمونولوژي: اين درس به بررسي سازمان دفاعي بدن ، سلولهاي دفاعي و واكنشهاي موثر در اين شبكه مي‌پردازد.
  انگل‌شناسي: اين درس به انگلهاي موثر در ايجاد بيماريهاي انساني اعم از حشرات ، كرمها ، قارچهار و غيره مي‌پردازد. در اين درس‌، اين انگلها به طور دقيق شناسايي شده، در درس عملي نيز مورد بررسي قرار خواهد گرفت و به اين وسيله چشم دانشجو با انواع انگلها آشنا مي‌گردد.
  پاتولوژي عمومي : در اين درس انواع آسيبهاي بافتي و تغييرهاي بافتهاي بدن در هنگام بروز يك ناهنجاري ، تحريك و يا آزار مورد بررسي قرار مي‌گيرد.
  دوره فيزيوپاتولوژي (نشانه شناسي)
  مدت مرحله دوم شش ماه است. در اين مرحله دانشجو پس از اين كه با آموختن درسهاي فيزيولوژي به چگونگي عملكرد طبيعي سازمان بدن پي‌ برد و در درس پاتولوژي وضعيت واكنشهاي بدن در بيماري و تغييرهاي بافتها را در هنگام ورود عوامل مضر به خوبي فراگرفت، به مرحله‌اي مي‌رسد كه اكنون بايد بتواند با تلفيق اين دو ، واكنشهاي بدن را در هنگام يك بيماري از زمان شروع تا انتهاي آن دنبال كرده، سلسله توالي نشانه‌هاي آشكار و ماهيت يكايك آنها را شناسايي كند.
  در اين قسمت دانشجو در مقطعهايي كه با عنوان كورس (دوره)‌از آن ياد مي‌شود، يك سرفصل از بيماريهاي داخلي مثل بيماريهاي خون را به طور مشروح مطالعه مي‌كند و در هر قسمت، عوامل شروع كننده، شيوه عمل، واكنش بدن ، سير بيماري و نشانه‌هاي اختصاصي مربوط را بررسي مي‌نمايد. اين مطالعه صرفا شامل نشانه‌شناسي بيماريهاست و شامل مباحث درمان و تشخيص در بالين بيمار و معاينه‌هاي فيزيكي نمي‌شود. در اين دوره دانشجو، فارماكولوژي را به صورت مروري كلي بر دسته‌هاي دارويي و چگونگي اثر داروها، مي‌گذراند. اين آشنايي با فارماكولوژي به صورت كلي بوده، دسته‌هاي اختصاصي داروها و راههاي تجويز آنها رد هر بيماري ، در فارماكولوژي اختصاصي به طور مشروح مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.
  دوره كارآموزي (استاژري)
  دوره سوم كه از آن به عنوان دوره كارآموزي ياد مي‌شود، شامل دو مجموعه درسهاي نظري و كار عملي است. اساس تدريس درسهاي نظري مانند ساير درسهاي علوم پايه و فيزيوپاتولوژي است ولي در برنامه عملي، دانشجو در بالين بيمار با مجموعه‌اي از دانسته‌هاي نظري خود با نشانه‌هاي بيماي به صورت مستقيم مواجه مي‌شود و با صحبت با بيمار و به دست آوردن تاريخچه بيماري، نوع آن را تشخيص داده، اقدامهاي درماني لازم را فراخواهد گرفت. برنامه كار در دوره كارآموزي به طور خلاصه شامل كنفرانسهاي صبحگاهي در مورد بيماران بستري در بخش، صحبت در بالين توسط استاد مربوط و يادگيري معاينه‌ها و گرفتن شرح حال، انجام كارهاي تشخيصي و تا حدودي نسخه‌نويسي است. عموما درسهاي نظري بعد از ظهرها تدريس مي‌شود و صبحها به كار در بيمارستان و برنامه‌هاي آن اختصاص دارد. زمان گذراندن كارآموزي باليني به طور مطلوب 20 ماه و حداكثر 27 ماه است كه طي آن ، دوره‌هاي داخلي ، جراحي ،‌ كودكان ، زنان و زايمان ، چشم ، گوش و حلق و بيني ، روان‌پزشكي ، راديولوژي و پوست و واحدهاي باقي مانده درسهاي عمومي گذرانده مي‌شود. محل گذراندن كارآموزيها بيمارستانهاي آموزشي است.
  دوره كارورزي (انترني)
  دوره انترني يا كارورزي در واقع نقطه عطف آموزش باليني دانشجويان رشته پزشكي است. كارورز پس از آموختن علوم پزشكي و گذراندن يك دوره كارآموزي باليني در تمام بخشهاي بيمارستاني، اينك بدان حد از اطلاعات پزشكي و قضاوت باليني رسيده است كه به طور مستقل در مواجهه با بيماران قرار بگيرد و با به كار بستن عملي تمام آموخته‌ها ، به طور مستقيم با بيماران در تماس باشد و با انجام معاينه‌هاي باليني و دستور آزمايشهاي پاراكلينيك، به تشخ يص رسيده، به درمان بيمار بپردازد. اين فعاليتها همگي زير نظر استادان و دستياران مربوط صورت مي‌گيرد.
  تواناييهاي فارغ‌التحصيلان دوره دكتراي تخصصي پزشكي و فرصتهاي شغلي آنان
  اين فارغ‌التحصيلان مي‌توانند در بيمارستانهاي آموزشي يا غيرآموزشي كشور استخدام و كار درمان بيماران و آموزش دانشجويان رشته پزشكي و پيراپزشكي مشغول شوند. همچنين مي‌توانند به كار درمان بيماران در درمانگاههاي تخصصي يا مطبهاي خصوصي مبادرت ورزند.
  رياست بيمارستانهاي دولتي يا خصوصي معمولا به عهده پزشكان متخصص است. همچنين رياست و معاونت دانشكده و دانشگاهها علوم پزشكي كشور نيز به عهده پزشكان متخصص میباشد.
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
 2. 2 کاربر مقابل از این پست ADMIN تشکر کرده اند.


 3. #2
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  پیش فرض

  مشخصات كلي دوره كارداني هوشبري

  مقدمه:
  به منظور كمك به متخصصان هوشبري در اطاق عمل و اجراي بند 12 اصل سوم و اصل بيست و نهم و سي‏ام و بند 1 اصل چهل و سوم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران دوره كارداني هوشبري با مشخصات زيرتدوين شده است:

  1- تعريف و هدف
  دوره كارداني هوشبري يكي از دوره‏هاي آموزش عالي (از شاخه‏هاي پيراپزشكي) است و هدف آن تربيت نيروي انساني كارآمدي است كه هر 3 يا 4 نفر از آنها بتوانند به عنوان دستيار يك متخصص هوشبري زير نظر وي در يك بخش هوشبري انجام وظيفه نمايند.
  دوره كارداني هوشبري، دوره‏اي مستقل است و فارغ‏التحصيلان آن در صورت تمايل به تحصيل در رشته‏هاي ديگر بايد كار خود را از سال اول آغاز كنند.

  2- طول دوره و شكل نظام
  متوسط طول دوره كارداني هوشبري 2 سال و نظام آموزشي آن مطابق آئين‏نامه آموزشي مراكز آموزش عالي مصوب ستاد انقلاب فرهنگي است. دروس به صورت عملي و نظري و كارآموزي و خارج از آموزشكده برنامه‏ريزي شده است و هر واحد درسي در هر ترم براي درس نظري 17 ساعت و براي درس عملي 34 ساعت و براي كارآموزي 51 ساعت اختصاص مي‏يابد.
  دانشجويان علاوه بر گذراندن كليه دروس عمومي، پايه، اصلي و تخصصي در هر ترم بخشي از اوقات خود را طبق جدول دروس در مراكز درماني به كارآموزي بيمارستاني پرداخته و در ترم آخر منحصراً در مراكز و بيمارستانهاي آموزشي درماني به كارآموزي در عرصه مي‏پردازند.

  3- واحدهاي درسي
  تعداد كل واحدهاي درسي اين دوره 68 واحد است كه دروس به صورت نظري، نظري – عملي و كارآموزي برنامه ريزي شده است.
  دروس عمومي13 واحد
  دروس پايه 17 واحد
  دروس تخصصي و كارأموزي 26 واحد
  كارآموزي در عرصه12 واحد
  جمع 68 واحد

  4- نقش و توانايي
  كساني كه دوره كارداني هوشبري را به پايان مي‏رسانند قادرند:
  1- دستگاههاي بيهوشي و مونيتورهاي مختلف مورد استفاده در اطاق عمل و واحد مراقبت‏هاي ويژه و دستگاههاي تنفس مصنوعي را بخوبي بشناسند، قادر به نظافت و استريليزاسيون آنها باشند و بتوانند آنها را تنظيم نمايند و بكار برند.
  2- دستگاههاي اندازه‏گيري گازهاي خون و ساير وسايل آزمايشگاهي مربوط به رشته بيهوشي را بشناسند و تنظيم كنند و بكار برند.
  3- تحت نظر متخصص، بيهوش ساختن بيمار را شروع كنند و از بيمار بيهوش مراقبتهاي قلبي - تنفسي بعمل آورند و در بيدار كردن بيمار اقدام نمايند.
  4- در موارد كلينيك: دردشناسي، احياي قلبي - ريوي و انجام بيحسي‏هاي ناحيه‏اي و غيره به متخصصان هوشبري كمك كنند.
  5- با مطالعه پرونده بيمار و شناسائي وي مطابق اصول علمي از بيمار پرستاري نمايند و نيز در واحد مراقبتهاي ويژه از بيماران بدحال مراقبت كنند.

  يادآوري مهم

  كاردانهاي هوشبري نمي‏توانند مستقلاً به امر هوشبري بپردازند و موسسات و بيمارستانها حق ندارند آنان را مستقلاً بكار گمارند.

  5- ضرورت و اهميت
  با توجه به نياز فراوان به اعمال جراحي به منظور كمك به متخصصين هوشبري تشكيل دوره كارداني هوشبري و تربيت افرادي كاردان در اين زمينه و بكار گماردن آنها در بخشهاي هوشبري زير نظر متخصصان اين رشته مي‏تواند به استفاده بهينه از كار متخصصان بيانجامد.
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
 4. 2 کاربر مقابل از این پست ADMIN تشکر کرده اند.


 5. #3
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  پیش فرض

  دوره كارداني رشته بهداشت محيط

  يكي از دوره هاي آموزشي در نظام آموزش عالي است كه هدف آن تربيت افرادي است كه بتوانند پس از مطالعه و بررسي مشكلات بهداشت محيط منطقه با همكاري رده هاي مستقر در شهرستان در تأمين آب مشروب اهالي ( كمي و كيفي ) ، دفع فاضلاب و زباله ، بهسازي منابع آب ، بهسازي اماكن عمومي ، مبارزه با حشرات و ناقلين فعاليت نمايند .
  هدف
  دوره كارداني بهداشت محيط يكي از دوره هاي آموزشي در نظام آموزش عالي است كه هدف آن تربيت افرادي است كه بتوانند در اجتماعات كوچك مستقر شده و پس از مطالعه و بررسي مشكلات بهداشت محيط منطقه با همكاري رده هاي مستقر در شهرستان در تأمين آب مشروب اهالي ( كمي ، كيفي ) ، دفع فاضلاب و زباله ، بهسازي منابع آب ، بهسازي اماكن عمومي ، مبارزه با حشرات و ناقلين ، فعاليت نمايند .
  طول دوره و شكل نظام
  طول دوره كارداني بهداشت محيط 2 سال و نظام آموزشي آن مطابق آئين نامه آموزشي دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي مصوب شورايعالي برنامه ريزي است .
  واحد هاي درسي تعداد كل واحد هاي درسي اين دوره 72 واحد بشرح زير است: واحد 11
  دروس عمومي
  (واحد 49 ( پايه و اصلي 20 و تخصصي 29
  دروس اختصاصي
  واحد 12
  كارآموزي در عرصه

  نقش و توانائي
  كسانيكه دوره كارداني بهداشت محيط را بگذرانند قادرند
  در تهيه و اجراي طرحهاي انتقال ، تصفيه و توزيع آب در سطح روستا فعاليت نمايند
  در شناسائي منابع آلوده كننده آب فعاليت نمايند
  در ارائه راه حلهاي ساده جهت جمع آوري ،‌ دفع و يا استفاده از فضولات حيواني ،‌ انساني و زباله را آموزش و فعاليت كنند
  در بهسازي چاهها ، قنوات ،‌ چشمه سارها و منابع آب فعاليت نمايند
  در بهداشت مسكن ، بهسازي اماكن عمومي و بهداشت مواد غذائي آموزش و فعاليت نمايند
  در آموزش بهداشت و ارتباط با مردم فعاليت نمايند
  ضرورت و اهميت
  اهميت بهداشت محيط و پاكسازي و سالم سازي محيط ،‌ تأمين آب سالم بهداشتي و هوا و آب و مواد غذائي و اماكن عمومي و مسكن ، شناسائي عوامل ناپاك و غير بهداشتي و مبارزه با حشرات ناپاك موذي و ناقلين نياز شديد به تعداد زيادي متخصصين كاردان در زمينه بهداشت محيط را ايجاب مي نمايد


  دوره كارشناسي ناپيوسته رشته بهداشت محيط
  يكي از دوره هاي آموزشي در نظام آموزش عالي است كه ادامه دوره كارداني بهداشت محيط است
  هدف
  هدف آن تربيت افرادي است كه بتوانند با مطالعه و بررسي وضعيت منطقه در زمينه هاي مشخص آبرساني ،‌ تصفيه آب ، جمع آوري فاضلابها ، تصفيه و دفع فاضلابهاي شهري و صنعتي ، جمع آوري و دفع زباله ها و كنترل آلودگي هوا در رفع مشكلات منطقه ارائه طريق نموده و در طراحي سيستمهاي مربوطه شركت نمايند . دانشكده بهداشت و تغذيه از سال 1374 اقدام به پذيرش دانشجو در اين دوره نموده است
  طول دوره و شكل نظام
  طول و دوره كارشناسي بهداشت محيط 2 سال و نظام آموزشي آن مطابق آئين نامه آموزشي دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي مصوب شورايعالي برنامه ريزي است واحد هاي درسي تعداد كل واحد هاي درسي اين دوره 70 واحد بشرح زير است :
  واحد 9
  دروس عمومي
  واحد 49
  دروس اختصاصي
  واحد 12
  كارآموزي در عرصه
  نقش و توانائي
  كارشناسان بهداشت محيط علاوه بر مهارتهاي كارداني نقش و توانائي هاي زير را دارند
  مهارت لازم جهت بررسي و تعيين منابع آب آشاميدني
  مهارت لازم براي تأمين آب مشروب اجتماعات در زمينه انتقال ،‌ توزيع و تصفيه آب
  آشنائي با طراحي ، سيستمهاي جمع آوري ، تصفيه و دفع فاضلاب شهري
  كارشناسي و برنامه ريزي در زمينه جمع آوري ، استفاده مجدد و دفع مواد زائد جامد
  اطلاع كافي از آلودگي هوا و منابع انتشار آن و ارائه روشهاي كنترل
  آشنائي با انواع تشعشعات ، منابع ، خطرات بهداشتي و روش حفاظت در مقابل آنها و روش اندازه گيري تشعشعات
  ضرورت و اهميت
  طبق تحقيقات سازمان بهداشت جهاني تصفيه و تأمين آب آشاميدني بهداشتي ، جلوگيري و يا كنترل آلودگي هوا ، تصفيه و دفع بهداشتي فاضلابها در سلامت انسانها و موجودات زنده نقش بسزائي داشته و درصد قابل توجهي از بيماريها و در نتيجه هزينه هاي هنگفت مربوط به درمان را ميكاهد . لذا تربيت كارشناس بهداشت از اهميت خاصي برخوردار است .
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
 6. 2 کاربر مقابل از این پست ADMIN تشکر کرده اند.


 7. #4
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  پیش فرض

  دوره كارداني بهداشت عمومي


  يكي از دوره هاي آموزش عالي است كه اولين بار تحت عنوان مراقبين بهداشت مدارس از تاريخ 1351 در وزارت آموزش و پرورش شروع به كار نمود . اين دوره در سال 1362 به مجتمع آموزشي و پژوهشي وابسته به وزارت بهداشت و درمان انتقال يافت و هم اكنون در دانشكده بهداشت و تغذيه در دو گرايش بهداشت خانواده و مبارزه با بيماريها دانشجو پذيرفته مي شود . در شاخه بهداشت خانواده صرفا خواهران ، و در رشته مبارزه با بيماريها برادران مي توانند وارد شوند . ضمنا اين دوره مقدمه اي است كه براي ورود به بعضي از دوره هاي كارشناسي رشته هاي بهداشت در نظر گرفته شده است .
  هدف
  هدف از اين دوره تربيت افرادي است كه بتوانند در زمينه مسائل مختلف بهداشت خانواده و مبارزه با بيماريها ارائه خدمت نموده و رده هاي محيطي خدمات مذكور را سرپرستي ،‌نظارت و هدايت نمايند .
  طول دوره و شكل نظام


  طول دوره كارداني بهداشت عمومي 2 سال و نظام آموزش آن مطابق آئين نامه هاي آموزشي دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي مصوب شوراي عالي برنامه ريزي است و پس از گذراندن دروس عمومي و پايه دانشجويان خواهر به گرايش بهداشت خانواده و برادران به گرايش مبارزه با بيماريها وارد مي شوند . ضمنا دانشجويان ملزم به گذرانيدن يك دوره كارآموزي در زمينه بهداشت خانواده و مبارزه با بيماريها مي باشند .
  واحدهاي درسي


  تعداد كل واحدهاي درسي اين دوره 60 واحد كه با احتساب 12 واحد كارآموزي در عرصه 72 واحد به شرح زير است :
  واحد 11- دروس عمومي
  واحد 10- دروس پايه
  واحد 14 واحد 19
  دروس اصلي:
  بهداشت خانواده 14 واحد
  مبارزه با بيماريها19 واحد
  دروس اختصاصي:
  بهداشت خانواده 25 واحد
  مبارزه با بيماريها 20 واحد
  واحد 12-كارآموزي در عرصه
  نقش و توانائي
  فارغ التحصيلان اين دوره آموزشي به عنوان پل ارتباطي رده هاي محيطي خدمات بهداشتي علاوه بر سرپرستي و نظارت بر ارائه خدمات سطوح پائين ارائه دهنده اين خدمات در خانه هاي بهداشت قادر خواهند بود در مراكز آموزش بهورزي ارائه خدمت نمايند .
  ضرورت و اهميت
  در كشور ما شبكه هاي بهداشتي درماني به عنوان حامل و قالب ارائه خدمات بهداشتي اوليه پذيرفته شده است . با ارائه خدمات بهداشتي درماني در اين سيستم قادر خواهيم بود بر بسياري از مشكلات فائق آييم. كاردانهاي بهداشت خانواده و مبارزه با بيماريها سطوح مياني ارائه دهنده خدمات در اين سيستم مي باشند .
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
 8. 2 کاربر مقابل از این پست ADMIN تشکر کرده اند.


 9. #5
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  پیش فرض

  دوره کارشناسی مديريت خدمات بهداشتی درمانی ( اداره امور بيمارستانها)


  تعريف و هدف:
  هدف از پرورش دانشجويان مقطع کارشناسی اداره امور بيمارستانها شامل موارد زير است:
  - تأمين نيروی انسانی جهت ارائه خدمت اداری – اجرايي در واحدهای مختلف بيمارستانها.
  - افزايش کارآيي و اثربخشی فعاليت بيمارستانهای کشور
  - اداره موثر تروپوياتر بيمارستانها
  طول دوره و شکل نظام:
  طول دوره کارشناسی اداره امور بيمارستانها 4 سال می باشد همه بر حسب آئين نامه های آموزشی دوره کارشناسی است. دروس اين دوره بصورت نظری، عملی و کارآموزی در عرصه است.هر واحد درس نظری در هر ترم معادل 17 ساعت و هر درس عملی معادل 34 ساعت و هر واحد کارآموزی در عرصه 68 ساعت می باشد کارآموزی در عرصه حسب برنامه تنظيمی در بيمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی و اداری انجام می گيرد.
  واحدهای درسی:
  تعداد واحدهای درسی اين دوره 135 واحد در نظر گرفته شده است و در جدول زير ارائه می گردد:
  الف – دروس عمومی 20 واحد
  ب – دروس پايه و اصلی 56 واحد
  ج – دروس تخصصی 35 واحد
  د – کارآموزی در عرصه 34 واحد
  ________
  135 واحد
  نقش و توانايي :
  فارغ التحصيلان اين رشته معمولا" در مشاغل کارشناسی در واحدهای مختلف بيمارستانها اعم از عمومی و تخصصی ، دولتی يا غير دولتی ، کلينيک ها، شبکه بهداشت و درمان و بطور کلی واحدهای موقتی و ستادی بخش بهداشت و درمان کشور بکار مشغول می شوند.با توجه به آموزشهای نظری و کاربردی که اين دانشجويان طی دوره تحصيل می بيينند، انتظار می رود که پس از فراغت از تحصيل قابليت های لازم جهت ايقای نقش سازنده در افزايش کارآيي و اثربخشی خدمات بهداشتی و درمانی جامعه را دارا باشند.

  ضرورت و امنيت رشته ها:
  گسترش چشمگير نظام بهداشت و درمانی ميهن اسلامی و نياز روزافزون مردم به خدمات بهداشتی و درمانی و در نتيجه توسعه سازمان های بهداشتی و درمانی کشور بعلاوه بهبود عملکرد و اقتصادی تر اداره کردن اين سازمانها، تربيت و بکارگيری مديران متخصص را در سطوح مختلف لازم می سازد. بويژه سازمانهای بهداشتی و درمانی به لحاظ جايگاه حساس و امنيت خاصی که برای جامعه دارند می بايد از برنامه ريزی، سازمان دهی، بکارگماری بودجه بندی، هدايت و رهبری، کنترل و نظارت، انگيزش کارکنان، ارتباطات درون بخشی و برون بخشی ، نوآوری و ارزيابی ، علمی برخوردار باشند. در دورانی که تخصص و مهارت در کليه ابعاد زندگی انسان و شئون مختلف سازمان های بشری نقش کليدی را ايفاد میکنند، بعلاوه تجارب ساير کشورهای اهميت پرورش نيروهائی با اين تخصص را بارز می سازد. اين رشته به خصوص بر اساس فلسفه جامعه نگر کردن و کاربردی ساختن آموزش از نو طراحی شده است .حتی المقدور سعی گرديد که کاستی های برنامه قبلی رفع شود لذا جای اميد فراوان وجود دارد که اين رشته و فارغ التحصيلان آن بتوانند با بهره گيری از شيوه های نوين مديريت پيشرفته و تجاربی که از آموزش در عرصه بطور اصولی کسب می نمايند ، در تحول اساسی و بهبود اداره سازمان های بهداشتی و درمانی کشور نقشی موثر داشته باشند.
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
 10. 2 کاربر مقابل از این پست ADMIN تشکر کرده اند.


 11. #6
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  پیش فرض

  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]

  هدف :
  دندانپزشک [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] تشخیص و درمان بیماری‌های دهان و دندان می‌پردازد و از همین‌رو شاید بهتر باشد که عنوان این رشته را دهان‌پزشکی گذاشت.در گذشته دندانپزشکی را مساوی با دندانسازی می‌دانستند. اما امروزه دندانسازی تنها بخشی از دندانپزشکی است. رشته دندانپزشکی در مقطع دکترای عمومی نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهد. دندان‌پزشکی یک علم تخصصی است که سلامت دهان و دندان را به عنوان عضوی مهم در سلامت جسم و روح، زیبایی و ادا کردن کلمات تامین می‌کند. همچنین به یاری این علم می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را در مراحل اولیه شناخت و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.
  ماهیت :
  این مقطع دارای دو دوره مجزای ۲ و ۴ ساله است. که در ۲ سال اول دانشجویان واحدهای علوم پایه مثل بیوشیمی، آناتومی، بافت‌شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک، میکروب‌شناسی و ایمنی‌شناسی را می‌گذرانند و بعد از ۲ سال وارد دوره تخصصی دندانپزشکی شده و دروس اختصاصی خود را در زمینه آسیب‌شناسی فک و دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، پروتزهای ثابت و اکلوژن، پروتزهای متحرک و فک و صورت ، پریودنتولوژی، ترمیمی و مواد دندانی، بیماری‌های دهان و دندان، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت می‌گذرانند. و در نهایت می‌توانند بیماری‌های دهان و دندان را تشخیص داده و در حد یک دندانپزشک عمومی نسبت به درمان آنها اقدام کنند.
  عده‌ای دندانپزشکی را با کار عملی و تکنیکی صرف، یکی می‌دانند در حالی که اگر دانشجوی دندانپزشکی تنها فن و تکنیک این رشته را فراگرفته اما در علوم پایه ضعیف باشد، در نهایت یک دندانساز خواهد شد یعنی چنین فردی کار روی دندان را فراگرفته است اما از علم پزشکی بی‌نصیب می‌باشد[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  آینده شغلی ، بازار کار، درآمد:
  امروزه در کشور ما نزدیک به ۱۲ هزار دندانپزشک وجود دارد و از سوی دیگر سالانه ۱۸ دانشکده دندانپزشکی دولتی و خصوصی موجود در کشور بیش از ۱۰۰۰ دندانپزشک تربیت می‌کنند. حال سوال اینجاست که آیا برای این تعداد فارغ‌التحصیل رشته دندانپزشکی فرصت‌های کاری وجود دارد؟
  دکتر افشار در پاسخ به این سوال می‌گوید:
  امروزه در کشور ما فرصت‌های شغلی برای دندانپزشکان جوان به دو دلیل عمده محدودتر شده است که یکی از این دلایل پیشرفت بهداشت در کشور ماست. یعنی خوشبختانه کشور ما نیز مانند سایر کشورهای جهان در جهت پیشگیری و اهداف بهداشتی حرکت کرده و بسیاری از بیماری‌ها را مهار و کنترل کرده است. در نتیجه مردم کمتر به پزشکان و دندانپزشکان مراجعه می‌کنند. از سوی دیگر در چند سال اخیر رشد پزشکان و دندانپزشکان نسبت به نرخ رشد جمعیت افزایش یافته است. برای مثال اگر تا ۲۰ سال قبل به ازای هر ۲۵ هزار نفر یک دندانپزشک وجود داشت حال به ازای هر ۵ یا ۶ هزار نفر یک دندانپزشک وجود دارد. البته ذکر عوامل فوق به معنای آن نیست که هیچ فرصت شغلی برای دندانپزشکان جوان وجود ندارد بلکه در بسیاری از شهرستانهای کشور، ما هنوز شاهد کمبود دندانپزشک هستیم. یعنی در حالی که در بعضی از نقاط کشور به ازای هر ۲ هزار نفر یک دندانپزشک داریم، در نقاط محروم کشورمان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر یک دندانپزشک وجود دارد.
  دکتر کوثری نیز ضمن تایید موارد فوق می‌گوید:
  مطمینا با پیشرفت بهداشت دهان و دندان، فرصت‌های شغلی یک دندانپزشک عمومی کاهش پیدا کرده است و البته افزایش تعداد دندانپزشکان جوان بیکار تنها مشکل ایران نیست چون طبق بررسی‌ها و پیش‌بینی‌های جوامع علمی خارج از کشور، در سال ۲۰۳۰ میلادی بهداشت دهان و دندان مردم به اندازه‌ای خوب خواهد بود که دندانپزشکی عمومی به بخشی از پزشکی عمومی برخواهد گشت و رشته دندانپزشکی تنها جنبه تخصصی پیدا می‌کند.
  توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه :
  همانطور که در قسمت‌های قبل اشاره شد، عدم تسلط بر علوم پایه و زبان انگلیسی، دانشجو را از مقولات علمی دور می‌کند و صرفا به او توانایی انجام کارهای عملی این رشته را می‌دهد.
  هرآنچه که یک دانش‌آموز در درس زیست‌شناسی دوره دبیرستان خود فرا می‌گیرد به نحوی به رشته دندانپزشکی ارتباط دارد بخصوص دو بخش فیزیولوژی و آسیب‌شناسی که دانشجویان دندانپزشکی در دو سال اول تحصیل خود با وسعت و عمق بیشتری نسبت به دوره دبیرستان مطالعه می‌کنند. همچنین دانشجوی این رشته باید از دستهایی ماهر و توانمند برخوردار باشد چون بسیاری از کارهای دندانپزشکی از تراش دندان گرفته تا بازسازی دندان نیاز به دستهایی هنرمند و توانا دارد تا بتوان به نحو احسن کارهای ظریف دندانپزشکی را انجام داد.
  برخورداری از سلامت کامل جسمی و روانی و قابلیت انجام کارهای بسیار دقیق علمی، عملی، کلینیکی برای داوطلبان این رشته بسیار ضروری است. خلاقیت و مهارت در کار دست و همچنین برخورداری از خلاقیت و دید هنری، دانشجو را در انجام کارهای عملی این رشته و انجام مهارت‌های لازم در پیاده کردن آموخته‌های آن، کمک بسیار می‌کند.
  وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:
  امکان ادامه تحصیل فوق دکترا در رشته‌های مختلف دندان‌پزشکی در ایران وجود دارد.
  تعداد وعناوین واحدهای اصلی و اختصاصی:
  طول دوره دندان‌پزشکی پنج سال است و درسهای آن در سه بخش : عمومی ، پایه و اختصاصی برنامه‌ریزی شده است که از لحاظ نحوه تعلیم و تدریس، به درسهای نظری ، عملی نظری، عملی تقسیم می‌شود.
  این دوره شامل دو مرحله است:
  مرحله اول (۵/۱ سال) : در این مرحله دانشجویان درسهای نظری و عملی علوم پایه و عمومی را در دانشگاه (کلاس و آزمایشگاه)‌ می‌گذرانند.
  مرحله دوم (۵/۳ سال) : در این مرحله دانشجویان درسهای تخصصی را در دانشگاه (کلاس و بخشهای کلینیکی) فرا می‌گیرند و به منظور برخورداری از کارایی آموزشی- درمانی، بیشتر این دوره تحصیلی را در بخشهای کلینیکی دانشکده و بیمارستانهای وابسته به ارایه خدمات بهداشتی و درمانی می‌پردازند؛ لازم به تذکر است که گذراندن درسهای پایه برای ورود به دوره کلینیکی (مرحله دوم) ضروری است.
  نظام آموزشی مطابق آیین‌نامه مصوب شورای عالی برنامه‌ریزی است و هر واحد درس نظری ۱۷ ساعت و هر واحد درس عملی ۳۴ ساعت است. کل واحدهای درسی این دوره ۲۰۳ واحد است.
  درسهای پایه
  درس های پایه به درسهایی گفته می‌شوند که زمینه‌ساز ورود دانشجو به درسهای اصلی و تخصصی و فراگیری آنهایند. در این رشته درسهای پایه جمعا به تعداد ۴۳ واحد درسی است که عبارتند از: فیزیک پزشکی ، بیوشیمی ، بافت‌شناسی انسانی، جنین‌شناسی، تشریح ، ژنتیک انسانی، میکروب‌شناسی، ایمنی شناسی، فیزیولوژی، روان‌شناسی عمومی، آسیب‌شناسی عمومی.
  درسهای اختصاصی
  درسهای تخصصی به درسهایی گفته می‌شود که اطلاعات و آگاهیهای لازم را درباره رشته تخصصی به دانشجو داده، او را با مفاهیم تخصصی و عمده رشته مورد نظر آشنا می‌کند و آموزشهای لازم را به او می‌دهند.
  در رشته دندان‌پزشکی درسهای تخصصی عبارتند از: کالبدشناسی و مرفولوژی دندان، زبان خارجی اختصاصی، جنین و بافت‌شناسی فک و دهان ، آسیب‌شناسی دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، بیماریهای دهان و تشخیص ، بیولوژی دهان، پریودنتولوژی، دندان‌پزشکی ترمیمی(پروتز متحرک پارسیل، پروتز ثابت ، پروتز کامل) جراحی دهان و فک و صورت ، دندان‌پزشکی کودکان، رادیولوژی دهان ، گوش و حلق و بینی ، نظام پزشکی و طب قانونی، بهداشت عمومی و اکولوژی ، بهداشت محیط زیست ، دندان‌پزشکی مجتمعی ، بیماریهای روانی ، بیماریهای درونی، فارماکولوژی ، بهداشت دهان و تغذیه و ندان‌پزشکی پیشگیری مواد دندانی و پایان‌نامه (رساله)‌.
  دانشجویان در سال چهارم با تایید استاد راهنما، موضوعی را برای پایان‌نامه انتخاب وراجع به آن تحقیقاتی را آغاز می‌نمایند، ولی واحد پایان‌نامه در سال آخر محاسبه خواهد گردید که در آن زمان دانشجو پایان‌نامه را به هیات داوران منتخب ارایه و از آن دفاع می‌نماید.
  خلاصه‌ای از مطالب مطرح شده بعضی از درسهای تخصصی الزامی:
  اندودنتیکس: مطالب این درس شامل بررسی اتیولوژی، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماریهای پالپی و بافتهای نگهدارنده دندان‌ناشی از ضایعات پالپ به منظور حفظ سلامت و نگهداری دندانهای طبیعی است.
  بیماریهای دهان و تشخیص : در درس بیماریهای دهان و تشخیص، به شناسایی ، تشخیص کلینیکی و پاراکلینیکی ضایعات حفره دهان و درمان ضایعات مخاطی آن و ارتباط آن با سایر بیماریهای بدن پرداخته می‌شود.
  پروتزهای دندانی: در این درس در ارتباط با مسایل ترمیمی و بازسازی دستگاه جونده (دندانها و ساختمان مجاور کناری صورت) از طریق پروتزهای ثابت، متحرک (پارسیل و کامل) و فک و صورت بحث می‌شود. همچنین مسایل مربوط به اصول اکلوژن در این رشته مورد تدریس علمی عملی قرار می‌گیرد.
  رادیولوژی: درس رادیولوژی یکی از درسهای دندان‌پزشکی و از علوم اساسی جهت دستیابی و شناسایی حالات طبیعی و غیرطبیعی استخوان فکها و دندانها می‌باشد.
  دندان‌پزشکی کودکان: درس دندان‌پزشکی کودکان، قسمتی از درسهای دندان‌پزشکی است که شامل : تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ دهان و دندان کودکان، معلولان و معلولان ذهنی و شناسایی رابطه آن با سلامت عمومی آنها می‌باشد.
  دندان‌پزشکی ترمیمی : این درس شامل بررسی اتیولوژی ، تشخیص ، پیشگیری و درمان و ترمیم ضایعات بافتهای سخت دندانی به منظور حفظ سلامت و زیبایی دندانهای طبیعی و بافتهای نگه‌دارنده آنهاست.
  رشته ‌های مشابه و نزدیک به این رشته :
  وجوه مشترک علمی وسیعی که این رشته با رشته پزشکی دارد، به دندان‌پزشک این مهارت را می‌دهد تا با شناخت همه جانبه ساختمان بدن و فیزیوپاتولوژی آن خدمات و درمان‌های لازم را در راستای تخصصی خود ارایه دهد.
  وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر :
  اگرچه اهمیت رشته دندان‌پزشکی در شهرهای بزرگ و متوسط تا حدود زیادی روشن است، اما متاسفانه هنوز این رشته نتوانسته است ارزش والای خود را در شهرهای کوچک و روستاها، آن‌چنان که باید نشان دهد. گرایش روزافزون داوطلبان به این رشته و مراجعه رو به افزایش شهروندان به شاغلان این حرفه ، می‌تواند اهمیت قابل ملاحظه و نیاز به متخصصان را در این رشته ، حتی در مقایسه با سایر رشته‌های پزشکی به وضوح نشان دهد[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  نکات تکمیلی :
  اما تحصیل در این رشته خالی از مشکل نیست . دکتر صنوبری نیز در مورد دشواری‌ها و مشکلات این رشته می‌گوید:
  دندانپزشکی حرفه‌ای است که با کارهای عملی بر روی بیمار همراه است، بنابراین امکان انتقال بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت یا ایدز از بیمار به پزشک بسیار زیاد است و دندانپزشکان باید همواره به اصول کنترل عفونت توجه داشته باشند چون یک کوتاهی یا اشتباه می‌تواند برای آنها عواقب ناخوشایندی داشته باشد. همچنین یک دندانپزشک باید بطور مرتب نرمش و ورزش کند تا دچار کمردرد و پادرد مزمن نگردد.

  جهت آشنايي بيشتر با اين رشته به سايت زير كه پايگاه دندانپزشكي ايرانيان است مي توانيد رجوع كنيد

  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
 12. کاربر مقابل از این پست ADMIN تشکر کرده است.


 13. #7
  º°”˜×.مدیریت کل سایت.×`”°º

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Mar 2007
  محل سکونت
  City Bonab
  نوشته ها
  31,995
  تشکر
  16,883
  تشکر شده 25,435 بار در 9,128 پست

  پیش فرض

  مقدمه


  رشته داروسازی سرحلقه درمان همه بیمارانی است که چشم امید به داروهای مؤثر، کم ضرر و پر اثر دوخته‌اند. ابزار مداوا که دارو بخشی از آن است، نقش خود را به خوبی ایفا می‌کند و رشته داروسازی همان علمی است که در ساخت و تولید دارو و دادن اطلاعات داروئی خدمات ارزنده‌ای را ارائه می‌دهد.داروسازی با علوم زیست‌شناسی ، بیوشیمی و علوم پایه پزشکی ارتباط وسیعی دارد. آموزش دوره دکتری داروسازی در ایران پیوسته است و پس از طی دوره 8 ساله به دانشجویان، درجه دکترای عمومی داروسازی اعطا می‌شود.


  درسهای رشته


  ردیفنام درس ردیف نام درس 1آمار حیاتی 2 اَشکال دارویی 1 و 2 3اصول روشهای تجزیه دستگاهی 1 و 2 4اطلاعات دارویی 1 و 2 5انگل‌شناسی (نظری، عملی) 6ایمونولوژی 7بهداشت 1 8بیوشیمی 9بیوفارماسی 10پایان‌نامه 11تشریح (نظری، عملی) 12 تغذیه و رژیم درمانی 13داروسازی صنعتی 1 و 2 14درمان شناسی 1 و 2 15ریاضیات پایه 16زبان تخصصی 1 و 2 17سم شناسی 1 و 2 18شناسایی گیاهان دارویی 19شیمی آلی 1 20شیمی آلی 2 21شیمی تجزیه (نظری، عملی) 22شیمی دارویی 1 و 2 و 3 23شیمی عمومی 1 24شیمی عمومی 2 25 فارماکولوژی 1 و 2 26فیزیولوژی 1 و 2 27فیزیک 28فیزیکال فارماسی 1 و 2 29مدیریت و اقتصاد در داروسازی 30مفرات پزشکی 1 و 2 31مواد خوراکی از نظر دارویی 32میکروب‌شناسی 33کارآموزی در بیمارستان 34کارآموزی در داروخانه 1 و 2 و 3 35کارآموزی در صنعت 1 و 2 36کامپیوتر 37 کمکهای اولیه 38کنترل فیزیکوشیمیایی 39کنترل مسمومیت‌ها 40کنترل میکروبی


  صنعت و بازارکار
  دارو سازی اجتماعی

  الف) داروخانه‌های سطح شهر: اکثریت (بیش از 85 %) فارغ التحصیلان این رشته جذب داروخانه‌ها می‌شوند و در این مراکز به ارائه خدمات زیر می‌پردازند:
  • خدمات داروئی مانند بررسی نسخه‌ها، اطمینان از تجویز مناسب داروها و در مواردی هم تجویز برخی از داروها.
  • ساخت داروهای ترکیبی.
  • عرضه داروهای تولیدی کارخانجات داروئی.
  • ارائه‌ی اطلاعات داروئی نظیر راهنمائی‌های لازم در مورد نحوه مصرف، عوارض جانبی، تداخلات داروئی و...
  ب) داروخانه های بیمارستان: علاوه بر ارائه خدمات فوق، خدمات دیگری نظیر موارد زیر ارائه می گیرد:
  • تدوین فهرست داروئی بیمارستان، کنترل و نظارت بر نحوه مصرف دارو به وسیله بیمار، تهیه شرح حال و تشکیل پرونده داروئی برای بیماران بستری شده و پیگیری امر دارو و درمان بیمار.
  داروسازی صنعتی :

  در بخشهای مختلف تهیه، ساخت، کنترل کیفیت، نگهداری، مدیریت و واحد تحقیقات کارخانه های داروسازی، وجود و فعالیت داروسازان ضروری است و هم اکنون عده‌ای از داروسازان در این بخش مشغول بکار‌ و فعالیت هستند.

  مراکز دانشگاهی:

  دارندگان مدرک دکتری عمومی می‌توانند پس از گذراندن امتحان دستیاری در مراکز پیش دانشگاهی به عنوان دستیار(رزیدنت) مشغول به ادامه تحصیل و سپس جذب دانشگاهها، مراکز تحقیقاتی و صنعت شوند.

  سایر مراکز:

  فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند با مراکزی مانند مؤسسات آموزشی ـ پژوهشی دولتی ( مؤسسه رازی ـ انستیتو پاستور و...) مراکز تحقیقات داروئی به عنوان دکتر دارو سازی همکاری نمایند. ضمنا تعدادی از داروسازان نیز جذب شرکتهای پخش‌و توزیع دارو می‌گردند.
  بطور کلی تدوین سیاستهای کلان مربوط به حرفه داروسازی چه در مورد کارخانجات، چه در مورد ورود داروها و مواد اولیه داروئی و چه در مورد توزیع دارو و ارائه خدمات داروها در داروخانه‌ها، به عهده معاونت دارو و غذا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. مسائل صنفی داروسازان نیز به عهدة انجمن داروسازان ایران است. اما امور مربوط به آموزش داروسازی بر عهده دبیرخانه شورای آموزش داروسازی و تخصصی (وزارت بهداشت و آموزش پزشکی) می‌باشد. __________________
  :: یاد گرفته ام تنهایی را به بودن درجمعی که به آن تعلق ندارم ترجیح دهم ::
  :: یاد گرفته ام که بااحمق بحث نکنم و بگذارم در دنیای احمقانه خویش زندگی کند ::
  :: یاد گرفته ام با وقیح جدل نکنم چون چیزی برای از دست دادن ندارد و روحم را تباه میکند ::
  :: یاد گرفته ام از حسود دوری کنم چون حتی اگر دنیا را به او تقدیم کنم باز هم از من بیزار خواهد بود ::
  =====================
 14. 3 کاربر مقابل از این پست ADMIN تشکر کرده اند.


 15. #8
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  May 2011
  محل سکونت
  سنپترزبورگ
  سن
  25
  نوشته ها
  14
  تشکر
  3
  تشکر شده 17 بار در 11 پست

  پیش فرض

  عالی بود ممنون

 16. کاربر مقابل از این پست mohammad90-2011 تشکر کرده است.


 17. #9
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Sep 2011
  محل سکونت
  چه قدر فاصله اینجاست بین آدمها چه قدر عاطفه تنهاست بین
  نوشته ها
  2,532
  تشکر
  5,603
  تشکر شده 3,476 بار در 1,393 پست

  پیش فرض

  ببخشید میشه کارشناسی رشته ی
  منابع طبیعی تغییر رشته داد به علوم پزشکی
  رشته مامایی
  باتشکر
  سلام
  دلت تنگ است .. می دانم !!
  قلبت شکسته است .. می دانم !!
  دوری برایت سخت است ... می دانم !
  اما برای چند لحظه ای ارام بگیر ...تا برایت بگویم...
  بگویم از دنیایی که به هیچ کس وفا نمی کند...

 18. #10
  کاربر سایت

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Nov 2018
  نوشته ها
  161
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 پست

  پیش فرض پاسخ : معرفی رشته های دانشگاهی علوم پزشکی

  شما در[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] آخرین هفته از سه ماهه اول بارداری هستیداما آیا می دانستید که فرد کوچک شما بیش از دو برابر در طول چند هفته گذشته است؟ در طی[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...], چه اتفاقی می افتد با ما همراه باشیدو جواب سوالاتتونو پیدا کنید.


  اندازه کودکم در [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] چقدر است؟

  در [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] ، کودک شما حدود دو اینچ است به اندازه یک آلو کوچک است!


  کودک در [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]

  تمام قسمت های بدن کودک شما در حال حاضر وجود دارد (هرچند که هنوزبه بلوغ کامل نرسیدن) در28 هفته آینده، سیستم و اندام او توسعه خواهد یافت، بنابراین او برای زندگی در خارج آماده خواهد شد. سیستم گوارشش شروع به کارمی کند (به معنای واقعی کلمه) و مغز استخوانش مشغول ساخت گلبول های سفید است.

  مفاصل مچ پا بالغ شده اند و انگشتان پا جدا شده اند.

  در آمنیوتیک، به طور آزادانه حرکت می کند و کودک شما بسیار فعال است. مایع آمنیوتیک را لگد می کند ولی شما هیچ چیز را احساس نخواهید کرد.

  بدن نوزاد دارای چربی زیر جلدی نیست و استخوانها زیر پوست ظریف برجسته هستند.

  چشم ها به سمت جلو چهره حرکت کرده اند اما هنوز هم محکم بسته شده اند.

  ساق پاها به سرعت در حال بزردگ شدن است و کنترل عضلات در حال توسعه است.

  تخمدان برای یک دختر: اگر این یک دختر بچه است، در[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]، او در حدود 2 میلیون تخمک در تخمدانها خود را حمل می کند.

  برای اطلاعات بیشتر [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] را کلیک کنید

  مطالب مرتبط در سایت دردانام:

  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]چ
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
  [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]

+ ارسال موضوع جدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 1

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

 1. mahsa733

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •