اگر SE P1i داخل مواد شوینده بیوفته چه اتفاقی میوفته؟

سناریو >> ظرفشویی.

شما در کنار ظرفشویی ایستاده اید و یکی بهتون زنگ میزنه. گوشی رو بیرون میارید اما دست هاتون کثیفه و گوشی لیز میخوره و با یک سقوط آزاد میوفته داخل ظرفشویی.

شیوه آزمایش

ما یک ظرفشویی واقعی رو که تشکیل شده از مواد شوینده ( گلرنگ ) ، آب گرم ، کثیفی های مختلف و مواد باقیمانده
غذا رو آماده کردیم. بعد گوشی های P1 رو در داخل این ظرفشویی که آماده کردیم انداختیم. بعد از حدود 1 ثانیه دوباره آنها رو از آب بیرون کشیدیم.
پرخاش ناگهاني

زمانی که تلفن در داخل آب بود ال سی دی گوشی کاملا کار میکرد و تصویر اون دیده میشد. بعد از بیرون کشیدن گوشی از داخل آب پی1 قفل کرده و دکمه هاش کار نمیکرد. وقتی باتری رو در آوردیم خشک کردیم و دوباره انداختیم باز هم تلفن کار نکرد. بعد ما سعی کردیم گوشی را به مدت نیم ساعت در خشک کن قرار بدیم و دوباره آزمایش کنیم
اما باز هم جوابی نگرفتیم. بعد ما باتری پی1 رو در آوردیم و یک باتری تازه بجاش انداختیم این دفعه در حقیقت تلفن به زندگی دوباره برگشت. ال سی دی گوشی دارای لکه های گوناگونی بود اما اینترنت، دوربین و بقیه امکاناتش کار میکرد. بعد از گذشت چند هفته باتری اصلی پی1 دوباره شروع به کار کردن کرد و لکه های روی ال سی دی گوشی نیز تا مقدار زیادی خود به خود از بین رفت. اما تلفن هنوز کاملا سالم نیست. ال سی دی گوشی خود بخود و بی اختیار عمل های انجام نشده رو ثبت میکنه یعنی در اصل آن را غیر قابل استفاده میکند.

مقایسه با گوشی های ارزان قیمت...

Sony Ericsson K220i کار میکرد زمانی که ما همین تست رو بر روش انجام دادیم. یعنی زمانی که از آب بیرون آوردیم همه امکاناتش حتی تکستش کار میرد اما 2 بار ال سی دیش چشمک زد. یعنی مثل اینکه خاموش روشن بشه.

تفسیر.

به این صورت ما به نتیجه میرسیم که گوشی پی1 حساسیت بیشتری رو در مقابل رطوبت و نم نسبت به گوشی های ارزانقیمت مانند Sony Ericsson K220i دارد. حتی اگر پی1 بعد از یک نمونه واقعی از تست بالا در مواد شوینده بیوفتد هفته ها طول میکشد تا تلفن به حالت عادی برگردد البته اگر تلفن بطور کامل نسوزد و از بین نرود.

نظر نهایی.
ما این تست را با قبول کردن این امر که تلفن های گرانقیمت آسیب پذیری بیشتری نسبت به تلفن های ارزانقیمت را دارند انجام دادیم به دلیل اینکه تلفن های ارزانقیمت دارای الکترونیک ساده تر و قالب های سخت تری هستند. در حال حاضر میشه گفت هیچ تلفنی وجود نداره که بتونه در مقابل آسیب پذیری ها مقاوم باشه. اگر شما احتمال میدید که ممکنه در آینده نسبت به شغل و کاری که انجام میدید ممکنه یک همچین اتفاقی برای شما بیوفته بهترین کاری که میتونید انجام بدید اینه که گوشی ارزون قیمت خریداری کنید. نه تنها به دلیل اینکه قیمت ارزونتری داره بلکه به خاطر اینه شانس بیشتری در تلفن های ارزون قیمت برای باز گشت به زندگی وجود داره تا تلفن های گران قیمت.


=======================================
زمانی که گوشی Sony Ericsson P1i در سرمای شدید یخ میزند!
این هم یک نمونه تست دیگه مشابه تست بالا بر روی گوشی پی1 است. اما اینبار نوع تست فرق میکند. این دفعه این گوشی را در سرمای شدیدی منجمد میکنند تا ببینند هوش و عقل این گوشی در زمان منجمد شده چطور کار میکند.

بسیاری از نقاط ایران نیز در زمستان سرمای شدیدی دارند و خوشبختانه و یا متاسفانه بسیاری نقاط و شهر های ایران نیز از زمستان و سرما لذتی نمیبرند. نتیجه این تست به درد کسانی خواهد خورد که یا در نواحی سردسیر مثل من زندگی میکنند.

خب برگردیم به موضع تست . نتیجه این تست نیز مانند تست قبلی که قرار دادم از طرف همان شرکت تحقیقاتی صورت گرفته پس اگر به توضیحاتی نیاز داشتید تست قبلی را بخونید. در این تست نظرات شخصی من وجود نداره و همان چیزی را ترجمه میکنم و یا بهتره بگم سعی کردم ترجمه کنم که در منیع اصلی قرار داده شده.


سناریو >> قدم زدن زمستانی

در روز یکشنبه ای تصمیم میگیرید که به یک پاده روی باشکوه بروید، روزی که همراه است با یک سرمای زمستانی و یک آفتاب ضعیف. تقریبا در خانه متوجه میشوید که گوشی پی1 از جیب شما لغزیده و یکدفعه در طول جاده افتاده زمین.شما دوباره بیرون میرید و بدنبال رد پای خود در برفها میگردید تا زمانی که تلفن را در یک توده برف پیدا میکنید.

پرخاش ناگهانی ...

Sony Ericsson P1i تقریبا در درون یخ قرار گرفته. زمانی که حالت منجمد شده اش رو ازدست میده تمام فعالیت هاش طبق معمول عادی کار میکنند. ما عکس العمل غیر طبیعی را چه در خود تلفن و چه در عملکردهای برنامه ایش نتونستیم پیدا کنیم. لنز دوربین را بخاری که از یخ برمیخیزد پوشانده بود و به دلیل سرمای شدید باتری تلفن حداقل شارژ را نشون میداد.
مقایسه با تلفن های ارزان قیمت...

ال سی دی و دکمه های گوشی سونی اریکسون K220i بسیار ضعیف و کند کار میکرد اما با این وجود همه چی کار میکرد و عکس العمل خود را از دست نداده بود.

تفسیر ...

کسانی که تا بحال در سرما گوشی موبایل استفاده کردند بخوبی میدانند که گوشی ها در سرما واکنش ضعیفی را از خود نشان میدهند. مخصوصا ال سی دی گوشی های موبایل واکنش آهسته ای رو در سرما از خود نشان میدهند.

به همین دلیل ما میخواستیم ببینیم که چطور ال سی دی ها میتوانند از پس سرما بر بیایند. گوشی سونی اریکسونپی1 در این زمینه فوق العاده بود، و در این زمینه توانست واکنش عالی رو از خود نشون بده و در حد گوشی های ارزان قیمت توانست از پس سرما بر بیاید.


=======================================
Sony Ericsson P1i در زیر باران


شیوه آزمایش...

با توجه به تست قبلی یعنی همان تست سرما و یخ این دفعه شرایط آب و هوایی تغییر میکند و زمانی راتصور میکنیم که گوشی در همان حالت تست قبلی گم میشود. اما این دفعه سرما و یخبندانی در کار نیست بلکه گوشی پی1 یک دوش کامل میگیرد. با توجه به اینکه دوش معمولی حمام هم فشار بیشتری دارد و هم آب بیشتری ازش بیرون میاد بنابراین ما هم گوشی پی1 را بمدت 5 دقیقه در زیر دوش حمام قرار دادیم.
پرخاش ناگهانی ...

ال سی دی و منوهای گوشی بعد از بیرون آمدن از زیر دوش بخوبی کار میکنند، اما تلفن هیچ واکنشی را در مقابل امواج اینترنت و خطوط تلفن از خود نشان نمیداد. بعد از اینکه گوشی را رستارت کردیم پیغامی را مبنی بر وجود نداشتن سیم کارت بهمون نشان داد، عوض کردن سیم کارت هم فایده ای نداشت. اگر بدانید تا زمانی که یک سیم کارت فعال در داخل گوشی پی1 نباشد حتی نمیشه گوشی را در حالت پرواز ( هواپیما) قرار داد. بخار شدیدی نیز در لنز

دوربین گوشی نمایان شده بود. بعد از مدت زمانی که برای خشک شدن گوشی در نظر گرفته بودیم تمام واکنش های گوشی به حالت عادی برگشت و گوشی مثل قبل شروع به کار کردن کرد.

مقایسه با گوشی های ارزان قیمت ...

Sony Ericsson K220i دقیقا بعد از دوش کار کرد و روال طبیعی و عادی خود را طی کرد. عکس هایی که با کا220 گرفتیم تار بودند به دلیل اینکه بخار شدیدی را لنز این گوشی گرفته بود. اما بعد از گذشت 1 روز بهتر شد و تا زمانی که این بخار بعد از خشک کردن گوشی از بین رفت و این مشکل هم باقی نماند.

تفسیر ...

اینکه نم و رطوبت دشمن اصلی گوشی های موبایل هستند را ما از قبل میدانستیم. ما همچنین فکر میکردیم که گوشی های گرانقیمت در این تست حساس تر از گوشی های ارزان قیمت باشند و در حقیقت ممکن است تلفن کلا بسوزد و کارایی خود را از دست بدهد. اما عمل خشک کردن گوشی پی1 این نتیجه را داشت که این نوع فکر کردن نسنجیده بوده. همچنین باید بگیم که گوشی پی1 برای اینکه به واکنش و کارایی معمولی خود برگردد احتیاج به خشک کردن داشت در حالی که گوشی K220i کار خودش رو بدون عمل خشک کردن ادامه داد.


=======================================

در پایان میتوان نتیجه گرفت که SE P1i درحد قابل قبولی ظاهر شده و تونسته نتایج تست ها رو با موفقیت به پایان برساند ولی خدایی گوشی محکمیه. تا حالا 2-3 بار از تو دستم افتاده روی موزاییک و اسفالتو ... بیچاره فقط یک خورده لبه هاش پرید!!