+ ارسال موضوع جدید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: استفتائات قرآني از امام خميني (ره)

 1. #1
  مدیر بازنشسته

  http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

  [ ]
  تاریخ عضویت
  Feb 2010
  محل سکونت
  سومین حرم اهل بیت در ایران
  نوشته ها
  5,550
  تشکر
  3,522
  تشکر شده 4,670 بار در 2,569 پست

  استفتائات قرآني از امام خميني (ره)


  1ـ سـوال: در روزهای جمعه و درصف جماعت ديده می شـود كه بعضی از برادرها روزنامه می آورند و روی آن می نشينند ونماز مـی خـوانند و مسلما در روزنامه آيات قـرآن يا اسم خـدا يا كلمه ((الله)) يااسـم ائمه (ع) مـی باشـد, آيا نماز صحيح است يا خير؟(1)

  جواب: تا يقيـن بههتك و بی احترامی نداشته باشند نمازشان اشكال ندارد و بر ديگران لازم نيست به آنهابگويند.  2- سـوال: آيا انداختـن آيات قرآن و اسماء خداوند تبارك وتعالی, بعد از تغييـر شكل مثل پـاره كـردن و يا قطعه قطعه كـردن آن به صـورتـی كهمـوقع خـوانـدن معنـای آن مشخص نبـاشـد جـايز است يـا خيـر؟(2)

  جـواب: اگر بعد از تغيير شكل, آيات قرآن بر آن صـدق نكند, اشكال ندارد.  3- سـوال: آيا انداختـن اسماء جلاله خداوند در زباله دان, بـدون قصد اهانت جـايز استيـا نه, در صـورتـی كه انـداخته بـاشنـد حكمـش چيست؟(3)

  جـواب: انـداختـنآن جايز نيست و بايـد آنـرا از محل هتك و اهانت خارج كنند.  4- سـوال: انـداختـن روزنامه و مجلات در ميان زباله بـا علـم به اينكه در ميـان آن, اسمـاء جلاله و آيـات قـرآن نـوشته شـده است, چه حكمـی دارد؟(4)

  جـواب: حكـم همـان است كه در مسـاله قبلـی گفته شــد.  5-سـوال: ازآنجايی كه در حال حاضر بيشتر روزنامه ها و مجلات كشور, مشتمل بـر آيات قـرآن است ومعمـولا افـراد پـس از مطالعه, آنها را به جاهای هتك آميزی می اندازند لذا تقاضا میكنيـم دستـور فرماييد كه ايـن نشريات از چاپ آيات قرآن و كلماتی كه احترام آنهالازم است خـودداری كنند و اگر بهتر است در هنگام ضرورت سعی كنند آيات قرآن را نقلبه معنا كننـد و نه اينكه عينا چاپ نمايند؟(5)

  جـواب: چاپ و نشر ممنـوعنيست, ولی از انداختـن در جاهايی كه مـوجب هتك می شود, بايد خودداری كنند.  6- سـوال: در روزنامه ها آيات زيادی از قـرآن مجيـد و اسماء اللهو اسماء انبياء (ص) به چشـم مـی خـورد كه بسياری از مردم بطـور اجتناب ناپذير سر وكار با آن دارند و اجناسی در آن می پيچند و زير دست و پا در محلهای نجـس و كثيف كهتـوهيـن است می اندازند و با عدم طهارت آنها را دست مـی زننـد, آيا وظيفه هست بهمتصـديـان تذكـر بـدهيـم كه فكـری بـرای ايـن بكننـد؟(6)

  جـواب: چنينتكليفی نيست ولی اگر در مـوردی تـوهيـن و بی احترامی می شـود بايد رفع توهين شود.  7- سـوال: اينجانب يكـی از ايرانيان خارج از كشـور هستـم كه هرچنـد وقت يكبار روزنامه های ايرانی برايـم فرستاده می شـود و مقدار زيادی از آنهارا جمع كـرده ام, چـون آيـات قـرآن در آنهاست نمـی دانـم آنها را چه كنـم آيـا میتـوانم آنها را به دور بـريزم و يـا اينكه در دريـا بيندازم؟(7)

  جـواب: اگر در آنها آيات قرآن و اسماء محترمه باشـد بايد طـوری آنها را از بيـن بـرد كه درصـورت لزوم هتك نبـاشـد مثل به دريـا ريختـن.  8- سـوال: در حالحاضر نام خـداوند متعال و پيامبر (ص) و ائمه معصـوميـن عليهم السلام و آرم جمهوریاسلامـی در روزنـامه هـا و مجلات و كـاغذهـای اداری و... مشهود است و معمـولا رعايتدر حفظ احترام آن نمـی گردد. حكـم چيست؟(8)

  جـواب: از انـداختـن آنها درمـواضع هتك آميز اجتنـاب شــود.  9- سـوال: در بعضی از شهرستانهاكـوپنهای باطل شده خـواربار كه بيشترشان آرم جمهوری اسلامی و يا آيه قرآن بر رویآنها می باشد, سـوزانده می شـود آيا اين كار شرعا جايز است يا نه؟(9)

  جـواب: بنـابـر احتيـاط از سـوزانـدن اجتنـاب نمـاينـد.  10- سوال:خـواندن بعضی از آيه بعد از تكبيره الاحرام و قبل از سـوره حمد چه صورتی دارد؟(10)

  v
  جـواب: قـرائت قـرآن به قصـد قـرآنيت نه ورود, مـانع نـدارد.  11- سـوال: در نمـازها واجب است كه در ركعت اول يا دوم يكـی ازسـوره های قـرآن كـريم را بخـوانيـم, آيا هـر سوره به جز 4 سـوره كه سجـده واجبدارد مـی تـوانيـم بخـوانيـم يـا خيـر؟ حتـی بقـره؟(11)

  جواب: اختيارداريد

 2. کاربر مقابل از این پست bittermoon تشکر کرده است.


+ ارسال موضوع جدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

تعداد اعضای بازدید کننده از این تایپیک : 0

بازدید کنندگان :  (نمایش کلی)

نامی برای نمایش وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

Bookmarks

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •