+ ارسال موضوع جدید
صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13

موضوع: راهنمای خرید لب تاپ Laptop (قبل از پست دادن حتما پست اول را مطالعه بفرمایید)

کاربر سایت

http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

[ ]
    تشکر شده 1,997 بار در 952 پست

راهنمای خرید لب تاپ Laptop (قبل از پست دادن حتما پست اول را مطالعه بفرمایید)

توجه داشته باشید که این تاپیک درباره ی مقالات راجع به خرید لپتاپ است.
    جهت درخواست مشاوره برای خرید لپتاپ می توانید با توجه به نیاز خود موضوع را در تاپیک های زیر مطرح کنید:

[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
    ویرایش توسط r_22009 : 04-02-2010 در ساعت 19:54
    فقط دوستان حق پیام دادن را دارند
    لطفا توجه کنید تا مشکلی ایجاد نشود
    ----------------------------------------------------------------------
    عدالت از عسل شيرينتر و از روغن نرمتر و از مشك خوشبوتر است. امام صادق (ع)
    سولات خود را از مدیران بپرسید
    موفق باشید

2. 3 کاربر مقابل از این پست iman151 تشکر کرده اند.

کاربر سایت

http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

[ ]
    تشکر شده 1,997 بار در 952 پست

راهنمای خرید لب تاپ Laptop

لپ‌تاپ‌ها(كامپیوترهای قابل حمل) به دلیل افزایش توانایی‌ها و نیز قابلیت جابجایی روز به روز در بین مردم محبوبیت بیشتری پیدا می‌كنند. این راهنما شما را در یافتن بهترین Laptop متناسب با نیازتان یاری می‌كند.
    این راهنما از هشت قسمت تشكیل شده است كه در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در هر كدام از قسمت‌ها می‌توانید با ما تماس بگیرید تا راهنمایی‌های بیشتر را به شما بدهیم.

اندازه و وزن
    مطمئناً اندازه و وزن یك كامپیوتر همراه مهمترین موضوع در انتخاب یك Laptop می‌باشد. تعداد زیادی Laptop بسیار كوچك و سبك وجود دارند. اما بخش‌هایی از رایانه (مانند درایوهای نوری) نیز فدای اندازه می‌شوند. Laptop هایی كه به جای كامپیوتر رومیزی استفاده می‌ شوند( به اصطلاح Desktop replacements ) دارای همان قدرت كامپیوترهای رومیزی هستند. اما مطمئناً جابجایی این سیستم‌ها به علت بزرگ و سنگین بودن مشكل‌افرین است. هنگامیكه قصد انتخاب یك Laptop را دارید، به این نكته به خوبی توجه كنید كه امكانات و لوازم جانبی برای شما مهمتر است یا حجم و اندازه دستگاه. هر چند در حال حاضر و با استفاده از تكنولوژی موسوم به Centrino محصول اینتل شما می‌توانید در یك Laptop هر دو گزینه را در اختیار داشته باشید. پیشنهاد ما به شما اینست كه در صورت توان حتماً از Laptop های دارای تكنولوژی Centrino استفاده نمائید. در قسمت‌های بعد باز هم به توضیح مزیت‌های این تكنولوژی می‌پردازیم.

پردازشگر( CPU )
    سرعت Cpu های Laptop همواره با اندكی فاصله به دنبال سرعت كامپیوترهای رومیزی حركت می‌كند. اما با این قابلیت كه توان استفاده بهینه از انرژی را دارند. انتخاب سرعت CPU ، بسته به هدف شما از خرید Laptop دارد.
    اگر قصد شما از خرید یك Laptop استفاده از اینترنت، دریافت نامه‌های الكترونیكی( E-Mail )، استفاده از یك واژه‌پرداز و حتی تماشای یك فیلم DVD باشد، استفاده از یك CPU با سرعت 800مگاهرتز و یا اندكی بیشتر نیاز شما را رفع خواهد نمود. ولی اگر قصد جایگزینی آن را به عنوان كامپیوترتان دارید، نباید به سرعت‌های زیر 2گیگاهرتز فكر كنید.توضیح اینكه CPU های Centrino در هنگام نوشتن این مقاله دارای سرعت 1.6 می‌باشند

حافظه( RAM )
    حافظه قابل نصب در سیستم‌های قابل حمل( Laptop ) به طور كلی كمتر از سیستم‌های رومیزی است. هنگام خرید یك Laptop حتماً در مورد حداكثر RAM پشتیبانی شده در دستگاه اطلاعات لازم را از فروشنده دریافت كنید.
    در ضمن بد نیست ببینید كه آیا خودتان هم می‌توانید RAM دستگاه را افزایش دهید، یا حتماً باید توسط آن شركت و متخصصینش انجام شود.

نمایشگر( Display )
    هنگامی كه قصد خرید یك Laptop را دارید به قدرت تفكیك‌پذیری( Resolution ) صفحه نگاه كنید. معمولاً صفحه‌نمایش بزرگتر ترجیح داده می‌شود. اما بعضی از صفحه نمایش‌های بزرگ كه دارای Resolution بالاتری نیز هستند، خواندن متن را دشوار می‌كنند. در ضمن اندازه صفحه نمایش رابطه مستقیمی با اندازه Laptop خواهد داشت. سیستم‌های جدید با مونیتور 17 اینچ نیاز به دقت بیشتر در نگهداری خواهند داشت. علاوه بر اینكه جابجایی آنها نیز مشكل‌تر خواهد بود.

درایو‌ها
    اندازه Hard Drive یك موضوع مهم تلقی می‌شود. اما انتخاب یك درایو نوری نیز به همان اندازه مهم است. یكی از قابلیت‌های مهم Laptop های موجود قابلیت استفاده به عنوان یك پخش‌كننده DVD قابل حمل است. بوسیله یك درایو DVD -ROM و یا یك درایو Como CD-RW هر شخصی می‌تواند یك فیلم DVD را به مثابه یك تئاتر كوچك بر روی سیستمش تماشا كند.
    تعداد زیادی از سیستم‌هایی كه تحت عنوان Ultraportable شناخته می‌شوند، قابلیت استفاده از یك درایو نوری داخلی را ندارند. كه این عمل به خاطر كاهش وزن و اندازه دستگاه صورت گرفته است.

شبكه
    توانایی اتصال به شبكه نیز یكی از خصوصیت‌هایی است كه هنگام خرید یك Laptop باید مد نظر داشته باشید. به دنبال سیستم‌های بگردید كه حداقل دارای یك مودم 56 Kbps و یك اترنت( Ethernet ) سریع باشند. این‌ها به شما اجازه می‌دهند تا با اكثر سیستم‌ها اتصال برقرار كنید و به تبادل اطلاعات بپردازید.
    اگر نیاز به بیشترین بازده از شبكه را دارید، می‌توانید به دنبال Laptop هایی با مشخصه (802.11 b wireless adapter ) باشید. با انتخاب سیستم‌های دارای این گزینه به راحتی و بدون نیاز به سیم قابلیت اتصال و تبادل اطلاعات را خواهید داشت.

طول عمر باطری
    به نظر شما سیستمی كه با هر بار شارژ كردن فقط 30 دقیقه می‌تواند كار كند چطور است؟ طول عمر باطری نیز به نیاز شما بستگی دارد. ولی به دنبال سیستم‌هایی بگردید كه حداقل 2 ساعت بدون نیاز به شارژ می‌توانند كار كنند. در صورت نیاز بیشتر می‌توانید به دنبال Laptop هایی باشید كه امكان استفاده از باطری جانبی را برای شما فراهم می‌كند.

ولی یك‌راه دیگر...
    باز هم استفاده از تكنولوژی جدید اینتل موسوم به Centrino . این تكنولوژی به دلیل مصرف كم باطری قابلیت استفاده تا 6 ساعت را برای شما فراهم می‌كند.

گارانتی
    و آخرین مورد (نه كم ‌اهمیترین مورد) نوع و طول مدت گارانتی سیستم خریداری شده می‌باشد. Laptop ها ممكن است بیشتر از سیستم‌های رومیزی دچار مشكل شوند و این مورد نیز به خاطر قابلیت جابجایی آن‌ها است. هنگام خرید یك سیستم مطمئن باشید كه حداقل از 1 سال گارانتی بهره‌مند می‌شوید. اگر قصد استفاده زیاد و یا ناشیانه از Laptop را دارید سیستم‌هایی با 3 سال پشتیبانی (با وجود قیمت بالاتر) انتخاب بهتری برای شما محسوب می‌شود.
    سیستم‌هایی كه توسط شخص ثالث (فروشنده) گارانتی می‌شود، انتخاب خوبی نیست مگر اینكه به نمایندگی از شركت سازنده دستگاه باشد.
    برگرفته از آی تی ایران
    فقط دوستان حق پیام دادن را دارند
    لطفا توجه کنید تا مشکلی ایجاد نشود
    عدالت از عسل شيرينتر و از روغن نرمتر و از مشك خوشبوتر است. امام صادق (ع)
    سولات خود را از مدیران بپرسید
    موفق باشید

کاربر سایت

http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

[ ]
    تشکر شده 3,052 بار در 1,142 پست

پیش فرض راهنمای خرید لپتاپ(2)

در یک بیان کلی من چند دسته از کاربران را معرفی میکنم :

• کاربران عادی که تنها هدف انها استفاده از مزایای سطحی یک لپ تاپ به عنوان یک کامپیوتر متحرک و سیار است . بیشترین کاربرد دستگاه در این گروه مصارف خانگی اعم از تایپ , مشاهده فایل های صوتی و تصویری , مطالعه منابع و استفاده از اینترنت و … است
    • دسته دوم افرادی هستند که در رده حرفه ای ها قرار میگیرند . دقت کنید وازه حرفه ای کمی ابهام بر انگیز است .پس بهتر است کمی انرا باز تر کنیم . در اینجا منظور من از حرفه ای بودن دو گروه است[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]گروه اول برنامه نویسان و گرافیست ها هستند که نیاز دارند در گروه تجاری قرار بگیرند . این گروه نیاز دارند تا از لپ تاپ های با مشخصه های بالا استفاده کنند تا در سریع ترین حالت ممکن نتایج پردازش را ببینند . و گروه دوم کسانی هستند که من نام معتادین گیم را به انها میدهم . همان طور که میدانید game (بازی ها) از جمله نرم افزار هایی هستند که تمام توان سیستم را صرف لود و اجرا شدن خود میکنند و در دنیای امروز و با حضور بازی های دارای موتور های گرافیکی بالا کمترین نقصی در performance سیستم تمام نتایج را بهم خواهد ریخت .

البته از نظر من افرادی هم وجود دارند که تنها برای کلاس و مسائل غیر تخصصی و تنها برای ارضای نیاز خود ستایی در بازار لپ تاپ ها حضور میابند که موضوع انها در حوزه صحبت من نیست . در همین ابتدا توصیه میکنم نگاهی به سری XPS شرکت dell بیندازند و خود را بیش از این معطل نکنند .
    اما در خصوص دو دسته اصلی که از انها نام بردیم . با توجه به تنوع بازار مجبورم کمی با استفاده از تجربیات خودم دست به انتخاب از روی سلیقه نیز بزنم :
    دسته اول که بیشترین قشر کاربران و مصرف کنندگان را شامل میشوند در 1 سال اخیر یک کمپانی معروف را در پیش روی خود دارند و ان DELL این برند مطرح امریکایی است . شرکت dell در سال 2007 پر فروش ترین لپ تاپ های خود را در این بازه ارائه نمود . این شرکت در وب سایت خود 4 گروه را معرفی نموده است . Latitude ,XPS ,Precision Mobile Workstations,Vostro
    Vostro مناسب برای این نوع کاربران است ( به قول dell مناسب برای اموری تجاری کوچک ) بنابراین در صورتی که یک کاربر خانگی هستید و برای جابجایی محتوای اطلاعات خود و امور شخصی نیاز به لپ تاپ دارید آنرا انتخاب کنید . دقت کنید صحبت من در خصوص ماهیت این سری است . اما در این گروه شما میتوانید کانفیگ بالایی چون cpu 2.5 ghz به همراه 4 گیگ RAM هم پیدا کنید که من زیاد آنرا توصیه نمیکنم . .نتیجه اینکه خود این لپ تاپ ها نیز دارای مدل های مختلفی در رده خود هستند تا تنوع محصول رعایت شود . مثلا خود vostro 1510 دارای 4 نوع مختلف است که در cpu و ram و … با هم تفاوت دارند . بنابراین بسته به نیاز خود یکی را انتخاب کنید.اگر میخواهید کافیگ بالا انتخاب کنید به سراغ مدل های تخصصی dell بروید مانند latitude
    Latitude مناسب برای شرکت های IT و کسانی که نیاز به یک رده بالاتر از کاربران عادی دارند . اینها افرادی هستند که نیاز به لپ تاپ های با ویزگی های کاربردی برای برنامه ها و کار های با رشد بالا تر و آینده نگری بیشتر دارند . کسانی که فکر میکنند در آینده نزدیک نیاز به لپ تاپ بهتری خواهند داشت اگر يك مهندس و طراح سيستم هستيد كه امور مختلف پردازشي و گرافيكي را همزمان انجام ميدهيد و يا در محيط هاي كاري نويزي مانند كارخانجات هستيد سري latitude بهترين انتخاب براي شماست[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] در اين گروه بهترين انختاب D830 با كانفيگ 2.5ghz وRAM 4 گيگ بهترين انتخاب است .اگر كمي هم حوصله كنيد از تاريخ درج اين مقاله تا 2 هفته ديگر سري E كه بهترين نوع آن هم E6500 است وارد بازار ايران خواهد شد . اين لپ تاپ ها كه در نوع خود بي نظيرند بر اساس تكنولوژي Centrino 2 بنا نهاده شده اند و حتي باتري انها تا سقف 19 ساعت !! دوام خواهد داشت . اين براي مهندسين و آنها كه حرفه اي اند بي نظير است
    XPS ها لپ تاپ های جدید dell هستند که هم از نظر نوع تکنولوژی بکار رفته در چیپ ها و قطعات و هم در نوع طراحی برترین نوع لپ تاپ های dell هستند . این لپ تاپ ها برای مالتی مدیا و بازی طراحی شده اند اما یک نگرانی در کنار آنها وجود دارد و آن گرم شدن انهاست ([برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]را ببینید)
    Precision Mobile Workstations و ها لپ تاپ های مخصوص برنامه نویسان , گرافیست های حرفه ای و چیره دست و در مجموع کسانی که میخواهند از لپ تاپ خود کار بکشند و نیاز های تخصصی تری چه در میزان تجهیزات و پورت ها و چه در کارایی دارند [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] این سری گرانترین مدل های dell را دارد .
    شاید نیاز نبود که از تمام سری های dell اینجا نام ببرم اما همان طور که مشخص است برای دسته اول کاربران ما لپ تاپ های سری vostro و insprision بهترین انتخاب هستند .
    توجه داشته باشید که برنامه گرافیکی در ویندوز ویستا حداقل نیاز به 1 گیگ ram دارند و توصیه من cpu بالای 1.8 ان هم از نوع دو هسته ای (خصوصا برای مصرف کم برق و سرعت بالا ) است [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] توصیه بهتر من ram بالای 2 گیگ و cpu 2.2 گیگا هرتز است که چیزی در حدود 1,200 هزار تومان هزینه در بر خواهد داشت .
    توجه داشته باشد که لپ تاپ های مناسب قشر small business که در حال صحبت در مورد انها هستیم از رنج 700 هزار تومان تا 1,400 هزار تومان دارای مدل های مختلف هستند . البته ذکر این نکته هم بد نیست که لپ تاپ های dell کمی بی ریخت تر از سایرین هستند . مخصوصا در مقایسه با HP و سونی[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]اما اگر تمام شرایط را در نظر بگیریم من همچنان dell را در این گروه برتر میدانم .
    در این رنج هزینه و امکانات لپ تاپ های Hp نیز مدل های مناسبی را دارند .اسم این لپ تاپ ها در hp , Home Office است البته در hp دقت کنید که از cpu مدل AMD پرهیز کنید که مصرف بالایی در برق و باتری دارند . البته در صورتی که cpu دوهسته ای AMD داشته باشند موضوع کمی کم رنگ تر میشود . نوع طراحی مدل های hp دلنشین تر بوده اما اگر در این بین مدلی را انتخاب نمودید حتما انرا با مدل مشابه در dell مورد مقایسه قرار دهید . به عنوان مثال اگر cpu شما 2.2 است و 2 گیگ ram دارید حتما با مدل vostro مقایسه ای در قیمت و سایر مشخصات اعم از وزن , هارد , کارت گرافیکی و حجم حافظه ان , نوع صفحه نمایش ( که توصیه میکنم زیر 15 اینچ نباشد و wide screen نیز باشد ) امکانات بلوتوث و وایر لس داشته باشید . در لپ تاپ هاي HP متاسفانه در ايران من از سري Compaq مدل هاي ايده الي مشاهده نميكنم . در حالي كه در امريكا و اروپا اين سري در كنار Pavilion ها كه مخصوص entertainment طراحي شده اند قرار دارند و حرفه اي هاي زيادي انرا انتخاب ميكنند . در ايران سري pavilion آن هم با كيفيت نه چندان مرغوب و ساخت چين ارائه ميشود كه متاسفانه گارانتي معتبري نيز پشت ان قرار ندارد . اگر ميخواهيد يك انتخاب برتر و نسبتا گران قيمت از اين محصول داشته باشيد در حال حاضر DV7 1070 كه 17″ است را پيشنهاد ميكنم . در هر صورت HP در ايران بسيار ضعيف پشتيباني ميشود .
    در این رنج از شرکت سونی نیز در سری N مدل های مشابهی را مشاهده خواهید نمود که من با توجه به مشاهده یک نمونه آنها از توصیه و اصرار بیشتر اجتناب میکنم . لپ تاپ های سونی در مجموع LCD کاملا متفاوتی دارند . ترکیب رنگ این لپ تاپ ها اغلب برای کاربران ملموس نیست و اشباع متفاوتی دارد .قیمت لپ تاپ های سونی همیشه بالاتر از موارد مشابه در سایر برند ها است .صحبت در زمینه سونی و توشیبا را به مقاله بعدی موکول میکنم
    بروز رسانی ( چند نکته مهم ) ولی ساده ):

1. اگر قرار بر این است که در ماه جاری و پس از ان خرید کنید از cpu هایCentrino 2 انتخاب کنید . مگر اینکه مشکل مالی داشته باشید .
    2. در خرید از گارانتی معتبر استفاده کنید . نمونه این گارانتی در dell زیگورات است
    3. در هنگام خرید لپ تاپ کاملا نیاز خود و نوع نرم افزار های مورد استفاده خود را در نظر بگیرید نه برتری محصول . که در اینصورت توسط فروشندگان لحظه به لحظه به سوی لپ تاپ های گرانقیمت هدایت خواهید شد .
    4. اگر اهل رفت و آمد زیاد هستید و در ترافیک مجبورید لپ تاپ را بدست بگیرید حتما به پورتابل بودن لپ تاپ اهمیت دهید و سایز کوچک انتخاب کنید و سعی کنید کیف خود را از نوع کول پشتی انتخاب نمایید .
    5. به blue-Ray بودن لپ تاپ در حد وسع مالی خود اهمیت دهید . در حال حاضر ضرورت جدی ای برای آن وجود ندارد .
    6. اگر مهندسی اید و واقعا همزمان از نرم افزار های سنگین مانند auto cad ,.net 2005 یا 2008 ,sql server ,photoshopو… همزمان استفاده کنید حتما به میزان رم و هرتز cpuدقت کنید که بالا باشد . اگر کمی هم مسئله مالی تا حد 2 میلیون را در نظر نگیریمFSB 1066 را از دست ندهید !
    از مطرح كردن سوالات خود در ياهو و پروفایل و ... خود داري كنيد.
    طرح سوال فقط در انجمن تا ساير دوستان نيز از آن استفاده كنند.
    ------------------------------------------------------------

5. 4 کاربر مقابل از این پست r_22009 تشکر کرده اند.

کاربر سایت

http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gifhttp://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

[ ]

پیش فرض راهنمای خرید لپتاپ(3)

اگر شما به دنبال خريد يک لپ‌تاپ جديد هستيد و ازهيچ وب‌سايت‌ سازنده‌ي لپ‌تاپ بازديد نکرده‌ايد، مسلما انتخاب يک لپ‌تاپ برای شما کار طاقت فرسايي خواهد بود. بايد پردازشگر AMD يا Intel را انتخاب کنم؟ چقدر رم کافيست؟ کداميک از نسخه‌هاي ويندوز را احتیاج دارم؟ گرافيک بايد چگونه باشد؟ راهنمايي‌هاي ساده‌ي ما، شما را تا حدودی با خصوصيات داخلي يک لپ‌تاپ آشنا مي‌کند و به شما مشاوره مي‌دهد تا بتوانيد نوت ‌بوکي را که مي‌خواهيد، بدون پرداخت هزينه‌ي بيشتر، خريداري کنيد.

اگر شما هم مثل من علاقه‌مند به تکنولوژي هستيد، سفارش دادن آنلاين لپ‌تاپ تا حدودي عجيب وغريب به نظر مي‌رسد اما از يک بازي لذت ‌بخش تر است! شبيه به آن مي‌ماند که شما به يک مغازه‌ بروید و چيزهايي را که براي خانه مي‌خواهيد، جدا کرده و بر مي‌داريد. در حقيقت، هر مطلبي که در این وب سایت مي‌خوانيد شايد وسيله‌اي باشد براي کمک به شما جهت خريد يک لپ‌تاپ و لوازم جانبی مرتبط با آن. هنگاميکه بسياري از مردم براي سفارش دادن آنلاين لپ‌تاپ اقدام مي‌کنند، موارد مختلفی که براي خريد خود مي‌بينند همانند کابوس است. قيمت يک پردازشگر سريع‌تر 50 هزار تومان اضافه‌تر است؟ آن يکي که 100 هزار تومان گرانتر است چطور؟ آيا من کارت گرافيک GeForce یا ATI احتياج دارم و يا Intel را انتخاب کنم؟

کمپاني‌ها هر ساله پول زيادي را براي تبليغ محصولات خود مصرف مي‌کنند تا هنگاميکه براي خريد يک لپ‌تاپ اقدام مي‌کنيد بگوييد: " اين بايد حتما اينتل باشد " یا " من برنامه‌هاي زيادي دارم پس به يک هارد درايو با ظرفیت بسیار بالا احتياج دارم." و جملاتي شبيه به اين‌ها. کار من اينجا جلوگيري از اشتباهات سنگين شماست و با دادن اطلاعات لازم، به شما کمک مي‌کنم تا بتوانيد تصميم آگاهانه‌اي براي خريد نوت ‌بوک خود بگيريد.

عده ای از ما خرده می گیرند که چرا در این وب سایت برای یک دستگاه مشخصات فنی را بدین گستردگی آورده ایم اما در پاسخ باید بگویم که ارائه اطلاعات دقیق تر و کامل تر هر چند امکان دارد باعث دشوار شدن انتخاب برای برخی از کاربران گردد اما انتخاب آنان را انتخابی آگاهانه و عاقلانه تر می سازد.
    پردازنده
    امروزه بسياري از برنامه‌ها به غير از بازي‌هاي رايانه‌اي به پردازگشر بالایی نياز ندارند. به همين دليل براي بسياري از کاربران، مارک يا برند پردازشگر ( Intel Or AMD) اهميت ندارد. هنوز براي هر يک از اين زوج پردازشگرها پيشنهاد‌هايي وجود دارد.

اول، اگر حداکثر عمر باتري براي شما اهميت دارد، پردازشگرهاي اي ام دي را انتخاب کنيد. پردازشگرهاي AMD در مقايسه با نمونه‌ي مشابه Intel، عمر باتري را کمتر کاهش مي‌دهند. اگر لپ‌تاپ شما مصرف برق بالايي دارد، پردازگشر AMD انتخاب خوبي است.

دوم، با اهميت دادن به عمر باتري و همينطور خريدن يک پردازشگر Intel، در حقيقت شما يک سيستم متعادل مي‌خواهيد. همانگونه که در مشخصات فنی محصولات مشاهده می کنید شماره برخی از پردازنده های اینتل با پسوند P آغاز می شوند. این پردازنده ها به طور میانگین مصرف باطری پایین تری دارند و مسلما قیمت آن ها نیز بالاتر است.

سوم، دیگر بهتر است که يک پردازشگر دو هسته‌اي بخريد. يک Celeron و يا يک Sempron نخريد. امروزه دیگر پردازشگرهاي دو هسته‌اي Intel و AMD در فروشگاه‌ها قیمت زیاد بالایی ندارند.

اکنون شما بايد تصميم بگيريد که به چه میزان سرعت و قدرت پردازش احتیاج داريد. اگر شما کار چند رسانه‌اي(Multimedia work) سنگين انجام مي‌دهيد، مانند ويرايش تصاویر ویدئویی، طرح‌هاي گرافيکي سنگین و مثل آن، پيشنهاد مي‌کنيم تا براي پردازشگرهزينه‌ي بيشتري خرج کنيد. شما نسبت به قيمت آن‌ها يک پردازشگر 2 هسته يا 4 هسته مي‌خواهيد. البته تا این لحظه تنها تعداد بسیار محدودی از لپ تاپ ها مجهز به پردازنده های چهار هسته ای می باشند و البته قیمت آنها هم بسیار بالا ست و تنها به افرادی توصیه می شود که انتظاری نزدیک به یک سرور از دستگاه خود دارند. در مواقع بحراني شما بايد تصميم بگيريد که چقدر پول مايليد براي پردازشگر پرداخت کنيد. بطور نمونه‌ اختلاف قيمت زيادي بين گرانترين پردازشگر و نمونه‌ي بعدي آن در ليست فروش وجود دارد، من شما را از اين نگراني در خواهم آورد:" این هزینه ای است که شما برای میزان کار خود با لپ تاپ پرداخت می کنید".

اگر استفاده شما از لپ تاپ در حد برنامه های متوسط و غیر سنگین است یک پردازنده متوسط را انتخاب کنید و مطمئن باشید که با این انتخاب چیزی را از دست نداده اید. در صورتی که کاربری شما در حدی متوسط است با خرید یک پردازنده قوی علاوه بر پرداخت هزینه ای اضافی امکاناتی را در اختیار دارید که هیچ گاه موفق به استفاده از آنها نخواهید شد.

اگر شما قصد داريد که بر روي لپ‌ تاپ خود بازي‌هاي سنگين اجرا کنيد پردازشگرهای AMD در این زمینه از محبوبیت بیشتری برخوردارند مخصوصا اگر با کارت گرافیک های ATI ترکیب گردند.

رم ( RAM )
    بطور ميانگين تعداد کمتري از کاربران PC به رم بيشتر از 2 گيگا بايت احتياج دارند و براي گيمرها و علاقه‌مندان چند رسانه‌اي رم 4 گيگا بايت کافيست. خود را با رم 3 گيگابايت به زحمت نيندازيد. امروزه تعداد لپ تاپ هایی که توانایی پشتیبانی از بیش از 4 گیگابایت رم را دارند رو به افزایش است. اگر نیاز به چنین میزان حافظه بالایی دارید مسلما هزینه بسیار بیشتری باید پرداخت کنید. توجه کنید در صورتی که دستگاه شما قابلیت نصب ماژول RAM بیش از آنچه که روی آن نصب است را داشته باشد در هر زمان این امکان را دارید تا به آسانی این ارتقا را انجام دهید بدون آنکه دستگاه خود را کاملا باز نموده و یا گارانتی دستگاه را باطل نمایید.
    سیستم عامل
    تا این لحظه هنوز نسخه نهایی ویندوز 7 ارائه نگردیده است. بنابر این دستگاه هایی که اکنون می خرید اکثرا دارای ویندوز ویستای نسخه اصلی یا اورجینال می باشند. البته ویندوز ویستا در نسخه های مختلفی ارائه گردیده است و در صورتی که شما یک کاربر غیر حرفه ای هستید هیچ کدام برای شما تفاوتی نخواهند کرد. نسخه Home Basic فاقد تمامی افکت های زیبای به کار رفته در نسخه های ویستا است و بنابراین ساده ترین و ارزان ترین نسخه آن به شمار می رود. اگر می خواهید نسخه های مختلف ویندوز ویستا را با هم مقایسه کنید می توانید به بخش سوالات متداول وب سایت و فایلی که در همین راستا قرار داده ایم مراجعه نمایید و یا اینجا را کلیک کنید.

اگر شما از 4 گيگا بايت رم استفاده مي‌کنيد، نسخه‌ي 64 بيت ويندوز ويستا را انتخاب کنيد، نه نسخه‌ي 32 بيتي آن را. در نسخه‌ي 64 بيتي ويندوز ويستا فضاي بيشتري براي بهره گیری از رم طراحي شده است. البته این مورد در سرویس پک 1 ویندوز ویستا های 32 بیتی بر طرف گردیده است.

هارد درایو ( HDD )
    اين قطعه‌ي مهمي است و بايد به 3 مورد اشاره شده از آن در هنگام ارائه مشخصات فنی دقت کرد: ظرفيت، سرعت و SSD هارد ديسک.

اول، بر حسب ظرفيت، اگر شما فقط عکس، برنامه و پرونده ذخيره مي‌کنيد، به بيشتر از 160 گيگا بايت حافظه احتياج نخواهيد داشت. اگر شما ويرايش تصويري انجام مي‌دهيد و ذخيره مي‌کنيد، به حافظه بیشتری نیاز خواهید داشت.

دوم، بر حسب سرعت، سرعت مناسب براي هارد یکی از سرعت‌هاي 5400rpm يا 7200rpm است. بسياري از کاربران به سرعت 7200 احتياج ندارند و شايد حتي بودجه‌ي لازم براي خريد آنرا نيز ندارند. اگر شما کارهاي چند رسانه‌اي سنگين انجام مي‌دهيد، بهتر است هارد با سرعت 7200 داشته باشيد.

در آخر، حالت جامد هارد درایو یا درایو وضعیت ثابت یا صلب درایو یا SSD، که به صورت عمومي براي لپ ‌تاپ در حال افزايش است. Solid State Drive قيمت گراني دارد اما سريع‌ ترين هارد‌هايي هستند که شما مي‌توانيد داشته باشید و در برابر ضربه و لرزشي که مي‌تواند يک هارد استاندارد را خراب کند، دوام زيادي دارند. بزرگترين مشکل هارد‌هاي اس اس دي قيمت بالاي آنهاست. اگر شما به دنبال سريعترين کامپيوتر هستید، مي ‌توانيد میزان حافظه SSD هارد خود را ارتقا دهيد البته این کار یک هزینه اضافی برای بسیاری از کاربران است. لازم به ذکر است که وجود SSD برای هارد درایوها در لپ تاپ های پیشرفته کنونی یک قابلیت اختیاری یا optional است و به دلیل آنکه تا این لحظه کشور ما شامل تحریم های گسترده سازندگان بوده است شاید در این زمینه هیچگونه قدرت انتخابی نداشته باشیم.

درایو نوری
    اين هم يک مورد آسان ديگر است. اول اين قطعه بايد توانايي رايت دي وي دي(DVD±RW) را داشته باشد. دي وي دي ها يکي از بهترين راه‌ها براي ذخيره اطلاعات شماست، بنابراين وجود آن لازم است.

دوم آيا شما فيلم های قرار گرفته بر روی دیسک های Blu-ray را تماشا کرده اید؟ این تکنولوژی جدید قابلیت پشتیبانی و ذخیره فیلم های با کیفیت Full HD را با صدای دالبی دارند هرچند که این فیلم ها فعلا در ایران کمیاب بوده و قیمت بالایی دارند. همچنین بازی های رایانه ای بسیاری با قیمت های گزاف بر روی این نوع از دیسک در بازار وجود دارند. اگر نیاز به Back up گیری میزان اطلاعات بسیار دارید خرید یک لپ تاپ با پشتیبانی از رایت دیسک های بلو ری گزینه مناسبی است چون ظرفیت نوع تک لایه آنها اکنون به 25 گیگابایت می رسد . هرچند دیسک های خام آن نیز فعلا بسیار گران است و شاید خرید آنها به صرفه نباشد. ضمنا این مورد را هم فراموش نکنید که امروزه بسیاری از سازندگان لپ تاپ های پیشرفته این امکان را به شما می دهند تا در موقع لزوم درایو نوری خود را ارتقا داده و آن را به یک درایو نوری با پشتیبانی از Blu-ray تبدیل کنید.

صفحه نمایش
    اين مورد مهارت لازم دارد. انتخاب يک صفحه‌ي نمايشگر بايد آسان باشد، اما اين طور نيست.

اول اگر مي‌توانيد يک صفحه نمايش LED-backlit تهيه کنيد، اين کار را انجام دهيد. قيمت اين صفحه نمايشگر در حدود 100 دلار بيشتر است اما تصاوير را روشن تر نمايش مي‌دهد و مصرف برق را بطور قابل ملاحظه‌اي پايين مي‌آورد همچنین در نمایش فیلم ها بهتر عمل می کنند.

دوم دقت تصوير، اساسا به تعداد کل پيکسل‌هاي موجود در صفحه نمایش دقت تصوير مي‌گويند. هر چقدر دقت تصوير بالاتر باشد،
    کیفیت تصویر بهتر و در عین حال قیمت آن بالاتر خواهد بود. در مشخصات فنی دستگاه های موجود در وب سایت در بخش مربوط به نمایشگر قسمتی با نام حداکثر رزولوشن وجود دارد که بیان کننده همان دقت در تصویر است.
    تعداد لپ تاپ های با صفحه نمایش مات بسیار اندک است و بیشتر از آنها در لپ تاپ های حرفه ای برای مشاغل خاص استفاده می شود. دقت کنید یکی از دلایل گرانتر بودن لپ تاپ های سونی وایو نسبت به دل کیفیت تصویر بسیار بالاتر آنهاست البته این بدان معنا نیست که لپ تاپ های dell صفحه نمایشی با کیفیت پایین دارند.
    دقت کنید که اندازه نمایشگر یک لپ تاپ نسبتی مستقیم با وزن آن دارد. در صورتی که نیاز به جابه جایی مکرر دارید لپ تاپی کوچکتر انتخاب کنید. ابعاد نرمال برای نمایشگر لپ تاپ 15.4 اینچ است. هر چه قدر ابعاد نوت بوک از این میزان پایین تر و یا بالاتر رود قیمت آن نیز افزایش می یابد. البته اگر دیگر مشخصات فنی آنها یکسان باشد. تمامی لپ تاپ ها قابلیت اتصال به یک نمایشگر دیگر را دارند بنابر این می توانید فرضا نوت بوکی سبک را انتخاب کنید و در محل کار خود آن را به یک نمایشگر بزرگتر متصل کنید.

کارت گرافیک ( VGA )
    اول از همه، اگر شما قصد انجام بازی های حرفه ای را با لپ تاپ خود دارید، از خريد گرافيک Intel خودداري کنيد. کارايي کارت گرافيک‌هاي Intel نسبت به گرافیک های NVIDIA و ATI پايين تر است. هرچند که کارت گرافیک های جدید شرکت اینتل نسبت به قبل از قدرت بالاتری برخوردارند و کیفیت بالای HD را نیز پشتیبانی می کنند. در صورتی که شما تمایل به انجام بازی های حرفه ای و یا کار با نرم افزارهای خلق تصاویر سه بعدی بسیار سنگین را دارید بهتر است که يا گرافيک Nvidia GeForce و يا ATI Radeon را انتخاب کنيد. به ياد داشته باشد که چه چيزي مي‌خريد، شما نمي‌توانيد الان گرافيک Intel بخريد و بعد آن را ارتقا دهيد. باز هم بايد تکرار کنم که: شما نمي‌توانيد گرافيک لپ‌تاپ خود را ارتقا دهيد.

بنابراين اگر شما بازي رايانه‌اي انجام مي دهيد يا فکر مي‌کنيد در آينده انجام خواهيد داد، کارت گرافيک ATI و يا GeForce انتخاب کنيد.

البته باید متذکر شوم که با انتخاب کارت گرافیک قوی تر قیمت نوت بوک یک جهش رو به بالا خواهد داشت بنابر این نیاز دقیق خود را مشخص نمایید. شاید دانستن این نکته هم بد نباشد که شما برای کار با نرم افزارهایی چون فتوشاپ و یا نرم افزارهای خلق تصاویر 2 بعدی نیاز به کارت گرافیک بسیار قوی ندارید و کارت گرافیک اینتل به خوبی پاسخگوی این نیاز شماست. حتی اگر در زمینه گرافیک سه بعدی در سطحی معمولی مشغول به کار هستید از انتخاب این کارت گرافیک ترسی نداشته باشید.

ارتباطات
    امروزه دیگر اکثر لپ تاپ ها مجهز به بلوتوث می باشند و البته این گزینه مناسبی است و در برخی مواقع لذت بخش اما اگر دستگاه شما مجهز به این ماژول نیست هیچ نگران نباشید چون ماژول های اکسترنال بلوتوث که از طریق پورت USB به دستگاه متصل می شوند با قیمتی بسیار پایین و ابعادی بسیار کوچک در بازار موجود هستند.
    در مورد شبکه های بیسیم باید بگویم که داشتن این گزینه در یک لپ تاپ گزینه مهمی است. یک مثال می زنم امروزه بسیاری از فرودگاه ها، دانشگاه ها، ادارات، شرکت ها وهتل ها مجهز به تکنولوژی شبکه بیسیم جهت ارائه سرویس های مختلف از جمله اینترنت به کاربران هستند. آیا این لذت بخش نیست که در فضای هتل بنشینید و بدون آنکه دستگاه خود را به جایی متصل کنید به اینترنت وصل شوید؟
    آیا به پورت خاصی نیاز دارید؟ آیا انواع آنها را می شناسید؟ اگر جواب شما خیر است به بخش دانش نامه وب سایت مراجعه کنید تا آنها را شناخته و یا یک نیاز جدید جهت خرید مناسب را در خود ایجاد کنید.

ضمانت نامه
    گارانتي يک امر کاملا شخصي است و بستگي به آن دارد که شما براي آسودگي خاطر خود، چقدر مي‌خواهيد خرج کنيد. اين بدين معنا نيست که شما بدون گارانتي نمي‌توانيد زندگي کنيد، اين کار فقط براي آسودگي خاطر شما است و به آن احتياج داريد. بيشتر توليد کننده‌گان يک سال از محصولات خود پشتيباني مي‌کنند و شرایط همه آنها با یکدیگر یکسان نیست. بهتر است شرایط گارانتی را درهنگام خرید به دقت مطالعه کنید.

7. 2 کاربر مقابل از این پست r_22009 تشکر کرده اند.

کاربر سایت

[ ]

پیش فرض راهنمای خرید لپتاپ(4)

اطلاعاتی کامل برای خريد یک نوت‌بوک کامل
    بدون توجه به اينكه پردازنده نوت‌بوك Dual-Core و ساده باشد، معمولا نوت‌بوك گرانتر از يك كامپيوتر خانگی است چرا كه برای مثال در نوت‌بوك، با خريد همزمان مانيتوری را نيز خريداری می‌كنيد و همچنين اينكه تنها نوت‌بوك‌ها هستند كه بدون هيچگونه كابلی می‌توان از آنها استفاده كرد. اما از آنجا كه قيمت نوت‌بوك‌ها بسيار بالا است، درهنگام خريد بايد به نكات قابل اهميتی توجه كرد.

سرعت: آيا بايد حتما Dual-Core باشد؟

اينكه يك نوت‌بوك تا چه ميزان كارايی بايد داشته باشد، تنها به خود شما بستگی دارد:

اگر قسمت اصلی كار شما تنها جستجو در اينترنت، خواندن و نوشتن ميل‌ها و يا ديدن دی‌وی‌دی باشد، يك نوت‌بوك ارزان قيمت با AMD Mobile Sempron يا Intel Celeron M مانند: ASUS A6U و يا Dell Inspiron 1300 كافی است.

در آزمايش كارايی ما برای كار گفته شده در بالا نتيجه‌ای با 90 تا 120 نمره كافی می‌باشد. اگر احتياج به جايگزينی برای كامپيوتر خانگی خود داريد، بايد جواب آزمايش بيشتر از 160 نمره باشد، همانند: نوت‌بوك‌های Dual-Core.

نوت‌بوك های Dual-Core حدود 30 درصد سريعتر از سيستم‌های نسل قبل سنترينو می‌باشد. اين تفاوت سرعت را در برنامه‌های مخصوص قابل استفاده در Dual-Core به راحتی می‌توان لمس كرد. اما در حالت عادی نيز كاركردن روزانه با چندين برنامه (Multi-Tasking) با نوت‌بوك‌های Dual-Core بسيار راحت‌تر است. به هر حال مسلم است كه يك پردازنده دو هسته‌ای امنيت كامپيوتر را بالاتر برده و برای كارهايی مانند ديدن و كار كردن با فيلم‌هايی با كيفيت بالا از آنجا كه احتياج به قدرت بيشتری از طرف پردازشگر می‌باشد، مناسب‌تر است.

بازی در نوت‌بوك:

يك كارت گرافيكی خوب لازم است.

قانونی بسيار ساده: اگر طرفدار بازی‌هايی هستيد كه در آنها سرعت و گرافيك بسيار مهم هستند پس نوت‌بوك‌هايی با چيپ‌های Intel 945GM، Intel 915GM يا ATI Radeon Xpress 200M را فراموش كنيد چرا كه اولا قابليت بازی‌های خوب را ندارند و دوما در تست ما در مورد بازار 3D‌ها اين نوت‌بوك‌ها تنها امتيازی بين 1000 تا 1500 نمره می‌آورند.

كارايی بالا در 3D را می‌توانيد در نوت‌بوك‌هايی با كارت‌های گرافيكی معمولی مثلا Geforce Go 7400 Nvidia و Mobility Radeon X1400 ATI بيابيد. اينها در آزمايش ما از 4000 تا 6000 امتياز را كسب كرده‌اند. با اينگونه نوت‌بوك‌ها حتی بازی‌های سطح عالی نيز به راحتی عمل خواهند كرد. البته نه با دقت تصويری بيشتر از 1024x768. بيشتر نوت‌بوك‌ها دارای دقت صفحه بالاتری می‌باشند، "بايد بدانيم هنگامی كه صفحه نمايشگر با دقت تصويری پائين، تصويری را در كل صفحه را نشان می‌دهد، كيفيت عكس‌ها و تصاوير كم می‌شود".

پس از اين كار، اگرچه تصاوير كوچكتر شده و لبه آنها سياه‌رنگ می‌شود، اما در مقابل زيباتر می‌شوند:

برای اينكار در درايور كارت گرافيك گزينه‌های زير را انتخاب كنيد:

"Advanced->Display->LCD و سپس تنظيم صفحه را غيرفعال كنيد. برای بازی‌های عالی با كيفيت بالا و دقت صفحه‌ای ارزشمند، احتياج به يك نوت‌بوك با Mobility Radeon X1600 يا كارت‌های گرافيكی مانند اين كارت كه ارزش تستی آنرا به 7000 و 10000 امتياز رسيده باشد داريد.

اگر می‌خواهيد كه سرعت بازی شما كاملا مانند سرعت يك كامپيوتر خانگی باشد، بايد نوت‌بوكی با كارت‌های گرافيكی Geforce Go 7800 GTX يا Mobility Radeon X1800 تهيه كنيد چرا كه در تست ما هم امتيازی بيش از 10000 را كسب كرده‌اند.

توسعه يك نوت‌بوك: تنوع در پورت‌ها مهم است.

يك نوت‌بوك به سادگی توسعه نمی‌يابد و نمی توان آن را با عناصر قوی‌تری، بازسازی كرد. به همين علت هم نوت بوك مورد نظر شما بايد در هر حال 3 تا 4 پورت USB داشته باشد كه بتوان به آن وسايلی مانند: صفحه كليد، موش، اسكنر، پرينتر و ... را وصل كرد.

مهم: پورت‌های USB نبايد نزديك به هم باشند چرا كه اشغال كردن يكی از آنها با عث اشغال كردن پورت بعدی نيز خواهد شد.

توجه: می توان گفت كه تمامی كامپيوترهای نوت‌بوك جديد، ديگر دارای پورت‌هايی به موازت يا كنار هم نمی‌باشند. لذا اگر خواستار استفاده از دستگاه‌های قديمی خارجی مانند: پرينتر واسكنر های قديمی بوديد بايد آداپتورهايی برای تبديل كه به قيمت 10 تا 20 يورو می باشند را تهيه كنيد.

به اينترنت وارد شدن با تمام نوت‌بوك‌ها حتی ارزان قيمترين آنها ممكن می‌باشد وهمگی دارای بخش‌های مورد نياز مانند مودم، چيپ network يا WLAN و همچنين Bluetooth می‌باشد. عكس‌ها و فيلم‌های دوربين فيلمبرداری و يا دوربين عكاسی ديجيتالی توسط خواننده كارت‌ها كه فرمت‌های اصلی مانند SD، MMC، XD و Memory Stick را پشتيبانی می‌كند قابل ديدن است.

فراموش نشود كه FireWire Port نيز در اين دستگاه‌ها موجود می‌باشد. تنها درنوت بوكها است كه می‌توانيد دستگاه هايی به عنوان تجهيزات جانبی را برای PC-Casd-Port() وصل كنيد. ( نام‌های ديگر: Cardbus, PCMCIA برای مثال يك كارت تلويزيون و يا ISDN.

نوت‌بوك‌های جديد دارای مكان ورودی برای Express card های آينده می‌باشند.

كارت‌های كامپيوتری جديد اجازه عناصری كوچكتر، كم مصرف‌تر و سريعتر را به شما خواهند داد البته اين عناصر يا بهتر بگوييم قطعات و دستگاه‌ها هنوز به طور كامل درست نشده‌اند. اگر نوت‌بوك‌شما دارای پورت هايی به ميزان كافی نمی باشد و يا نمی خواهيد كه با ميزان زيادی از كابل‌ها به خاطر دستگاه‌های جانبی قديمی ديگر سروكار داشته باشيد يك Docking-Station (نام ديگر: porteplikator) به شما كمك خواهد كرد:

اين دستگاه يا برای پورت USB های طرح شده توسط Belkin يا Dicota ( بنا به تجهيزات از 80 يورو به بالا) و يا برای طراحان نوت‌بوك‌ها برای مدل‌هايی خاص وجود دارد. Docking-Station های شخصی طراحی شده به ورودی در زير نوت‌بوك وصل شده و بدينوسيله تمامی‌دستگاه‌های جانبی و همچنين مانيتور با صرفه‌جويی در جا به آن وصل می‌شوند.

افزايش امكانات نوت‌بوك‌:

چنين نوت‌بوك‌هايی به ما امكان بالا بردن حافظه را به راحتی می‌دهند. برای اينكه به مكان و يا ورودی مورد نظر دست پيدا كنيد بايد پوشش زيردستگاه را باز كنيد، در بعضی از نوت‌بوك‌ها مكانی برای نصب در زير صفحه كليد و جود دارد اما دسترسی به ان مشكل می‌باشد، چرا كه ابتدا بايد پوشش را باز كنيد. برای اينكار دفترچه راهنمای اين بخش نيز به شما كمك می كند. اگر يك جای نصب اضافی وجود داشت به راحتی يك مدل حافظه اضافی را در قالب SO-DIMM در آن جا می‌دهيد.

البته در بيشتراوقات برای تسليحات احتياج به تعويض مدل‌ها خواهيد داشت چرا كه برای مثال هر دو جای نصب اضافی، پر شده‌اند.

مهم: تنها حافظه‌هايی را بخريد كه به نوت‌بوك‌ شما بخورند. اطلاعات مهم و قابل استفاده در اين زمينه را می‌توانيد در دفترچه راهنما و يا از طريق عرضه‌كنندگان نوت‌بوك و يا فروشندگان حافظه بدست آوريد. اگر حافظه مورد نياز را شخصا نصب كنيد و مستقيما از سازندگان نوت‌بوك نخريد، صرفه‌جويی خوبی را برای پول خود انجام داده‌ايد. تا زمانی كه توانسته باشيد حافظه مورد نظر را به درستی نصب كنيد، به گارانتی نوت‌بوك‌ شما نيز هيچ ضربه‌ايی وارد نمی‌شود.

نصب كردن يك هارد با حافظه بيشتر نيز زياد سخت نيست:

نوت‌بوك‌های استاندارد با هاردی در قالب 2,5 Zoll و ارتفاع 9.5 ميليمتر می باشند. از طريق يك پوشش اضافی كه در زير نوت‌بوك قرار دارد می‌توان هارد موردنظر را در قابل ساخته شده قرار داد. اگر نوت‌بوك‌ هارد جديد را نشناخت، يك Bios-Update البته در صورتی كه طراحان نوت بوك آنرا ارائه كرده باشند، به شما كمك خواهد كرد.

نوت‌بوك‌های جديد دارای DVD-Writer می‌باشند. اگر بر روی نوت‌بوك‌شما يك درايو Combo وجود دارد كه سی‌دی‌ رايت می كند، می‌توانيد آنرا از طريق يك fireWire-Writer يا USB خارجی مجهز كنيد و يا درايو قديمی را برداشته و رايتر جديدی جايگزين آن كنيد.

بيشتر اوقات برای تعويض ، احتياج به درايوی در قالب Slimline ( ارتفاع به ميلمتر: 12.5) خواهيد داشت. نوت‌بوك‌های بسيار صاف با درايوهای Ultra-Slim ( ارتفاع به ميلمتر: 9.5 ) كار می كنند. البته اينگونه نوت‌بوك‌ها ديگر به سختی قابل تسليحات خواهند بود.

زشتی كار: بيشتر اوقات بزرگی و چهره ظاهری قسمت نصب شده با بدنه نوت‌بوك هم خوانی ندارد.

بقيه قسمت‌های نوت‌بوك را يا از لحاظ تكنيكی اصلا نمی توانيد بهتر كنيد و يا هيچ سودی برای شمانخواهد داشت:

در بسياری از نوت‌بوك‌ها پردازشگر به قسمت اصلی چسبيده است و لذا قابل تعويض نيست. حتی اگر پردازشگر در گيره و نه چسبی باشد باز هم به علت فن‌ روی آن كاری دشوار در مقايسه با كامپيوتر معمولی می‌باشد. شما به هر حال بايد يك مدلی با سرعت بالاتر از همان نوع پردازشگر به جای قبلی نصب كنيد مثلا يك 2.26GHs با پنتيوم M به جای 1.73GHs و اينكار سود چندانی ندارد.

كارت گرافيكی هم در بيشتر مواقع قابل تسليح نمی‌باشد چرا كه يا اصلا امكان عوض كردن و برداشتن آن وجود نداشته و يا عناصر مورد نظر برای تسليح آن وجود ندارند.

9. 2 کاربر مقابل از این پست r_22009 تشکر کرده اند.

کاربر سایت

[ ]

Display: پهن و روشن بهتر است.

بيشتر نوت‌بوك های جديد دارای صفحه‌ايی در قالب عكس پهن می‌باشند كه بيشتر در حالت نمايشی 16:10 می‌باشند. با اينكه نه تنها در هنگام ديدن دی‌وی‌دی‌ها، سياهی‌های دور كمتر به نظر می‌رسند، بلكه مثلا در يك جدول اكسل نيز تعداد رديف‌های بيشتری را می‌توانيد ببينيد. يكی از فايده‌های اين گونه صفحه‌ها اين است كه اگر چه اين صفحه‌ها پهن می باشند اما به ارتفاع قالب 4:3 نمی‌رسند و به همين علت برای كسانی كه زياد در هواپيما و قطار می باشند سود فراوانی خواهند داشت چرا كه با وجود اينكه نفر جلويی صندلی خود را به عقب كج كرده است باز هم بدون هيچ مشكلی می‌توان از آنها استفاده كرد.

يكی از Display-Tend‌های ديگر Glare-Displays می‌باشند كه هر كدام از عرضه كننده‌های نوت‌بوك‌، اسم ديگری روی آن می‌گذارند مانند: Trubrite، Crystalview، XBlack، Trulife در كل منظور اين صفحه‌های نمايش، چيز فوق‌العاده‌ايی می‌باشد كه روشنی زياد و قدرت رنگ بالايی را دارا باشد.

قسمت منفی: اسن صفحات نمايش منابع نوری موجود در فضای اطراف را با قدرت كامل بازتاب می دهند، لذا در پيدا كردن جای مناسبی برای قراردادن آنها كوشيد.

يكی ازمواردی كه برای سازندگان نوت‌بوك ها بسيار حائز اهميت است. صرفه‌جويی در كيفيت Display می‌باشد چرا كه يكی از گرانترين قسمت‌های موجود در يك نوت‌بوك می‌باشد. برای همين هم، هميشه توجه داشته باشيد كه صفحه نوت بوك مورد نظر به اندازه كافی روشن باشند. (160 تا 130 cd.m2 برای كارهای خانگی كافی است)

برای حس بهتر در ديد عكس بايد اين روشنی گفته شده به صورت يكسان در همه نقاط صفحه پخش شده باشد. صفحه‌هايی با كيفيت پايين در گوشه‌ها نور كمتری نسبت به مركز صفحه دارند: توجه داشته باشيد كه بنا به آزمايشات انجام شده ما ميزان پخش نور و روشنايی بايد حداقل حدود 80 درصد باشد.

دقت تصويری صفحه نيز مسئله بسيار مهمی می‌باشد اما بايد توجه داشته باشيد كه دقت تصويری بيشتر، هميشه بهتر نيست. اگر دقت تصويری در مقايسه با قطر صفحه بسيار بالا باشد، گرچه نوت بوك محتوای بيشتری را بر روی صفحه برای شما ظاهر می‌كند. اما به چشمان انسان فشار زيادی وارد می‌شود چرا كه نوشته ها و آيكون‌ها كوچكتر می شوند. برای مثال: دقت تصويری يك صفحه 15.4ZOLL برای كاركردنی راحت‌تر و بدون فشار بايد بر روی 1280X800 نقطه تصويری باشد.

مطمئنا برای ميز كار به جای صفحه‌های تصويری نوت‌بوك‌ها، می‌توان از سی‌دی‌های ارزشمندی به جای صفحات استفاده كرد. اگر نوت‌بوك و مانيتور دارای ورودی و خروجی‌های مخصوص اشتراكات توسط dvi باشند، می‌توانيد بهترين كيفيت را بر روی ميز كار خود از لحاظ تصويری داشته باشيد.

ميزان صدا و مدت زمان كار باطری:

عموما در نوت‌بوك‌ها صداهای اضافی سيستم نسبت به كامپيوترهای خانگی نقش مهمتری را بازی می كنند. يك نوت بوك كاملا در جلوی شماقرار دارد، در حالی كه سيستم يك كامپيوتر خانگی بيشتر اوقات در زير ميز كار شماست. همينكه فن يك نوت‌بوك كمتر كار می كند و يا صدای آن قابل شنيدن نيست، كمك بزرگی به تمركز شما و همچنين كسانی كه در كنار شما نشسته‌اند می كند.

با توجه به آزمايش ما، فن نوت بوكی كه صدای آن 1.2 باشد را به راحتی می‌توان شنيد و اگر اين ميزان به بالای 2 برسد ديگر تمركز كردن كار بسيار مشكلی خواهد بود.

اگر چه در هنگام بازی كردن و يا نگاه فيلم صدای بالای فن، زياد مشكلی ايجاد نمی كند، اما باز هم خبر از مشكلی حل نشدنی در نوت‌بوك‌ها می‌دهد. تكنيك Dual-Core گر چه نوت‌بوك‌ها را سريعتر می كند اما آنها را صرفه‌جوتر نمی كند. به هر حال در آزمايش ما در مورد ميزان مصرف برق و مدت زمان كار باطری، نسل جديد سنترينو كاملا شبيه نسل قبلی می ماند. برای هر دو نسل گفته‌های زير صادق است:

2/5 تا 3 ساعت مدت زمان كار باتری برای نوت‌بوكی با كارت گرافيكی در اين حالت ميزان مصرف برق 25 تا 22 وات می باشد. نوت بوك‌هايی كه دارای عملكرد گرافيكی نصب شده‌ايی در ست‌چيپ خود می‌باشند از 3 تا بيش از 4 ساعت كار كرد باطری داشته و در ميانگين 14 تا 16 وات برق مصرف می‌كنند. در هر صورت بايد گفت كه پردازشگر سنترينو، WLAN و ست چيپ تنها 20 درصد از كل برق مصرفی را به خود اختصاص می‌دهند.

توجه: سيستم عامل جديد مايكروسافت يعنی ويندوز ويستا دارای بعضی عملكردهای خاص برای نوت‌بوك‌ها خواهد بود. يك حالت خواب اختصاصی هنگامی كه ميزان باطری از سطح خاصی پايين‌تر بيايد، تمام داده‌ها و فايل‌های ضبط شده در RAM را به هارد انتقال می‌دهد به جز اين ويستا از Flash-Memory در فرم دستگاه خارجی و يا يك هارد اضافی استفاده می‌كند تا فايل‌ها را سريعتر به محل برساند و بدينوسيله در مصرف برق صرفه‌جويی می‌كند.

در همين رابطه نيز تكنيكی وجود دارد كه اينتل به آن نام Robson را داده است. اين تكنيك نيز قرار است مانند ويستا از آغاز سال 2007 در دسترس عام قرار بگيرد.

نوت‌بوك‌ها: ما اينگونه تست می‌كنيم

يك نوت بوك خوب بايد سريع باشد و تجهيزات كاملی داشته باشد، اما در عين حال بايد براحتی قابل استفاده بوده و مدت زمان كار باتری آن نيز بالا باشد. مطمئنا سرويس دهی و قيمت آن نيز در اين ميان مطرح می‌باشند ما به تمام اين نكات در تست خدمات توجه می‌كنيم.

سرعت: سرعت را در برنامه‌های كاربردی استانداردی مانند آفيس كار با عكس و اينترنت توسط Benchmark Sysmark 2994SE آزمايش می كنيم. اين برنامه شخصی را برای سيستم تصور می كند كه حدودا هم زمان از برنامه‌هايی مانند Word، PowePoint و Outlook، Access، PhotoShop استفاده می‌كند. قدرت بازی نوت‌بوك‌ها را با 3DMark03 تست می‌كنيم.

تجهيزات:

در اينجا عناصر سخت افزار را ارزشيابی می‌كنيم. برای مثال: فضای كلی هارد، سرعت رايتر، ميزان پورت‌های موجود. به جز اين به مسائلی مانند نرم‌افزارهای موجود و نصب شده نيز اهميت داده می شود.

مدت زمان كار باتری:

توسط Benchmark Mobile Mark 2005 تست می كنيم كه يك نوت‌بوك كه به برق وصل نشده است در هنگام استفاده از برنامه‌های كاربردی استاندارد چه مدت زمانی را دوام می‌آورد.

بخصوص اگر زمانی بخواهيد كه از نوت بوك خود به عنوان وسيله ای در بين راه‌ها استفاده كنيد. بايد مدت مان كار باتری 4 ساعت و بيشتر باشد. نوت‌بوك‌های استاندارد مدت زمانی بين 3 تا 4 ساعت را ارائه می‌دهند اما نوت‌بوك‌هايی باكارت گرافيكی بيشتر اوقات زير 3 ساعت كارايی دارند.

كاركرد:

می‌خواهيد كه با نوت‌بوك خود به راحتی كار كنيد؟ پس به اين نكات توجه كنيد: ( بزرگی، تناسب، كيفيت) در دكمه‌ها و بخش جايگزين ماوس Trackpoint يا Touchpad.

ارگونومی:

اين بخش كيفيت صفحه را در روشنايی، زاويه تصوير، رنگ، تناسب و ... به ما نشان می‌دهد. به جز اين بايد گفت كه وزون يك نوت بوك نيز همانند صدای آن را در اينجا تست می‌شود.

يكبار بدون فشار: برای اينكه ميزان صدا رادر هنگام نمايش صفحه اندازه می گيريم

يكبار با فشار كامل: كه توسط نشان دادن يك فيلم و يا بازی با بالاترين صدا آزمايش كنيم.

سرويس: برای گرفتن يك نمره خوب بايد عرضه كنندگان و سازندگان يك سرويس ارزان و قابل اعتماد و قابل دسترسی آسان توسط سايت‌های وب را داشته باشند. علاوه بر آن بايد سايت‌ها و امكاناتی برای پشتيبانی بايوس و درايوها به ما عرضه كند.

11. 2 کاربر مقابل از این پست r_22009 تشکر کرده اند.

کاربر سایت

[ ]

نكته هاي لازم براي خريد لپتاپ هاي دست دوم

1- ابتدا مطمئن شويد غرض فروشنده از فروش لپتاپ خود چيست؟ (مال خانم دكتري بوده كه فقط ايميل توش چك مي كرده...به جان شما فقط يك ماه اونم روزي نيم ساعت كار كرده,ملاحظه مي كنيد چقدر خاك خورده...صاحبش مي خواد بره كانادا و به پولش احتياج داره...مي خواد با پولش يك نمونه بهترشو بخره...) فقط بهانه هايي بيش نيست.

2- اگر لپتاپ قديمي است كه بايد دقت خودتان را چند برابر كنيد و اگر جديد تر است,دقت نماييد كه آيا بروز يك مشكل اساسي منجر به فروش آن نشده باشد.

3- تعميرات لپتاپ در ايران تقريبا غيرممكن -مگر در موارد نه چندان حاد-و هزينه تعويض قطعات(اگر موجود باشد)بسيار است.در ضمن گارانتي ايران يا بين الملل تقريبا بي فايده است.پس بيشتر دقت نماييد.

4- جهت تعيين قيمت دقيق لپتاپ دست دوم بهتر است اگر مثلا در وب سايت مادر آن مارك لپتاپ امكان customise يا امكان انتخاب قطعات بصورت آن لاين وجود دارد,مشابه آن را و يا خود آن را با توجه به مختصات نمونه دست دوم آن انتخاب نماييد و در نهايت ببينيد قيمت نهايي مشابه آن كه همواره بدليل توليد نمونه هاي جديد تر در حال افول است,چقدر خواهد بود,در غير اين صورت از سايت هاي حراجي نظير ebay كمك بگيريد و در قسمت فروش لپتاپ آن جستجو نماييد.

5- اگر توانستيد لپتاپ پيشنهادي را در قبال گرو گذاردن سند منزل(!!) و يا مبلغي بيعانه حد اكثر در عرض چند ساعت چكاپ نماييد. مطمئن باشيد اگر شما خريدار واقعي باشيد و فروشنده هم ريگي به كفش نداشته باشد,اين اجازه را مي دهد. مي توانيد در حضور فروشنده نيز در ظرف مدت حد اكثر چند ساعت آن را امتحان نماييد.نگو ييد نمي شود.اين حق شماست.و يا مي توانيد با فروشنده شرط بگذاريد كه مثلا ظرف چند روز در صورت هر گونه خرابي مبلغ شما را مسترد دارد.

6- به زمان شارژ باطري در حين كار و يا هنگامي كه لپتاپ خاموش است توجه كنيد.اين زمان در هنگام كار با لپتاپ نبايد بيشتر از 4.5 -5ساعت و در حال خاموشي آن بيشتر از 4 ساعت باشد.(البته به منوال دستگاه مراجعه كنيد و حد اكثر نيم ساعت زمان بيش از آنچه در آن قيد شده در نظر بگيريد)در غير اين صورت بايد فروشنده يك باطري نو و يا معادل قيمت آن كه در طيف بالاي صد هزار تومان (همان حد مابين 80 الي 120)به شما تخفيف و يا مسترد دارد.

7- اگر قيمت دست دوم اينتر نتي آن را يافتيد,مجازيد در باره قيمت آن بصورت دست دوم و البته توافقي حدود 30 در صد كسورات بزنيد.يعني اگر هيچ مشكلي نبود بايد اين حد را اعمال كنيد.يادتان باشد در خريد دست دوم لپتاپ در ايران بايد شرايط به نفع خريدار باشد و فروشنده هم انتظار افت قيمت شديد داشته باشد.چرا كه هزينه ارتقا و يا تعمير بسيار گزاف است.پس هشيار باشيد.

8- دقت كنيد كه كل ملحقات لپتاپ در كنار آن باشد.

9- به وضوح و كيفيت مونيتور دقت نماييد و گزينه هاي مختلف تنظيم رنگ و كنتراست و...آن را در وضعيت هاي مختلف بدقت چك نماييد تا اعوجاج احتمالي و يا پيكسل هاي احتمالا سوخته هويدا شوند.پيشنهاد مي كنم اگر حرفه اي نيستيد,با دوستي كه در اين زمينه وارد و مسلط است همكاري نماييد.

10- به وضعيت فن دستگاه و صداي آن دقت نماييد و ببينيد مي توانيد از بايوس دستگاه آن را به دلخواه خود دستكاري نماييد و يا خير.در اين حالت مي توانيد بايوس لپتاپ را نيز كه معمولا به حالت پيش فرض قرار داده شده است هم كنترل كنيد.دوستاني كه از نمونه هاي روميزي استفاده مي نمايند,مي توانند بسهولت آن را كنترل نمايند.پيش فرض هم بر اين مبنا است كه خريدار هرچند بصورت غير حر فه اي چند سالي با نمونه هاي روميزي كار كرده است.

11 -تمامي موارد فوق بصورت يك راهنماي آماتوري نگاشته شده است و اگر بسيار ساده مي نمايد,بدليل اين است كه آموخته ام از ساده ترين راه ها مي توان به چنان نتايجي رسيد كه از پيچيده ترين آنها هرگز!!

12- تمامي مطالب فوق بر اساس آنچه كه در انجمن هاي خارجي در يافته ام به سمع و نظر شما رسيد!!!!
    صحت مندرجات فوق تاييد مي شود.

13- اگر به موارد ديگر اشاره ننمودم دليل بر اهميت نداشتن آنها نيست,بلكه مهم ترين آنها را كه كمتر به چشم مي آيد را در نظر گرفته ام.

14- يك نصيحت:اگر مي توانيد هيچگاه يك لپتاپ دست دوم نخريد!!!

15- توصيه:ببينيد آيا از گارانتي دستگاه باقي است يا خير و آيا در ايران خريداري شده و يا در خارج؟

16- يك روش حرفه اي:هر دستگاه لپتاپ معمولا پس از فروش با يك سال گارانتي بين الملل و با قابليت تمديد آن تا سه سال به فروش مي رسد.شركت هاي معتبر اين امكان را به شما مي دهند كه به محض خريد لپتاپ,شماره سريال لپتاپ را در بخش خدمات پس از فروش لپتاپ در وب سايت مادر مارك مورد نظر شما وارد نموده و بدين ترتيب از صحت كالاي فوق (تمامي شماره سريال هاي توليدي لپتاپ در آرشيو سايت نگهداري مي شوند.بدين ترتيب با هر فروش دستگاه و با وارد كردن كد اختصاصي آن مي توانيد از تقلبي نبودن و يا بازار مشترك نبودن آن!!اطمينان حاصل كنيد.سايت مادر با گذاردن اين امكان,مي فهمد كه چند دستگاه در سراسر دنيا و بيشتر در كدام كشور ها با توجه با اطلاعاتي كه شما وارد ميكنيد فروخته شده و اطلاعات آماري فوق را براي بازار يابي بعدي با دادن اين امكان جمع آوري مي نمايد.)اطمينان حاصل مي كنيد.همچنين گارانتي آن را نيز فعال مي نماييد.در خريد لپتاپ دست اول فايده آن اين است كه در هر كشوري-به جز ايران-از خدمات پس از فروش رايگان استفاده مي كنيد و در مورد دست دوم آن ,مي توانيد از صحت دستگاه و اينكه ايا از گارانتي آن باقي است يا خير,مطمئن شويد.

13. 2 کاربر مقابل از این پست r_22009 تشکر کرده اند.

کاربر سایت

[ ]

اشنايي با اصطلاح پیکسل های خراب يا مرده و چگونگي ايجاد و راه حل هاي رفع اين مشکل

اساس کارکرد LCD ها به پيکسل هاي آن برميگردد هر پیکسل را میتوان دومین جزء کوچکی که بر روی صفحه مانیتور به نمایش در می اید دانست هر پیکسل از سه زیر پیکسل تشکیل شده است این زیر پیکسل ها قرمز ابی و سبز هستند برای مثال اگر شما یک مانیتور LCD با وضوح 1024*768 پیکسل داشته باشید به این ترتیب مانیتور شما 2359296 زیر پیکسل دارد . یعنی 1024×3*768 .

هر سه پیکسلی که دریک پیکسل وجود دارند به کمک یکدیگر رنگ های واقعی را تولید میکنند.یک ترانزیستور مجزا به نام TFT هر سه زیر پیکسل راکنترل میکند. ار این ترانزیستور بد کار کند در ان صورت زیر پیکسل و یا زیر پیکسل ها خراب میشوند .به همین ترتیب علت اصلی خراب شدن پیکسل ها بد کار کردن ترانزیستور TFTمیاشد .

دو نوع پیکسل اسیب دیده وجود دارد : پیکسل روشن شده و پیکسل تاریک شده که به ان پیکسل سوخته ویا مرده نیز میگویند . یک پیکسل روشن بر اثر گیر کردن ترانزیستور TFT در وضعیت روشن (on) به وحود میاید .در چنین وضعیتی شما یک نقطه ی کوچک قرمز, ابی ویا سبز را بر روی صفحه ی مانیتور میبیند که هیچ تغییری نمیکند .اگر چند پیکسل روشن در مجاورت یکدیگر باشند شما یک نقطه ی صورتی, زرد , فیروزه ای و یا سفید را بر روی مانیتور مشاهده خواهید کرد .

یک پیکسل مرده یا سوخته عبا رت است از یک نقطه ی تاریک بر روی صفحه ی مانیتور که بر اثر گیر کردن ترانزیستور TFT در وضعیت خاموش (off) به وجود میاید .اگر فقط یک پیکسل مرده بر روی صفحه ی مانیتور وجود داشته باشد ، شناسایی ان با چشم غیر مسلح دشوار و شاید غیر ممکن باشد .اما اگر تعداد پیکسل های مرده ای که در مجاورت هم هستند زیاد باشد در ان صورت میتوان ان را به اسانی شناسایی کرد ، چنین تجمعی از پیکسل های مرده میتواند ازار دهنده باشد مخصوصا اگر که این تجمع در وسط صفحه ی نمایش به وجود اید.

پیکسل های بد را معمولا نمیتوان تریمیم کرد .البته ممکن است شرکت تولید کننده ی مانیتور با استفاده از لیزر یک پیکسل روشن را خاوش کندّّّّّّّّّّّّّّ، اما در ان صورت فقط پیکسل روشن به پیکسل مرده تبدیل میشود .در بعضی از موارد میتوان با حرکت دادن مانیتور یک پیکسل مرده رادوباره روشن کرد، اما این کار باید با دقت و ارامی صورت پذیرد تا اسیبی به مانیتور نرسد. بر روی صفحه ی مانیتور ،پیکسل های مرده قابل رویت تر از پیکسل های روشن است.

دقت داشته باشيد هر نوع گارانتي و هر نوع برندي تعريف خاص خود را براي پيکسل سوخته دارد به عبارت ديگر هر نوع خرابي پيکسل ها شامل گارانتي هاي مختلف نميگردد ..

15. 2 کاربر مقابل از این پست r_22009 تشکر کرده اند.

کاربر سایت

[ ]

چگونگي تشخيص پيكسل هاي خراب در صفحه نمايش LCD :

اگر واقعا تشخيص پيکسل هاي خراب براي شما مهم و حياتي است با ادامه مطلب همراه باشيد . شما براي اينکه به راحتي پيکسل هاي سوخته يا خراب يا .. را پيدا کنيد يا حتي بتوانيد تعداد و موقعيت هر کدام را تشخيص دهيد ميتوانيد از نرم افزار زير استفاده کنيد .

نام نرم افزار مورد نظر LCD Test است که نرم افزار ي رايگان هست و نياز به نصب هم ندارد و داراي ساختار و طرز کاري بسيار ساده ميباشد . در واقع اين نرم افزار با روش ويژه اي تنها به شما کمک ميکند تا راحت تر پيکسل هاي مرده يا خراب را در سطح مانيتور تشخيص دهيد .

بعد از دانلود نرم افزار از ادرسي که در پايان ذکر ميکنم وقتي نرم افزار را از حالت فشرده خارج کرديد با کليک دو ضرب بر روي فايل اجرايي LCDtest.exe يکي از پنج تصوير (black, red, green, blue, and white) را مشاهده ميکنيد که با کليک کردن بر روي صفحه نمايش تصاوير تک رنگ تغيير ميکنند ، وظيفه شما اين است که به گوشه گوشه صفحه نمايش در حالت تک رنگ هاي مختلف خوب دقت کنيد و نقاط با رنگ متمايز يا تيره يا روشن را مد نظر داشته باشيد چون آن نقاط همان دسته پيکسل هاي سوخته يا اسيب ديده هستند . بعد از اينکه در حالت نمايش تک رنگ هاي مختلف شما مکان حدود ي پيکسل هاي سوخته يا خراب را تخمين زديد از محيط برنامه خارج شويد و در حالت عاي به صفحه نمايش نگاه کنيد اگر پيکسل هاي خراب و مشکل دار را مشاهده نميکنيد زياد جاي نگراني نيست و نبايد زياد قضه را جدي بگيريد چون اين امر در روند توليد مانيتور هاي LCD تا حدودي طبيعي است . اما اگر دسته پيکسل هاي سوخته در حالت عادي کارکرد صفحه نمايش ديده ميشوند ،ميتواند از گارانتي صفحه نمايش خود استفاده کنيد يا اگر در شرف خريد هستيد از خريد اين لپتاپ خود داري کنيد .

17. 2 کاربر مقابل از این پست r_22009 تشکر کرده اند.

کاربر سایت

http://www.iranjoman.com/images/iranjoman/neshan2.gif

[ ]
    تشکر شده 2 بار در 2 پست

سلام بر دوستان
    من حدود 1.100000 تا 1.200000 پول دارم و قصد خريد يه لپ تاپ كه در مرحله ي اول زيبا باشه و در مرحله ي دوم كارت گرافيكي خوبي براي اجراي بازي حداقل در حالت mid داشته باشه و در آخر cpu براي بازي هاي جديد مناسب باشه
    مانيتور 15 تا 16.4 اينچي باشه
    من خودم لپ تاپ هايي با گرافيك ATI 6450 و CPU هاي P8800 ,p8700 ,p7550 رو پسنديدم ولي اگه چيزي بهتر پيشنهاد ميكنيد با اين قيمت بفرماييد
    حالا شما يه لطفي كنيد يه مدل با اين بودجه پيشنهاد بدين چون فردا بايد بخرم
    راستي به نظرتون كدوم يك از پاساژ ها قيمت مناسب تري ميدن؟

19. کاربر مقابل از این پست dvb_hamed تشکر کرده است.

+ ارسال موضوع جدید
صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)