جغرافیا کانادا
جغرافيا:کانادا، دومین کشور بزرگ دنیا با ۹،۲۱۵،۴۳۰ کیلومتر مربع وسعت است و از مجموعه ۱۰ استان و ۳سرزمين و در ۵ منطقه اصلی به نامهای Atlantic, Central, Noth, Prairies و West Coast تشکيل گشته است. فرهنگ و جمعيت هر يک از اين بخشها متفاوت و نمايانگر تصويری متفاوت از اين کشور پهناور ميباشند
۱-۱- Atlantic- منطقه آتلانتيک ازمجوعه استانهای Nova Scotia, New Brunswick, Prince Edward Island و New Founland & Lanrador تشکيل گشته است. ماهيگيري،‌ کشاورزی، جنگلداری، استخراج معدن و توريست از مهمترين فعاليت های اين منطقه به شمار ميروند.
۲-۱- کانادای مرکزی يا Central Canada: از مجموعه استانهای Ontario و Quebec تشکيل گشته است. اين منطقه پرجمعيت ترين ناحيه در کشور کانادا است. انتاريو و کبک مجموعا بيشتر از ۴/۳ کل محصولات کانادا را توليد ميکنند.
۳-۱- Prairies: از مجموعه استانهای Manitoba، Saskatchwan و Alberta تشکيل گشته است. بیشتر زمینهای این ناحیه صاف و بارور میباشند و برای کشاورزی ایده آل هستند. همچنین این زمینها غنی از منابع انرژی میباشند. این منطقه از کوههای راکی آغاز شده و در غرب آلبرتا به پایان میرسد. سلسله جبال راکی شامل بلندترین قلل آمریکای شمالی میباشند.
۴-۱- سواحل غربی یا West Coast: استان British Columbia به دلیل دامنه ها و جنگل های بسار زببایش مشهور میباشد. منابع طبیعی این استان از قبیل چوب و ماهیگیری برای اقتصاد کشور بسیار مهم میباشد. ميوه کاری و توريسم از ديگر فعاليتهای مهم اين استان ميباشد.
۵-۱- منطقه شمال یا North: این منطقه از مجموعه سه سرزمین کانادا تشکیل میشود. Yokun, Northwest Territoriesو Nunavut. این منطقه ۳/۱ زمینهای کانادا را تشکیل میدهد. از منابع مهم این منطقه میتوان به نفت، گاز طبیعی، طلا، روی و سرب میباشد.


.مسافت: واحد اندازه گیری مسافت در کانادا کيلومتر ميباشد. کانادا بيشتر از ۷۰۰۰ کيلومتر پهنا دارد. سفر زمینی از هاليفاکس تا ونکوور حدود ۷ روز به طول ميکشد و اين در حالی است که همين مسير به صورت هوايی حدود ۷ ساعت به طول می انجامد.


جمعيت: جمعيت کانادا بر طبق آخرين گزارش اداره آمار کانادا، ۳۱,۴۹۹,۵۶۰ نفر است. حدود ۸۰٪ مردم کانادا در شهرهایی که کمتر از ۲۵۰ کیلومتر تا مرزهای آمریکا فاصله دارند زندگی میکنند.