مواردی که هنگام خرید کوله‌پشتی باید به آنها دقت کرد شامل:

نوع

در نظر داشته باشید کوله‌پشتی انواع مختلف دارد. هر کوله‌پشتی کاربرد خاصی دارد. مثلا شما نمی‌‌توانید از کوله‌پشتی روزانه برای کمپینگ استفاده کنید. چرا که امکانات کمتری دارد. پس هنگام خرید نکته‌ای که باید به آن توجه کرد نوع و کاربرد کوله‌پشتی می‌باشد. معمولا کوله‌پشتی‌های مخصوص کمپینگ و کوهنوردی امکانات بیشتری نسبت به سایر کوله‌پشتی‌ها دارند. نوع کوله‌پشتی مناسب کوهنوردی از روی امکاناتی که در ادامه آمده است، مشخص می‌شود.
انواع کوله‌پشتی عبارت‌اند از:

 1. کوله‌پشتی روزانه
 2. کوله‌پشتی شبانه
 3. کوله‌پشتی پیاده‌روی
 4. [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
 5. کوله‌پشتی دوچرخه سواری
 6. کوله‌پشتی قابل استفاده در هوای برفی
 7. کوله‌پشتی کار
 8. کوله‌پشتی مسافرتی
 9. کوله‌پشتی مناسب حمل آب

اندازه قالب

هر تولید‌کننده ای برای انتخاب کوله‌پشتی سایز قالب‌های مختلفی را در نظر می‌گیرد. ما در اینجا یک راهنما به شما معرفی می‌کنیم که تقریبا توسط تمامی تولید کنندگان مبنا قرار داده شده است. کوله‌پشتی‌ها در چند سایز قالب مختلف اعم از: خیلی کوچک ( XS )، کوچک ( S )، متوسط ( M )، بزگ (L ) تقسیم می‌شوند. اینکه چه کوله‌پشتی مناسب شما است بستگی به این دارد شما در کدام دسته‌بندی قرار می‌گیرید. در ذیل می‌توانید راهنمای سایز قالب را ببینید.

ظرفیت

کوهنوردان ممکن است چند روز را برای کوهنوردی در نظر بگیرند. پس مواد غذایی و لوازم کمپینگ زیادی لازم خواهد شد تا با خود حمل کنند. اینکه برای یک یا چند روز می‌خواهید کوهنوردی کنید، مشخص می‌کند کوله‌پشتی با چه اندازه و ظرفیتی با خود به همراه ببرید. کوله‌پشتی ها ظرفیت های مختلفی دارند که با واحد لیتر سنجیده می‌شود. مثلا کوله‌پشتی ۲۰ الی ۳۵ لیتری برای یک کوهنوردی یک روزه مناسب است. برای کوهنوردی بالای یک روز می‌توان از ظرفیت های بالاتر استفاده کرد.

جنس

موادی که برای ساخت کوله‌پشتی به کار می‌روند متفاوت هستند. تولیدکنندگان سعی خود را برای انتخاب موادی می‌گذارند تا دوام و استحکام بیشتری به کوله‌پشتی بدهد. نکته ای که هنگام خرید به آن توجه کد جنس بدنه کوله‌پشتی است. مثلا نمی‌توان از کوله پشتی با جنس پارچه در زمستان و هوای بارانی استفاده کرد. در این موارد استفاده از گزینه های ضد آب انتخابی درست می‌باشد.
انواع موادی که برای ساخت کوله پشتی به کار مب‌روند عبارتند از:

 1. پلی استر
 2. برزنت
 3. پارچه کتان
 4. نایلون
 5. نایلون سخت
 6. کوردورا
 7. پلی اتیلن
 8. پلی کربنات
 9. پلی اورتان
 10. میکروفیبر پلی استر
 11. پلی آمید

کوله‌پشتی وسیله بسیار کاربردی است که هر فردی برای رفتن به طبیعت به یکی از آنها نیاز دارد. کوله‌پشتی وسیله است که تقریبا در هر نوع ماجراجویی مورد نیاز است. این ماجراجویی می تواند طبیعت‌گردی چند روزه و کمپینگ باشد یا اینکه پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، کوهنوردی و یا حتی یک گردش کوچک یک‌روزه باشد.
به طور کلی دلیل آنکه بیشتر مردم به دنبال یک کوله‌پشتی خوب هستند، توانایی حمل آب و مواد غذایی کافی برای یک‌روز کامل، حمل زیرانداز و کیسه خواب ، یک کیت از کمک های اولیه ، یک [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] و چند لوازم جانبی و ضروری دیگر است. قیمت کوله‌پشتی با امکانات فنی آن مشخص می‌شود. کوله‌پشتی های ارزان‌تر برای حمل کالاهای سبک مناسب هستند، و گزینه‌های گران‌قیمت امکانات پیچیده‌تری دارند و مناسب کوهنوردهای حرفه ای هستند.
ما در این مقاله اول در مورد انواع کوله‌پشتی مخصوص کوهنوردی و کمپینگ صحبت خواهیم کرد. در انتها چند مدل از بهترین کوله‌پشتی‌های پرفروش موجود در بازار بسته به قیمت و امکانات آنها را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.
وزن

شاید فکر کنید هرچه کوله‌پشتی بزرگتر باشد، سنگین تر خواهد. ولی وزن کوله‌پشتی ارتباط مستقیمی با اینکه جنس آن چیست و چه دارای چه امکاناتی است، دارد. تولیدکنندگان معتبر سعی میکنند در حالی که هم کیفیت و امکانات بیشتری برای کوله پشتی تعبیه می‌کنند، همزمان وزن آن را هم تا حد ممکن پایین بیاورند. تصور کنید کوله‌پشتی که خودش چند کیلو وزن دارد، با بارگیری سنگین تر هم می‌شود. این قضیه برای کوهنوردان که ساعت‌ها کوله را حمل می‌کنند، امری خوشایند نخواهد بود. اما واقعیت این است که کوله‌پشتی سبک با امکانات بالا و عالی بسیار ایده‌آل است. نکته قابل توجه هنگام انتخاب یک کوله‌پشتی خوب، راحتی آن است.
اگر دنبال یک کوله خوب می گردید پیشنهاد میکنم ادامه این مقاله که در آن چند مدل [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] و آسپری دو مارک معروف معرفی شده است را در مطالعه کنید.
منبع: [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]