لوله مانیسمان یا لوله بدون درز یا بدون جوش همانطور که از نامش پیداست در مقابل لوله های با اتصال جوش قرار دارد که در اصطلاح علمی به آن SEAMLESS میگویند. لوله های جوش داده شده ضعیف تر از لوله های بدون جوش هستند که مقاومت لوله را به مقاومت جوش محدود می کنند، درحالی که لوله های مانیسمان (بدون درز) هیچ گونه اتصالی ندارند و از ساختار یک پارچه و مقاومی برخوردارند.

لوله مانیسمان یا لوله بدون درز
[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] (بدون درز) در برابر فشار بالا، دمای بالا، فشار مکانیکی و فرسایش میتوانند مقاومت کنند و در برنامه های کاربردی گسترده ای در زمینه های نفت و گاز، پالایشگاه، پتروشیمی، شیمیایی، کود، برق، خودرو، بلبرینگ، مکانیک و ساخت و ساز مورد استفاده قرار بگیرند.

علی الخصوص برای حمل و نقل گاز و مایع فشار بالا مورد توجه هستند و بهترین گزینه برای سیستم لوله کشی صنعتی و پالایشگاهی محسوب می شوند. این لوله ها بدون درز و نقص هندسی هستند و کل لوله دارای خواص یکسان و یکنواخت است

لوله مانیسمان در ابعاد بسیار کوچک هم با دقت و مقاومت زیاد ساخته می شوند و برای تولید انبوه مناسب است به طوری که 33 فوت آن در عرض 6 ثانیه ساخته می شود. لوله های مانیسمان (لوله بدون درز) و لوله های درز دار یا جوشی هر کدام کاربرد های مختلفی دارند.

اصولا وقتی نیاز به لوله ای با مقاومت بالا در مقابل فشار باشد لوله مانیسمان یا بدون درز استفاده می شود. لوله مانیسمان (لوله بدون درز) با قطر دیواره بیشتر کاربردی تر و مقرون به صرفه ترند و هر چه قطر دیواره کمتر باشد گرانترند. لوله مانیسمان (لوله بدون درز) معمولا از جنس فولاد و استنلس استیل هستند.

تفاوت لوله درزدار و لوله مانیسمان
ساخت لوله های درزدار به این صورت است که ورق ها را به شکل لوله در می آورند و لبه های ورق را جوش میزنند اما لوله مانیسمان (بدون درز) طی فرآیند مخصوصی به نام اکسترود شمش یا سنبه کاری چرخشی از میلگردهای گداخته تولید می شوند.

روش ساخت لوله مانیسمان (بدون درز) منسوب به شخصی به نام مانیسمان آلمانیست به همین دلیل نام این لوله ها مانیسمان است در ایران هم این لوله ها با نام مانیسمان رایج است.
برای مشاهده در مورد [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] کلیک کنید