در قبلی و در بیشتر بخشها گرمسیری و کویری کشور ایران مردمان برای آن که با خلل نبود آب مواجه نشوند آب انبار احداث می کردند و آب باران یا این که آب های سطحی و جویبارهای فصلی را بدین مکان ها ساماندهی می کردند .
آب انبار در واقع یک آبگینه یا این که استخر رمز پوشیده است که غالبا در تحت زمین و برای ذخیره آب , احداث می شود . آب انبار از عنصرها شاخص در بخشها کویری و گرم و کم آب کشور‌ایران به شمار می‌رود در بخش ها کم بارشی نظیر قزوین , کاشان , یزد , جنوب استان عجم و هرمزگان هم فراوان مورد اعتنا بوده است .
در جزیره کیش نیز مردم قبل برای ذخیره آب , آب انبار احداث می کردند . او‌لین آب انبار در سال ۱۳۷۲ جهت گردآوری آب در کیش , یک آب انبار دوقلو با پنج بادگیر به سبک معماری سنتی یزد و در محدوده شهر حریره در اطراف تیم درخت سبز , احداث شد .
جاذبه های گردشگری فراوان [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]، بناهای سنتی، جاذبه های تفریحی و طبیعی متنوعی وجود دارد
به مرور زمان و با ارتقا ساخت و ساز در کیش , ارتقاء تجهیزات و امروزی خیس شدن شیوه معاش مردمان , مسیر آب های سطحی با گذشت زمان از میان رفته و آب انبار ها از کاربری مهم خویش بیرون شدند . معماری به کار رفته در ساخت آب انیار کیش فراوان سنتی و جذاب است که مورد دقت گردشگران متعددی قرار گرفته است و هر ساله گردشگران متعددی را برای مشاهده از این مکان به‌این حوزه‌ راز می زنند .
شیوه کار بادگیرها بدین صورت است که آب از یک طرف ساختمان بلند بادگیرها وارد [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] می شده و بعداز ورود به درون ساختمان بلند , به نصیب پایینی ساختمان بلند منتقل می شده و بعداز برخورد با مرحله آب و خنک کردن آن , از سوی دیگر ساختمان بلند بادگیر بیرون می شده‌است .
همینطور وجود دریچه بر بالای گنبد هم در تهویه هوای باطن آب انبار , فراوان مفید بوده است .