جزیره قشم از شمال به شهر بندر عباس , راس بخش خمیر و جزو شهرستان بندر لنگه , از شمال شرقی به جزیره هرمز , از شرق به جزیره لارک , از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب غربی به جزیره ها تنب کوچک و تنب بزرگ و ابوموسی منتهی می شود . جزیره قشم تا بندرعباس حدودا ۲۰ کیاومتر تا بندر هرمز ۱۸ کیلومتر و تا جزیره لارک ۹ کیلومتر , تا جزیره ابوموسی ۱۶۳ کیلومتر , تا تنب بزرگ ۱۱۴ کیلومتر مسافت دارااست , که درین در میان به دلیل قربت این جزیره به بندر عباس , دارنده رفت و آمد فراوانی است . در سال ۱۳۸۵ این جزیره به سه بخش مرکزی , شهاب و بخش هرمز تقسیم شد .
جزیره قشم از زیباترین جزیره‌ها جمهوری اسلامی ایران به حساب آورده می شود که علاوه بر جاذبه های تاریخی و ارگانیک اش , به دلیل وجود متانت و خموشی , همواره دربین گردشگران دوستداشتنی بوده است . گویش با اهمیت مردمان این حیطه , همانند بقیه بخشها سرزمین پارسی است البته زبان متداولی که بین مردمان این جزیره مرسوم است به طور کلی می توان آمیخته ای از گویش , عربی , پارسی , هندی و انگلیسی دانست .
قشم از جمله مملکت هایی است که دارنده آب و هوای گرم و مرطوب می‌باشد . رطوبت نسبی هوا در قشم بالا است . فشار هوا در‌این حیطه در میان ۱۰۱۵ تا ۱۰۱۸ میلی توشه جیوه است که در فصل‌تابستان به دلیل گرمای فراوان فشار هوا به کمتر از ۱۰۰۰ میلی توشه می‌رسد . اختلاف رتبه حرارت فصلی درین جزیره زیاد بالا است .
شایسته ترین زمان [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] , شهریور ماه و اوایل فصل‌پاییز و نصفه نخستین بهار هست . اختلاف رتبه حرارت در قشم مضاعف بالا بوده و از آن جایی که فصل تابستان های دوچندان گرمی دارااست در‌حالتی که قصد مهاجرت داشتید خوبتر است که در بازه ذکر شده به‌این حیطه مسافرت نمایید .
شاید یک کدام از عارضه ها جذابیت جزیره قشم بازارها و مرکز ها خرید باشد . به نحوی که هر ساله جمع متعددی از گردشگران این ناحیه را برای خرید تعیین کرده و مهاجرت می نمایند . ولی بقیه گردشگرانی که به قصد مشاهده از جاذبه های جذاب و تاریخی قشم به‌این حوزه‌ هجرت می نمایند , حتما خصوصی به بازارها و مرکزها خرید می زنند و از کالاهای باکیفیت تحت عنوان سوغاتی خریداری مینمایند . بعضا از این مرکزها خرید و بازارها بافت نو و بعضا دیگر بافت سنتی و دیرین دارا‌هستند . از جمله بازارهای قشم می شود به بازار دیرباز قشم , بازار میان المللی ستاره قشم , بازار بزرگ فردوسی , بازار سیمرغ , بازار فردوس , بازار مرجان , بازار خلیج عجم , مجتمع اداری و تجاری نخل زرین , مجتمع تجاری پاسارگاد , بازار رویکرد ابریشم , بازارچه امام قلی خان و مجتمع اداری مسکونی خورشید , اشاره نمود که از بازارهای مشهور قشم می باشند .
جزیره قشم , جاذبه های جذاب فراوانی دارااست که هر ساله گردشگران متعددی برای مشاهده از این جاذبه ها به قشم هجرت می نمایند . هر مورد از این جاذبه ها , جذابیت یگانه و منحصربه شخصی دارا هستند . غارنمک , تنگه چاهکوه , دره ستارگان , قلعه پرتغالی ها , جزیره ها ناز , غارهای خربس , کوه ها و تندیس های قشم , بیشه های دریایی حرا , درخت سبز یا این که انجیز معابد , ژئوپارک قشم , سد و روستای گوران , بام قشم , دره مجسمه ها , جزیره هنگام , چاه های طلا جواهرات , نیایشگاه ناهید , بوستان کروکدیل ها و آکواریوم پروانه طلایی قشم از جمله این جاذبه ها می‌باشند که گرشگران به تماشا از آنها می‌پردازند .
در جزیره قشم برای صرف یک وعده غذایی بدون نقص در رستوران های جزیره , حدودا بایستی در میان ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان هزینه فرمائید .
با دقت به‌این اینکه که‌این جزیره سیستم اتوبار مترو و یا این که اتوبوسی ندارد , به مجبور مجبورید برای رفت و آمد از آژانس های داخل شهری به کار گیری فرمایید .