نورگیر سقفی چیست و در کجا کاربرد دارد؟

امروزه در معماری ساحتمان ها و سازه ها از نور و کاربردهای آن در سبک ساخت و ساز مساکن توجه ویژه ای شده است. برای پاسخگویی به نیاز ساختمان ها نسبت به نورگیری از انواع [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] سقفی استفاده می شود.[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]، پنجره سقفی و یا نام انگلیسی آن اسکای لایت،انتقال دهنده ی نور در محیط و فضای مورد نظر می باشد که در ادامه به توضیح هر چه بیشتر آنها می پردازیم.ساختمان ها در حالت استاندارد نور طبیعی را از طریق پنجره ها، بالکن و حیاط خلوت دریافت می کنند. اما امروزه از نورگیرهای سقفی نیز برای تحقق این امر استفاده می شود.


همانطور که مشخص است، در طول شبانه روز، در ساعات مشخصی و با زاویه تابشی نور به داخل منازل راه می یابد. برای اینکه بتوان از نور خورشید بیشتر استفاده نمود، از نورگیرها در انواع مختلف نورگیر سقفی می توان استفاده نمود.


موارد استفاده از نورگیر سقفی


از نورگیر سقفی برای اماکن متفاوتی می توان بهره برد که از جمله آنها می توان به اماکن مسکونی، پاساژها، مراکز تجاری، اماکن مذهبی مانند مساجد و… اشاره کرد.

مزایای نورگیر سقفی

با استفاده از نورگیر سقفی می توان مزیت های زیادی را در اختیار داشت که موارد زیر نمونه ای از آنها هستند:
  • استفاده از روشنایی دلپذیر
  • تهویه هوای محیط
  • کاهش رطوبت محیط
  • مناسب برای رشد گیاهان
  • چشم انداز زیبا در شبانه روز

این موضوع نیز لازم به ذکر است علاوه بر استفاده از نور خورشید، به دلیل استفاده از ورقه های مخصوص در این نورگیرها، باعث می شود تا اشعات مضر خورشیدی به داخل راه نیابند.

انواع نورگیر سقفی از نظر ظاهری


نورگیرهای سقفی در انواع مختلف و با کاربردهای مختلفی وجود دارند که در ادامه ی مطلب به بررسی آنها می پردازیم.۱٫ نورگیر سقفی قوسی

۲٫ نورگیر سقفی گنبدی

۳٫ نورگیر سقفی حبابی

۴٫ نورگیر سقفی هرمی


نورگیر سقفی قوسی

نورگیرهای قوسی عموما برای فضاهایی چون پوشش سقف پاساژها و مراکز تجاری، [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]، [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] و… استفاده می شود. این نوع از انواع نورگیر سقفی را می توان با استفاده از ورقه های پلی کربنات و یا [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] با تنوع رنگی متفاوتی تولید نمود.
نورگیر سقفی گنبدی


استفاده از نورگیر سقفی گنبدی بیشتر در ساخت ساختمان هایی با سبک رومی دیده می شود. این نوع از انواع نورگیر سقفی را می توان با قطر مشخص و مورد نیاز، طراحی و در نتیجه پیاده سازی نمود.


نورگیر سقفی حبابی


نورگیرهای حبابی از طول عمر بالایی برخوردار هستند و علاوه بر کارکرد مناسب، زیبایی خاصی نیز به فضا هدیه می بخشد.
نورگیر سقفی هرمی

یکی از انواع نورگیر سقفی ، نورگیر هرمی می باشد که بر اساس سلیقه ی مشتری طراحی و اجرا می شود.
با استفاده از نورگیر هرمی علاوه بر ویژگی های مثبت آن، می توانید سقف ساختمان خود را به وسیله این نورگیر بلندتر نمایش دهید. هم چنین استفاده از نورگیر هرمی به جای نورگیر مسطح، سبب می شود تا آب باران و برف در قسمت نورگیر تجمع نکند و در نتیجه به داخل راه نیابد.
انواع نورگیر سقفی از نظر نحوه اجرا

• نورگیر سقفی ثابت


• نورگیر لوله ای• نورگیر تهویه ای• نورگیر محدب• نورگیر اختصاصی


نورگیر سقفی ثابت

این نوع از نورگیرها از انواع رایج می باشد که برای نورگیرهای ساختمان ها استفاده می شود. درنورگیرهای ثابت قابلیت باز و بسته شدن شبکه ها و تهویه هوا وجود ندارد.

نورگیر لوله ای

در برخی از سازه ها و ساختمان ها طراحی و نحوه ی ساخت آنها به گونه ای بوده است که اتاق ها از نور کافی بهره مند نمی شوند و تاریک هستند. برای اینگونه مصارف می توان از [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] لوله ای استفاده نمود تا هم نور را به مقدار مناسب به فضای داخل انتقال داد و هم محیط کوچکتری را اشغال کرد.


نورگیر تهویه ای

این نوع از انواع نورگیرهای سقفی دارای قابلیت باز و بسته شدن می باشد تا بتوان بوی نامطبوع و هم چنین رطوبت را در فضاهایی مانند آشپزخانه و سرویس های بهداشتی را به بیرون منتقل کرد.


نورگیر محدب


نورگیر پلیمری محدب به گونه ای طراحی و تولید می شوند که سبب می شوند تا نور خورشید در وسعت بیشتر و به طور یکسان راه یابد و فضا به طور یکسان نورگیری می نماید.نورگیر اختصاصی


یکی دیگر از انواع نورگیرهای سقفی نوع اختصاصی آن می باشد که در این صورت متناسب با سبک و ویژگی های ساختمان می توان به طراحی و تولید پرداخت.برای اطلاع از خصوصیات و قیمت انواع نورگیر سقفی با مشاوران پوشش ساز از طریق صفحه [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] در ارتباط باشید.