در زمان تحویل گوشی جهت تعمیر موبایل، ارائه رسید گوشی با ذکر مشخصات دقیق مالک، ایراد دستگاه و مشخصات گوشی ضروری می باشد. موقع تحویل گوشی در صورت امکان از تحویل لوازم جانبی، سیم کارت و باطری خودداری کنید.تمام عیب ها و نواقص ظاهری گوشی در رسید ذکر شود. در مورد گوشی‌های ضربه خورده و آبخورده احتمال خاموشی دستگاه باید ذکر شود. با مالک دستگاه هماهنگ شود زمان نگهداری دستگاه بعد از تعمیر حداکثر یک ماه است و بعد از تاریخ فوق واحد صنفی مسئولیتی در قبال گوشی نخواهد داشت. بابت تعمیر موبایل، ارائه گارانتی یک ماهه الزامی می باشد.در رابطه با هزینه تعمیر شامل هزینه قطعه و اجرت تعمیر با مالک گوشی هماهنگی کرده و رضایت ایشان را جلب کنید.بعد از انجام تعمیر در زمان تحویل گوشی باید پس از تست و تحویل آن به مشتری رسید دریافت شود که در چه تاریخی دستگاه به مالک تحویل داده می شود.در صورتی که بعد از تست و تحویل ایراد موبایل از بین نرفته باشد در صورت عدم اتمام مدت گارانتی تعمیرگاه باید بدون هزینه رفع عیب شود.تعمیر موبایل یکی از ساده ترین و در عین حال دشوارترین انواع تعمیرات است. تعمیر موبایل تنها شامل تعمیر قطعات کوچکی مثل تعمیر کپسولی و یا تعمیر اسپیکر می باشد و یا با تعویض و یا تعمیر کل صفحه نمایش مشکل مشتری رفع گردد. از جهتی تعمیر موبایل ممکن است از یه تعویض ساده پیچیده تر باشد و نیاز به انجام عملیاتهای دیگری همچون تعویض و بررسی آی سی IC و یا کار بر روی برد دستگاه با استفاده از اسیلوسکوپ و سایر تجهیزات الکترونیکی مورد نیازز باشد.
شناسایی قطعه ها

۱- مقاومت:

  • مقاومت ها را با علامت R‌ بر روی نقشه مشخص می كنند.
  • انواع مقاومت های موبایل به صورت مقاومت های معمولی، مقاومت های فیوزی و VOR ازNTC درمداری مثل PLAT‌ پلیت بیتین یا تعیین كننده حرارت باتری و از PTC در مدار VTXO استفاده نشده .
  • از مقاومت ها در كلیه سطوح مادربرد استفاده شده است. این مقاومتها رنگهای مشكی، آبی و قرمز بر روی برد مشخص هستند. البته معیار اصلی برای شناسایی آن ها نقشه است.

۲- خازن :

خازن ها نیز بر روی مادربرد قرار گرفته است. این قطعه ها بر اثر نوسان های ولتاژ از خود مقاومت نشان می دهند. خازن هایی كه بر روی موبایل است، خازن های سرامیكی و یا خازن هایی از جنس اكسید تانتانیوم می باشد.
از خازن ها به دو صورت در برد استفاده می شود:
  • سری
  • موازی

اگر خازن ها موازی باشد نقش موازی را بازی می كنند، به معنی عامل مقاومت كننده در نوسانات برد. خازن های سرامیكی به رنگهای كرم، بژ، قهوه ای و خاكستری است كه خرابی در آن ها خیلی کم اتفاق می افتد و به وسیله هیت گرفتن می توان اشکال آنها را رفع کرد.خازن های اكسید تانتانیم كه در مدارهای تریكس و پاور نقش $$$$$ یا نویزگیر را بازی می كنند. به رنگ مشكی با پایه سفید رنگ و یا به صورت زایده ای مشخص خواهد شد. اگر خازن ها را با مولتی مترها تست كنند، باید با مولتی متر آنالوگ این كار را انجام دهند، هم می توان اتصال كوتاه، هم نشتی خازن و هم قطعی را در آنها دید.
۳- سلف :

سلف سیم پیچ قطعه ای است كه در برابر نوسان های جریان، مقاومت نشان می دهد و در خیلی از مدارها كاربرد دارند. سلف ها به رنگ های سفید و یا قطعه های به صورت دو رنگ یافت می شوند.
تشخيص آي سي برروي مادربرد

روي آي سي ها نقطه اي است كه براي ما شمارش پايه ها را مشخص خواهد کرد. براي تعويض SMD آي سي، از دستگاه هيتر استفاده مي شود. مقدار حرارت نبايد باعث اذيت دست شود.در تعويض قطعه ها از لوازمي مانند، دستگاه هيتر با هويه، گيره كار، پنس و يا مايع Flax استفاده خواهد شد. ماده شوينده اي كه به كار می رود، ده هزار می باشد؛ براي نمونه در تعويض آي سي بايد جهت آنرا مشخص کرد.آي سي را به وسيله پنس گرفته و با هيتر حرارت داده می شود ، كار تعويض قطعه زمان بر می باشد.
آي سي را جدا کرده وبعد از احیا پايه ها به وسيله قلع ، دو مرتبه آي سي را در محل جا گذاري کنید. البته جهت در خازن مهم نيست. نصب كردن آي سي فن خاص خود را دارد. در هيت دادن مي توان از مايع فلكس استفاده کرد. ولي بايد قبل از آن بردبا مایع مخصوص شستشو داده شود. تعويض قطعه ها SMD به آساني انجام می شود و اصلا جابجا نمی شود. در آي سي هاي BJA ما نياز به پايه سازی دارد كه از طريق شابلون ها انجام خواهد گرفت.
پس از اتصال راه هاي مثبت و منفي به دستگاه و تشخيص پليت هاي مثبت و منفي بر روي مادربرد ما مي توان گوشي را به دستگاه منبع تغذيه متصل نمود. ولي قبل از آن بايد ولتاژ مشخص شود.زیرا اگر ولتاژ بالا باشد خراب مي شود. موبایل با اتصال سيم ها به پليت هاي مثبت و منفي، روشن خواهد شد.
نكته مهم در تعويض آي سي ها

  1. آي سي هاي DJA از انواعي هستند كه پايه آن ها در اين نوع پايه ها در زير قرارمی گیرد. آي سي براي اينكه درجاي مخصوص قرار بگيرد بايد در محدوده و قيد خود باشد.
  2. در حين نصب آي سي از نوع DJA بهتر است با پنس بر روي آي سي فشار دهید. چون اين كار باعث مي شود تا قلع هايي كه در زير قرار دارد، به هم متصل شده و سبب كاركرد آي سي شوند.
  3. براي فهميدن اينكه آيا آي سي درست در سر جاي خود نصب شده است، باید آي سي کاملا مماس سطح برد قرارداشته باشد. همچنين آي سي از چهار طرف نصب شود.
  4. يكي از نكات مهم در تعويض قطعه تميزي سطوح است كه باعث مي شود كار تميزانجام شود.[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]