مفهوم شرکت
هنگامی که قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارید، باید قراردادی بین اعضای تشکیل دهنده کسب و کار تنظیم شود و با استفاده از آن بتوان سود و زیان را بین اعضا یا همان شرکا تقسیم نمود. این قرارداد همان [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] نامیده می شود. بسته به اینکه چه ضوابط و قوانینی در کسب و کار شما حکم فرماست نوع این قرارداد نیز متفاوت است. ثبت شرکت به چند طریق : سهامی اعم از سهامی خاص و سهامی عام، تعاونی ، تضامنی، با مسئولیت محدود و ... بین اشخاص حقیقی و یا حقوقی تنظیم می شود.

ثبت شرکت سهامی عام
شرکت سهامی عام شرکتی بازرگانی است حتی اگر موضوع فعالیت آن بازرگانی نباشد.در شرکت سهامی عام تاسیس کنندگان جزیی از سرمایه شرکت رو از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند و بعد از [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] و چاپ اوراق قرضه، سهام شرکت سهامی عام در بازار بورس قابل خرید و فروش می باشد و مردم می توانند در زمان اعلام پذیره نویسی به بانک مورد نظر مراجعه کرده و پس از امضا ورقه تعهد سهم، مبلغ مورد نظر را به حساب شرکت سهامی عام واریز نمایند. حداقل تعداد اعضا برای ثبت شرکت سهامی عام حداقل باید پنج نفر باشد.

ثبت شرکت سهامی خاص
شرکت [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] از پرکاربردترین شرکت هاست که تمامی سرمایه آن در هنگام تاسیس توسط موسسان تامین می شود.باید بدانید که ای شرکت قادر نیست سهام خود را برای فروش در بازار بورس اوراق بهادار و یا پذیره نویسی عرضه کند. هریک از شرکا حتما باید یک سهم داشته باشند تا جزو سهامداران محسوب شوند. سهام نیز در این دسته از شرکت ها به سه دسته بانام، بی نام و ممتاز تقسیم می شود.

ثبت شرکت با مسئولیت محدود
سرمایه اولیه در [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] به سهم تقسیم نمی شود و هرکدوم از شرکا فقط به اندازه سرمایه اولیه خودشان نسبت به سود و زیان شرکت مسئول خواهند بود. کمترین تعداد شرکا در ثبت شرکت با مسئولیت محدود دو نفرمی باشد. در رابطه با حداقل سرمایه برای ثبت شرکت مطلبی در قانون تجارت ذکر نگردیده ولی بیان شده که شرکت با مسئولیت محدود هنگامی ثبت و تشکیل خواهد شد که تمامی سرمایه نقدی آن تایید شده و سرمایه غیر نقدی آن هم تسلیم شده و در شرکت نامه درج شده باشد.

ثبت شرکت تضامنی
یکی دیگر از انواع شرکت های تجاری، [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] می باشد.و بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می شود. همانطور که از نام این دسته از شرکت ها می توان فهمید هرکدام از اعضا در برابر تعهدات و قروض شرکت مسئول خواهند بود و در صورت مقروض شدن شرکت و کافی نبودن دارایی های شرکت، هرکدام از شرکا مسئولیت پرداخت قروض را خواهند داشت. البته شریکی که زیان شرکت را پرداخت کرده نیز می تواند به دیگر شرکا مراجعه کرده و مبلغ زیان را از آنان نیز مطالبه نماید.