ترابزون طبیعت دست نخورده ترکیه

ترابزون یکی از بزرگترین و مهم ترین شهرهای ترکیه در ساحل دریایی در شمال شرقی ترکیه می باشد که در جاده تاریخی ابریشم بین شهرهای تبریز و استانبول قرار دارد. ترابزون یکی از شهرهای کمتر شنیده شده ترکیه است که سواحل زیبایی دارد و امکانات خوبی برای گردشگران [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] در آن مهیا شده است.


ترابزون با طبیعتفوقالعاده،بنادرمعروفوامکاناترفاهیخوبدر کنار جاذبه های تاریخی متعددی که دارد مقصدی ایده آل برای گردشگران باشد و همین ها کافی است تا ترابزونطرفدارانبسیاریداشتهباشد.


ترابزونبانامهایترابوزانیاطرابوزاننیزشناختهمیشود ویکیازقدیمیترینوزیباترینشهرهایترکیهاستکهقدمتآنبهقرنهشتمپیشازمیلادبازمیگردد. بنادر ترابزون ازشلوغترینوپررونقترینبنادردرترکیهاستوبههمیندلیل بیشترمسافرانخارجیاینشهرراتاجرانتشکیلمیدهند.جغرافیا و آب و هوای ترابزوناستان ترابزون دارای مساحت 4،685 کیلومتر مربع است و با استان های رییزا، گیرسون و گموشهنه همسایه است. کوه های پونتی از طریق استان ترابزون عبور می کنند. ترابزون به عنوان نقطه مرجع مهم برای ناوبر در دریای سیاه در شرایط سختی آب و هوا استفاده می شود. هنوز هم معمولا در زبان ایتالیایی برای توصیف شرایطی که حس گرایش از بین رفته است، استفاده می شود. ترابزون دارای چهار دریاچه، اما هیچ رودخانه ای در ترابزون وجود ندارد.آب و هوای ترابزون
آب و هوا و طبیعت فوق العاده خاص ترابزون یکی از دلایل اصلی جذب توریست و مسافر به این منطقه است.یک شهر منطقه کوهستانی با کوه های سرسبز که اطراف شهر را گرفته است و خانه هایی که در کنار مناطق آبی و رودخانه ها قرار دارند باعث بوجود آمدن طبیعت فوق العاده ای برای مسافران[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] شده است.


شهرترابزونبه دلیل قرار گرفتن درحاشیهدریایسیاهدارایآبوهوایینیمهگرمسیریومرطوباست. در فصل بهار متوسط دما در شهر ترابزون حدود ۱۴ درجه سانتیگراد است و خبری از باران نیست و می توانید انتظار آب و هوای گرم و دلپذیری را داشته باشید. در تابستان دمای روزهای تابستانی ترابزون بیش از سایر اوقات است؛ اما باز هم هوا چندان گرم نیست و متوسط دما حول و حوش ۲۶ درجه سانتیگراد است و ترابزون هنوز هم می تواند مقصد تابستانه خوشایندی باشد. در پاییز شاهد بیشترین بارندگی هستید و و دمای هوا در حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است. در زمستان شاهد سردترین روزهای سال با بارندگی زیاد برف و باران و دمایی در حدود ۵ درجه سانتیگراد.


به طورکلی بهترین فصل سفر به ترابزون را می توان ماه های ابتدایی بهار و پاییز دانست.جاذبه های گردشگری ترابزونشهر ترابزون پر از مناطق سرسبز و جاهای دیدنی است که در ادامه با برخی از معروف ترین جاذبه های توریستی ترابزون آشنا می شویم:موزه و کلیسای ایا صوفیه | Hagia Sophia:


ایا صوفیه یکی از مهم ترین جاذبه های تاریخی ترابزون است. این مکان در ابتدا یک کلیسا بود؛ اما در سال۱۵۸۴ میلادی به مسجد تغییر کاربری داد.
بنای ایاصوفیه در دوره امپراتوری بیزانس به سال ۵۳۲میلادی بنا به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شد و در قرن ششم میلادی به دستور ژوستینیانوس امپراطور روم مورد مرمت قرار گرفت و به مدت ۹۱۶سال به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفت. پس از فتح استانبول توسط سطان محمد فاتح در سال ۱۴۵۳این مکان به مسجد تبدیل شد و به مدت ۴۸۲سال نیز به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت و در سال ۱۹۳۵به دستور کمال آتاتورک و تصویب هیات وزیران وقت تبدیل به موزه شد.دریاچه اوزون گل | Uzungöl:


یکی از مهم ترین جاذبه های طبیعی شهر ترابزون، دریاچه زیبای اوزون گل است که در جنوب این شهر و در ناحیه چایکارا قرار دارد. دریاچه ای با منظره ای بسیار زیبا و مکان های دیدنی مسحورکننده را دارا می باشد.


اگر شما هم راهی ترابزون می شوید تا از طبیعت جذاب آن استفاده کنید، دریاچه اوزون گل را فراموش نکنید. این دریاچه محیطی را فراهم آورده تا گردشگران بتوانند چند ساعتی را در دامان طبیعت و در آب و هوایی بسیار خوب سپری کنند. طبیعت بکر این منطقه با جنگل های فشرده از درخت تشکیل شده است و نکته ی جالب آن وجود مساجد متعدد در بین جنگل های و مناره های مساجد از بین درختان بیرون زده شده اند و جلوه ی وصف ناپذیری را در نگاه بازدید کنندگان به وجود می آورد.


قلعه ترابزون
| Walls of Trabzon:


ترابوزان نام یک دژ بزرگ در ترابزون است. دیوارهای این دژ با نام دیوار ترابزون معروف شده اند و از جالب ترین دیدنی های شهر هستند. این قلعه در مرکز شهر ترابزون قرار دارد و یکی از قدیمی ترین آثار به جا مانده از دوران امپراطوری روم به شمار می شود. از دیوار قلعه و دیوار پشتی ساختمان به عنوان ساختمان نظامی استفاده می شده است.موزه ترابزون | Trabzon Museum:


بازدید از موزه ترابزون نیز تفریحی به یادماندنی است. این موزه در زمینه باستان شناسی و قوم نگاری فعالیت می کند. اگر از این مکان دیدن کنید بیشتر با بُعد تاریخی این سرزمین آشنا خواهید شد.خانه آتاتورک | Atatürk pavilion:


آتاتورک بنیان گذار جمهوری ترکیه است و برای مردمان این سرزمین اهمیت زیادی دارد و ارادت خاصی به آتاتورک دارند به طوری که در هر مکان، خانه و یا مغازه ی خود عکس آتاتورک را می توانید ببینید. اغلب خانه های او در سراسر ترکیه به موزه تبدیل شده اند که یکی از آن ها نیز در ترابزون قرار گرفته و عموم مردم می توانند از آن دیدن کنند. قصری در قسمت شمالی ترابزون قرار دارد که بنای این قصر دو طبقه است و در یکی از اتاق های طبقه اول اثر معروفی از فرش های ایرانی وجود دارد.
مسیر منتهی به قصر آتاتورک سربالایی می باشد که با گذر کردن از آن نمای شهر را می توانید به خوبی ببینید و از آن لذت ببرید.
صومعه سوملا : Sumela Monastery|


صومعه ای درون یک غار در دل کوه ها و کنار جویبار وجود دارد که در ۱۷کیلومتری ماچکا قرار دارد. ارتفاع این غار از دره ۲۵۰متر است و برای رسیدن به آن باید راه پرپیچ و خمی را طی کنید. این صومعه بسیار زیباست و سعی کنید حتما دوربین عکاسی همراه خودتان داشته باشید.پارک بوزتپه: Boztepe|


پارک بوزتپه یکی از این مناطق سرسبز در ترابزون است که در نقطه ی بالایی شهر و کنار دریای سیاه واقع شده است. این مکان یکی از بهترین نقاط برای تفریح و استراحت موقت در ترابزون و همچنین نقطه ای دیدنی برای گرفتن عکس های یادگاری است.