موزه خانه جیم تامپسون بانکوک (Jim Thompson House Museum Bangkok) یکی از جالب‌ترین و خاص‌ترین مکان‌های دیدنی بانکوک و حتی کل تایلند است. موزه خانه جیم تامپسون به علت تعلق داشتن به فردی آمریکایی، برای هر بیننده تعجب‌آور است!
جیم تامپسون یکی از سربازانی بود که در جنگ جهانی دوم حضور داشت. وی بعد از اتمام دوران خدمتش در سال 1946 تصمیم گرفت در تایلند ساکن باقی مانده و برای ترویج صنعت ابریشم در این کشور تلاش کند. این فعالیت‌ها بعد از سال‌ها تلاش سبب شد جیم تامپسون تبدیل به یک تاجر شناخته شده در سطح جهانی شود. از وی با عنوان یکی از تاثیرگذارترین افراد در صنعت ابریشم سرتاسر تایلند یاد می‌کنند. به خاطر نام‌آوری این فرد، بازدید از موزه متعلق به وی یکی از جالب‌ترین بخش‌های [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] تلقی می‌شود.
درباره موزه خانه جیم تامپسون بانکوک

این سرباز آمریکایی بعد از اقامت در تایلند، در گوشه‌ای از یکی از روستاهای بانکوک زمینی بزرگ خریداری کرد و در آن 6 خانه چوبی ساخت. معماری این خانه‌ها، ترکیبی از معماری آمریکایی و تایلندی است و همین موضوع یکی از دلایل جذاب بودن آن محسوب می‌شود. داخل خانه‌ها اشیایی قیمتی و بسیار زیبا به شکلی بسیار مرتب چیده شده‌اند. این اشیا به خاطر نورپردازی‌های انجام شده، به زیبایی هر چه تمام‌تر دیده می‌شوند. جیم عادت داشت با سفر به سرتاسر تایلند، لوازم مختلفی را خریداری کرده و همراه خود به خانه‌اش بیاورد.
از آنجایی که وی، کار خود را در تایلند به عنوان یک تاجر ابریشم آغاز کرد، با حرکت در گوشه گوشه موزه خانه جیم تامپسون بانکوک آثاری مربوط به صنعت ابریشم دیده و با روال تولید این محصول آشنا خواهید شد.
مطلب تصادفی پیشنهادیوالاتی پیش آمده است. وی در سال 1967، برای ماجراجویی به ارتفاعاتی در کشور مالزی رفت، اما هرگز از این سفر بازنگشت و به طور کامل ناپدید شد. هیچ کس هرگز اطلاعاتی از وی بعد از این اتفاق به دست نیاورد. با این حال، روح وی در جای جای موزه خانه جیم تامپسون بانکوک وجود داشته و یادگاری بسیار باارزشی از خود برای جهانیان به یادگار گذاشته است. [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] بعد از ناپدید شدن مالک خانه‌ها و در کل مالک تمام دارایی‌ها، مرکزی به نام جیم تامپسون تاسیس شد تا به این وسیله از دارایی‌های این سرباز آمریکایی سابق و تاجر ناپدید شد حاضر، صیانت شود. این مرکز همچنان برقرار بوده و مدیریت موزه خانه جیم تامپسون را بر عهده دارد.
طی زمان، با توجه به تبدیل شدن خانه‌های وی به موزه خانه جیم تامپسون و تبدیل شدن به مکانی عمومی، تغییراتی در محوطه ایجاد شد. به عنوان نمونه باید به افزوده شدن یک کافه و حتی فروشگاه لوازم هنری اشاره کرد. به منظور بازدید از موزه خانه جیم تامپسون بانکوک می‌توانید همه روزه از ساعت 9 الی 17 به محل آن مراجعه کنید.