ویولنسل که به زبان ساده و عامیانه چلو نامیده می شود، عضو باس خانواده ی ویولن می باشد که با آرشه ای کوچک تر و باریک تر از آرشه ی ویولن نواخته می شود. می توان گفت ویولنسل با توجه به رپتوار اجرایی گسترده اش و ارتقاء تکنیکال آن بعلاوه دشواری های نواختن در خانواده سازهای باس جزو سازهای نسبتاً سخت از بابت نواختن قرار می گیرد از این رو آموزش صحیح این ساز امری حیاتی می باشد.
با نگاهی گذرا به آثار برجسته ی تاریخ موسیقی مانند سوییت های چلوباخ،

در آموزشگاه موسیقی سازنو که یکی از [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] است ویولن توسط بهترین اساتید آموزش داده می شود همچنین در تمانی مقاظع سنی آموزشگاه سازنو هنرجو می پذیرد.
آموزش ویولنسل:

۱- آیا نواختن ویولنسل سخت است؟
هر سازی سختیهای خودش را دارد، اگر نوازنده یا هنرجو با اصول کار کنند و پیش بروند سختی نخواهد داشت.


۲- چه متدهایی برای آموزش ویولنسل وجود دارد و در آموزشگاه موسیقی سازنو چه متدهایی آموزش داده می شود؟


ویولنسل یک ساز باستانی است اگر به لحاظ تاریخی بیان کنیم اولین متدهای تاریخی که در ایران استفاده می شد متد روسی بوده و روش دیگر متد اروپایی و آلمانی است. روشی که در آموزشگاه موسیقی سازنو تدریس داده می شود متد روسی است.


۳-میزان تمرین هنرجویان ویولنسل باید چقدر باشد تا به یک نتیجه مطلوب برسند؟


آموزش ویلنسل

حداقل بطور میانگین سه ساعت در روز تمرین لازم است. لازم به ذکر است صرفاً تمرین ساز مطرح نیست، بحث تءوری، ریتم ، سلفژ و گوش دادن به موسیقی بخاطر تقویت شنیداری و تماشا کردن فیلم بصورت ویدیویی ضرورت دارد تا شناخت کامل انجام شود.


۴- تقریبا حدود قیمت ساز ویولنسل چقدر است؟


تکامل یافته این ساز مختص ایتالیا و آلمان است ولی از وقتی چین وارد بازار کار شد قیمت سازهای چینی کمتر از سازهای ایتالیایی و آلمان است ولی از کیفیت پایینی برخوردار هستند. بطور متوسط یک ساز خوب ایتالیایی یا آلمانی الان چهل الی پنجاه میلیون تومان است.ولی سازهای چینی از دو میلیون تومان شروع می شوند تا ده الی دوازده میلیون تومان هستند.


۵- ویژگی های یک ساز خوب ویولنسل چیست؟


نوع ساخت و نوع چوبی که از آن استفاده می شود. طوریکه قدمت چوب خیلی مهم است و هرچقدر میزان خشک بودن چوب زیاد باشد کیفیت ساز بالاتر خواهد بود. همچنین نوع ابزاری که در ساخت ویولنسل استفاده می شود نیز مهم هستند.


۶- سن و سال مناسب برای آموزش ویولنسل چقدر است؟


رده سنی بزرگسالان و رده سنی کودکان که از سنین ۶-۷ سال میتوان آموزش را آغاز کرد.


۷- قبل یا همزمان با فراگیری ویولنسل چه درسهایی کمک می کنند تا نواختن این ساز را بهتر آموخت؟


آموزش سلفژ، نوازندگی، تربیت شنوایی و پیانو میتوانند به تقویت نواختن این ساز کمک کنند.


۸- چه مدت زمانی طول می کشد تا بتوان ویولنسل را در حد قابل قبول نواخت؟


در روش کتاب های هارمونی حداقل سه سال لازم است تا قطعات را در حد خوب نواخت .


۱۰-شیوه آموزش ویولنسل در [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] بر اساس چه سبک با متدی است؟


سبک روسی و آلمانی ، بسته به فیزیک هنرجو ( قد، جثه، انگشتان دست) سبک آموزشی مشخص می شود و طبق فیزیک هنرجو سبک آموزشی مشخص و آموزش داده می شود.


۱۱- طی دوره ها، دوره آموزشی بطور ناگهانی سخت می شود؟
در آموزشگاه موسیقی سازنو روشی که آموزش داده می شود بصورت پله پله و گام به گام است.