دانستن این امر که تکنولوژی [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] به سرعت در حال پیشرفت است حیاتی بوده که این تکنولوژی نه تنها با مجموعه فواید جدانشدنی همراه است بلکه عقب ماندگی به خاطر روند ساخت سنتی را نیز در برخی جهات به دنبال دارد. نمونه هایی از هر دو مورد را برای کمک به درک این عوامل و اینکه بدانید این تکنولوژی در آینده به چه سویی خواهد رفت برای شما جمع آوری کرده ایم.

· مزایا: ساخت طرح های پیچیده
پرینت سه بعدی به طراحان اجازه می دهد که اشکال و اجزای پیچیده را تولید کنند. تولیداتی که به وسیله روش های ساخت معمول ممکن نیست. به کمک قوانین طبیعی فیزیک، ساخت از طریق روش های فزاینده به این معناست که پیچیدگی ارزش و قیمت ندارد. امروزه قیمت تولید طرح های تولیدی با جزئیات فراوان، با ویژگی های طراحی پیچیده، دقیقا هم اندازه تولید طرح های ساده ای است که قوانین ساخت سنتی و معمول را دنبال می کنند.

· مزایا: شخصی سازی هر بخش
آیا تا کنون برای شما این سوال پیش آمده است که چرا ما لباس هایمان را در سایز های استاندارد خریداری می کنیم؟ با روش های تولید سنتی، ساخت و فروش محصولات با قیمتی قابل قبول برای مصرف کننده ارزان تر است. از سوی دیگر پرینت سه بعدی به سادگی به ما اجازه ی شخصی سازی می دهد. مصرف کننده کافیست طرح را به صورت دیجیتالی تغییر دهد تا بدون هیچ ابزار یا پروسه تولید گران قیمتی محصول نهایی را تولید کند.نتیجه چه خواهد شد؟ هر یک از بخش ها را می توان برای احتیاجات کاربر بدون هیچ قیمت تولید اضافه شخصی سازی کرد.

· مزایا: بدون نیاز به هرگونه ابزار و قالب گیری، کاهش قیمت های ثابت
در طی زمان قالب گیری فلزی و یا تزریق در قالب، هر بخش از هر محصول نیاز به یک قالب سازی جدید دارد- عاملی که قیمت های تولید را خیلی زود بالا می برد. برای جبران این افزایش قیمت ساخت، اکثر کارخانه ها رو به سمت تولید انبوه از بخش های فروخته شده می آورند. از سوی دیگر، از آنجایی که پرینت سه بعدی یک ابزار واحد برای تولید می باشد، نیازی به تغییر هیچ جنبه ای از پروسه نیست و نیاز به هیچ هزینه یا گذران زمانی اضافه ای بین ساخت یک شی پیچیده یا ساده وجود ندارد. نهایتا، این امر منتج به کاهش اساسی قیمت های ثابت می شود.

· مزایا: سرعت و راحتی نمونه سازی اصلی، مسیر سریع تر و کم خطرتر تا بازار
از آنجایی که هیچ ابزار گرانقیمتی برای ساخت اشیاء از طریق پرینتر سه بعدی نیاز نیست، این امر به طرز فوق العاده، متدی قیمت محور برای طراحان و کارآفرینان که در پی تست بازار و انجام تولیدات کوچک هستند می باشد. بنابراین پرینت سه بعدی مسیری کم خطر تر به بازار را برای کسانی که به دنبال ایده ی تولید یک محصول را دارند، پیشنهاد می دهد.

· مزایا: اتلاف کمتر
بیشتر فرآیند های تولید معمول کاهشی هستند.با یک قالب ماده خام شروع به کار می کنید. آن را برش می زنید، صیقل می دهید، آن را تا حدی خرد می کنید که به محصول هدف شما تبدیل شود. برای اغلب محصولات از دست دادن 90 درصد ماده ی خام در طول فرآیند طبیعی است.
از سوی دیگر، پرینت سه بعدی فرآیندی فزاینده و افزایشی است. شی را از لایه به لایه ی مواد خام تولید می کنید. طبیعتاً زمانی که یک شی به این شکل تولید می شود، به همان اندازه که شی مورد نظر مواد خام نیاز دارد، استفاده می کند. علاوه بر این بیشتر این مواد می توانند بازیافت شوند و با هدفی دیگر تبدیل به پرینت سه بعدی شی دیگری شوند.