تلویزیون دیجیتال DTV و ابهام زدایی در مورد HDTV و DTV
قبل از شروع توضیحات بهتر است بدانید که گروه زیادی از مردم فرق دو عبارت DTV و HDTV را هنوز بدرستی نمی دانند. در اصل DTV شبیه HDTV نیست، DTV معرف تلویزیون دیجیتالی که از استاندارد پخش DVB-T استفاده می کند بوده و HDTV معرف عبارت high-definition television به معنای تلویزیون با وضوح بالاست که نوعی از انواع مختلف کیفیت های تلویزیون دیجیتال یعنی DTV می باشد. DTV دارای کیفیت های پخش متفاوتی است که یکی از آنها HDTV است. همکنون 3 دسته اصلی برای کیفیت DTV تعریف شده اند که در زیر بر اساس کیفیت ذکر شده اند:
[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...][برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
تلویزیون با وضوح استاندارد (SDTV — Standard Definition Television):
پر استفاده ترین سطح کیفیت تصویر در هر دو سیستم پخش آنالوگ و دیجیتال می باشد. بطوری که تمامی ایستگاه های پخش تلویزیون آنالوگ برنامه های خود را با این کیفیت پخش می کنند. در حقیقت بسیاری از کانالهای تلویزیونی در ابتدای راه دیجیتالی شدن درکنار پخش سیگنال های آنالوگ استاندارد، پخش سیگنال های SDTV دیجیتال را نیز شروع کرده اند. هرچند که بسیاری از سیگنال های آنالوگ امروزه دیگر پخش نمی شوند و اکثریت آنها از تاریخ 12 ژوئن 2009 خاموش شده اند.


تلویزیون با وضح ارتقاء یافته (EDTV — Enhanced Definition Television):
این قالب یکی از استانداردهای با عمر پایین بود که خیلی زود توسط HDTV از میدان خارج شد بطوری که حتی فرصت فراگیر شدن را پیدا نکرد. این استاندارد از SDTV کیفیت و تفکیک پذیری (resolution) بیشتری داشت.


تلویزیون با وضوح بالا (HDTV — High-Definition Television):
همکنون این استاندارد با کیفیت ترین سیستم پخش دیجیتالی را ارائه می کند و سیگنال های دیجیتالی مبتنی بر HDTV نتنها ویدیوی با وضوح بالا بلکه صدای با وضوح بالا و با جزئیات را منتقل می کنند. به همین دلیل بسیاری از شبکه های تلویزیونی از قابلیت صدای فراگیر دیجیتالی بهره مند بوده و شما می توانید این کیفیت خوب را با کمک سیگنال های هوایی دیجیتال مبتنی بر استاندارد HDTV دریافت کنید. البته این نکته قابل ذکر است که بدلیل هزینه بالاتر برپاسازی ایستگاه های پخش تلویزیونی DTV مبتنی بر کیفیت HDTV این کیفیت هنوز همه گیر نشده و بسیاری از شبکه های دیجیتال هنوز هم از سطح کیفی SDTV بهره مند هستند. مثل کشور خودمان که تا همکنون فقط یک شبکه به نام شبکه HD-test که برای پخش مسابقات والیبال لیگ جهانی راه اندازی شد از قابلیت پخش با کیفیت HDTV برخوردار است. البته زمزمه هایی برای ارتقاء سطح کیفی چند شبکه دیگر به HDTV مثل شبکه 3 وجود دارد که نمی توان زمان دقیقی برای آن پیش بینی کرد.