یکی از بدترین اتفاقاتی که می تواند برای موهایتان بیافتد ،دیدن ریش ریش شدن نوک موهاست . این اتفاق که همان موخوره است ،تمام زحمات شما را برای بلند کردن موهایتان به هدر می دهد.در این مقاله به بررسی علت ایجاد موخوره و راه های جلوگیری از آن می پردازیم.
علت موخوره:
به طور کلی علت ایجاد موخوره ، ضعیف شدن کوتیکول های مو بر اثر عواملی مانند: رنگ کردن زیاد، اتو و سشوار کشیدن زیاد ، شانه کردن ناملایم مو و... است . این عوامل کوتیکول را ضعیف کرده و در نتیجه موها خشک و آسیب پذیر می شوند.
ترمیم موهایی که به موخوره مبتلا شدند.تقریبا غیر ممکن است . تنها راه از بین بردن آن کوتاه کردن مو است . برای در امان ماندن از شر آن ، بهترین راه جلوگیری و مراقبت از موهاست.
جلوگیری از ایجاد موخوره:
1-سعی کنید تا حد امکان از مواد شیمیایی استفاده نکنید. به جای آن از جایگزین هایی مانند [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]، قهوه و چای استفاده کنید . اگر بر استفاده از مواد شیمیایی پا فشاری می کنید ، ملایم ترین و کم ضرر ترین آن را انتخاب کنید.
2-برای جلوگیری از جذب مواد شیمیایی مانند کلر ، هنگام شنا کردن از کلاه مخصوص استفاده کنید. همچنین بعد از شنا موهای خود را با شامپو بشویید و به خوبی آبکشی کنید.
3- با روش درست موهایتان را شانه بزنید. برای این کار به این نکات توجه کنید. 1- موهایتان را رو به عقب شانه نزنید ، این کار باعث ضعیف شدن و در دراز مدت ریزش ریشه ی موهایتان می شود.2- با خشونت شانه نزنید و نیازی به شانه کردن برای چند بار نیست . برای شانه کردن موها کافی است از بالا به پایین به آرامی موها را شانه کنید و اگر به گره رسیدید آن را با دست باز کنید و دوباره ادامه دهید.
4- موهایتان را از اشعه ی نور خورشید در امان نگه دارید. نور خورشید علاوه بر پوست ، به موهای شما نیز آسیب می رساند.
5-برای شستشوی موهایتان از [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] استفاده کنید که بیشترین سازگاری را با موهای شما داشته باشد. بعد از استحمام ، برای خشک کردن موها نیازی نیست با حرکات خشن حوله را روی موها یتان بکشید و یا برای مدت طولانی از سشوار یا اتو مو استفاده کنید.این کار احتمال آسیب به مو و شکنندگی آن را بالا می برد.بهترین روش برای خشک کردن موها فشردن آهسته ی حوله به موها و گرفتن آب اضافی آن است . بعد از این کار اجازه دهید مو به روش طبیعی خشک شود.
5- موهایتان را با آب داغ نشویید ، آب داغ رطوبت موهایتان را می گیرد برای این کار از آب ولرم استفاده کنید. همچنین برای شستشو اجازه دهید موهایتان آویزان باشد تا کف از ریشه به سمت ساقه مو حرکت کند و به خوبی آبکشی شود.
6- هر 6 یا 8 هفته موهایتان را کوتاه کنید . موی همه پس از مدتی آسیب می بیند ،بهتر است برای ضعیف نشدن و جلوگیری از موخوره ، 1 تا2.5 سانتی متر نوک موها را کوتاه کنید.
7-برای کوتاه کردن مو از [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] استفاده کنید . قیچی های کاغذ بری مو را ضعیف کرده و احتمال ایجاد موخوره را بیشتر می کند.
8-موهای خشک بیش از موهای دیگر مستعد موخوره است. برای جلوگیری از این حالت سعی کنید موهای خود را همیشه نرم و کمی چرب نگه دارید . به همین منظور بعد از استفاده از شامپو ، از نرم کننده برای ساقه مو استفاده کنید . همچنین می توانید بعد از استحمام از کرم های مخصوص مو برای نرم کردن و ایجاد لطافت بیشتر در مو، استفاده کنید.
9-یکی دیگر از دلایل ضعیف شدت کوتیکول های مو ، کم خونی و نرسیدن مواد مورد نیاز برای رشد به موی سر است. ماساژ سر می تواند به افزایش جریان خون در سر و در نتیجه استحکام و درخشش بیشتر موهایتان شود.
10- ماسک های مو به ویژه ماسک های خانگی که برای استحکام و درخشش بیشتر مو استفاده می شود ، یکی از بهترین روش ها در تقویت و جلوگیری از ایجاد موخوره می باشد.