فرش از ملزومات هر خانه ایرانی است . بدون شک اهمیت کیفیت فرشی که قصد خرید آن را داریم ، دست کمی از اهمیت طرح و رنگ فرش ندارد .
محبوبیت فرش ماشینی کاشان

فرش کاشان در [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]در ابعاد استانداردی چون 12 متری ( 3*4) ، 9 متری (2.5*3.5) و 6 متری (2*3) بافته میشود . همچنین میتوانید این فرش را در دیگر ابعاد استاندارد به سفارش مشتری بیابید . تنوع بالا در رنگبندی فرش کاشان ، وجود طرح های زیبا و خاص و کیفیت الیاف به کار رفته در فرش ماشینی کاشان دست به دست هم داده اند تا [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]را به درجه بالایی از محبوبیت برسانند .

فرش کاشان و مواد اولیه در بافت آن

مردم همواره به دنبال بهترین ها بوده و هستند . با رشد چشمگیر صنعت ، فرش های ماشینی با جنس هایی متفاوت وارد بازار شد . [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] با استفاده از الیافی چون ابریشم ، نخ آکریلیک ، پلی استر و BCF ... استفاده میشود (الیاف مصنوعی).[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] کاشان از جنس نخ آکریلیک از بهترین نوع فرش ماشینی در کاشان سرا است . هرکدام از این مواد خود به تنهایی دارای ویژگی هایی خاص هستند . نخ های مورد استفاده در بافت فرش ماشینی کاشان را میتوانیم به دو دسته الیاف طبیعی و مصنوعی دسته بندی کنیم .


[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]

الیاف طبیعی : به جرئت میتوانیم بگوییم که الیاف طبیعی از بهترین نوع نخ در بافت فرش به حساب می آید . از این الیاف بیشتر در بافت فرش های دستباف استفاده میشود .
الیاف مصنوعی : این دسته از الیاف بر خلاف الیاف طبیعی ، با استفاده از مواد نفتی و با کمک انسان ساخته شده است .
نخ اکریلیک

الیاف اکریلیک از بهترین ، مهمترین و پرمصرف ترین الیاف مصنوعی هستند که در موارد زیادی چون بافت فرش ماشینی مصرف میشوند . از ویژگی های نخ های اکریلیک میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • دوام بلند مدت و رنگ پذیری ای به طور یکنواخت
 • مقاومت بالا در برابر عواملی چون نور خورشید و ...
 • مقاومت در برابر خوردگی و پارگی و ...
 • بدون آبرفت
 • درخشندگی بالا
 • طول عمر بالا در برابر تمیزی ( دیرتر کثیف شدن فرش)

[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...][برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]

نخ پلی استر

همانطور که در بالا اشاره کردیم ، هرکدام از این نخ ها ویژگی های مخصوص به خود را دارند .در شمردن ویژگی فرش های ماشینی بافته شده با نخ پلی استر میتوان به موارد زیر اشاره داشت .
اگر این نخ ها در بافت فرش به کار روند


 • فرش فاقد هرگونه پرزدهی است
 • حساسیت زایی آن به حداقل ترین درجه ممکن میرسد ( به خصوص برای کودکان)
 • عایق خوبی در برابر گرما و سرما است
 • لطافت بالایی دارد
 • در برابر مواد شوینده شیمیایی مقاومت زیادی از خود نشان میدهد
 • از رشد میکروب ها در خود جلوگیری میکند

اما باید بدانید که فرش های بافته شده با نخ های پلی استر توانایی مقاومت در برابر فشار را ندارند .


نخ BCF

در بافت فرش کاشان از نخ های از جنس BCF استفاده میشود . BCF همان کوتاه شده عبارت «Bulk Continuous Filament» است . این نخ ها با طول هایی نامحدود و در هم تنیده شده موجود میباشند . این در هم تنیدگی باعث میشود که [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] تولید شده هیچ پرزدهی نداشته باشد. این الیاف به صورت پیوسته در هم ادغام شده اند و امکان خارج شدن ان از تار و پود فرش وجود ندارد . اگر نخ های BCF هیت ست شده باشند علاوه بر مواردی که گفتیم به ویژگی آن نرمی و لطافت فرش را هم میتوانیم اضافه کنیم .