شما هم به احتمال صد در صد اسم جاوا خالی و جاوا اسکریپت را شنیده اید اما شاید نداشته اید که تفاوت این ها چیست و شاید هم فکر کرده بشید که این دو یک زبان هستند.در این پست ما درباره تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت صحبت خواهیم کرد.هرچند ر دو این دو زبان جاوا و جاوا اسکریپت زبان های متفاوتی هستند و فقط تشابه اسمی دارند و در کل،کلا با هم فرق دارند.
فرق و تفاوت بین زبان جاوا و جاوا اسکریپت

این دو زبان ،به صورت کلی با هم فرق دارند.زبان جاوا یک زبان همه کاره و بسیار قوی و چند منظوره است.هدف از ساخت و ایجاد این زبان این بود که برنامه نویس بتواند کدهایش را در همه ی سیستم عامل ها پیاده کند.ایده ی زبان جاوا در کاغذ بسیار جالب و جذاب بود و تقریبا به اهدافش هم ررسیده است ولی زبانجاوا اسکریپت فقط یک زبان اسکریپت نویسی در [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] است و بر خلاف جاوا نیازی به کامپایل شدن ندارد و در مرورگر و اینترنت اجرا میشود.شباهت اسمی بین جاوا و جاوا اسکریپت به خاطر نزدیک بودن این دو زبان است؟

در پاسخ باید بگوییم خیر.زبان جاوا و جاوا اسکریپت در اصل جز شباهت اسمی،هیچ نزدیکی و شباهت دیگری با هم ندارند.شباهت اسمی این ها نیز کاملا اتفاقی و بی هدف میباشد و دلیل بر نزدیک بودن این دو زبان با هم ندارد.
کاربرد های متفاوت دو زبان جاوا و جاوا اسکریپت

از عمده تفاوت جاوا و جاوا اسکریپت میتوان به کاربرد و سیستم عامل های اجرا کننده این دو زبان اشاره کرد.

زبان جاوا چند منظوره است و همانطور که گفتیم با هدف نوشتن یک بار کد و اجرا شدن در همه ی سیستم عامل ها ساخته شده است.ولی جاوا اسکریپت صرفا در وب استفاده میشود.


مزایا و کاربرد های مختلف زبان های جاوا و جاوا اسکریپت
مزایای زبان جاوا اسکریپت

جاوا اسکریپت بر خلاف vbscript قابلیت اجرا شدن در اکثر مرورگر ها را دارد.

جاوا اسکریپت قابلیت تغییر و رویداد دارد.مثلا عوض کردن رنگ کادری هنگام کلیک بر روی آن.

جاوا اسکریپت میتواند cookie بساز و از آن جهت افزایش سرعت بارگذاری در دفعات بعد که کاربر میخواهد سایت را ببیند استفاده کند.

جاوا اسکریپت امکاناتی به سایت میدهد و کاربر میتواند پویا بودن [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] را به وسیله جاوا اسکریپت حس کند.


مزایا زبان جاوا

جاوا یک زبان چند منظوره و همه کاره ااست.

جاوا ضریب اطمینان عملکرد بالایی نسبت به زبان های نسل اولی چون زبان C دارد.

جاوا یک زبان شی گرایی است.

جاوا با این شعار ساخته شده که "یکبار بنویس و هر جایی اجرا کن" و در به نتیجه رساندن این شعار هم موفق عمل کرده است.

مطمئن و بدون خطا است.پیشنهادات ما:

در مطلب بالا به
تفاوت و فرق های اساسی بین زبان جاوا و جاوا اسکریپت پرداختیم.این مطلب در [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] تهیه شده ست.