[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]: لوگو به عنوان یک آیتم مهم برای معرفی برند شامل عناصر زیادی مانند متون معنی دار ، ظاهر طراحی شده ، رنگ و ترکیب آنها با یکدیگر می شود که لوگوها را به چند دسته تقسیم می­کنند. برای ابتدا بهتر است بدانیم چند نوع لوگو در زمینه طراحی لوگو وجود دارد و چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند سپس مشخص کنیم کدام نوع برای تجارت ما مناسب تر است. لوگوها به پنج دسته تقسیم می شوند. در این مقاله ما به انواع طراحی لوگو و خصوصیات و تفاوت هر سبک و نمونه هایی از هر کدام می پردازیم:


پیکتوگرام یا لوگوهای تصویری


این نوع از [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] به صورت تصویر یا نماد می­باشد که توسط اشکال ، تصاویر و خطوط بدون نوشتار طراحی شده اند. لوگوهای تصویری به نوع تجارت یا مفاهیم مرتبط با آن اشاره دارند. پیکتوگرام ­ها رایج­ ترین و پرطرفدارترین لوگوها برای استفاده در تجارت­های گوناگون هستند زیرا به راحتی در ذهن ثبت خواهند شد و بیننده با هر زبان یا هر فرهنگی با لوگوی طراحی شده ارتباط برقرار خواهد کرد. اما لوگوهای تصویری زمانی مورد استفاده قرار می­گیرند که به خوبی نام و زمینه فعالیت شرکت شناخته شده باشد. در این نوع از طراحی لوگو چند دستورعمل بسیار موثر وجود دارد که عبارت اند از:
•اشکال و تصاویر ساده برای به تصویر کشیدن پیام لوگو مورد استفاده قرار می­گیرند.
•در صورت امکان حداقل از یک یا دو رنگ در طراحی لوگو استفاده می­شود.
•آگاه بودن بر مسئله­ی تفاوت فرهنگی و استفاده نکردن از علامت­ها یا نمادهایی که در بعضی فرهنگ­ها نقض شده است.طراحی لوگو


تایپوگرام یا لوگوهای نوشتاری


همانطور که از نام آن پیداست در این نوع طراحی لوگو نام برند ، کمپانی یا شرکت با یک فونت مناسب یا سفارشی به شکل نمادین طراحی می­شود و به عنوان لوگو مورد استفاده قرار می­گیرد. منظور از سفارشی بودن به این معنی است که از فونت های آماده استفاده نمی­شود بلکه حروف به صورت یونیک یا منحصر به فرد طراحی می­ شوند و به طور جذاب و خلاقانه در کنار یکدیگر قرار می­گیرند تا مفهوم مورد نظر را به مخاطب برسانند. نکته ای که در طراحی اینگونه از لوگوها بسیار مهم و قابل توجه است این است که طراحی باید به گونه ای باشد که خوانایی حروف یا کلمات از بین نرود و در صورت تغییر مقیاس از وضوح تصویری آن کاسته نگردد. لوگوهای نوشتاری بسیار مناسب برای تسریع در شناخته شدن شرکت­ها یا برندهای تازه تاسیس هستند.


روانشناسی فونت­ها در لوگوهای نوشتاری یا تایپوگرام ها :
•فونت­های خطی بیانگر حس رسمیت و تخصص می­باشند.
•فونت­های ضخیم حس قدرت و اقتدار را به همراه دارند.
•فونت­های مورب حس حرکت ، جنبش و پیشرفت را القا می­کنند.


طراحی لوگو


لوگوهای ترکیبی


در طراحی لوگوهای ترکیبی اشکال ، تصاویر و نمادها در کنار نوشتار و متن قرار می­گیرند. متن اختصاری به همراه یک سمبل یا نماد می تواند مکمل خوبی برای ارائه خدمات شما در تجارت باشد. این نوع از لوگوها به صورت جدا یا متصل طراحی می­شوند. لوگوهای ترکیبی برای کسب و کارهایی که می­خواهند متقاضیان زیادی داشته باشند بسیار مناسب است زیرا این نوع از لوگوها از جذب بالایی برخوردار است و معرف کامل شرکت ، سازمان یا ارگان ها و زمینه فعالیت آنها توسط نماد و نوشتار هستند. باید توجه داشته باشیم که همیشه پیچیدگی دلیل بر زیبایی ، جذب بالا ، کار و تفکر بیشتر نمی­شود گاهی اوقات سادگی در طراحی لوگو مفاهیم و مقاصد را بیشتر به مخاطب منتقل می­کند. اما نکته ای که باید رعایت کنیم این است که در اوج سادگی ، لوگوی ما پیام نهفته در خود را القا کند که مخاطب سادگی را بنا به خامی لوگو نگذارد.


طراحی لوگو


مونوگرام یا لوگوهای نمادین


در طراحی لوگو نمادین از حرف یا حروف اول نام شرکت یا سازمان استفاده می­شود تا لوگوی مورد نظر طراحی ­شود. معمولا شرکت­هایی که با این نوع لوگوها به برند تبدیل می­شوند با نام مخففی که بر روی لوگوها درج شده است شناخته می­شوند نه نام کامل شرکت­ها یا سازمان­ها. این نوع لوگوها زمانی مورد استفاده قرار می­گیرند که نام شرکت یا سازمان طولانی و خواندش سخت باشد. برای درک بهتر به نمومه های زیر توجه کنید: