دوش آب سرد چه تاثیراتی بر سلامتی بدن می گذارد؟

دوش گرفتن بسیار مفید می باشد زیرا باعث می شود شما پاکیزه شده و از میکروب ها دور باشید همچنین باعث آرامش اعصاب شده و گردش خون را بهبود می بخشید. محققان طبق تحقیقاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که دوش گرفتن با آب سرد خواص بسیار زیادی دارد و می توان با استفاده از آن از برخی بیماری ها پیشگیری و یا درمان کرد. ما امروز می خواهیم در این مقاله به شما بگوییم دوش آب سرد چه تاثیراتی بر سلامتی بدن می گذارد؟ . پس اگر شما هم می خواهید بدانید دوش آب سرد چه تاثیراتی بر سلامتی بدن می گذارد؟ در ادامه با ما همراه باشید.

دوش آب سرد چه تاثیراتی بر سلامتی بدن می گذارد؟

افزایش سوخت و ساز بدن

چربی سفید چربی است که با شرایطی مانند چاقی و بیماری های قلبی ارتباط دارد، اما همه ما دارای چربی قهوه ای هستیم که از هنگام تولد در بدن ما وجود داشته است . محققان دریافته اند چربی قهوه ای در سلامت افراد بالغ نقش مهمی دارد . سطح سالم چربی قهوه ای همچنین نشان می دهد که چربی سفید نیز در سطح سالم قرار دارد. چربی قهوه ای با قرار گرفتن در معرض دمای سرد فعال می شود.
افرادی که چاق هستند نمی توانند به راحتی از دوش [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] بدون تغییر دیگر عادات شیوه زندگی برای کاهش وزن استفاده کنند . اما مصرف دوش آب سرد دو یا سه بار در هفته ممکن است به افزایش سوخت و ساز بدن کمک کند، که ممکن است در طول زمان به مبارزه با چاقی کمک کند . چگونگی علت دقیق این مسئله که دوش آب سرد به افراد کمک می کند تا وزنشان را کم کنند مشخص نیست . با این حال، نشان داده شده است که آب سرد می تواند سطوح هورمون های خاص و سیستم گوارش را بهبود بخشد. این اثرات ممکن است به توانایی دوش آب سرد در کاهش وزن کمک کند.
بهبود گردش خون

دوش آب سرد می تواند احساس ناخوشایندی به بدن ما بدهد، اما همچنین می تواند آن را تقویت کند . به این دلیل است که آب های سردتر از دمای طبیعی بدن باعث می شوند که بدن برای حفظ دمای هسته خود کمی سخت تر کار کند . هنگامی که به صورت منظم از دوش آب سرد استفاده می شود، آن می تواند سیستم گردش خون ما را کارآمدتر کند . بعضی افراد همچنین گزارش می دهند که پوست آنها به دلیل دوش آب سرد بهتر به نظر می رسد، که به احتمال زیاد به دلیل گردش بهتر خون است.

ورزشکاران این مزایا را سالها شناخته اند، حتی اخیرا داده هایی مشاهده شده است که می توان از آب سرد برای بهبودی پس از یک آسیب ورزشی استفاده کرد . به این دلیل است که وقتی عضلات کبود یا پاره می شوند، یخ می تواند التهاب را کاهش دهد. با پایین آوردن دمای یک منطقه از بدن، تحویل خون گرم و اکسیژن تازه به آن منطقه با سرعت بیشتری انجام می شود که این زمان بازیابی را سریع تر می کند . برخی از افراد ممکن است از مزایای دوش آب سرد به عنوان راهی برای کمک به افزایش سرعت گردش خون خود بهره مند شوند. این افراد شامل کسانی می شوند که دارای گردش خون ضعیف، فشار خون بالا و دیابت هستند.
درمان برخی بیماری ها

بدن ما برای مقاومت در برابر عناصری که در معرض آن هستیم طراحی شده است. به عنوان مثال، لکوسیت ها برای کمک به مبارزه با عفونت در بدن استفاده می شوند. شوک آب سرد در جریان خون باعث تحریک لکوسیت ها می شود . این بدان معنی است که مصرف دوش آب سرد می تواند به مقاومت شما در برابر بیماری های شایع مانند سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند. یک مطالعه حتی نشان داد که دوش آب سرد می تواند بدن را در مقابل انواع خاصی از سرطان ها مقاوم کند و یک کارآزمایی بالینی در هلند نشان داد افرادی که دوش آب سرد می گرفتند بعد از کار کمتر احساس خستگی می کردند . افرادی که برای جراحی یا سایر بیماری ها آماده می شوند، می توانند دچار کمبود ایمنی شوند که ممکن است بخواهند در هنگام آماده سازی از دوش آب سرد استفاده کنند.
منبع: [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]