خواص عرق نعنا

هر چند این روزها کمتر کس است که از خواص عرق نعنا مطلع نباشد، اما ما تصمیم داریم در این مقاله به خواص گیاه نعنا اشاره کنیم و از همینجا هم اعلام کنیم که در مصرف عرق این گیاه رقت کنید و برای رفع هر دردی از آن استفاده نکنید و خلاصه بی گدار به آب نزنید.
اما خواص عرق نعناع چیست؟ برای درمان چه دردهایی می توانید از آن استفاده کنید؟ و به چه میزان از عرق نعنا و سایر محصولات این گیاه استفاده کنیم؟ جواب همه سوالات شما را در این مقاله خواهیم داد.
گیاه نعنا داری ترکیب مهمی به نام منتول " Menthol " است. منتول دارای خاصیت ضد درد، ضد درد موضعی و ضداحتقاق است. بنابراین از عرق این گیاه به عنوان ضد درد هم استفاده می شود.
خواص عرق نعنا

مهمترین و شناخته شده ترین خاصیت عرق نعناع، ضدنفخ، ضددرد و ضداسپاسم (گرفتگی) بودن آن است. مصرف عرق گیاه نعنا ، پس از غذا و برای رفع دل درد و نفخ یا هضم بهتر غذا مفید است.
عرق نعنا بهترین دوست دستگاه گوارش است و می‌تواند باعث کاهش درد معده شود و برای بادشکن هم می‌تواند به خوبی استفاده شود و برای بعضی از دل‌دردها، دل‌پیچه‌ها، رفع سوء‌هاضمه و اینگونه بیماری‌ها فرآورده خوبی است. این گیاه برای كمك به هضم معده بسیار مفید است و افرادی که مشکل گوارشی دارند، می‌توانند از عرق نعناع استفاده کنند.
استفاده از گیاه نعنا تازه مسلما خواص خود را دارد . از برگ‌های این گیاه برای خوشبو کردن ماست و دوغ نیز استفاده می‌شود كه مفید است. دم‌‌کرده عرق نعناع هم برای تقویت معده و روده کاربرد دارد.
برای از بین بردن بوی بد دهان از نعنا بعنوان دهان شویه و خوشبو کننده استفاده کنید، نعناء اثر ضدمیکروب دارد. بنابراین می توانید از عرق نعناع دهان‌شویه روزی چند بار استفاده کنید.


عوارض جانبی عرق نعنا و موارد منع مصرف عرق نعنا

موارد منع مصرف زیادی برای نعنا ذکر نشده است. ولی حتما به این نکات توجه کنید، ممکن است در مواردی به کمک شما بیاید.

  • افرادی که به خود گیاه نعناع حساسیت دارند و با خوردن آن دچار واکنش های آلرژیک می شوند، نه تنها عرق نعناع، بلکه هیچ یک از محصولاتی را که بر پایه گیاه نعناع تولید شده است، نباید مصرف کنند.
  • مصرف طولانی عرق نعناع به صلاح نیست.
  • اگر از اسانس این گیاه استفاده می کنید، ممکن است به دلیل غلظت بسیار دهان را بسوزاند. بنابراین بهتر است در آب پخش شده یا همراه با غذا خورده شود.
نحوه مصرف عرق نعنا (طرز استفاده و میزان مصرف)هرچند که مقدار مشخصی برای استفاده از عرق نعنا بیان نشده است. شما میتوانید نیم یا یک استکان عرق نعنا در روز استفاده کنید،البته این مقدار به غلظت و بوی عرق نعنا هم بستگی دارد. استفاده زیاد از عرق نعنا توصیه نشده است و ممکن استفاده زیاد آن سیستم گوارشی را تحریک کند.اگر میخواهید محصول عرق نعنا را از فروشگاه عطارباشی خریداری کنید، رو این لینک کلیک کنید.