دندانپزشکی کودکان و اطفال شاخه ای از [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] است که مختص به کودکان زیر ۱۲سال می باشد. این شاخه به معالجه و پیشگیری از بیماری های دهان و دندان کودکان در سنین رشد متمرکز شده وبه منظور پیشگیری از صدمات بیماری ها و وقوع آنها فعالیت می کند. برخی پزشکان نیز کار خود را تخصصی تر کرده و به معالجه کودکان فلج مغزی عقب افتاده ذهنی و اوتیسم نیز می پردازند.
به طور کلی یکی از اصلی ترین اجزای این تخصص روانشناسی کودک است. [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] باید در نحوه دکوراسیون مطب و ارتباط با کودکان و آموزش های مربوطه دقت لازم را داشته تا ملاقات میان کودک و دندانپزشک لذت بخش تر باشد.

[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] اهمیت خاصی برای پوسیدگی دندان قائل هستند. تحقیقات نشان می دهد که بهداشت دهان پایین در بچه ها منجربه عملکرد درسی ضعیف در مرسه و همچنین روابط ضعیف را می انجامد. علاوه بر این دندانپزشک در راستای سلامت دندانهای اولیه (دندانهای شیری) فعالیت میکنند تا زمانیکه این دندانها بیفتند. علت اهمیت دندانهای شیری به این خاطراست که به بچه ها اجازه جویدن درست را میدهد و این به خودی خود موجب سلامت تغذیه ای کودک می شود. همچنین دندانهای شیری به یادگیری تکلم در کودک و حفظ فضای مورد نیاز برای رشد دندانهای دائمی کمک می کند.

زمان مناسب برای شروع ملاقات با دندانپزشک کودکان
انجمن [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] توصیه میکند که ملاقات با دندانپزشک باید هر ۶ ماه یک بار پس از اولین رویش دندان در کودکان یا یک سال پس از تولد کودک صورت بگیرد. زیرا با معاینات مرتب و تشخیص به موقع بیمارهای دندان میتوان پوسیدگی دندان بچه ها را در همان مراحل اول رفع کرد. تشخیص به موقع بیماری های دهان و عادت های تغذیه ای کودکان در آینده نقش مهمی برای سلامت دهان و دندان دارد. همچنین توجه داشته باشید کودکانی که دندانهای سالم داشته باشند بهتر می توانند غذا خورده و رشد کنند واضح تر صحبت می کنند و به خاطر طرح لبخند خود دارای اعتماد به نفس بالاتری هستند. در این راستا برنامه های آموزشی برای والدین در خصوص مسواک زدن نخ دندان کشیدن فلورائید و همچنین اطلاعاتی راجع به انگشتان و عادتهای جویدن پستانک در کودکا و سایر اطلاعات در خصوص رشد کودک و مشاوره تغذیه ای داده می شود.

نقش بسزای والدین در ملاقات با دندانپزشک کودکان
استرس کودک در هنگام دندان در آوردن و دچار شدن به مشکلات دندانی و گاهی درد دندان برای والدین بسیار نگران کننده است اما ملاقات با دندانپزشک میتواند این استرس را مضاعف کند از این رو والدین بایستی در اهمیت انتخاب یک تیم دندانپزشکی
علاقه مند به کار و برخوردار از تجهیزات و امکانات مناسب در این زمینه را در نظر داشته باشند.

والدین بایستی در هنگام صحبت با کودک درباره لزوم ملاقات با دندانپزشک این کار را با حالتی طبیعی و به زبان ساده انجام دهند همچنین بهتراست با ارائه دیدگاههای مثبت درارتباط با لزوم انجام این کار کودک را تشویق به مراقبت از وضعیت دندانها و همچنین پیروی از توصیه های دندانپزشک کرد. والدین باید توجه کننداز کلمات دارای بارمعنایی منفی همچون سوراخ کردن ؛ آسیب؛ سوزن در هنگام صحبت کردن با کودک استفاده نکنند. به این منظور میتوان به کودک توضیح داد که جلسات ملاقات با دندانپزشک بخشی از فرآیند رشدبوه و از نقش موثردرسالم و زیباتر بودن دندانها برخوردار است. به این ترتیب اختصاص زمان لازم برای ارائه توضیح به کودک و همچنین تشریح روش های مناسب مراقبت مناسب ملاقات منظم با دندانپزشک بهداشت دهان و دندان همچون مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و انتخاب رژیم غذایی مناسب از اهمیت خاصی برخوردار است. علاوه براین بهتراست زمانبندی لازم برای ملاقات به موقع و مفید با [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] در زمانی صورت گیرد که کودک به خوبی استراحت کرده باشد. توجه داشته باشید در هر حالت توضیح شرایط ملاقات با دندانپزشک به کودک به نحوه صحیح نقش موثری در ایجاد ذهنیت مناسب برای کودک برخوردار است.

تقریبا تمامی کودکان میتوانند فرایند درمان [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] را به صورت مستقل سپری کنند. در این زمان لازم است اعتماد مناسب به تجربه ی بالای تیم [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] وجود داشته و کودک درباره لزوم همراه بودن والدین با وی تصمیم گیری نماید. در این شرایط احتمالا به کودک اجازه داده میشوددرطول درمان دندانپزشکی نشسته و استراحت کند و یا ازداروهای آرامبخش خفیف برای راحتی بیشتر وی استفاده میگردد. به این ترتیب [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] میتواندبا ایجادشرایط لازم مانند ترمیم دندان کشیدن دندان کودکان بدون درد و... را درصورت نیاز انجام دهد.

[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] -[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] -[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] - [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]