ممکن است در دھان انسان عوامل مختلفی باعث تجمع زیاد تر پلاکهای میکروبی گردند و باین ترتیب این عوامل باعث میشوند که بیماریهای لثه و بیماری نسوج اطراف دندان ها با شدت بیشتر و با وضع خطرناکتری پیشرفت نمایند . مهمترین عامل عبارت است از جرم دندان. در این مطلب از مجله آسان دنت با ما همراه باشید تا برایتان از جرم دندان و برطرف کردن آن بگوییم.




جرم دندان چگونه تشکیل می شود؟

[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] یا رسوبات سخت دندان ، شایع ترین عاملی است که باعث تجمع زیادتر [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] گردیده و باعث افزایش بیماریهای لثه ونسوج عمقی اطراف دندان ها میشود. تشکیل و تولید جرم دندان نیز از پلاک میکروبی حاصل میگردد، به این ترتیب که پلاک میکروبی باعث تغییر PH محیط اطراف خود گردیده و طی فعل و انفعالاتی مواد معدنی شامل کلسیم و فسفر را که در بزاق و در مایع سالکوس ( یعنی در مایع موجود در زیر لبه لثه ها ) بمقدار زیادی وجود دارد متبلور ساخته و تبدیل به رسوب سخت یا جرم دندان مینماید . بنابراین افرادی که به طرز صحیح و کامل مسواک نمی زنند، پلاک های میکروبی ، بخصوص در مجاورت لثه ها تولید جرم یا رسوبات سخت دندان نموده و این نوع رسوبات باعث افزایش تجمع پلاکهای جدید میگردد.

چگونه جرم دندان از بین می رود؟




لازم به تذکر است که با مسواک زدن نمیتوان جرم با رسوبات سخت آهکی را که به وجود آمده اند بر طرف نمود جرم گیری از دندان ها باید به وسیله دندانپزشک و یا بهداشتکار انجام شود . جرم گیری از دندان ، از زیر لثه ها و همچنین ازسطح ریشه دندان ها ، یک اقدام اساسی و در حقیقت مهمترین عمل برای معالجه بیماری لثه و بیماری نسوج اطراف دندانها می باشد وجود جرم در زیر لثه و در روی ریشه دندان ، باعت تولید یک محیط غیر طبیعی و بیماری زا در آن ناحیه میگردد . علت این مسئله آنست که جرم های دندان زبر و خشن بوده و دارای سطوح ناهموار و عفونت زا میباشند ، لذا بافتهای مجاور خود را بشدت تحریک میکنند و باعث جراحت و عفونت میگردند بنابراین جای تعجب نیست اگر در لثه آماس و تورم دیده شود و یا اینکه حتی در اثر مسواک زدن ، تولید خونریزی و زخم نماید . گاهی به علت تشکیل آبسه های کوچک چرکی ، با فشار دادن انگشت ، از لثه چرک خارج میشود بنابراین برای درمان بیماریهای لثه و بیماری نسوج اطراف دندان ها، جرم گیری از دندان ها و همچنین صاف نمودن ناهمواریهای ریشه دندان لازم و ضروری است .[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]چگونه انجام میشود؟




هدف از جرم گیری ، پاک کردن دندان ها از جرم و از موادی است که به سختی بر دندانها رسوب نموده اند. علاوه بر آن برای اینکار، سطوح مختلف دندان ها و ناهمواری در لبه دندان های ترمیم شده را صاف و صیقل مینمایند، زیرا در سطوح صاف، پلاک کمتر جمع میشود و تمیز کردن آنها نیز آسانتر است . جرم های بزرگ دندان را که در قسمت تاج و در پای لثه ها تشکیل میشوند به وسیله قلم های جرم گیری و یا به وسیله دستگاه جدید اولتراسونیک برطرف می سازند ، اغلب بیماران دستگاہ اولتراسونیک را بهتر می پذیرند زیرا با ارتعاشات سریع و همچنین با پاشیده شدن آب به نوک قلم که آنرا خنک میکند، اجرام دندان ها راحتتر برطرف می شوند و نیازی هم به وارد آوردن فشار نمیباشد. البته اگر دندان ها حساس باشند استفاده از دستگاه اولتراسونیک برای جرم گیری ناراحت کننده خواهد بود و همچنین ممکن است برخی از افراد نیز به علت ارتعاشات آن احساس ناراحتی نمایند.در هر حال بعد از برطرف ساختن جرم های درشت از قسمت تاج و از مجاورت لثه ها به وسیله دستگاه اولتراسونیک لازم است که بقیه جرم ها را به وسیله قلم های دستی از دندان ها جدا نمایند. اگر بیمار دارای جرم های منتشر در زیر لثه ها باشد، عمل جرم گیری در چند جلسه انجام میگیرد ناگفته نماند که گاهی پیداکردن جرم زیر لثه مشکل است و در چنین مواقعی علیرغم رعایت بهداشت خوب دهان ، اگر تورم و آماس لثه باقی بماند مشکوک به باقیماندن جرم در زیرلثه ها خواهند شد که دندانپزشک معالج در این باره تجدید نظر و برای برطرف نمودن آن اقدام خواهد نمود بعد از جرم گیری ، دندانها را باید پولیش و پرداخت نمود . برای اینکار دندانپزشک از بروس و خمیرهای مخصوصی استفاده مینماید.

[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]