ثبت تصویر و شخصیت یک کودک در قامت یک تصویر نیازمند صبور بودن، بازیگوشی و دانش کمی درباره‌ی حالات عکاسی کودکان است. در عکاسی از کودکان، ایده‌هایی برای ژست گرفتن آن‌ها وجود دارند که معمولا مرسوم هستند. در کنار این حالات مرسوم، ژست‌های ناخودآگاه و خود به خودی نیز وجود دارند که در نهایت به میزان مشتاق بودن کودک بستگی دارند. یک عکاس باید تعدادی روش صحیح و امتحان شده برای عکاسی از یک کودک بلد باشد و هم‌چنین باید زمانی که کودک در حال استراحت، بازی کردن و یا حتی گریه کردن است، آماده عکس گرفتن باشد. این حالت‌های بی‌پرده و واقعی جز بهترین عکس‌های گرفته شده می‌باشند.

حالت‌های پرتره کودکان
حالت‌های مرسوم مختلفی برای گرفتن عکس
[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
از کودکان وجود دارد. سوژه‌های جوان می‌توانند خود را به حالت مستقیم و یا مایل نگه‌دارند. هم‌چنین می‌توانند دست خود را بر روی صورت یا زیر چانه‌شان بگذارند. گذشته از جزئیات، این ژست‌های عکاسی می‌توانند، باعث ثبت یک عکس نسبتا رسمی و یا کلاسیک نیز شوند.


[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] -[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]- [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] - [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] - [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]پرتره مستقیم:
بر اساس سن کودک و میزان درک او از عکاسی، توانایی برقرار کردن ارتباط و همکاری کردن او با یک عکاس متفاوت خواهد بود.  • نوزادان و بچه‌های بسیار جوان با کنترل کردن بدن‌شان با مشکل مواجه می‌شوند و این امر تغییر دادن ژست را کمی دشوارتر می‌کند.
  • بهتر است برای کودکان بسیار جوان (نوزادان) لوازم ایمن و راحتی فراهم شود تا مشکل کمبود کنترل آن‌ها برطرف شود.


لوازم و تجهیزات آتلیه، می‌تواند در صورت لزوم، در فرایند ویرایش عکس حذف شود.
در مورد کودکان بزرگ‌تر، می‌توان با آن‌ها صحبت کرد تا به یک ژست کامل دست یافت. یک پرتره‌ی روبرو و مستقیم اغلب توسط آتلیه‌های حرفه‌ای و دانشجویان عکاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و شامل قدم‌های زیر است:  • کودک باید بر روی یک چهارپایه یا روی زمین بنشیند و مستقیما به دوربین نگاه کند.
  • در هنگام[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]، باید از یک رنگ مات یا پس‌زمینه‌ای که با رنگ‌ لباس کودک هماهنگ باشد، استفاده کرد.
  • کودک باید احساس راحتی و آرامش کند.
  • بهتر است دست‌های خود را گره کرده و روی پاهایش قرار دهد و سر خود را طوری نگه دارد تا به طور طبیعی به لنز دوربین نگاه کند.
  • باید چانه‌ی کودک کمی به طرف زمین باشد تا در مقابل دوربین چشمانش بازتر به نظر برسد.


یک لبخند ملایم معمولا برای این ژست، بسیار مناسب است.

پرتره زاویه دار
در عکاسی زاویه‌ها به یک عکس حرکت می‌بخشد. افزودن زاویه به پرتره کودک به حالت پرتره مستقیم جان می‌بخشد و قابلیت پذیرش یک لبخند شینطت‌آمیز را نیز دارد. در این نوع پرتره کودک بر روی یک چهارپایه می‌نشیند، طوری که شانه‌هایش با دوربین زاویه 90 درجه بسازد و سرش را به سمت دوربین بچرخاند و به دوربین نگاه کند. در این نوع نیز لیخند ملایم و آرام عکس را زیباتر از حالت معمولی می‌کند.