جراحی فک به منظور تصحیح ناهنجاری دندانی فکی بیمارانی بکار می رود که با ارتودنسی به تنهایی قابل درمان نیستند.[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] و جراح فک و صورت از تعامل با یکدیگر تعیین می کنند که آیا شما کاندید جراحی ارتوگناتیک هستید یا خیر. فاکتورهای موثر در بروز ناهنجاری های اسکلتال بیش از همه شامل پدیده های ارثی نظیر تکامل کم یا زیاد فکین و استخوانهای صورت می باشد. آسیب ها و نقایص جنینی نیز ممکن است بر موقعیت فکین اثر گذارند.

برخی ناهنجاری ها که ممکن است نیاز به جراحی فک داشته باشند عبارتند از: • اپن بایت شدید (فاصله بین دندانهای بالا و پایین هنگامی که دهان بسته است)
 • ضربه به صورت یا نقایص جنینی
 • چانه کوچک
 • جلو بودن فک
 • ناتوانی در رساندن لب ها به یکدیگر بدون چروک شدن
 • تنگی شدید فک بالا
 • مشاهده لثه بیش از حد هنگام لبخند زدن

پروسه جراحی فک
درمان مطلوب کیس جراحی مستلزم ارتباط هماهنگ بین دندانپزشک، [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] و جراح می باشد. توالی معمول درمان بدین ترتیب می باشد: • تهیه رکوردهای تشخیصی و ارائه طرح درمان
 • ارتودنسی پیش از جراحی
 • جراحی
 • [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] بعد از جراحی


تهیه رکوردهای تشخیصی و ارائه طرح درمان
رکوردهای تشخیصی مرکب از مدل های دندانی، رادیوگرافی های فکین و دندانها و فتوگراف ها است. این مدارک توسط[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] و جراح فک بررسی می گردند. تیم دکترها نهایتا" طرح درمانی ارائه خواهند نمود که تعادل مناسب صورتی و ثبات دندانی را تامین کند.

ارتودنسی پیش از جراحی
ارتودنسی پیش از جراحی یک [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] جامع به منظور مرتب نمودن دندانهای فکین می باشد. از آنجاییکه دندانهای شما به موقعیتی هدایت می شوند که بعد از جراحی با یکدیگر هماهنگ می شوند، ممکن است گمان کنید که روابط دندانی شما بجای بهتر شدن در حال بدتر شدن است. هنگامی که جراح فک و صورت فکین شما را در جریان جراحی جابجا می کند، دندانهایتان به درستی روی یکدیگر خواهند نشست. [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] پیش از جراحی ۱۵-۹ ماه به طول می انجامد.
با نزدیک شدن به اواخر [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] پیش از جراحی، رکوردهای تکمیلی نظیر رادیوگرافی ها، تصاویر و مدل های دندانی ممکن است به منظور روشن تر شدن روند جراحی تهیه گردد.


جراحی فک
[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]
با قرارگیری دندانها در موقعیت صحیح پیش از عمل، وقت جراحی تنظیم می گردد. این جراحی در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد. به مدت یک تا چند ساعت به طول می انجامد و مدت زمان معمول بستری یک شب و دو روز می باشد. پروسه جراحی با بودن براکت ها روی دندانها به انجام می رسد و لذا جراح می تواند از الاستیک ها یا دیگر ابزارهای بین فکی برای ثبات بعد از جراحی کمک بگیرد.

جراح فک و صورت استخوان فکین را مطابق با نیاز اختصاصی و از پیش تعیین شده بیمار جابجا خواهد نمود. در برخی کیس ها ممکن است استخوان افزوده، برداشته یا تغییر شکل داده شود. برای حفظ فکین در موقعیت جدید از صفحات(plates) ، پیچ ها(screws)، سیم ها(wires) و یا کش ها (rubber bands) استفاده خواهد شد. برش ها معمولا" داخل دهان داده می شوند تا اسکار آشکار به حداقل برسد. هرچند برخی کیس ها نیاز به برش های مختصر خارج دهانی دارند که در این موارد نیز حداکثر دقت به منظور کاهش دیده شدن خطوط برش صورت می گیرد.