اگر به یک [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] و یا حتی یک دندانپزشک خبره از این نظر مراجعه کنید، وی می‌تواند به شما بگوید که چه مشکلاتی دارید و ارتودنسی چقدر می‌تواند به شما کمک کند.‌ گاه ممکن است به شما بگوید نیازی به ارتودنسی ندارید یا ارتودنسی نمی‌تواند به شما کمکی کند، البته شما هم باید به او در این راه کمک کنید!
به گزارش سلامت نیوز، دکتر صابر گوگانی در وب سایت خود نوشت: آیا من به ارتودنسی نیاز دارم؟ آیا فرزند من به ارتودنسی نیاز دارد؟ این‌ها سوالاتی هستند که زیاد پیش می‌آید شما یا اطرافیان به آن فکر کرده باشید!اما بهتر است به خاط بسپاریم در [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] درمان‌ها تقریبا همگی انتخابی هستند و نه اجباری یا اورژانس! به عبارتی درمان ارتودنسی حیاتی نیست و چیزی نیست که عدم انجام آن باعث صدمه به جان شود (جز مواردی نادر).
آنچه در ارتودنسی مطرح است بیشتر تقاضا و انتظار (demand and expectation) است تا نیاز (need)!
اگر به یک متخصص ارتودنسی و یا حتی یک دندانپزشک خبره از این نظر مراجعه کنید، وی می‌تواند به شما بگوید که چه مشکلاتی دارید و ارتودنسی چقدر می‌تواند به شما کمک کند.‌ گاه ممکن است به شما بگوید نیازی به ارتودنسی ندارید یا ارتودنسی نمی‌تواند به شما کمکی کند، البته شما هم باید به او در این راه کمک کنید!