[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] را که در مطالب قبلی معرفی کردیم نحوه انتقال سهام در شرکت های سهامی بود اما امروز می خواهیم نحوه واگذاری سهام و فروش عمومی سهام و انواع روش های انتقال سهام را توضیح دهیم.می دانیم که انتقال سهام پس از [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] سهامی می باشد و برای انتقال سهام نام ها و روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه آتها را بررسی می کنیم.درکل خرید و فروش سهام دارای قواعد و قوانین خاصی است که باید آنها رعایت کنیم که از جمله آن می توان به این اشاره کرد که خرید فروش سهام باید توسط کارگزاری های بورس اوراق بهادار انجام شود و هر شخص حقیقی و حقوقی می تواند خریدار سهام باشد.


روش های انتقال سهام:


1-انتقال سهام بانام
این نوع از انتقال سهام باید در دفتر ثبت سهام شرکت ثبت شود و انتقال دهنده سهام یا وکیل قانونی او باید در محل حاضر شده و در دفتر مزبور امضاء کند و اگر فرد انتقال دهنده تمام مبلغ اسمی سهام را پرداخت نکرده باشد باید نشانی کامل انتقال گیرنده در دفتر ثبت شود و در دفتر سهام قید شود و امضاء شود.


2-انتقال سهام بی نام
سهام بی نام مثل یک سند در وجه حامل تنظیم می شود و مالک این نوع از سهام شخصی است که آن را در اختیار دارد.نقل انتقال سهام بی نام به صورت قبض انجام می شود و نیازی به انجام تشریفات خاصی نیست برابر ماده۳۰ ل.ق نقل و انتقال گواهینامه موقت سهم نیز پس از پرداخت تمامی مبلغ اسمی سهم، با قبض و اقباض انجام می‎گیرد.


3-سهام غیر قابل انتقال
مدیر شرکت باید تعداد سهامی را که در اساسنامه مشخص شده را داشته باشد و این تعداد از سهام نباید از تعدادی که در اساسنامه ثبت شده کمتر شود.


4-انتقال سهام به شرکت
براساس قانون خرید سهام یک شرکت توسط همان شرکت ممنوع است و تفاوتی نداردکه این سهام مستقیما خریداری شود و یا از طریق شخص ثالث به حساب شرکت واریز شود.البته باید دانست که خرید سهام شرکت مادر بوسیله شرکتهای وابسته که شخصیت حقوقی مستقلی دارند صحیح است. از سوی دیگر خرید سهام توسط شرکت برای استهلاک سهام بدون اشکال است چراکه در استهلاک سهام سرمایه تغییری نمی‎کند بلکه ارزش سهام مستهلک‎شده از اندوخته‎های اختیاری یا سود قابل تقسیم پرداخت می‎شود.
برای انتقال سهام روش های دیگری از جمله اجاره سهام و رهن سهام و انتقال قهری سهام وجود دارد که بعدا معرفی خواهیم کرد.