Stringing (که به عنوان چاپ oozing، whiskers و مویی (hairy) نیز شناخته می شود) زمانی رخ می دهد که رشته های کوچک پلاستیک بر روی یک مدل که به صورت سه بعدی چاپ شده باقی بمانند. دلیل این امر معمولا این است که در حالی که اکسترودر در حال حرکت به مکان جدید است، پلاستیک از نازل تراوش می کند. خوشبختانه، در Simplify3D تنظیماتی وجود دارد که می تواند به رفع این مشکل کمک کند. رایج ترین تنظیمات که برای کاهش بیش از حد استفاده می شود retraction است. اگر retraction فعال باشد، زمانی که اکسترودر کار چاپ یک بخش از مدل را انجام شده دهد، رشته ها (filament) به عقب و به سمت نازل کشیده می شوند تا با Oozing مقابله کنند. هنگامی که کار چاپ از نو شروع شود، رشته به عقب نازل تحت فشار داده خواهد شد به طوری که پلاستیک بار دیگر از نوک نازل خارج شود. برای اطمینان از فعال شدن retraction ، بر روی “Edit Process Settings” و سپس بر روی تب Extruder کلیک کنید. اطمینان حاصل کنید که گزینه retraction برای هر یک از اکسترودر ها فعال باشد. در بخش زیر به تنظیمات مهم مربوط به retraction و همچنین تنظیمات دیگری که می تواند برای کاهش Stringing از آنها استفاده کرد، مانند تنظیمات دمای اکسترودر، می پردازیم.


فاصلۀ (Retraction (Retraction distance
فاصلۀRetraction مهم ترین تنظیمات مربوط به retraction است؛ که میزان پلاستیکی که از نازل خارج می شود را مشخص می کند. به طور کلی، هرچه پلاستیک بیشتری از نازل به عقب کشیده شود، احتمال تراوش از نازل زمانی که در حال حرکت است کمتر می شود. فاصله retraction اغلب اکسترودرهای direct-drive باید بین ۵/۰ تا ۲ میلی متر باشد، در حالی که فاصله retraction برخی اکسترودرهای Bowden ممکن است تا ۱۵ میلی متر هم برسد به این دلیل که فاصله بین چرخ دنده ی محرک اکسترودر و نازل طولانی است. اگر متوجه شدید برای چاپتان Stringing به وجود آمده، سعی کنید فاصله retraction را تا ۱ میلی متر افزایش داده و دوباره امتحان کنید و ببینید آیا عملکرد بهبود پیدا کرده است یا خیر.


سرعت (Retraction (Retraction speed
تنظیمات بعدی که باید بررسی کنید، سرعت retraction است؛ که سرعت خروج رشته از نازل را مشخص می کند. اگر سرعت کشش بیش از حد کم باشد، پلاستیک به آرامی از نازل به پایین تراوش می کند و ممکن است قبل از اکسترودر به طور کامل به بخش بعدی برود، نشت بکند. اگر سرعت کشش بیش از حد زیاد باشد ، رشته ها ممکن است پلاستیک داغ را در داخل نازل از هم جدا کنند، و یا حتی حرکت سریع دنده ی محرک ممکن است بخش هایی از رشته ها را خرد کند. retraction معمولا بین ۱۲۰۰-۶۰۰۰ میلی متر / دقیقه (۲۰-۱۰۰ میلی متر / ثانیه) بهترین عملکرد را دارد. خوشبختانه، Simplify3D در حال حاضر پروفایل های از پیش تنظیم شده ای دارد که می تواند به شما بگوید نقطه شروع برای بهترین عملکرد retraction چه سرعتی است اما میزان سرعت مناسب بسته به نوع موادی که استفاده می کنید متفاوت خواهد بود، بنابراین می توانید امتحان کنید چه سرعتی میزان Stringing را کاهش می دهد.


دمای زیاد
وقتی تنظیمات retraction را بررسی کردید، یکی از دیگر علت های شایع Stringing بیش از حد، دمای اکسترودر است. اگر درجه حرارت بیش از حد بالا باشد، پلاستیک داخل نازل بسیار چسبناک خواهد شد و به راحتی از نازل به برون نشت خواهد کرد. با این حال، اگر درجه حرارت بیش از حد پایی باشد ، پلاستیکی تا حدودی سفت و جامد باقی می مانند و در خروج از نازل به مشکل بر خواهد خورد. اگر می بینید تنظیمات retraction درست هستند، اما شما هنوز هم با این مسائل مواجهه هستید، سعی کنید دما اکسترودر خود را ۵ تا ۱۰ درجه کاهش دهید. . این کارمی تواند تاثیر قابل توجهی در کیفیت چاپ نهایی داشته باشد. می توانید این تنظیمات را با کلیک بر روی “Edit Process Settings” و انتخاب تب Temperature تنظیم کنید. اکسترودر خود را از فهرست سمت چپ انتخاب کنید، و سپس با دو بار کلیک بر روی دمای مورد نظر تغییرات را اعمال کنید.


حرکت های بلند روی فضاهای باز
همانطور که در بالا گفتیم، Stringing زمانی رخ می دهد که اکسترودر بین دو مکان در حال حرکت است، و در حین حرکت، پلاستیک از نازل تراوش می کند. طول این حرکت می تواند تاثیر زیادی در مورد میزان تراوش داشته باشد. حرکت های کوتاه هم ممکن است آنقدر سریع باشند که پلاستیک وقت کافی برای تراوش کردن از نازل ا پیدا نکند. با این حال، احتمال ایجاد شدن Stringing در حرکات بلند خیلی بیشتر است. خوشبختانه، Simplify3D یک ویژگی بسیار مفید دارد که می تواند به حداقل رساندن طول این حرکت ها کمک کند. این نرم افزار به اندازه کافی هوشمند است و می تواند به طور خودکار مسیر حرکت نازل را طوری تنظیم کند تا فاصله حرکت آن بر روی یک فضای باز بسیار کوتاه باشد. در واقع، در بیشتر موارد، این نرم افزار قادر است مسیرهایی را پیدا کند تا کلاً از عبور از روی یک فضای باز اجتناب شود. این به این معنی است که در این صورت Stringing ایجاد نخواهد شد، چرا که نازل همیشه در بالای پلاستیک توپر خواهد بود و هرگز خارج از بخش حرکت نخواهد کرد. برای استفاده از این ویژگی، بر روی تب “Advanced” کلیک کرده و گزینه ” Avoid crossing outline for travel movement ” را فعال کنید.


سرعت حرکت (Movement Speed)
در نهایت، ممکن است متوجه شوید که افزایش سرعت حرکت دستگاه تان نیز می تواند میزان زمانی که اکسترودر در حین حرکت بین بخش ها می تواند تراوش کند را کاهش دهد. می توانید سرعت حرکت دستگاه تان را از طریق کلیک کردن بر روی تب “Other” از بخش “process settings” بررسی کنید. محور X / Y سرعت حرکت افقی را نشان می دهد ، و اغلب به طور مستقیم به میزان زمانی اکسترودر صرف حرکت بر روی فضای باز می کند، مرتبط است. . اگر دستگاه شما در سرعت های بالاتری نیز هم داشته باشد، متوجه خواهید شد که افزایش این تنظیمات نیز می تواند Stringing بین قطعات را کاهش دهد.
[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]