یکی از عواملی که خیلی شایع است عوامل محیطی است مانند سرو صدا است که افراد به طور مکرر از خواب بیدار می شوند و این عامل موجب اختلال در خواب راحت آن ها خواهد شد که [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]را می توانند برگزینند.

یکی دیگر از عواملی که می تواند موجب بی خوابی یا کم خوابی افراد گردد وجود گرما و یا سرمای زیاد است .
نور زیاد نیز موجب می شود فرد در طول خواب خود خواب راحتی نداشته باشد و بر عکس تاریکی فرد مکرر بیدار شود .
نکاتی که در بالا ذکر شد تماما عوامل محیطی هستند که عوامل دیگری از جمله استرس نیز می تواند در بی خوابی و اختلال خواب فرد تاثیر بسیار زیادی داشته باشد .قبل از اینکه وارد رختخواب شوید از بحث با اطرافیان و افکار روزمره به طور کامل پرهیز کنید تا خواب خوبی داشته باشید .
یکی از عوامل بی خوابی می تواند به بیماری فرد مربوط شود خصوصا افرادی که بیماریهای عفونی داشته باشند اختلالات زیادی در خواب خود خواهند داشت .بیماریهای عضلانی و سردرد و بیماریهای گوارشی و... می تواند شما را در خواب خوب دچار اختلال کند .
یکی از عواملی که بسیار مهم هست عوامل روحی و روانی فرد می باشد مانند افسردگی که موجب بر هم زدن سیکل خواب فرد می شود که فرد را عصبی تر می کند .
افرادی که مبتلا به بی خوابی هستند می توانند روش خوبی برای[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]خود انتخاب کنند..