[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]

بي شك آشپزخانه در ميان همه فضاهاي خانه بيشترين استفاده را پس از اتاق نشيمن دارد و عمدتاً توسط خانم خانه مورد استفاده قرار مي گيرد. آشپزخانه به عبارتي گذر گاه است؛ گذر گاهي كه همه از آن مي گذرند، بنابراين لازم است علاوه بر رفع نيازهاي فيزيكي و فضايي به لحاظ روانشناختي نيز محيطي مطبوع و دلنشين باشد.
از آنجا كه اين فضا به عنوان محل كار و فعاليت، و نه استراحت، مطرح است، ضمن آرامش بخش بودن نبايد يكنواخت باشد. با ايجاد تنوع مطلوب در رنگ، بافت و جنس اجزاي آن به صورتي هدفمند مي توان به ميزان قابل توجهي از خستگي چشم در آن كم و آشپزخانه را به محيطي جذاب براي فعاليت تبديل كرد.
انرژي موجود در آشپزخانه بايد به نوعي باشد كه روح در آن احساس آرامش كند و به جاي يكنواختي و خستگي بيش از پيش كسب انرژي كند. وجود ارتباط بين اجزا و وسايل موجود در آشپزخانه از نظر محل قرار گيري، رنگ، جنس، بافت و... است كه به محيط آن وحدت مي بخشد و مجموعه كاملي را براي ما به نمايش مي گذارد.
در آشپزخانه بهتر است از يك يا دو رنگ هماهنگ و نزديك به عنوان زمينه استفاده كرد و يك يا دو رنگ ديگر را كه داراي تضاد بيشتري هستند براي ايجاد تنوع مورد استفاده قرار داد. استفاده از رنگ هاي روشن و گرم به عنوان زمينه ، فضاي آشپزخانه را بزرگ تر نشان مي دهد. رنگ هاي درخشان با تضاد بالاتوجه را بيشتر به خود جلب مي كنند و رنگ هاي سرد و عميق جمع و جور به نظر مي رسند. رنگ هاي تيره غم انگيز، و رنگ هاي روشن شادي بخش هستند. تنوع رنگي مي تواند در فضا پراكنده باشد كه به اين ترتيب محيط را يكپارچه نشان مي دهد؛ در صورت تمركز رنگي كه براي تنوع انتخاب شده است آن نقطه يا محل چشمگير و با اهميت مي شود و بلافاصله توجه ديگران را به خود جلب مي كند.