اطلاعات دارویی و موارد استفاده متوکاربامول

قرص [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] (Methocarbamol)، به دو نوع ۵۰۰ میلی گرم و ۱۰۰۰ میلی گرم وجود دارد. این دارو به عنوان درمان کمکی همراه با دیگر اقدامات مانند استراحت و فیزیوتراپی، برای تخفیف اسپاسم عضلانی همراه با بیماری های حاد و دردناک عضلانی- استخوانی و نیز به عنوان شل کننده عضلات مصرف می شود.مکانیزم اثر
متوکاربامول به طور عمده بر روی سیستم عصبی مرکزی اثر کرده و به طور مستقیم بر روی عضلات اسکلتی اثر نمی کند اثر شل کنندگی عضلانی این دارو ممکن است ناشی ازتضعیف CNS باشد.

فارماكوكينتيک
جذب متوکاربامول از مجرای گوارشی سریع است. متوکاربامول به طور عمده از طریق کلیه دفع می شود.

هشدارها
در موارد ضعف CNS، صرع، و عیب کار کلیه با احتیاط فراوان تجویز شود.

تداخل دارویی
در موارد ضعف CNS، صرع، و عیب کار کلیه با احتیاط فراوان [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] مصرف همزمان با سایر داروهای مضعف CNS از جمله الکل، مخدرها، داروهای ضد اضطراب، ضد افسردگی های سه حلقه ای و داروهای ضد سایکوز، ممکن است باعث بروز اثرات اضافی مضعف CNS شود. در صورت مصرف همزمان ، باید از مصرف بیش از حد آنها خودداری نمود. مصرف متوکاربامول توسط بیماران مبتلا به میاستنی گراویس که داروهای ضد کولین استراز مصرف می کنند ، می تواند باعث بروز ضعف شدید گردد. تجویز شود.

عوارض جانبی
مصرف همزمان قرص متوکاربامول با داروهای مضعفCNS باعث تشدید اثرات دارو می شود.

میزان مصرف
خوراکی: بزرگسالان:به منظور شل کردن عضلات اسکلتی ابتدا مقدار۵/۱ گرم چهار باردر روز طی ۷۲-۴۸ ساعت اول درمان مصرف می شود. برای حالات شدید ممکن است ابتدا تا ۸g/day نیز مصرف شود. مقدار نگهدارنده این دارو ۷۵۰ میلی گرم هرچهار ساعت، یک گرم چهار بار در روز یا ۵/۱ گرم سه بار در روز می باشد.
تزریقی: بزرگسالان : به عنوان شل کننده عضلانی مقدارg/day ۳-۱ به مدت سه روز از راه عضلانی یا وریدی تزریق می شود. به دنبال قطع مصرف دارو به مدت ۴۸ ساعت، در صورت نیاز این مقدار می تواند تکرار شود.
منبع:
[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]