موارد استفاده داروی مترونیدازول

[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] (Metronidazole) دارویی است که در درمان عفونت های بی هوازی ( از جمله عفونت های دندان( ریشه کنی هلیکوباکترپیلوری و عفونت های تک یاخته ای مصرف می شود.این دارو به گروهی از آنتی بیوتیک ها که نیتروایمیدازول نام دارند، تعلق دارد. همچنین این دارو در درمان واژینوز باکتریایی ناشی از هموفیلوس یا گاردنلا یا کورینه باکتریوم، واژینیت غیر اختصاصی و واژینوز بی هوازی مصرف می شود.
قرص مترونیدازول برای درمان های مختلفی می باشد از جمله اینکه برای درد دندان نیز استفاده می شود. همچنین در زمان بارداری هم گاهی اوقات برای بیمار تجویز می شود که باید با احتیاط و تحت نظر مستقیم پزشک معالج مصرف گردد. از داروهای مشابه می توان به آموکسی سیلین نیز اشاره کرد که عملکردی مشابه این دارو داشته و در درمان عفونت های هلیکوباکترپیلوری به کار می رود. مترونیدازول علاوه بر قرص، به اشکال مختلف دیگری از جمله شربت و پماد نیز موجود می باشد.
مکانیزم اثر

مترونیدازول، پس از جذب توسط میکروارگانیسم ها احیا و به یک ترکیب سمی تبدیل می شود. که با پیوند یافتن بهDNA موجب توقف ساخت آن و مرگ سلول می شود.

فارماكوكينتيك

مترونیدازول از راه خوراکی به خوبی جذب شده و در اغلب مایعات و ترشحات بدن منتشر می شود. غلظت سرمی داروی مترونیدازول ۲-۱ ساعت پس از مصرف خوراکی به اوج خود میرسد. نیمه عمر این قرص در بزرگسالان ۱۲-۶ ساعت است که در صورت عیب کار کبد به ۲۹-۱۰ ساعت افزایش می یابد. دفع مترونیدازول عمدتاً کلیوی بوده و تا ۱۵درصد ممکن است از راه مدفوع دفع شود. ۲۰% از دارو بعد از مصرف واژینال به صورت سیستمیک جذب می شود.
هشدارها

در صورت وجود عیب کار کبد و آناسفالوپاتی کبدی، مصرف مترونیدازول باید با احتیاط فراوان صورت گیرد.
تداخل دارويی

تهوع، استفراغ، طعم بد دهان، زبری زبان، اختلالات گوارشی، بثورات جلدی، کهیر وآنژیوادم، به ندرت خواب آلودگی، سردرد، سرگیجه، آتاکسی، تیره شدن ادرار، خارش، درد هنگام آمیزش، ترشحات غلیظ سفید رنگ از عوارض جانبی مترونیدازول هستند.

عوارض جانبی

قرص مترونیدازول ممکن است باعث عوارض جانبی‌ای همچون [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]، [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]، [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]، تهوع و استفراغ، درد معده، کاهش اشتها، یبوست و خشکی دهان شود. اگر هریک از این تاثیرات باقی ماند و یا بدتر شد به پزشک خود مراجعه کرده و وی را باخبر نمایید.
اثر وارفارین در صورت مصرف همزمان با داروی مترونیدازول ممکن است افزایش یابد. مترونیدازول، متابولیسم فنی توئین را مهار کرده و غلظت پلاسمایی این دارو را افزایش می دهند. فنوباربیتال، متابولیسم مترونیدازول را افزایش وغلظت پلاسمایی آن را کاهش می دهد. مترونیدازول متابولیسم فلوئور و اوراسیل را مهار می کند و احتمال مسمومیت با لتیم با مصرف همزمان گزارش شده است. واکنش شبه دی سولفیرام با مصرف همزمان و فرآورده های حاوی الکل ممکن است بروز کند.
نکات قابل توصیه در مصرف مترونیدازول

1. پیگیری وضعیت بالینی و آزمایشگاهی بیمار در صورتی که طول درمان از ۱۰ روز تجاوز کند، توصیه می شود.
2. در صورت بروز تحریک گوارشی، مترونیدازول را می توان با غذا مصرف کرد.
3. مترونیدازول تزریقی فقط باید به صورت انفوزیون آهسته وریدی مصرف شود. که در این صورت انفوزیون محلول ها یا سرم های دیگر باید قطع شود.
4. شستن دست ها قبل و بعد از استعمال واژینال، توصیه می شود. همچنین رعایت اصول بهداشتی برای جلوگیری از بروز مجدد عفونت ضروری است.
5. در صورت بروز حساسیت یا تحریک، مصرف باید قطع شود.
6. در صورت مصرف شکل واژینال این دارو در درمان تریکوموناز، استفاده ازکاندوم به منظور پیشگیری از بروز مجدد عفونت ضروری است. ممکن است به طورهمزمان مردان نیز به مصرف این دارو نیاز داشته باشند.
7. در صورت بروز سر گیجه یا منگی با مصرف این دارو باید احتیاط نمود.
8.در طول مصرف شکل واژینال مترونیدازول، به منظور پیشگیری از عفونت متقاطع، عفونت مجدد یا رقیق شدن دوز دارو، باید از مقاربت جنسی خودداری نمود


مقدار مصرف

خوراکی:
بزرگسالان : مترونیدازول به عنوان ضد باکتری سیستمیک در عفونت های بی هوازی مقدار۷/۵ mg/kg حداکثر تا یک گرم هر ۶ ساعت به مدت ۷ روز یا بیشتر مصرف می شود. در التهاب روده، ۵۰۰ میلی گرم چهار بار در روز، در کولیت ناشی از آنتیبیوتیک ۵۰۰ میلی گرم ۴-۳ بار در روز، در گاستریت و زخم دوازدهه ناشی ازهلیکوباکترپیوری به عنوان درمان کمکی ۵۰۰ میلی گرم ۳ بار در روز به همراه سایر آنتی بیوتیک های خوراکی و درمان واژینوز باکتریایی، ۵۰۰ میلی گرم ۲بار در روز برای ۷ روز مصرف می شود. به عنوان ضد تک یاخته در آمیبیاز ۷۵۰- ۵۰۰ میلی گرم ۳ بار در روز برای ۱۰-۷ روز، در بالانتیدیوز ۷۵۰ میلی گرم ۳بار در روز برای ۵-یا ۶ روز، در ژیاردیاز ۲ گرم یک بار در برای ۳ روز یا۲۵۰ میلی گرم ۳ بار در روز به مدت ۷-۵ روز و در درمان تریکوموناز ۲ گرم به صورت مقدار واحد، یک گرم ۲بار در روز به مدت یک روز یا ۲۵۰ میلی گرم ۳ باردر روز به مدت ۷ روز مصرف می شود.
کودکان : مترونیدازول به عنوان ضد باکتری در عفونت های بی هوازی۷/۵mg/kg هر ۶ ساعتیاmg/kg ۱۰ هر ۸ ساعت مصرف می شود. به عنوان ضد تک یاخته در درمان آمیبیاز ۱۱/۶-۱۶/۷mg/kg ، سه بار در روز به مدت ۱۰ روز ، در بالانتیدیوز۱۱/۶-۱۶/۷ mg/kg سه بار در روز به مدت ۵ روز، در ژیاردیاز ۵mg/kg سه باردر روز به مدت ۷-۵ روز و در درمان تریکوموناز ۵g/kg سه بار در روز به مدت۷ روز مصرف می شود.

تزریقی:
بزرگسالان : مترونیدازول به عنوان ضد باکتری سیستمیک در عفونت های بی هوازی ابتدا۱۵mg/kg و سپس ۷/۵mg/kg تا حداکثر یک گرم، هر ۶ ساعت به مدت ۷ روز یا بیشتر انفوزیون وریدی می شود. برای پیشگیری از عفونت در اعمال جراحی،۱۵mg/kg یک ساعت قبل از شروع جراحی وmg/kg ۷۶/۵ و ۱۲ ساعت پس از مقداراولیه، انفوزیون وریدی می شود، به عنوان ضد تک یاخته در درمان آمیبیاز۷۵۰-۵۰۰ میلی گرم هر ۸ ساعت به مدت ۱۰-۵ روز انفوزیون وریدی می شود.
کودکان : مترونیدازول به عنوان ضد باکتری سیستمیک در عفونت های بی هوازی، درنوزادان نورس، ۱۵mg/kg یه عنوان مقدار اولیه و سپس۷/۵ mg/kg در هر ۱۲ساعت، ۴۸ ساعت پس از مقدار اولیه، انفوزیون وریدی می شود. در نوزادان کامل،۱/۵mg/kg به عنوان مقدار اولیه و سپسmg/kg۷/۵ هر ۱۲ ساعت، ۲۴ ساعت پس از مقدار اولیه انفوزیون وریدی می شود. در نوزادان با سن ۷ روز وبزرگتر، مقدار ۱۵mg/kg یه عنوان مقدار شروع و سپس۷/۵ mg/kg هر ۶ ساعت ازراه انفوزیون وریدی مصرف می شود.
واژینال: در واژینوز باکتریایی یا تریکوموناز، ۵۰۰mg هر شب به مدت ۱۰ یا ۱۲ روز متوالی از راه واژینال مصرف می شود


منبع:
[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]