بزرگ کردن سینه
می توان جراحی زیبایی سینه را به چند مدل دسته بندی کرد:
بالا کشیدن سینه ها که ماستوپکسی نیز گفته می شود.
بزرگ کردن سینه ها که پروتز سینه نام دارد.
کوچک کردن سینه که به آن ماموپلاستی نیز گفته می شود.
بازسازی کردن سینه که اصولا بعد از[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] سرطان صورت می پذیرد.
عمل جراحی سینه در ایران روز به روز در حال افزایش است و و می توان با اطلاع رسانی خوب در انتخاب روش مناسب به بیماران کمک شایانی کرد.
از پروتز سینه می توان برای فرم دهی و بالا بردن سینه استفاده کرد که تعدادی از مراجعان از طریق دوستان و آشنایان و تعداد کمی از طریق رسانه و اینترنت اطلاعات کسب می کنند و بعد از مراجعه به پزشک ذهنیت درستی از گذاشتن پروتز و شکل گیری آن ندارند
تفاوت تزریق ژل با عمل جراحی پروتز سینه در چیست ؟
تزریق ژل نه تنها غیر علمی بلکه غیر اخلاقی است زیرا باعث از بین رفتن بافت طبیعی سینه می شود.یا اینکه امکان دارد بیمار بعدا دچار توده سینه شود که تشخیص آن بسیار مشکل است. و بهترین و موثرترین روش برای بزرگ کردن و فرم دادن به سینه های کوچک پروتز سینه است که هیچ وقت خطر ابتلا به سرطان سینه را ندارد.
تعریف پروتز سینه و انواع آن :
پروتز سینه از لحاظ نوع جنس :1-پروتزهای آب نمکی .2-پروتزهای ژلی
پروتز آب نمکی داخل نسج سینه قرار می گیرد وبا آب نمک پر می شود این پروتزبه نسبت سفت است و برای لمس کردن حالت طبیعی ندارند و بعد از مدتی مقداری از آب نمک تخلیه می شود و درون پروتز حرکت مایع را حس خواهید کردکه این امرمطلوب است .جایگذاری آن دور هاله سینه و همچنین زیر بغل و چین زیر سینه می باشد.
پروتزهای سیلیکونی برش جراحی بزرگتری حدود چهار یا پنج سانتی متر دارند ولی در لمس طبیعی است و احساس بهتر و مطلوبتری در بیماران ایجاد می کند.
انواع پروتز از لحاظ شکل ظاهری :1-پروتزهای آناتومیک یا اشکی 2- پروتزهای گرد
پروتزهای آناتومیک شکل طبیعی تری دارد این در حالی است که خانم ها اصولا سینه هایی گرد و و همچنین برجستگی در ناحیه فوقانی را دوست دارند. .
انواع پروتزها از نظر برجسته سازی سینه ها :
1-پروتز استاندارد
2-پروتز برجسته
3-پروتز خیلی برجسته
4-پروتز فوق برجسته
پروتزهای برجسته و خیلی برجسته که عرض کمتری را دارا می باشند برجستگی زیادی دارند و نتیجه رضایت بخشی را برای بیماران ایجاد می کند.
روش های جایگذاری پروتز سینه :
پروتز به دو روش جایگذاری می گردد :1- زیر عضله جدار قفسه سینه 2-زیر بافت گلاندولر سینه
در هر دو صورت بافت سینه دست خورده نمی شود و و خانم ها می توانند توانایی شیر دادن به فرزند خود را داشته باشند این دو روش پروتز گذاری که بستگی به معاینه قبل از عمل دارد.اما در مورد اول باعث دردزیاد بعد از عمل می شود که با گذاشتن بلوک عصبی این درد کاهش پیدا می کند .
و بیمار به فعالیت‏های روزمره کمی طولانی تر از روش زیر بافت سینه برمی گردد.
سایز سینه ها :
سایز سینه در پروتز گذاری خیلی مهم است و باید متناسب با سایر اعضای بدن باشد .با توجه به عرض قفسه سینه و همچنین عرض شانه ها و قد بیمار و موارد دیگر اندازه پروتز بیمار را تشخیص داد و از پروتزهای بزرگ پرهیز کنید.
عوارض پروتز سینه
[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] زیبایی سینه زمان کوتاهی دارد (حداکثر یک ساعت ) و عوارض آن مثل عفونت و... در صورتی که بیمار بیماری خاصی مثل دیابت یا گرفتگی عروقی و... نداشته باشد بسیار ناچیز است و عمل با بیهوشی عمومی انجام می پذیردو چند ساعت بعد از جراحی زیبایی سینه بیمار ترخیص می شود و بعد از دو سه روز می تواند به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد.
کوچک کردن سینه ها ( ماموپلاستی )
برای کوچک کردن سینه های حجیم و همچنین بالا کشیدن آن و سفت کردن سینه از [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] ماموپلاستی استفاده می شوددر این نوع عمل زیبا کردن سینه ها مورد توجه است و همچنین مشکل بزرگی سینه نیز درمان می شودو نقش درمانی آن بسیار مهم است
.
مزیت عمل[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] ماموپلاستی
بزرگ بودن و افتادگی سینه ها در بیماران باعث بروز مشکلاتی همچون آرتروز گردن و درد پشت و کمر و قوز کردن (تغییر حالت ستون فقرات پشتی) ودرد قفسه سینه و عرق سوز شدن پوست در اطراف سینه و باعث از بین رفتن اعتماد به نفس خواهد شدو عمل جراحی ماموپلاستی می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.
چه افرادی می توانند عمل [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] ماموپلاستی انجام دهند؟
افرادی که سینه های خیلی بزرگ و افتاده ای دارند در صورتی که بیماری جدی مثل بیماری قلبی عروقی و یا دیابت نداشته باشند می توانند عمل ماموپلاستی را انجام دهند و هر چقدر اندازه سینه ها بزرگتر و افتاده تر باشد عمل [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] دشوارتر خواهد بود.
فرق لیپوساکشن با ماموپلاستی
به علت اینکه در لیپوساکشن برش جراحی وجود ندارد ابتدا می توان لیپوساکشن سینه ها را انجام داد و اگر نیاز شد ماستوپکسی انجام داد .اما در سینه هایی که لیپوساکشن انجام می شود افتادگی شدید نسج سینه ایجاد می شود بدین صورت که پوست سینه جمع نمی شود و هر چقدر اندازه سینه بیمار کوچکتر باشد اما افتادگی باعث بدفرمی سینه ها خواهد شد و در موارد بسیار فرد نیاز به بالا کشیدن سینه دارد.
روش‌های جراحی ماموپلاستی
1-ماموپلاستی طولی
2-ماموپلاستی کلاسیک
در روشی که فقط برای سینه های خیلی بزرگ و افتاده صورت می گرفت برش دور هاله سینه و روش قدیمی بود و تنها در مواقع خاصی بهتر است از این روش استفاده شود .
در روش ماموپلاستی طولی که این روش زیبایی بیشتری داردبرش جراحی دور هاله سینه است و تنها یک برش عمودی است.این روش جای عمل کمتری نسبت به روش کلاسیک دارد و احتمال زخم کمتر است و افتادگی قسمت پایین سینه در برش طولی بسیار کمتر است .
اقدامات که باید قبل و بعد از عمل [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] صورت پذیرد:
افرادی که سیگاری هستند حتما دو هفته قبل و بعد ازعمل از کشیدن سیگار خودداری کنید و از داروهایی مثل آسپرین و بروفن و... استفاده نشود و قبل از عمل اگر کم خونی دارید می توانید قرص آهن و اسید فولیک مصرف کنید.
جراحی با بیهوشی عمومی انجام می شود و 4-2 ساعت طول می کشد و چند ساعت بعد از عمل بیمار ترخیص می شود و برگشت به فعالیت های عادی زندگی بین 5-3 می باشد.
بعد از عمل جراحی به منظور بهبود از پمادهای آنتی اسکار و یا شیتهای سیلیکون استفاده می شود.
بالا کشیدن و سفت کردن سینه‌ها با پروتز و بدون پروتز
دلایل مختلفی می تواند باعث شلی و افتادگی سینه در خانم ها گردد که عبارتند از بارداری و افزایش سن و کاهش وزن و شیر دهی و یا طور ژنتیکیکه عمل جراحی ماستوپکسی می تواند درمان خوبی برای این مورد باشد.
انواع افتادگی سینه
1-درجه یک
2-درجه دو
3-درجه
در مورد اولافتادگی در نسج غده‌ای سینه اتفاق می افتدو افتادگی در نوک سینه و همچنین هاله سینه خیلی کم است و حدود یکی دو سانتی متر است.
در افتادگی درجه دونوک و هاله سینه بیشترافتادگی بیشتر از دو سانتی‌متر دارد و همچنین افتادگی نسج غده‌ای سینه نیز وجود دارد.
نوک و هاله سینه در قسمت پایین سینه قرار دارد و درخیلی از موارد از چین زیر سینه‌ای پایین‌تر است که شامل افتادگی درجه سه است.
سینه در سه حالت کوچکی و اندازه مناسب و بزرگی می تواند افتاده باشد و همیشه بزرگ بودن باعث افتادن وشلی سینه ها نخواهد بود و درمان هر یک از این سه حالت متفاوت خواهد بود.
بهترین درمان برای افتادگی سینه‌ها
درمان به نوع افتادگی سینه بستگی دارد بیمارانی که سینه های آن ها افتاده است در بحث ماموپلاستی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
افرادی هستند که علیرغم اینکه سینه های آن ها کوچک است اما افتادگی دارد .درمان هر یک از آن ها متفاوت است .
اگر اندازه سینه ها کوچک باشد پروتزگزاری روش خوبی است (در افتادگی درجه اول) .
که می توان با برش کوچک به اندازه سه و چهار سانتی متر پروتز را در زیر بافت سینه قرار داد و می توان از پروتز اشکی استفاده کرد.
در این مورد جای عمل [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] بعد از گذشت چند ماه از بین می رود.و اما اگر سایز سینه ها خوب و مناسب باشد باید از برش هاله سینه و دوختن بافت سینه عمل ماستوپکسی را انجام داد.
در افتادگی درجه دوم و سوم اگر اندازه سینه ها مناسب یاشدعمل [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] ماستوپکسی بدون اینکه پروتز گذاشته شود توصیه می شود. برش جراحی یک برش عمودی خواهد بود که در قسمت زیر سینه قرار دارد و اگر اندازه سینه کوچک باشد با عمل ماستوپکسی پروتز گذاری نیز صورت می پذیرد . استفاده از پروتز اشکی در ماستوپکسی نتیجه بهتر و طبیعی تری خواهد داشت.
پروتز جایگزین نسج سینه
اگر نسج به اندازه کافی باشد ماستوپکسی بهتر از پروتز و ماستوپکسی است .تعدادی از بیماران دوست دارند که پروتز بگذارند و از نسج طبیعی سینه آن ها برداشته شود که این کار صحیح نمی باشد.یک مسئله دیگر اینکه چون سینه ها بعد از ماستوپکسی بالا کشیده می شوند کوچکتر از اندازه ای که قبلا داشته اند دیده می شودبنابراین باید به بیمار توضیح داده شود و در این حالت از پروتز کوچک به همراه ماستوپکسی ارجحیت دارد.
افتادگی مجدد بعد از عمل ماستوپکسی
مهم‌ترین نکته در عمل‌های [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] پلاستیک و زیبایی این است که ما هرگز نمی‌توانیم جلوی روند پیری را بگیریم. بنابراین با افزایش سن و گذشت زمان مجدداً شلی نسج سینه ایجاد می‌شود اما در صورتی‌که عمل جراحی اول با روش و تکنیک درست انجام شده باشد، افتادگی مجدد خیلی کمتر خواهد بود مگر آنکه بیمار مجدداً حاملگی، شیردهی و یا کاهش وزن شدید داشته باشد. در مواردی که از پروتز همزمان با ماستوپکسی استفاده شده باشد این افتادگی ثانویه بسیار کمتر خواهد بود.
یک نکته مهم در عمل [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]این است که ما هرگز نمی توانیم جلوی پیر شدن را بگیریم با افزایش سن مجددا شلی نسج سینه بوجود خواهد آمد اما اگر عمل جراحی با تکنیک درست انجام شود افتادگی کمتر خواهد بود و زمانی که بیمار دوباره بخواهد باردار شود و شیردهی انجام دهد و یا اینکه کاهش وزن بسیار زیاد داشته باشد و در صورتیکهاز پروتز با ماستوپکسی استفاده شود افتادگی کمتر است.
خطرات و عوارض بعد از عمل جراحی
اگر بیمار بیماری فشار خون و دیابت و بیماری قلبی عروقی و ..را نداشته باشد خطر ی بیمار را تهدید نمی کند .در عمل ماستوپکسی در صورتی که اندازه پروتز مناسب باشد عوارض عمل ناچیز است و عمل [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] بین یک
تا دو ساعت به طول خواهد انجامیدو چند ساعت بعد از عمل مرخصمی شود
بازسازی سینه بعد از جراحی سرطان
یکی از شایعترین و معمول ترین سرطان ها در بین خانم ها سرطان سینه است . که امروزه تشخیص سرطان سینه و درمان آن موجب شده تا بتوان سرطان را کنترل کرد در این مبحث در مورد عوامل و تشخیص سرطان بحث نخواهیم کرد بلکه راه های بازسازی سینه را که بعداز عمل ماستکتومی است را توضیح می دهیم.
بازسازی سینه یا با عمل [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] اول صورت می پذیرد و اینکه به وضعیت بیمار بستگی دارد یا بعد از مدتی از عمل ماستکتومی انجام می شود.
بازسازی سینه
بوسیله پروتز و یا بوسیله نسوج قسمت های دیگر بدن و یا حتی ترکیب این دو روش بازسازی را می توان انجام داد
برای افرادی که پوست کافی برای سینه آن ها باشد باید در مرحله اول پروتز گذاری کرد و حدودا بعد از شش ماه نوک سینه را بازسازی کرد.اما اگر پوست سینه به اندازه کافی وجود نداشته باشد ابتدا باید اندازه مناسب را با یک گشادکننده بدست آورد و در نهایت پروتز و بازسازی نوک سینه.
در بیمارانی که سینه آن ها رادیوتراپی شده پوست آن ها خشک شده و دیگر خاصیت ارتجاعی ندارند در این موارد باید از نسوج دیگر قسمت های بدن استفاده شود یکی از نکات مهم در اینجا این است که سینه ها باید با هم تناسب داشته باشند .
آیا بازسازی سنه لازم است؟
در خانم هایی که سرطان آن ها درمان شده عمل بازسازی سینه توصیه می شود.در کشورهای مختلف بیماران تحت عمل ترمیمی قرار می گیرند .این کار باعث می شود که افراد اعتماد به نفس خود را بدست آورند .
بزرگی سینه در آقایان
به رشد غیر طبیعی و یا بزرگ شدن بیش از حد سینه در مردان ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در آقایان گفته می شود. گاهی یک طرف یا دو طرف سینه است که فرم آن غیر طبیعی است و ممکن است شبیه به سینه خانم ها باشد.
گاهی ممکن است ژنیکوماستی در دوران بلوغ فرد صورت گیرد که گذراست و گاهی ممکن است در سن بالاتر با اختلال هورمونی بوجود بیایدو همچنین چاق شدن می تواند باعث ژنیکوماستی شود و داروهای بدنسازی نیز می تواند یکی از دلایل آن باشد و نیز داروهای کورتون دار و مواد مخدر نیز موثر خواهد بود.
درمان ژنیکوماستی
ر ابتدا باید علت بروز ژنیکوماستی مشخص شود. همان‌طور که گفته شد ژنیکوماستی دوران بلوغ در اکثر موارد خود بخود رفع خواهد شد. اما اگر اختلال بزرگی سینه‌ها در آقایان برای مدت طولانی باقی بماند، دیگر به‌طور خود بخودی رفع نمی‌شود. بررسی وضعیت هورمونی جهت مشخص شدن اختلالات هورمونی الزامی است که در اغلب موارد توسط متخصصان غدد داخلی انجام می‌شود. در صورتی‌که ژنیکوماستی در اثر مصرف داروها ایجاد شود، در بیشتر موارد با قطع مصرف دارو، برگشت‌پذیر نخواهد بود و نیاز به اقدام [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...] خواهد داشت.
علت ژنیکوماستی را باید در ابتدا مشخص کرد و اگر بزرگی سینه در آقایان مدت طولانی شود و به خودی خود رفع نگردد .برای مشخص شدن باید وضعیت هورمونی بررسی گردد و اگر با مصرف دارو ژنیکوماستی ایجاد شود با قطع آن برگشت پذیر نیسن و باید عمل جراحی انجام شود.
چندین روش درمان وجود دارد .
برای درمان چندین انتخاب وجود دارد که انتخاب راه درست به شرایط بیمار و همچنین میزان ژنیکوماستی و مدت بیماری بستگی دارد .لیپوساکشن تنها نمی تواند درمان باشد به دلیل اینکه ژنیکوماستی فقط با تجمع چربی بوجود نمی آید که با لیپوساکشن حل شود .
لیزرلیپولیز فقط روی قسمت چربی ژنیکوماستی تاثیر می گذارد و لیپولیز و لیپوساکشن موجب تخلیه بافت چربی می شود و اندازه سینه را کاهش می‌دهد و تخلیه غدد شیری غیر ممکن است.
برای از بین بردن بزرگی غدد شیری عمل جراحی می توانند تنها راه حل باشد .
.
نکته ای که بعد از عمل باید رعایت شود :
استفاده از گن حداقل یک ماه بعد از عمل [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]تا زمانی که پوست سینه به فرم طبیعی دست پیدا کند و بیمار بعد از عمل جراحی می تواند دوباره به فعالیت های روزانه خود ادامه دهد.
منبع :[برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]