بزرگ کردن سینه ها با پروتز

بالا کشیدن و سفت کردن سینه ها که ماستوپکسی نیز گفته می شود.
بزرگ کردن سینه ها که پروتز سینه نام دارد.
کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی
بازسازی سینه بعد از اعمال جراحی سرطان
آمار اعمال جراحی سینه در خانم‌هاروز به روز در حال افزایش است ومی‌توان به بیماران برای انتخاب روش مناسب درمان کمک کرد.
برای بزرگ کردن و فرم دهی سینه‌ها می توان از پروتز سینه استفاده کرد.تعداد افرادی که پروتز سینه انجام می دهند روز به روز در حال افزایش است تعداد زیادی از مراجعان اطلاعات در مورد پروتز سینه را از دوستان و آشنایان کسب می کنند و تعداد کمی به اینترنت مراجعه می کنند و هنگام مراجعه به پزشک حتی دقیقاً نمی‌دانند که چه چیزی می‌خواهندو همچنین تصور درستی از شکل‌گیری سینه بعد از گذاشتن پروتز ندارند.
مزایای پروتز سینه
در ابتدا باید گفت که ترزیق ژل در سینه‌ها کاملاً غیرعلمی است چرا که ترزیق ژل داخل نسج سینه باعث تخریب و از بین رفتن بافت طبیعی سینه‌ها می‌شود یا در صورتی‌که فرد در آینده دچار توده‌های سینه‌ای شود تشخیص آن را بسیار مشکل می‌کند. بهترین راه بزرگ کردن و فرم‌دهی سینه‌های کوچک، استفاده از روش جراحی پروتز گذاری است. پروتز سینه به‌هیچ عنوان با افزایش ریسک سرطان سینه همراه نیست و این روش خیلی بهتر و منطقی تر است .
تعریف پروتز سینه و انواع آن :
پروتز سینه از لحاظ نوع جنس :1-پروتزهای آب نمکی .2-پروتزهای ژلی
پروتز آب نمکی داخل نسج سینه قرار می گیرد و این پروتز قوام نسبتا سفتی دارد اما در لمس حالت طبیعی ندارند و بعد از مدتی مقداری از حجم آب نمک تخلیه می شود و حرکت مایع را درون پروتز حس می کنید که این امر ناخوشایند است .
پروتزهای سیلیکونی برش جراحی بزرگتری حدود چهار یا پنج سانتی متر دارند ولی در لمس بسیار طبیعی بوده و احساس مطلوبتری در بیماران ایجاد می کند.
انواع پروتز از لحاظ شکل ظاهری :1-پروتزهای آناتومیک یا اشکی 2- پروتزهای گرد
پروتزهای آناتومیک شکل طبیعی تری در سینه ها ایجاد می کنند در حالی که خانم ها اغلب خواهان سینه هایی گرد و افزایش برجستگی خصوصا در ناحیه فوقانی سینه ها هستند.
انواع پروتزها از نظر برجسته سازی سینه ها :
1-استاندارد
2-برجسته
3-خیلی برجسته
4-فوق برجسته
روش های جایگذاری پروتز سینه :
پروتز به دو روش جایگذاری می گردد :1- زیر عضله جدار قفسه سینه 2-زیر بافت گلاندولر سینه
در هر دو صورت بافت سینه به هیچ عنوان دست‌کاری نمی‌شود و توانایی شیردهی نیز در خانم‏های جوان حفظ می‌شود.اما در مورد اول باعث درد بیشتر بعد از عمل می شود .
در ضمن بازگشت بیمار به فعالیت‏های روزمره زندگی اندکی طولانی‌تر از روشی است که پروتز زیر
بافت سینه گذاشته می‌شود.
سایز سینه ها :
سایز سینه در پروتز گذاری خیلی مهم است و باید متناسب با سایر اعضای بدن باشد .با اندازه‌گیری عرض قفسه سینه و عرض شانه‏ها و عرض سینه‌ها و قد بیمار، سایز مناسب پروتز مشخص می شودو استفاده از پروتزهای خیلی بزرگ هرگز توصیه نمی‌شود.
عوارض پروتز سینه
مدت زمان عمل جراحی کوتاه است (حداکثر یک ساعت ) و عوارض آن مثل عفونت و... در صورتی که بیمار بیماری خاصی مثل دیابت یا گرفتگی عروقی و... نداشته باشد بسیار ناچیز است .
کوچک کردن سینه ها ( ماموپلاستی )
عمل جراحی ماموپلاستی برای کاهش حجم بالا کشیدن و سفت کردن سینه های حجیم انجام می شود .این عمل جراحی باعث بزرگ شدن سینه ها و همچنین مشکلات ناشی از بزرگی سینه ها درمان می شود .
مزیت عمل جراحی ماموپلاستی
افرادی که سینه های بسیار حجیم دارند به طوری که بزرگی و افتادگی سینه ها باعث بروز مشکلاتی همچون آرتروز گردن و درد پشت و کمر و قوز کردن (تغییر حالت ستون فقرات پشتی) ودرد قفسه سینه و عرق سوز شدن پوست در اطراف سینه و فقدان اعتماد به نفس و...عمل جراحی ماموپلاستی می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد.
چه افرادی می توانند عمل جراحی ماموپلاستی انجام دهند؟
افرادی که بیماری سیستمیک جدی مثل بیماری قلبی عروقی و یا دیابت دارند نمی توانند عمل ماموپلاستی انجام دهند و همه افرادی که از سینه های بزرگ و افتاده رنج میبرند می توانند این عمل جراحی را انجام دهند و هر چه اندازه اولیه سینه ها بزرگتر باشد عمل جراحی دشوارتری خواهد بود .
فرق لیپوساکشن با ماموپلاستی
در تمام سینه‌هایی که لیپوساکشن انجام می‌شود افتادگی شدید نسج سینه حاصل می‌شود یعنی پوست سینه‌ها بر خلاف پوست شکم، بعد از انجام لیپوساکشن جمع نمی‌شود. و در تمامی موارد بیمار نیاز به بالا کشیدن سینه ها پیدا می کنداگر در همان مرحله اول ماموپلاستی انجام شود نیازی به دو مرحله عمل جراحی و دو بار بیهوشی نخواهد بود
روش‌های جراحی ماموپلاستی
1-ماموپلاستی طولی
2-ماموپلاستی کلاسیک
در روش کلاسیک که فقط برای سینه های خیلی بزرگ و افتاده استفاده می شود برش به صورت دور هاله سینه است .برش جراحی نسبتا وسیع است و جای عمل جراحی خصوصا در قسمت برش عرضی سینه به جا می ماند.
در روش ماموپلاستی طولی برش جراحی دور هاله سینه و تنها یک برش عمودی خواهد بوداین روش زیبایی بیشتری دارد .این روش نسبت به روش کلاسیک جای عمل کمتری به جا می گذارد و احتمال زخم برجسته بسیار کمتر است و افتادگی قسمت پایین سینه در برش طولی بسیار کمتر است .
اقدامات قبل و بعد از عمل جراحی
حتما دو هفته قبل و بعد ازعمل از کشیدن سیگار خودداری کنید و از داروهایی مثل آسپرین و بروفن و...تا حد امکان استفاده نشود و اگر کم خونی دارید قبل از عمل مصرف قرص آهن و اسید فولیک توصیه می شود.
جراحی با بیهوشی عمومی انجام می شود و 4-2 ساعت طول می کشد و چند ساعت بعد از عمل بیمار ترخیص می شود و برگشت به فعالیت های عادی زندگی بین 5-3 می باشد.
بعد از عمل جراحی به منظور بهبود از پمادهای آنتی اسکار و یا شیتهای سیلیکون استفاده می شود.
بالا کشیدن و سفت کردن سینه‌ها با پروتز و بدون پروتز
دلایل مختلفی می تواند باعث شلی و افتادگی سینه در خانم ها گردد که عبارتند از افزایش سن و کاهش وزن و و بارداری و شیر دهی و یا حتی به طور ژنتیکیکه با عمل جراحی ماستوپکسی قابل درمان است .
انواع افتادگی سینه
1-درجه یک
2-درجه دو
3-درجه 3
در افتادگی درجه یکافتادگی در نسج غده‌ای سینه وجود دارد.
در افتادگی درجه دوافتادگی نوک و هاله سینه بیشتر از دو سانتی‌متر است و افتادگی نسج غده‌ای سینه نیز وجود دارد.
در افتادگی درجه سومنوک و هاله سینه در پایین‌ترین قسمت سینه قرار دارد و در تمام موارد از چین زیر سینه‌ای پایین‌تر است .
درمان مناسب برای افتادگی سینه‌ها
همیشه بزرگ بودن سینه‌ها باعث افتادگی نمی‌شود بلکه افرادی هستند که علیرغم اینکه سینه های آن ها کوچک است اما افتادگی دارد .درمان هر یک از آن ها متفاوت است .
در افتادگی درجه یک اگر اندازه سینه ها کوچک باشد می توان با پرذوتزگذاری به نتیجه مطلوبی رسید و استفاده از پروتز اشکی نسبت به پروتز گرد ارجحیت دارد .
در افتادگی درجه دو و سه اگر اندازه سینه ها مناسب یاشدعمل جراحی ماستوپکسی به تنهایی و بدون پروتز توصیه می شود . در صورتی که اندازه سینه‌ها کوچک باشد هم‌زمان با ماستوپکسی عمل جراحی پروتز گذاری نیز توصیه می‌شود و در بیشتر مواقع استفاده از پروتز اشکی در ماستوپکسی نتیجه بهتر و طبیعی تری خواهد داشت.
افتادگی مجدد بعد از عمل ماستوپکسی
یک نکته مهم در عمل جراحی زیبایی این است که ما هرگز نمی توانیم جلوی پیر شدن را بگیریم با افزایش سن مجددا شلی نسج سینه ایجاد می شود اما اگر عمل جراحی به صورت با تکنیک درست انجام شود افتادگی کمتر خواهد بود و در صورتیکهاز پروتز همزمان با ماستوپکسی استفاده شده باشد این افتادگی ثانویه بسیار کمتر خواهد بود .
خطرات و عوارض بعد از عمل جراحی
اگر بیمار سابقه دیابت و بیماری قلبی عروقی و فشار خون و ...نداشته باشد خطر جدی برای بیمار وجود ندارد .در عمل ماستوپکسی در صورتی که اندازه پروتز مناسب باشد عوارض عمل ناچیز است و زمان عمل جراحی بین یک تا دو ساعت خواهد بود و چند ساعت بعد از عمل ترخیص می شود .
بازسازی سینه بعد از جراحی سرطان
سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در بانوان است. عوامل زیادی زمینه‌ساز احتمالی بیماری هستند. امروزه تشخیص و درمان به موقع و زودهنگام باعث شده که سرطان سینه تا حدود زیادی کنترل شود. روش‌های بازسازی سینه بعد از عمل جراحی ماستکتومی را شرح می‌دهیم.
بازسازی سینه یا با عمل جراحی اول انجام می شود یا بعد از گذشت زمان حداقل سه سالاز عمل جراحی ماستکتومی که احتمال عود موضعی سرطان کمتر باشد انجام می‌شود..
بازسازی سینه
به‌طور کلی بازسازی سینه برداشته شده یا توسط پروتز یا توسط نسوج سایر قسمت‌های بدن و یا ترکیبی از هر دو روش قابل اجراست.
برای افرادی که پوست کافی برای سینه آن ها وجود داشته باشد می‌توان در یک مرحله پروتز گذاری و در مرحله دیگری که حداقل شش ماه بعد خواهد بود بازسازی نوک سینه را انجام داد .ولی اگر پوست باقی مانده به اندازه کافی نباشد ابتدا با گذاشتن وسیله گشاد کننده و سپس پروتزگذاری و بعد از آن بازسازی نوک سینه صورت می گیرد.
در افرادی که سینه برداشته شده رادیوتراپی شده است به دلیل خشکی پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و لازم است از نسوج سایر قسمت های بدن استفاده شود .
نکته مهم از نظر زیبایی ایجاد تناسب بین دو سینه است. باید تا حد امکان سایز دو سینه هماهنگ و به هم نزدیک باشد هر چند که تقارن کامل هیچ‌گاه ایجاد نخواهد شد.
عمل بازسازی سینه در تمام خانم هایی که درمان سرطان کامل گردیده توصیه می شود خانم‌هایی که بازسازی سینه را انجام می‌دهند از روحیه بسیار بالاتری برخوردارند و اعتماد به نفس خود را دوباره به دست می‌آورند.
بزرگی سینه در آقایان
ژنیکوماستی یا بزرگی سینه در آقایان به رشد بیش از حد و غیر طبیعی سینه در آقایان اطلاق می‏شود. این حالت ممکن است یک یا دوطرفه باشد، در هر دو صورت فرم غیرطبیعی و زننده‌ای خواهد داشت و گاهی حتی نمای ظاهری آن مشابه سینه خانم‌ها می‌شود
درمان ژنیکوماستی
در ابتدا باید علت ژنیکوماستی معلوم گردد .اگر اختلال بزرگی در سینه آقایان وجود داشته باشد بررسی وضعیت هورمونی جهت مشخص شدن اختلالات هورمونی الزامی است که در اغلب موارد توسط متخصصان غدد داخلی انجام می‌شود.
چندین روش درمان وجود دارد .
استفاده از لیپوساکشن به تنهایی و یا به روش اولتراسونیک به‌طور کامل پاسخ‌گوی درمانی نخواهد بود. چون ژنیکوماستی تنها به دلیل تجمع چربی ایجاد نمی‌شود که بتوان با لیپوساکشن تماماً آن را برطرف نمود. قسمتی از افزایش سایز متعاقب افزایش غدد شیری هستند که قابل تخلیه کردن با لیپوساکشن حتی از نوع اولتراسونیک نخواهد بود.
لیزرلیپولیز به تنهایی نیز فقط روی قسمت چربی ژنیکوماستی مؤثر است و استفاده از لیپولیز و لیپوساکشن به‌طور همزمان باعث تخلیه بافت چربی سینه شده و تا حدود زیادی سایز سینه را کاهش می‌دهد ولی باز هم تخلیه قسمت غدد شیری امکان‌پذیر نخواهد بود.
نکته ای که بعد از عمل باید رعایت شود :
استفاده از گن حداقل یک ماه بعد از عمل جراحی ...
منبع : [برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو انجمن شوید. برای ثبت نام اینجا کلیک کنید...]