براساس آخرین گزارش مالی منتشرشده از سوی اپل، این شرکت 178 میلیارد دلار پول نقد در اختیار دارد که البته کارل آیکان، سرمایه گذار Maverick، ارزش واقعی تمام اموال و دارایی های آن را بیش از یک تریلیون دلار محاسبه می کند. با این وجود، 87 درصد معادل 156 میلیون دلار از پول های نقد این شرکت آمریکایی در خارج از مرزهای آمریکاب سر می برد و اگر قرار باشد تمام آنها انتقال یابد باید بخش اعظم این رقم بابت مالیات پرداخت شود. به هر حال، اپل هیچ برنامه ای برای بازگشت این پول ها ندارد و ترجیح می دهد با مدیریت صحیح آنها، بر میزان سرمایه های خود بیفزاید. اما به نظر شما با 178 میلیون دلار چه کارهایی می توان انجام داد؟هر آمریکایی یک آیفون 5C


با این میزان پول نقد اپل می توان به هر شهروند آمریکایی یک دستگاه گوشی هوشمند آیفون 5C هدیه دهد و البته باز هم میزان زیادی پول نقد برای آن باقی بماند. تعداد بزرگسالان آمریکایی 243 میلیون نفر محاسبه می شود. قیمت کنونی آیفون 5C با حافظه هشت گیگابایت بدون هرگونه قرارداد مخابراتی 450 دلار است. اگر این 2 عدد را در هم ضرب کنیم، اپل تنها 61 درصد از تمام پول نقد خود را خرج کرده است.

خرید همه سهام فروخته شده

اپل می تواند تمام سهام فروخته شده خود را که هرگز در بازار بورس عمومی عرضه نشد، خریداری کند. این شرکت 5.82 میلیارد سهم دارد. تیم کوک، مدیرعامل اپل در جلسه اخیر خود اظهار کرد که قصد ندارد پول های نقد شرکت را ذخیره کند. در حالی که 178 میلیارد دلار مذکور هر فصل افزایش می یابد، مرکز RBC Capital پیش بینی کرده که این رقم طی سه سال آینده به 200 میلیارد دلار می رسد.

خرید شرکت های بزرگ


سرمایه نقدی اپل به قدری است که اگر بخواهد، می تواند بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا را با این میزان پول خریداری کند. ارزش واقعی شرکت تولیدکننده قهوه Starbucks تا این هفته 68.1 میلیارد دلار محاسبه شده است. ارزش شرکت خودروسازی Tesla حدود 26.8 میلیارد دلار و تمام سرمایه های حراجی آنلاین eBay نیز 66.7 میلیارد دلار می ارزد. اگر اپل با پول های نقد خود سه شرکت مذکور را بخرد، آن قدر برای آن باقی می ماند تا 2 شرکت تراشه ساز Nvidia و ARM را نیز خریداری کند.

خرید یک کشور اروپایی


از آنجایی که بخش اعظم پول های اپل خارج از آمریکا بسر می برند، بهتر است این شرکت در همان مناطق سرمایه گذاری کند. مجموع این پول ها به قدری است که اپل می تواند یک کشور کوچک اروپایی را به صورت کامل خریداری کند. گفته می شود که با پرداخت یک سوم این رقم معادل 60.1 میلارد دلار اپل می تواند کشور لوگزامبورگ را بخرد و با بقیه پول ها ده ها جزیره اروپایی را از آن خود کند. پس از این خریدها، اپل می تواند به قاره آمریکا برگردد و با پرداخت 68.2 میلیارد دلار کوبا را به طور کامل به تملک خود درآورد و البته باز هم به قدری پول داشته باشد که به هر یک از شهروندان آن یک دستگاه آیفون هدیه بدهد.

خرید یک باشگاه ورزشی


فارغ از اینکه کدام تیم فوتبال طرفدار بیشتری دارد و در مسابقات جهانی بهتر عمل می کند، نشریه فوربز در آخرین شماره خود، ارزش باشگاه منچستر سیتی را 863 میلیون دلار محاسبه کرده است. این نشریه همچنین اظهار کرد که باشگاه آمریکایی نیویورک متس نیز با همه زیرمجموعه های خود 800 میلیون دلار می ارزد. با این توضیحات، اپل به قدری پول نقد دارد که می تواند صدها باشگاه فوتبال برتر را در جهان خریداری کند.

خرید هواپیمای شخصی برای هر یک از مدیران


هواپیماهای شخصی این روزها یک کالای لوکس محسوب نمی شوند و قیمت آنها نسبت به یک دهه قبل کاهش یافته است. به همین دلیل میلیونرهایی که در حد متوسط بسر می برند هم می توانند هواپیمای شخصی داشته باشند. مرکز Luxury Broker براساس آخرین بررسی خود اعلام کرد؛ اپل با پول های نقد خود می تواند برای 17 هزار و 979 کارمند خود هواپیمای شخصی بخرد. به عبارت دیگر هر مدیر میانی اپل می تواند با هواپیمای شخصی خود به محل کار بیاید. این مرکز می گوید هر هواپیمای جت شخصی با لوکس ترین امکانات 9.9 میلیون دلار قیمت دارد.

توسعه چهارهزار درصدی بخش تحقیقات

بودجه مرکز تحقیق و توسعه (R&D) اپل سالانه 42 درصد افزایش می یابد و در آخرین گزارش مالی، هزینه های مربوط به آن 1.9 میلیارد دلار محاسبه شده است. این پول ها برای کاهش هزینه های اپل و بهبود کیفیت محصولات آن خرج می شود. اگر اپل نیمی از پول های نقد خود را در مرکز تحقیق و توسعه هزینه کند، بودجه این مرکز چهارهزار درصد افزایش می یابد. شاید این کار بتواند پروژه خودروهای بدون سرنشین در اپل را عملی کند.

خرید طلاهای مرکز Fort Knox

مرکز Fort Knox یکی از بزرگ ترین منابع ذخیره سازی طلا در جهان محسوب می شود. این مرکز سپرده گذاری شمش که در کنتاکی آمریکا واقع شده است. 147.3 میلیون اونس طلا دارد. صدها هزار شمش که در این مرکز مراقبت می شوند فقط 130 میلیارد دلار می ارزند. اگر اپل همه این طلاها را بخرد باز هم پول نقد برای سرزدن به دیگر مراکز ذخیره سازی طلا باقی می ماند.

پرداخت شهریه همه دانشجویان


دانشگاه پرینستون بااعتبارترین مرکز تحصیلی در آمریکا محسوب می شود و میانگین شهریه سالانه هریک از دانشجویان آن 60 هزار دلار است. البته به گفته وزارت آموزش و پرروش آمریکا، در این کشور 21 میلیون دانشجو تحصیل می کنند. شهریه همه این دانشجویان 1.2 میلیارد دلار محاسبه می شود و به همین دلیل اپل به آسانی می تواند شهریه همه دانشجویانی را که در کشور آمریکا تحصیل می کنند پرداخت کند.

پرداخت یک درصد از بدهی های دولت آمریکا


بدهی های دولت آمریکا موضوع مهمی است که مجموع آن را 18.1 تریلیون دلار محاسبه می کنند؛ این رقم یعنی 56 هزاردلار به ازای هر شهروند آمریکایی. اگر شرکت اپل قصد داشته باشد با دولت آمریکا همکاری کند، می تواند بخشی از بدهی های آن را بپردازد. مجموعه پول های نقد اپل 178 میلیارد دلار محاسبه می شود که این رقم معادل 0.98 درصد از بدهی های دولت آمریکا است. البته این یک قطره در دریا خواهدبود.

دادن چک 560 دلاری به هر آمریکایی

جمعیت کنونی کشور آمریکا 418 میلیون نفر محاسبه می شود. اگر قرار بود اپل همه پول های نقد خود را میان مردم این کشور تقسیم کند و حتی کودکان و نوزادان هم از این اتفاق سهم ببرند، به هر آمریکایی 560 دلار پول نقد می رسید.